Naturalne sposoby na reumatyzm

Reumatyzm – czyli co?
Reumatyzm to określenie grupy schorzeń, charakteryzujących się zmianami w tkance łącznej (głównie stawy). To już nie tylko dolegliwość ludzi starszych – niestety, coraz więcej młodych osób cierpi na bóle reumatyczne. Nieprzyjemne objawy najbardziej dokuczają wiosną i jesienią. Głównym objawem reumatyzmu jest przede wszystkim ból w stawach (może obejmować pojedyncze stawy, ale także wiele z nich). Oprócz bólu niekiedy pojawia się również obrzęk i zaczerwienienie.
Domowe kuracje łagodzące objawy reumatyzmu
Ciepłe okłady
Naturaliści uważali, że ciepło „przegoni” bóle reumatyczne, dlatego polecali stosowanie ciepłych okładów na obolałe miejsca. Doskonale sprawdzi się do tego borowina lub siemię lniane. Z. Przybylak w książce „Słynne leki domowej apteki” polecał także okłady z wykorzystaniem woreczków z ogrzanym zbożem. Jęczmień, żyto czy owies rozgrzewa się na blaszce lub pateli. Kiedy ziarna będą gorące, przesypujemy je do płóciennego woreczka (warstwa około 5 cm) i przykładamy na obolałe miejsce. Aby zboże na dłużej zachowało ciepło, przykrywamy się kocem. Taką kurację warto przeprowadzić przez 4 dni.
Cudowna gorczyca
Współcześnie coraz bardziej popularne są antyreumatyczne kuracje białą gorczycą. Nasiona gorczycy białej wkładamy do lnianego woreczka. Nagrzewamy w piekarniku, a następnie przyładamy na bolący staw.
Nalewki na bóle reumatyczne
Nalewka z bursztynu
2 łyżki drobnych bursztynów (niepolerowanych) obmywamy w wodzie. Wsypujemy do butelki i zalewamy szklanką spirytusu. Odstawiamy na dwa tygodnie (co jakiś czas wstrząsamy butelką). Kiedy nalewka uzyska złocisty kolor, można stosować ją do nacierania bolących miejsc.
Nalewka z pokrzywy
10 g drobno pokrojonych liści pokrzywy zalewamy 0,5 l spirytusu. Odstawiamy na 2 tygodnie. Po tym czasie nalewka jest gotowa do nacierania.
Źródło: Z. Przybylak, Słynne leki domowej apteki, s. 24-28.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|