Lawenda w letniej kosmetyce

Olejek lawendowy
Najpopularniejszym aktywnym składnikiem lawendy jest olejek eteryczny, który ma właściwości bakteriobójcze i często wykorzystywany jest w dermatologii, gdyż dobrze i skutecznie łagodzi dolegliwości skórne. Przymoczki mocno nasączone lawendowym naparem stosuje się przy cerze bardzo tłustej, podobnie jak toniki na bazie kwiatów i alkoholu (dobrze sprawdzają się również jako płyn po goleniu). Napar z kwiatów polecany jest jako płukanka po myciu włosów zwłaszcza tych przetłuszczających się. Kwiaty i napary z ziela dodaje się do kąpieli, bo pobudzają krążenie, mają działanie odświeżające oraz antyseptyczne. Lawendy nie poleca się do stosowania w maseczkach kosmetycznych, bowiem podrażnia skórę, chociaż dodanie kilku kwiatków z pewnością nie zaszkodzi, a doda jej cudownego aromatu. Jak zatem wykorzystać lawendę w ten wakacyjny czas? Oto nasze 2 letnie lawendowe propozycje.
Płyn do płukania ust
Na bazie lawendy warto przygotować płukankę do ust, która dodatkowo działa wzmacniająco na zęby i dziąsła.
Wystarczy, przygotować mocny napar z lawendy, zalewając łyżkę stołową kwiatów szklanką wrzątku. Herbatkę pozostawia się do naciągnięcia przez około 5 minut, następnie chłodzi i wykorzystuje do płukania jamy ustnej kilka razy w ciągu dnia.
Taki płyn do płukania ust mogą używać także dzieci i młodzież. Płukankę można również wzbogacić innymi ziołami dodając np. świeże lub suszone listki szałwii i mięty. Wtedy działanie ziołowego płynu będzie jeszcze lepsze i intensywniejsze.
Lawendowo-różana woda kolońska
Latem warto przygotować odświeżającą wodę kolońską na bazie świeżych kwiatów lawendy i róży oraz ziół.
Wystarczy wziąć po 2 łyżki świeżych kwiatów lawendy i dowolnej róży oraz po łyżce świeżego rozmarynu i mięty. Zioła i kwiaty wsypać do małego rondelka, dodać otartą skórkę z cytryny – tylko żółtą część i zalać pół litrem wody oligoceńskiej. Wszystko zagotować na delikatnym ogniu około 5 minut, nie doprowadzając do wrzenia. Gdy mieszanka ostygnie trzeba do niej dodać 3/4 szklanki wódki 40%. Powstały płyn razem ze składnikami należy przelać do słoika i pozostawić w chłodnym i suchym miejscu na około 14 dni. Potem przecedzić i gotowy płyn przelać do butelki.
![]() |
Magdalena Przybylak-Zdanowicz
Dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł. Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
|