KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Idealna pogoda dla ozimin

Opublikowano 05.01.2019 r.
Pogoda przyzwyczaiła nas, że w ostatnich latach na przełomie grudnia i stycznia przychodzi do Polski zima. Nie inaczej stało się i tym razem, ale... przyszła wprost wymarzona zima dla ozimin.

Większość kraju jest pod śniegową ,,pierzynką'', a temperatura, choć ujemna oscyluje blisko zera - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - To wręcz wymarzona pogoda dla ozimin.


Czy oznacza to, że rolnicy mogą spać spokojnie? W tej chwili - wszystko wskazuje na to, że tak właśnie jest.

Po kłopotach z nadmierną wilgocią, a potem z upałami i suszą marzą nam się miesiące, gdy wszystko jest tak, jak być powinno - mówi pan inżynier. - W ostatnich dniach grudnia pogoda także oziminom sprzyjała, pomimo tego, ze były dni, gdy mieliśmy nawet 7 czy 8 stopni na plusie, to nie należy się tym przejmować. Takie przechodzenie przez zero dobrze hartuje rośliny i powoduje, że stają się one jeszcze bardziej wytrzymałe na  zimowe chłody.


Śnieg skutecznie chroni rośliny przed mrozem. Dopóki pogoda się nie zmieni, lokalnymi spadkami temperatury nie trzeba się przejmować, gdy zboża i rzepaki zimują pod śniegową pierzynką.

Pamiętajmy jednak, że najchłodniejszym miesiącem w Polsce jest luty, a czasami wielkie mrozy, i to bez śniegu, przychodzą dopiero w marcu - dodaje Józef Węgrzyn. - Ale na pogodę wpływu nie mamy, więc cieszy się z tego co jest, bo do tej pory ta zima oziminom sprzyja.


Korzystajmy więc z kilku spokojniejszych tygodni, by już zacząć przygotowywać się do wiosennych prac polowych. Zimowe miesiące, jak zawsze, zlecą szybko...

 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO