KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?
2 lutego 2018

Mój pomysł na weekend - Królestwo wędrującego piasku

Jedną z największych atrakcji turystycznych gminy Smołdzino w powiecie słupskim ( województwo pomorskie) jest znajdujący się na jej terenie Słowiński Park Narodowy. Zwiedzanie go to świetny pomysł na weekend. 

Kraina wody, wiatru i piasku - tak inaczej nazywany jest Park. Jego teren stanowi idealne miejsce do aktywnego wypoczynku. Turyści mogą skorzystać tam z licznych szlaków turystycznych: pieszych, rowerowych i kajakowych, których całkowita długość wynosi już ponad 140 kilometrów .

Szczególne miejsce na mapie SPN zajmują wydmy ruchome, które należą do najczęściej odwiedzanych miejsc przez amatorów pieszych wędrówek. Jak informują pracownicy SPN, wydmy ruchome przemieszczają się z prędkością 2 – 9,5 m/rok. Aby rozpoczął się ruch piasku, potrzebny jest wiatr o prędkości  co najmniej 5m/s. Wydmy przemieszczają się z zachodu na wschód, zgodnie z kierunkiem wiatru dominującego na polskim wybrzeżu.

Oprócz charakterystycznych wydm ruchomych w SPN znajdują się również wydmy częściowo ustabilizowane przez roślinność pionierską tzw. wydmy białe, a także wydmy szare utrwalone, dzięki obecności porostów i mszaków.

W Parku można wędrować od świtu do zmierzchu każdego dnia roku. Należy jednak poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach turystycznych. Miłośników pieszych wędrówek zapraszamy więc do krainy wędrującego piasku.  Na pewno się nie zawiodą!

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

Redakcja

Bartosz Woźniak

redaktor naczelny

tel : 664 029 592

tel: 54 235 52 61

naczelny@kalendarzrolnikow.pl

Wydawca

WDR
ul. Modra 23
87-807 Włocławek
www.wydawnictwodr.pl

 

Tu nas znajdziesz

Napisz do nas


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione
Partnerzy
  • MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
  • WDR
  • ODR Bratoszewice
  • KOWR
  • Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie
-->