KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Czosnek z Chin a czosnek polski - jak je odróżnić ?

Opublikowano 29.09.2017 r.
Czosnek wiernie służy człowiekowi jako lekarstwo od 5000 lat. Dziś chyba żadna inna roślina nie została tak dokładnie przebadana przez naukowców. Ale jaka jest różnica miedzy czosnkiem chińskim a czosnkiem polskim? Sprawdźmy i nie dajmy się oszukać!

Według raportów medycznych czosnek może zawierać nawet 200 różnych związków leczniczych. Udowodniono, że roślina ta stanowi sprawdzone lekarstwo na wiele dolegliwości.

Jak odróżnić czosnek chiński od czosnku z polskiego pola?

Robiąc zakupy, często zadajemy sobie pytanie, czy na pewno wrzucone do koszyka warzywo pochodzi z polskiej uprawy czy przywędrował do nas z Chin. Postaram się podać kilka rad i wskazówek, jak najprościej odróżnić czosnek importowany z Chin od uprawianego w Polsce.

Czosnek sprowadzany ostatnio z Chin okazywał się często bardzo wątpliwej jakości, a nawet szkodliwy dla zdrowia. Poddaje się to warzywo promieniowaniu, aby nie kiełkował i nie wytwarzał korzeni. Taki czosnek traktuje się również środkami chemicznymi, które zapobiegają tworzeniu się zielonych kiełków i korzeni.

Nie tak dawno złożyłem wizytę w hurtowni warzyw. Od razu poczułem nieprzyjemny, drażniący – wyraźnie chemiczny zapach w hali, gdzie był składowany czosnek sprowadzony z Chin. Właściciel tej hurtowni nie ukrywał, że ten towar jest przed wysyłką traktowany środkami chemicznymi, aby jak najdłużej zachowywał świeżość - mówi Pan Adam Staszewski, rolnik z Podlasia.

Oczywiście stosując tak zuchwałą i nieetyczną metodę, zapomniano najwyraźniej o zdrowiu człowieka. Czosnek poddany wymienionym wcześniej zabiegom zupełnie pozbawiony jest biologicznie aktywnych związków leczniczych i szkodzi zdrowiu.

Często różne organizacje konsumenckie na zachodzie Europy ostrzegają, że chiński czosnek może posiadać właściwości rakotwórcze. Mówi się także, że mógł być modyfikowany genetycznie.

Chiński czosnek jest przede wszystkim dużo większy od czosnku wyprodukowanego w Polsce. Główki i ząbki mają zazwyczaj (ale niekoniecznie) śnieżnobiałą osnówkę. Czosnek polski ma przeważnie osnówkę lekko fioletową lub jasnoróżową. Trzeba jednak od razu wyjaśnić, że kolor osnówki główek i ząbków nie zawsze pokrywa się ze stwierdzeniem chińskiego czosnku.

Większą gwarancją odróżnienia czosnku chińskiego od krajowego jest jego smak. Chiński ma smak słodkawy, mało piekący lub w ogóle nie piecze. Łatwiej się obiera, nie kiełkuje, nawet gdy długo go przetrzymujemy w kuchni, ma skłonność do szybkiego pleśnienia. Działkowcy i ogrodnicy zauważyli, że po posadzeniu nie kiełkował, a nawet jeśli wykiełkował – szybko zamierał.

Jesienią dobrym sposobem na sprawdzenie pochodzenia czosnku jest wsadzenie jednego ząbka do doniczki – jeśli ładnie wykiełkuje i zacznie rosnąć – to gwarancja, że posiada siłę biologiczną i nie był napromieniowany.

I jeszcze jedna uwaga: czosnek sprowadzany z Chin bywa z reguły sprzedawany w dużych supermarketach.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO