Jakie skutki ma zażywanie leków przeciwbólowych?

Leki przeciwbólowe są w Polsce bardzo popularne, można je kupić bez recepty nawet w niewielkich sklepach spożywczych.
Nieograniczony dostęp do tych leków sprawia że są one zażywane zbyt często i bez zastanowienia.
Kiedy otrzymujemy receptę od lekarza, zwykle zanim zdecydujemy się zażyć dany lek dokładnie czytamy ulotkę załączoną do opakowania i analizujemy wymienione w niej skutki uboczne. Dlaczego w ten sam sposób nie reagujemy na popularne leki przeciwbólowe? Jak pokazują statystyki, Polacy przyjmują ogromne ilości leków przeciwbólowych, przede wszystkim jest to wynikiem ich łatwej dostępności - są dostępne bez recepty niemal w każdym sklepie. Co roku odnotowywanych jest nawet kilkaset przypadków zatrucia lekami. Ile śmiertelnych? Takich danych niestety nie ma. Nie ma leków przeciwbólowych całkowicie bezpiecznych – takich które tylko łagodzą ból i nie wpływają na funkcjonowanie organizmu.
Większość leków przeciwbólowych zawiera w swoim składzie trzy popularne substancje: paracetamol, ibuprofen i kwas acetylosalicylowy (np. aspiryna). Dostępne są także leki łączące paracetamol z ibuprofenem.
Paracetamol
Paracetamol często postrzegany jest jako lek całkowicie bezpieczny, zapewne jest to wynikiem telewizyjnych reklam. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, paracetamol nie działa przeciwzapalnie. Łagodzi gorączkę, bóle o łagodnym i umiarkowanym nasileniu. Trzeba pamiętać, że paracetamol wpływa szkodliwie na komórki wątroby – około 5 % wchłoniętej dawki leku nie ulega zmetabolizowaniu, zostaje przekształcony w wyjątkowo toksyczny dla wątroby związek (N-acetylo-p-bezochinonomina), który następnie zostaje zneutralizowany do nietoksycznych związków.
Proces neutralizacji może przebiegać z różnym skutkiem, dlatego u niektórych osób dochodzi do gromadzenia szkodliwego metabolitu w wątrobie, toksyczność może występować nawet przy dawce 10 g na dobę. Paracetamol jest więc szczególnie niebezpieczny dla osób cierpiących z powodu chorób wątroby, należy pamiętać również, że paracetamolu nie można łączyć z alkoholem, który znacznie zwiększa toksyczność leku. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby bardzo intensywnie odchudzające się, które spożywają w ciągu dna małą ilość kalorii, najczęściej u tych osób diagnozowane jest zatrucie paracetamolem, ponieważ ze względu na niedobory żywieniowe lek nie jest w wątrobie prawidłowo metabolizowany.
Ibuprofen
Lek działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Jest to najpopularniejszy obecnie środek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ibuprofen wpływa drażniąco na przewód pokarmowy, jego długotrwałe stosowanie grozi wystąpieniem podrażnień śluzówki i krwawień z przewodu pokarmowego. Nie należy go stosować przy chorobach wątroby, nerek, serca i astmie oraz przewlekłych chorobach przewodu pokarmowego. Z ibuprofenu powinny również zrezygnować kobiety planujące ciążę – ibuprofen może bowiem zmniejszać płodność i utrudniać zajście w ciążę. Należy także zachować ostrożność przy stosowaniu maści i żeli zawierającymi lek, szczególnie w sezonie urlopowym, zwiększa on bowiem wrażliwość na światło słoneczne i może powodować poparzenia.
Kwas acetylosalicyowy
Popularna aspiryna czy polopiryna działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, ponadto zapobiega powstawaniu zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych. Z tego względu w niewielkich dawkach polecane są osobom starszym u których ryzyko wystąpienia zatorów jest większe. Ze względu na właściwości drażniące śluzówkę przewodu pokarmowego aspiryna nie jest polecana osobom cierpiącym z powodu wrzodów żołądka, dwunastnicy czy podrażnień przewodu pokarmowego, leku nie powinni przyjmować astmatycy, osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe, a także osoby chore na cukrzycę. Kwasu acetylosalicylowego nie można podawać dzieciom poniżej 12 roku życia, również kobiety w ciąży i karmiące piersią nie mogą zażywać tego leku. Długotrwałe zażywanie aspiryny czy polopiryny grozi uszkodzeniem śluzówki przewodu pokarmowego i może skutkować wystąpieniem krwawień z przewodu pokarmowego.
Zbyt częste stosowanie leków bez recepty to duży problem, tym bardziej że przyjmowanie tych leków nie pomaga w poznaniu przyczyny bólu. Warto zatem pamiętać, że dostępność leku bez recepty nie oznacza że jest on całkowicie bezpieczny i, że można go przyjmować bez ograniczeń.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|