KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Jak ubiegać się o kredyty preferencyjne?

Opublikowano 25.07.2018 r.
Susze, powodzie, deszcze czy wymarznięcia - te wszystkie niekorzystne zjawiska pogodowe niemal co roku dają się we znaki rolnikom. Od lat mogą korzystać oni z preferencyjnych kredytów klęskowych. Jak się okazuje, już w tym roku, banki udzieliły ich ponad tysiąc. A jak ubiegać się o kredyt preferencyjny?

W maju mieliśmy gradobicia i ulewne deszcze, potem przyszła klęska suszy, a teraz, szczególnie na południu kraju, rolnicy borykają się z podtopieniami. W niektórych gospodarstwach straty są naprawdę bardzo duże. 

Rolnicy, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty klęskowe. Można je przeznaczyć na zakup środków do produkcji rolnej: nawozów, środków ochrony roślin, paliw czy pasz. 

W przypadku kredytu klęskowego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa płaci za kredytobiorcę część oprocentowania do kredytu udzielonego przez bank. 

Kredyty klęskowe - oprocentowanie

  • 1,83% - 2,10% - gospodarstwa ubezpieczone
  • 2,74% - 3,15 % - gospodarstwa nieubezpieczone

Warto dodać, że kwota kredytu nie może przekroczyć wysokości oszacowanych strat. Maksymalnie może to być 5 mln zł na gospodarstwo rolne i 8 mln zł na dział specjalny produkcji rolnej. Przypominamy, że o kredyt należy zwrócić się do banku współpracującego z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnik wraz z wnioskiem powinien dołączyć wszystkie niezbędne dokumenty, w tym protokół oszacowania strat. 

 

Źródło: 1

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO