KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
2019-02-18

Zapowiadane ocieplenie może wybudzić oziminy

Na najbliższe kilka dni synoptycy zapowiadają znaczne ocieplenie. Temperatury mogą być na tyle wysokie, że mogą wybudzić oziminy.

Na co najmniej kilka najbliższych dni meteorolodzy zapowiadają temperatury dochodzące do 13-14 stopni na południu Polski. Także w nocy będzie znacznie powyżej zera. Takie warunki termiczne mogą spowodować rozpoczęcie wegetacji.

To nie jest dobra pora na taką pogodą, bo na wiosnę mamy jeszcze czas - powiedział nam Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Przy tak wysokich temperaturach może ruszyć wegetacja. Pamiętajmy, że mamy dopiero połowę lutego i trudno przypuszczać, że nie będzie juz mrozów. 


Jak przypomina pan Józef, bardzo podobna sytuacja miała miejsce w 2012 roku,  kiedy to od połowy lutego zrobiło się bardzo gorąco przez dwa tygodnie, a potem w marcu ścisnął siarczysty mróz bez pokrywy śnieżnej. Wtedy w Polsce wymarzło prawie 80% wszystkich rzepaków ozimych.

Na pogodę wpływu nie mamy, być może już zaczyna się przedwiośnie, warto więc wypatrywać jego oznak - mówi Józef Węgrzyn. - Fenologicznie początek przedwiośnia wyznaczany jest na podstawie zakwitania leszczyny i podbiału pospolitego. Na przedwiośniu kwitną przebiśniegi i śnieżyczki. Najczęściej przedwiośnie zaczyna się w marcu, choć zdarza się czasem już w lutym. Wypatrujmy więc oznak przedwiośnia, bo najgorsze co może przyjść po takim ociepleniu to silny mróz. U nas tych oznak jeszcze nie widać.


Media donoszą, że w krajach położonych od nas bardziej na południe pojawiają się już pierwsze zwiastuny wiosny. Na Węgry przyleciały już pierwsze bociany. Czy więc zapowiadane ocieplenie jest oznaką zbliżającej się wiosny, czy też jest tylko chwilowe? - odpowiedź na to pytanie poznamy za kilkanaście dni.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione