Soda oczyszczona w higienie jamy ustnej

Domowa pasta do zębów
Do wykonania pasty potrzebujemy:
• 3 łyżki stołowe sody oczyszczonej,
• 1 łyżka stołowa soli bardzo drobno mielonej, najlepiej himalajskiej,
• 1-1½ łyżki stołowej gliceryny,
• 10-12 kropli olejku aromatycznego (miętowego, szałwiowego, lawendowego itp.),
• 1-2 krople wody.
Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, by powstała gęsta pasta. Używać jak zwyczajnej, „kupnej” pasty do zębów. Pasta sodowa jest łagodniejsza od zwykłych past i ma wystarczająco silne działanie, by dobrze czyścić zęby. Przygotowany nadmiar pasty można przechowywać w słoiczku.
Pastę do zębów można również przygotować mieszając tylko samą sodę z odrobiną wody.
Płyn do płukania jamy ustnej
Na bazie sody oczyszczonej można przygotować również płyn do płukania jamy ustnej.
Wystarczy 1 łyżeczkę soli zmieszać z 1 łyżeczką sody oczyszczonej i 1 litrem wody. Dla poprawy smaku można dodać 2-3 krople olejku eterycznego np. miętowego lub z szałwiowego. Płyn przelać do buteleczki i przed każdym użyciem wstrząsnąć. Do jednorazowego płukania użyć 10-15 ml. Domowy płyn do płukania jamy ustnej można przechowywać przez kilka dni.
Czysty aparat na zęby, proteza i szczoteczki
Prostym sposobem czyszczenia aparatu na zęby jest umycie go sodą oczyszczoną. Ten prosty środek nada połysk aparatowi. Można też wymoczyć plastikowy aparat na zęby w płynie wykonanym z 2 łyżek sody oczyszczonej, rozpuszczonej w szklance wody. Aparat należy trzymać w roztworze minimum pół godziny. Taki sam płyn - wodę z sodą - można wykorzystać do czyszczenia protezy. Proteza powinna również pozostać w roztworze minimum pół godziny. Taki zabieg dobrze oczyścić i sprawi, że proteza uzyska przyjemny posmak.
Gdy szczoteczka do zębów straciła blask i świeżość, to można ją właściwie wyczyścić, zanurzając ją na noc w ciepłej wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Włosie na szczoteczce powinno się wybielić.
![]() |
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Magdalena Przybylak-Zdanowicz dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Każdego roku opracowuje Ekologiczny Poradnik Księżycowy oraz współtworzy "Kalendarz Rolników". Współpracuje z czasopismem i portalem o produktach ekologicznych Biokurier.pl, oraz czasopismem dla rolników ekologicznych Eko Arka www.ekoarka.com.pl. Laureatka wyróżnienia w konkursie na najciekawszą publikację związaną z rolnictwem ekologicznym. Od kilku lat, wspólnie z mężem, prowadzi certyfikowane gospodarstwo ekologiczne Warmińska-Ekozagroda na Warmii specjalizujące się w uprawie zbóż i roślin wysokobiałkowych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|