Kury ozdobne - rasy

Kury ozdobne - rasy
Kury ozdobne są bardzo zróżnicowane pod względem budowy ciała, rodzaju ozdoby głowy, struktury i barwy upierzenia. Wszystkie rasy utrzymywane hobbystycznie spełniają wymogi wzorca i – podobnie jak psy i koty – prezentowane są na wystawach. Zasadniczo możemy podzielić je na duże i małe (miniaturowe).
Istnieją też rasy posiadające obie formy (np. brahma czy kochin). Miniaturki wyprowadzano z ras dużych i odwrotnie. Istnieją też rasy karłowate właściwe, które nie mają swojego odpowiednika ani w formie dużej, ani w miniaturowej. Charakteryzują się małą masą ciała oraz drobnym kośćcem. Skrzydła noszone są w sposób opadający.
Zaliczane są do nich, m.in.:
- sebrytki
- seramy
- bantamki
- chabo.
Serama
Kolejną grupę tworzą kury miniaturowe. Jak sama nazwa wskazuje, są miniaturową formą dużego osobnika – rysunek i pokrój jest taki sam, jedynie masa ciała jest proporcjonalnie mniejsza.
Do tego zbioru możemy zaliczyć, np.:
- białoczuby
- jedwabiste
- hamburskie
- bojowce nowoangielskie.
Kury olbrzymy są wysokie (ok. 80 cm) i mają masywną budowę ciała, niechętnie się poruszają i charakteryzują się szybkim otłuszczaniem.
Znajdują się wśród nich:
• kochiny
• brahmy
• orpingtony.
Charakterystyczną grupę stanowią bojowce, które ze względu na kształt i postawę ciała określa się jako stojące. Zaliczane są do nich rasy, takie jak:
- bojowce shamo
- bojowce yamato
- bojowce ko-shamo.
Rasy te wykorzystywano do walk kogutów, popularnego sportu w starożytnych Chinach, Indiach i Persji. Obecnie w wielu krajach, a także w Polsce, proceder ten jest nielegalny. Czubatki to następna grupa charakteryzująca się występowaniem na głowie obfitego upierzenia, tworzącego osobliwy czub. Tę niebywałą ozdobę ma, m.in.: czubatka polska, czubatka dworska czy breda.
Wśród ptaków ozdobnych możemy spotkać też kury bezogoniaste – araukana. Co ciekawe, mogą one występować również w formie ogoniastej, a skorupka znoszonych przez nie jaj jest barwy seledynowej.
Odrębną grupę stanowią rasy długopiejące, takie jak: ayam ketawa czy totenko. Koguty potrafią piać nieprzerwanie ok. 16-18 sekund. Są też rasy długoogoniaste, np. feniks onagadori, którego ogon może mierzyć 12 m.
Kury ozdobne charakteryzują się tak dużą różnorodnością, że każdy znajdzie coś dla siebie. Jednakże, zanim zdecydujemy się na zakup takich ptaków, powinniśmy zdobyć jak najwięcej informacji o danej rasie, gdyż każda z nich ma inne charakterystyczne cechy oraz wymaga określonej opieki oraz warunków utrzymania.
Aleksandra Świątek
Artykuł opracowany we współpracy z Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach
![]() Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|