Bursztyn i jego moc - właściwości lecznicze

Bursztyn właściwości i występowanie
Największe pokłady bursztynu znajdują się w rejonie Morza Bałtyckiego. W Polsce występuje głównie w okolicy Zatoki Gdańskiej i Półwyspu Helskiego. Bursztyn jest surowcem niejednorodnym pod względem składu chemicznego. Zawiera węgiel, wodór, tlen, kwas bursztynowy i inne pierwiastki oraz minerały. Zwykle ma postać żółtych lub brunatnych bryłek, ale znane są także białe i zielone odmiany bursztynów.
Bursztyn w medycynie naturalnej i kosmetyce
Bursztyn dawniej nazywany był też jantarem. Stosowano go na wiele różnych dolegliwości. Kładziono pod poduszkę, aby zapewniał spokojny sen. Sporządzano z niego mikstury i preparaty, m.in. na bóle głowy, bóle reumatyczne, choroby gardła i problemy skórne. Wierzono, że noszenie biżuterii bursztynowej czy posiadanie tego surowca w domu daje dobrą energię.
Dziś za szczególnie wartościowe składniki bursztynu uważa się kwas i olej bursztynowy, które wykorzystuje się w wielu kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów oraz w preparatach farmaceutycznych. Składniki te pozytywnie oddziałują na skórę, ponieważ walczą z wolnymi rodnikami i tym samym zapobiegają chorobom oraz przedwczesnemu pojawianiu się oznak starzenia. Poza tym mają również działanie dezynfekujące. Bursztyn sprawdza się też jako naturalny filtr przeciwsłoneczny.
W medycynie naturalnej znana jest maść bursztynowa o działaniu rozgrzewającym. Popularna jest również nalewka bursztynowa. Można stosować ją zewnętrznie podczas różnych dolegliwości bólowych (np. do nacierania w bólu reumatycznym, bólu głowy, zęba), a także wewnętrznie (np. kilka kropel nalewki do herbaty) - wówczas ma działanie uspokajające i przeciwzapalne.
Jak zrobić nalewkę bursztynową?
Nieoszlifowany i rozdrobniony bursztyn - około 50g kawałków - przepłukujemy wodą, osuszamy, wsypujemy do butelki i zalewamy 1/4 litra spirytusu 95%. Przechowujemy w ciemnym miejscu, codziennie wstrząsamy butelką. Po 10 dniach nalewka jest gotowa.
A Wy stosujecie bursztynowe kuracje?
Przeczytaj również
Tematy pokrewne:![]() | Czy grozi Ci mandat za zbieranie bursztynu? |
![]() |
Maria Has
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|