Już trzeba zapobiegać mozaice tytoniowej w przyszłym sezonie

Wirus mozaiki tytoniu - jak zapobiec?
- Mozaika tytoniu jest chorobą wirusową bardzo szybko rozprzestrzeniającą się na polu poprzez zakażenia mechaniczne wywołane głównie prowadzeniem prac pielęgnacyjnych. Sprawcą choroby jest wirus mozaiki tytoniu (ang. Tobacco mosaic virus – TMV), który corocznie w Polsce powoduje znaczące straty w uprawach tytoniu. Uważa się, że wirus TMV jest niezwykle trwały, gdyż w odróżnieniu od większości wirusów roślinnych może przechować się w pozostałościach roślin przez wiele lat. Ponadto, nawet poddany działaniu wysokich temperatur, np. podczas suszenia liści tytoniu, zachowuje wirulencję, tj. zdolność infekcji roślin - przypominają eksperci z IOR-PIB.
Jak podkreślają specjaliści, w ograniczaniu występowania TMV wykorzystywanych jest wiele metod agrotechnicznych, jednakże z uwagi na to, że głównym źródłem zakażenia mozaiką są martwe tkanki chorych roślin pochodzące z poprzedniego sezonu wegetacyjnego, zaleca się stosowanie zabiegów przyspieszających rozkład i mineralizację resztek roślinnych. Ważną rolę odgrywa tu używanie wyspecjalizowanych urządzeń dokładnie rozdrabniających i przyorujących łodygi tytoniu pozostałe po zbiorze liści. Wskazane jest stosowanie preparatów stymulujących rozwój mikroorganizmów odpowiedzialnych za mineralizację materii organicznej.
Aby uniknąć lub zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby warto zadbać o dobry materiał siewny i o czystość narzędzi rolniczych.
- Przed rozpoczęciem nowego sezonu wegetacyjnego warto również zaopatrzyć się w wysokiej jakości materiał siewny pozbawiony zanieczyszczeń, a zwłaszcza resztek tkanek roślinnych, które stanowią źródło zakażenia TMV. Nie bez znaczenia pozostaje zadbanie o czystość narzędzi i obejść rolniczych. Zaleca się odkażenie sprzętu rolniczego wykorzystywanego przy produkcji rozsady i zakładaniu plantacji na polu - zalecają eksperci z IOR-PIB.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|