Owoce jarzębiny w kosmetyce

Właściwości jarzębiny
Niegdyś stosowano różne przetwory z owoców jarzębiny przeciwko szkorbutowi. Dzisiaj wiemy że było to uzasadnione - w jagodach jest sporo witaminy C. Jarzębina to również bogate źródło witaminy P oraz karotenu, czyli prowitaminy A, której gromadzi prawie dwa razy tyle co marchew. Poza tym owoce zwierają dużo kwasów organicznych, garbników, pektyn i minerałów.
W medycynie ludowej czerwone, jarzębinowe korale wykorzystywano przy problemach z wątrobą, cholesterolem, sklerozą i nadmierną nerwowością.
Owoce jarzębiny - kiedy zbierać?
Jarzębinowe jagody powinno się zrywać dopiero po przymrozkach (a więc jest jeszcze troszkę czasu). Właśnie wtedy owoce są w pełnej dojrzałości. Mają co prawda nieco mniej witaminy C niż we wcześniejszej fazie rozwoju, ale za to są słodsze. A to sprawia, że przetwory są zdecydowanie smaczniejsze i korzystniej leczniczo działają na nasz organizm.
Jarzębina zastosowanie
W medycynie ludowej i domowej przede wszystkim wykorzystuje się różne przetwory z owoców jarzębiny. Lekiem są również owoce suszone. Bogactwo cennych związków w jarzębinie sprawia, że herbatki z owoców, ale przede wszystkim przetwory: soki, dżemy, konfitury, syropy, nalewki, polecano dla wzmocnienia organizmu po wyniszczających chorobach. Był to również lek pobudzający apetyt, kurujący przewlekłe nieżyty żołądka, biegunki.
O walorach jarzębiny przeczytacie tutaj: https://www.kalendarzrolnikow.pl/6650/jarzebina-czy-moze-byc-lekiem-kosmetykiem-i-smakolykiem
Owoce jarzębiny warto wykorzystać również w pielęgnacji. Oto nasze propozycje.
Kosmetyki z jarzębiny
- Maseczka jarzębinowa dla skóry suchej i przemęczonej
Rozgniecione owoce dojrzałej jarzębiny połączyć z kilkoma łyżkami mleka, najlepiej koziego, olejem z pestek winogron, olejkiem migdałowym lub oliwą z oliwek, wymieszać i nałożyć na twarz na około 20 minut. Zmyć letnią wodą. Maseczka polecana jest szczególnie do cery suchej i przemęczonej.
- Okłady jarzębinowe na niedoskonałości skórne
Wystarczy dojrzałe i rozgniecione owoce przykładać kilka razy dziennie na brodawki, wypryski i zmiany trądzikowe. Regularne stosowanie usunie dolegliwości.
![]() |
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|