Oprzędziki żerują na grochu!

Oprzędziki lubią żerować na wszystkich uprawach roślin strączkowych. Lubią ciepłą i suchą pogodę, ale choć tegoroczną wiosnę trudno zaliczyć do ciepłych, to jednak już teraz można je spotkać na roślinach grochu i innych bobowatych w najcieplejszych regionach kraju.
Jak poinformował Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy, agrofag ten wygryza w charakterystyczny sposób brzeg blaszki liściowej - jest to tzw. żer zatokowy.
- Oprzędziki najbardziej zagrażają młodym roślinom grochu i innych bobowatych w fazie od wschodu do 6 liści - powiedział nam Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski. - Ocenia się, że jeśli podczas wschodów bobowatych znajdujemy około 20 chrząszczy oprzędzików na metrze kwadratowym to mogą one obniżyć plonowanie nawet o 30%. Nie należy więc lekceważyć tych szkodników.
Oprzędziki są niewielkimi szarobrunatnymi chrząszczami - dorastają do 4-8 mm długości.
- Jaja są składane przy szyjce korzeniowej. Beznogie larwy żerują na brodawkach korzeniowych, uszkadzając je i ograniczając wiązanie azotu atmosferycznego - dodaje inżynier Węgrzyn. - Najważniejsze uszkodzenia wynikają z tego, że oprzędziki żywią się organami wegetatywnymi roślin. Uszkadzają, a nawet całkowicie niszczą kiełki wschodzących roślin. Wygryzają również brzegi blaszki liściowej w postaci charakterystycznego ząbkowania - to właśnie jest tak zwany żer zatokowy.
Jeśli więc uprawiamy w tym sezonie bobowate - lustracja uprawy pod kątem oprzędzików jest niezbędna. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Ochrony Roślin, próg ekonomicznej szkodliwości dla oprzędzików: od wschodów do stadium 2-3 liści 10 % roślin z uszkodzonymi liśćmi lub 2 chrząszcze na 1 metr kwadratowy.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|