Ćma bukszpanowa szykuje się do składania jaj

Ćma bukszpanowa
- W miniony weekend do pułapki feromonowej umieszczonej na terenie ogródka fenologicznego Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu, został odłowiony pierwszy motyl ćmy bukszpanowej (Cyldlima perspectalis) - poinformował Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. - Jest to najpewniej początek lotu pierwszego pokolenia motyli, które niebawem zaczną składać jaja na bukszpanach.
Jak informuje IOR-PIB, ćma bukszpanowa, Cydalima perspectalis, to inwazyjny gatunek motyla. Został on zawleczony z Azji i obecnie jest szeroko rozprzestrzeniony w Europie, a w Polsce corocznie poszerza swój zasięg. Gąsienice żerują na bukszpanach, tworząc charakterystyczne oprzędy.
- Starsze larwy są bardzo żarłoczne i przy licznym występowaniu mogą w krótkim czasie ogołocić krzew z liści. W warunkach klimatycznych Europy Środkowej motyl ten może dać nawet 3 pokolenia rocznie, więc istnieje ryzyko, że kolejne gąsienice pojawią się późnym latem i jesienią - przypominają eksperci z IOR.
Gąsienice można zwalczać zarówno mechanicznie - strząsając z krzewów lub spłukując silnym strumieniem wody. W przypadkach, gdy zdecydujemy się oprysk, IOR zaleca zabiegi preparatami zawierającymi bakterie Bacillus thuringiensis.
- Bacillus thuringiensis (bt) Gram-dodatnia bakteria żyjąca w glebie oraz przewodach pokarmowych gąsienic różnych gatunków motyli - informuje polska Wikipedia. - Jest powszechnie stosowana do biologicznego zwalczania szkodników. W procesie tworzenia przetrwalników wiele szczepów Bt wytwarza kryształy z białek nazywanych delta-endotoksynami, które mają działanie owadobójcze.
W ten sposób toksyny te oraz same przetrwalniki są stosowane w rolnictwie jako biopestycydy. Samce można również odławiać z użyciem pułapek feromonowych.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|