Po zimie budzi się ćma bukszpanowa

- Gąsienice ćmy bukszpanowej zaczynają się wybudzać po zimowej hibernacji i wznawiają żerowanie. Należy obserwować rośliny bukszpanów. Pod koniec kwietnia warto zastosować ich zwalczanie biologiczne lub chemiczne zanim wejdą w stadium poczwarki - poinformował Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy.
Ćma bukszpanowa upodobała sobie jako żerowisko krzewy bukszpanu. Pochodzi z połuddniowo-wschodniej Azji, a w Polsce po raz pierwszy zaobserwowano ją prawdopodobnie w 2012 roku. Od tego czasu ćma ma się tutaj świetnie i każdego roku zwiększa swój teren żerowania. Zanim ćma bukszpanowa trafiła do Polski – przypuszczalnie w 2012 roku – opanowała tereny m.in. Niemiec, Holandii, Francji, Austrii, Szwajcarii, Włoch. Do Europy ten szkodnik trafił najprawdopodobniej w wyniku importu bukszpanów.
Dobrą wiadomością jest fakt, ze w naszym kraju ćmy bukszpanowe nie upodobały sobie żadnych innych żerowisk. Jednak jeśli szkodniki nie będą zwalczane, to w ciągu kilku tygodni są w stanie ogołocić krzewy z liści oraz młodych pędów. To, nieuchronnie, prowadzi do zamierania roślin.
Czy mamy problem z ćmami bukszpanowymi? - najszybciej się tego dowiemy, gdy gąsienice są tuż przed przepoczwarzeniem, gdyż wyrządzają duże szkody. Jednak lepiej na to nie czekać i działać wcześniej.
W Polsce występują ćmy białe i brązowe. Wydają zwykle 2-3 pokolenia w roku, a pierwsze ćmy wylatują zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja.
Zwalczanie szkodnika nie jest łatwe. Dostępne są pułapki feromonowe i opryski mikrobiologiczne. Czasem konieczne jest zwalczanie ręczne gąsienic. Dobrze może zadziałać także otrząsanie krzewów - większość gąsienic nie będzie w stanie wrócić na krzew. Można także podlewać krzewy silnym strumieniem wody, co także kończy się strąceniem gąsienic z krzaczków.
Pomimo tego, ze ćma bukszpanowa jest w Polsce od niedawna, okazało się, że już ma naturalnych wrogów - to dziko żyjące ptaki. Warto więc wspierać wróble, sikorki czy zięby, bo pomagają nam skutecznie pozbyć się trudnego szkodnika.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|