Nowa polityka opakowaniowa może podnieść ceny żywności

- Proponowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska model ROP zakłada centralizację i upaństwowienie systemu zarządzania odpadami opakowaniowymi poprzez nałożenie na producentów obowiązku uiszczania z góry określonej opłaty na rzecz państwowego organu. Środki te miałyby być gromadzone przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i następnie dystrybuowane do samorządów, bez rzeczywistego dialogu z uczestnikami rynku w kwestii efektywności ich wykorzystania zgodnie z celami gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) - poinformowała Federacja.
Zdaniem FBZPR, podobnie jak 36 organizacji sektora rolno-spożywczego, takie podejście stanowi de facto nowy parapodatek, który nieuchronnie wpłynie na wzrost cen żywności w Polsce.
- Jako przedstawiciele sektora rolno-spożywczego doskonale rozumiemy konieczność ponoszenia kosztów związanych z zagospodarowaniem odpadów opakowaniowych, jednak uważamy, że można to osiągnąć w sposób niegenerujący nadmiernych i nieuzasadnionych obciążeń dla producentów - dodają przedstawiciele Federacji. - Niestety, obecnie zaproponowany model charakteryzuje się niską efektywnością środowiskową, a jednocześnie zwiększa koszty produkcji żywności w Polsce, co może negatywnie odbić się zarówno na konkurencyjności polskich producentów, jak i na budżetach polskich konsumentów.
Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych uważa, ze projekt MKiŚ stoi w sprzeczności z nowym planem gospodarczym rządu, ogłoszonym przez Prezesa Rady Ministrów, który zakłada deregulację oraz tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju i inwestycji w polskiej gospodarce.
- Rolnictwo i przetwórstwo żywności są kluczowymi sektorami polskiej gospodarki, a nieprzemyślane regulacje, takie jak obecna propozycja ROP, mogą ograniczyć ich rozwój, prowadząc do wzrostu kosztów oraz utrudnień administracyjnych - dodają przedstawiciele związków producentów rolnych.
FBZPR zaapelowała do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o podjęcie rzeczywistego dialogu z przedstawicielami branży oraz wypracowanie rozwiązania, które będzie zarówno efektywne środowiskowo, jak i ekonomicznie uzasadnione.
- Jesteśmy gotowi do współpracy nad modelem ROP, który uwzględni interesy polskich producentów oraz konsumentów, minimalizując negatywne skutki dla sektora rolno-spożywczego - dodają przedstawiciele Federacji.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|