Masz gospodarstwo na obszarze OSN? Przeczytaj koniecznie!

Celem zmiany rozporządzenia jest uwzględnienie w przepisach zmian zawartych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020). Ponadto, proponuje się dostosowanie przepisów rozporządzenia do ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014—2020 oraz doprecyzowanie niektórych przepisów rozporządzenia.
Pierwotnie pomoc w ramach tego instrumentu wsparcia była skierowana do gospodarstw położonych na obszarach, które w 2012 roku po raz pierwszy zostały wyznaczone jako obszary szczególnie narażone na zanieczyszczenia azotem ze źródeł rolniczych (OSN) i dla których zostały wprowadzone, programy działań mające ograniczyć odpływ azotu.
Ze względu na wygasanie tych programów działań, jak i zakończone prace legislacyjne nad nową ustawą Prawo wodne, zawierającą propozycję wdrożenia programu działań mającego na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych dla obszaru całego kraju, zaszła potrzeba wprowadzenia zmian w opisie tego instrumentu wsparcia w PROW 2014—2020.
Nowe warunki związane m.in. z przechowywaniem i stosowaniem nawozów naturalnych i kiszonek zostały określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu’’.
Projektowane rozporządzenie dotyczy m.in. warunków przyznawania pomocy na operacje, które mają pomóc w ograniczeniu zanieczyszczenia wód azotanami ze źródeł rolniczych. Z tego względu wejście w życie projektowanego rozporządzenia, co warunkuje przeprowadzenie naboru wniosków o przyznanie pomocy, powinno nastąpić jak najszybciej.
Nabór wniosków ma rozpocząć się w grudniu br. Proponuje się zatem, aby akt prawny wszedł w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Jak podkreśla resort rolnictwa, wprowadzone zmiany są korzystne dla potencjalnych beneficjentów omawianego instrumentu wsparcia. Dlatego wejście w życie rozporządzenia z dniem następującym po dniu ogłoszenia nie będzie stało w sprzeczności z zasadami demokratycznego państwa prawnego, ponieważ przemawia za tym ważny interes państwa, który w demokratycznym państwie prawa przejawia się m.in. poprzez ważny interes jego obywateli.
Źródło: MRiRW
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|