KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?
2018-07-26

Słoma: sprzedawać czy nie?

Żniwa w pełni. Jeśli rolnik nie utrzymuje hodowli zwierząt, to powinien słomę sprzedać czy... zaorać. O to, co warto robić ze słomą zapytaliśmy rolników z centralnej Polski.

Nawet jeśli się nie prowadzi produkcji zwierzęcej, to moim zdaniem, słomy sprzedawać nie warto - powiedział nam Marek Kubiak, rolnik z woj. łódzkiego. Chyba, ze mamy w planie nawiezienie gruntów ornych obornikiem.  Ale jeśli nie, to szkoda pozbywać się z pola masy organicznej i mikroelementów, które są w słomie.


Ceny słomy nie są wysokie. Najczęściej za typowy balot rolnicy każą sobie płacić od 30 do 50 zł. 

Przy niewielkiej dochodowości produkcji roślinnej i słabych tegorocznych plonach to jednak jest wyraźny wzrost dochodu z hektara - przyznaje jednak Tomasz Michalski ze wschodniej Wielkopolski. Ceny w skupie są niskie, więc trudno zrezygnować z każdego dodatkowego dochodu, który pozwoli na odtworzenie zasiewów na przyszły sezon. Poza tym, wykorzystanie samej słomy jako nawóz organiczny to zdecydowanie za mało. jednak produkcja zbóż znacznie zubaża glebę w materię organiczną. 

 

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że przy takiej produkcji ,,wyciągamy'' z gleby około pół tony materii organicznej z hektara. Jak ją uzupełnić? 

 

Najlepszy obornik? 

Niewątpliwie najlepszy jest obornik. Przy założeniu, że na hektar dajemy 10 ton obornika - nawóz ten wprowadzi w glebę około 700 kilogramów materii organicznej - dodaje Marek Kubiak. Jednak wielu rolników odchodzi od nawozów naturalnych z wielu powodów. I moim zdaniem szkoda. Dlatego warto zostawić słomę, choć sama słoma to za mało, ale gdy wysiejemy poplon to już będzie całkiem nieźle. Dlatego moim zdaniem, z dwojga złego, to lepiej wybrać zaoranie słomy niż jej sprzedaż. 

Warto więc zastanowić się, czy warto spieniężyć słomę, czy też wykorzystać ją jako materię organiczną dla gleby. Polecamy skrupulatnie policzyć, które rozwiązanie jest dla nas bardziej korzystne.

 

 

kontakt1.jpg
Sergiusz Baar
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

Bartosz Woźniak

redaktor naczelny

tel : 664 029 592

tel: 54 235 52 61

naczelny@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione
Partnerzy
  • ODR Bratoszewice
  • KOWR
  • WDR
  • MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
  • Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie