KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Zaczęliśmy zwracać uwagę na to, co jemy?

Opublikowano 12.08.2018 r.
Optymistyczne dane przynosi badanie prowadzone przez agencję Kantar TNS na zlecenie PKN Orlen. Wynika bowiem z niego, że coraz częściej zwracamy uwagę na to, skąd pochodzi kupowana przez nas żywność.

Jak wynika z badania, 63% z nas uważa, że kupowanie zagranicznych produktów osłabia pozycję Polski. Dwie trzecie badanych stwierdziło także, że na rynku można znaleźć polskie odpowiedniki większości zagranicznych produktów. Sześciu na dziesięciu Polaków jest zdania, że jesteśmy krajem samowystarczalnym.

Polskie produkty spożywcze uważa za zdrowsze 83% ankietowanych kierowców, zaś wśród ogółu badanych taką opinię prezentowało 81% osób. Do deklaracji ,,Mając do wyboru polski i zagraniczny produkt spożywczy w tej samej cenie wybieram produkt polski" pozytywnie odniosło się 81% ankietowanych kierowców wobec 80% ogółu badanych.

My także zapytaliśmy, czy konsumenci zwracają uwagę na to, skąd pochodzi kupowana przez nich żywność.

Długo liczyła się dla mnie tylko cena, ale po zakupieniu kilka razy produktów tanich i niesmacznych zdecydowałam się sprawdzać, skąd pochodzą kupowane warzywa i owoce - powiedziała nam Daria Babicka, mieszkanka Łodzi. - To akurat jest stosunkowo łatwe. Najtrudniej dowiedzieć się z jakiego kraju pochodzi sprzedawane w sklepach mięso. Bardzo przydałaby sie wyraźna informacja, że jest to na przykład ,,produkt polski'', ale rozumiem, że wielkie sklepy mają właścicieli za granicą, więc im na takich informacjach nie zależy.

Jeśli kupuję w promocji kilogram schabu bez kości za 11 złotych to wydaje mi się, że musi to być schab z polskich świń - dodaje Karolina Maczek z woj. łódzkiego. - Komu by się opłacało sprzedawać mięso tak tanio, gdyby było sprowadzane z daleka. Choć czasem się zastanawiam, czy promocje nie są dlatego, by ,,wypchnąć'' za jakąkolwiek cenę zalegające w chłodniach i magazynach towary i wcale nie muszą to być towary polskie.

Rolnicy i hodowcy podkreślają, że w ich interesie jest, by produkty polskie były wyraźnie oznaczane - polska żywność ma swoją dobrą markę i smakuje jak żadna inna. 


Źródło badania: RadioZET/ISBNews

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO