KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Metalowe pułapki w kukurydzy - czy to protest przeciw GMO?

Opublikowano 20.10.2018 r.
Kilka tygodni temu pisaliśmy o kawałkach metalu mocowanych do dojrzałej kukurydzy przed zbiorem. Takie pułapki na sprzęt rolniczy znalezione zostały w okolicach Mławy. 

Artykuł o pułapkach znajdziesz TUTAJ. 

Jak się jednak dowiadujemy bardzo podobne pułapki zastawiane są także w Stanach Zjednoczonych. Tam jest to uznawane, za formę protestu przeciw uprawie kukurydzy GMO.

Na polach, gdzie rośnie kukurydza genetycznie modyfikowana bardzo często zastawiane są takie pułapki - powiedział nam Michael Ross, farmer z Teksasu. - Farmerzy hodujący kukurydzę GMO muszą się liczyć z tym, że znajdą w łanie przywiązane do roślin śruby, druty i inne fragmenty często zardzewiałego metalu. Wszyscy tu wiemy, że tak ekolodzy usiłują zniechęcić producentów do uprawy roślin modyfikowanych.

Kukurydza modyfikowana genetycznie to najczęściej tak zwana kukurydza BT, zawierająca gen pochodzący z bakterii Bacillus thuringiensis odpowiedzialny za produkcję białka, które jest toksyczne dla szkodników. Do dziś trwają spory, czy jest ona szkodliwa, czy też nie dla zwierząt gospodarskich i ludzi, ale osoby, które widziały w USA uprawy roślin GMO mówią, że to, na co przede wszystkim zwracają uwagę to absolutna cisza. W całym areale nie słychać ani chrzęstu robaka, ani śpiewu ptaków. Jest tylko ogromna zielona pustynia...

W Polsce, na szczęście, hodowla kukurydzy GMO jest zabroniona. Nie oznacza to jednak, że nie możemy jej znaleźć w produktach w sklepach i... tam,l gdzie nawet byśmy się nie spodziewali. Kukurydza wykorzystywana jest, na przykład, do produkcji papierowych kubków, a czy wykorzystane tam rośliny są modyfikowane czy nie pozostaje, niestety, tajemnicą producenta.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO