KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?
11 maja 2018

Pies nie tylko do budy - "praca psa w gospodarstwie"

W gospodarstwie rolnym nie ma miejsca dla leniwych. Każdy ma przydzielone jakieś prace. Nie inaczej jest też ze zwierzętami domowymi. W tym artykule opowiemy o tym, w jakiej pracy może pomóc nam PIES.

Tradycyjnie mężczyźni zajmują się uprawą roli, obsługą i wykonywaniem napraw maszyn rolniczych oraz wszystkimi tymi zajęciami, które wymagają większej siły fizycznej. Kobiety częściej zajmują się opieką nad dziećmi, domem i zwierzętami oraz dbają o całą dokumentację związaną z prowadzeniem gospodarstwa. Dzieci mają swoje obowiązki związane ze szkołą, ale z czasem przekazuje się im także pomniejsze, odpowiednie do wieku prace. Oczywiście każdy dom jest inny, a podział obowiązków płynny, ale chyba każdy rolnik zgodzi się z twierdzeniem, że w ich gospodarstwie nie ma czasu na nudę. 
Zwierzęta także od zawsze spełniały swoje zadania. Koń ciągnął wóz, krowa dawała mleko, a kura jajka. Choć widok konia w gospodarstwie to już rzadkość to pozostałe zwierzęta gospodarskie nadal służą człowiekowi. A co robi pies?

Stróż 

Pierwszą i najbardziej powszechną pracą do jakiej wykorzystuje się w gospodarstwie psy jest stróżowanie. Na terenie gospodarstwa poza samym domem i budynkami gospodarskimi bardzo często znajduje się wiele bardzo cennych maszyn, które coraz częściej są łakomym kąskiem dla złodziei. W ostatnim czasie pojawiają się też coraz częściej informacje o skradzionych z okólników i pastwisk zwierzętach. Jeśli mamy dobrze ogrodzony teren to w jego pilnowaniu może pomóc nam pies. Dobrą cechą psa stróżującego jest nieufność wobec obcych, ale także ogromne przywiązanie do właściciela. Taki pies nie wpuści na swój teren nikogo obcego i będzie z chęcią bronić swojej rodziny. Odpowiednie wyszkolenie takiego psa jest jednak bardzo pracochłonne i niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że dobry pies stróżujący musi sam podejmować decyzję o tym, co jest, a co nie jest zagrożeniem. W połączeniu z nieufnością do obcych cechy tak pożądane w jego pracy stają się kłopotliwe w życiu codziennym. Listonosz, dzieci odwiedzające kolegów, czy dalsza rodzina jako osoby obce dla psa mogą być potraktowane jako intruzi. Psy utrzymywane w kojcach lub na łańcuchach, których kontakt z domownikami ogranicza się do kamienia i wypuszczania na noc nie będą nawet przywiązane do właściciela i mogą stanowić realne zagrożenie już nie tylko dla obcych, ale nawet dla domowników. 

Pomocnik

Kolejną pracą psa w gospodarstwie, a rzadko spotykaną w naszym kraju jest pomoc przy zaganianiu zwierząt. Prowadzenie stada na pastwiska czy zaganianie do budynków może nam ułatwić odpowiednio wyszkolony pies. Najlepiej w tej roli sprawdzają się oczywiście wyhodowane do tego tylko celu rasy np. Border Collie, Australian Cattle Dog, Owczarek Australijski, Kelpi i wiele, wiele innych. W Polsce możemy obserwować psy w trakcie wykonywania tej pracy kiedy górale wyprowadzają swoje owce na hale lub sprowadzają je po wypasie w doliny. Co ciekawe, poza rodzimymi Owczarkami Podhalańskimi, które służą do pilnowania stada, często towarzyszom im także psy zupełnie nie wyglądające na rasowe, ale za to pięknie wykonujące swoją pracę, pomagając kierować stadem owiec. Należy pamiętać, że psy z silnym instynktem zaganiającym pracują także np. poprzez podszczypywanie pęcin i w trakcie zabawy z ludźmi mogą łapać za nogawki.

Psy mogą pomóc nam tak jak i koty w ograniczaniu populacji gryzoni w gospodarstwie. Małe psy gospodarskie, a w szczególności te w typie terierów mają zazwyczaj silny instynkt łowiecki. Jest to jednak dużym zagrożeniem dla życia psa nie tylko ze względu na choroby roznoszone przez gryzonie jak np. leptospiroze, ale też ze względu na trutki, które bardzo często działają z opóźnieniem i nie rozkładają się szybko w ciele szkodnika. Jeśli pies zje takiego zatrutego gryzonia także się zatruje.

Jak każdemu pracownikowi i psu należy się wynagrodzenie. Odpowiednia buda chroniąca przed upałem w lecie i mrozem w zimie, stały dostęp do wody, jedzenie właściwe do wieku i zapotrzebowania, oraz opieka weterynaryjna to minimum. Każdy pies jako zwierzę stadne potrzebuje także kontaktu z ludźmi i szkolenia, aby ten kontakt był bezpieczny i przyjemny dla obu stron. Im więcej czasu poświęcimy na wychowanie psa, tym więcej będziemy się cieszyć z korzyści, jakie niesie wspólne towarzystwo.
Na koniec należy podkreślić, że pies to przede wszystkim najlepszy przyjaciel człowieka i tę pracę wykonuje wzorowo.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

Bartosz Woźniak

redaktor naczelny

tel : 664 029 592

tel: 54 235 52 61

naczelny@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione
Partnerzy
  • KOWR
  • MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
  • ODR Bratoszewice
  • WDR
  • Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
-->