KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?
2018-10-11

Lepsze, bo niemieckie? UOKiK zrobił badania

UOKiK porównał jakość artykułów spożywczych na polskim i niemieckim rynku. Okazało się, że różnice są w co dziesiątym produkcie. Niestety, badania potwierdzają, że nasi konsumenci w tym samym opakowaniu otrzymują mniej, a w dodatku gorszej jakości. Dlaczego tak się dzieje?

Na przykład chipsy niemieckie smażono na oleju słonecznikowym, a polskie – na palmowym. Przez to zawierały więcej tłuszczu z dodatkiem wzmacniacza smaku. Mimo identycznego opakowania, w polskich chipsach jest ich mniej o 25 g w pudelku. Podobnie jak orzechów w czekoladzie i ekstraktu herbaty w napojach. 

Sami producenci przyznają, że żywność rzeczywiście rożni się w poszczególnych krajach. Niekoniecznie jednak wynika to z ukrytej złej woli czy przyczyn ekonomicznych. Czasem o składzie i smaku produktu decyduje gust konsumenta, który jest odmienny w różnych częściach Europy.

Okazuje się, że niewielu konsumentów wie w ogóle o czymś takim jak „podwójna jakość żywności”. 

Z problemem tym walczy już Komisja Europejska, która przygląda się sprawie i proponuje konkretne rozwiązania. Polskie wyniki badań konsumenckich trafią teraz do Brukseli, gdzie rozpoczynają się testy porównawcze produktów w całej wspólnocie. 

Nie powinno być różnic w traktowaniu konsumentów w Unii Europejskiej. Producenci nie mogą lekceważyć oczekiwań konsumentów i każdą różnicę tłumaczyć odpowiedzią na inne gusta klientów. Prawie połowa ankietowanych przez nas Polaków twierdzi, że mogą zapłacić więcej za produkt lepszej jakości. Takie przekonanie rośnie wraz z zarobkami tych osób. Oznacza to dużą zmianę w postawach, bo jeszcze kilka lat temu kierowali się głównie ceną – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

 

Źródło: UOKiK

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

Bartosz Woźniak

redaktor naczelny

tel : 664 029 592

tel: 54 235 52 61

naczelny@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione
Partnerzy
  • ODR Bratoszewice
  • WDR
  • MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
  • KOWR
  • Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie