KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie

WYSZUKIWARKA

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Opublikowano 14.12.2017 r.
Wilgotność powietrza w domu jest uzależniona od temperatury w pomieszczeniach. W okresie jesienno-zimowym to bardzo ważna kwestia. Jeśli często odczuwasz suchość w gardle i masz uczucie zatkanego nosa, być może to znak, że wilgotność powietrza w Twoim mieszkaniu jest zbyt niska.

Sposoby na nawilżenie powietrza w domu

Najprostszym sposobem na nawilżenie powietrza w domu jest regularne wietrzenie mieszkania. Najlepiej godzinę przez snem otworzyć okno i przewietrzyć pokój. Poza tym bardzo popularna metoda to wieszanie mokrych ręczników na kaloryferach. Na grzejniki można także założyć specjalne ceramiczne pojemniki, które wypełnia się wodą. 

Elektryczny nawilżacz powietrza

Możemy również zainwestować w nawilżacze powietrza. Sprawdźmy na czym polega działanie tych urządzeń. 

  • Nawilżacz parowy – sposób jego działania polega na podgrzaniu wody przez specjalną grzałkę, która przy uzyskaniu odpowiedniej temperatury wytwarza parę, zwiększającą wilgotność w pomieszczeniach. Jego największą zaletą jest niska cena.
  • Nawilżacze ultradźwiękowe - działają w oparciu o ultradźwięki, które rozbijają cząsteczki wody, tworzy się wówczas mgiełka nawilżająca powietrze. Urządzenie jest bardzo ciche i energooszczędne, jednak jego cena jest już nieco wyższa. 
  • Nawilżacze ewaporacyjne - ich działanie polega na zjawisku ewaporacji, czyli naturalnego odparowywania wody ze specjalnego wkładu nawilżającego. Wyposażone są w specjalne maty ewaporacyjne, które dodatkowo oczyszczają powietrze. Urządzenie jest energooszczędne, nie ma także możliwości oparzenia się parą wodną. 

Prawidłowa wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych powinna wynosić 30-65%. Optymalna wilgotność powietrza dla człowieka oscyluje między 40-60%. Wilgotność powietrza w domu nie powinna z kolei być niższa niż 30%. 

 

 

kontakt1.jpg Maria Has
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO