Pryszczyca spędza sen z powiek rolnikom

Dolnośląska Izba Rolnicza zwraca uwagę na to, jak wielkie mogą być konsekwencje wystąpienia choroby w Polsce, apelując o działania prewencyjne. Zdaniem izby powinny one polegać na wprowadzeniu zakazu przemieszczania bydła przeznaczonego do hodowli na okres 3 miesięcy, z wyjątkiem przemieszczania zwierząt przeznaczonych do uboju. Środek ten pozwoli ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się choroby w kraju.
Izba postuluje także uruchomienie programu rekompensat dla hodowców, obejmującego wsparcie finansowane utrzymanie cieląt przez okres 3 miesięcy.
- Wprowadzenie takiego mechanizmu jest niezbędne, aby minimalizować straty finansowe ponoszone przez rolników w związku z ograniczeniami w przemieszczaniu zwierząt - mówi Ryszard Borys, prezes Izby. - Podjęcie tych działań jest kluczowe dla ochrony polskiego sektora hodowlanego oraz zapewnienia bezpieczeństwa epizootycznego kraju.
Tymczasem co kilka dni dowiadujemy się o nowych ogniskach choroby wykrytych przed wszystkim w pobliżu granicy między Węgrami i Słowacją, na terytoriach obydwu krajów. W związku z wykrytymi ogniskami choroby na Węgrzech Główny Lekarz Weterynarii Węgier wydał decyzję o zakazie transportu drogowego zwierząt podatnych na pryszczycę na obszarze komitatu Győr-Moson-Sopron oraz w sąsiednich powiatach. Rolnicy w mediach społecznościowych informują także, że cielaki ze Słowacji można w tej chwili kupić praktycznie za bezcen - dobrze wiec, że wzmożoną kontrolą objęte już teraz zostają transporty produktów pochodzenia zwierzęcego na lotniskach i w portach. Zapowiedziano także, że stosownie do powiększających się stref zakażenia na terytorium krajów sąsiednich, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podejmie decyzje o czasowym ograniczeniu ruchu towarowego dla samochodów transportujących żywe zwierzęta, produkty pochodzenia zwierzęcego oraz obornik, słomę i siano. Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że tranzyt tych towarów odbywa się jedynie w 10 wyznaczonych punktach kontrolnych na przejściach granicznych.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|