KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Mszyce, skoczki i ploniarki - szkodniki atakują

Opublikowano 13.11.2018 r.
Choć mamy początek listopada, to na razie nic nie zapowiada przejścia ozimin w stan odpoczynku. Ciepło sprzyja chorobom grzybowym i szkodnikom, które roznoszą choroby.

Ciepło sprzyja chorobom grzybowym i szkodnikom, które roznoszą choroby.

Rolnicy informują o tym, że w oziminach pojawiają się mszyce, skoczki i ploniarki - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Pogoda im sprzyja, jest ciepło i aura zupełnie nie przypomina listopadowej. Przez ostatnie lata mogliśmy się przekonać, że jesienna wegetacja roślin znacznie się wydłużyła i zima najczęściej przychodzi do centralnej Polski na przełomie grudnia i stycznia. Dlatego w listopadzie i grudniu, przy korzystnej dla szkodników i chorób pogodzie trzeba monitorować plantacje.


Podobnie bardzo korzystna pogoda była jesienią 2014 roku, kiedy to pojawiające się w dużych ilościach mszyce rozniosły po plantacjach ozimin wirusa żółtej karłowatości jęczmienia. Dla wielu rolników oznaczało to wiosenne zaoranie plantacji. 

Jak się ustrzec przed roznoszeniem chorób przez mszyce? 

Można zdecydować się na wysiew odmian niechętnie zasiedlanych przez mszyce, warto też zaprawiać nasiona i stosować właściwy płodozmian - mówi Józef Węgrzyn. - Ale w tej chwili to już zalecenia na przyszły rok. W tym roku można jeszcze przeprowadzić zabieg chemiczny przeciw mszycom i szerzącym się chorobom, ale najpierw warto sprawdzić, czy i jakie szkodniki w naszych oziminach występują. Jeśli mamy wątpliwości, jakie preparaty czynne zastosować, warto zapytać doradcę rolnego. Na razie pogoda takim zabiegom sprzyja, a przyjście zimy jeszcze nie jest przez synoptyków zapowiadane.

 

 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO