Na odciski i pęcherze polecamy domowe sposoby

Na odciski narzekają przede wszystkim kobiety, które bardzo często noszą wąskie buty, ale problem ten dotyczy także mężczyzn. Jak radzić sobie z odciskami? Podpowiadamy!
Najczęściej stosowaną, ale wcale nie najbezpieczniejszą, a czasem wręcz odradzaną metodą jest przekłuwanie odcisku. Nie powinno się tego robić zanim odcisk nie zaschnie, a przy przekłuwaniu pamiętajmy o zachowaniu podstawowych zasad higieny.
Najprostszym sposobem by zaradzić pęcherzom i odciskom będzie wizyta w aptece. Tam znajdziemy szeroką ofertę plastrów (dostosowanych do określonych części ciała), maści a także środków płynnych. Warto zwrócić uwagę by specyfiki zawierały kwas acetylosalicylowy, który pozwala zmiękczyć tkankę.
A może domowy sposób na odciski?
Wśród skutecznych domowych sposobów na likwidację odcisków wymieniane są różnego rodzaju gruboziarniste peelingi. Pomóc może także namaczanie stóp w odwarze z gotowanych płatków owsianych (2 szklanki na 5 litrów wody). Taka kuracja sprawi, że po pewnym czasie odcisk stanie się miękki i będziemy mogli usunąć go za pomocą pumeksu lub tarki.
Jak zapobiegać pęcherzom i odciskom?
Co zrobić aby pęcherze i odciski nie powróciły? Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na jakość i dopasowanie obuwia oraz skarpetek, które kupujemy. Przed dłuższymi wyprawami najlepiej sprawdzić buty i zobaczyć jak reaguje na nie nasza stopa. Nie warto eksperymentować i wybierać się (np. w góry bądź piesze pielgrzymki) w zupełnie nowych butach bo wakacyjny relaks może przemienić się w koszmar. Przed samą wycieczką, na wszelki wypadek, można też posmarować stopy kremem do pielęgnacji skóry.
Jeżeli odciski powracają, mimo że staramy się starannie dobierać obuwie i zapobiegać im, warto skonsultować się z odpowiednim specjalistą, np. internistą, podologiem lub farmaceutą.
A jakie są Wasze sposoby na pęcherze i odciski. Znacie jakieś sprawdzone domowe metody?
![]() |
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Magdalena Przybylak-Zdanowicz dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Każdego roku opracowuje Ekologiczny Poradnik Księżycowy oraz współtworzy "Kalendarz Rolników". Współpracuje z czasopismem i portalem o produktach ekologicznych Biokurier.pl, oraz czasopismem dla rolników ekologicznych Eko Arka www.ekoarka.com.pl. Laureatka wyróżnienia w konkursie na najciekawszą publikację związaną z rolnictwem ekologicznym. Od kilku lat, wspólnie z mężem, prowadzi certyfikowane gospodarstwo ekologiczne Warmińska-Ekozagroda na Warmii specjalizujące się w uprawie zbóż i roślin wysokobiałkowych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|