KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Partnerzy portalu

Partner serwisu Anwil Grupa Orlen
Partner serwisu Polski Cukier

Aktualności

Instytut Ochrony Roślin informuje o pierwszych poważnych kłopotach w uprawach w tym roku. Jak informuje Zakład Monitorowania i Sygnalizacji Agrofagów w IOR-PIB. - W  Wielkopolsce odłowiono już pierwsze słodyszki rzepakowe. Natomiast pszenica ozima zmaga się z chorobami grzybowymi.

Copa i Cogeca wzywają do nadsyłania zgłoszeń na VI edycję Nagrody za innowacje dla rolniczek oraz na V edycję Europejskiej nagrody za innowacje spółdzielcze. Celem obu nagród jest promowanie i nagrodzenie najbardziej innowacyjnych projektów z sektora rolnego.

Już wiadomo, ze kilka nocy z przymrozkami poczyniło miejscami szkody w uprawach. Rolnicy mówią o przemarznięciu wysianych w... lutym zbóż jarych, ale także oziminy cierpią z powodu niskich temperatur.

Spieszyć się czy nie? Niektórzy plantatorzy już wysieli buraki cukrowe. Tymczasem meteorolodzy mówią, że najbliższe dni nie będą ciepłe. Jak więc wybrać optymalny termin.

Nadzwyczajna sytuacja, którą mamy w Polsce od kilku tygodni powoduje, że powróciła sprawa nie tylko wysokości zasiłków, jakie otrzymuje rolnik w czasie choroby, ale i wysokości składek. 

W 2020 roku kończy się możliwość stosowania kilku substancji czynnych, będących podstawowymi składnikami środków ochrony roślin. Problemem jest jednak to, że brakuje zamienników wycofywanych preparatów.

Policjanci z Łomży zatrzymali pijanego mężczyznę, który jadąc ciągnikiem rolniczym, rozrzucał obornik na drodze, zamiast na polu. Teraz za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

Krajowa Spółka Cukrowa „Polski Cukier” S.A. sfinansuje zakup sprzętu dla szpitali do walki z koronawirusem. Przeznaczy na ten cel blisko milion złotych. Dodatkowo Spółki Grupy Kapitałowej KSC S.A. zadeklarowały przekazanie swoich produktów spożywczych dla podmiotów walczących ze skutkami pandemii koronawirusa.

Do Komisji Europejskiej złożony został wniosek o zmniejszenie zasięgu obszaru zagrożenia, który dotyczył 77 gmin lub części gmin w woj. podkarpackim, lubelskim, warmińsko - mazurskim, mazowieckim oraz podlaskim.

Epidemia Covid-19 w zaledwie miesiąc diametralnie zmieniła sposób życia nas wszystkich. Wirus rozprzestrzenił się na całym kontynencie, wpływając na społeczeństwo w wieloraki sposób. Przede wszystkim jednak stanowi on zagrożenie dla zdrowia publicznego naszych obywateli. To właśnie dlatego musimy działać szybko. Żadne działania jednak nie mogą być podejmowane kosztem utraty wiarygodności czy stanowić zagrożenie dla niezbędnego przepływu prac w kluczowych sektorach takich jak rolnictwo - apeluje Geopa Copa.

Susza w ostatnich latach i ryzyko jej wystąpienia w tym roku powoduje, że rolnicy zbierający zielonki wymagają maszyn, które zapewnią dobrą jakość paszy i ochronę darni. Istotne jest również, aby maszyny pracowały bardzo wydajnie, przy niskich kosztach eksploatacji. Na jakie aspekty zwracać uwagę przy doborze ciągników, kosiarek, zgrabiarek czy sieczkarni? Sprawdzamy to na przykładzie gospodarstwa Wojciecha Pruszkowskiego z powiatu łomżyńskiego.

UWAGA! Przypominamy, że w nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z godziny 2.00 na 3.00 - śpimy zatem godzinę krócej i powracamy do czasu letniego. 

Stowarzyszenie polskich dystrybutrów owoców i warzyw informuje o problemach, planach i proponowanych rozwiązaniach w związku z sytuacją na rynku krajowym. 

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rekomenduje podjęcie ważnych działań, mających na celu ochronę Waszego zdrowia i życia. Przeczytajcie koniecznie i przestrzegajcie zaleceń!

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 marca 2020 r. wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych. W związku z coroczną waloryzacją zostały podwyższone wszystkie emerytury i renty rolnicze przyznane do dnia 29 lutego 2020 r.

Targowiska i bazary są specyficznymi miejscami obrotu żywnością. Mogą być zorganizowane w różny sposób – jako obszary zadaszone, czy też place na wolnym powietrzu. W celu zapobiegania zagrożeniu, jakim jest ryzyko zakażenia COVID-19 w tych miejscach handlu, GIS rekomenduje ich zarządcom stosowanie w rygorystyczny sposób wymagań higienicznych. Sprawdźcie!

Aż 262 złożone wnioski o dofinansowanie w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze” – to efekt zakończonego pilotażu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zrealizowanego z władzami gmin Zabierzów (Małopolska) i Wilkowice (Śląsk). Przez dwa miesiące przygotowano więcej wniosków niż mieszkańcy tych gmin złożyli samodzielnie w ciągu 1,5 roku (184). Najważniejszą korzyścią dla ludzi i środowiska będzie większa liczba zielonych kopek w obwarzanku Krakowa i na mapie Śląska.

Epidemia koronawirusa wymusza szereg zmian także w sposobie wdrażania PROW 2014-2020. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazuje rolnikom najważniejsze informacje. Koniecznie zapoznajcie się z komunikatem!

Copa-Cogeca - w imieniu 22 milionów rolników, ich rodzin oraz 22 tysięcy spółdzielni, które dokładają wszelkich starań, by każdego dnia dostarczać 446 milionom obywateli UE bezpiecznej, pożywnej, wysokiej jakości i przystępnej cenowo żywności - wystąpiła do Przewodniczącej KE z pismem w sprawie wpływu COVID-19 na rolnictwo w UE.

W związku ze zbliżającym się terminem siewu kukurydzy Zarząd Izby Rolniczej w Opolu w porozumieniu ze związkami Kół Łowieckich zwraca się z prośbą do rolników uprawiających tę roślinę na terenach przyleśnych, aby zastosowali kilka ważnych zasad.

Oto zbiór zasad, którymi powinien kierować się każdy rolnik, który objęty został kwarantanną lub miał kontakt z osobą zarażoną. 

ARiMR uruchomi 31 marca 2020 r. nabór wniosków na „Restrukturyzację małych gospodarstw” finansowaną z budżetu PROW 2014-2020.  Wnioski będzie można przekazywać do oddziałów regionalnych Agencji do 29 maja 2020 r.

Ministrowie rolnictwa i rybołówstwa krajów UE odbyli wczoraj dyskusję na temat wpływu pandemii COVID-19 na sektory: rolny i rybołówstwa. Dyskusja odbywała się w formie wideokonferencji.

Działanie Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, jako organu kontrolującego jakość żywności, nie zostało zawieszone w związku z wprowadzeniem na terenie Polski stanu epidemii spowodowanej COVID-19.

Sprawdziliśmy, czy dymaniczna sytuacja spowodowana oczywiście wirusem COVID-19, może wpłynąć na przesunięcie terminów naborów wniosków o dopłaty bezpośrednie.

Z początkiem marca GK GPW uruchomiła nowy rynek – Rynek Towarów Rolno-Spożywczych (RTRS). Pierwszym domem maklerskim - członkiem rynku RTRS - został Dom Maklerski BOŚ, który będzie świadczył usługi pośrednictwa w zawieraniu i rozliczaniu transakcji w zakresie obrotu pszenicą. Obrót pszenicą na RTRS jest prowadzony  w formule rynku kasowego (tzw. rynek spot).

Przed produktami sprzedawanymi jak preparaty, które zapobiegają lub nawet leczą koronawirusa, ostrzega w specjalnym komunikacie Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do MRiRW z wnioskiem, aby wypłaty pomocy rolnikom de minimis odbywały się na takich samych zasadach jak w przypadku limitu krajowego – w sytuacji przekroczenia limitu, wypłaty zostają wstrzymane w danym roku a wznowienie następuje w kolejnym roku, po zwolnieniu się kwoty z ostatniego roku jaki był wliczany do limitu.

W związku z koronawirusem poważny kryzys przechodzi branża kwiaciarska, która narzeka na prawie całkowity brak zamówień. Do tej sprawy odniósł się minister Ardanowski.

W trosce o umożliwienie konsumentom dostępu do dobrej, polskiej żywności, zachowanie bytu rolników i sprzedawców apeluję do samorządów o niezamykanie targowisk i bazarów. Uważajmy na siebie i innych, ale też wspierajmy się – zaapelował dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Po poniedziałkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że rolnicy nie zostaną pozostawieni sami sobie i będą uwzględnieni w przygotowywanym przez rząd pakiecie ustaw tarczy antykryzysowej.

Na suszę najbardziej narażone są uprawy. Aby przeciwdziałać pogłębiającym się zjawiskom suszy, Wody Polskie wraz Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, samorządami i spółkami wodnymi skupiającymi rolników, opracowały pilotażowy program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych.

W związku z pandemią koronawirusa SARS-Cov-2 oraz w trosce o mieszkańców obszarów wiejskich, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 20 marca 2020 r. zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z wnioskiem o zawieszenie wszelkich czynności komorniczych w gospodarstwach rolnych na czas od 3 do 6 miesięcy.

Komenda Policji w Krzeszowicach poinformowała, że 76-letni mieszkaniec gminy Czernichów za nielegalne wypalanie traw, odpowie teraz przed sądem. Spłonęło bowiem około 35 arów.

W miniony weekend na niestrzeżonym przejeździe w Szczytnikach Czerniejewskich w gminie Czerniejewo doszło do zdarzenia z udziałem pociągu i ciągnika rolniczego z przyczepą.

Drodzy Rolnicy! W związku z podwyższonym ryzykiem zakażenia koronawirusem COVID-19 Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego apeluje o pomoc dla osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych i schorowanych.

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, wychodzi naprzeciw potrzeb i oczekiwań rolników szukających gotowego rozwiązania do skutecznej ochrony kukurydzy.TEZOSAR® EXTRA BOX to kompozycja trzech herbicydów:TEZOSAR® 500 SC, NIKOSAR® 060 OD i JUZAN 100 SC.Charakteryzuje go szerokie spektrum zwalczanych chwastów oraz połączenie bardzo dobrego działania odglebowego z nalistnym. Aplikacja nalistna TEZOSAR® EXTRA BOX jest możliwa nawet wfazie 15-16 BBCH!

Zwolnienie ze składek KRUS jest pierwszą pomocą dla rolników, która w związku z epidemią uzyskała zgodę rządu – poinformował dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że zaplanowane obecnie terminy naborów w ramach PROW 2014-2020 mogą ulec zmianom po to, by umożliwić podmiotom ubiegającym się o przyznanie pomocy skompletowanie niezbędnej dokumentacji w bezpiecznym dla nich okresie.

Z mapy, obrazującej ogniska ASF w Polsce, wynika, że w województwie lubuskim pojawiło się pierwsze w tym roku ognisko afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej. Nie jest to dobra informacja dla producentów świń…

Tyle kosztuje podstawowy słup stanowiący element nowoczesnego chmielnika kompozytowego. Plantatorzy rozbudowujący swoje chmielniki czy naprawiający istniejące właśnie podejmują decyzje o wyborze technologii. Co kupić? Jakie są możliwości dostępne na rynku? Sprawdzamy. 

Już wiadomo, że zbliżające się święta Wielkanocne będą zupełnie inne niż zwykle. Ze względu na trudną sytuację epidemiologiczną, w Wielką Sobotę nie będzie odbywał się tradycyjny obrzęd święcenia pokarmów.

W związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 na terenie Polski, Zakłady Mięsne Silesia wprowadziły procedury dotyczące m.in. pracy zdalnej, ograniczenia przemieszczenia się pracowników oraz dodatkowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

 

Zostań Rolnikiem Roku Regionu Morza Bałtyckiego i wygraj 10 000 euro! Nowa edycja konkursu na Rolnika Roku rozpoczęta. Zgłoszenia są przyjmowane do 30 kwietnia 2020 r.

Wielkopolska Izba Rolnicza nie zgadza się na proponowaną przez ministra rolnictwa stawkę zasiłku chorobowego dla rolników w przypadku zachorowania na COVID-19. W projekcie rozporządzenia przygotowano stawkę 15 złotych za dzień choroby.

Trwa sezon wiosennego obrotu materiałem siewnym. Dlatego Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin
i Nasiennictwa przypomina, że kluczowy wpływ na wielkość i jakość uzyskanego plonu, a także na koszty zabiegów ochrony roślin oraz możliwość pozyskania określonych dopłat ma wybór materiału siewnego, jako środka produkcji.

Wszyscy obserwujemy wzrost cen mięsa drobiowego w sklepach. Minister rolnictwa przekonuje, że wzrosty cen są nieuzasadnione. Podobnego zdania są także producenci drobiu.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie ogłasza XX edycję ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces” na najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość na obszarach wiejskich.

Kolejne zimne dni, a przede wszystkim noce przed nami. Wraz z nadejściem wiosny. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada zmianę pogody podczas weekendu.

W odpowiedzi na pierwszy wniosek władz włoskich borykających się z bezprecedensowym kryzysem związanym z wybuchem COVID-19 oraz ogólną trudną sytuacją Unii Europejskiej, Komisja Europejska postanowiła zezwolić państwom członkowskim na przedłużenie terminu o jeden miesiąc dla rolników składających wnioski o płatności bezpośrednie i niektóre płatności w ramach rozwoju obszarów wiejskich. 

Czy będzie możliwość sprawdzania stanu zdrowia osób pracujących w zakładach rolno -spożywczych. Organizacje apelują do ministra zdrowia o dostępność testów na koronawirusa.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski wypowiedział się w sprawie praw i obowiązków rolnika przebywającego na kwarantannie. Jak się okazuje, w domu to są ludzie zdrowi, którzy są pod obserwacją...

Produkty żywnościowe, których dostawa do placówek oświatowych w ramach „Programu dla szkół” została wstrzymana, można przekazywać organizacjom pożytku publicznego, szpitalom lub służbom mundurowym. 

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował, że jeden z wiceministrów w resorcie rolnictwa jest chory i w konsekwencji całe kierownictwo ministerstwa zostało poddane kwarantannie.

W poniedziałek 16 marca 2020 IMAS International zrealizował pierwszy pomiar nastrojów, obaw i oczekiwań polskich rolników związanych z narastającą epidemią koronawirusa. Badanie wykonano techniką wywiadów telefonicznych CATI na reprezentatywnej próbie n=307 gospodarstw rolnych o powierzchni 10 i więcej hektarów. 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała, że ukraińska firma Potoki we współpracy z ukraińskimi i światowymi naukowcami opracowała innowacyjny produkt paszowy, któremu przypisuje się zamienne zastosowanie w żywieniu zwierząt wobec soi GMO. 

Ogłoszone zostały dwie ustawy kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa fitosanitarnego i ochrony roślin w Polsce: - ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami; - ustawa z dnia 13 lutego 2020 r. o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. 

Produkty trafią do 21 szpitali - wszystkich szpitali zakaźnych jednoimiennych, w tym do Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Łącznie do szpitali trafi ponad milion sztuk produktów Maspeksu m.in. soków i musów owocowych Tymbark i Kubuś, niegazowanej wody źródlanej Kubuś Waterrr, dań gotowych i dżemów Łowicz, zup Krakus, makaronów i płatków Lubella oraz suplementów diety Plusssz. Pierwsze dostawy do szpitali będą realizowane już w tym tygodniu.

Mamy ważną dla Rolników i mieszkańców terenów wiejskich informację dotyczącą pracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W ostatnich dniach na przejściach granicznych utworzyły się kilometrowe kolejki. A co z transportem zwierząt do Polski? Konieczne jest przecież zapewnienie jego płynności. Mamy komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w tej sprawie!

Zarząd KRIR zwrócił się do ministerstwa rolnictwa w sprawie wypłaty pomocy związanej z wystąpieniem suszy w 2019 r. Mamy odpowiedź resortu! 

Kasa informuje, że została ogłoszona wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w II kwartale 2020 r.

Publikujemy informację ministerstwa rolnictwa dla doradców i rolników dotyczącą Planów poprawy dobrostanu zwierząt oraz Planów działalności ekologicznej i rolnośrodowiskowej. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że pracuje zdalnie. Publikujemy listę adresów e-mail, na które możecie pisać.

W związku z pojawiającymi się, zwłaszcza w mediach społecznościowych, informacjami o braku żywności, gromadzeniu zapasów itd. chciałbym zapewnić w imieniu organizacji zrzeszających hodowców i producentów trzody chlewnej reprezentujących 25% rynku, że produkcja żywca wieprzowego odbywa się bez większych zakłóceń - informuje w specjalnym komunikacie Aleksander Dargiewicz, Prezes KZPPTCh.

– Nie ma zgody na niczym nieuzasadnione podwyżki cen żywności – podkreśla minister Jan Krzysztof Ardanowski w kontekście sygnałów o podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych. W tej chwili obserwuje się wzrost cen mięsa drobiowego i produktów mleczarskich.

Główny Lekarz Weterynarii wydał specjalny komunikat, w którym tłumaczy, co zrobić, jeśli rolnik w czasie ewentualnej kwarantanny, spowodowanej koronawirusem, nie będzie mógł zająć się zwierzętami domowymi i gospodarskimi. 

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego, biorąc pod uwagę zminimalizowanie możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa, Ministerstwo Rolnictwa apeluje o załatwianie wszystkich możliwych spraw telefonicznie lub za pośrednictwem poczty internetowej.

Czy ziemniaki są zdrowe czy nie? Z rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że nie bardzo... dlatego Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego zdecydowała się na interwencję.

Polska jest największym producentem pieczarek w Europie i jednym z liderów na świecie - wskazali analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Z naszego kraju pochodzi ponad połowa unijnego eksportu tych grzybów, ale krajowe spożycie jest przy tym jednym z najniższych w UE.

Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, podjął decyzję o powołaniu zespołu, który przyjrzy się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych. Pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej będą monitorować ceny w internecie oraz w sklepach stacjonarnych. 

Od 15 marca 2020 roku do odwołania Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wstrzymuje czasowo wyjazdy do Centrów Rehabilitacji Rolników KRUS. 

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wystosował do Komisji Europejskiej pismo w sprawie utrzymania pomocy dla przemysłu nawozowego w Polsce. 

Rzepak ozimy jest podstawową rośliną oleistą uprawianą w Polsce, a zboża, zwłaszcza ozime, dominują w zasiewach w naszym kraju.  Warunkiem wysokich plonów tych roślin oraz ich dobrej jakości jest nawożenie. Należy pamiętać, by wczesną wiosną w odpowiednim momencie zastosować pierwszą dawkę azotu i inne nawozy, co w tym roku mogło nastąpić wcześniej, niż zazwyczaj. Jak zatem odpowiednio nawozić zboża i rzepak?  

W tym roku, w sezonie wiosennym rolnicy będą mogli w Concordii Polska – ubezpieczyć rośliny tradycyjne od od gradu oraz od przymrozków wiosennych, huraganu i  deszczu nawalnego. Wybrane owoce i warzywa zabezpieczyć można polisą zapewniającą ochronę zarówno w przypadku powstania szkód ilościowych, jak i jakościowych wywołanych gradem.

Każda z kluczowych spółek Grupy Azoty przeznaczy po 750 tys. zł darowizny na rzecz instytucji i jednostek działających w zakresie zwalczania rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej - COVID-19. Zarządy i Rady Nadzorcze spółek: Grupa Azoty S.A., Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn S.A., Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. i Grupa Azoty Zakłady Azotowe „PUŁAWY” S.A .podjęły już stosowne uchwały.

Już od poniedziałku, 16 marca, rolnicy mogą ubezpieczyć w PZU swoje uprawy jare. Dofinansowanie z budżetu państwa może wynieść do 65 proc. składki.

W tym roku rolnicy po raz kolejny składają wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW 2014-2020 obowiązkowo przez internet, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. ARiMR przyjmuje elektroniczne wnioski od niedzieli 15 marca 2020 r. 

Od 15 marca 2020 r. rolnicy mogą ubiegać się w ARiMR o nowy rodzaj wsparcia finansowego z PROW 2014-2020. "Dobrostan zwierząt" to działanie przeznaczone dla hodowców krów i świń, które ma na celu zrekompensowanie rolnikom dodatkowo poniesionych kosztów i utraconych dochodów w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt. 

Wszyscy znamy powiedzenie ,,w marcu jak w garncu'', a teraz przekonaliśmy się, że w starych przysłowiach nadal tkwi ludowa mądrość. Minione dwie noce były w wielu regionach najzimniejsze... tej zimy.

Pomoc żywnościowa dla osób, które zostały objęte kwarantanną będzie dostarczana do nich bezpośrednio.

500-tny robot podgarniający paszę DeLaval OptiDuo ™ został przekazany nowemu właścicielowi w Niemczech. Technologia obecna  na rynku od 2018 roku umożliwia mieszanie i odświeżanie paszy w tym samym czasie, gdy jest ona podgarniana i odświeżana, a nie prasowana, aby stymulować krowy i zwiększyć spożycie paszy.

Kto otrzyma dodatkowe roczne świadczenie pieniężne? KRUS informuje!

Na wniosek Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej, Zarząd Krajowej Rady zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o włączenie uprawy gryki do Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej w Polsce prowadzonej przez IUNG.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ogłosił nabór zgłoszeń dla Kół Gospodyń Wiejskich do konkursu kulinarnego "Bitwa Regionów".

Przekazujemy informację od KRUS dla rolników w związku z sytuacją spowodowaną koronawirusem. Przeczytajcie koniecznie!

Zachorowania na koronawirusa potwierdzono już w około 90 krajach na świecie. W sumie zdiagnozowano go u ponad 120 tys. osób, zmarło 4377 osób. Część przebywa też na kwarantannie. KZPPTCh zauważa, że rodzi to problem z dobrostanem zwierząt. Sprawdź szczegóły.

Minister rolnictwa Jana Krzysztof Ardanowski wystosował specjalny apel w sprawie zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Poniżej publikujemy jego treść.

W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa mamy ważną informację od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przeczytajcie koniecznie!

Targi AGROTECH Kielce miały odbyć się w ten weekend, jednak ze względu na zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa podjęto decyzję o ich odwołaniu. Organizatorzy podali już nowy termin wydarzenia! 

Przedszkola i szkoły zawiesiły działanie na dwa tygodnie. Dzieci zostaną więc w domu. Jednak nie powinniśmy dzieci zostawiać pod opieką dziadków.

Chodzi tu nie tylko o nawozy. Jak zauważa Grupa Azoty mamy rok pod każdym względem szczególny. Z jednej strony już teraz jesteśmy w środku sezonu uprawowego, z drugiej obserwowana jest zapaść transportu.

Niektóre modele meteorologiczne pokazują w noce na najbliższy weekend przymrozki sięgające nawet -5 stopni. Biorąc pod uwagę, że w piątek temperatura może w niektórych regionach przekroczyć 15 stopni, zapowiadana jest znaczna zmiana.

European Fresh Produce Association – stowarzyszenie skupiające producentów owoców i warzyw w Unii Europejskiej, opublikowało pierwsze prognozy i rekomendacje dotyczące epidemii koronawirusa i jej wpływu na globalny rynek owoców i warzyw. Jednocześnie EFSA podkreśla, że owoce i warzywa są bezpieczne i nie zachodzi obecnie żadne zagrożenie transmisją wirusa poprzez transport żywności. 

Główny Lekarz Weterynarii odniósł się do informacji Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dotyczącej tematu możliwości przenoszenia koronawirusa przez żywność.

Minister Ardanowski zapytany o masowe wykupowanie produktów spożywczych przez Polaków, zapewnił że w naszym kraju nie zabraknie podstawowych produktów żywnościowych.

Dzięki częstemu myciu rąk mamy szansę uchronić się przed przeniesieniem koronawirusa - takie informacje oficjalnie pojawiają się na stronach Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. A co zrobić, jeśli nie mamy dostępu do środków dezynfekujących?

Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz spotkał się z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim. W związku z narastającym zagrożeniem epidemiologicznym związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, Prezes KRIR zwrócił się do Ministra o pilne opracowanie wytycznych dla producentów rolnych w przypadku konieczności poddania się kwarantannie.

Szkółki rozpoczęły właśnie znakowanie roślin według nowych przepisów. Niebawem mają ruszyć pierwsze kontrole.

Ruszyła Elektroniczna Platforma Żywnościowa. Czy wszystko działa jak należy?

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina o złożeniu wniosków o dokonanie oceny polowej materiału siewnego dla poszczególnych grup lub gatunków roślin rolniczych i warzywnych oraz dla materiału szkółkarskiego. Sprawdź terminy!

11. marca obchodzimy w Polsce Dzień Sołtysa. Jak wygląda życie włodarzy wsi? Czy są doceniani wśród swoich społeczności?

Już 17 marca, punktualnie o godz. 13.00, rusza kolejny nabór wniosków w programie WiFi4EU. Do 18 marca do godz. 18.00 można „wyklikać” bon o wartości 15 tys. euro na budowę hotspotów w Waszej gminie.

Do Krajowego Rejestru zostało wpisanych aż 40 nowych odmian roślin warzywnych. Poniżej cała lista.

Ostatnie tygodnie na rynku europejskim przyniosły małą podaż żywca wieprzowego przy stabilnym popycie przetwórców i eksporterów. Wynikiem były wzrosty cen skupu w wielu kluczowych krajach Unii Europejskiej - informuje KZPPTCh. Rośnie też popyt na konserwy mięsne.

Przypominamy, że w dniu 15 maja 2020 r. upływa termin składania Informacji o produkcji i zbyciu surowca tytoniowego przez producentów surowca tytoniowego. 

W związku z narastającym rozprzestrzenianiem się koronawirusa, podjęto decyzję o odwołaniu Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce.

Zmniejszenie ilości dealerów przy jednoczesnym zwiększeniu ich możliwości i efektywności oraz jeszcze większym wsparciu dla rolników. Nowy prezes John Deere Polska przedstawił ważny element strategii rozwoju firmy na najbliższe lata – program „Dealer Jutra 3.0”.

 

256 partii warzyw i owoców w 98 supermarketach wzięła pod lupę w lutym Inspekcja Handlowa w ramach dodatkowych czynności kontrolnych zleconych przez Prezesa UOKiK Tomasza Chróstnego. Kontrolerzy Inspekcji Handlowej zakwestionowali 10 proc. produktów ze względu na brak informacji o kraju pochodzenia lub nieprawidłowe wskazanie Polski jako kraju pochodzenia. Jakie sklepy wypadły najgorzej?

Blisko 15 mln gospodarstw domowych otrzyma ulotki z informacjami o postępowaniu w przypadku zetknięcia z koronawirusem. Dystrybucją druków zajmie się Poczta Polska, jedna ze strategicznych spółek państwowych. 

Właśnie otrzymaliśmy oficjalną informację, dotyczącą odwołania Targów AGROTECH 2020 w Kielcach, które miały odbyć się w dniach 13-15 marca. Powodem tej decyzji jest zagrożenie rozprzestrzenianiem się koronawirusa. 

Tegoroczny Dzień Kobiet uczciliśmy na ludowo. W dniach 7-8 marca 2020 r. w gmachu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbyła się wyjątkowa impreza, podczas której ze swoimi smakołykami i rękodziełem zaprezentowały się wspaniałe Koła Gospodyń Wiejskich z różnych części kraju. Zobaczcie naszą relację!

Ile kosztował hektar ziemi w Polsce w czwartym kwartale 2019 roku? Z danych przekazanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, ze dane ceny są bardzo zróżnicowane.

KOWR zaprasza wszystkich rolników posiadających stada krów mlecznych na szkolenia poświęcone zagadnieniom związanym z zagospodarowaniem odchodów zwierzęcych poprzez ich wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej w monosubstratowych mikrobiogazowniach rolniczych.

Przedstawiamy dane dotyczące sprzedaży przyczep rolniczych według danych z CEPiK w lutym 2020 r. 

Resort rolnictwa poinformował KRIR, że w ramach prowadzonej w Unii Europejskiej oficjalnej debaty dotyczącej problemów związanych ze środowiskiem i klimatem oraz wyzwań i oczekiwań w tym zakresie dla poszczególnych polityk i sektorów nie jest proponowany wniosek legislacyjny dotyczący wprowadzenia podatku od mięsa.

Dzień Kobiet to coroczne święto obchodzone 8 marca już od 1910 r. Tradycja jego świętowania jest silnie zakorzeniona w naszym kraju, jednak forma obchodów bardzo zmieniła się na przestrzeni wielu lat. 

Luty to kolejny dobry miesiąc na rynku ciągników, biorąc pod uwagę liczbę rejestracji i porównując ją do analogicznego okresu w ostatnich latach. Przedstawiamy dane CEPiK.

Policja lubelska poinformowała o wykryciu nietypowego współlokatora jednego z mieszkańców w gm. Łęczna. Jak się okazało 62-latek od czerwca ubiegłego roku swoje mieszkanie dzielił z sarną.

3 marca 2020 roku członkowie Komisji AGRI należący do grupy EKR w Parlamencie Europejskim spotkali się z komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim, aby wymienić poglądy w zakresie tematów aktualnych dla rolnictwa europejskiego i dla poszczególnych państw członkowskich.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut badawczy poinformował, że na polach doświadczalnych rzepaku w Winnej Górze zaobserwowano suchą zgniliznę kapustnych. 

Województwo łódzkie jest jednym z tych miejsc, gdzie z roku na rok mocno pogłębia się deficyt wody. Ogłoszono więc program ,,Nawadniamy Łódzkie'', aby suszy zapobiegać.

Dzień Kobiet to coroczne międzynarodowe święto obchodzone 8 marca od 1910 roku, a więc od ponad 100 lat. Panie najczęściej dosłownie obsypywane są tego dnia przeróżnymi kwiatami. A jakie są te najpopularniejsze?

Wielkopolska Izba Rolnicza poinformowała, że zwróciła się do KOWR o przywrócenie progu organizacji przetargów ograniczonych ofert pisemnych na dzierżawę ziemi w województwie wielkopolskim do wcześniejszej powierzchni tj. 5 ha. 

Rada Nadzorcza Krajowej Spółki Cukrowej S.A. powołała z dniem 1 marca 2020 r. Pana Marka Derezińskiego na stanowisko Członka Zarządu  KSC S.A. Będzie on odpowiedzialny za obszar rozwoju Grupy Kapitałowej.  

 

Od 15 marca 2020 r. rolnicy będą mogli ubiegać się w ARiMR o nowy rodzaj wsparcia finansowego z PROW 2014-2020. "Dobrostan zwierząt" to działanie przeznaczone dla hodowców krów i świń, które ma na celu zrekompensowanie rolnikom dodatkowo poniesionych kosztów i utraconych dochodów w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt. 

Zbliżający się okres intensywnych prac polowych związany jest ze stosowaniem środków ochrony roślin. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że osoby stosujące środki ochrony roślin nie mogą stwarzać zagrożeń dla zdrowia ludzi, zwierząt i środowiska. Muszą również przeciwdziałać znoszeniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu. Profesjonalny użytkownik środków ochrony roślin, który planuje chemiczną ochronę roślin, musi w szczególności pamiętać o siedmiu niżej wyszczególnionych obowiązkach.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego w sprawie przeprowadzania kontroli fitosanitarnych zbóż i kukurydzy importowanej z Ukrainy, w sposób ciągły na wszystkich przejściach granicznych.

Pod patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy oraz Instytut Technologiczno-Przyrodniczy zorganizowały konferencję naukową pt. „Adaptacja gospodarki wodnej w rolnictwie do zmieniającego się klimatu”.  

Przez cały okres wegetacji zboża narażone są na atak chorób wywoływanych przez grzyby. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników, CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, przygotował nową, kompleksową strategię ochrony fungicydowej w uprawie zbóż. Pełna oferta produktów fungicydowych Spółki, obejmująca takie produkty jak PROKARB® 450 EC, ASKALON® 125 S.C., TARCZA® ŁAN EXTRA 250 EW oraz AZOKSAR® 250 SC, powstała we współpracy z nowoczesnym laboratorium badawczo-rozwojowym CIECH Sarzyna, które otrzymało niedawno prestiżową certyfikację „GLP” („Good Laboratory Practice”, pol. „Dobra Praktyka Laboratoryjna”).

Jak udało nam się ustalić, wzorem ubiegłego roku, w 2020 r. także przewidziane jest udzielenie wsparcia finansowego z budżetu państwa dla Kół Gospodyń Wiejskich. Nowela wprowadza również zmiany w nadzorze nad kołami. Sprawdźcie szczegóły.

Stosowanie etykiet samoprzylepnych umieszczanych bezpośrednio na warzywach i owocach ma być zabronione na terenie Flandrii (Belgia) już od stycznia 2021 roku. To ważna informacja dla polskich sadowników i rolników. Eksperci ze Stowarzyszenia Unia Owocowa przewidują, że przepisy na wzór flamandzki może wkrótce wprowadzić więcej krajów UE. 

Polski Związek Łowiecki poinformował, że opracowuje własny plan walki z afrykańskim pomorem świń. Obok udziału w rządowej strategii zwalczania wirusa ASF myśliwi chcą mieć własną strategię walki z chorobą.

W dniach 7-8 marca 2020 roku, w godz. 12.00-17.00 w gmachu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie odbędzie się „Dzień Kobiet Na Ludowo”. W programie zaplanowano: koncerty, prezentacje stoisk Kół Gospodyń Wiejskich oraz spotkania artystów z publicznością.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski systematycznie spotyka się z reprezentantami rolników. We wtorek rozmawiał z Radą Krajową Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność Rolników Indywidualnych.

Statystyki meteorologiczne pokazują, że luty zazwyczaj jest tym miesiącem w roku, gdy odnotowujemy najmniej opadów. Ale... miniony miesiąc był zupełnie inny.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował, że w 2020 roku przebadanych zostanie ok. 80 tys. próbek żywności. W planach są m.in. dodatkowe badania kasz, płatków i mąki, związane z doniesieniami o obecności glifosatu w produktach zbożowych.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oferuje pomoc rolnikom z całej Polski, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń. ARiMR wesprze również spółki wodne, które chcą zainwestować w urządzenia chroniące gospodarstwa przed powodzią. 19 marca 2020 r. rusza nabór wniosków o wsparcie „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”.

Już prawie 1000 przypadków ASF odnotowano w tym roku na terenie Polski. To nieomal dwa razy więcej niż przed rokiem. Jednak na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii komunikatów brak. Pozostaje więc posługiwanie się mapą z odnotowywanymi przypadkami ASF.

Sąsiedzi poprosili policję o interwencję w gospodarstwie w gminie Wielbark w woj. warmińsko-mazurskim. Jest wniosek o odebranie części zwierząt. 

Koła Gospodyń Wiejskich, które rozpoczęły swoją działalność po 28 listopada 2018 r. miały możliwość wydłużenia roku podatkowego, zatem rozlicznie się i zapłata podatku za 2018 r. przypada na 2020 r. Jaki jest dokładny termin złożenia deklaracji? 

Do 15 marca trwa przyjmowanie zgłoszeń do IV edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepsze inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów, czyli Floriany 2020. Sprawdź szczegóły i zgłoś swoją jednostkę! 

Od stycznia 2020 roku weszło w życie szereg nowych przepisów i uregulowań dotyczących różnych kwestii związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, co wiąże się z wieloma pytaniami i niejasnościami ze strony rolników. Jednym z nich jest sprawa posiadania przez rolnika mikrorachunku. Wielkopolska Izba Rolnicza postanowiła rozwjać wszelkie wątpliowści.

Politechnika Warszawska i ANWIL S.A. 28 lutego 2020 r. podpisały porozumienie obejmujące współpracę w obszarze działalności badawczej, rozwojowej oraz innowacyjnych rozwiązań realizowanych przy udziale zespołów eksperckich Stron oraz studentów i pracowników.

Policja Lubelska poinformowała o dramatycznym zdarzeniu, do jakiego doszło w jednym z gospodarstw na terenie powiatu ryckiego. W wyniku ataku byka, śmierć poniósł 46-letni gospodarz. 

Do Krajowego Rejestru zostanie wpisanych 27 nowych odmian zbóż ozimych - 15 odmian pszenicy zwyczajnej, 3 odmiany jęczmienia oraz po 2 odmiany pszenicy twardej, orkisz i pszenżyta. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu 26 w 2020 r. ogniska ptasiej grypy podtypu H5N8 u drobiu. Tym razem wirus zaatakował w powiecie zgierskim.

25 lutego 2020 roku w Brukseli odbyło się spotkanie Grupy Roboczej Komisji Europejskiej ds. TSE. Rozmowy dotyczyły możliwości wprowadzenia zmian legislacyjnych pozwalających na dopuszczenie do stosowania w żywieniu zwierząt gospodarskich (drób, trzoda chlewna) przetworzonych białek pochodzenia zwierzęcego (PAP) na określonych zasadach. 

Niedługo ma trafić na legislacyjną ścieżkę projekt ustawy dotyczący rekompensat za prąd. Z szacunków wynika, że rekompensaty dostanie 15 milionów Polaków.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Rolniczego przypomina, że termin naboru prac do konkursu plastycznego dla dzieci"Bezpiecznie na wsi" mija za kilka dni. 

Zarząd KRIR, w związku z postulatami płynącymi z wojewódzkich izb rolniczych, zwrócił się do ministra rolnictwa o podjęcie długofalowych działań mających na celu gromadzenie wód na wypadek suszy i zagospodarowania wód powierzchniowych.

W lesie trzeba uważać - wszyscy o tym wiemy. Jednak coraz częściej dowiadujemy się o niebezpiecznych pułapkach, w których można stracić życie.

Policjanci pełniący służbę w rejonie Sulechowa zatrzymali ostatnio mężczyznę, który nie tylko miał niemal 3 promile alkoholu w organizmie, nie posiadał uprawnień do kierowania, a dodatkowo prowadził pojazd własnej konstrukcji. Teraz będzie musiał wytłumaczyć się z tego w sądzie.

Wyniki badania zrealizowanego pod koniec 2019 roku wskazują, że warzywa i owoce wciąż nie zajmują należnego im miejsca w diecie Polaków. Są postrzegane jako bardzo zdrowe, a jednak nie towarzyszą każdemu posiłkowi. Aż 3/4 Polaków nie wie, ile warzyw i owoców powinno się spożywać. 1/3 nie wie, ale uważa, że je ich tyle, ile trzeba. W odpowiedzi na te wyzwania Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw zainicjował realizację w roku 2020 kompleksowych badań konsumpcji. 

27 lutego w należącej do KSC S.A. Cukrowni Werbkowice została uroczyście zainaugurowana  kampania sokowa.  Jest to  57. kampania cukrownicza i  3. kampania sokowa od czasu uruchomienia Zakładu. Kampania sokowa potrwa około 35 dni i zakończy się pod koniec marca.

W związku z epidemią afrykańskiego pomoru świń i ptasiej grypy prywatne ubojnie oraz podmioty skupowe, wykorzystując swoją pozycję oligopolistyczną, zaniżają ceny skupu dla gospodarstw położonych w strefach z ograniczeniami weterynaryjnymi w stosunku do cen z terenów wolnych od tych chorób. W związku z tym Izby Rolnicze otrzymują niepokojące sygnały od rolników. 

26 lutego 2020 r. odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu wspierającego prace w zakresie projektowania rozwoju obszarów wiejskich i rolnictwa ze środków europejskich na lata 2021-2027. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski był gościem V Kongresu Mięsnego 2020. Zwracając się do jego uczestników zwrócił uwagę, że wprowadzone zostały rozwiązania umożliwiające rolników zwiększenie dochodów z własnych gospodarstw. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 marca 2020 r. zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

Rolnicy prowadzący małe gospodarstwa również w tym roku będą mogli złożyć zamiast e-wniosku o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW 2014-2020 papierowe oświadczenie potwierdzające brak zmian w stosunku do wniosku z roku poprzedniego. W tym roku termin rozpocznie się 2 marca i potrwa do 15 kwietnia 2020 r. 

Taką mamy zimę, że informacja o opadach śniegu staje się niusem. Meteorolodzy mówią jednak, że przed nami kilka dni z opadami śniegu.

Koronawirus jest powodem przełożenia terminu targów MyPlant&Garden w Mediolanie. Z powodu epidemii panującej we włoskiej Lombardii targi odbędą się... we wrześniu.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 1 marca 2020 r. kwoty świadczeń emerytalno-rentowych przysługujących do 29 lutego 2020 r. podlegają podwyższeniu wskaźnikiem waloryzacyjnym wynikającym z ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wynoszącym 103,56%, nie mniej niż o kwotę 70 zł.

Technologia zastosowana w nowej serii M6002 jest odpowiedzią zarówno na rosnący nacisk na zrównoważony rozwój, jak i na potrzeby współczesnych rolników. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznowi wypłatę rekompensat za suszę. Pieniądze otrzymają Ci, którzy w ubiegłym roku złożyli wnioski, ale w związku z wyczerpaniem limitu pomocy publicznej nie otrzymali pieniędzy. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskuje do Ministra Klimatu w sprawie niejasności, jakie wynikają z ustawowej definicji kopalin.

Po posiedzeniu Komisji ds. rejestracji odmian kukurydzy, dyrektor COBORU wydał postanowienie o wpisaniu do Krajowego rejestru 28 nowych odmian kukurydzy. Poniżej lista.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie dopłat do dobrostanu krów i świń. O dodatkowe pieniądze będzie można ubiegać się w ramach wniosku o dopłaty bezpośrednie. Sprawdź szczegóły.

Wyrównanie dopłat i walka z ASF – to główne tematy polsko–niemieckiego spotkania, które odbywało się w środę w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Producenci zainteresowani uprawą w systemie integrowanej produkcji roślin oraz uzyskaniem certyfikatu IP powinni corocznie dokonać zgłoszenia podmiotowi certyfikującemu. Sprawdź szczegóły.

Amerykańscy naukowcy ogłosili, że opracowali szczepionkę przeciwko wirusowi afrykańskiego pomoru świń. Powstała ona na bazie wysoce zjadliwego szczepu wirusa – ASFV-G.

Ponad rok temu John Deere zdecydował się wprowadzić rewolucyjny w branży program „Gwarancja Spalania” zapewniający klientom rekompensatę środków w przypadku, gdy ciągnik spali zbyt dużo paliwa. Amerykański producent postanowił też nagrodzić rolników za ekonomiczną jazdę dwukrotnością zaoszczędzonych środków. Są już pierwsi nagrodzeni.

Producenci trzody chlewnej za kilogram żywca wieprzowego otrzymują już ponad 6 zł. To rekordowa stawka.

Od 1 lipca nastąpi fuzja kontroli jakości żywności w jednej wyspecjalizowanej instytucji – Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS). Dzięki temu możliwe będzie efektywniejsze wykorzystanie potencjału inspektorskiego, a kontrolebędą prowadzone przez jeden organ w sposób kompleksowy w całym łańcuchu dostaw od „pola do stołu”. Obecnie jakość żywności w sklepach sprawdza Inspekcja Handlowa, a na wcześniejszych etapach obrotu – IJHARS.

Instytut Ogrodnictwa InHort ze Skierniewic przygotowuje warsztaty ,,Winnica od podstaw'', podczas których będzie można dowiedzieć się wszystkiego o odmianach, formowaniu i cięciu winorośli.

Europejskie Forum Rolnicze wraz z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie organizują konkurs ,,Ha Dwa O to jest to!''. Jak się łatwo domyśleć, chodzi o oszczędne gospodarowanie wodą.

Przypominamy, że luty to czas rozliczania paliwa rolniczego w urzędach gmin. O czym trzeba jeszcze pamiętać, ubiegając się o zwrot podatku akcyzowego za olej napędowy?

Nowych ognisk ptasiej grypy niestety ciąg dalszy... Do kolejnych zakażeń wirusem doszło na  trzech fermach komercyjnych,  położonych w województwach: wielkopolskim i łódzkim. 

Europejskie Forum Rolnicze odbędzie się w dniach 20-21 marca 2020 w Centrum G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa. Wydarzenie tradycyjnie już rozpocznie debata nt. Wspólnej Polityki Rolnej UE z udziałem m.in. Komisarza UE ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. 

24 lutego w Warszawie, z inicjatywy ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego, została zorganizowana konferencja ministrów rolnictwa z Europy Środkowo-Wschodniej, dotycząca przyszłości WPR w kontekście nowych wyzwań wobec sektora rolnego.

Dziś w Warszawie odbywa się regionalna konferencja ministrów rolnictwa państw UE. Najważniejszym tematem spotkania jest przyszłości WPR w kontekście nowych wyzwań wobec rolnictwa. Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z ministrami oraz komisarzem ds. rolnictwa UE Januszem Wojciechowskim.

Główny Inspektor Sanitarny wycofał z handlu niektóre partie suszonej bazylii. Powodem jest wykrycie bakterii salmonelli w próbkach zbadanych w ramach kontroli urzędowej.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu ogniska ptasiej grypy w województwie opolskim. To pierwsze takie ognisko w tym województwie. 

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o połączeniu inspekcji kontrolujących jakość żywności. Ustawa powierza zadania w zakresie nadzoru nad jakością handlową artykułów rolno-spożywczych wykonywane dotychczas przez Inspekcję Handlową - Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Właścicielem spółdzielni są jej członkowie – przypomniał minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który spotkał się z członkami spółdzielni mleczarskiej w Głuchowie. 

W połowie lutego odbyła się debata Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Okazuje się, że rolników najbardziej irytują niskie stawki zasiłku chorobowego i... nieprawidłowe - ich zdaniem - stwierdzanie suszy przez IUNG.

Copa i Cogeca przyjęły do wiadomości i przeanalizowały wniosek w sprawie przyszłych wieloletnich ram finansowych (WRF) przedstawiony przez przewodniczącego Rady Europejskiej, Charlesa Michela, w zeszły piątek. Zaproponowano w nim finansowanie przyszłej WPR na poziomie niższym od obecnego. Jako przedstawiciele 22 milionów rolników i ich rodzin oraz 22 tysięcy spółdzielni rolniczych uważamy tę propozycję za całkowicie niedopuszczalną - czytamy w komunikacie Copa Cogeca.

Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014-2020.

Zarząd KRIR na wniosek Podlaskiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministra Klimatu w sprawie możliwości dzierżaw gruntów, znajdujących się w parkach narodowych na drodze przetargu ograniczonego dla okolicznych rolników. 

Do 31 marca potrwa nabór wniosków na wsparcie projektów międzynarodowych stworzonych przez młodych lub adresowanych do młodych ludzi w regionie Morza Bałtyckiego. Nabór realizowany jest w ramach pierwszej edycji Instrumentu Wspierania Projektów na lata 2020-2022 (Project Support Facility – PSF).

 

Jeśli nie będzie produkcji zwierzęcej, to upadnie także produkcja roślinna - sugeruje minister Ardanowski. Większość zbóż w Polsce uprawiana jest bowiem na paszę...

Choć to dopiero luty, pogoda sprawiła, ze w przyrodzie widać już wiosnę. Nie powinni o tym zapominać rolnicy, bo mimo że do kalendarzowej wiosny jeszcze daleko, to jednak w uprawach mogą się pojawić problemy wiosenne.

Jak wynika z najnowszego raportu Stop suszy! 2020, po ostatnich opadach wilgotność gleby w wielu regionach Polski poprawiła się, nadal jednak zagraża nam susza. Tym bardziej, że utrzymują się dość wysokie, jak na tę porę roku, temperatury, co sprzyja szybszemu odparowywaniu wilgoci z gleby.

Od 14 lutego uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych mogą zgłaszać się do tegorocznej - już osiemnastej - edycji programu „Klasa”. Fundacja BNP Paribas zapewni możliwość nauki w renomowanych liceach w kraju 50 zdolnym, młodym ludziom z mniejszych miejscowości i wsi. Rekrutacja potrwa do 15 kwietnia 2020 roku.

To dla mnie honor, radość i szczególne wyróżnienie – powiedział abp Henryk Hoser SAC, odbierając Nagrodę im. Bp. Romana Andrzejewskiego przyznawaną za zasługi dla polskiej wsi. Gala wręczenia wyróżnienia miała miejsce 20 lutego w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

W poniedziałek do Polski przyjedzie 11 ministrów rolnictwa z państw naszego regionu – zapowiedział wczoraj w radiowej Jedynce minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Rozmowy będą dotyczyć m.in. nowego budżetu Unii Europejskiej. 

Toruńscy śledczy apelują do potencjalnych oszukanych przez Grupę Producentów Rolnych „Ziarno” z Cichoradza o zgłaszanie się do prokuratury. Sprawa dotyczy rolników którzy oddali zboże do skupu, ale nie otrzymali za nie pieniędzy. Straty mogą wynieść ponad 20 milionów złotych. 

Przerób rzepaku w 2019 roku w zrzeszonych w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłoczniach wyniósł łącznie 2,96 mln ton wobec 2,79 mln ton nasion w 2018 roku. Zanotowany tym sam wzrost w stosunku do ubiegłego roku o 173 tys. ton był już kolejnym rokiem umacniania pozycji krajowej branży olejarskiej w Europie. Wraz z wolumenem przerabianych nasion – co naturalne – rośnie bowiem krajowa produkcja oleju rzepakowego, gdzie już od lat znajdujemy się w europejskiej czołówce.

Tylko w 2019 roku ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przeznaczyło ze środków europejskich ponad 80 milionów złotych na rekompensaty dla rybaków, którzy tymczasowo przestali prowadzić działalność połowową lub zaangażowali się w działania prośrodowiskowe polegające m.in. na zbieraniu sieci lub odpadów morskich oraz na obserwacji przyłowu ptaków.

Uprawa roślin jest bardzo czasochłonna. Chcąc uzyskać wysokie plony o dobrej jakości, wielu rolników poświęca każdą chwilę swoim uprawom. Zapominają o odpoczynku oraz o tym, by spędzić choć trochę czasu z rodziną czy przyjaciółmi. Na szczęście, dzięki rozwojowi techniki i technologii mogą oni zaoszczędzić wiele czasu, zredukować koszty, a jednocześnie zwiększyć plony i poprawić ich jakość. Rozwiązaniem jest uprawa pasowa Mzuri Pro-Til.

Tradycja jedzenia słodkich pączków w Tłusty Czwartek sięga w Polsce XVI wieku. Powszechne jest przekonanie, że idealny pączek jest puszysty i jednocześnie lekko zapadnięty, a jasna obwódka dookoła ma świadczyć o tym, że ciasto smażone było na świeżym tłuszczu. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVIII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu niektóre odpady nie wymagają ich ewidencjonowania w tzw. BDO. Są jednak ograniczenia ilościowe. Sprawdzamy, o których odpadach mowa. 

W pierwszych miesiącach działania Platforma Żywnościowa ma zająć się obrotem tylko pszenicy w trzech klasach jakościowych - A, B, C. Po sierpniu 2020 do pszenicy mają dołączyć, m.in. kukurydza, rzepak, koncentrat soku jabłkowego, cukier biały, odtłuszczone mleko w proszku, a nawet półtusze wieprzowe.

PKN ORLEN i Fundacja ORLEN przeznaczą kolejne 2 mln złotych na wsparcie państwowych i ochotniczych straży pożarnych w całej Polsce.  Wnioski o dofinansowanie można składać do 16 marca br. 

Lubelska Izba Rolnicza alarmuje w sprawie praktyk stosowanych przez rzeźnie wobec zwierząt pochodzących z terenów zapowietrzonych. Zdaniem Izby, jedynym rozwiązaniem jest holding zakładów z udziałem Skarbu Państwa.

16 stycznia 2020 r. weszły w życie Rozporządzenia wykonawcze Komisji Europejskiej (UE) w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia do stosowania w środkach ochrony roślin substancji czynnych chloropiryfos oraz chloropiryfos metylu.

UOKiK informuje, że walka z nieprawidłowościami na rynku rolno-spożywczym to jeden z priorytetów. Dzięki decyzjom Urzędu rolnicy szybciej dostają zapłatę za swoje produkty. Inspekcja Handlowa regularnie sprawdza również jakość i oznakowanie warzyw i owoców w sklepach – w 2019 r. przeprowadziła ponad 800 takich kontroli. 

Sejm RP uchwalił wraz z poprawkami ustawę wprowadzającą opłaty od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml oraz dodatkowy podatek od słodkich napojów. Przepisy mają wejść w życie 1 lipca 2020 r.

29 lutego w Toruniu odbędzie się konferencja ,,Perspektywy dla Polskiego Rolnictwa''. Konferencję organizuje Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Instytut ,,Pamięć i Tożsamość'' im. św. Jana Pawła II.

Trwa walka z ASF2020-02-18 Trwa walka z ASF

Wojewoda Warmińsko-Mazurski wydał zarządzenie odstrzału 5 000 sztuk dzików. 

Od 18 lutego 2020 r. można otwierać małe rolnicze rzeźnie. Aby jednak wszystko było zgodnie z prawem, rolnik, który taką rzeźnię chce otworzyć musi spełnić wiele warunków formalnych. Zobacz, jakich!

Europejscy producenci miodu biją na alarm ze względu na niepokojącą sytuację na rynku miodu oraz domagają się wprowadzenia awaryjnego planu działania.

Wójt Roku 2019 – rusza kolejna edycja konkursu organizowanego przez Redakcję Audycji Rolnych oraz Telewizję Polską. Już można zgłaszać kandydatury!

Pomimo zawirowań logistycznych w Chinach, spowodowanych koronawirusem, cena unijnych tuczników pnie się do góry - informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie poinformowała o wprowadzeniu limitu zbioru winniczków w tym regionie - będzie można pozyskać do 400 ton ślimaków.

Sejmowa komisja infrastruktury zarekomendowała w czwartek odrzucenie w całości poselskiego projektu łagodzącego zapisy ustawy o zakazie budowy wiatraków w pobliżu zabudowań poprzez wydłużenie okresu możliwości uzyskania warunków zabudowy.

W 2020 r. operacja składania wniosków w ramach systemu wsparcia bezpośredniego rozpocznie się już od 1 marca. Modyfikacja procedury wynika z przyjętej 23 stycznia 2020 r. nowelizacji ustawy. Sprawdź szczegóły.

Do 12 marca 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedłużyła termin składania wniosków o pomoc z działania „Współpraca” finansowanego z PROW na lata 2014-2020. Pierwotnie nabór miał zakończyć się 21 lutego. 

eAgronom, oferujący oprogramowanie do zarządzania gospodarstwem, teraz też z nową usługą doradztwa agrobiznesowego, wspomaganą sztuczną inteligencją AIA. Sprawdź szczegóły.

Od 27 lutego oddziały regionalne ARiMR będą przyjmować wnioski o wsparcie finansowe dla firm z branży przetwórstwa produktów rolnych. Do wzięcia jest nawet 10 milionów złotych. 

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej właśnie uruchomił cykl bezpłatnych audiobooków związanych z tematyką czystego powietrza. W ogólnodostępnej aplikacji mobilnej Audioteki można już posłuchać pierwszego audiobooka. Kolejne są w przygotowaniu. 

Jak zapowiada Ministerstwo Finansów, trwają prace nad wprowadzeniem ułatwienia w rozliczaniu podatku VAT, a mianowicie nad zniesieniem obowiązku składania deklaracji VAT 7 i VAT 7K dla podatku od towarów i usług. 

Aby chronić zwierzęta domowe, ich właścicieli oraz zdrowie publiczne, posłowie chcą unijnego planu działania, kładącego kres nielegalnemu handlowi zwierzętami domowymi.

Historią krów z Deszczna żyła od jakieś czasu niemal cała Polska. Stado liczące kilkaset sztuk od lat żyło na łąkach i pastwiskach w okolicy Deszczna. Po miesiącach sporów o ich los, sprawa zmierza do szczęśliwego zakończenia, ponieważ Biuro Ochrony Zwierząt poinformowało, że zwierzęta znalazły nowy dom i już trafiły do gospodarstwa rolnika z Lipek Wielkich w gminie Santok.

Rada Ministrów przyjęła Założenia Programowania Rozwoju Obszarów Wiejskich ze Środków Europejskich na lata 2021-2027, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. W dokumencie przedstawiono możliwości finansowania rozwoju wsi i obszarów wiejskich oraz sektora rolno-spożywczego ze środków Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystania Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) i Polityki Spójności.

W 2020 r. zmienia się termin złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT dla rozliczenia za rok 2019.

Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski na operacje związane z zaprzestaniem chowu i hodowli świń, realizowane na obszarach wyznaczonych w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Ministerstwo Zdrowia informuje, że Europejskie przedstawicielstwo Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce w liście do Ministra Zdrowia popiera wprowadzenie opłaty od napojów słodzonych jako elementu polityki zdrowotnej i walki z otyłością oraz chorobami niezakaźnymi. 

Jak poinformował Minister Ardanowski nawozy azotowe można stosować nie od 1 marca, ale już od 15 lutego. 

Resort Rolnictwa odpowiedział KRIR w sprawie rozbieżności w datach wystąpienia suszy, które komisje suszowe ustalają w protokołach strat.

Czy św. Walenty naprawdę jest patronem zakochanych? A może to tylko wymysł obecnych czasów?

W Lubczy, znajdującej się na terenie gminy Ryglice (pow. tarnowski, woj. małopolskie), co roku odbywa się wydarzenie "Święty Walenty - tradycje lubeckie".  Nawiązuje ono do lokalnego święta religijnego - 14 lutego w Lubczy ma miejsce odpust ku czci św. Walentego. 

Potwierdziły się dobre wyniki eksportu żywności. W 2019 r. wartość wysłanych za granicę towarów rolno-spożywczych wyniosła 31,4 mld euro. To o 5,8 proc. więcej niż rok wcześniej – poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. 

Podatek cukrowy – tak, ale najlepiej dopiero od przyszłego roku. Polska Izba Handlu stara się o przesunięcie terminu wejścia w życie nowej ustawy. Jak twierdzą handlowcy, trudno na szybko policzyć, kto i ile ma zapłacić za dodatkowy cukier w napojach. Niewiadomych jest jednak jeszcze więcej.

Która marka wśród sprzedanych przyczep rolniczych cieszyła się największym powodzeniem w styczniu br.? 

Spłonęło 12 milionów hektarów, 2000 domów i niezliczone stada zwierząt hodowlanych. 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje, że pod koniec ubiegłego tygodnia gwałtownie spadł popyt na drób w Indiach. Ceny w ciągu dwóch dni zostały obniżone o 10 procent! Powodem tej sytuacji są plotki rozpowszechniane w mediach społecznościowych, które dotyczą koronawirusa.

Wizyta w fabryce to najlepszy sposób, by zobaczyć, jak dużo wysiłku i zaangażowania pracownicy wkładają w produkcję każdej maszyny. Przekonał się o tym Krzysztof Lutostański, który odwiedził fabrykę ciągników John Deere w Mannheim.

 

Szósta edycja Mazurskiego AGRO SHOW za nami. Mamy dla Was podsumowanie imprezy.  

Nie żyje 2 braci. Wszystko wskazuje na to, że do ich śmierci przyczyniły się gnijące warzywa. 

Komisja Europejska wkrótce ogłosi założenia dotyczące realizacji Zielonego Porozumienia (Green Deal) dla rolnictwa. Niestety, według nowych założeń UE, z wielu dziś powszechnie stosowanych środków ochrony roślin trzeba będzie zrezygnować. 

Trojaczki w stadach bydła mlecznego to rzadkość. Taka niespodzianka miała jednak miejsce na Fermie w Szołdrach. Krowa Dunia wydała na świat trzy jałóweczki. 

W związku z dyskusją członków Parlamentu Europejskiego nad propozycjami koalicji organizacji pozarządowych TAPP (True Animal Protein Price) wprowadzenia dodatkowego podatku od produkcji i sprzedaży mięsa, który pozwoliłby ograniczyć jego spożycie w UE, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przedstawił swoje stanowisko.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski 10 i 11 lutego 2020 r. przebywał w Rzymie, gdzie uczestniczył w 43. Sesji Rady Zarządzającej Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa IFAD oraz spotkał się z Prezydentem IFAD i Dyrektorem Generalnym FAO, a także z Minister Polityki Rolnej, Żywnościowej, Leśnictwa i Turystyki Republiki Włoskiej.

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził kolejne ognisko ptasiej grypy u drobiu. Ognisko zostało stwierdzone w miejscowości Zybułtowo w gminie Grunwald (woj. warmińsko-mazurskie) w gospodarstwie utrzymującym ponad 17 tysięcy indyków rzeźnych.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zainaugurowała dziesiątą - jubileuszową edycję konkursu plastycznego dla dzieci „Bezpiecznie na wsi”, kierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich.

Jak poinformowali strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, w miejscowości Kujawy doszło do padnięcia 16 sztuk bydła. 

W Jędrzychowie k. Zielonej Góry pszczelarz został oskarżony o to, że jedna z jego pszczół użądliła dziecko. 

Spółka Eskimos została w 2018 roku wyznaczona do przeprowadzenie interwencyjnego skupu jabłek. Jak się dowiadujemy, sprzęt i wyroby firmy zostały przejęte przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Zobacz, jak wyglądał rynek ciągników w pierwszym miesiącu nowego roku. Przedstawiamy najnowsze dane CEPiK. 

Europoseł Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa jest przeciwny wprowadzaniu podatku od mięsa na terenie Unii Europejskiej. Czy taki podatek może obowiązywać?

Opolska Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, o zakończeniu na swoim terenie wygrodzenia przejść dla zwierząt tak, by dziki nie mogły się przemieszczać z jednej strony drogi na drugą.

Od 15 marca br. planowane jest uruchomienie nowego rodzaju wsparcia, którego celem jest promowanie podwyższonych, ponad obowiązujące standardy, warunków dobrostanu zwierząt w sektorze trzody chlewnej i bydła.

Masz pomysł jak zachęcić mieszkańców gminy do oszczędzania i gromadzenia wody? Czy w gospodarstwie rolnym wprowadziłeś rozwiązania zapewniające wykorzystanie deszczówki lub małej retencji i chcesz je promować? Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej ogłasza konkurs na przeprowadzenie działań popularyzujących oszczędne gospodarowanie wodą na terenach wiejskich.

Jak wynika z zestawień cen przygotowywanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, warzywa w styczniu i lutym 2020 r. są znacznie tańsze niż rok temu.

Fundusz Wsparcia Projektów Rady Państw Morza Bałtyckiego (CBSS PSF) ogłosił pierwszy w edycji na lata 2020-2022 nabór wniosków o wsparcie finansowe projektów rozwijających współpracę międzynarodową w regionie Morza Bałtyckiego.

Od tygodnia obowiązuje nowa ustawa. Nowe przepisy zezwalają na odstrzał dzików z użyciem tłumików i przewidują karę za utrudnianie polowań.

W miniony poniedziałek pieniądze rozdysponowane zostały w 1 godzinę. Agencja postanowiła przeznaczyć dodatkowe środki na kredyty preferencyjne dla rolników.

Ponad 40. sygnatariuszy, w tym przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych, uczelni, szkół, przedsiębiorców oraz mediów podpisało się pod listem inicjującym akcję „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich zaprasza do współpracy. 

Od 21 lutego do 20 kwietnia 2020 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się w ARiMR o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego. 

Jak poinformował Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy, sytuacja ozimin jest całkiem niezła.

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego przewiduje, że rolników z centrum Polski czeka trzeci z rządu suchy rok. Czy jest szansa na jakąkolwiek pomoc?

Jak wynika z nowo opublikowanego sprawozdania Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, w UE odnotowano ograniczone postępy, jeśli chodzi o pomiar i zmniejszanie ryzyka, jakie wiąże się ze stosowaniem pestycydów.

W obecnej chwili przypada ich szczyt. W porównaniu do lat ubiegłych jest wyjątkowo mało upadków, jednak czy na jagnięta będą w tym roku chętni? 

ARiMR poinformowała, że jeszcze w tym miesiącu do rolników trafi prawie 1,5 miliarda złotych. 

Ptasia grypa nie pomaga, ale też nie przeszkadza w organizowaniu corocznych spotkań miłośników drobiu ozdobnego. W najbliższy weekend 8-9 lutego w Warszawie będziemy mogli obejrzeć wystawę najpiękniejszych ptaków.

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, informuje o możliwości ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych.

Prawie 25 000 wniosków o wartości przekraczającej 3,5 miliarda złotych - tak w liczbach przedstawia się program Leader. 

Nawet jeśli hodujemy zaledwie kilka kurczaków, musimy o tym poinformować Powiatowych Lekarzy Weterynarii. Służby weterynaryjne przypominają, że w czasie gdy na terytorium kraju występuje ptasia grypa, muszą wiedzieć o każdym, nawet najmniejszym hodowanym stadzie.

31 stycznia w Hotelu 500 Tarnowo Podgórne (koło Poznania) odbył się Wschodnioeuropejski Kongres Trzoda 3.0. To już trzecia edycja Kongresu, dawniej występująca pod nazwą Narodowy Dzień Świni. Tym razem wydarzenie zgromadziło przeszło 300 uczestników z całego kraju i z zagranicy, w tym: hodowców i producentów trzody chlewnej, lekarzy weterynarii, techników weterynarii, zootechników, pracowników akademickich, producentów pasz i dodatków paszowych oraz innych graczy z branży. 

31 stycznia 2020 r. podczas Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu organizowanego przez Krajową Radę Izb Rolniczych pt. „Rolniczki motorem innowacji w Polsce”.

V Konferencja Naukowa pod hasłem ,,Rolnictwo XXI wieku - problemy i wyzwania" odbędzie się w dniach 24-25.04.2020r. w Krzyżowej.

Ministerstwo Rozwoju wraz z Polskim Funduszem Rozwoju S.A. organizuje kolejną edycję akceleratora branżowego, tym razem dla branży rolno-spożywczej. Spotkania będą okazją do podjęcia współpracy z Grupą PFR (Polski Fundusz Rozwoju), jej partnerami, administracją publiczną oraz firmami z branży rolno-spożywczej. 

5 lutego ma się w Parlamencie Europejskim odbyć debata na temat prawdziwych koszów wytwarzania białka zwierzęcego. Chodzi tu przede wszystkim o uwzględnienie tak zwanych kosztów środowiskowych związanych z produkcją zwierzęcą.

Każdy producent rolny, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej powinien zbierać faktury VAT potwierdzające zakup. 

Do Krajowego Rejestru zostały wpisane nowe odmiany roślin oleistych i włóknistych. Poniżej cała lista.

Najwięcej wniosków złożyli rolnicy z Lubelszczyzny. Nadal można składać wnioski. 

Podsekretarz stanu Ryszard Kamiński oraz komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski uczestniczyli w konferencji „Wiejska Polska”. Głównym tematem tegorocznej edycji były szanse rozwojowe obszarów wiejskich w Polsce w kontekście współpracy wspólnotowej.

Doświadczenie, zgrany zespół, szkolenia specjalistyczne, dostosowywanie się do zmian technologicznych oraz potrzeb rolników – to wyróżniki dobrego dealera, który jest wsparciem dla swoich klientów. Jak przełożyć wspomniane wartości na odpowiedzialną obsługę rolników? Sprawdźmy to na przykładzie firmy ROLTEX z Krasnegostawu.  

1101 wniosków na łączną kwotę ponad 86 mln zł wpłynęło do ARiMR  w zakończonym 28 stycznia naborze wniosków o wsparcie finansowe „Inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” realizowane w ramach PROW 2014-2020. 

Służby weterynaryjne potwierdziły kolejne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (podtyp H5N8) w Polsce, tym razem w województwie Śląskim. Jest to pierwszy przypadek w tym województwie. 

Według danych GUS, pogłowie bydła w grudniu 2019 r. liczyło 6 260,9  tys. sztuk, i było wyższe o 1,3% w stosunku do grudnia ubiegłego roku. Wzrost pogłowia wystąpił we wszystkich grupach bydła. Największy wystąpił w grupie cieląt o 2,4. Obniżenie pogłowia odnotowano jedynie w grupie krów o 0,6%. 

Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa o złagodzenie sankcji za uchybienia w działaniu rolno-środowiskowo-klimatycznym (pakiety siedliskowe) i łagodne potraktowanie rolników, którzy ze względu na panującą suszę nie pozostawili wymaganej 15-20% powierzchni nieskoszonej i niewypasanej na TUZ.

Jak podaje GUS, według wstępnych danych, pogłowie świń w grudniu 2019 r. liczyło 11 215,5 tys. sztuk. W porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku notujemy więc wzrost o 1,7%.

Od 27 lutego do 27 marca 2020 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmować wnioski o wsparcie finansowe dla firm z branży przetwórstwa produktów rolnych lub zajmujących się ich sprzedażą hurtową. W tym naborze preferowane będą inwestycje w zakresie produkcji paszy dla zwierząt gospodarskich z surowców niemodyfikowanych genetycznie. 

Od 28 lutego do 28 marca 2020 r. można składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej finansowanej z PROW 2014-2020. Ten nabór przeznaczony jest dla tych rolniczych rodzin, które na terenach wiejskich objętych ASF prowadzą chów lub hodowlę trzody chlewnej i chcą z niej zrezygnować. 

Według Wiceprezesa Artura Michalskiego, nadzorującego w NFOŚiGW realizację programów innowacyjnych, VI nabór w programie „Sokół” jest wyjątkowy. – Po raz pierwszy ofertę kierujemy do samorządów, które będą miały okazję zaprezentować swoje pomysły na innowacje w ochronie środowiska. Z kolei dla przedsiębiorców przygotowaliśmy atrakcyjne warunki finansowe. Ponadto zwiększył się zakres tematyczny innowacyjnych obszarów objętych dofinansowaniem – powiedział. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 17 lutego i potrwa do 29 maja 2020 r.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, popierając postulat Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wystąpił do Ministra Rolnictwa z wnioskiem, aby pomoc suszowa przyznawana do użytków zielonych była także przyznawana hodowcom gęsi.

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, informuje o możliwości ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych.

W Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie odbyła się pierwsza z cyklu konferencji naukowych, której celem jest wsparcie osób kreatywnych, ludzi chcących budować start-upy, rozwijać istniejące już firmy, wzbogacać sprawdzone działania o komponent innowacyjnych technologii. Jej organizatorem była Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Cyfryzacji, Polski Fundusz Rozwoju oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Rolnictwo stoi dziś na cywilizacyjnym zakręcie. Musi przyjąć na siebie szereg nowych funkcji. Tendencja, jaka teraz jest na świecie, szczególnie w Unii Europejskiej, to model rolnictwa zrównoważonego. To zmiany, które będą w większym stopniu wpływały pozytywnie na przyrodę i ją chroniły – mówił minister podczas otwarcia Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie.

Ruszył drugi nabór o dofinansowanie w ramach programu „Mój prąd”. Pamiętaj, zamiast jeździć do urzędu z dokumentami, swój wniosek możesz złożyć przez internet. 

Niedawno informowaliśmy o zakazie stosowania chloropiryfosu oraz chloropiryfosu metylowego. Okazuje się, że to nie jedyne substancje czynne, które są wycofywane.

Zarząd KRIR wystąpił do ministra rolnictwa z wnioskiem o uwzględnienie małych hodowców trzody chlewnej (tj. do 50 szt w stadzie) i umożliwienie im skorzystania z pomocy finansowej na inwestycje chroniące gospodarstwo przed ASF. 

Wystarczy dobry pomysł, który szybko może przynieść korzyści w gospodarstwie. Trwa przyjmowanie dokumentów o datacje na Współpracę grup na rzecz innowacji. Do podziału jest jeszcze ponad 300 mln zł. 

53 tony żywności zatrzymali w 2019 r. na przejściach granicznych funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w jednym tylko województwie lubelskim. Do krajów Unii Europejskiej nie można bowiem przywozić żywności pochodzenia zwierzęcego. 

Zakres stosowania produktów z rodziny CHWASTOX® uległ znacznemu rozszerzeniu – zarówno pod kątem spektrum zwalczanych chwastów, jak i objętych nim upraw. To ważna informacja dla wielu polskich rolników - produkowany przez CIECH Sarzyna CHWASTOX® to najpopularniejszy herbicyd stosowany w uprawie zbóż w Polsce.

Do sejmy trafił projekt ustawy zmieniający wiek emerytalny rolników. Projekt został zgłoszony przez klub PSL-Kukiz'15. W projekcie znajduje się możliwość przejścia na emeryturę w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zwiększenie stawki zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego. Dlaczego?

Gdyby nagle przyszła zima, byłby to dramatyczny zwrot dla ozimin. Produkcja roślinna jest niezwykle ważna dla większości rolników. W tej sprawie wypowiedział się także minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Może się okazać, że aby ochronić niemiecką trzodę chlewną przed ASF powstaną aż dwa płoty. Jeden z nich będzie... po stronie polskiej.

Wczoraj w Brukseli minister Jan Krzysztof Ardanowski odbył szereg spotkań i dyskusji w Parlamencie Europejskim na temat konieczności wyrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników w nowej perspektywie finansowej.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o zwalczaniu ASF. Nowe przepisy wprowadzają m.in. zakaz blokowania polowań, zgodę na odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, żołnierzy, strażaków i pograniczników oraz możliwość budowy niecek dezynfekcyjnych bez konieczności uzyskania pozwoleń.

W ostatnim miesiącu ceny tuczników w Niemczech spadły o 21 centów w przeliczeniu na wagę tuszy. Wszystko jednak wskazuje na to, że to już koniec spadków cen tuczników na europejskim rynku – informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Pracownicy WIORiN w Poznaniu podczas kontroli w jednym z gospodarstw rolnych na terenie województwa wielkopolskiego, wykryli składowanie niedozwolonych do obrotu i stosowania w Polsce środków ochrony roślin. Łącznie 12 ton!

Jeśli materiał siewny, to tylko kwalifikowany. Firmy, które oferują rolnikom zboża, czy inne nasiona do wysiania, będą musiały teraz dostarczać wyłącznie kwalifikat. To najważniejsze zmiany, jakie wprowadza ustawa o nasiennictwie. 

Najpierw Dolny Śląsk, a teraz Wielkopolska decyduje się na energię ze słońca, która przyniesie niższe rachunki za prąd. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych i spółdzielnie będą beneficjentami rewolucji fotowoltaicznej dzięki NFOŚiGW i WFOŚiGW w Poznaniu, które zainwestują 100 mln zł m.in. w instalacje PV o mocy do 50 kW.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski powołał Pełnomocnika do spraw hodowli koni. Został nim Tomasz Chalimoniuk.

Ptasia grypa zwiększa swój zasięg! Pierwsze ognisko potwierdzono na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, w gospodarstwie utrzymującym ponad 23 tys. indyków rzeźnych. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego, wręczył dziś Janowi Białkowskiemu akt powołania na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Po ostatnim posiedzeniu Komisji ds. rejestracji odmian ziemniaka, do Krajowego Rejestru zostało wpisanych pięć nowych odmian.

Okazuje się, że realizacja programu zwalczania ASF w 2020 r. będzie kosztowała 133 mln zł. Sprawdźcie szczegóły.

Po warzywa i owoce sięgamy coraz bardziej świadomie. Moda na zdrowe odżywianie sprawia, że częściej szukamy też informacji o ich właściwościach odżywczych. Tymczasem świat owoców i warzyw to nie tylko witaminy – to także wiele nieoczywistych faktów i anegdot. Po co malinom kolce? Kto powinien jeść buraki? Co marchew ma wspólnego z holenderskim dworem? Czym jest Grandarosa? – na te i inne pytania odpowiadają naukowcy z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.  

Ośrodek Hodowli Zarodowej w Osięcinach zainwestował we własną instalację fotowoltaiczną o mocy 200 kilowatów (4×50 kilowatów). W minioną sobotę odbyło się spotkanie inaugurujące działanie tej nowej inwestycji. Uczestniczył w nim minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Carrefour Polska przyspiesza inwestycje w rozwój centrów produkcji, czyli mini zakładów wytwarzających wysokojakościowe produkty: pieczywo, wędliny i mięsa wędzone oraz ryby wędzone, które zlokalizowane są na terenie hipermarketów Carrefour. Celem inwestycji jest zwiększenie konkurencyjności największych sklepów należących do sieci w Polsce oraz wzmocnienie ich roli na lokalnym rynku handlowym, rozwój wysokojakościowej produkcji pod marką własną, a także zaoferowanie jej w jak największej liczbie sklepów w ramach lokalnego modelu omnikanałowego.

Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego jest przeciwny propozycji wprowadzenia dodatkowej opłaty cukrowej. Zaproponowane przez resort zdrowia rozwiązania negatywnie wpłyną na sektor uprawy i produkcji polskiego buraka cukrowego. Podatek cukrowy będzie miał niekorzystny wpływ na kondycję polskiej gospodarki, w tym przede wszystkim krajowych producentów cukru, a także na polskich rolników oraz producentów buraka cukrowego. 

Tylko jutra, czyli 28 stycznia 2020 r. ARiMR przyjmuje wnioski od rolników, którzy chcą w swoich gospodarstwach zrealizować „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. 

Wojewoda Wielkopolski apeluje do rolników o zachowanie szczególnych zasad higieny i bioasekuracji w związku z ptasią grypą. Choć apel dotyczy Wielkopolski, warto, aby do serca wzięli go wszyscy hodowcy zwierząt.

Europejska Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (ENRD) ogłasza konkurs Rural Inspiration Awards (RIA) 2020 ukierunkowany na nowe priorytety strategiczne UE w dziedzinie Zielonego Ładu (Green Deal). 

Tegoroczna zima wymyka się jakimkolwiek statystykom. Na najbliższy tydzień zapowiadane są temperatury sięgające w Polsce centralnej i Wielkopolsce nawet +12-13 stopni. To prawie na pewno rozhartuje oziminy.

Specustawa o zwalczaniu ASF spotkała się z ostrym przyjęciem przez naukowców, członków Polskiej Akademii Nauk. Znani fachowcy apelują do premiera: "nie strzelać do dzików".

Ta wiadomość ucieszy polskich drobiarzy i pewnie nie tylko. Kilka tygodni temu Ukraina zablokowała import polskiego drobiu z powodu ptasiej grypy. Tym razem - Unia Europejska blokuje wjazd mięsa drobiowego z Ukrainy - dokładnie z tego samego powodu.

Wieprzową górkę mieliśmy przed świętami. Teraz, na początku 2020 roku, ceny skupu żywca wieprzowego systematycznie spadają.

– Finansujemy projekt pilotażowy, realizowany wspólnie z władzami gmin Zabierzów (Małopolska) i Wilkowice (Śląsk), mający na celu mobilizację mieszkańców tych miejscowości do wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów w ramach programu „Czyste Powietrze” – informuje Prezes NFOŚiGW Piotr Woźny. – W pilotażu chcemy wypracować optymalny model współpracy z samorządami w „Czystym Powietrzu”. Dzięki temu przyczynimy się również do pojawienia się zielonych kropek w obwarzanku Krakowa, jako że Zabierzów to jedna z gmin metropolii krakowskiej.

Przed nami brexit - 31 stycznia br., po prawie czterech latach od referendum w sprawie brexitu, Wielka Brytania oficjalnie opuści Unię Europejską. Jak decyzja ta wpłynie na polskich sadowników? Mamy decyzję Unii Owocowej.

Rozpoczęła się rejestracja uczestników trzeciej edycji Europejskiego Forum Rolniczego. Jedno z największych wydarzeń w branży rolno-spożywczej odbędzie się w dniach 20-21 marca 2020 w Centrum G2A Arena w Jasionce/k. Rzeszowa. W programie Forum m.in. debata z Januszem Wojciechowskim – Komisarzem ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UE nt. wyzwań i priorytetów Wspólnej Polityki Rolnej w nowej perspektywie finansowej. 

Trwa Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin. Jako element tych obchodów w Warszawie odbyła się w miniony czwartek konferencja „Chroniąc rośliny – chronisz życie”. Uczestniczył w niej minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

23 stycznia br. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, odbyło się spotkanie roboczo-dyskusyjne dotyczące projektu „Wykorzystanie teledetekcji do Zarządzania Zasobem Własności Rolnej Skarbu Państwa – etap pilotażowy”. 

Złoty medal MTP, międzynarodowy tytuł „Maszyna Roku 2020” – początek roku należy do marki John Deere, która na Targach Polagra Premiery w Poznaniu zaprezentowała nowe ciągniki, w tym flagową serię 8RX.

23 stycznia br. ruszyła druga odsłona wspólnej kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przeciwko nielegalnym, w tym podrobionym środkom ochrony roślin – pod hasłem Kupując podróbki, tracisz wiele razy!

Działania, które należy podjąć w sektorze wołowiny były tematem spotkania ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego z przedstawicielami Federacji Grup i Producentów „Wołowina Polska”. Rozmowy dotyczyły sytuacji na rynku wołowiny. 

Ta kontrola drogowa na długo zapadnie w pamięć policjantom - nie dość, że zatrzymali mężczyznę, który mimo dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów, kierował autem i miał 1,5 promila alkoholu w organizmie, to jeszcze towarzyszył mu pasażer poszukiwany przez funkcjonariuszy, a na to wszystko z bagażnika spoglądała koza... Frania.

Dane dotyczące wilgotności gleby wskazują na niską wilgotność gleby. Przyczyną jest przede wszystkim brak opadów. Bezśnieżna, sucha, a przy tym ciepła zima uniemożliwia odbudowanie wilgoci w glebie. Niestety już mamy do czynienia z intensywną suszą rolniczą i atmosferyczną – alarmuje Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Do Krajowego Rejestru zostało wpisanych 10 odmian buraka cukrowego i jedna odmiana buraka pastewnego. Przedstawiamy całą listę. 

Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził wystąpienie 11 ogniska ptasiej grypy w Polsce. Tym razem w gospodarstwie na Dolnym Śląsku. Są też nowe ograniczenia w eksporcie polskiego drobiu. Sprawdź szczegóły!

Parlament Europejski wezwał do ustanowienia celów w kierunku zatrzymania utraty bioróżnorodności. Zdaniem posłów, do PE obszary naturalne powinny stanowić 30% terytorium UE do 2030 r., a zdegradowane ekosystemy powinny zostać odtworzone. 

Pod hasłem „Finansowanie zwiększa rolę” ruszyła tegoroczna akcja promocyjna Banku BNP Paribas z myślą o klientach prowadzących działalność rolniczą. Mogą oni liczyć na kredyty z atrakcyjnymi marżami i brak prowizji. Promocja obejmuje szeroką gamę produktów i trwa do końca maja.

Ministerstwo Rolnictwa stara się w Brukseli o przyspieszenie terminu stosowania nawozów azotowych. Dzieje się to na prośbę samych plantatorów zbóż, którzy zgłaszają taką potrzebę w związku z ciepłą zimą i prawdopodobnie szybszym nadejściem wiosny. Teraz czekamy na decyzję Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Projekt Traktoriada rozpoczął się w 2002 roku. Właśnie wtedy pierwszy zabytkowy traktor ruszył na podbój Ameryki Południowej. Dlaczego traktor? Bo według pomysłodawcy projektu, Marcina Obałka, żadna maszyna nie daje takich możliwości w terenie jak traktor właśnie. 

Podczas spotkania noworocznego, zorganizowanego przez Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział reorganizację swojego resortu. Ma powstać nowy departament przetwórstwa i rynków rolnych. 

Jeszcze tylko podpis prezydenta i specustawa następnego dnia wchodzi w życie. Mowa o specjalnych przepisach, które w ekspresowym tempie uchwalił Sejm i Senat. Mają one ułatwić polowania na dziki oraz poprawić bioasekurację. 

KZP-PTCh informuje, że spadki cen tuczników, jakie obserwujemy w ostatnich tygodniach prawdopodobnie zostaną wkrótce zahamowane. 

Komisja Europejska przedstawiła eurodeputowanym szczegółowy projekt jego finansowania. Plan inwestycyjny na rzecz Europejskiego Zielonego Ładu ma na celu przyciągnięcie co najmniej 1 biliona (1000 miliardów) euro inwestycji publicznych i prywatnych w ciągu następnej dekady. 

Ministerstwo Rolnictwa w Niemczech potwierdziło pierwszy przypadek grypy ptaków u ptactwa dzikiego. Wirus wykryto u dzikiej gęsi w rejonie Sprewy i Nysy, w pobliżu granicy z Polską. 

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków i 8 wiodących organizacji rolniczych w Polsce skierowało do Ministerstwa Zdrowia i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pismo, w którym sprzeciwia się nowej opłacie, w postaci podatku cukrowego od napojów. Zdaniem branży nowa danina jest szkodliwa dla sadowników, producentów oraz samych konsumentów. 

ARiMR informuje, że zmienił się termin naboru wniosków o przyznanie dopłaty do zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Zarząd KRIR zwrócił się do resortu rolnictwa w sprawie określenia w przepisach  jednolitej daty uznania wystąpienia suszy na danym terenie, bowiem z doświadczeń z ostatnich lat wynika, że Komisje szacujące straty różnie interpretują datę wystąpienia suszy, którą należy podać w protokole. Okazuje się, że często jako datę wystąpienia suszy na danym terenie, wpisują datę ogłoszenia suszy przez IUNG-PIB.

16 stycznia 2020 r. weszły w życie rozporządzenia wykonawcze Komisji Europejskiej, których skutkiem jest wycofanie chloropiryfosu i chloropiryfosu metylu.

Global Forum for Food and Agriculture (GFFA) to międzynarodowe forum poświęcone kwestiom polityki rolno-spożywczej, które organizowane jest corocznie w Berlinie. Jest to impreza odbywająca się równolegle z Międzynarodowymi Targami Zielony Tydzień. 

Podczas targów Polagra Premiery 2020 w Poznaniu zaprezentowano wersję testową aplikacji ARiMR na smartfony. Ma ona być platformą do kontaktu rolników z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – powiedział szef Agencji Tomasz Nowakowski. 

 

Jak co roku w Centralnym Ośrodku Badania Odmian Roślin Uprawnych odbywają się posiedzenia komisji decydujących o wpisie nowych odmian do Krajowego Rejestru. 16 stycznia obradowała Komisja ds. rejestracji odmian roślin zbożowych, która zaopiniowała wpisanie do Krajowego rejestru 23 nowych odmian zbóż jarych. 

Krajowa Rada Drobiarstwa-Izba Gospodarcza zaapelowała do hodowców utrzymujących gęsi lub drób typu użytkowego, by zdecydowali się na wybudowanie wolier. 

Zachęcamy rolników, by inwestowali w swoje gospodarstwa i rozwijali je, ale by robili to rozważnie – mówił podczas otwarcia targów Polagra-Premiery Ryszard Kamiński, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa.

W czwartek, 16 stycznia br. w Śmielinie w województwie kujawsko-pomorskim zostało oficjalnie otwarte Centrum Badawczo-Rozwojowe Agro-Środki-Technika-Technologia, którego misją jest kompleksowe pogłębianie wiedzy na temat pasowej uprawy roli. Twórcą i jednostką prowadzącą Centrum Badawczo – Rozwojowe w Śmielinie jest firma Agro-Land Marek Różniak, natomiast sama inwestycja powstała przy wsparciu udzielonym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

W niedzielę, 19 stycznia, w Wierzchosławicach miały miejsce uroczyste obchody 146. rocznicy urodzin Wincentego Witosa - polskiego polityka i działacza ruchu ludowego. Wziął w nich udział Prezydent RP Andrzej Duda, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz komisarz ds. rolnictwa UE Janusz Wojciechowski.

Na lubelszczyźnie rozpoczął się sezon zbioru szyszek sosnowych. Potrwa on przynajmniej kilka tygodni. 

Pogoda, którą mamy w połowie stycznia, zimowej aury w niczym nie przypomina. Rolnicy zauważają nawet, że oziminy wykazują pierwsze oznaki głodu. Z tego powodu Rada Powiatowa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Pajęcznie wystosowała wniosek o możliwość używania nawozów azotowych nawet od... 1 lutego.

Przed nami szósta edycja Mazurskiego AGRO SHOW - największej w północno-wschodniej Polsce wystawy rolniczej, organizowanej przez Polską Izbą Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Intencją organizatora od samego początku było wykreowanie nowoczesnego wydarzenia branżowego dla rolników mieszkających i pracujących w tej części kraju. Województwo warmińsko-mazurskie oraz sąsiadujące z nim regiony to nie tylko zielone płuca Polski, ale też teren o ogromnym potencjale rolniczym, słynący z wysokiej jakości produkcji. 

,,Stop dopłatom dla rolnictwa przemysłowego!'' - petycja pod takim hasłem pojawiła się na jednym z portali kilka tygodni temu. Do dziś podpisało ją niemal 150 tysięcy osób.

Jeden z trzech laureatów tegorocznego konkursu Młody Mechanik na Medal pojedzie we wrześniu przyszłego roku do Graz w Austrii, by wziąć udział w  międzynarodowym konkursie umiejętności zawodowych Euroskills.

Z jakim problemami zmierzy się Komisja Rolnictwa pod kierownictwem nowego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UE? Czy transformacja cyfrowa to dla rolnictwa szansa, czy zagrożenie? Który polski produkt może stać się hitem eksportowym i podbić rynki krajów afrykańskich i azjatyckich? To główne zagadnienia trzeciej edycji Europejskiego Forum Rolniczego. Najważniejsze wydarzenie w branży rolno-spożywczej odbędzie się w dniach 20-21 marca 2020 roku w Centrum G2A Arena w Jasionce/k. Rzeszowa.

Dziwna to zima, gdy w połowie stycznia na dworze jest nawet +10 stopni. Większość zbóż zatrzymała wegetację, ale rzepaki w dużej części kraju nie są w trakcie zimowego spoczynku.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego 9 stycznia zainaugurowała dziesiątą - jubileuszową edycję konkursu plastycznego dla dzieci „Bezpiecznie na wsi”, kierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich.

Rozpoczęły się Targi Polagra Premiery 2020, które trwają od piątku 17 stycznia do niedzieli 19 stycznia. To wyjątkowa impreza branży agro, podczas której możemy podziwiać nowości wśród maszyn i urządzeń rolniczych.

Podczas Międzynarodowych Targów Rolno-Spożywczych „Zielony Tydzień” polscy wystawcy zabierają odwiedzających berlińskie targi w kulinarną podróż po różnych regionach naszego kraju. Nasze stoiska dają możliwość poznania szerokiej gamy regionalnych i lokalnych specjałów o najwyższych walorach jakościowych i smakowych.

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF chce wykorzystywać nowoczesne technologie do szacowania występowania dzików. Chodzi tu między innymi o kamery termowizyjne i drony.

Ruszyła opóźniona realizacja ubiegłorocznego Podprogramu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, który potrwa do lipca 2020 roku. Zakup żywności sfinansowano dzięki Europejskiemu Funduszowi Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Przedłużenie terminu sprawozdawczości dot. odpadów, m.in. dla samorządów, czy wprowadzenie obliga sporządzania ewidencji odpadów w przypadku awarii Bazy Danych Odpadowych (BDO) - to część poprawek, jakie zaproponowała senacka komisja środowiska do noweli ustawy dot. BDO.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w III kwartale 2019 roku wzięła pod lupę miody i sprawdziła ich jakość handlową. Nie wszystko jednak było w porządku.

Krajowa Spółka Cukrowa podsumowała sezon. Niesprzyjająca pogoda, głównie susza, a do tego szkodniki zmniejszyły plony buraków. Cukru jednak nie zabraknie.

Ubój z konieczności zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią dotyczy sytuacji, gdy zdrowe zwierzę, np. świnia, owca, koza, krowa, czy koń, ulegnie wypadkowi, np. złamie kończynę, kręgosłup, lub też ulegnie innemu urazowi, który uniemożliwia mu naturalne poruszanie się i tym samym transport do rzeźni. W takiej sytuacji istnieje możliwość uratowania wartości rzeźnej zwierzęcia.

Kolejny kraj członkowski Unii Europejskiej walczy z wysoce zjadliwym wirusem grypy ptaków u drobiu. Na Węgrzech pojawiają się kolejne ogniska.

Budżet na rolnictwo zapowiada się optymistycznie – zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas dzisiejszej konferencji poświęconej harmonogramowi naboru wniosków w ramach PROW 2014-2020.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje o kolejnych prawdopodobnych ogniskach ptasiej grypy w Wielkopolsce. 

Minister Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w otwarciu Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, zorganizowanych w centrum targowo-wystawienniczym w Nadarzynie.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało harmonogram planowanych naborów wniosków w ramach PROW 2014–2020 do końca 2021 r. Zobaczcie, o jakie działania i w jakich terminach będziecie mogli się ubiegać.

Koła gospodyń wiejskich, które w 2019 r. skorzystały z finansowego wsparcia udzielonego przez ARiMR, mają czas do końca stycznia 2020 r. na złożenie sprawozdania rozliczającego na co konkretnie wydały otrzymaną pomoc. 

Poznaliśmy szacunki amerykańskich analityków. 

Ptasia grypa nie odpuszcza. Tam, gdzie wykryto pierwsze ogniska choroby, są już pierwsze szacunki strat finansowych. 

Tylko przez pierwsze kilka godzin od uruchomienia II naboru do NFOŚ wpłynęło blisko 100 wniosków. 

W gospodarstwach ekologicznych produkcja żywności odbywa się według precyzyjnie określonych zasad regulowanych przepisami krajowymi oraz unijnymi. Gdzie więc kupić ekożywność?

Rolnicy apelują, aby odbieranie zwierząt, którym może dziać się krzywda, możliwe było wyłącznie po ocenie inspekcji weterynaryjnej. 

W Europie jest już ponad 1000 grup na rzecz innowacji w rolnictwie, w Polsce tylko 30. Jest szansa, że wkrótce będzie ich więcej. 

Zostały 2 dni na złożenie ważnych dokumentów do KOWR. Bez tego nie możesz dalej produkować. 

Rozwój sprzedaży bezpośredniej i detalicznej oraz produkcja żywności ekologicznej i białka roślinnego – to szanse rozwoju gospodarstw rolnych, o których mówiono przy okazji gali finałowej Konkursu Rolnik Pomorza i Kujaw.

W 2019 roku MAKRO Polska zainaugurowało szlak kulinarny, który swoją odsłonę miał w 5 regionach. Na kulinarną przygodę zaprosiło mieszkańców i turystów Zakopanego i Podhala, Warszawy, Krakowa, Trójmiasta i Pomorza oraz Wrocławia i Dolnego Śląska. Łącznie, w ponad 90 restauracjach spróbować można polskich tradycyjnych dań, zainspirowanych lokalnymi, historycznymi smakami.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała, że wykryte zostało kolejne ognisko ptasiej grypy...

W ramach pierwszego naboru wpłynęło 30 tys. wniosków na kwotę 130 mln zł. NFOŚiGW może więc mówić o sukcesie. Teraz przyszedł czas na II nabór, który rozpoczyna się 13 stycznia 2020 r. 

Strażacy prawie każdego dnia uczestniczą w nietypowych interwencjach. Do jednak z najtrudniejszych doszło kilka dni temu w Jędrzejowie, w woj. świętokrzyskim. Tu strażacy pomogli uwolnić dwa konie, które wpadły do dołu wykopanego pod szambo.

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem rynku przyczep w 2019 r., według danych CEPIK. 

O szansach i zagrożeniach dla polskiego mleczarstwa dyskutowano podczas Konferencji Mleczarstwa Polskiego EUROMLECZ 2020, która odbywała się 10 stycznia w Ciechocinku.

Zgodnie z ustaleniami ministrów rolnictwa Polski - Jana Krzysztofa Ardanowskiego i  Niemiec - Julii Klöckner i w wyniku ich decyzji 10 stycznia odbyło się polsko-niemieckie spotkanie na temat zwalczania afrykańskiego pomoru świń. 

138 mld zł to kwota, na jaką na obszarach wiejskich są realizowane projekty współfinansowane z funduszy UE – przypomniała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Płot, który miał ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa ASF u dzików na terenie powiatu wolsztyńskiego nie zdał egzaminu. Poza ogrodzeniem znaleziono bowiem cztery padłe, chore zwierzęta. 

Województwo Kujawsko-Pomorskie przy wsparciu Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi zaprasza na bezpłatne szkolenie „Przyzagrodowy Chów Gęsi”. Nabór wniosków trwa do 15 stycznia 2020 r.

W związku z tym, że od jutra pierwsze województwa rozpoczynają ferie zimowe, policja rusza z coroczną akcją „Bezpieczne ferie”. W całym kraju podejmowane będą działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wyjeżdżającym na wypoczynek. 

Federacja Inicjatyw Oświatowych wystąpiła do premiera Mateusza Morawieckiego z petycją o kontynuację obrad Okrągłego Stołu Oświatowego, z uwzględnieniem dyskusji o oświacie na obszarach wiejskich.

GUS podsumował zbiory na rynku warzyw. Łączną produkcję warzyw gruntowych (odmian wczesnych i późnych) oszacowano w 2019 r. na ponad 3,8 mln t, tj. na poziomie o ok. 6% niższym od produkcji roku ubiegłego.

Inspektorzy z Wielkopolski skontrolowali podejrzany pojazd przewożący trzodę chlewną. Okazało się, że świnie transportowane były w skandalicznych warunkach - przyczepa była brudna, z dużą ilością zwierzęcych odchodów. 

Do niecodziennego zdarzenia doszło w minionym tygodniu w Krakowie. Agresywny dzik zaatakował trzy osoby - musiała interweniować policja i weterynarz. 

Zlikwidowanie ogromnej plantacji konopi indyjskich, gdzie rosło ponad 1350 krzewów oraz przejęcie 16 kg marihuany, to efekt ostatnich działań policjantów CBŚP. Z szacunków śledczych wynika, że z plantacji po wysuszeniu można byłoby uzyskać niemal co miesiąc 10 kg marihuany.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski towarzyszył 9 styczna prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Kolnie, w woj. podlaskim. Miała tam miejsce konferencja poświęcona obszarom wiejskim. 

W dniach od 15 do 31 stycznia 2020 r. na terenie całej Polski zostanie przeprowadzone badanie statystyczne z zakresu rolnictwa. Rolnicy będą wypełniać ankiety, odbierać telefony, albo osobiście rozmawiać z ankieterami Głównego Urzędu Statystycznego. Wszystko po to, by dowiedzieć się, w jakim miejscu jest obecnie polskie rolnictwo.

Od kwietnia za napoje, w których składzie jest cukier zapłacimy więcej. Powstał bowiem projekt ustawy o wprowadzeniu tzw. podatku cukrowego. 

Targi Polagra Premiery 2020 rozpoczną się 17 stycznia 2020 r. w Poznaniu. Podczas targów będzie można zobaczyć innowacyjne maszyny i najnowsze rozwiązania rolnicze na nowy sezon, wykonane w oparciu o najwyższej klasy technologie. Na szczególną uwagę zasługują laureaci nagrody ZŁOTY MEDAL MTP, którzy podczas uroczystej inauguracji Targów otrzymają nagrody. 

Przedstawiamy wyniki sprzedaży ciągników rolniczych w 2019 r. według danych CEPIK. Na podium bez większych niespodzianek.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zgodnie z poleceniem Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Infrastruktury, włącza się do działań prewencyjnych w związku z zagrożeniem spowodowanym wystąpieniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Jak poinformował Dziennik Wschodni, martwy jastrząb, znaleziony w Starym Uścimowie, był zakażony wirusem ptasiej grypy. Czy to dzikie ptaki są źródłem rozprzestrzeniania się choroby na fermach drobiu?

Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy, używany do produkcji rolnej, powinien zbierać faktury VAT i złożyć wnioski w odpowiednich terminach. Zobacz, o czym i kiedy musisz pamiętać!

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie ogłosiło XX edycję ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces” na najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość na obszarach wiejskich.

Wysokie ceny kurcząt rzeźnych w ostatnim miesiącu 2019 roku nie były następstwem  – jak do tej pory powszechnie sądzono – zastępowania drożejącej wieprzowiny mięsem drobiowym - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Co zatem było przyczyną? 

W miniony piątek w Nowym Targu doszło do niebezpiecznego wypadku podczas odśnieżania podwórka. Ucierpiało dziecko, które siedziało na błotniku ciągnika.

Ustawa Prawo wodne wprowadziła na terenie całego kraju obowiązek stosowania Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych (w skrócie Programu azotanowego). Ustanowiła również system kar za nieprzestrzeganie prawa i wymogów, który jest uzależniony od zakresu i stopnia naruszenia.

W 2020 roku branżę produkcji wieprzowiny czeka niepewność i wiele wyzwań - czytamy w pierwszym, w nowym roku, komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Między 17 a 19 stycznia 2020 r. Poznań stanie się miejscem Premier branży rolniczej. Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra-Premiery to niezwykle ważne wydarzenie dla branży rolniczej nie tylko w Polsce, ale też w Europie Środkowo-Wschodniej. To doskonałe miejsce do wymiany doświadczeń i wiedzy pomiędzy przedstawicielami biznesu. 

Podsekretarz stanu Ryszard Kamiński, w imieniu ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego wziął udział w pierwszym w tym roku spotkaniu Klubu Dobrego Rolnika. 

W 2020 r. rolnicy hodujący krowy i świnie będą mogli otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe, jeśli poprawią warunki utrzymania zwierząt ponad wymagane normy. 

Ostatnie dni przyniosły niepokojące informacje dotyczące potwierdzenia nowych ognisk ptasiej grypy w Polsce. Niestety ma to swoje konsekwencje, ponieważ ogromne stada drobiu są wybijane, a polskim producentom ogranicza się możliwość eksportu drobiu i jaj. 

Dziś w Belwederze odbyła się konferencja „Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu”, która uroczyście zainaugurowała obchody Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin. Wzięli w niej udział Prezydent RP Andrzej Duda, Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

W województwie lubelskim liczba ognisk ptasiej grypy wzrosła już do ośmiu. Jak informuje Dziennik Wschodni, w kolejne miejsce wirus dotarł, ponieważ padłymi indykami nakarmiono hodowlę lisów. 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zgodnie z poleceniem Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Infrastruktury, włącza się do działań prewencyjnych w związku z zagrożeniem spowodowanym wystąpieniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). W związku z nadzwyczajną sytuacją, by ograniczyć migrację dzików, zamykane są przejścia dla zwierząt wzdłuż kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych.

W wyniku renegocjacji wzoru świadectwa zdrowia służby weterynaryjne Polski i Kostaryki rozszerzyły listę produktów, dla których możliwe jest uzyskanie uprawnień przez zakłady mleczarskie. 

Ponad 5 mld zł przychodu osiągnęła MLEKOVITA w 2019 roku – to już kolejny rekordowy i historyczny wynik w ponad 90-letniej historii firmy. Tym samym MLEKOVITA wzmocniła swoją niekwestionowaną pozycję lidera branży.

6 stycznia 2020 roku, pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami ponad 850 miejscowości w Polsce i 18 poza jej granicami. A skąd wziął się pomysł na ich organizowanie? 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że koła gospodyń wiejskich, które w 2019 roku wykorzystały przyznaną pomoc, muszą ją rozliczyć do 31 tycznia 2020 r. Niedotrzymanie tego terminu spowoduje konieczność zwrotu przyznanych środków.

Narodowe Centrum Kultury ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu EtnoPolska 2020. Program zakłada dofinansowanie zadań wzmacniających tożsamość kulturową i uczestnictwo w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym.

Z roku na rok mieliśmy coraz mniej niedziel handlowych. W roku 2020 będzie ich tylko siedem. Zobacz, w które niedziele zrobisz zakupy? 

Rok 2020 zaczął się od alarmu spowodowanego ptasią grypą i niewątpliwie są powody do dalszych obaw. Po pierwsze wirus ptasiej grypy lubi chłód, a więc dobrze przenosi się właśnie zimą, a po drugie... wykrycie choroby może mieć bardzo trudne konsekwencje dla polskiego drobiarstwa.

Pracujemy nad wprowadzeniem na polski rynek systemu kaucji m.in. na butelki z tworzyw sztucznych po napojach - powiedział PAP wiceminister klimatu Sławomir Mazurek. Resort liczy, że parlament przyjmie odpowiednie przepisy jeszcze w 2020 roku.

Z dniem 1 stycznia 2020 roku w życie weszły nowe przepisy prawne dotyczące m.in.: paliwa rolniczego, dopłaty do składek ubezpieczeniowych, maksymalnych sum ubezpieczenia, oznakowania produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów.

Wraz z początkiem Nowego Roku, na całym świecie rozpoczynają się obchody Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin (MRZR), ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Hasło przewodnie tego całorocznego święta brzmi: „Chroniąc rośliny, chronisz życie”.

Oferta spółki Grupy Energa na sprzedaż energii elektrycznej z Farmy Wiatrowej Przykona, o łącznej mocy zainstalowanej 31,150 MW, wygrała na aukcji OZE ogłoszonej przez URE. Jest to kolejna inwestycja Energi mająca na celu zwiększenie mocy wytwórczych w oparciu o odnawialne źródła energii. Obecnie już ponad 1/3 energii wytwarzanej w Grupie Energa pochodzi z OZE.

Strażacy - ochotnicy z OSP Bogdaniec w Wielkopolsce Nowy Rok przywitali w akcji. Wraz z druhami z innych jednostek i Państwową Strażą Pożarną z Gorzowa Wielkopolskiego gasili kurnik wypełniony słomą.

Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J. K. Ardanowskiego z wnioskiem o zmianę przepisów ustawy – Prawo wodne w zakresie budowy zbiorników retencyjnych o powierzchni do 1 ha. Zdaniem KRIR budowa zbiorników retencyjnych do 1 ha bez pozwoleń wodnoprawnych wobec zmieniających się warunków klimatycznych jest działaniem bardzo istotnym, ponieważ może się to przyczyniać do łagodzenia skutków suszy jak i powodzi. Mamy odpowiedź resortu rolnictwa!

Od 1 stycznia 2020 r. sieć szkół resortowych rozszerza się o kolejną szkołę rolniczą - Zespół Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu.

 

W gminie Uścimów (woj. lubelskie) wykryto kolejne ognisko grypy ptaków. Tym razem wirus zaatakował gospodarstwo hodujące perliczki. Stado ptaków liczy około 13 tysięcy sztuk. 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim poinformował, że wysoce zjadliwą grypę ptaków wykryto w miejscowości Topola Osiedle (powiat ostrowski). Zostanie tam zlikwidowanych 65 tys. kur niosek. 

Sytuacja w województwie lubelskim staje się coraz bardziej niebezpieczna. Badania krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków potwierdzają, że mamy już trzy komercyjne fermy z dodatnim wynikiem w kierunku wysoce zjadliwej grypy ptaków. W związku z tym Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat, w którym przypomina o podstawowych zasadach ochrony drobiu przed wirusem. 

Ubiegły rok nie sprzyjał sadownikom, ponieważ o blisko ¼ niższe były zbiory z drzew. GUS w najnowszym raporcie ocenia je na niespełna 3,5 mln ton. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników powołał nową Radę Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Zobaczcie, kto w niej zasiada.

Wirus grypy ptaków H5N8 został wykryty w trzech gospodarstwach w województwie lubelskim. Został określony jako wysoko zjadliwy, a więc bardzo niebezpieczny dla ptaków. A czy także dla ludzi? Wśród wielu z nas wybuchła panika. Czy mamy się czego obawiać? Co warto wiedzieć o tej chorobie? 

 

Ognisko ptasiej grypy wykryto na fermach indyków w mieście Uścimów w powiecie lubartowskim (woj. Lubelskie). Padło ok. 25 tys. ptaków. Sytuacja nie wygląda dobrze, bo ta okolica to tzw. "zagłębie drobiarskie".

Na mapie występowania ASF w Polsce, którą aktualizuje Główny Inspektorat Weterynarii pojawił się kolejny punkt. Tym razem afrykański pomór świń u dzików wystąpił w gminie Żary, a to już zaledwie 20 km od granicy z Niemcami. 

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że Białoruś wprowadza czasowe ograniczenia wwozu pasz i dodatków paszowych z trzech województw w Polsce. Powód? ASF...

Komisja Europejska zaakceptowała realizację programu promocji oleju rzepakowego na rynku polskim (o budżecie ok. 1,2 mln euro) oraz oleju rzepakowego i słonecznikowego na rynku francuskim (o budżecie ok. 7,3 mln euro) począwszy od 1 stycznia 2020 r. przez 3 kolejne lata - informuje Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju.

Już za kilka dni w życie wejdą przepisy dotyczące znakowania żywności pozbawionej GMO.

Powszechny spis rolny ma zostać przeprowadzony od 1 września do 30 listopada 2020 r. Informacje o strukturze rolnictwa i gospodarstw rolnych w Polsce będą zbierane według stanu na 1 czerwca 2020 r. Udział w spisie rolnym będzie obowiązkowy.

Współcześnie sylwester kojarzy nam się z dobrą zabawą, balami i tańcami do białego rana. Chcemy pożegnać stary rok i przywitać nowy w dobrym humorze oraz w gronie bliskich osób. A jak było kiedyś, czy obchodzono ten dzień w szczególny sposób?  

Eksport polskiej żywności pobił kolejny, nienotowany dotąd rekord.

Prawdziwej zimy na horyzoncie nie widać. Wczesna wiosna mogłaby pomóc w uzyskaniu dobrych plonów, zwłaszcza, że ozimin wysiano sporo.

Oskarżony - wraz z innymi osobami - o wyłudzenie dotacji na szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Zbigniew W. złożył w piątek ślubowanie wójta gminy Daszyna. Kilka dni temu mężczyzna wyszedł z aresztu, w którym przebywał od kwietnia ub. roku.

Wszystko wskazuje na to, że już za chwilę będzie można kupić mięso i wędliny prosto od rolników. Jak podał portal Money.pl, Komisja Europejska zgodziła się na tworzenie małych rzeźni rolniczych w naszym kraju. Pierwsze mogą pojawić się już w lutym.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Czy czekają nas duże zmiany? Okazuje się, że tak.

 

W czasie, gdy ASF obecne jest na wschodzi i zachodzie Polski, hodowcy trzody chlewnej z centrum kraju nie mogą spać spokojnie. Choć środek Polski jest wolny od wirusa, to jednak trudno w tej sytuacji nie postawić pytania: jak długo tak będzie?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych  zwrócił się do resortu rolnictwa o rozważenie możliwości zmiany ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie rozszerzenia definicji pomocnika rolnika

Stefan Krajewski, poseł z klubu PSL- Kukiz'15 zaproponował podczas sejmowej debaty, aby płacić za wskazywanie padłych dzików w lasach i za odstrzeliwanie zwierząt.

Tuż przed zbliżającym się Nowym Rokiem, przypominamy, że Zgromadzenie Ogólne ONZ proklamowało rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin.

PKN ORLEN chce wykorzystać różne możliwości wzmacniania swojej pozycji na rynku biopaliw. Jedną z nich jest wdrożenie w zakładzie w Płocku nowoczesnej  technologii uwodornienia olejów roślinnych (HVO – Hydrotreated Vegetable Oil) i zużytych tłuszczów (UCO – Used Cooking Oil). Inwestycja byłaby istotnym wsparciem dla polskiego rolnictwa i odpowiedzią na unijne wyzwania, zobowiązujące Polskę do stosowania paliw odnawialnych i biokomponentów w transporcie. PKN ORLEN zakupił licencję i projekt bazowy na zastosowanie tego innowacyjnego, ekologicznego rozwiązania od firmy AXENS.

131 zł – tyle Polak wyda na fajerwerki w tym roku – wynika z badań Kantar dla Fundacji Pozytywne Emocje. Mogą je jednak kupować i odpalać wyłącznie osoby pełnoletnie.

Już 25 grudnia ruszyła ogólnopolska akcja Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi. Weź udział w akcji i wspomóż najbardziej potrzebujących w czasie Świąt.

Są w naszym kraju miejsca, gdzie ziemia wciąż jeszcze chowa takie ,,pamiątki'' z przeszłości. Podczas przygotowania gleby w leśnictwie Młynisko, ciągnik rolniczy wyorał minę.

Z dniem 31 grudnia 2019 r. upływa termin składania wniosków o nieobliczalnie podatku dochodowego od wypłaconych przez KRUS emerytur i rent.

W tradycji polskiej Boże Narodzenie zawsze było wyjątkowym czasem, przeznaczonym dla rodziny. Wspominamy wówczas przyjście na ziemię długo oczekiwanego Mesjasza – Syna Bożego.

Wieczerza wigilijna to najbardziej uroczysta kolacja w przeciągu całego roku. Z tym dniem związane są liczne ludowe wierzenia i zwyczaje, niektóre z nich przetrwały nawet do dziś. Zabieramy Was teraz w małą podróż w czasie - na dawną, polską wieś. 

Górale załamują ręce, a turyści śledzą prognozy. Już dawno nie było tylu wolnych miejsc na sylwestra w polskich górach. Liczba rezerwacji spadła nawet o jedną czwartą. Jednak nie ma co liczyć na niższe ceny, bo wciąż jest drożej niż w zeszłym roku - wynika z analizy platformy Noclegi.pl. Przeciwnie, jeśli spadnie śnieg, sylwestrowe ceny w polskich górach mogą się nawet podwoić.

Zima się spóźnia. Najnowsze prognozy pogody mówią o niewielkim ochłodzeniu po świętach i o powrocie wiosennej pogody po kilku dniach.

Zarząd KRIR przedstawił uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie terminów składania wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego. 

Dane, które przedstawił Główny Inspektorat Sanitarny są bardzo niepokojące - w dniach od 25 listopada do 13 grudnia na terytorium Polski potwierdzono 203 przypadki ASF u dzików.

Dawniej jemioła uważana była za roślinę świętą - przypisywano jej magiczne właściwości. Wierzono, że jemioła ochroni dom przed złymi mocami i zapobiegnie nieszczęściom, a sprowadzi powodzenie i bogactwo. Jemiołę wieszano w domu nad wejściem, pod sufitem lub nad stołem. I trudno nam wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez jemioły. 

Każdy, kto stosuje środki ochrony roślin (ś.o.r.), zobowiązany jest do wydzielenia obszaru, w którym może je bezpiecznie przechować

28 grudnia 2019 r. wypada termin zakończenia naboru wniosków o przyznanie pomocy na „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”. Ponieważ jest to sobota, rolnicy gospodarujący na obszarach cennych przyrodniczo mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o takie wsparcie także w poniedziałek 30 grudnia. Nabór rozpoczął się 29 listopada i na razie w ARiMR zarejestrowano nieco ponad 200 wniosków.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje o planowanym szkoleniu z zakresu możliwości ubiegania się o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 3.2. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 7 stycznia 2020 r.

W piątek Sejm uchwalił ustawę w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Teraz zajmie się nią Senat. Co wprowadzą nowe przepisy?

Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej wydał komunikat, w którym komentuje obecną sytuację związaną z ASF oraz spory między rolnikami i ekologami.

Inspekcja Handlowa i laboratoria UOKiK wzięły pod lupę m.in. mrożone ryby i przyprawy. Liście porzeczki w oregano? Więcej lodu niż ryby? Tak, to niestety jest możliwe. 

Federacja Polskich Banków Żywności przygotowała raport ,,Nie marnuj jedzenia 2019''. Wynika z niego, że ponad 40% Polaków przyznaje, że wyrzuca żywność.

Wszyscy wiemy, że badanie gleby pozwala określić jej stan i zaoszczędzić na kupnie nawozów. Gdy sprawdzimy, czego na naszym polu brakuje, możemy tak dobrać składniki nawozów, aby uzupełnić te mikro i makroelementy, których u nas najbardziej brakuje.

Mimo niesprzyjającej pogody i suchego lata, tegoroczna produkcja mleka, przerabianego przez mleczarnie, ma szansę przekroczyć 11 miliardów 800 milionów litrów. 

W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku podatkowego 2019 Kasa informuje, że jak co roku - w zdecydowanej większości przypadków - rozliczy podatek dochodowy za emeryta/rencistę.

Niewiele brakowało, aby miejscowości Sobiekursk pod Otwockiem mogli na żywo oglądać sceny jak z horroru. W wyniku zderzenia samochodów, ciężarówka z krwią zwierzęcą wpadła do rowu.

Choć częściej piszemy o zbożach, warto także zajrzeć na plantacje rzepaku ozimego. W tym roku młode rzepaki wyglądają lepiej niż przed rokiem o tej porze. 

Posłowie wzywają Komisję Europejską do wzmocnienia Inicjatywy na rzecz owadów zapylających i wprowadzenia nowych środków ochrony pszczół i innych owadów.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina rolnikom o dokonaniu corocznego spisu pogłowia zwierząt w gospodarstwie. Obowiązek wykonania ewidencji dotyczy posiadaczy świń, owiec oraz kóz.  

Kapituła złożona z 20 dziennikarzy reprezentujących fachowe międzynarodowe czasopisma rolnicze z 11 krajów przyznało tytuł „Maszyny Roku 2020” nowemu ciągnikowi John Deere 7R.

Statystyki są nieubłagane - karpia jemy w Polsce praktycznie raz w roku - 80 procent hodowanych w naszym kraju karpi, kojarzonych z najwyższą jakością i wykwintnym smakiem, Polacy tradycyjnie  zjadają podczas Wigilii Bożego Narodzenia.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał Ryszarda Kamińskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Akt powołania wręczył dziś nowemu członkowi kierownictwa resortu minister Jan Krzysztof Ardanowski. 

Jak poinformowała Gazeta Lubuska, płot stanie wzdłuż Nysy i Odry. Jego budowa ma ruszyć już jutro. Skąd ten pomysł? Chodzi oczywiście o zapobieganie przedostaniu się dzików zarażonych ASF z Polski do Niemiec. 

Według raportu opublikowanego pod koniec października przez Arcadia International E.E.I.G., Ernst & Young (EY) i niezależnych ekspertów, organizacje skupiające producentów działają korzystnie na funkcjonowanie sektora rolnego. Poprzez strategiczne wzmacnianie pozycji rolników w przemyśle żywieniowym, zapewniają im jednocześnie wsparcie technologiczne. 

Od 1 stycznia 2020 r. zostaną uruchomione kolejne moduły elektronicznej Bazy Danych Odpadowych (BDO) tj. moduł ewidencji i moduł sprawozdawczości. "BDO jest już w pełni przygotowana do działania od tej właśnie daty"  - poinformował w trakcie konferencji prasowej wiceminister klimatu Sławomir Mazurek. W wydarzeniu wziął również udział dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska (IOŚ-PIB) Krystian Szczepański. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE (AGRIFISH) – po raz pierwszy pod przewodnictwem nowego komisarza rolnego Janusza Wojciechowskiego. 

Nietypowe zgłoszenie otrzymali w sobotnie popołudnie łańcuccy policjanci. Pasem awaryjnym autostrady A4, jechał ciągnik rolniczy z dopiętym wozem. Okazało się, że gospodarz pomylił drogi i przez przypadek znalazł się na autostradzie. Zobaczcie, jaki był finał tej "przygody".

Jeszcze w 2019 r. rząd chce przeznaczyć dodatkowo 143,3 mln zł na pomoc rolnikom i producentom rolnym, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach spowodowane wystąpieniem suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Jakie stawki ustalono?

Czy sprzedaż żywych karpi powinna być dozwolona? Czy w handlu powinny być tylko ryby już po uboju? Organizacje proekologiczne uważają (i słusznie), że nie jest potrzebne dodatkowe męczenie karpi. Ale.. tak czy owak, ryby i tak skończą na naszych talerzach.

Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej, dalsze wzrosty ceny tuczników na krajowym rynku w tym roku są już raczej mało prawdopodobne. A jak będzie na początku 2020 roku?

UE wprowadza nowe przepisy, aby pomóc rybakom radzić sobie ze szkodliwymi skutkami społeczno-gospodarczymi radykalnych ograniczeń połowów dorsza w Bałtyku i śledzia w jego zachodniej części, które zostały już uzgodnione na 2020 r.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o aktualnych danych, dotyczących potwierdzonej liczby przypadków ASF u dzików w zachodniej Polsce, w okresie od 14 listopada do 15 grudnia 2019 r. 

Chilijskie służby weterynaryjne zatwierdziły Polskę do eksportu produktów z mięsa drobiowego.

Tak przynajmniej uważa Tadeusz Szymańczak, znany chyba wszystkim rolnikom w Polsce plantator kukurydzy. Pan Tadeusz uważa, że należy natychmiast zastopować import zbóż do Polski. Poinformował o tym ministra rolnictwa.

Synoptycy zapowiadają, że co najmniej do Bożego Narodzenie czekają nas wyjątkowo ciepłe dni. Czy taka pogoda może spowodować kłopoty oziminom?

Bank BNP Paribas realizuje i rozwija projekty proekologiczne, wpisujące się w ideę programu „Banku Zielonych Zmian”. W grudniu sfinansował dziesięciotysięczną przydomową instalację fotowoltaiczną. Zaangażowanie w sektor odnawialnych źródeł energii to nie tylko element Strategii CSR Banku, ale też idea  bliska wielu pracownikom i klientom Banku.

Przedstawiamy dane dotyczące sprzedaży ciągników rolniczych w listopadzie 2019 r., według danych CEPiK.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformował, że procedura analizy ryzyka dla polskich jabłek w eksporcie na Tajwan została pomyślnie zakończona. 

Zapraszamy na Kiermasz Świąteczny pod hasłem „Polska Smakuje”, który odbędzie się w dniach 18-20 grudnia br., w godzinach od 10:00 do 20:00 w Warszawie, przed siedzibą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o terminach, w których koła gospodyń wiejskich zobowiązane są do wykorzystania przyznanej w 2019 r. pomocy na realizację zadań statutowych oraz do jej rozliczenia. 

Od 30 grudnia 2019 r. do 28 stycznia 2020 r. ARiMR przyjmowała będzie wnioski od rolników, którzy chcą w swoich gospodarstwach zrealizować „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. 

Wirus grypy ptaków pojawił się w Wielkiej Brytanii - a dokładnie na komercyjnej fermie reprodukcyjnej kur mięsnych. Ognisko choroby stwierdzono w stadzie liczącym 27 tysięcy sztuk drobiu, położonym w hrabstwie Suffolk w Anglii. Badania laboratoryjne potwierdziły obecność wirusa o niskiej zjadliwości podtypu H5.

Polska Food Festival to duże wydarzenie promujące polską kuchnię i regionalne produkty. Wydarzenie odbywa się w dniach 14-16 grudnia w muzeum starych samochodów Autoworld, znajdującym się w samym sercu Brukseli. W uroczystej inauguracji wzięli udział premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

Pod adresem https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin Ministerstwo Rolnictwa udostępniło nową wersję wyszukiwarki środków ochrony roślin. 

Szewc i sprzedawca to zawody bardziej poważane przez Polaków niż m.in. radny gminny i urzędnik – wynika z sondażu CBOS. Na czele rankingu znalazł się strażak i pielęgniarka. A rolnik?

W Polsce mamy średnio ok. 1000 godzin słonecznych w ciągu roku – to wystarczy do efektywnego działania instalacji fotowoltaicznych i zaspokojenia w ciągu roku potrzeb na energię przeciętnego gospodarstwa domowego. Dlatego warto zostać samodzielnym producentem zielonej energii i rozważyć zakup instalacji fotowoltaicznej, tym bardziej, że TAURON oferuje na tę inwestycję bezpłatny kredyt.

Sanitarny odstrzał dzików prowadzony w ramach walki z Afrykańskim Pomorem Świń zablokowalli działacze proekoliczni.

Sejm przedłużył zawieszenie podatku dla marketów. Kiedy więc wejdzie on w życie?

Już teraz hodowcy mogą wybierać buhaje, które zapewnią im wyższe zyski w przyszłości. Po raz pierwszy Centrum Genetyczne PFHBiPM (CGen) udostępnia wartości Indeksu Ekonomicznego (IE) dla wszystkich buhajów - informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. 

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi zagadnień właściwości w zakresie nadzoru i kontroli prawidłowości wykonywania polowań na dziki, Główny Lekarz Weterynarii informuje, że dla prowadzenia gospodarki zasobami zwierzyny łownej obszar terytorium Polski został podzielony na obwody łowieckie, którymi zarządzają, co do zasady, ich dzierżawcy.

Europejskie Forum Rolnicze – jedno z najważniejszych wydarzeń w branży rolno-spożywczej odbędzie się w dniach 20-21 marca 2020 roku w Centrum G2A Arena w Jasionce/k. Rzeszowa. Już po raz trzeci przedstawiciele polskiej oraz międzynarodowej polityki spotkają się z rolnikami, przetwórcami i producentami rolnymi, a także samorządowcami i ekspertami, aby rozmawiać o największych wyzwaniach stojących przed rolnictwem. 

Znamy już pierwsze założenia strategii Europejski Zielony Ład dla sektora rolnego. Branżowa strategia nazywa się ,, From farm to fork'', co dosłownie tłumaczymy na ,,od pola do widelca'', a zwyczajowo ,,od pola do stołu''.

12 grudnia 2019 r. na placu Schumana w Brukseli odbył się wspólny protest rolników z Litwy, Łotwy, Polski, Republiki Czeskiej i Republiki Słowacji. Uczestnicy protestu przedstawili wspólne stanowisko, w którym domagali się m.in. wyrównania płatności bezpośrednich. 

Centra Usług Społecznych to nowa inicjatywa Prezydenta RP, która ułatwi gminom świadczenie różnego rodzaju usług społecznych dostosowanych do potrzeb lokalnych społeczności. 

12 grudnia w Food Lab Studio w Warszawie odbył się panel dyskusyjny połączony z warsztatami kulinarnymi. Rozmawiano na temat systemów jakości polskiej żywności oraz dziedzictwa kulinarnego naszego kraju.

Dzień Świętej Łucji obchodzimy 13 grudnia. Obserwując pogodę od tego dnia, możemy dowiedzieć się, jaki będzie następny rok. 

W Instytucie będzie widać i słychać polską wieś. A to co jest jej bogactwem udostępnimy społeczeństwu – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Programowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, które odbywało się pod przewodnictwem byłej premier Beaty Szydło.

Kasa informuje, że została ogłoszona wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2020 r. Ile wynosi? Sprawdź!

Mimo że to niemały wydatek, to chętnych na żywe drzewko w domu na święta z każdym rokiem przybywa. 

"Szukamy sojuszników, spotykamy się z naszą częścią Europy, bo tu Polska staje się absolutnie naturalnym liderem" - mówił wczoraj w Radiowej Jedynce minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, zapytany o kwestię wyrównania dopłat dla rolników.

John Deere i Vogelsang rozpoczęły wspólny projekt promujący bardziej zrównoważone stosowanie nawozów organicznych. Połączenie sekcji kontroli John Deere i automatycznego systemu kontroli sekcji Comfort Flow Control (CFC) firmy Vogelsang umożliwia bardzo precyzyjne rozprowadzanie gnojowicy.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował potwierdzeniu kolejnych przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w trzech województwach zachodniej Polski.

Uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie razem z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim i sekretarzem stanu Szymonem Giżyńskim tradycyjne, jak co roku dekorowali bożonarodzeniowe drzewko. 

Amerykańskie przedsiębiorstwo JUST Inc. (dawniej Hampton Creek) zapowiedziało, że w drugim  kwartale przyszłego roku w sprzedaży w Europie dostępny będzie sztandarowy produkt tej firmy czyli „bezjajeczna jajecznica”. Brzmi niewiarygodnie? A jednak! Sprawdźmy, co to za produkt.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochronie roślin przed agrofagami. Przewidziano rozwiązania ograniczające ryzyko zawleczenia do Polski tzw. nowych agrofagów, tj. m.in. obcych wirusów, bakterii, grzybów, czy szkodników, które atakują rośliny. Zmiana przepisów dostosowuje polskie prawo do rozporządzeń Unii Europejskiej.

To już 3 edycja Kongresu (31 stycznia 2020 r., Hotel 500 Tarnowo Podgórne, koło Poznania), dawniej występująca pod nazwą Narodowy Dzień Świni. Obecnie zatacza coraz szersze kręgi i przenosi się na poziom międzynarodowy! Poprzednie edycje okazały się wielkim sukcesem, a z roku na rok liczba uczestników biorących udział w wydarzeniu powiększyła się dwukrotnie. 

Analiza gleby to podstawa. Dzięki niej rolnik wie, jaki odczyn ma ziemia i jakie zawiera makroskładniki. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad zaostrzeniem kar dla myśliwych, którzy nie wywiązują się z obowiązku odstrzału dzików. 

W ramach wdrożenia międzynarodowej Strategii Wizji Zero w polskim sektorze rolniczym Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przygotowała w 2019 roku Przewodnik dla Rolników Indywidualnych.

Komisja Europejska przedstawiła w środę Europejski Zielony Ład – plan zbudowania zrównoważonej gospodarki UE poprzez dostrzeżenie w wyzwaniach związanych z klimatem i środowiskiem naturalnym możliwości we wszystkich obszarach polityki oraz przeprowadzenie transformacji, która będzie sprawiedliwa i sprzyjająca włączeniu społecznemu.

Dziś rano pod siedzibą Polskiego Związku Łowieckiego rozpoczął się protest rolników, którzy domagają się zmian w prawie łowieckim. Chcą m.in. zgody na prowadzenie polowań na własnym gruncie oraz podjęcia konkretnych działań w celu ograniczenia ASF. Do akcji wkroczyła policja, po czym zgromadzenie zostało rozwiązane. 

Cena tusz wieprzowych w krajach unijnych znalazła się na rekordowym poziomie. U nas ceny nie nadążają za unijnymi wzrostami.

Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zgłosiły się osoby, które otrzymały e-maile rzekomo wysyłane przez pracowników ARiMR. Agencja przestrzega, by nie otwierać załączników.

4 grudnia br., w Warszawie odbyła się inauguracja XVIII edycji Programu Stypendiów Pomostowych. W roku akademickim 2019/2020 ponad 1000 studentów i doktorantów otrzyma wsparcie finansowe w ramach Programu Stypendiów Pomostowych, w tym 600 – na pierwszy rok studiów. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, reprezentowała p.o. Zastępca Dyrektora Generalnego – Małgorzata Gośniowska-Kola.

Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego mogą ubiegać się o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski na tzw. małe przetwórstwo można składać do 20 grudnia 2019 r.   

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że Ukraina prowadziła zakaz importu wieprzowiny pochodzącej z terenu Ziemi Lubuskiej. Nie jest to pierwsze województwo, z którego wieprzowina nie jest mile widziana na Ukrainie.

7 grudnia na Torze Służewiec w Warszawie odbyła się pierwsza zimowa aukcja koni WINTER STAR HORSE AUCTION. Udział w niej wziął również minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

Redukcja szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla o 58,8 tys. ton rocznie, 65 mln zł wypłaconych i zatwierdzonych do przekazania dotacji, 13,5 tys. dofinansowanych instalacji PV przez 100 dni – to efekty kończącego się naboru w programie „Mój Prąd”. Wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu fotowoltaiką prosumencką Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada drugi konkurs. Do wykorzystania jest jeszcze ponad 90% z miliardowego budżetu programu.

Policjanci wyjaśniają, czy 45-letni mieszkaniec gminy Sawin (woj. lubelskie) padł ofiarą oszustwa internetowego. Rolnik pod koniec listopada zainteresował się ofertą sprzedaży ciągnika rolniczego. Po wstępnych ustaleniach zapłacił za ten pojazd ponad 40 tysięcy złotych. Ciągnika jednak nie dostał.

Na początku 2019 roku Inspekcja Handlowa sprawdziła żywność oferowaną w sprzedaży luzem. Zakwestionowała prawie dwie trzecie produktów. Większość zastrzeżeń dotyczyła oznakowania. 

Do 13 grudnia 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o pomoc na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. To już szósty nabór tego typu w ramach PROW na lata 2014-2020.   

Parlament Europejski wzywa do ograniczenia stosowania pestycydów w celu ochrony pszczół. Potrzebne jest nie tylko ich ograniczenie, ale także zwiększenie funduszy na badania i lepsze monitorowanie, aby uratować pszczoły w UE.

Sprzedaż żywych karpi w marketach to kontrowersyjny temat, który budzi sprzeciw ekologów. W tym roku hodowcy karpi mają do sprzedania około 21 tys. ton tych ryb. Większość trafi do klientów przed świętami, ale nie przez sieci handlowe, jak do niedawna, tylko przez własnie kanały dystrybucji. 

Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Rolnictwa i Biologii (ASABE) wybrało trzy innowacje New Holland Agriculture na zwycięzców nagród AE50 2020: podłokietnik SideWinder Ultra, system sterowania przekładnią Ground Speed Management II oraz pomocniczy układ poziomujący produkt w 4. zbiorniku do rozsiewaczy pneumatycznych z serii P. Te prestiżowe nagrody stanowią wyróżnienie dla produktów uznanych za najbardziej innowacyjne, znaczny rozwój rozwiązań konstrukcyjnych oraz ich wpływ na rynek w obszarach rolnictwa, sektora spożywczego oraz systemów biologicznych. 

 

Grudzień i styczeń to szczyt sezonu zakupów kukurydzy do siewu. W tym roku rolnicy narzekają jednak na ceny - ich zdaniem kukurydza siewna jest bardzo droga.

Polska Izba Maszyn i Urządzeń Rolniczych przeprowadziła na przełomie września i października badanie nastrojów w branży rolniczej w Polsce. Okazuje się, że trudno o optymizm.

Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń dotarł już do Wielkopolski. Co trzecia świnia pochodzi właśnie z tamtego terenu, więc hodowcy trzody drżą ze strachu o swoje gospodarstwa. Główny Inspektorat Weterynarii zaapelował do Komisji Europejskiej o jak najmniejsze restrykcje dla tamtejszych hodowców. 

Rozwój mniejszych gospodarstw i rolnictwa ekologicznego – to obszary, które minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił jako priorytetowe z punktu widzenia polityki realizowanej przez resort rolnictwa w tej kadencji. - Polska jest poważnym graczem na globalnym rynku żywności – powiedział minister podczas konferencji prasowej, która odbyła się 4 grudnia w siedzibie resortu. 

Według szacunków Banku BNP Paribas ceny żywności na tegoroczne Święta będą o ok. 7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Największa skala podwyżek dotyczyć będzie owoców i warzyw, mięsa oraz cukru. Ostatni raz z tak silnym wzrostem mieliśmy do czynienia w 2007 roku.

4 grudnia 2019 r. w Warszawie podjęto decyzję o utworzeniu Branżowego Porozumienia ds. Zwalczania ASF. Porozumienie zrzesza organizacje skupione wokół produkcji i przetwórstwa trzody chlewnej. Kto wszedł w skład koalicji?

Pięć kilometrów od płotu, po jego wielkopolskiej stronie stwierdzony został kolejny przypadek ASF u dzików. W ten sposób Wielkopolska nie jest już regionem wolnym od ASF.

3 grudnia 2019 r. Komisja przyjęła wstępne porozumienie w sprawie minimalnych wymogów dotyczących ponownego wykorzystania wody w rolnictwie. Nowe przepisy, zaproponowane przez Komisję w maju 2018 r., będą określać zharmonizowane minimalne wymogi dotyczące jakości wody w celu bezpiecznego ponownego wykorzystania oczyszczonych ścieków komunalnych do nawadniania w rolnictwie.

Ponad 10,8 mld zł trafiło na konta rolników w ramach zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2019 r. oraz płatności obszarowych z PROW 2014 - 2020. 29 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła ich wypłatę.  

6. grudnia w Polsce obchodzimy mikołajki. To tradycyjna, polska nazwa święta ku czci Świętego Mikołaja - dawnego biskupa Miry. Postać tę znamy z wielu legend. Współcześnie, w dzień św. Mikołaja, wręcza się bliskim osobom drobne upominki, ale czy tak naprawdę wiemy skąd wzięła się ta tradycja? 

W Krakowie miało miejsce podpisanie listu intencyjnego na rzecz przywrócenia wyścigów konnych w Krakowie.

4 grudnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja prasowa z szefem resortu rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim. Główne tematy spotkania to PROW 2014-2020, systemy jakości żywności oraz plany na najbliższą kadencję.

Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego jednomyślnie przyjęła rezolucję w sprawie „Inicjatywy UE dotyczącej owadów zapylających”, wzywając do bardziej ukierunkowanych działań w sprawie ochrony dzikich zapylaczy. Posłowie zalecają dalsze ograniczenie stosowania pestycydów i zwiększenie funduszy na badania.

Minister Ardanowski podczas ostatniego tweetupu z dziennikarzami odniósł się do sprawy rozprzestrzeniającego się na zachodzie kraju wirusa ASF u dzików, a także odstrzału tych zwierząt. Czy budowa płotów jest potrzebna? Czy istnieje zagrożenie dla populacji dzików? Jak przebiega współpraca z myśliwymi? Na te pytania odpowiada minister Ardanowski. 

Na rynku wieprzowiny obserwujemy coraz wyższe - a nawet rekordowe - ceny. Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP alarmuje, że za taką sytuacją nie nadążają sieci handlowe, przez co przetwórcy branży mięsnej nie mają łatwo w trudnym, przedświątecznym okresie.

W związku z wejściem w życie od 14 grudnia 2019 r. nowego prawa w zakresie zdrowia roślin, zaktualizowany został wzór wniosku o wpis i aktualizację wpisu do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych, a także zgłoszenia zamiaru prowadzenia obrotu materiałem siewnym roślin rolniczych i warzywnych, materiałem szkółkarskim, materiałem rozmnożeniowym i nasadzeniowym roślin warzywnych i ozdobnych oraz sadzonkami winorośli.

3 grudnia br. w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie, podczas którego podpisane zostało Porozumienie w sprawie współdziałania pomiędzy Krajową Administracją Skarbową a Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

W ostatnim czasie znacząco nasila się skala ataków ze strony ekologów w stosunku do hodowli bydła, ale także innych zwierząt. Sprawa ta została skomentowana przez ministra Ardanowskiego podczas VI Forum Sektora Wołowiny oraz tweetupu zorganizowanego w siedzibie resortu rolnictwa. Czy rolnicy rzeczywiście powinni czuć się winni?

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wydał rozporządzenie nakazujące przeprowadzenie odstrzału sanitarnego dzików na terenie zachodniej części województwa. To element walki z rozprzestrzeniającym się wirusem ASF. Decyzja ta ma już jednak swoich przeciwników.

Do tej pory, w tym temacie, wiele razy pojawiały się wątpliwości ubezpieczycieli i odmowy odszkodowania. Teraz jest nowa interpretacja przepisów i przyznanie wypłat. Sprawdź szczegóły!

Cena tusz wieprzowych w krajach unijnych znalazła się na rekordowym poziomie, a zwiększone dostawy do Chin będą sprzyjały ich dalszemu wzrostowi.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych organizuje wyjazd studyjny do Teksasu. Wyjazd trwa niecałe dwa tygodnie, a jego koszt to 12 tysięcy złotych.

W dniach 28.11.2019–1.12.2019 r. w Poznaniu już po raz dziesiąty odbyły się zawody jeździeckie z cyklu Cavaliada Tour. Na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich rywalizowało w sumie 350 jeźdźców z 34 krajów, a w targowych stajniach stanęło blisko 650 koni. W wydarzeniu uczestniczył Grzegorz Pięta - Dyrektor Generalny KOWR oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

"Produkt polski" - temu tematowi poświęcony był tweetup z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim. W wydarzeniu uczestniczyli również prezes Wars S.A. Artur Kowalczyk i redaktor naczelny tygodnika "Wprost" Marcin Dzierżanowski. Na miejscu był również redaktor naczelny portalu KalendarzRolnikow.pl - zobaczcie naszą relację. 

Wojewoda Lubuski wydał rozporządzenie, zgodnie z którym Zielona Góra i powiat zielonogórski zostały objęte czerwoną strefą ASF. Oznacza to m.in. zakaz wchodzenia do lasów na tamtym terenie. Wszystko przez potwierdzenie kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń. 

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie organizuje szkolenie dotyczące krótkich łańcuchów dostaw produktów rolniczych. Szkolenie odbędzie się w Krakowie w dniu 12 grudnia.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapowiedział, kiedy przedstawi swój plan działań na rzecz wsi i rolnictwa.

Policjanci z Komisariatu Policji w Łapach poszukują skradzionego ciągnika rolniczego marki FENDT. Do kradzieży doszło w nocy z dnia 21 na 22 listopada w miejscowości Hermanówka.

Policjanci ze Słomnik zatrzymali 51-letniego gospodarza, który odpowie za znęcanie się nad zwierzętami. Na terenie jego gospodarstwa znaleziono 5 padłych zwierząt, pozostałe były okaleczone, wygłodzone i trzymane w skandalicznych warunkach. 

2 grudnia 2019 r. w Parzniewie miało miejsce II Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji. Gościem Posiedzenia był m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski. 

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził centralę Grupy MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem. Gościa specjalnego po firmie oprowadził jej prezes Dariusz Sapiński. Prezydent spotkał się także z pracownikami Mlekovity.

Meteorolodzy na najbliższy tydzień zapowiadają opady śniegu, a nocami lekki mróz. Taka pogoda oziminom na pewno nie zaszkodzi, a może nawet pomoże.

Czy u nas powinno być tak, jak w Niemczech? Chodzi o zmianę terminów stosowania nawozów. Zmiany klimatu powodują bowiem, że często oziminy wybudzają się z zimowego  spoczynku w lutym, a wegetacja trwa bardzo często aż do końca grudnia.

Wieprzowina drożeje nie tylko w sklepach, ale i w skupie. Jak informuje Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej, średnie ceny w skupie w ciągu ostatniego tygodnia zwiększyły się od 8 do 12 groszy za kilogram żywca wieprzowego.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z rolnikami Diecezji Toruńskiej w ramach corocznych spotkań Duszpasterstwa Rolników i Bractwa Świętego Izydora. 

Chińska służba weterynaryjna GACC ostatecznie zatwierdziła do eksportu 3 polskie zakłady drobiarskie.

Uwaga Rolnicy! Zdarzają się przypadki podszywania się pod pracowników KRUS i fałszowania formularzy. Przeczytaj koniecznie i ostrzeż znajomych.

CIECH kontynuuje swoją ekspansję zagraniczną w biznesie AGRO. Dzięki przejęciu hiszpańskiego dostawcy środków ochrony roślin, firmy Proplan, Grupa jest dziś obecna ze swoją ofertą środków ochrony roślin w ponad 50 krajach całego świata. Jednym z ważniejszych rynków, na którym CIECH rozwija swój biznes AGRO jest Rumunia. Podjęta kilka lat temu strategiczna decyzja o ekspansji na ten rynek, dzięki konsekwentnej realizacji, pozwoliła zbudować Grupie szerokie portfolio 10 produktów. CIECH planuje już kolejne rejestracje swoich środków ochrony roślin w Rumunii na rok 2020, jednocześnie rozwijając tam sieć dystrybucji.

Komisja Europejska zaprasza beneficjentów zainteresowanych składaniem propozycji programów promocyjnych i informacyjnych, realizowanych w ramach mechanizmu Wspólnej Polityki Rolnej „Wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych na rynkach wybranych produktów rolnych”, na spotkanie, które odbędzie się 30 stycznia 2020 r. w Brukseli. 

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaimplementowali zarodki żubra... pięciu krowom. Embriotransfer odbył się miesiąc temu. U trzech krów potwierdzono ciążę.

Do 9 grudnia br. szkoły podstawowe z terenów wiejskich mogą zgłaszać się do udziału w 3. edycji projektu edukacji ekonomicznej „Ferie z ekonomią”. Oferta edukacyjna Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest skierowana do uczniów oraz nauczycieli ze szkół podstawowych z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich.

Gala Ogólnopolskiego Konkursu Agroprzedsiębiorca RP odbyła się 29 listopada 2019 r. i była podsumowaniem 29. edycji tego konkursu.

Rozpoczynający się grudzień ma być cieplejszy niż zwykle. Opadów zabraknąć nie powinno. Tak przynajmniej zapowiada IMGW w prognozie pogody na całą zimę.

W środę, 27 listopada br., w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczęła się XXVIII edycja Targów Mleczarskich Mleko-Expo 2019. SM „Mlekovita” w Wysokiem Mazowieckiem została uznana najlepszą spółdzielnią mleczarską w 2018 roku oraz zwyciężyła w rankingu największych eksporterów. W wydarzeniu uczestniczył Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który reprezentował Jan Białkowski, Zastępca Dyrektora Generalnego.

W środę 27 listopada Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w próbce pobranej od padłego dzika w miejscowości Kotla w powiecie głogowskim potwierdzono wystąpienie wirusa ASF. To pierwszy przypadek wirusa afrykańskiego pomoru świń w woj. dolnośląskim.  

Rok 2019 upływa w Brukseli pod znakiem wyborów i Cogeca nie jest wyjątkiem. Organizacja europejskich spółdzielni rolniczych jednogłośnie wybrała na swojego przewodniczącego Ramóna Armengola (Cooperativas Agro-alimentarias de España), zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem kadencji przez nową Komisję. Ramón Armengol zastąpi poprzedniego przewodniczącego ze Szwecji, Thomasa Magnussona (LRF).

Kontrowersyjna sprawa sprowadzanego z Ukrainy na rynek UE słynnego „fileta z kością” dobiega końca. Parlament Europejski podczas głosowania w dniu 26 listopada zatwierdził ukraińsko – unijne porozumienie o przyznaniu Ukrainie wyższych bezcłowych kwot na przywóz mięsa drobiowego na rynek UE.

Do piątku 29 listopada 2019 r. rolnicy, którzy ponieśli straty w uprawach z powodu suszy lub innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych mogą składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o pomoc. Kto tego nie zrobił, powinien się pospieszyć. 

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że od stycznia do pierwszych dni maja będzie można stosować zaprawy z neonikotynoidami. Zezwolenie dotyczy jednak tylko dwóch środków, które można używać do zaprawiania nasion buraków cukrowych.

Od 14 grudnia praktycznie każda roślina przeznaczona do sadzenia powinna mieć paszport. Co taki paszport powinien zawierać?

Choć wydaje nam się, że najczęściej zakupy robimy w małych sklepach, to jednak statystyki wskazują na fakt, że coraz więcej żywności kupujemy w marketach. 

28 listopada podczas Prezydium Cogeca odbyły się wybory na przewodniczącego i sześciu wiceprzewodniczących. Polska kandydatka - Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka, została wiceprzewodniczącą Cogeca. 

Od 29 listopada do 28 grudnia 2019 r. rolnicy gospodarujący na obszarach cennych przyrodniczo mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie pomocy na „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”.    

Prasa wielkogabarytowa BigBaler 1290 High Density marki New Holland została wyróżniony przez jury składające się z dziennikarzy z wiodących europejskich magazynów o tematyce rolniczej tytułem „Maszyny Roku 2020” w kategorii maszyn do zbioru. Nagroda została przyznana za innowacje techniczne i korzyści dla klientów, a wśród kryteriów oceny znalazły się nowatorskie funkcje, osiągi, wydajność, koszty eksploatacji, łatwość obsługi i komfort operatora.

27 listopada w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się gala finałowa I Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Strategia Prewencji w Rolnictwie” zorganizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pod Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Panamskie Ministerstwo Rozwoju Rolnictwa wydało rezolucję zakazującą import żywych świń, produktów odzwierzęcych i materiału genetycznego świń z krajów, gdzie występuje afrykański pomór świń. Oznacza to, że polska wieprzowina nie pojedzie, przynajmniej na razie, do Panamy.

Po raz XXVIII rozpoczęły się w Warszawie Targi Mleczarskie Mleko-Expo. 

Hodowcy z Wielkopolski najbardziej obawiają się dalszego postępu afrykańskiego pomoru świń w województwach zachodnich. Z tego powodu Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała spotkanie z łowczymi. W spotkaniu wziął również udział zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z Poznania.

W gospodarstwach rolnych wytwarzanych jest wiele odpadów m.in. folie, opakowania po środkach ochrony roślin, olejach czy smarach, których nie można oddać do punktu odbioru odpadów komunalnych. Dlatego też – zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy o odpadach – powinny być zewidencjonowane.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 grudnia 2019 r. ulegają zmianie kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

Aukcja Winter Horse Stars Sale odbędzie się 7 grudnia na terenie Państwowych Torów Wyścigów Konnych w Warszawie. Dziś miała miejsce konferencja poświęcona temu wydarzeniu z udziałem ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Cena mleka w październiku ponownie wzrosła. Tym razem cena za surowiec jest o dwa grosze wyższa w porównaniu z wrześniem, ale o cztery grosze niższa niż przed rokiem.

W Trzebini został otwarty nowy, centralny magazyn spółki Orlen Oil, którego oddanie do użytku znacząco ograniczy koszty logistyczne firmy i zapewni 50 nowych miejsc pracy w regionie. - Ta inwestycja to jest jeden z elementów naszej strategii, naszej wizji na przyszłość - powiedział Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN ORLEN, podczas uroczystość otwarcia obiektu.

W środę rolnicy protestowali niemal w całej Francji. Traktorami blokowano drogi dojazdowe do Paryża i Lyonu. W ten sposób wyrażają swoje niezadowolenie z cen skupu produktów rolnych oraz niskich zarobków i emerytur. 

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o potwierdzeniu pierwszego przypadku ASF w wojwództwie dolnośląskim. 

Żółtaczka buraka to choroba wirusowa buraków cukrowych. Przenoszona jest przez mszyce, które powodują rozjaśnienie nerwów na liściach buraka, a następnie chlorozę i kruchość liścia. Jednak jak donosi Rolnicze Doradztwo w Uprawie buraka Cukrowego, problem żółtaczki może zostać wkrótce rozwiązany. W jaki sposób? Sprawdźcie!

Główny Inspektorat Weterynarii zaktualizował mapę dotyczącą granic stref żółtej i czerwonej, związanych z wykryciem ASF na terenie województwa lubuskiego. Sytuacja nie wygląda dobrze.

Jak podkreślają twórcy rozwiązania, spółka Polski Eko Chmiel: „To pierwsza i jedyna na świecie kompleksowa oferta innowacyjnego chmielnika kompozytowego”. Chmielnik przeszedł już cały cykl testów w Zakładzie Doświadczalnym „Jastków” na Lubelszczyźnie, teraz spółka wychodzi z ofertą cenową i propozycją finansowania do rolników oraz inwestorów. 

W krajach Unii Europejskiej cena tuczników znacząco rośnie. Jest to efekt boomu eksportowego do Chin oraz większego popytu przedświątecznego. Zakłady ubojowe z trudem pokrywają swoje zapotrzebowanie na surowiec windując ceny żywca do rekordowych poziomów - informuje Krajowy Związek Pracodawcow Producentów Trzody Chlewnej. 

Uregulowanie zasad współpracy i optymalizacja procesu składania wniosków w programie „Mój Prąd” są efektami podpisanego porozumienia między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a pięcioma firmami z branży fotowoltaicznej.

Wtorkowy poranek w Berlinie rozpoczął się od strajku niemieckich rolników, którzy wyrażają swoje niezadowolenie z polityki klimatycznej rządu. Ponad 5 tys. ciągników wyjechało na ulice miasta.

Na należącym do Lasów Państwowych Portalu Leśno-Drzewnym zostały zamieszczone nowe zasady sprzedaży drewna. W przyszłym roku Lasy Państwowe planują sprzedać w sumie 40,3 mln m3 drewna.

Sejm uchwalił rządową ustawę, która zakłada 10% wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Poprzednia podwyżka stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1 stycznia 2014 r. i wynosiła odpowiednio 15% na alkohol i 5% na wyroby tytoniowe. A co z cydrem?

Oficjalnie wiemy już o 20 zarażonych wirusem ASF dzikach w województwie lubuskim. W związku z tym na zagrożonym terenie podjęto decyzję o wprowadzeniu okresowych zakazów wstępu do lasów. Regionalne Centrum Bezpieczeństwa wydało także alerty SMS.

Nowy system AutoSetup firmy John Deere umożliwia rolnikom i usługodawcom zarządzanie wszystkimi ustawieniami ciągników i narzędzi oraz przechowywanie ich w chmurze.

DeLaval rozszerza linię produktów VMS™, o nowy system doju DeLaval VMS™ V310. VMS™ V310 jest wyposażony w nowy moduł DeLaval RePro™, który automatycznie wykrywa ruję i cielność podczas procesu doju. Dzięki tej nowej technologii VMS™ V310 rozszerza przewagę wydajności na następną generację krów i producentów mleka. 

Komisja Europejska przyjęła program dotyczący polityki promocyjnej na przyszły rok. Określono w nim główne priorytety wsparcia. Całkowity koszt promocji unijnej żywności ma wynieść 200 milionów euro.

Czy 55-letnia rolniczka i 60-letni rolnik znów będą mogli przejść na emeryturę? Takiej zmiany domaga się Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego.

W związku z pozytywnymi wynikami audytu prowadzonego od 30 września do 4 października br., służby weterynaryjne Królestwa Arabii Saudyjskiej ponownie otworzyły swój rynek dla mięsa wołowego i produktów wołowych z Polski.

Policjanci z Komisariatu Policji w Stopnicy (woj. świętokrzyskie) podczas interwencji w gospodarstwie rolnym zauważyli dwa psy - charty, których posiadanie wymaga zezwolenia. Właściciel oczywiście takiego dokumentu nie posiadał.

Rolnicy alarmują nas, że rzepaki nie są w dobrej kondycji. Warto sprawdzić własną uprawę pod kątem kiły kapusty.

Rozpoczął się nabór wniosków o objęcie dopłatą, z przewidzianej na 2020 r., puli środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił nową stronę z propozycjami diety dla każdego z nas. Faktem jest, że zimą ruszamy się mniej, więcej czasu poświęcając pracom domowym lub planowaniu przyszłorocznych upraw. Jeśli więc nie chcemy przytyć - możemy skorzystać z gotowej diety.

Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się do ARiMR w kwestii interpretacji oświadczenia rolnika o liczbie posiadanych sztuk zwierząt. We wnioskach do gmin o szacowanie start, rolnicy podają  średnią roczną produkcję zwierzęcą z trzech ostatnich lat, natomiast we wniosku do ARiMR o udzielenie  pomocy, składają oświadczenie o liczbie posiadanych sztuk w dniu szacowania strat. Ilość sztuk w protokole nie zgadza się z ilością sztuk w bazie IRZ, przez co rolnicy mają problem ze złożeniem wniosków. Niemożliwym jest, aby dane te były spójne. Mamy odpowiedź Agencji w tej sprawie.

Wraz z postępującą zmianą klimatu pogarsza się stan wód na całym świecie. Nowy raport WWF nawołuje instytucje finansowe do oceny wartości wody i podjęcia kroków do łagodzenia kryzysu związanego z wodami przy planowaniu inwestycji. Opublikowany podczas Water Summit 2019 we Frankfurcie raport Ryzyka i szanse związane z wodami słodkimi: przegląd i wezwanie do działania dla sektora finansowego, podkreśla również szanse dla instytucji finansowych towarzyszące gwałtownemu zwiększaniu inwestycji w rozwiązywanie problemów związanych z wodami. Może to przyczynić się do wygenerowania wysokich dochodów, jednocześnie przynosząc korzyści zarówno ludziom, jak i planecie.

Późna jesień to pora, gdy najczęściej planujemy już wiosenne uprawy i... zakup nawozów. Zanim zdecydujemy się to zrobić, warto najpierw zbadać zasobność gleby.

Tegoroczna jesień oszczędziła nam, jak dotąd, znaczących przymrozków. Efektem tego jest dość znacząca podaż krajowych warzyw spod osłon i warzyw kapustnych z gruntu. Produkcja krajowa musi konkurować ze wzrastająca podażą warzyw importowanych, co daje w efekcie spore wahania cen. Kończą się zbiory i warzyw kapustnych i korzeniowych.

Główny Urząd Statystyczny podał ceny skupu podstawowych produktów rolnych. Ceny pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego, spadły w październiku w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 0,4%), natomiast wzrosły w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (o 2,6%).

W lasach na terenieTrójmiasta rozpoczął się odstrzał sanitarny dzików. Wszystko to ma związek z rozprzestrzeniającym się wirusem ASF. "Odstrzały redukcyjne są organizowane w dni robocze w godzinach nocnych i porannych, gdy większość mieszkańców nie korzysta z lasu" – informuje Nadleśnictwo Gdańsk.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa promował polskie artykuły rolno-spożywcze podczas tragów PRODEXPO 2019 w Mińsku na Białorusi. Targi odbyły się w minionym tygodniu.

Fundacja Konsumentów i Program FoodRentgen zaprezentowali raport na temat kasz gryczanych sprzedawanych w polskich sklepach. Wyniki badań przeprowadzonych pod kątem obecności w tych produktach glifosatu są szokujące.

Nawet ponad 20 mld euro kosztowałoby unijny budżet wyrównanie dopłat w UE – oszacował w rozmowie z PAP unijny komisarz desygnowany ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Pod hasłem wyrównania dopłat kryje się osiągnięcie poziomu średniej UE przez kilkanaście państw, które są poniżej tego pułapu. "W zależności od tempa tego wyrównania to są kwoty rzędu kilkunastu bądź dwudziestu kilku miliardów euro" – ocenił Wojciechowski.

Wyższy areał, niższe zbiory i ceny, jak na tę porę roku, rekordowo wysokie. Jak wygląda sytuacja na rynku ziemniaków?

Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego mogą ubiegać się o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski na tzw. małe przetwórstwo można składać do 20 grudnia 2019 r.

Zaprezentowana podczas targów Agritechnica zmodernizowana seria ciągników New Holland T4 V/N/F została wyróżniona tytułem „Ciągnika Roku 2020” w kategorii ciągników specjalistycznych.

Ogólnopolski Ruch Rolników AGROunia organizuje dziś zapowiadany wcześniej strajk ostrzegawczy. Jednym z powodów jest przede wszystkim rozprzestrzeniający się ASF. Rolnicy domagają się skutecznej walki z wirusem.

W związku z pojawieniem się ASF przy granicy województwa Wielkopolskiego, tamtejsza Izba Rolnicza poinformowała, że kontynuuje działania podjęte i prowadzone już od wielu lat w celu minimalizacji zagrożenia, jakim jest ten wirus dla obszaru największej hodowli świń w Polsce. W ostatnich dniach WIR jest w stałym kontakcie z powiatowymi lekarzami weterynarii, samorządami oraz myśliwymi.

Płot na Odrze zbudowany przez niemiecki rząd? Wyrywkowe przeszukiwania terenów dużego zagęszczenia dzików w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim? Z takimi pomysłami wychodzi Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Związek chce w ten sposób przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa ASF.

Sejm IX kadencji rozpoczął pracę. Posłowie pracują na posiedzeniach plenarnych, pracują w komisjach. Tworzą także zespoły parlamentarne. Tych związanych z szerokopojetym rolnictwem tworzy się naprawdę sporo. Czym będą się zajmować?

Główny Lekarz Weterynarii wyznaczył nowe strefy ASF. Ma to związek z wystąpieniem przypadków wirusa u dziaków na zachodzie Polski. Sprawdź, jakie gminy zostały objęte czerwoną, a jakie żółtą strefą patogenu.

Studenci chcą pozwać Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Wszystko przez... kradzież laptopa, na którym gromadzone były dane osobowe kilkudziesięciu tysięcy studentów i kandydatów uczelni SGGW. Sprawą zajmuje się już prokuratura i Urząd Ochrony Danych Osobowych.

W izbach rolniczych upatruję partnera zaangażowanego, partnera merytorycznego do podejmowania decyzji, a nie tylko do konsultacji – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania Zarządów Wojewódzkich Izb Rolniczych, Delegatów do Krajowej Rady Izb Rolniczych i Dyrektorów Biur.

Od 29 listopada do 28 grudnia 2019 r. rolnicy gospodarujący na obszarach cennych przyrodniczo będą mogli składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie pomocy na „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych postuluje, aby resort rolnictwa rozważył możliwość wyższego zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze.

Amerykański producent maszyn rolniczych zaprezentował nowy kombajn serii X9 z przyrządem żniwnym z aktywnymi taśmami transportującymi. Nowy model, który zapewni znaczny wzrost wydajności i produktywności, został nagrodzony Srebrnym Medalem na targach Agritechnica w Hanowerze.

Instytut Gospodarki Rolnej wziął w obronę polskich producentów tytoniu i zdecydowanie sprzeciwia się zaproponowanym przez Rząd zmianom w podatku akcyzowym. Według Instytutu zaproponowane zmiany będą stanowić kolejne uderzenie w producentów.

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach działań na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym rolników przygotowała szkolenie e-learningowe dla dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował wczoraj o potwierdzeniu afrykańskiego pomoru świń (ASF) u osiemnastu dzików znalezionych w dziewięciu lokalizacjach województwa lubuskiego. Nadal trwają dalsze, intensywne przeszukiwania terenu - teraz także przy udziale wojska. 

Izrael stanowi ważny rynek dla polskiej branży rolno-spożywczej, ale potencjał tamtejszego rynku jest dużo większy. To sprawia, że możliwości rozwoju dla naszych rodzimych przedsiębiorców jest jeszcze sporo. O tym jak je wykorzystać dyskutowano w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa z udziałem przedstawicieli sektora branży spożywczej i m.in. Zofii Nojszewskiej, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Tel Awiwie czy Sarah-Ann Madi, Radcy Handlowej w Ambasadzie Izraela w Polsce.

Prognozy na ten tydzień mówią nawet o kilkunastu stopniach ciepła. Oziminy nie są jeszcze uśpione, więc ciepła pogoda ich nie rozhartuje.

Ceny tuczników w krajach Unii Europejskiej za kilogram tuszy wzrosły. Pięć centów w górę powędrowały ceny w Danii, cztery w Niemczech, a jeden w Belgii i Wielkiej Brytanii. Niestety wirus ASF jest już coraz bliżej Niemiec, a przedostanie się tam wirusa może mieć katastrofalny wpływ na rynek wieprzowiny.

Nawet o 20-30% mogą być w tym roku niższe plony kukurydzy na ziarno. Zbiory dobiegają końca, a optymizmu u rolników nie widać.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce w 2019 roku rośnie produkcja w drobiu. Eksport także się zwiększa.

Marka „Polski Cukier” staje do walki o serca konsumentów. Flagowy produkt – cukier biały 1 kg otrzymał właśnie nową szatę graficzną, zaprojektowaną z uwzględnieniem uwidaczniających się w ostatnich latach trendów, między innymi patriotyzmu konsumenckiego. Jak Wam się podoba?

Wdrożenie nowych zasad kontroli importu środków ochrony roślin, prowadzenie kontroli w oparciu o ocenę ryzyka, wymiana informacji na temat najciekawszych przypadków ujawnień prób wprowadzania na terytorium Polski niedopuszczonych do obrotu i stosowania środków ochrony roślin oraz praktyczne ćwiczenia, jak wykryć nielegalne przesyłki tych produktów, to tylko niektóre z tematów szkolenia dla inspektorów wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa.

Główny lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu drugiego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzika w województwie lubuskim. Z komunikatu dowiadujemy się również, że dziś ma zakończyć się grodzenie obszaru skażonego.  

Czy będą zmiany w KRUS? O takiej możliwości mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną prezes Kasy Aleksandra Hadzik. Prezes chciałaby, żeby wysokość rolniczej składki powiązana była z dochodem gospodarstwa.

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach zaprasza na szkolenie poświęcone mało znanym gatunkom roślin sadowniczych. Szkolenie odbędzie się 20 listopada, a rozpocznie się o godz. 10.

Piątek 22 listopada to ostatni dzień, kiedy w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać wnioski o „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy, a nie złożyłeś jeszcze wniosku przypominamy – to już ostatnia chwila.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w woj. lubuskim wykryto przypadek ASF u martwego dzika. Dzik ,,pochodził z wypadku komunikacyjnego''.

W piątek, 15 listopada br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ponownie powołał Jana Krzysztofa Ardanowskiego na urząd Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W zbliżającym się sezonie 2020, ciągniki AXION będą dostępne także w wersji 960 TERRA TRAC i 930 TERRA TRAC. Po prezentacji prototypu na targach Agritechnica w 2017 roku, CLAAS wprowadza na rynek jedyne ciągniki półgąsienicowe z pełną amortyzacją.

Ekologiczna hodowla ślimaków to opłacalne zajęcie, jeśli tylko przestrzega się konkretnych norm i wymogów. Wszystkie one są określone w rozporządzeniach i przepisach unijnych. Producenci zajmujący się chowem ślimaków podlegają restrykcyjnym wymaganiom zawartym w konkretnych rozporządzeniach i przepisach unijnych.

Za niespełna miesiąc, bo od 14 grudnia, będzie obowiązkowo stosowany system TRACES NEW TECHNOLOGY – TRACES-NT przez importerów żywności pochodzenia niezwierzęcego. Nowe wymagania będą dotyczyły żywności, dla której przepisy unijne określają wymagania dotyczące zwiększonego poziomu kontroli urzędowych.

Nowe laboratorium badawcze CIECH uzyskało certyfikację GLP („Good Laboratory Practice”, pol. „Dobra Praktyka Laboratoryjna”), poświadczającą nie tylko wysoką jakość prowadzonych w nim badań, ale również ich wiarygodność i niezależność. Dzięki temu, wyniki badań prowadzonych w warszawskim ośrodku badawczym CIECH będą uznawane globalnie, przez większość międzynarodowych i narodowych podmiotów odpowiedzialnych za dopuszczanie do użytku substancji chemicznych.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Połowcach ujawnili próbę nielegalnego wwozu do Polski spreparowanych chrząszczy i motyli objętych ochroną gatunkową i zagrożonych wyginięciem. 42-letni obywatel Rosji został zatrzymany grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

W niedzielę 17 listopada po raz trzeci obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. Myślą przewodnią tegorocznej edycji są słowa Psalmu 9 „Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie” (Psalm 9, 19). To dzień, w którym Kościół chce szczególną uwagę zwrócić na wszystkich ubogich ludzi, których mamy wokół siebie. 

Sieć Carrefour wprowadza do Polski nowy format sklepów z certyfikowaną żywnością ekologiczną. Pierwszy w kraju sklep Carrefour BIO otwarty zostanie 15 listopada br. w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 87 i będzie 900 sklepem sieci w Polsce. Na klientów czeka szeroka i zróżnicowana oferta około 2500 produktów, w tym wiele nowości niedostępnych w innych sklepach sieci.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozstrzygnęła I edycję Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Strategia Prewencji w Rolnictwie”. Laureatami konkursu odbywającego się pod Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego zostali Kaja Barton, Adam Rybitwa i Michał Dudek.

Ostatnia sesja na paryskim parkiecie Matif zakończyła się delikatną korektą, ale notowania rzepaku i tak są teraz najwyższe od ponad dwóch lat. Dało to szansę na podniesienie cen i w kraju. Ale drogi jest nie tylko rzepak.

Działał nocą. Podpalał budynki gospodarcze – drewniane stodoły, spłonęła suszarnia. Teraz wpadł i jest w rękach policji. 18-letni podpalacz najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie. Właściciele oszacowali straty na kilkaset tysięcy złotych.

Zastanówmy się wspólnie jak wykorzystać zasoby doradztwa rolniczego do tych wszystkich przedsięwzięć, które będziemy starali się wdrażać w najbliższych czterech latach – zaapelował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z dyrektorami ośrodków doradztwa rolniczego. 

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w powiecie wschowskim, w województwie lubuskim. W Gorzowie Wielkopolskim zebrał się sztab kryzsowy z udziałem sekretarza stanu Szymona Giżyńskiego i zastępcą GLW Mirosławem Welzem.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie przygotowało dodatkowy termin szkolenia ,,Wymogi Prawa Wodnego dotyczące gospodarstw rolnych, opracowanie planów nawożenia''. Szkolenie odbędzie się w w dniach 4-5 grudnia w Brwinowie.

Ceny tuczników w krajach Unii Europejskiej w okresie przedświątecznym wzrosną - tak oceniają eksperci analizujący rynek. Świadczyć o tym mają pozytywne impulsy z Danii i Holandii oraz popyt ze strony Chin.

Rdzawe, nekrotyczne smugi na liściach lilii powoduje Plantago asiatica moisaic virus. O nowym zagrożeniu fitosanitarnym dla Polski informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wirusa stwierdzono już w Holandii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz na Węgrzech.

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja to wspaniała okazja do pokazania innym swojego ukochanego i jedynego w swoim rodzaju drzewa. Dzięki udziałowi w konkursie można także wypromować walory przyrodnicze, turystyczne i kulturowe swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Ulubione drzewa można zgłaszać do konkursu Drzewo Roku 2020 do końca listopada tego roku.

Byk zabił rolnika w Kościerzynie na Pomorzu. Jak do tego doszło? 

Sejm nowej kadencji powołał Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kto stanie na jej czele?Przewodniczącym został poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus.

Choć każdego dnia powinniśmy o nich pamiętać, to dziś zróbmy to w sposób szczególny – 14 listopada obchodzimy bowiem Ogólnopolski Dzień Seniora. To nietypowe święto ma zwracać uwagę na obecność w społeczeństwie osób w podeszłym wieku i przeciwdziałać ich wykluczeniu społecznemu.

Chyba pierwszy raz w tym roku rolnicy na prawdę nie mogą narzekać na pogodę. Listopad przyniósł nocami delikatne temperatury ujemne, idealne do hartowania ozimin.

Do świąt mają być gotowe przepisy dotyczące tworzenia tzw. małych ubojni – deklaruje minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Polska czeka na opinię Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Historii losów krów z Deszczna ciąg dalszy. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorzowie Wielkopolskim zawiadomił organy ścigania, bo krowy, jak się okazuje, znów nie mają należytej opieki. Chodzi o niezachowanie ostrożności przy utrzymaniu krów.

Artykuły spożywcze polskiej produkcji cieszą się na tyle dobrą opinią wśród Polaków, że konsumenci są gotowi płacić za polską żywność więcej niż za podobne produkty zagraniczne - wynika z raportu Fundacji Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS).

Były minister rolnictwa, a obecnie europoseł, Krzysztof Jurgiel, według informacji Rzeczpospolitej, chce złożyć wniosek o powołanie nowego koordynatora ds. afrykańskiego pomoru świń. Byłby to pomocnik polskiego komisarza Janusza Wojciechowskiego.

13 listopada rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Aktywna starość na obszarach wiejskich. Między diagnozą a działaniem”, w której wziął udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wyraził obawy związane z trwającym przeglądem substancji czynnej chloropiryfos metylowy w Unii Europejskiej. W opinii ekspertów związku, wycofanie ww. substancji znacząco utrudni dostęp rolników do nowoczesnych środków ochrony roślin.

Dolnośląska Izba Rolnicza chce zmian w Ustawie o ochronie przyrody. Chodzi o możliwość uzyskania odszkodowań za szkody wyrządzane przez wilki.

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie wysokości maksymalnych stawek opłaty za naruszenie programu azotanowego. Jak wysokie kary przewidziano?

O tej porze roku do lasu zwykle chodzimy na grzyby. A co powiedzielibyście na arbuzy z lasu? Tak, to możliwe! Zobaczcie sami.

W audycji „Książka do poduszki” na antenie Polskiego Radia Dzieciom będzie można posłuchać wydawnictwa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pt. „Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda”. Opowieść, zachęcającą do ekologicznych postaw w codziennym życiu, dzieci poznają w ośmiu odsłonach od 13 listopada o godz. 19:10.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski przedłużył termin składania wniosków o pomoc suszową do 29 listopada 2019 r.

Marka „Polskie Przetwory” rozszerzyła swoją rodzinę o produkty z nowej kategorii. Na sklepowych półkach zagościły właśnie pomidorowe sosy do potraw sos spaghetti, sos boloński i sos słodko-kwaśny. Sosy zostały wyprodukowane na bazie warzyw, szczególnie pomidorów, od lokalnych rolników. 

Partnerzy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich będą mogli od 9 grudnia 2019 r. do 17 stycznia 2020 r. składać wnioski w konkursie nr 4/2020 na wybór operacji do realizacji w 2020 i 2021 roku, w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2020–2021. 

Hodowcy zaczynają robić zapasy pasz, a jeśli rośnie popyt, rosną też ceny. Na rynku paszowym listopad przyniósł wyższe stawki.

Na Rynku Hurtowym Bronisze trwa przebudowa asortymentu warzyw. Skokowo spada podaż krajowych warzyw uprawianych pod osłonami, rosną ich ceny, a rozszerza się asortyment warzyw importowanych.

Przedstawiamy dane według CEPIK, dotyczące sprzedaży przyczep rolniczych w październiku 2019 r. 

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się gala podsumowująca XIII edycję konkursu na najlepszy obiekt turystyczny na obszarach wiejskich w Wielkopolsce. Nagrody wręczano w trzech kategoriach, przyznano również wyróżnienie specjalne.

11 listopada to dla Polaków ważny dzień – Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów. W tym roku obchodzimy 101. rocznicę. To wyjątkowa okazja, do tego, by w szczególny sposób uczcić nasze Święto.

Organizm grzybopodobny Peronospora aquilegiicola to nowy szkodnik roślin ozdobnych, który poraża orlika i orliczka. Występowanie patogena stwierdzono w Wielkiej Brytanii. Czy dotrze do Polski?

Gęś jest symbolem czystości, krzepkości, gadatliwości, opiekuńczości, miłości i szczęścia małżeńskiego. Żaden inny ptak ani inne stworzenie nie było czczone przez tyle kultur na całym świecie. Starożytni Egipcjanie, Grecy, Rzymianie, Hindusi – wszędzie tam, gdzie pojawiały się gęsi, ludzie widzieli w nich ucieleśnienie bogów lub ich posłańców. W Polsce gęś również jest bardzo popularna - pod względem kulinarnym szczególnie w dniu św. Marcina, przypadającym 11 listopada. 

CEVI i Copa-Cogeca, które reprezentują niezależnych producentów winogron, wytwórnie wina oraz spółdzielnie winiarskie zorganizowały dzisiaj w Brukseli warsztaty mające na celu omówienie obecnej sytuacji oraz przyszłych tendencji na rynku. Przede wszystkim jednak warsztaty były okazją by pogłębić refleksję na temat tego, jak producenci wina dostosowują się, by zapewnić zrównoważoność upraw winorośli.

Tegoroczny październik był najlepszy w perspektywie ostatnich trzech lat. Sprawdź, jak wyglądała sprzedaż ciągników rolniczych według danych CEPIK. 

Działania podejmowane na rzecz rozwoju ekorolnictwa i wprowadzania do sprzedaży jego produktów były niespójne i nieskuteczne – ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Zdaniem NIK Polska nie ma wyznaczonego celu rozwoju i rynku produktów ekologicznych, a także terminu jego osiągnięcia.

John Deere w Mannheim nawiązała dwa strategiczne partnerstwa - ze spółką Reichhardt GmbH Steuerungstechnik oraz Agricon GmbH. Oznacza to dla rolników lepszy dostęp do nowoczesnych rozwiązań dzięki szerokiej sieci dealerskiej John Deere.

Czy podatek od cukru, czyli tak zwany ,,tax sugar'' będzie wprowadzony w Polsce? O sprawę pytał niedawno w interpelacji poseł Paweł Pudłowski.

Indonezja może być nowym rynkiem zbytu dla polskich produktów rolnych. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają pracę nad dostępem tego rynku dla polskich jabłek i borówki.

Co najmniej 180 pojazdów, aut osobowych i ciągników rolniczych, przeszło pozytywnie badania techniczne mimo, że fizycznie nie były na stacji diagnostycznej. Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zatrzymali czterech diagnostów, którzy mieli być odpowiedzialni za ten proceder.

Do Kół Gospodyń Wiejskich trafiło 29 755 000 złotych. To efekt zakończonego naboru wniosków prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do 31 października wpłynęło 8606 wniosków o przyznanie wsparcia finansowego.

Równych dopłat na terenie całej UE od dawna domagają się polscy rolnicy. Trudno się dziwić.

Kukurydziane żniwa coraz bliżej końca, a pracom sprzyja ciepła i słoneczna pogoda. Przynajmniej jak do tej pory.

Wielu z nas nie tyle boi się pająków, ile ich po prostu... nie lubi. O tym, że nie ma się czego bać przekonują w mediach społecznościowych Lasy Państwowe.

Dwadzieścia tysięcy kary otrzymał właściciel gospodarstw rolno-spożywczych z terenu powiatu konińskiego. Nielegalnie zatrudniał on przy zbiorach aż 86 obywateli Ukrainy, Mołdawii i Armenii.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w jubileuszowych obchodach 25-lecia współpracy firmy Toruń-Pacyfic z Nestle i General Mills, w ramach globalnego projektu Cereal Partners Worlwide.

Na polskie podwórka masowo wracają gęsi. Przydomowy chów może być szansą na wsparcie domowego budżetu w małych gospodarstwach, ponieważ konsumenci są coraz bardziej zainteresowani mięsem z gęsi.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy program pomocy z PROW 2014-2020. Od 25 września 2019 r. do 22 listopada 2019 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą składać wnioski o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego. Nabory dotyczące nawodnienia w gospodarstwie rolnym będą ogłaszane cyklicznie.

Kończą się zbiory dyni, a Główny Urząd Statystyczny na Twitterze poinformował o ujawnieniu dyni rekordzistki! Waga warzywa robi wrażenie! 

Dobiega końca nabór wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska. Wnioski w powiatowych biurach ARiMR można składać tylko do 12 listopada.

Komenda Powiatowa Policji w Oleśnie będzie wyjaśniać przyczyny pożaru, do którego doszło w gospodarstwie w miejscowości Goła (województwo opolskie). Spłonął budynek gospodarczy, a wraz z nim ciągnik rolniczy, maszyny rolnicze, samochód, środki ochrony roślin i nawozy.

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dalsze przedłużenie terminu składania wniosków o pomoc po tegorocznej klęsce suszy. Powód - duża liczba wniosków, z których każdy wymaga weryfikacji...

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki Ursus wyraziło zgodę na sprzedaż dwóch zakładów produkcyjnych. Sprzedane mają zostać zakłady w Opalenicy i Dobrym Mieście. Zarząd Ursusa może je sprzedać za łączną cenę nie niższą 25 800 000 zł.

Województwo kujawsko-pomorskie to polskie zagłębie gęsinowe i region kultywujący patriotyczne tradycje. Dlatego, jak co roku, organizowane jest tu wielkie wydarzenie Festiwal Gęsiny - „Kujawsko-pomorska gęsina na Świętego Marcina”. Odbędzie się w weekend poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości (9 i 10 listopada) w Przysieku pod Toruniem.

Ceny żywca wołowego są poniżej opłacalności produkcji - alarmują izby rolnicze. W sprawie niskich cen interweniowała już Lubelska Izba Rolnicza, a teraz o przyszłość hodowli bydła martwi się Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego.

Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie wraz z ochotnikami z Fromborka uratowali byka, który... wpadł do szamba. Ratownicy wyciągnęli zwierzę, dzięki użyciu koparko-ładowarki, lin i węża strażackiego.

Sytuacja na krajowym, europejskim i światowym rynku cukru oraz przyszłość uprawy buraków cukrowych i produkcji cukru w Polsce to główne tematy, które były omawiane podczas konferencji pt. „Burak - Cukier - Perspektywy”.

Jesteś przedsiębiorcą? Świadczysz usługi na rzecz rolników i chcesz rozwijać swoją działalność? Do 20 listopada w oddziale regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa możesz złożyć wniosek o pomoc na „Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014-2020.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której Polska przystąpi do Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa ONZ – poinformowała KPRP.

Główny Lekarz Weterynarii podał informację o potwierdzeniu kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików w dniach 21-27 października. Wirusa potwierdzono u 62 zwierząt, z czego połowa to osobniki odstrzelone.

Pasieki zakładane w miastach są coraz bardziej popularne. Jedną z nich jest eksperymentalna pasieka miejska GIORiN, zlokalizowana przy Centralnym Laboratorium w Toruniu. Jakiej jakości jest miód z niej otrzymany?

Koła łowieckie, zwłaszcza z rejonów objetych regionalizacją w związku z występowaniem ASF, zreszone w Polski Związku Łowieckim mogą ubiegać się o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski o dofinansowanie zakupu chłodni można składać do 20 grudnia.

W większości krajów unijnych ceny tuczników są stabilne i podążają za trendem, jaki obserwujemy na niemieckim rynku. Za naszą zachodnią granicą ceny nie zmieniają się od blisko trzech miesięcy. Również w Polsce większość firm pozostawiła cenniki na niezmienionych poziomach.

"Unia Europejska oczekuje, że podstawa europejskiego rolnictwa będą gospodarstwa rodzinne" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas wystąpienia na VI Międzynarodowym Kongresie Menadżerów Agrobiznesu, który odbywał się w Łysomicach koło Torunia.

Śląska Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała transport z półtuszami cielęcymi. Samochód dostawczy miał sporo usterek, a warunki sanitarne, w których przewożone było mięso budziły zastrzeżenia. Sprawą zajął się lekarz weterynarii.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski wręczył powołanie Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podsumowała pierwsze trzy kwartały pod względem wypadków w rolnictwie i chorób zawodowych rolników. 

Z inicjatywy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przy współpracy z Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji odbyło się spotkanie w sprawie ustalenia możliwych kierunków rozwoju serwisu Polska smakuje. W Warszawie dyskutowali o tym przedstawiciele sieci handlowych oraz przedstawiciele niezależnych portali sprzedażowych, które oferują żywność i produkty bezpośrednio od rolników.

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu wspierani przez Policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, na jedej z posesji na terenie województwa wielkopolskiego, wykryli prawie dwie tony nielegalnych środków ochrony roślin. 

Amerykański gigant z branży maszyn rolniczych po raz kolejny został sklasyfikowany wśród największych przedsiębiorstw świata w niezależnym rankingu „Best Global Brands” przygotowanym przez firmę konsultingową Interbrand. To jedyna marka z branży rolniczej obecna w zestawieniu.

69% mieszkańców Polski chciałoby, aby ich ulubione produkty były zaprojektowane i wytworzone z materiałów pochodzących z recyklingu. Oznacza to, że coraz ważniejsza jest dla nas możliwość ponownego wykorzystania produktów i dbałość o środowisko. Wyniki badania Stena Recycling(1) to pozytywny sygnał dla firm, na które przepisy unijne nakładają większą odpowiedzialność za postępowanie z odpadami.

Należąca do Grupy CIECH spółka CIECH Vitrosilicon, jeden z największych producentów wysokiej jakości krzemianów sodu i potasu w Europie, wprowadza na rynek nowy produkt przeznaczony do specjalistycznego zastosowania w branży rolniczej. VITROAGRO P40 to specjalistyczny roztwór krzemianu potasu o zwiększonej zawartości kwasu krzemowego, dedykowany do produkcji nawozów krzemianowych płynnych i stałych.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. przystępuje do zbierania od Plantatorów zamówień na nasiona buraka cukrowego do zasiewów w 2020 roku. Zamówienia można składać na formularzach dostępnych u Inspektorów Surowcowych lub za pośrednictwem serwisu internetowego dla Plantatorów "e‑Plantator" najpóźniej do dnia 25 listopada 2019 r.

Rozpoczęły się wykopki... topinamburu. Tegoroczny sezon był dobry, tak oceniają sami producenci, których w Polsce jest niewielu – zaledwie stu pięćdziesięciu.

Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego projekt nowelizacji uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Rolnictwo polskie i UE 2020+. Wyzwania, szanse, zagrożenia, propozycje”.

Abp Henryk Hoser, biskup senior warszawsko-praski, otrzyma Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2019. Wyróżnienie przyznawane za zasługi dla polskiej wsi zostanie wręczone 20 lutego 2020 roku w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie - poinformowało biuro prasowe episkopatu.

Od czwartku 31 października na stronie www.krus.gov.pl dostępny jest elektroniczny wniosek o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Wniosek elektroniczny zawiera taką samą treść, jak wniosek w wersji tradycyjnej. Umożliwia on wystąpienia o świadczenie w prosty i szybki sposób, bez konieczności wizyty w jednostce terenowej Kasy.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ogłosił nabór wniosków w ramach „Wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych realizowanych przez grupy producentów na rynku wewnętrznym”. Nabór rozpocznie się 29 listopada i potrwa do 27 stycznia 2020 roku.

Rzepak rośnie w siłę. Notowania na paryskim parkiecie MATIF od tygodnia znów pną się w górę. Jeśli taki trend się utrzyma ponownie mogą znaleźć się na najwyższych od dwóch lat poziomach.

W siedzibie Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa- Państwowego Instytutu Badawczego odbyło się spotkanie inaugurujące projekt BIOEASTsUP. Będzie on wspierał inicjatywę BIOEAST w realizacji jej misji do roku 2030 oraz Planu Działania na rzecz przemian Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) w zakresie biogospodarki.

Początek listopada to symboliczny koniec sezonu zbioru jabłek i czas na pierwsze podsumowania. Jabłek jest mniej niż prognozowano, ale ich cena jest znacznie wyższa niż przed rokiem.

Krajowa Izba Biopaliw oraz Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego chcą rozwijać produkcję biometanu w Polsce. Potencjał surowcowy, jak twierdzą organizacje, jest spory brakuje tylko zmian w prawie. Zdiagnozowanie barier formalnych i praktycznych oraz wypracowanie korzystnych rozwiązań legislacyjnych to zadanie na najbliższy czas.

Nadmierna prędkość była przyczyną wypadku z udziałem dwóch busów i ciągnika rolniczego na trasie Racibórz – Pietrowice Wielkie w województwie śląskim. W wyniku zdarzenia dwie osoby zostały poszkodowane i trafiły do szpitala.

W Centrum Bankietowo - Konferencyjnym Panorama w miejscowości Kałki w gminie Ojrzeń (woj. mazowieckie) odbędzie się konferencja dla rolników i hodowców pod hasłem "ASF jak z tym żyć". Planowany start konferencji 14 listopada o godzinie 12:00.

John Deere prezentuje nową generację ciągników serii 7R i 8R, które cechują się jeszcze większą mocą, ale też szeregiem rozwiązań wpływających na komfort operatora, w tym na przykład: zaprojektowaną od podstaw kabiną.

Nadzwyczajny Zjazd Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej wybrał nowego prezesa. Szefem zarządu na czteroletnią kadencję został wybrany Aleksander Dargiewicz.

W dniach 24-25 października delegacja Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wzięła udział w 35 Narodowym Kongresie Mutualité Sociale Agricole (MSA - Rolnicza Kasa Wzajemnej Pomocy Socjalnej) w Strasburgu.

Już ponad milion rolników otrzymało z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaliczki dopłat bezpośrednich i zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. Na konta rolników wpłynęła już suma blisko 4 mld złotych.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, odwołał Pawła Niemczuk ze stanowiska Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii. Niemczuk ze stanowiskiem pożegnał się 30 października. 

Rusza zakrojona na szeroką skalę policyjna akcja "Znicz". Od dziś przez najbliższe trzy dni odbywać się będą wzmożone patrole policji na polskich drogach i w okolicach cmentarzy. Policjanci będą sprawdzać m.in. stan techniczny pojazdów, prędkość na drodze i trzeźwość kierujących. Uważajmy nie tylko na drodze, ale również w autobusach komunikacji miejskiej.

W siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja dotycząca narzędzi zarządzania ryzykiem w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027.  Z udziałem ekspertów rozmawiano o możliwości włączenia do planu strategicznego interwencji wspierających ubezpieczenia w rolnictwie.

Dziesięć tygrysów utknęło w sobotę na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Koroszczynie. Zwierzęta nie mogą wjechać na teren Białorusi z uwagi na brak dokumentacji weterynaryjnej. Jedno ze zwierząt już padło. Sprawę badać ma prokuratura po wniosku Granicznego Lekarza Weterynarii. O zawiłościach tego zdarzenia w specjalnym komunikacie informuje Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii.

Słowacja jest czternastym państwem w Europie, która wprowadziła zakaz hodowli zwierząt na futra. Decyzję o wprowadzeniu zakazu przegłosowała Rada Narodowa Słowacji. Zakaz ma wejść w życie od początku 2021 roku. Okres przejściowy dla istniejących ferm trwać ma do roku 2025. Czy nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wróci w nowej kadencji polskiego Sejmu?

Nowa ustawa o kołach gospodyń wiejskich dała mieszkankom i mieszkańcom obszarów wiejskich olbrzymi impuls do działania. Organizacje z wieloletnią tradycją rozwijają swoją działalność, a nowe planują, jak mogą aktywnie włączyć się w budowanie lokalnej społeczności. Jednak bez odpowiedniego wsparcia ze strony samorządów i administracji sam zapał może okazać się niewystarczający, aby koła poradziły sobie z problemami, jakie napotykają w codziennej działalności.

Skośnik buraczak został w tym roku po raz pierwszy odnaleziony na plantacjach buraków cukrowych w Polsce. Na zachodzie i południu Europy to jeden z najważniejszych szkodników buraczanych plantacji.

Ciepła pogoda pomaga przygotować się do zimy, ale... niesie też ze sobą doskonałe warunki dla rozwoju szkodników - i to tych najgroźniejszych. W wielu regionach Polski na uprawach zbóż ozimych można obserwować liczne pojawy mszyc.

Rozpoczął się nabór wniosków na inwestycje zapobiegające klęskom żywiołowym. Wnioski w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać od poniedziałku do 22 listopada.

Choć jesień przyzwyczaiła nas do spadków notowań cen tuczników, to tegoroczna jest zupełnie inna. Stabilizacja trwa - w wielu krajach cena pozostała na niezmienionym poziomie.

Był na zakupach w sklepie. Podczas powrotu do domu nie zapanował nad ciągnikiem rolniczym, wjechał do rowu i zatrzymał się na... drzewie. Jak się okazało, 45-letni mieszkaniec gminy Uchanie miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Kończy się nabór wniosków o "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" oraz "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi". Wniosek złożysz tylko dziś.

Rolnicy z Wielkopolski alarmują, że plagą tej jesieni w roślinach kapustnych jest gnatarz rzepakowiec. Rolnicy obserwują pojawy szkodnika nie tylko w uprawach rzepaku, ale także na innych roślinach kapustnych, między innymi na gorczycy.

Główny Urząd Statystyczny poinformował o średniej cenie skupu żyta, na podstawie której wylicza się podatek rolny na następny rok.

Jak informuje Instytut Ochrony Roślin, głównie na terenie Wielkopolski pojawił się nowy owad, który chce przezimować w budynkach gospodarskich i mieszkaniach. Jest to wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis).

Niezwykle poruszające zdjęcie opublikowane zostało w mediach społecznościowych na profilu Polskie Rolnictwo. Na fotografii widać martwe dziki ułożone... w jednej linii.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przedłużył jesienne terminy stosowania nawozów. Stosowanie nawozów na gruntach ornych w sytuacji braku możliwości dokonania zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe możliwe jest do 30 listopada.

UWAGA! Koła Gospodyń Wiejskich tylko do 31 października (czwartek) mogą składać wnioski o wsparcie finansowe. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina, że w dniu 30 października 2019 r. upływa termin składania w KOWR deklaracji dotyczących rynku wina. Sprawdźcie szczegóły.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wydała trzynasty raport zagrożeń fitosanitarnych dla Polski. Wśród nowych zagrożeń jest Lycorma delicatula - szkodnik grożący uprawom drzew owocowych, ozdobnych i leśnych.

Trwają zbiory marchwi. Pracę rolnikom ułatwia słoneczna i sucha pogoda. W tym roku, zgodnie z tym, co prognozuje Główny Urząd Statystyczny, zbiory przewidywane są na blisko 700 tysięcy ton.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka, wojewódzcy lekarze weterynarii i przedstawiciele sektora utylizacyjnego rozmawiali w Gniewie o aktualnej sytuacji związanej z ASF.

Najbliższy Powszechny Spis Rolny przeprowadzony będzie w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r.  Obecnie trwają prace organizacyjne i przygotowawcze – informuje GUS. Co rolnik powinien wiedzieć na temat spisu?

Od 28 października do 13 grudnia 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów".

Hodowcy drobiu mają powody do narzekania. Rok zaczął się słabo, ale z czasem ceny wzrosły, teraz ceny skupu kurczaków znów wróciły do bardzo niskich poziomów ze stycznia.

Pragnąc rozwijać rolnictwo nowej generacji dla rolników nowej generacji, Corteva Agriscience zainstalowała specjalne tablice dydaktyczne w 16 szkołach rolniczych w Polsce, w ramach kampanii edukacyjnej „Dzielimy się wiedzą”. Uczniowie mogą korzystać z przygotowanych przez Cortevę materiałów od września 2019 r.

Francja negocjuje z Chinami w sprawie akceptacji europejskich stref ASF. Ewentualny negocjacyjny sukces Francuzów mógłby sprawić, że do Państwa Środka mogłaby trafić również wieprzowina z Polski.

Dobra pogoda sprzyja zbiorom kukurydzy na ziarno. Jednak w tym roku stan upraw jest daleki od ideału.

Przed nami kolejna zmiana czasu. W nocy z soboty na niedzielę zmienimy czas na zimowy, czyli... śpimy dłużej. Wskazówki zegarków przesuniemy o godzinę do tyłu z godziny 03:00 na 02:00. Czy to już ostatnia zmiana czasu w Polsce?

Producenci rolni chcą kolejnych kroków w celu wzmocnienia swojej pozycji rynkowej. Według rolników ważną kwestią jest niezależne laboratorium odwoławcze do badania jakości produktów rolno-spożywczych. Taki wniosek płynie z posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Wniosek o dofinansowanie w ramach programu "Mój Prąd" można składać online na portalu gov.pl. Do tej pory wnioski o dofinansowanie przyjmowane były jedynie w formie papierowej. Dowiedz się, jak to zrobić!

Pewien rolnik z gminy Biskupiec wykonywał prace polowe i tak się zapędził, że zaorał także drogę. Niemożliwe? A jednak! Jak się okazało, mężczyzna był pod wpływem alkoholu i w dodatku z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów. 

Państwa członkowskie osłabiły projekt przepisów mających na celu ochronę pszczół przed pestycydami. Parlament Europejski domaga się więc od Komisji poprawienia projektu.

„Piątka za segregację” to hasło przewodnie kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Środowiska, która ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Dotyczy ona Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów i jest skierowana zarówno do samorządów, jak i do właścicieli gospodarstw domowych. Kampanię wspiera również program edukacyjny dla dzieci.

Targi rolne Zagroda i Warmińsko-Mazurska Wystawa Zwierząt Hodowlanych już w ten weekend w halach Expo Mazury w Ostródzie. To największe branżowe wydarzenie w północno-wschodniej Polsce.

Produkcja mleka w 2019 ma szanse przekroczyć 11 miliardów 800 milionów litrów. Wyższy niż przed rokiem może być nie tylko skup, ale prawdopodobnie i cena. Wrzesień to drugi z kolei miesiąc niewielkich wzrostów.

W miejscowości Lichty w gminie Czemierniki znaleziono osiem pocisków przeciwlotniczych. Niewybuchy leżały na polu. Znalazła je właścicielka gruntów.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje spotkanie poświęcone możliwościom i kierunkom współpracy w rozwoju strony internetowej i aplikacji mobilnej "Polska Smakuje". Odbędzie się ono 30 października, a udział w nim mogą wziąć m.in. przedstawiciele wielkopowierzchniowych sklepów.

Uważajmy w lesie. Lasy Państwowe apelują o ostrożność. Powodem jest strzyżak jeleni, niewielki owad nazywany często latającym kleszczem. Kąsa do krwi i rany później trudno się goją.

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza zawarła Porozumienie z Kujawsko-Pomorskim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii. Chodzi, oczywiście, o ASF.

Do Sejmu skierowany został rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Chodzi o możliwość prowadzenia efektywniejszych kontroli jakości artykułów spożywczych.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformował, że procedura analizy ryzyka dla polskich jabłek w eksporcie do Kolumbii została pomyślnie zakończona.

Wypadek przy zbiorze dyni. W czasie oczyszczania wykorzystywanego do zbioru sprzętu mechanicznego, ręka 47-letniej kobiety została wciągnięta pomiędzy metalowe elementy maszyny. Rolniczka trafiła do szpitala.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa był organizatorem konferencji dotyczącej odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich. Konferencje pod nazwą „Nowe rozwiązania prawne dotyczące wykorzystania OZE na obszarach wiejskich” patronatem honorowym objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu informuje rolników o tym, że na plantacjach w Winnej Górze zaobserwowano liczne szkodniki rzepaku.

Główny Urząd Statystyczny poinformował o tym, jak kształtowały się ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego we wrześniu 2019 roku. Okazuje się, że ceny... spadały.

Niezmienny poziom cen skupu tuczników w Europie utrzymuje się już od dwóch miesięcy. Cena w Niemczech w dalszym ciągu wynosi 1,85 €/kg, w Polsce natomiast pojawiły się pierwsze, niewielkie obniżki.

Do ataku wilków doszło w Krzywem w gminie Cisna, na Podkarpaciu. Wataha drapieżników w dzień, tuż przy zabudowaniach zagryzła konia. Okoliczni mieszkańcy nie są przeciwni ochronie wilków, ale, jak twierdzą, jest ich coraz więcej.

Minął dosłownie rok od ogłoszenia obecności marki John Deere w kultowej grze Farming Simulator. Od tego czasu producent maszyn powołał swoją oficjalną drużynę, a teraz zaprosił fanów do wspólnej gry podczas Poznań Game Arena 2019. Co więcej, w trakcie zawodów zespół „Jelonków” okazał się najlepszy. 

Jestem absolutnie przekonany, że Polska, kraj o bardzo dużej produkcji jabłek pozostanie znaczącym graczem na tym rynku – powiedział dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji pt. „Polskie jabłka i cydr – nowe wyzwanie”.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła, 16 października, po raz czwarty w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i po raz pierwszy zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW.

Inteligentne wioski to nowa koncepcja w zakresie kształtowania polityki UE. Ma ona bardzo istotne znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich, zarówno ze względu na nowe możliwości tworzenia miejsc pracy, jak i z punktu widzenia jakości życia na wsi. 

Polska powinna podnieść prestiż zawodu rolnika, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe – tak wskazują badania przeprowadzone przez Corteva Agriscience. Niewłaściwe postrzeganie sektora rolniczego przez młodzież może stanowić przeszkodę dla jego dalszego rozwoju.

Policja po raz kolejny przypomina rolnikom o zasadach bezpieczeństwa podczas prac polowych. Szczególnie jesienią powraca temat zabrudzenia dróg publicznych przez maszyny rolnicze. Często zdarza się, że na jezdni pozostaje błoto, obornik czy gnojówka. Policja apeluje więc, aby rolnicy jadąc na pole lub z niego wracając, odpowiednio zabezpieczali swoje ładunki. Za nieprzestrzeganie zasad grozi kara. 

Zmiany na rynku roślin oleistych. W ciągu ubiegłego tygodnia soja zdążyła najpierw podrożeć do poziomów najwyższych od półtora roku, później nadeszła korekta, a teraz znowu ruszyła w górę.

Podmioty importujące kukurydzę będą kontrolowane przez instytucje państwowe? Tego chce Krajowa Rada Izb Rolniczych, która wniosek w tej sprawie złożyła do ministra rolnictwa. Ma to zatrzymać niekontrolowany napływ kukurydzy do Polski i wpłynąć na lepsze ceny oferowane polskim rolnikom.

Podczas rozładunku buraków cukrowych znaleziono granat moździerzowy. Nietypowym znaleziskiem zajął się patrol saperski z Chełma.

Już 2912 wniosków w ramach do dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych Mój Prąd Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał już do Ministerstwa Energii. Wnioski opiewają na kwotę ponad 14,3 mln złotych.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie uproszczenia wniosków składanych do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w działaniu „Modernizacja gospodarstw” w ramach PROW 2014-2020.

Samojezdne sieczkarnie polowe John Deere serii 8000 i 9000 zostały zaktualizowane o kilka nowych funkcji. Dla użytkowników oznacza to większy komfort, niższe koszty operacyjne oraz jeszcze większą kontrolę i niezawodność.

Inspektorzy Ochrony Środowiska udaremnili próbę importu do Polski ponad 2300 ton odpadów stanowiących zrębki drewniane zanieczyszczone lakierami i farbami. Ładunek przypłynął statkiem 15 października 2019 roku i był niezgodny z zezwoleniem GIOŚ. Statek zawrócono do Norwegii skąd przypłynął.

Grupa Azoty rozszerza ofertę monitoringu i analityki gruntów rolnych w celu bardziej precyzyjnego dawkowania nawozów przez jej klientów. Do wybranych Przedstawicieli Terenowych Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro trafią skanery doglebowe AgroCares, umożliwiające szybką analizę, na podstawie której wydawane są zalecenia dotyczące nawożenia.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła, 16 października, po raz czwarty w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i po raz pierwszy zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. 

Kasa przypomina, że z dniem 31 października 2019 r. mija ustawowy termin uregulowania należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników za rolników, małżonków i domowników za IV kwartał 2019 r.

Unia Europejska po raz pierwszy w umowach handlowych zastosowała kryterium dobrostanu kur niosek, poinformował o tym brytyjski dzienni The Guardian. Dobrostan ma być warunkiem korzystania z preferencji taryfowych przez eksportów jaj z państw trzecich.

Europejski Dzień Seniora obchodzimy 20 października. Święto jest znakomitą okazją, by dać wyraz, jak bardzo potrzebne w naszym społeczeństwie są osoby starsze, ale też aby przypomnieć o podstawowych zasadach diety wskazanej dla seniorów.

Główny Lekarz Weterynarii podał informację o potwierdzeniu kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. W dniach 30 września – 6 października wirus potwierdzono u 35 zwierząt.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza nowy konkurs tematyczny w formule Szybkiej Ścieżki, poświęcony innowacyjnym nawozom przyjaznym dla środowiska. Inicjatywa wesprze rozwój krajowej produkcji rolnej, która dostosowując się do wymogów Unii Europejskiej oraz modelu obiegu zamkniętego, dąży do zwiększenia jakości i bezpieczeństwa nawozów przy poszanowaniu środowiska naturalnego.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca pomoc suszową dla rolników, którzy w tym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Od 3 października, kiedy ruszył nabór wniosków na pomoc suszową, do czwartku 17 października na konta rolników trafiło 340 mln zł. 

Uprawa dyni coraz bardziej popularna. Choć obecny suchy rok nie był dla niej niej sprzyjający, to jak zapewniają rolnicy, dynia nadal jest bardziej opłacalna od niektórych upraw.

Corteva Agriscience wprowadza drugą markę nasion w Polsce. Nowe, szerokie portfolio zapewni producentom rolnym stabilność i dobre plony.

Amerykański producent wprowadza do oferty trzy nowe modele dużych pras kostkujących: L624 (70 x 120 cm), L633 (90 x 80 cm) i L634 (90 x 120 cm). Będą one dostępne w sezonie 2020 i zastąpią serię L1500. Nowe maszyny cechują się większą wydajnością, bezpieczeństwem, a także niższymi kosztami eksploatacji.

Nie żyje 69-letni rolnik, który podczas prac polowych w miejscowości Orawka (województwo małopolskie) został przygnieciony przez ciągnik.

O dwa tygodnie, do 15 listopada 2019 r., został przedłużony termin składania wniosków o  pomoc przez tych rolników, którzy w bieżącym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór 3 października i do piątku 18 października na konta rolników przelała w ramach pomocy suszowej blisko 395 mln zł. 

18 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Wspomniane święto jest doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć o roli warzyw i owoców w naszej diecie. Włączmy je do swojego codziennego menu i świętujmy każdego dnia.

30 lipca 2019 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy  Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), powstał Fundusz Gwarancji Rolnych (gwarancja FGR) w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW).

Jak można przeczytać na stronie Sejmu RP, powstał poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w pobliżu elektrowni wiatrowych. Chodzi o ochronę praw nabytych obywateli, którzy wcześniej zdecydowali, że chcą wybudować dom lub zainwestować w najbliższym sąsiedztwie wiatraków.

Kolejne trzy polskie zakłady drobiarskie, skontrolowane przez stronę chińską, uzyskały dopuszczenie do chińskiego rynku. Ambasada RP w Pekinie otrzymała z Generalnej Administracji Celnej ChRL stosowną notę w tej sprawie - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Cena żywca wieprzowego w Chinach bije rekordy. W przeliczeniu skupy średnio płacą 18,6 zł/kg wagi żywej - informuje Krajowy Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Wspieranie rozwoju małej przedsiębiorczości na obszarach wiejskich Dolnego Śląska – modele działalności i dobre praktyki – taki tytuł nosi seminarium, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 21 października, w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. To spotkanie, to szansa dla rolników, którzy myślą o rozwoju gospodarstwa lub zmianie profilu działalności.

Termin naboru wniosków suszowych może zostać wydłużony? Informację o takiej możliwości podał podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podsekretarz stanu w MRiRW Rafał Romanowski.

Glifosat - substancja stosowana w środkach chastobójczych - będzie zakazana w Niemczech. To pierwszy kraj Unii Europejskiej, który zdecydował się wycofać z rynku ten środek. Przyczynkiem do podjęcia takiej decyzji jest dbałość o bioróżnorodność ekosystemu oraz wyniki badań, które wskazują na szkodliwość preparatu dla ludzi, roślin i zwierząt. 

We Francji na jednej z ferm specjalizującej się w hodowli kaczek wykryto wirus grypy ptaków o niskiej zjadliwości, podtypu H5. Wirus ujawnił się w stadzie liczącym blisko trzy tysiące sztuk. Import produktów drobiarskich regionu, gdzie wykryto wirusa wstrzymał Hongkong. 

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza po raz kolejny zwróciła uwagę na problem z wyczerpanym limitem de minimis, który będzie wiązać się ze wstrzymaniem wszystkich rodzajów płatności wypłacanych w tej formule. - Dane z Systemu Rejestracji Pomocy Publicznej są nieubłagane. W tym roku wykorzystaliśmy już 290,2 mln euro – informuje Izba.

Na dwa miesiące trafił do aresztu rolnik, który podczas interwencji próbował przejechać policjantów ciągnikiem i zaatakował ich siekierą. Za swój czyn 74-letni mężczyzna może spędzić w więzieniu nawet 10 lat.

Inspekcja jest elementem struktury państwa, który odpowiada za bezpieczeństwo publiczne, za zwalczanie chorób zwierząt i za zagwarantowanie w imieniu państwa, że żywność wchodząca na rynek jest bezpieczna – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas uroczystych obchodów 100-lecia Państwowej Administracji Weterynaryjnej.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła, 16 października, po raz czwarty w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i po raz pierwszy zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. Już pierwszego dnia do rolników trafiło ponad 313 mln zł w ramach zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i blisko 105 mln zł w ramach zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. 

Trwają wielkie protesty w Holandii. Rolnicy protestują przeciw polityce rządu dotyczącej ograniczenia produkcji rolnej, zmniejszenia liczby chlewni czy ferm drobiowych. Blokują autostrady i holenderskie miasta, w tym Hagę. Holenderskich rolników wspierają także polscy producenci rolni. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła dzisiaj, 16 października, po raz czwarty w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat, wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i po raz pierwszy zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z wnioskiem o zastosowanie odstępstwa i umożliwienie stosowania nawozów naturalnych płynnych i stałych do końca listopada na niezamarzniętą glebę.

Jak podaje sobotni FAKT, w Polsce około 50 miliardów złotych rocznie wydajemy na jedzenie, które jest sfałszowane. Dziennik powołał się na niepublikowany raport Inspekcji Handlowej z kontroli żywności w 2018 r.

Kasa udziela pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku wystąpienia anomalii pogodowych w ramach Programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

To już blisko dwa miesiące, od kiedy ceny skupu żywca wieprzowego na europejskim rynku ani drgną. Cena utrzymuje się na stabilnym, wysokim poziomie. Również w Polsce w tej kwestii nic się nie zmienia.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczynają współpracę na rzecz wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w sektorze rolniczym. List intencyjny w tej sprawie podpisano 15 października w Warszawie.

15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Ma on podkreślać, jak ważną i odpowiedzialną rolę w rozwoju obszarów wiejskich odgrywają kobiety. To także doskonała okazja, aby złożyć naszym wspaniałym gospodyniom najlepsze życzenia z okazji ich święta.

W dniu 11pażdziernika 2019 r. podczas uroczystego seminarium podsumowującego konkurs AgroLiga 2019 na Forum Rolniczym "Gazety Pomorskiej" ogłoszono wyniki etapu wojewódzkiego. Galę Konkursu przeprowadzono w Bydgoskim Centrum Targowo Wystawienniczym. W ramach gali przedstawiono mistrzów i laureatów konkursu z województwa kujawsko-pomorskiego oraz mistrzów z województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Dr Roman Sass – prof. nadzw. Kujawsko – Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy przedstawił wykład na temat ”Zarządzania finansami w sektorze rolnym – szanse i zagrożenia PROW 2014-2020”. Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się na scenie głównej Forum.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca pomoc suszową dla rolników, którzy w tym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Od 3 października, kiedy ruszył nabór wniosków na pomoc suszową, do piątku na konta rolników trafiło już ponad 180 mln zł.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, odstraszające środki zapachowe mają spowodować, że dziki będą niechętnie pojawiać się na terenie województwa i niechętnie będą przemieszczać się na tereny miast.

Największe polskie organizacje branżowe skupiające wokół siebie najważniejsze sektory polskiego rolnictwa żądają od organizacji prozwierzęcych takich jak Viva i Otwarte Klatka ponad 167 miliardów złotych. Fakturę na taką kwotę rolnicy wystawili podczas konferencji odbywającej się w Warszawie. Ma być to rekompensata za zakończenie produkcji rolnej.

Dolnośląska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że konieczne jest wprowadzenie zmian we wdrażanym ,,Ogólnopolskim programie regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie''.

Trzy dni trwały Międzynarodowe Targi Żywności i Produktów Ekologicznych BIOEXPO Warsaw w podwarszawskim Nadarzynie. Swoją ofertę prezentowały firmy z Polski oraz zagranicy. Certyfikowane produkty spożywcze, kosmetyki naturalne, środki czystości dla domu i przemysłu, maszyny służące do pakowania to tylko część bogatej oferty wystawców, którą oglądać mogli odwiedzający.

Biuro Ochrony Zwierząt z Zielonej Góry zajmuje się dalszymi losami stada krów z Deszczna. Po tym, jak stwierdzono. że stado jest wolne od gruźlicy i wszystkie zwierzęta zostały zakolczykowane pojawiły się nowe problemy - brakuje osób chętnych na zagospodarowanie krów.

Wybory parlamentarne na wsi wygrało Prawo i Sprawiedliwość- tak wynika z sondażu exit poll, wykonanego przez Ipsos. PiS większe poparcie miał także w mniejszych miastach. 

Przypominamy, że do 15 października trzeba utrzymać międzyplony ścierniskowe na naszych polach w przypadku, gdy wysialiśmy je w terminie od 1 lipca do 20 sierpnia.

Zbiory buraków mogą być równie niebezpieczne jak prace żniwne. Policjanci z Krasnegostawu wyjaśniają przyczyny nieszczęśliwego wypadku w miejscowości Siennica Nadolna - tu 59-letni mężczyzna zginął podczas rozładunku buraków.

Ułatwienie w sprzedaży wyprodukowanej przez siebie żywności, to jest to, czego oczekiwali rolnicy. Możliwości takie daje rolniczy handel detaliczny, który pozwala zarabiać również rolnikom z mniejszych gospodarstw – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania w Ciechanowcu.

Biura powiatowe ARiMR od 3 do 31 października przyjmują wnioski o tzw. pomoc suszową. Krajowa Rada Izb Rolniczych obawia się jednak, że to zbyt krótki termin i rolnicy mogą nie zdążyć ze złożeniem dokumentów. 

Tegoroczne zbiory owoców z drzew szacowane są na niespełna 3,5 mln ton z tego jabłek na 3 mln. To 25 procent mniej niż w wyjątkowo urodzajnym poprzednim sezonie.

Lepsze rozpoznanie potrzeb klientów, skuteczniejsza promocja oraz stworzenie spółdzielczych giełd rolnych to elementy, które umożliwią szybszy rozwój i ekspansję polskiej branży rolno-spożywczej – uznali uczestnicy debaty dotyczącej perspektyw sektora rolno-spożywczego, który odbył się podczas Kongresu 590 w Jasionce.

Corteva Agriscience planuje otwarcie nowego Centrum SAT (Center of Seed Applied Technologies) w południowo-zachodniej Francji. Francuska placówka ma usprawnić dostarczanie kompleksowych pakietów rozwiązań dla europejskich rolników.

Przed posiedzeniem Rady Europejskiej w dniach 17 i 18 października Komisja Europejska wezwała szefów państw i rządów UE do przedstawienia wytycznych politycznych i nadania nowej dynamiki negocjacjom, aby umożliwić osiągnięcie porozumienia w sprawie sprawiedliwego, wyważonego i nowoczesnego długoterminowego budżetu UE na lata 2021–2027 jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Dziś świętujemy XIX Dzień Papieski. W tym roku hasłem przewodnim są słowa Jezusa, zapisane w Ewangelii św. Marka: „Wstańcie, chodźmy!”. Jest to także tytuł książki św. Jana Pawła II z 2004 r. Ten dzień to doskonała okazja do przypomnienia sylwetki Papieża-Polaka oraz do wrócenia wspomnieniami do dnia wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego mogą ubiegać się o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór wniosków na tzw. małe przetwórstwo rozpoczął się 21 listopada i potrwa do 20 grudnia 2019 r.  

"Energia rozporoszona daje możliwość stabilizacji sieci, ale stanowi także dodatkowe źródło dochodu dla gospodarstw wiejskich" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas uroczystości podpisania trójstronnego listu intencyjnego, pomiędzy Eneą, Eneą Wytwarzanie i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Afrykański pomór świń w Polsce zwalczany jest z urzędu, a rolnik otrzymujący administracyjny nakaz likwidacji stada otrzymuje odszkodowanie ze skarbu państwa. Od tej zasady są odstępstwa, a o zmianę przepisów w sprawie odszkodowań apeluje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Tzw. taśmy Ardanowskiego odbiły się szerokim echem. Po nagraniu ministra rolnictwa, tematem usprawnienia działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rzecz rolników zainteresował się również rzecznik Praw Obywatelskich. 

7 października br., uroczyście oddano do użytku nowoczesną oborę Poznańskiej Hodowli Rośli Sp. z o.o. Inwestycja jest częścią planu modernizacyjnego spółki. Powierzchnia obory wynosi 5546m2. Powierzchnia hali udojowej z częścią socjalną to prawie 1364m2. Obora jest szersza od standardowej o 2 m celem większej swobody dla zwierząt - informuje KOWR. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 47. ogniska ASF u trzody chlewnej. Wykryto je w gospodarstwie utrzymującym 71 świń, położonym w woj. lubelskim.

KSC S.A. zainwestowała ponad 100 milionów złotych w budowę Terminalu Cukrowego, silosu i infrastruktury nabrzeża. Pozwoli to Spółce dotrzeć do nowych rynków zbytu w Azji i Afryce. Krajowa Spółka Cukrowa planuje w najbliższych latach wysyłkę swojego cukru za pomocą Terminalu w wysokości 300 000 ton. Dzięki tej inwestycji w Trójmieście przybędzie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

Od maja do końca września Koła Godspodyń Wiejskich złożyły wnioski na rozwój działalności do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na blisko 24,8 mln złotych. Nabór trwa do 31 października.

Do 29 października rolnicy mogą składać wnioski w biurach powiatowych ARiMR o uzyskanie wsparcia za trwałe przekazanie gospodarstwa innemu producentowi rolnemu. Jest to specjalna, wypłacana jednorazowo, rekompensata z PROW na lata 2014-2020.

Zbiory kukurydzy w pełni – na kiszonkę już zakończone, teraz pora na ziarno. Plantatorzy oceniają, że plony będą mniejsze niż zwykle, ponieważ w niektórych regionach kukurydza nie poradziła sobie z suszą.

PIGMiUR od wielu lat kładzie duży nacisk na edukację i szerzenie fachowej wiedzy branżowej. Podczas AGRO SHOW 2019 odbyły się finały organizowanych przez Izbę ogólnopolskich konkursów „Mechanik na Medal”, „Młody Mechanik na Medal”. Izba od lat stara się rozwijać swoje projekty edukacyjne, a konkursy doskonale wypełniają te zadania.

Młody kierowca, nocą, wracając z pola ciągnikiem z naczepą, na prostym odcinku uderzył w drzewo. Zdarzenie miało miejsce na trasie Lidzbark Warmiński – Orneta. Mężczyznę przetransportowano do szpitala. Ciągnik jest rozbity.

W obecności ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz podsekretarza stanu Ryszarda Zarudzkiego został dziś podpisany list intencyjny pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i Zarządem Morskiego Portu Gdynia. Podpisany dokument dotyczy współpracy zmierzającej do zwiększenia dynamiki rozwijającego się eksportu zbóż od polskich producentów. 

Minione lato nie było udane dla rolników. Na zbiorach odbiła się susza. Jeszcze nie udało się uporać ze skutkami niesprzyjającej pogody, a już pojawiają się obawy o rosnące ceny prądu. Może to wpłynąć na sytuację finansową firm rolnych i rolników indywidualnych. Na koniec czerwca ich łączne przeterminowane zadłużenie wynosiło 915 mln zł. O ile opóźnienia płatności na rzecz dostawców i banków są rzadkością w branży rolnej, to gdy już się pojawią są dużo wyższe niż przeciętnie w gospodarce i idą w setki tysiące złotych.

Już w najbliższy piątek, 11 października, rozpoczną się Międzynarodowe Targi Żywności i Produktów Ekologicznych BIOEXPO w Nadarzynie, które trwać będą do niedzieli. To doskonała okazja, by poznać rozwijający się w naszym kraju rynek żywności ekologicznej.

Przedstawiciele Green Lab – spółki zależnej od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz wchodzącej w skład Grupy Azoty S.A. spółki Agrochem Puławy podpisali porozumienie w sprawie współpracy handlowej i wspólnych projektów badawczo-rozwojowych.

Śmiertelnie niebezpieczne bakterie wykryto w wędlinach wołowych produkowanych w Holandii oraz w kiełbaskach wieprzowych w Niemczech. Trwa akcja wycofywania skażonego mięsa ze sklepów.

Tragiczny w skutkach wypadek miał miejsce w Łochowicach pod Bydgoszczą. Kierujący mercedesem poniósł śmierć na miejscu w wyniku zderzenia z ciągnikiem rolniczym.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca pomoc suszową dla rolników, którzy w tym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Od 3 października, kiedy ruszył nabór wniosków o pomoc suszową, do piątku na konta rolników trafiło już ponad 150 mln zł.

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że w ramach pomocy suszowej od trzech dni wypłacane są pierwsze pieniądze dla rolników. Minister Jan Krzysztof Ardanowski wystosował również apel skierowany do gospodarzy, którzy jeszcze nie złożyli wniosków w tej sprawie. Sprawdź! 

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii Salmonella enteritidis w partii jaj, których producentem jest firma Gallus Sp. z o.o. z Manieczek w województwie wielkopolskim. Sprawdź numer partii!

W poniedziałek, 7 października, ruszył nabór wniosków na "Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych". Wsparcie skierowane jest do przedsiębiorców, którzy świadczą usługi na rzecz rolników i chcą rozwijać tę działalność. Wnioski przyjmują oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 20 listopada.

Zbiory tytoniu praktycznie już się zakończyły. Wszystko wskazuje na to, że surowca będzie nawet o 20 procent mniej niż w ubiegłym roku.

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował raport dotyczący monitoringu suszy rolniczej w Polsce. W czternastym okresie raportowania od 1 sierpnia do 30 września zagrożenie suszą wystąpiło jedynie w 9 gminach w Polsce w województwie lubuskim.

Która marka cieszy się największą popularnością? Jakie modele są na topie? Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy ranking sprzedaży przyczep rolniczych w Polsce wg danych CEPiK we wrześniu 2019 r.

Cedrob Porty Sp. z o.o. i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A podpisali umowę przedwstępną na budowę mroźni wysokiego składowania. Grupa Cedrob przeznaczy na ten cel 100 milionów złotych.

Janusz Wojciechowski dostał zgodę na od koordynatorów komisji rolnictwa PE na objęcie stanowiska komisarza UE ds. rolnictwa.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje o wysokiej dynamice wzrostu sprzedaży eksportowej mięsa kaczego z Polski.

John Deere został przez jury nagrodzony złotym medalem i trzema srebrnymi przed targami Agritechnica 2019 w Hanowerze. Komisja ds. Innowacji doceniła stałe wysiłki John Deere w zakresie opracowywania zaawansowanych rozwiązań technologicznych oraz współpracę z partnerami. Łącznie branża w tegorocznym konkursie zgłosiła ponad 290 innowacji.

Statystycznie, o tej porze roku, ceny świń rzeźnych zwykle notowały spadki. Teraz sytuacja jest inna. Ceny tuczników w Unii Europejskiej utrzymują się na wysokim poziomie już od kilku tygodniu.

Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy dane dotyczące sprzedaży ciągników wg CEPiK we wrześniu 2019.

Dostawczak zaczepił o ciągnik rolniczy, powodując groźny wypadek w miejscowości Kolechowice w gminie Ostrów Lubelski. Traktorzysta wypadł z pojazdu przez tylną szybę.

W zdecydowanej większości spraw mamy podobną wizję i jesteśmy przekonani, że rolnictwo jest ważnym działem gospodarki europejskiej – mówił w poniedziałek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski na konferencji po podpisaniu wspólnej deklaracji ministrów rolnictwa państw Trójkąta Weimarskiego.

3 października 2019 r. Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o interwencję w sprawie cen ziarna kukurydzy mokrej.

W Centralnej Bibliotece Rolniczej odbyła się uroczystość 25-lecia utworzenia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz inauguracja działalności Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

“Wpływ polityki rolnej Unii Europejskiej na kondycje dealerów maszyn rolniczych. Założenia wspólnej polityki rolnej w kolejnym okresie budżetowym”, to temat panelu dyskusyjnego, który odbył się 19 września podczas wystawy AGRO SHOW. Panel był jednym z punktów zorganizowanego po raz pierwszy Forum Dealerów Maszyn Rolniczych.

Podczas konferencji prasowej wspólne działania przeciw fałszowaniu polskiej żywności zapowiedzieli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz prezes Fundacji AgroUnia Michał Kołodziejczak. 

Mirosław  Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP apeluje do sadowników o niesprzedawanie jabłek po niekorzystnych cenach oferowanych przez podmioty skupujące. Jabłek w tym roku jest mało, więc ceny powinny być znacznie wyższe niż w latach poprzednich.

Wielkopolska jest jednym z polskich ,,zagłębi'' produkcji trzody chlewnej. Okazuje się jednak, że nie tylko producenci, ale i przetwórcy mięsa w Wielkopolsce nie chcą, aby do regionu trafiło mięso ze stref czerwonych ASF.

Szkodniki, aby przetrwać zimę muszą mieć gdzie przezimować. Najczęściej zimują w pozostawionych reszkach pożniwnych.

Ponieważ nie wszyscy jeszcze zebrali tegoroczną kukurydze na ziarno, sprawdzamy, czy lepiej starać się ją zebrać przed przymrozkami, czy też już po?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że nałożył ponad 8,3 mln zł na T.B. Fruit Polska. Jest to pierwsza i jednocześnie maksymalna kara za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej wobec rolników.

Główny Urząd Statystyczny właśnie poinformował, że we wrześniu 2019 r. w stosunku do ubiegłego roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych są wyższe o 6,3%, i niższe zaledwie  0,2% niż w sierpniu 2019 r.

Dotarliśmy do komunikatu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w którym prezez tej instytucji odpiera zarzuty dot. jej funkcjonowania. 

Opór przed stosowaniem roślin genetycznie modyfikowanych powoduje, ze produkujące je koncerny nie osiągają tak wysokich zysków jak zamierzały. Z tego powodu pojawił się pomysł patentowania... roślin naturalnych.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy organizuje konkurs pt. ,,Integrowana ochrona roślin - wizja młodego pokolenia'' dla uczniów wszystkich średnich szkół rolniczych w Polsce.

INTERMAG, jeden z największych w Europie Środkowo-Wschodniej producentów nawozów specjalistycznych i biostymulatorów przeznaczonych dla rolnictwa i ogrodnictwa, wprowadza na rynek nowe, innowacyjne nawozy mikroelementowe AMINO ULTRA.

Województwo pomorskie walczy z ASF. Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, za zgodą Głównego Lekarza Weterynarii i przy wsparciu Wojewody Pomorskiego zdecydował o rozmieszczeniu wzdłuż rzeki Nogat barier zapachowych odstraszających dziki.

Chociaż chmielarze obawiali się o swoje zbiory z powodu upalnego lata i suszy, mają powody do zadowolenia. Z niespełna 20-hektarowej plantacji chmielu w Jastkowie zebrano 42 tony szyszek chmielowych. To rekordowa ilość na przestrzeni wielu lat. 

Po raz pierwszy od początku roku średnie ceny skupu mleka poszły w górę. Zmiana jest jednak minimalna. Średnia stawka, jak informuje Główny Urząd Statystyczny, wynosi 130,62 zł. za hektolitr.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski odniósł się do potajemnie nagranej wypowiedzi w siedzibie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

2 października w pałacu Belwederskim odbyła się uroczysta, jubileuszowa gala 10-lecia konkursu "Kwatery na medal".

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi pomoc dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Rekompensaty pochodzić będą z budżetu krajowego. Wnioski można składać w terminie 3 - 31 października 2019 r. w biurach powiatowych ARiMR. 

W zeszłym roku rzepak w Paryżu był tańszy średnio o 20 euro, dzisiaj tona wyceniana jest na blisko 388 euro, nieco drożej niż w zeszłym tygodniu. To efekt najnowszych informacji płynących z Komisji Europejskiej.

KRUS informuje, że od 1 października 2019 r. zaliczka na podatek dochodowy od osób uzyskujących dochód do kwoty 85.528 zł rocznie ustalana jest w wysokości 17% świadczenia emerytalno-rentowego uzyskanego w danym miesiącu minus 43,76 zł (miesięczna kwota zmniejszająca podatek). Dzięki obniżeniu stawki podatkowej z 18% do 17% najniższa emerytura/renta rolnicza (1.100 zł brutto) wzrasta z 935 zł netto do 943 zł netto.

Od 28 października do 13 grudnia 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów".

Główny Lekarz Weterynarii podał informację o nowych przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików. Między 16 a 22 września wykryto wirusa u 35 sztuk tych zwierząt.

UOKiK informuje: pierwsza i jednocześnie maksymalna kara za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej wobec rolników. UOKiK nałożył ponad 8,3 mln zł na T.B. Fruit Polska. Inny przetwórca – Rauch Polska – uniknął sankcji, ponieważ zmieni swoje praktyki. 

Kto może skorzystać - niech korzysta. Wapno defekacyjne najczęściej dostępne jest tylko dla plantatorów buraków cukrowych. Jest odpadem przy produkcji cukru - ale odpadem bardzo cennym.

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje o niepozostawianie kukurydzy na polach. Powodem są obawy przed dalszym rozprzestrzenianiem się ASF.

To piąty już tydzień, gdzie ceny skupu żywca wieprzowego na europejskim rynku pozostają na tym samym poziomie. Cena skupu utrzymuje się dzięki zwiększonemu eksportowi do Chin i mniejszej produkcji trzody chlewnej w Unii Europejskiej w stosunku do ubiegłego roku.

UOKiK informuje: „Polski” czosnek z Egiptu, cebula jednocześnie z kilku krajów? Takie warzywa spotykamy w naszych sklepach. Inspekcja Handlowa sprawdziła oznakowanie warzyw i owoców krajem pochodzenia – teraz UOKiK prezentuje wyniki z 18 sieci. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia drugi nabór wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska w 2019 r.

O sporym szczęściu może mówić 22-letnia kobieta, która w trakcie wykopków o mały włos nie straciła ręki. Do groźnego wypadku doszło w gminie Sułów (woj. lubelskie).

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że nie ma nic wspólnego z wiadomościami SMS, w których przekazywana jest błędna i nieprawdziwa informacja jakoby rolnicy mieli nie otrzymać w tym roku zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich z powodu rzekomego wytypowania do kontroli.

Jesień nadrabia zaległości w opadach. Co prawda, do wyrównania bilansu wodnego bardzo dużo brakuje, ale dzięki opadom mamy dobre lub bardzo dobre warunki do siewu ozimin.

27 września PZU ruszyło z ofertą dotowanych ubezpieczeń dla upraw ozimych. Dofinansowanie z budżetu państwa może wynieść do 65% składki.

Trwają targi POLAGRA FOOD w Poznaniu. To dla branży spożywczej zwiastun trendów konsumenckich, kompleksowy przegląd ofert, ale też promocja polskiej gospodarki. Tegoroczną edycję otworzył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister Ardanowski w sobotę zaapelował o szukanie sposobu ratowania produkcji buraków cukrowych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Cukier z buraków wypierany jest bowiem przez tańszy w produkcji cukier trzcinowy.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał list intencyjny z firmą Bunge Polska w sprawie zakupu terminala zbożowego w porcie morskim w Świnoujściu. "Terminal przeładunkowy specjalizujący się w przeładunkach zbóż i nasion roślin oleistych jest niezbędny polskiemu rolnictwu, które stanowi jeden z filarów gospodarczych kraju" – mówił zastępca dyrektora generalnego KOWR Wojciech Kędzia.

30 września 2019 r. Europejski Bank Centralny opublikował kurs wymiany, po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie za 2019 r. Wynosi on 4,3782 zł za 1 EUR i jest wyższy od ubiegłorocznego (4,2774 zł za 1 EUR).

"Polska, poprzez swoją historię ma również bogate dziedzictwo kulinarne. Specyfika poszczególnych regionów, wielokulturowość i mniejszości narodowe, ukształtowały przez wieki naszą kuchnię pełną smaków i aromatów" – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas targów „Smaki Regionów”, które rozpoczęły się w sobotę w Poznaniu.

I Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji za nami. Wybrano nowe władze. Choć w zarządzie jest kilka zmian, to na stanowisku prezesa status quo. Kolejną kadencję funkcję tę pełnić będzie Wiktor Szmulewicz.

Spółka Corteva Agriscience i Pro Farm Technologies Ltd, fińska spółka z branży technologii rolniczej zajmująca się opracowywaniem nowatorskich preparatów biologicznych, ogłosiły dziś zawarcie wieloletniej strategicznej umowy handlowej na wyłączność w Europie. Spółki podejmą współpracę w Europie przy tworzeniu produktów opartych na zastrzeżonej technologii Pro Farm, aby zapewnić większe plony.

Symbolicznie rozpoczynamy sezon cukrowy. Cukrownie już pracują, ale to trudny rok. Susza po raz kolejny daje się nam we znaki – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas inauguracji kampanii cukrowniczej w cukrowni Kruszwica, która odbyła się 28 września. 

Odważni, świetnie wyszkoleni, pełni poświęcenia, zawsze gotowi do niesienia pomocy i ratowania innych – tacy są strażacy, którzy byli bohaterami finałowej gali programu „ORLEN dla Strażaków”. W ramach tej inicjatywy PKN ORLEN wspiera straż pożarną – zarówno państwową, jak i straże ochotnicze.

Dziś w Parlamencie Europejskim rozpoczynają przesłuchania kandydatów i kandydatek na komisarzy unijnych. Polski kandydat, Janusz Wojciechowski, który ma być odpowiedzialny za rolnictwo przed komisją stawi się jutro, 1 października.

Memorandum w kwestii współpracy w ramach projektu „Platforma Żywnościowa” zostało podpisane w Zamojskich Zakładach Zbożowych. Sprawdź szczegóły.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Spolecznego przedłużyła do 31 października termin nadysłania prac w konkursie dotyczącym wdrażanej przez Kasę międzynarodowej kampanii Strategia Wizji Zero w sektorze rolniczym w Polsce. Konkurs patronatem honorowym objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Od 30 września do 29 października rolnicy, którzy chcą założyć biznes na wsi, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Tegoroczny nabór wniosków odbywa się na korzystniejszych niż do tej pory zasadach.

Reprodukcja 2020 -  Ślimak hodowlany ratuje od wyginięcia populację winniczka pozyskiwanego do tej pory w Polsce z natury. Dodatkowym plusem hodowli ślimaka jest to, że mając niewielki areał ziemi, można już hodować. Hodowla ślimaka ma tę przewagę nad innymi znanymi w Polsce hodowlami (świnie, drób itp.), że zajmuje niewielką powierzchnię, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a utrzymana w odpowiednich warunkach sanitarnych nie jest uciążliwa zapachowo oraz nie wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym. 

Rozpoczął się sezon na MiniKiwi. Jeden z najbardziej odżywczych owoców jest z powodzeniem uprawiany w Polsce. To mniejszy kuzyn kiwi. Zawiera 20 różnych związków prozdrowotnych: witaminę C, witaminy z grupy B, luteinę, błonnik, potas oraz enzym actinidin, który wspomaga trawienie. MiniKiwi pomaga budować odporność jesienią.

Ceny pomidorów idą w górę. Podrożały czerwone i malinowe. Krajowe ziemniaki po ubiegłotygodniowej obniżce cen, teraz utrzymały poziom. A jak pozostałe owoce i warzywa?

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach opublikował najnowszy raport dotyczący suszy rolniczej. Choć bilans wodny, już w piątym okresie sześciodekadowym, pnie się w górę, to susza notowana jest na terenie ośmiu województw.

Uczniowie trzech szkół - Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Łąkach, Szkoły Podstawowej nr 7 im. gen. Władysława Sikorskiego w Chełmie oraz Zespołu Szkół nr 79 im. Stanisława Kostki Potockiego w Warszawie – otrzymali zestawy komputerowe od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał rozporządzenia zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu oraz rozporządzenie w sprawie obszarów uznawanych za obszary proekologiczne oraz warunków wspólnej realizacji praktyki utrzymania tych obszarów, które umożliwiają rolnikom skorzystanie z odstępstw od niektórych obowiązków w ramach zazielenienia tj. ugorów i międzyplonów. 

41,5 mld zł – tyle w ramach świadczeń i programów prowadzonych przez Ministerstwo Rodziny trafiło przez ostatnie 4 lata do mieszkańców wsi. To wsparcie dla rodzin z dziećmi, ale także dla najbardziej potrzebujących i seniorów. 

Blisko milion pszczół zamieszkało w pasiece ustawionej na pograniczu Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN i terenu Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Płocku. Miód z pasieki został pozytywnie oceniony przez ekspertów z międzynarodowego akredytowanego laboratorium badawczego. Kilkukrotna ekspertyza wykonana przez laboratorium potwierdziła, że miód jest nie tylko smaczny, ale spełnia także normy europejskie  pod względem właściwości fizykochemicznych. 

Carrefour aktywnie pomaga w zmianie nawyków żywieniowych. Sieć sukcesywnie dąży do demokratyzacji produktów ekologicznych poprzez gwarancję najniżej ceny, zwiększenie ich dostępności oraz różnorodności oferowanego asortymentu. Istotnym elementem tej strategii jest także edukacja na temat produktów ekologicznych, którą sieć kontynuuje w drugiej odsłonie kampanii „BIO na zdrowie”. W tajniki produkcji ekologicznej wprowadzają klientów tym razem sami rolnicy i producenci produktów bio, współpracujący na stałe z Carrefour.

Uniwersytet we Wschodniej Finlandii przeprowadził badania według, których spożycie jaj i mięsa drobiowego może być istotnym czynnikiem wspierającym walkę z demencją.

Maria i Kristian Lundgaard-Karlshøj zostali zwycięzcami konkursu WWF na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Międzynarodowe jury doceniło różnorodność środków stosowanych w dużym gospodarstwie rolnym, w celu ograniczenia odpływu składników odżywczych do morza, a także zaangażowanie rolników w opracowywanie nowych strategii na rzecz zrównoważonego rolnictwa.

Corteva Agriscience (NYSE: CTVA) przedstawia polskim producentom jabłek i gruszek nowy środek owadobójczy. DelegateTM – do ochrony upraw jabłoni i grusz przed szkodnikami gąsienicowatymi – zostanie wprowadzony do obrotu w związku z wydaniem zezwolenia przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nowy produkt będzie dostępny dla polskich rolników w 2020 roku.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że według wstępnych danych, w czerwcu tego roku pogłowie bydła wyniosło 6296,7 tys. sztuk. Oznacza to wzrost w stosunku do czerwca ubiegłego roku o blisko 96 tysięcy. Wzrost pogłowia odnotowano w przypadku wszystkich grup struktury stada.

Główny Lekarz Weterynarii podał informację o przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików. We wrześniu (w dniach 2-15 września) wykryto 41 przypadków choroby, wirus potwierdzono u 56 dzików.

41-letni mieszkaniec gminy Kuczbork (woj. mazowieckie) zakończył jazdę ciągnikiem w rowie. Był kompletnie pijany. Miał 4 promile alkoholu. Gdy na miejsce zdarzenia przyjechała policja, traktorzysta ... spał.

Blisko miesiąc był w uśpieniu. Teraz, dość nieoczekiwanie, powrócił. Wirus ASF, bo o nim mowa, znów zaatakował. Tym razem gospodarstwo w gminie Lidzbark Warmiński, gdzie utrzymywano 32 sztuki trzody chlewnej. To 46 ognisko choroby.

Dobór maszyn rolniczych odpowiednich dla danego gospodarstwa powinien być poprzedzony wnikliwym zapoznaniem się z szeroką gamą urządzeń dostępnych na rynku. Najlepszym sposobem na zapoznanie się ze specyfiką poszczególnych maszyn jest naoczne sprawdzenie jak sprawdzają się one w trakcie wykonywania pracy. Potrzebę tą dobrze rozumieją organizatorzy Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW.

Już 29 września w Poznaniu odbędzie się finał „Bitwy Regionów” – konkursu kulinarnego organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Polska należy do największych producentów rolnych Unii Europejskiej: zajmuje wysoką 6. pozycję wśród 27 krajów członkowskich. Jednak, jak twierdzą autorzy raportu „Struktura polskiego rolnictwa na tle Unii Europejskiej” w najbliższych latach będą narastać problemy ekonomiczne i społeczne polskiego rolnictwa. Bez wprowadzenia niezbędnych zmian w strukturach obszarowych i ekonomicznych polskie rolnictwo przegra walkę konkurencyjną z Europą.

Czy właściciel sieci Biedronka stosuje nieuczciwe praktyki wobec dostawców produktów spożywczych? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w tej sprawie. Przedsiębiorcy grozi kara w wysokości 3 procent rocznych obrotów.

Policjanci z województwa łódzkiego rozbili szajkę złodziei okradających rolników. Łupem złodziei padały głównie maszyny rolnicze. Dwóch podejrzanych, decyzją sądu, trafiło do aresztu.

Od 3 października można składać wnioski o pomoc dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Informacje te potwierdziło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wnioski przyjmować będą powiatowe biura ARiMR do końca października.

Niegdyś polecany przy chorobach wątroby czy nadciśnieniu, dziś traktowany, jako roślina bardzo szkodliwa. - Starzec jakubek to pospolita roślina, której należy się wystrzegać - przestrzegają Lasy Państwowe.

John Deere wprowadził na rynek nową generację opryskiwaczy samojezdnych, które wyprodukowano w firmowej fabryce w Horst w Holandii. W nowych modelach R4140i/R4150i inżynierowie wdrożyli kolejne zmiany poprawiające wydajność, precyzję, ale też bezpieczeństwo i komfort operatora.

Duża podaż importowanych ziemniaków sprawiła, że obniżka dotknęła ziemniaki krajowe. Ze względu na większą podaż powoli spadają ceny jabłek, pojawiły się pierwsze importowane bakłażany.

Wraz z częstszymi deszczami na pola wyszły... ślimaki. Szczególnie dużo pojawia ich się w rzepaku.

Właściwe wybarwienie jabłek to jeden z tych czynników, który zawsze decyduje o zakupie owoców przez konsumentów. W tym roku z wybarwieniem jabłek bywa... różnie. Wszystkiemu winny jest wyjątkowo równomierny pogodowo wrzesień.

Grupa, która komunikuje polskie rolnictwo mówi stanowcze NIE hejtowi spływającemu na rolników. "Gwałcą krowy", "znęcają się nad kurami", "niszczą środowisko" – czy naprawę tacy są polscy rolnicy?

Tajlandia to kolejny kraj do którego eksportowane będą polskie jabłka. Przepisy określają, że eksport jabłek z Polski odbywać się będzie na podstawie zezwolenia importowego wydawanego przez Departament Rolnictwa Tajlandii.

Pomorska Izba Rolnicza informuje o kłopotach producentów kukurydzy w nadmorskim regionie. Okazuje się, że ktoś przywiązuje metalowe elementy, najczęściej śruby lub kawałki grubej blachy do roślin na wysokości cięcia kukurydzy. Metal uszkadza maszyny rolnicze.

Tegoroczna susza przypomniała, jak cennym zasobem w branży rolnej jest woda. We wrześniu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 rusza program dotacji na inwestycje w nawadnianie gospodarstw rolnych, a Bank BNP Paribas oferuje rolnikom atrakcyjne rozwiązania na współfinansowanie takich inwestycji. W ramach promocji prowizja za udzielenie kredytów wynosi 0%. Akcji Banku towarzyszy kampania edukacyjna.

Tucz nakładczy w Polsce wymyka się statystykom - taki wniosek można wysnuć na podstawie odpowiedzi na interpelację posła Kazimierza Plocke, który pytał o statystyki dotyczące hodowli trzody chlewnej w Polsce.

Lubelska Izba Rolnicza jest zaniepokojona gwałtownym spadkiem cen jabłek w skupach. Jak informuje rolniczy samorząd, na Lubelszczyźnie cena jabłek w ciągu tygodnia spadła z 0,59 zł do... 0,49 zł za kilogram w dniu 20 września.

Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności nakazuje, by handlowcy podpisywali umowy z organizacjami charytatywnymi o przekazywaniu im produktów spożywczych. Ustawa przewiduje karne opłaty za utylizację żywności, która nie trafiła do potrzebujących.

Statystyki pokazują, że szczepienie lisów ma sens - od kilku lat notuje się znacząco mniejszą zachorowalność lisów na tę chorobę. 28 września w Małopolsce rozpocznie się kolejna akcja  szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że często spotyka się na portalach internetowych z nielegalnymi ofertami sprzedaży produktów leczniczych weterynaryjnych. Taka sprzedaż jest zabroniona.

Znane i lubiane marki maszyn i urządzeń rolniczych, szereg nowości produktowych, oprogramowanie do zarządzania gospodarstwem oraz aplikacje do łatwego i szybkiego dokumentowania zabiegów polowych, a do tego pokazy dynamiczne maszyn rolniczych – takie atrakcje czekały przez ostatnie 4 dni na odwiedzających lotnisko w Bednarach k. Poznania podczas Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro Show.

Tajwan jest kolejnym krajem trzecim, do którego na podstawie ustalonych dwustronnie przepisów fitosanitarnych będą wkrótce eksportowane polskie jabłka.

O godz. 5 rano, na granicy miejscowości Brzeźce i Poręby (powiat pszczyński, woj. śląskie), doszło do zdarzenia, które wzbudziło zaskoczenie u kierowców. 

Po raz pierwszy w historii od 2020 roku Wspólna Polityka Rolna (WPR) zamiast dwóch filarów, czyli dopłat bezpośrednich dla rolników i rozwoju obszarów miejskich, ma opierać się na jednej strategii i połączonym planie wydatków. Komisja Europejska proponuje, by ten nowy model zapewnił większą elastyczność państw członkowskich w osiąganiu ogólnych i szczegółowych celów WPR.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy program pomocy z PROW 2014-2020. Od 25 września 2019 r. do 22 listopada 2019 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą składać wnioski o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego. Nabory dotyczące nawodnienia w gospodarstwie rolnym będą ogłaszane cyklicznie.

 Firma John Deere opracowała zupełnie nową ofertę ciągników serii 6M o wyższym komforcie oraz lepszej wydajności, zwrotności i widoczności. Nowa seria zastępuje wcześniejsze serie 6M, 6MC oraz 6RC i obejmuje nowe modele czterocylindrowe o mocy od 90 do 120 KM i rozstawie osi 2,4 m. Ciągniki te mają mniejsze wymiary niż poprzednio oferowane maszyny John Deere w tym zakresie mocy, a nisko wyprofilowana maska zapewnia dobrą widoczność.

Kolejny rok trwają dyskusje o prowadzonym monitoringu suszy. Pomimo tego, że przez całe pierwsze półrocze susza widoczna była przysłowiowym gołym okiem, na opinię instytutu zajmującego się monitoringiem trzeba było czekać kilka miesięcy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi pomoc dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Rekompensaty pochodzić będą z budżetu krajowego. Planowany termin rozpoczęcia naboru wniosków to 3 października 2019 r.

W południowej Polsce rozpoczęły się zbiory kukurydzy na ziarno. Tam, gdzie była bardziej sprzyjająca pogoda w czasie wzrostu i dojrzewania roślin, trwają jeszcze żniwa kukurydzy na kiszonkę.

Główny Urząd Statystyczny podał informacje o produkcji zwierzęcej w Polsce w 2018 roku. Okazuje się, że zarówno pod względem ilości mleka, produkcji jaj i żywca rzeźnego produkcja wzrosła.

Kampania „Słodka równowaga” przygotowana przez Związek Producentów Cukru w Polsce, powstała, aby pokazać społeczeństwu, czym tak naprawdę jest cukier, jaka jest jego rola w naszym organizmie oraz po to, aby obalić szkodliwe stereotypy, które narosły wokół tego tematu.

Sprawdźmy, jakie maszyny czekają na odwiedzających stoisko John Deere podczas Agro Show w Bednarach?

Dziś w Hali Seminaryjnej Targów Agro Show w Bednarach odbyła się uroczystość podsumowania tegorocznego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, organizowanego przez KRUS. W wydarzeniu uczestniczyli wszyscy Laureaci Konkursu wraz z rodzinami.

Jak informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, na uprawach rzepaku na polach w Winnej Górze bardzo licznie pojawił się gnatarz rzepakowy.

"W związku z pojawiającymi się informacjami o zagrożeniu dla konsumentów ze strony mięsa wieprzowego, przypominamy o wynikach badań, które zaprzeczają takim twierdzeniom" - informuje w specjalnym komunikacie Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Kolejny tydzień, kolejne wzrosty na giełdzie. Notowania rzepaku na światowych parkietach pną się w górę już niemal miesiąc. Ostatnie podwyżki, zdaniem ekspertów, to efekt drożejącej gwałtownie ropy i olejów.

Dziś w Zespole Szkół w Działyniu miała miejsce inauguracja ogólnopolskiej kampanii poświęconej rolnictwu ekologicznemu "Skąd się biorą produkty ekologiczne". Wzięli w niej udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Komisja Europejska ogłosiła nabór w ramach programu WiFi4EU przewidującego dotacje na zakup sprzętu do hotspotów i jego instalację. Ogłoszony nabór jest bardzo krótki – rozpoczyna się 19 września o godz. 13.00 i będzie trwał do 20 września 2019 r. do godz. 17.00.

Na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego Komisja Europejska wydała decyzję umożliwiającą Polsce skorzystanie z odstępstw od niektórych obowiązków w ramach zazielenienia tj. ugorów i międzyplonów. Ma to związek z dotkliwą suszą, jaka wystąpiła w Polsce i w innych krajach członkowskich w 2019 roku. Odstępstwa mają na celu zwiększenie dostępności pasz na obszarach dotkniętych klęską suszy. 

Rzepak zasiany, a pogoda dopisuje. Deszcze pojawia się często, a wraz z deszczem pojawiają się szkodniki. Aby być na bieżąco i sprawdzać, co dzieje się w naszej uprawie warto wystawić żółte naczynia - także jesienią.

Wyjątkowo stabilny w ubiegłych latach rynek wołowiny w tym roku nie przestaje zaskakiwać. Ceny zdążyły się ustabilizować na najniższym od pięciu lat poziomie, a już zapowiadają się kolejne obniżki.

Pomoc będzie udzielana na każdy ha poszkodowanych upraw rolnych w przypadku gdy szkody spowodowane tegoroczną suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzią oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, wynoszą co najmniej 30% uprawy deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku. 

Nadzwyczajne posiedzenie Komisji Rolnictwa w urzędzie marszałkowskim województwa pomorskiego obradowało w sprawie afrykańskiego pomoru świń. Zdaniem Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, wykrycie ogniska ASF na Pomorzu jest tylko kwestią czasu.

XIX Kongres Gmin Wiejskich odbywa się w dniach 18-19 września 2019 roku w Ossie. W tym roku jednym z głównych tematów spotkania jest szeroko pojęta ochrona środowiska. Wczoraj w Kongresie wziął udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie organizuje wyjazd studyjny pod nazwą "Innowacyjny wypas – nowoczesne metody stosowania wypasu bydła zwiększające dochodowość gospodarstw rolnych". Uczestnicy odwiedzą gospodarstwa na terenie Polski i Niemiec.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłosiła wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2019 r. Sprawdź!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że w dniu 30 września 2019 r. upływa termin składania wniosków dotyczących dofinansowania ponoszonych przez producentów rolnych  kosztów zbioru, transportu i unieszkodliwiania materiałów szczególnego ryzyka od owiec, kóz i cieląt poddanych ubojowi w gospodarstwie rolnym. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych chce, by rolnicy dzierżawiący ziemię z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa mogli skorzystać z możliwości odroczenia płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy bez stosowania opłat i odsetek, na podstawie kopii protokołów stwierdzających wystąpienie suszy, które nie są jeszcze zatwierdzone przez wojewodę.

2,5 promila alkoholu w organizmie miał 69-letni mężczyzna, który kierując ciągnikiem wjechał w dom sąsiada. Mieszkaniec gminy Kurów, chcąc wyjechać z posesji zawiesił się na podmurówce garażu.

Po sukcesie programu pilotażowego, czas na wdrożenie strategii w całej Polsce. Program zbierania i unieszkodliwiania foliowych opakowań, bo o nim mowa, jest oczekiwany przez rolników. Na jego realizacje rząd przeznaczy 100 mln zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował na konferencji prasowej Minister Środowiska Henryk Kowalczyk.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy program pomocy z PROW 2014-2020. Od 25 września 2019 r. do 22 listopada 2019 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą składać wnioski o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego. 

Kraje Unii Europejskiej wykazują się stabilizacją cen na rynku tuczników. Wyjątek stanowi Francja, gdzie cena skupu, w porównaniu do ubiegłego tygodnia, wzrosła o 5 centów. Na krajowym podwórku utrzymano ceny sprzed tygodnia.

W zrównoważonej gospodarce odpadami, która jest jednym z priorytetów dla NFOŚiGW, liczy się zarówno segregacja u źródła, jak również recykling i odzysk. Wszystkie te elementy będzie można już niedługo łatwo i szybko kontrolować. Dzięki zmianom, jakie planowane są od stycznia przyszłego roku.

Harmonogram tegorocznych naborów w ramach PROW na lata 2014-2020 został zaktualizowany.  W porównaniu z poprzednim planem rozszerzono go o możliwość skorzystania przez rolników z dotacji na inwestycje chroniące wody gruntowe przez azotanami. 

Ponad 2,5 tysiąca świń spłonęło w pożarze chlewni we wsi Nowoberezowo koło Hajnówki (woj. podlaskie). Starty wyrządzone przez żywioł szacuje się na 3,5 miliona złotych.

Monitoring suszy rolniczej trwa - Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował dwunasty raport. Wynika z niego, że susza notowana jest w sześciu województwach. To także czwarty kolejny okres, gdzie odnotowano wzrost wartości klimatycznego bilansu wodnego. 

Od 30 września do 29 października rolnicy, którzy chcą założyć biznes na wsi, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Tegoroczny nabór wniosków odbywa się na korzystniejszych niż do tej pory zasadach.

Obchody Dożynek Prezydenckich rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej odprawionej w Kaplicy Polowej AK. Następnie barwny korowód dożynkowy przeszedł na stadion Centralnego Ośrodka Sportu w Spale. Zobaczcie naszą relację!

Powolny wzrost podaży pietruszki powoduje spadki cen. Pietruszka kosztuje teraz sześć razy mniej niż w lipcu.

14 września 2019 r. odbyły się Krajowe Dożynki Ekologiczne, połączone z festynem "Barwy lata, dary jesieni" w Przysieku. W uroczystościach uczestniczył minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

New Holland Agriculture wprowadza do sprzedaży innowacyjną serię ciągników T8 GENESIS® z inteligentnymi systemami rolnictwa precyzyjnego (PLM™). Opracowana przez New Holland platforma umożliwia użytkownikom i dealerom osiągnięcie najwyższego poziomu w zarządzaniu i wykorzystaniu maszyny.

Spółka Anwil wchodząca w składu Grupy Orlen w związku z prowadzoną inwestycją nawozową, zawarła umowę na budowę infrastruktury pomocniczej. Projekt ma na celu zwiększenie zdolności prodyukcyjnych Anwilu w tym obszarze o 50 procent oraz poszerzenie oferty produktowej o cztery rodzaje nawozów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, dotyczącym łatwiejszej identyfikacji produktów wytworzonych z polskich surowców, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało zasady stosowania w oznakowaniu żywności informacją „Produkt  polski”.

Zbiory tytoniu już na ukończeniu. Jak oceniają eksperci, surowca będzie o kilkanaście procent mniej niż w ubiegłym roku.

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk wstrzymał wykonanie uchwał Naczelnej Rady Łowieckiej. Wybory odbyły się z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa?

Bośnia i Hercegowina będzie eksportować drób i jaja do UE. Zezwolenia na sprzedaż mięsa drobiowego wydano na początku roku, w maju zgodę dostały konkretne zakłady. Niebawem rozpoczną się pierwsze wysyłki kurczaków.

Pytanie to zadaje sobie wielu producentów nasion. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Martin & Jacob na zlecenie marki Golden Seeds, polscy gospodarze inwestują w kwalifikowany materiał siewny głównie w oczekiwaniu na przyszły zysk: wyższy plon (78,9 proc.) i ziarno lepszej jakości (72,4 proc.). Bieżące oszczędności mają dla nich mniejsze znaczenie.

Wczoraj w Belwederze Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z laureatami konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne”. "Dziś polska wieś jest nowoczesna, piękna, czysta, schludna i zadbana. Polska wieś – można śmiało powiedzieć – staje się wizytówką Rzeczypospolitej" – podkreślał Prezydent.

Portal swiatoze.pl informuje, że czeka nas podwyżka cen wody. Według tych informacji woda zdrożeć może nawet o 50%, a ma to związek ze zmianami, które mają zostać wprowadzone w znowelizowanym prawie wodnym.

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego chce zaprezentować polskim rolnikom, producentom rolnym, przedsiębiorcom sektora rolno-spożywczego innowacyjne rozwiązania w małym przetwórstwie. W tym celu w październiku organizuje wyjazd o Austrii. Trwa nabór chętnych.

Ponad 76 tys. ton artykułów spożywczych - o łącznej, szacunkowej wartości około 354 mln zł brutto - trafi do osób najbardziej potrzebujących. 

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. rozpoczęła kampanię cukrowniczą. 10 września skup i przerób buraków cukrowych zaczęła Cukrownia w Werbkowicach. 14 września ruszy kampania w Malborku. 18 września kampanię rozpoczną Cukrownie Dobrzelin, Kluczewo i Krasnystaw. 28 września kampania zacznie się w Kruszwicy i Nakle nad Notecią. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce, aby rolnicy, którym bezpodstawnie odebrano zwierzęta otrzymywali odszkodowania. Taki wniosek zgłosili w związku z konsultacjami poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza twierdzi, że ogromna grupa gospodarstw dotkniętych suszą może zostać pozbawiona pomocy. Jaki jest tego powód? 

Trwają jesienne zbiory malin. W tym roku plantatorzy doczekali się stawek o kilka złotych za kilogram wyższych niż w ubiegłym sezonie. Cena zadowala, ale z powodu suszy, plony już niekoniecznie.

Jabłek jest mniej, stąd większe szanse na wyższe ceny. Ale stawki choć wyższe niż przed rokiem, nie wszędzie zrekompensują mniejszą produkcję.

W dniach 14-15 września po raz kolejny odbędą się Dożynki Prezydenckie w Spale. Zobacz program wydarzenia!

"Musimy zidentyfikować wszystko to co przeszkadza w funkcjonowaniu Lokalnych Grup Działania, tak aby zostało to usunięte w przyszłej perspektywie finansowej" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który uczestniczył w seminarium Lokalnych Grup Działania w Ciechocinku.

Przed nami kolejna edycja jednej z największych plenerowych wystaw rolniczych w Europie, czyli AGRO SHOW, która organizowana jest przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Tradycyjnie odbędzie się ona w Bednarach, a zaplanowano ją w dniach 19-22 września.

Krajowa Spółka Cukrowa przystąpiła do Programu "Produkt polski". Sprawdź szczegóły.

W ramach kampanii informacyjno – promocyjnej „Siła smaku, witamin i kolorów – Poznaj jakość jabłek z Europy” prowadzonej przez Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”, wspólnie ze Związkiem Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej gościliśmy grupę profesjonalistów z branży mediów i dystrybutorów świeżych owoców ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Bydgoszczy po krótkim pościgu zatrzymali do kontroli ciężarówkę przewożącą żywy drób. W trakcie kontroli okazało się, że ciężarówka przewoziła aż o 4,5 tony drobiu za dużo.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek Walnego Zgromadzenia Podkarpackiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministra Środowiska o podjęcie działań, które ograniczą negatywny wpływ rosnącej populacji wilka na działalność rolniczą i życie codzienne mieszkańców podkarpackich wsi.

W dniach 10-11 września w Sofii odbyło się 14 spotkanie Stałej Grupy Ekspertów ds. ASF w Europie. W spotkaniu uczestniczył zastępca Głównego Lekarza Weterynarii dr Paweł Niemczuk.

Dziś w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca ogólnopolską kampanię informacyjną, która ma na celu zwiększenie świadomości konsumentów na temat oznakowania „Produkt polski”.

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk uczestniczył w uroczystej inauguracji spotkań z Kołami Gospodyń Wiejskich w Pułtusku. Podczas wydarzenia zaprezentował wsparcie resortu środowiska dla mieszkańców terenów wiejskich.

Ceny żywca wieprzowego w Europie wciąż stabilne. Za zachodnią granicą to już trzeci tydzień stabilizacji. Krajowi przetwórcy również nie zmieniają cen. Szansą na podwyżki są rosnące potrzeby importowe Chin.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło w Spiczynie podczas zbioru chmielu. Mężczyzna spadł z ambony znajdującej się na wysokości kilku metrów. Doznał bardzo poważnych obrażeń zagrażających jego życiu.

Unia Europejska jest największym światowym eksporterem produktów rolno-spożywczych. W 2018 r. wartość tego eksportu z UE wyniosła 138 mld euro.

Pociski artyleryjskie pochodzące prawdopodobnie z okresu II wojny światowej znalazł rolnik z gminy Janów Podlaski podczas prac na swojej posesji. Znaleziskiem zajął się wojskowy patrol rozminowania z jednostki wojskowej w Chełmie.

6751 wniosków na łączną kwotę 23 334 000 zł złożyły do 31 sierpnia koła gospodyń wiejskich, które w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ubiegają się o wsparcie finansowe. Na pomoc dla kół przeznaczonych jest w 2019 r. 40 mln zł. 

Jak informuje Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego, w pierwszych dniach września w rejonie plantacyjnym Gostyń oraz Miejska Górka rozpoczął się zbiór buraków cukrowych oraz ruszyły dostawy do cukrowni.

Mamy odpowiedź Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki  Wodnej  na wniosek Zarządu KRIR dotyczący wprowadzenia jednolitych dopłat do wapnowania gleb dla wszystkich gospodarstw rolnych.

Mariusz Sobieszek, producent róż, obsypany został gradem nagród podczas Ogólnopolskiej Wystawy Róż Ogrodowych, którą można było w miniony weekend oglądać w Kutnie. Jego róża Pastella, wyhodowana przez Tantau, zdobyła tytuł Złotej Róży.

Choć rozpoczęła się nowa kadencja izb rolniczych, w wielu miejscach problemy są... stare. Jednym z największych zagrożeń jest ASF, o którym rozmawiano w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rolniczej.

Prawie 170 wniosków przyjął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w pierwszym tygodniu funkcjonowania programu „Mój Prąd”. Zrealizowano już pierwsze płatności.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpoczęło konsultacje publiczne projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy.

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do grzybiarzy i zbieraczy owoców leśnych o zachowanie zasad bezpieczeństwa na obszarach, gdzie występuje afrykański pomór świń. Ma to związek z ryzykiem zawleczenia choroby do gospodarstw.

To jest to, na co rolnicy w całym kraju czekali. W niedzielę obchodziliśmy święto Matki Boskiej Siewnej. Od soboty natomiast w całym kraju obserwowane są przelotne deszcze. 

Aż 93% Polaków w ciągu ostatnich 6 miesięcy odwiedziło lokale gastronomiczne. Chętnie jadamy poza domem, ponieważ lubimy spotykać się ze znajomymi i odkrywać nowe, nieznane smaki. Wśród najczęściej wybieranych rodzajów kuchni niezmiennie dominują polska i włoska. 

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Piotr Woźny, rozpoczął konsultacje społeczne stanowiska prezentującego model współpracy między NFOŚiGW a sektorem bankowym przy realizacji celów strategicznych rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Świadczenie usług rolniczych przy jednoczesnej modernizacji parku maszynowego to spore wyzwanie. Czy możliwe jest pogodzenie tych dwóch celów i utrzymanie płynności finansowej?

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, rozszerza swoją ofertę o wyjątkowo skuteczny herbicyd AKAPIT® 125 EC.

8 września obchodzimy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, potocznie zwane świętem Matki Boskiej Siewnej. To dzień błogosławieństwa ziarna siewnego oraz symbolicznego zamknięcia jednego cyklu upraw rolnych i rozpoczęcia kolejnego. Po tym święcie zaczynano bowiem jesienną orkę i siew zbóż ozimych. Sprawdźmy zatem, jak kształtowało się ono w polskiej tradycji ludowej oraz jakie zwyczaje są z nim związane. 

Niska podaż jabłek wywołana przez wiosenne przymrozki powoduje bardzo wysokie ceny jabłek. Po chwilowym wzroście spadła z kolei cena krajowych ziemniaków. A jak pozostałe warzywa i owoce?

Zapraszamy do zapoznania się z Poradnikiem dla Kół Gospodyń Wiejskich, opracowanym przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w ramach projektu „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich”.