KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
9 marca 2018

Niedoceniany owies

Owies zaczęto uprawiać kilka tysięcy lat później niż jęczmień i pszenicę. Na terenach polskich jego uprawa na większą skalę rozpoczęła się dopiero w VIII wieku. W ostatnich dziesięcioleciach areał owsa został znacznie zredukowany, jednak zboże to ma wiele zalet i rosną jego szanse na odzyskanie popularności.

Właściwości fitosanitarne


Owies dzięki obecności w komórkach korzeniowych grzybotoksycznej awenacyny nie jest porażany przez choroby podstawy źdźbła, które są poważną przyczyną spadku plonów zbóż. Dzięki wspomnianemu związkowi nie uczestniczy on w łańcuchu żywicielskim grzybów wywołujących te choroby, czyli nie przenosi ich na rośliny następcze. W częstej uprawie zbóż po sobie wprowadzenie owsa do zmianowania to szansa na poprawę zdrowotności łanu ze względu na jego fitosanitarne i odchwaszczające oddziaływanie na glebę oraz rośliny następcze. Owies jest więc dobrym przedplonem, jednak należy pamiętać, że zbyt częsty jego wysiew na to samo pole może grozić namnażaniem się pasożytniczych nicieni w glebie. Fitosanitarne właściwości owsa powinny być docenione również z uwagi na obowiązujący od 1 stycznia 2014 roku integrowany system produkcji.


Żywienie zwierząt


Wartość odżywcza i energetyczna owsa jest stosunkowo duża. Zawartość białka o bardzo dobrym składzie wynosi 9,6–11,5%. Ziarno owsa zawiera także więcej niż inne zboża wartościowego tłuszczu (4–7%). Upowszechnia się jego uprawa na zieloną paszę, kiszonki oraz susz zarówno w czystym siewie, jak i w mieszankach z roślinami strączkowymi. Znaczącym czynnikiem, który zmniejsza wartość pokarmową owsa, jest zawartość łuski w ziarnie. Warto więc zainteresować się odmianami nieoplewionymi, które można wykorzystać w żywieniu wszystkich zwierząt gospodarskich. 
Wartość kulinarna i lecznicza


W przemyśle spożywczym z owsa wytwarza się płatki, kaszę i otręby. Jego duże wartości odżywcze i prozdrowotne są znacznie bardziej doceniane przez mieszkańców krajów zachodnich, szczególnie USA, Kanady i Skandynawii, gdzie w dobie chorób cywilizacyjnych zdrowe odżywianie nabiera szczególnego znaczenia. Ziarno owsa nie zawiera glutenu, nie nadaje się więc do wypieku chleba, chociaż mąkę owsianą można stosować jako dodatek do ciasta chlebowego. Trudno nie wspomnieć o betaglukanie, który obniża poziom cholesterolu we krwi oraz o polisacharydach nieskrobiowych tworzących błonnik niezbędny w codziennej diecie człowieka. 


To tylko niektóre zalety owsa. Małe wymagania termiczne, tolerancja na szeroki zakres odczynu gleby (pH 4,5–7,2), niższy koszt uprawy w porównaniu z innymi gatunkami zbóż, dzięki mniej intensywnej ochronie chemicznej i nawożeniu, przemawiają za tym, aby uwzględnić to zboże w planie upraw na kolejne lata. Pozwólmy, aby owies na nowo odsłonił przed nami swoje dobroczynne właściwości.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione