KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Zmieniamy czas na zimowy! Czy po raz ostatni?

Opublikowano 27.10.2018 r.
W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu (z godz. 3.00 na godz. 2.00), tym samym żegnamy się z czasem letnim. Wiele wskazuje na to, że na czas zimowy przechodzimy po raz ostatni. Zobaczcie, dlaczego.

Dotychczas dwa razy w przeciągu roku przestawialiśmy zegarki -  w ostatnią niedzielę października z godziny 3:00 na 2:00 (aby w ciągu zimowego dnia wcześniej nastąpił wschód słońca) oraz w ostatnią niedzielę marca z godz. 2.00 na 3.00 (aby letni dzień kończył się później). Zmiana czasu obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Mówi o tym dyrektywa UE z 19 stycznia 2001 r. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. 

Dlaczego przestawiamy zegarki?

Głównym powodem przestawiania zegarków dwa razy w roku była potrzeba maksymalnego wykorzystania światła słonecznego oraz zaoszczędzenie energii. Jednak wielu specjalistów mówi, że takie zmiany czasu to tak naprawdę złudne oszczędności w dzisiejszych czasach. Przecież w pracy i w domu mamy teraz niemal cały czas włączony sprzęt elektroniczny, używamy klimatyzatorów. Przy oszczędzaniu energii większą rolę odgrywa zatem zwiększenie świadomości użytkowników co do wykorzystywania sprzętów, musimy sami rozważnie kontrolować zużycie prądu, kupować urządzenia energooszczędne.  

Czy zmiana czasu zostanie zniesiona?

O tym pomyśle dyskutuje się już od dawna. We wrześniu Komisja Europejska przedstawiła projekt przepisów w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu w Europie. Przeprowadzono konsultacje, w których aż 84% respondentów stwierdziło, że nie chce zmian czasu. 

Na przyjęcie takiego rozwiązania muszą zgodzić się jednak wszystkie kraje UE oraz Parlament Europejski. Komisja Europejska zaapelowała, aby każde państwo europejskie do kwietnia 2019 r. powiadomiło o tym, czy chce na stałe stosować czas letni lub zimowy. 

Oznacza to, że ostatnia obowiązkowa zmiana czasu miałaby miejsce w niedzielę 31 marca 2019 r. Państwa członkowskie, które chciałyby na stałe przejść na czas zimowy, mogłyby ostatni raz wprowadzić go w niedzielę 27 października 2019 roku. Aby jednak tak się stało, zmiany w prawie UE muszą być przyjęte do marca przyszłego roku.

Zmiana czasu – czy źle na nas wpływa?

Wiele osób opowiada się za zniesieniem sezonowych zmian czasu ze względów zdrowotnych. Wydawałoby się zwykłe przestawienie zegarków, ale jak bardzo obciąża organizm. Psychologowie są zdania, że przez zakłócony w ten sposób rytm dobowy pogarsza się nasze samopoczucie, jesteśmy senni, na niczym nie potrafimy się skupić. Jak mówią lekarze, zmiana czasu sama w sobie nie stanowi zagrożenia dla naszego zdrowia, jednak powoduje pewien dyskomfort, dlatego przez jakiś czas, szczególnie jesienią, możemy nie mieć energii – nasz organizm musi się po prostu „przestawić”. 

 

A Wy jak znosicie zmianę czasu? Jesteście za jej zniesieniem? Czekamy na komentarze!

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO