Węgorek sosnowiec sieje spustoszenie także w Polsce

Węgorek sosnowiec
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku poinformował, że węgorek stanowi w Unii Europejskiej bardzo duże zagrożenie i ze względu na jego szkodliwość podlega obowiązkowi zwalczania.
- W Polsce na szeroką skalę przeprowadza się kontrole zdrowotności i pobiera próby materiału drzewnego w celu wykrycia tego nicienia. Pod nadzorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Gdańsku Inspektorzy przeprowadzają również lustracje poszukiwawcze i pobierają próby na terenie nadleśnictw. Szukają drzew z objawami żerowania węgorka sosnowca oraz drzew opanowanych przez żerdzianki (Monochamus spp.)- chrząszcze z rodziny kózkowatych, które zasiedlają drewno i w warunkach naturalnych przenoszą węgorka sosnowca dając możliwość rozprzestrzeniania się tego nicienia - poinformował WIORiN w Gdańsku.
Oczywiście drewno nie tylko jest pozyskiwane w Polsce, ale także do Polski przyjeżdża - choćby w postaci opakowań dla wielu produktów. Dlatego próby na obecność nicienia pobierane są również z materiałów opakowaniowych towarzyszących towarom z innych państw w hurtowniach, magazynach, zakładach, a także w tartakach. Pod nadzorem fitosanitarnym znajduję się również drewno i DMO importowane oraz eksportowane do krajów trzecich.
W celu szybkiego zlokalizowania ognisk występowania węgorka sosnowca inspektorzy WIORiN monitorują drzewa pod kątem występowania objawów na roślinach rosnących tj. drzewa z objawami więdnięcia, zasychania i zamierania (żółknięcie i więdnięcie igieł, zasychanie gałęzi i drzew), a także w drewnie i pod korą pod kątem występowania żerowisk żerdzianek czyli wektorów nicienia.
O tym, jak szkodliwy może być podobny nicień, Bursaphelnchus mucronatus poinformował niedawno Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu.
- Prowadzony przez leśników monitoring ich występowania, oraz potwierdzone także porażenie drzew sosny pospolitej przez nicienie Bursaphelnchus mucronatus były przyczyną podjęcia decyzji o konieczności wycięcia obrębu lasu wykazującego objawy infekcji o łącznej powierzchni 1,5 ha. Ścięte drzewa zostaną poddane procesowi zrębkowania w celu mechanicznego zniszczenia larw żerdzianek, co uniemożliwi ich dalszy rozwój i wylot chrząszczy kolejnego pokolenia szkodnika - poinformowali inspektorzy z Poznania.
Widać więc, że ze szkodnikami drzew iglastych nie ma żartów, a lasy, podobnie jak rośliny uprawne, muszą podlegać ochronie.
Źródło, fot.: PIORIN.gov.pl
http://piorin.gov.pl/wp-aktualnosci/wp-aktualnosci-wojewodzkie/zerdzianka-sosnowka-zagrozeniem-dla-lasow-w-nadlesnictwie-turek,500.html
http://piorin.gov.pl/pm-aktualnosci/pm-aktualnosci-wojewodzkie/wegorek-sosnowiec-grozny-szkodnik-lasow-iglastych,323.html
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|