KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Pora na przygotowanie do siewu pszenicy

Opublikowano 13.09.2018 r.
Zbliżają się terminy siewu pszenicy ozimej w naszym kraju. Z kalendarza agrotechnicznego wynika, że optymalny termin zaczyna się od około 20 września w pasie Pomorza, do końca października na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Polska ze względu na zróżnicowane warunki klimatyczne, posiada 6 stref.  Siew w terminie optymalnym powinien gwarantować najwyższe powodzenie uprawy. Rośliny mają odpowiednio dużo czasu na przygotowanie się do zimy, nie są narażone na nadmierne zagęszczenie i mają czas na osiągnięcie fazy rozwojowej dobrej do przezimowania, za jaką uważa się fazę BBCH 22-23 co przy wysiewie na poziomie 300szt/m2 daje od 600-900 źdźbeł kłosonośnych na metrze kwadratowym. 

Jednak rolnicy zwracają uwagę, że gdy szaleje pogoda, nie zawsze wszystko zgadza się z wytycznymi agrotechników.

Wiemy, że pszenica powinna wejść w spoczynek zimowy w fazie 4–5 liści, ale... już kilka razy w Polsce centralnej okazało się, że zboża najlepiej przezimowały w fazie szpilki - powiedział nam Kazimierz Karasiński, rolnik ze wsi Helenów w woj. łódzkim. - Pogoda jest coraz bardziej zmienna i coraz mniej przewidywalna, więc czasem przewódki dają lepszy plon niż zboża wysiane w terminie. Ja przypominam stare porzekadło, ze po gorącym lecie przychodzi mroźna zima i najważniejsze, to by wysiać odmianę mrozoodporną. Warto też poczekać na więcej deszczu, bo na razie w Polsce centralnej nie ma jeszcze dobrych warunków do siewu, ale też, jeśli chodzi o pszenicę ozimą, mamy na to jeszcze czas.

Kto wykorzystuje własny materiał siewny powinien w tym roku koniecznie zrobić test kiełkowania. Zboża dojrzały wcześnie, często zaschły przed osiągnięciem odpowiedniej masy, tak więc sprawdzenie siły kiełkowania własnego materiału siewnego jest w tym roku konieczne.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO