Wpływ rolnictwa na PKB

Swój udział w tworzeniu PKB ma również rolnictwo. Jest jednym z ważniejszych działów w gospodarce. Dostarcza ono bowiem produkty żywnościowe i surowce dla przemysłu. Sektor rolniczy obejmuje takie sekcje jak rolnictwo, rybactwo, leśnictwo oraz łowiectwo. Wspomniany wskaźnik obejmuje wartość produktów roślinnych, zwierzęcych uzyskanych
z upraw, hodowli, sadownictwa, rybołówstwa i pszczelarstwa.
Powierzchnia upraw roślin w naszym kraju w ostatnich latach ulega zmniejszeniu. Jest to konsekwencją przeobrażeń strukturalnych i szybszego tempa wzrostu działów pozarolniczych. Polska jest ważnym producentem owoców i warzyw takich jak marchew, kapusta i wiśnie. Ponadto nasz kraj korzystnie wypada pod względem produkcji mięsa czy mleka.
Głównym czynnikiem wpływającym na poziom PKB stał się popyt wewnętrzny zarówno inwestycyjny, jak i konsumpcyjny. Wraz z większymi nakładami inwestycyjnymi zwiększa się wydajność rolnictwa. Konsekwencją jest coraz wyższy stopień mechanizacji i mniejszy poziom zaangażowania człowieka w pracę na roli.
W krajach Europy rolnictwo stanowi niewielki udział w tworzeniu PKB. Główną gałęzią gospodarki tych krajów są usługi. Natomiast znaczącą rolę odgrywa w krajach afrykańskich gdzie wytwarza ponad połowę krajowego PKB.
Na podstawie danych opublikowanych przez Eurostat rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo w 2016 r. tworzyło 2,4% polskiego PKB. Najmniejszy udział miało w Luksemburgu – wynosiło 0,2%, a największy w Albanii 23,1%.
Warto zaznaczyć, że PKB nie jest doskonałym miernikiem dobrobytu społeczeństwa. Nie uwzględnia on tzw. „szarej sfery” z którą związana jest praca „na czarno”, wynikająca z sezonowości produkcji. Pracodawca w ten sposób obniża koszty zatrudnienia, oferując wyższe dochody.
![]() |
Paulina Cholewińska
Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
Jeden z 16 Ośrodków Doradztwa Rolniczego w kraju. Podstawowym zadaniem KPODR jest udzielanie wszechstronnej pomocy rolnikom, mieszkańcom obszarów wiejskich oraz przedsiębiorcom związanym z przetwórstwem rolno-spożywczym w celu zwiększania dochodów gospodarstw rolnych oraz poprawy warunków życia na wsi.Główna siedziba znajduje się w Minikowie (pow. Nakielski). Ośrodek posiada oddziały w Zarzeczewie (pow. Włocławski) oraz w Przysieku (pow. Toruński). Posiada własne wydawnictwo,które jest wydawcą miesięcznika Wieś Kujawsko-Pomorska oraz wielu poradników. Organizuje liczne wystawy i targi -m.in Międzynarodowe Targi Rolno-Spożywcze "Agrotech" w Minikowie, które na obszarze 12ha odwiedza corocznie ok. 350 wystawców i około 35 tys. zwiedzających. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|