Jak leczyć zatrucie ołowiem u zwierząt gospodarskich?

Kiedy występuje zatrucie ołowiem u zwierząt?
Zatrucie ołowiem (Pb) może wystąpić, gdy z powodu wysokich kosztów, źle utylizuje się odpady takie jak zużyty olej i baterie. Wraz z eliminacją tetraetylu ołowiu z benzyny, po wprowadzeniu paliwa bezołowiowego w Europie, zmniejszyła się za to liczba zatruć przypisywanych spalanym paliwom. Inne źródła zatruć Pb to: farby, linoleum, smary, skażone rośliny rosnące w pobliżu hut (miedzi i cynku) i wzdłuż poboczy dróg, szkło kryształowe, akumulatory, kable, czcionki drukarskie, panewki i łożyska mechaniczne.
Zwierzęta mogą zatruć się liżąc zużyte i niezabezpieczone akumulatory (np. elektrycznych pastuchów) czy łuszczące się i odpadające farby z maszyn i budynków rolniczych. Niewłaściwe usuwanie zatrutych padłych zwierząt, może z kolei truć zwierzęta dzikie i środowisko.
Skutki zatrucia ołowiem u zwierząt
Zaabsorbowany ołów wchodzi do krwi, tkanek miękkich i kości, przy czym na jego stopień wchłaniania i zatrzymywania w ciele wpływają czynniki dietetyczne, takie jak poziom wapnia lub żelaza w organizmie. Metal ten ma głęboki wpływ na enzymy, erytrocyty, obronę przeciwutleniającą i tkanki bogate w mitochondria, co znajduje odzwierciedlenie w chorobowym zespole klinicznym. Oprócz krwotoku móżdżkowego i obrzęku związanego z uszkodzeniem naczyń włosowatych, ołów jest też ogólno toksyczny i immunosupresyjny, teratogenny i nowotworowy, niszczy komórki rozrodcze, nerki i układ krwiotwórczy.
Ołowica to choroba bardzo poważna i śmiertelna w przypadku większej ilości. Żrące działanie soli ołowiu powoduje zapalenie żołądka i jelit oraz łożyska, nagromadzenie ołowiu u płodu i poronienia. Ostre zatrucie ołowiem występuje częściej u młodych zwierząt.
U bydła objawy pojawiają się w ciągu 24-48 godzin i obejmują: ataksję, ślepotę, ślinienie, spastyczne drganie powiek, szczypanie szczęki, bruksizm, drżenie mięśni i drgawki. U owiec lub starszych sztuk bydła są to: anoreksja, zastój w żwaczu, kolka, otępienie, przejściowe zaparcia często z biegunką, ślepotą, uciskiem głowy, bruksizmem, przeczuleniem i brakiem koordynacji.
Przewlekłe zatrucie Pb jest rzadko obserwowane u bydła i objawia się syndromem podobnym do ostrego lub podostrego zatrucia Pb. Upośledzenie odruchów połykania często skutkuje zapaleniem płuc, a toksyczność dla embrionów i nasienia – bezpłodnością. U koni zatrucie Pb wywołuje zespół przewlekły z utratą masy ciała, depresją, osłabieniem, kolką, biegunką, paraliżem gardła, dysfagią i zapaleniem płuc. Osteoporozę opisano u jagniąt, a u ptaków hodowlanych: anoreksję, ataksję, utratę kondycji, osłabienie skrzydeł i nóg, niedokrwistość.
Diagnoza zatrucia ołowiem
Diagnoza zatruć obejmuje głównie badania obecności związków Pb we krwi i moczu oraz badania radiologiczne. Zatrucie Pb można mylić z innymi chorobami z zaburzeniami nerwowymi – u bydła np.: polioencefalomalacja, kokcydioza, tężec, hipowitaminoza A, choroba hipomagnezowa, acetonemia, zatrucie środkami owadobójczymi, arszenikiem lub rtęcią, ropień mózgu, nowotwór, wścieklizna, listerioza, czy infekcja Haemophilus.
Zapobieganie i leczenie
Aby zapobiec przyszłym zatruciom, niezbędna jest identyfikacja okolicznych źródeł Pb i ich natychmiastowe usunięcie lub choćby absolutnie skuteczne zabezpieczenie dostępu do nich. W stadzie bydła z potwierdzonymi przypadkami zatrucia Pb, należy ocenić wszystkie osobniki potencjalnie narażone na taką intoksykację. Jeśli uszkodzenie tkanek ołowiem jest rozległe, szczególnie w układzie nerwowym, leczenie może być nieskuteczne.
U zwierząt hodowlanych stosuje się m.in. lek edetynian disodium wapnia (Ca-EDTA) w dawce 110 mg/kg mc/dobę. Inny lek tiamina (2-4 mg/kg/dzień) łagodzi objawy kliniczne i zmniejsza odkładanie się połkniętego ołowiu w tkankach. Z kolei d-Penicylamina nie jest zalecana dla zwierząt gospodarskich. Środki przeczyszczające, takie jak siarczan magnezu (400 mg/kg, PO), mogą być z kolei przydatne do usuwania Pb z przewodu pokarmowego.
W przypadku bydła, zabiegi chirurgiczne mające na celu usunięcie cząstek ołowiu z układu pokarmowego (np. po spożyciu baterii), rzadko przynoszą pozytywne efekty. Leki uspokajające mogą być wskazane do niwelacji drgawek.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|