KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Województwo Podlaskie
Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier
3 lipca 2017

Rekordowy rzepak

Na plantacjach rzepaku szykuje się urodzaj, ale czarne chmury zbierają się nad przemysłem biopaliwowym. Komisja Europejska chce ograniczyć zużycie „zielonego” paliwa, którego podstawą jest rzepak.

Plantatorzy liczą, że w tym roku zbiorą ponad 3 miliony ton nasion. Dwie trzecie zagospodaruje przemysł biopaliwowy. Reszta, w różnej postaci, trafi na nasze stoły. W tym roku rzepakiem obsiano ponad 900 tysięcy hektarów. Kondycja roślin jest dobra, choć wszystkiego i tak dowiemy się dopiero podczas żniw. Kombajny wyjadą w pola za dwa-trzy tygodnie.

Plantatorzy oceniają, że w tym roku dobre będą nie tylko zbiory, ale i jakość nasion. Ten optymizm studzą doniesienia z Brukseli. Komisja Europejska przymierza się do ograniczenia zużycia biopaliw wyprodukowanych, m.in. z rzepaku. Po 2020 roku planowane jest obniżenie obowiązkowego stosowania estrów roślinnych w transporcie z siedmiu do niespełna czterech procent. Gdyby tak się stało, producenci rzepaku staną przed ogromnym problemem. Wielu z nich zainwestowało w duże plantacje, licząc na rozwój rynku biopaliw. Unia Europejska zmienia jednak swoje preferencje.

Na unijnych salonach politycznych coraz częściej mówi się o konieczności wstrzymania wsparcia dla produkcji biopaliw, ponieważ powodują wylesianie i osuszanie torfowisk. Obejmuje to szeroki zakres surowców, takich jak olej palmowy, soja i rzepak. W unijnej strategii walki z globalnym ociepleniem, alternatywą dla transportu opartego na benzynie mają być samochody elektryczne.

W najbliższej perspektywie producenci nie mają powodu do obaw, ponieważ zapotrzebowanie na rzepak powinno utrzymać się do 2020 roku. Co będzie potem? Wszystko w rękach Brukseli.

 

 

kontakt1.jpg
Polska-Ziemia.pl
Biuletyn Informacyjny Rolnictwo i Obszary Wiejskie
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Musisz być zalogowany aby dodać swój komentarz
REKLAMA

Redakcja

tel: 54 235 52 61

kontakt@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione