KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Jak uprawiać arbuza?

Opublikowano 03.03.2025 r.
Uprawa arbuza w polskich warunkach jest nie tylko możliwa, ale cieszy się również coraz większą popularnością. Jej powodzenie uzależnione jest od wielu różnych czynników, a w szczególności kwestii takich jak odpowiednia temperatura, wilgotność oraz nawożenie. O czym zatem pamiętać decydując się na uprawę arbuza we własnym ogródku? Odpowiadamy.

 

Temperatura

Powszechnie wiadomo, że arbuzy to rośliny ciepłolubne. W związku z tym istotna jest nie tylko odpowiednio wysoka temperatura powietrza, ale również właściwa temperatura podłoża, która umożliwi optymalny wzrost oraz plonowanie. Dlatego też warto wiedzieć, że minimalna temperatura wymaga na wzrostu tych roślin oscyluje w granicach 18ºC, jednak najlepiej byłoby gdyby utrzymywała się ona na poziomie od 22 do 28ºC. Istotne w tym przypadku jest także to, że temperatury te powinny utrzymywać się nie tylko w dzień, ale również w nocy. W polskich warunkach dobrze sprawdzają się zatem odmiany o podwyższonej odporności na niskie temperatury, które tolerują nocne spadki do około 15ºC. Kolejną istotną kwestią jest temperatura podłoża, która powinna oscylować w granicach 21ºC. W związku z tym uprawa arbuza wymaga ściółkowania podłoża słomą, włókniną lub specjalną folią, która jest dostępna pod linkiem: https://mebagropartner.com/folie/folie-do-sciolkowania/folia-do-sciolkowania-warzyw-i-owocow/.

Plonowanie arbuzów wymaga jeszcze wyższej temperatury, w związku z czym istotne jest występowanie w Polsce okresu upałów. Uzyskanie dużych i smacznych owoców wymaga utrzymywania się ich przez okres od 2 do nawet 3 miesięcy. Z drugiej strony arbuzy są odporne na okresowe susze, jednak warto pamiętać o tym, by zapewnić im odpowiednią wilgotność.

 

Nawadnianie

W uprawie arbuzów istotne jest odpowiednie nawadnianie roślin, co pozwoli zapewnić odpowiednią wilgotność podłoża. Należy zatem pamiętać o tym, że kiełkujące arbuzy potrzebują stale wilgotnego podłoża, w związku z czym wymagane może być zastosowanie systemów nawadniania, które są oferowane pod linkiem: https://mebagropartner.com/nawadnianie-linie-i-tasmy-do-nawadniania/. Wraz ze wzrostem rośliny częstotliwość podlewania należy natomiast ograniczyć, dbając jednocześnie o to, by podłoże w uprawie arbuzów było lekko wilgotne, ponieważ umożliwi im to prawidłowy rozwój.

 

Nawożenie

Kolejną ważną kwestią przy uprawie arbuzów jest ich właściwe nawożenie. W związku z tym warto pamiętać o tym, by przed wysadzeniem roślin w docelowe miejsce dwu- lub trzykrotne zastosować produkty z większą ilością azotu i potasu które stymulują wzrost zielonej biomasy, rozwój korzeni oraz regulują gospodarkę wodną. Kolejny etap nawożenia to moment kwitnienia, w którym należy zastosować nawozy zawierające mniej azotu, a więcej fosforu i potasu, czyli składników, które pełnią ważną rolę w zawiązywaniu i dojrzewaniu owoców. Wszystkie wymagane nawozy można znaleźć pod linkiem: https://mebagropartner.com/nawozy/.

Podsumowując, należy stwierdzić, że powodzenie uprawy arbuza w Polsce w dużej mierze uzależnione jest od zapewnienia roślinom odpowiednich temperatur. Poza tym należy zadbać o właściwą wilgotność oraz prawidłowe nawożenie.

artykuł sponsorowany