Dopłaty po średniorocznym kursie euro?

Dlatego też Podlaska Izba Rolnicza wnioskuje o przeanalizowanie i rozważenie zasadności sposobu naliczania stawek płatności bezpośrednich, w tym ekoschematów oraz interwencji środowiskowych PS WPR 2023-2027 według średniorocznego kursu euro.
- Zgodnie z obowiązującymi przepisami państwa członkowskie Unii Europejskiej, które wypłacają rolnikom dopłaty w walucie innej niż euro, dokonują przeliczenia kwoty pomocy wyrażonej w euro na walutę krajową według kursu ustalanego na podstawie wartości euro na dzień 30 września - zauważa wiceprezes PIR Marek Sinilo. - Obniżenie kursu euro jest więc głównym czynnikiem wpływającym na spadek płatności wypłacanych w PLN. W kampanii 2024 r. w porównaniu do kampanii 2023 r. rolnicy otrzymają średnie płatności w PLN na gospodarstwo o ok. 4,6 proc. mniejsze, a na hektar o ok. 6,4 proc. mniejsze.
Izba przypomina, że w poprzednich latach kurs euro do złotówki był dla rolników korzystniejszy.
- Kurs wymiany EUR na PLN, po którym przeliczane są płatności bezpośrednie w kampanii 2024 r., był o ponad 7,5% niższy niż kurs zastosowany w 2023 r. (kurs 2023 r. - 4,6283 PLN/EUR, kurs 2024 r. -4,2788 PLN/EUR) - dodaje wiceprezes PIR. - Warto więc poddać analizie minimum 5-letni okres celem rozważenia które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla beneficjentów płatności.
Trudno się z taką opinią nie zgodzić. W przypadku, gdy kursy walut zmieniają się o kilka procent w ciągu dwóch - trzech miesięcy, niewątpliwie warto rozważyć inne, stabilniejsze przeliczanie euro na złotówki.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|