Jak się starać o dofinansowanie budowy biogazowni?

Jego celem jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w sektorze rolniczym.
Samorząd rolniczy z Podkarpacia złożył wniosek do ministerstwa rolnictwa o umożliwienie budowy biogazowni rolniczych z 80% dofinansowaniem kosztów kwalifikowanych inwestycji. W odpowiedzi ministerstwo rolnictwa zauważyło, że możliwość dofinansowywania budowy biogazowni rolniczych już istnieje i daje ją program ,,Agroenergia''.
Program składa się z dwóch części, z czego część 2 programu realizowana bezpośrednio przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotyczy dofinansowania biogazowni rolniczych wraz z towarzyszącą instalacją wytwarzania biogazu rolniczego (o mocy do 500 kW) oraz małych elektrowni wodnych o mocy do 500 kW. Dofinansowanie w formie pożyczki może sięgnąć do 100% kosztów kwalifikowalnych, a dofinansowanie w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowalnych.
Szczegółowa informacja o zasadach udziału w programie, znajduje się na stronie NFOŚiGW: https://www.gov.pl/web/nfosigw/czescą-biogazownie-rolnicze-i-maleelektrownie-wodne.
Ministerstwo poinformowało także, że również projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 w interwencji „Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej”, przewiduje dofinansowanie inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych o mocy do 50kW. Zakłada się, że będą to inwestycje realizowane przez rolników w ramach prowadzonych przez nich działalności rolniczych. Zgodnie z przyjętymi założeniami, pomoc będzie miała formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych operacji. W okresie programowania, maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi, nie może przekroczyć 1.500.000 zł.
Szczegółowe zasady przyznawania tej pomocy będą znane po wydaniu przepisów wykonawczych.
![]() |
Redakcja KalendarzRolnikow.pl
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|