KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Aktualności

Z jakim problemami zmierzy się Komisja Rolnictwa pod kierownictwem nowego Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich UE? Czy transformacja cyfrowa to dla rolnictwa szansa, czy zagrożenie? Który polski produkt może stać się hitem eksportowym i podbić rynki krajów afrykańskich i azjatyckich? To główne zagadnienia trzeciej edycji Europejskiego Forum Rolniczego. Najważniejsze wydarzenie w branży rolno-spożywczej odbędzie się w dniach 20-21 marca 2020 roku w Centrum G2A Arena w Jasionce/k. Rzeszowa.

Dziwna to zima, gdy w połowie stycznia na dworze jest nawet +10 stopni. Większość zbóż zatrzymała wegetację, ale rzepaki w dużej części kraju nie są w trakcie zimowego spoczynku.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego 9 stycznia zainaugurowała dziesiątą - jubileuszową edycję konkursu plastycznego dla dzieci „Bezpiecznie na wsi”, kierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich.

Rozpoczęły się Targi Polagra Premiery 2020, które trwają od piątku 17 stycznia do niedzieli 19 stycznia. To wyjątkowa impreza branży agro, podczas której możemy podziwiać nowości wśród maszyn i urządzeń rolniczych.

Podczas Międzynarodowych Targów Rolno-Spożywczych „Zielony Tydzień” polscy wystawcy zabierają odwiedzających berlińskie targi w kulinarną podróż po różnych regionach naszego kraju. Nasze stoiska dają możliwość poznania szerokiej gamy regionalnych i lokalnych specjałów o najwyższych walorach jakościowych i smakowych.

Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF chce wykorzystywać nowoczesne technologie do szacowania występowania dzików. Chodzi tu między innymi o kamery termowizyjne i drony.

Ruszyła opóźniona realizacja ubiegłorocznego Podprogramu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa, który potrwa do lipca 2020 roku. Zakup żywności sfinansowano dzięki Europejskiemu Funduszowi Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Przedłużenie terminu sprawozdawczości dot. odpadów, m.in. dla samorządów, czy wprowadzenie obliga sporządzania ewidencji odpadów w przypadku awarii Bazy Danych Odpadowych (BDO) - to część poprawek, jakie zaproponowała senacka komisja środowiska do noweli ustawy dot. BDO.

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w III kwartale 2019 roku wzięła pod lupę miody i sprawdziła ich jakość handlową. Nie wszystko jednak było w porządku.

Krajowa Spółka Cukrowa podsumowała sezon. Niesprzyjająca pogoda, głównie susza, a do tego szkodniki zmniejszyły plony buraków. Cukru jednak nie zabraknie.

Ubój z konieczności zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią dotyczy sytuacji, gdy zdrowe zwierzę, np. świnia, owca, koza, krowa, czy koń, ulegnie wypadkowi, np. złamie kończynę, kręgosłup, lub też ulegnie innemu urazowi, który uniemożliwia mu naturalne poruszanie się i tym samym transport do rzeźni. W takiej sytuacji istnieje możliwość uratowania wartości rzeźnej zwierzęcia.

Kolejny kraj członkowski Unii Europejskiej walczy z wysoce zjadliwym wirusem grypy ptaków u drobiu. Na Węgrzech pojawiają się kolejne ogniska.

Budżet na rolnictwo zapowiada się optymistycznie – zapowiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas dzisiejszej konferencji poświęconej harmonogramowi naboru wniosków w ramach PROW 2014-2020.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje o kolejnych prawdopodobnych ogniskach ptasiej grypy w Wielkopolsce. 

Minister Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w otwarciu Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, zorganizowanych w centrum targowo-wystawienniczym w Nadarzynie.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało harmonogram planowanych naborów wniosków w ramach PROW 2014–2020 do końca 2021 r. Zobaczcie, o jakie działania i w jakich terminach będziecie mogli się ubiegać.

Koła gospodyń wiejskich, które w 2019 r. skorzystały z finansowego wsparcia udzielonego przez ARiMR, mają czas do końca stycznia 2020 r. na złożenie sprawozdania rozliczającego na co konkretnie wydały otrzymaną pomoc. 

Poznaliśmy szacunki amerykańskich analityków. 

Ptasia grypa nie odpuszcza. Tam, gdzie wykryto pierwsze ogniska choroby, są już pierwsze szacunki strat finansowych. 

Tylko przez pierwsze kilka godzin od uruchomienia II naboru do NFOŚ wpłynęło blisko 100 wniosków. 

W gospodarstwach ekologicznych produkcja żywności odbywa się według precyzyjnie określonych zasad regulowanych przepisami krajowymi oraz unijnymi. Gdzie więc kupić ekożywność?

Rolnicy apelują, aby odbieranie zwierząt, którym może dziać się krzywda, możliwe było wyłącznie po ocenie inspekcji weterynaryjnej. 

W Europie jest już ponad 1000 grup na rzecz innowacji w rolnictwie, w Polsce tylko 30. Jest szansa, że wkrótce będzie ich więcej. 

Zostały 2 dni na złożenie ważnych dokumentów do KOWR. Bez tego nie możesz dalej produkować. 

Rozwój sprzedaży bezpośredniej i detalicznej oraz produkcja żywności ekologicznej i białka roślinnego – to szanse rozwoju gospodarstw rolnych, o których mówiono przy okazji gali finałowej Konkursu Rolnik Pomorza i Kujaw.

W 2019 roku MAKRO Polska zainaugurowało szlak kulinarny, który swoją odsłonę miał w 5 regionach. Na kulinarną przygodę zaprosiło mieszkańców i turystów Zakopanego i Podhala, Warszawy, Krakowa, Trójmiasta i Pomorza oraz Wrocławia i Dolnego Śląska. Łącznie, w ponad 90 restauracjach spróbować można polskich tradycyjnych dań, zainspirowanych lokalnymi, historycznymi smakami.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz poinformowała, że wykryte zostało kolejne ognisko ptasiej grypy...

W ramach pierwszego naboru wpłynęło 30 tys. wniosków na kwotę 130 mln zł. NFOŚiGW może więc mówić o sukcesie. Teraz przyszedł czas na II nabór, który rozpoczyna się 13 stycznia 2020 r. 

Strażacy prawie każdego dnia uczestniczą w nietypowych interwencjach. Do jednak z najtrudniejszych doszło kilka dni temu w Jędrzejowie, w woj. świętokrzyskim. Tu strażacy pomogli uwolnić dwa konie, które wpadły do dołu wykopanego pod szambo.

Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem rynku przyczep w 2019 r., według danych CEPIK. 

O szansach i zagrożeniach dla polskiego mleczarstwa dyskutowano podczas Konferencji Mleczarstwa Polskiego EUROMLECZ 2020, która odbywała się 10 stycznia w Ciechocinku.

Zgodnie z ustaleniami ministrów rolnictwa Polski - Jana Krzysztofa Ardanowskiego i  Niemiec - Julii Klöckner i w wyniku ich decyzji 10 stycznia odbyło się polsko-niemieckie spotkanie na temat zwalczania afrykańskiego pomoru świń. 

138 mld zł to kwota, na jaką na obszarach wiejskich są realizowane projekty współfinansowane z funduszy UE – przypomniała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Płot, który miał ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa ASF u dzików na terenie powiatu wolsztyńskiego nie zdał egzaminu. Poza ogrodzeniem znaleziono bowiem cztery padłe, chore zwierzęta. 

Województwo Kujawsko-Pomorskie przy wsparciu Fundacji Hodowców Polskiej Białej Gęsi zaprasza na bezpłatne szkolenie „Przyzagrodowy Chów Gęsi”. Nabór wniosków trwa do 15 stycznia 2020 r.

W związku z tym, że od jutra pierwsze województwa rozpoczynają ferie zimowe, policja rusza z coroczną akcją „Bezpieczne ferie”. W całym kraju podejmowane będą działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa wyjeżdżającym na wypoczynek. 

Federacja Inicjatyw Oświatowych wystąpiła do premiera Mateusza Morawieckiego z petycją o kontynuację obrad Okrągłego Stołu Oświatowego, z uwzględnieniem dyskusji o oświacie na obszarach wiejskich.

GUS podsumował zbiory na rynku warzyw. Łączną produkcję warzyw gruntowych (odmian wczesnych i późnych) oszacowano w 2019 r. na ponad 3,8 mln t, tj. na poziomie o ok. 6% niższym od produkcji roku ubiegłego.

Inspektorzy z Wielkopolski skontrolowali podejrzany pojazd przewożący trzodę chlewną. Okazało się, że świnie transportowane były w skandalicznych warunkach - przyczepa była brudna, z dużą ilością zwierzęcych odchodów. 

Do niecodziennego zdarzenia doszło w minionym tygodniu w Krakowie. Agresywny dzik zaatakował trzy osoby - musiała interweniować policja i weterynarz. 

Zlikwidowanie ogromnej plantacji konopi indyjskich, gdzie rosło ponad 1350 krzewów oraz przejęcie 16 kg marihuany, to efekt ostatnich działań policjantów CBŚP. Z szacunków śledczych wynika, że z plantacji po wysuszeniu można byłoby uzyskać niemal co miesiąc 10 kg marihuany.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski towarzyszył 9 styczna prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Kolnie, w woj. podlaskim. Miała tam miejsce konferencja poświęcona obszarom wiejskim. 

W dniach od 15 do 31 stycznia 2020 r. na terenie całej Polski zostanie przeprowadzone badanie statystyczne z zakresu rolnictwa. Rolnicy będą wypełniać ankiety, odbierać telefony, albo osobiście rozmawiać z ankieterami Głównego Urzędu Statystycznego. Wszystko po to, by dowiedzieć się, w jakim miejscu jest obecnie polskie rolnictwo.

Od kwietnia za napoje, w których składzie jest cukier zapłacimy więcej. Powstał bowiem projekt ustawy o wprowadzeniu tzw. podatku cukrowego. 

Targi Polagra Premiery 2020 rozpoczną się 17 stycznia 2020 r. w Poznaniu. Podczas targów będzie można zobaczyć innowacyjne maszyny i najnowsze rozwiązania rolnicze na nowy sezon, wykonane w oparciu o najwyższej klasy technologie. Na szczególną uwagę zasługują laureaci nagrody ZŁOTY MEDAL MTP, którzy podczas uroczystej inauguracji Targów otrzymają nagrody. 

Przedstawiamy wyniki sprzedaży ciągników rolniczych w 2019 r. według danych CEPIK. Na podium bez większych niespodzianek.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zgodnie z poleceniem Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Infrastruktury, włącza się do działań prewencyjnych w związku z zagrożeniem spowodowanym wystąpieniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Jak poinformował Dziennik Wschodni, martwy jastrząb, znaleziony w Starym Uścimowie, był zakażony wirusem ptasiej grypy. Czy to dzikie ptaki są źródłem rozprzestrzeniania się choroby na fermach drobiu?

Każdy rolnik, który chce odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy, używany do produkcji rolnej, powinien zbierać faktury VAT i złożyć wnioski w odpowiednich terminach. Zobacz, o czym i kiedy musisz pamiętać!

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie ogłosiło XX edycję ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces” na najlepsze działania kreujące przedsiębiorczość na obszarach wiejskich.

Wysokie ceny kurcząt rzeźnych w ostatnim miesiącu 2019 roku nie były następstwem  – jak do tej pory powszechnie sądzono – zastępowania drożejącej wieprzowiny mięsem drobiowym - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Co zatem było przyczyną? 

W miniony piątek w Nowym Targu doszło do niebezpiecznego wypadku podczas odśnieżania podwórka. Ucierpiało dziecko, które siedziało na błotniku ciągnika.

Ustawa Prawo wodne wprowadziła na terenie całego kraju obowiązek stosowania Programu działań mających na celu ograniczenie odpływu azotu ze źródeł rolniczych (w skrócie Programu azotanowego). Ustanowiła również system kar za nieprzestrzeganie prawa i wymogów, który jest uzależniony od zakresu i stopnia naruszenia.

W 2020 roku branżę produkcji wieprzowiny czeka niepewność i wiele wyzwań - czytamy w pierwszym, w nowym roku, komunikacie Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Między 17 a 19 stycznia 2020 r. Poznań stanie się miejscem Premier branży rolniczej. Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra-Premiery to niezwykle ważne wydarzenie dla branży rolniczej nie tylko w Polsce, ale też w Europie Środkowo-Wschodniej. To doskonałe miejsce do wymiany doświadczeń i wiedzy pomiędzy przedstawicielami biznesu. 

Podsekretarz stanu Ryszard Kamiński, w imieniu ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego wziął udział w pierwszym w tym roku spotkaniu Klubu Dobrego Rolnika. 

W 2020 r. rolnicy hodujący krowy i świnie będą mogli otrzymać dodatkowe wsparcie finansowe, jeśli poprawią warunki utrzymania zwierząt ponad wymagane normy. 

Ostatnie dni przyniosły niepokojące informacje dotyczące potwierdzenia nowych ognisk ptasiej grypy w Polsce. Niestety ma to swoje konsekwencje, ponieważ ogromne stada drobiu są wybijane, a polskim producentom ogranicza się możliwość eksportu drobiu i jaj. 

Dziś w Belwederze odbyła się konferencja „Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu”, która uroczyście zainaugurowała obchody Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin. Wzięli w niej udział Prezydent RP Andrzej Duda, Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

W województwie lubelskim liczba ognisk ptasiej grypy wzrosła już do ośmiu. Jak informuje Dziennik Wschodni, w kolejne miejsce wirus dotarł, ponieważ padłymi indykami nakarmiono hodowlę lisów. 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zgodnie z poleceniem Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Infrastruktury, włącza się do działań prewencyjnych w związku z zagrożeniem spowodowanym wystąpieniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). W związku z nadzwyczajną sytuacją, by ograniczyć migrację dzików, zamykane są przejścia dla zwierząt wzdłuż kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych.

W wyniku renegocjacji wzoru świadectwa zdrowia służby weterynaryjne Polski i Kostaryki rozszerzyły listę produktów, dla których możliwe jest uzyskanie uprawnień przez zakłady mleczarskie. 

Ponad 5 mld zł przychodu osiągnęła MLEKOVITA w 2019 roku – to już kolejny rekordowy i historyczny wynik w ponad 90-letniej historii firmy. Tym samym MLEKOVITA wzmocniła swoją niekwestionowaną pozycję lidera branży.

6 stycznia 2020 roku, pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami ponad 850 miejscowości w Polsce i 18 poza jej granicami. A skąd wziął się pomysł na ich organizowanie? 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że koła gospodyń wiejskich, które w 2019 roku wykorzystały przyznaną pomoc, muszą ją rozliczyć do 31 tycznia 2020 r. Niedotrzymanie tego terminu spowoduje konieczność zwrotu przyznanych środków.

Narodowe Centrum Kultury ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu EtnoPolska 2020. Program zakłada dofinansowanie zadań wzmacniających tożsamość kulturową i uczestnictwo w kulturze na poziomie lokalnym i regionalnym.

Z roku na rok mieliśmy coraz mniej niedziel handlowych. W roku 2020 będzie ich tylko siedem. Zobacz, w które niedziele zrobisz zakupy? 

Rok 2020 zaczął się od alarmu spowodowanego ptasią grypą i niewątpliwie są powody do dalszych obaw. Po pierwsze wirus ptasiej grypy lubi chłód, a więc dobrze przenosi się właśnie zimą, a po drugie... wykrycie choroby może mieć bardzo trudne konsekwencje dla polskiego drobiarstwa.

Pracujemy nad wprowadzeniem na polski rynek systemu kaucji m.in. na butelki z tworzyw sztucznych po napojach - powiedział PAP wiceminister klimatu Sławomir Mazurek. Resort liczy, że parlament przyjmie odpowiednie przepisy jeszcze w 2020 roku.

Z dniem 1 stycznia 2020 roku w życie weszły nowe przepisy prawne dotyczące m.in.: paliwa rolniczego, dopłaty do składek ubezpieczeniowych, maksymalnych sum ubezpieczenia, oznakowania produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów.

Wraz z początkiem Nowego Roku, na całym świecie rozpoczynają się obchody Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin (MRZR), ogłoszonego przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Hasło przewodnie tego całorocznego święta brzmi: „Chroniąc rośliny, chronisz życie”.

Oferta spółki Grupy Energa na sprzedaż energii elektrycznej z Farmy Wiatrowej Przykona, o łącznej mocy zainstalowanej 31,150 MW, wygrała na aukcji OZE ogłoszonej przez URE. Jest to kolejna inwestycja Energi mająca na celu zwiększenie mocy wytwórczych w oparciu o odnawialne źródła energii. Obecnie już ponad 1/3 energii wytwarzanej w Grupie Energa pochodzi z OZE.

Strażacy - ochotnicy z OSP Bogdaniec w Wielkopolsce Nowy Rok przywitali w akcji. Wraz z druhami z innych jednostek i Państwową Strażą Pożarną z Gorzowa Wielkopolskiego gasili kurnik wypełniony słomą.

Zarząd KRIR wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi J. K. Ardanowskiego z wnioskiem o zmianę przepisów ustawy – Prawo wodne w zakresie budowy zbiorników retencyjnych o powierzchni do 1 ha. Zdaniem KRIR budowa zbiorników retencyjnych do 1 ha bez pozwoleń wodnoprawnych wobec zmieniających się warunków klimatycznych jest działaniem bardzo istotnym, ponieważ może się to przyczyniać do łagodzenia skutków suszy jak i powodzi. Mamy odpowiedź resortu rolnictwa!

Od 1 stycznia 2020 r. sieć szkół resortowych rozszerza się o kolejną szkołę rolniczą - Zespół Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej w Radomiu.

 

W gminie Uścimów (woj. lubelskie) wykryto kolejne ognisko grypy ptaków. Tym razem wirus zaatakował gospodarstwo hodujące perliczki. Stado ptaków liczy około 13 tysięcy sztuk. 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim poinformował, że wysoce zjadliwą grypę ptaków wykryto w miejscowości Topola Osiedle (powiat ostrowski). Zostanie tam zlikwidowanych 65 tys. kur niosek. 

Od 30 grudnia 2019 r. do 28 stycznia 2020 r. ARiMR przyjmuje wnioski od rolników, którzy chcą w swoich gospodarstwach zrealizować „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. 

Sytuacja w województwie lubelskim staje się coraz bardziej niebezpieczna. Badania krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków potwierdzają, że mamy już trzy komercyjne fermy z dodatnim wynikiem w kierunku wysoce zjadliwej grypy ptaków. W związku z tym Główny Lekarz Weterynarii wydał komunikat, w którym przypomina o podstawowych zasadach ochrony drobiu przed wirusem. 

Ubiegły rok nie sprzyjał sadownikom, ponieważ o blisko ¼ niższe były zbiory z drzew. GUS w najnowszym raporcie ocenia je na niespełna 3,5 mln ton. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników powołał nową Radę Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Zobaczcie, kto w niej zasiada.

Wirus grypy ptaków H5N8 został wykryty w trzech gospodarstwach w województwie lubelskim. Został określony jako wysoko zjadliwy, a więc bardzo niebezpieczny dla ptaków. A czy także dla ludzi? Wśród wielu z nas wybuchła panika. Czy mamy się czego obawiać? Co warto wiedzieć o tej chorobie? 

 

Ognisko ptasiej grypy wykryto na fermach indyków w mieście Uścimów w powiecie lubartowskim (woj. Lubelskie). Padło ok. 25 tys. ptaków. Sytuacja nie wygląda dobrze, bo ta okolica to tzw. "zagłębie drobiarskie".

Na mapie występowania ASF w Polsce, którą aktualizuje Główny Inspektorat Weterynarii pojawił się kolejny punkt. Tym razem afrykański pomór świń u dzików wystąpił w gminie Żary, a to już zaledwie 20 km od granicy z Niemcami. 

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że Białoruś wprowadza czasowe ograniczenia wwozu pasz i dodatków paszowych z trzech województw w Polsce. Powód? ASF...

Komisja Europejska zaakceptowała realizację programu promocji oleju rzepakowego na rynku polskim (o budżecie ok. 1,2 mln euro) oraz oleju rzepakowego i słonecznikowego na rynku francuskim (o budżecie ok. 7,3 mln euro) począwszy od 1 stycznia 2020 r. przez 3 kolejne lata - informuje Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju.

Już za kilka dni w życie wejdą przepisy dotyczące znakowania żywności pozbawionej GMO.

Powszechny spis rolny ma zostać przeprowadzony od 1 września do 30 listopada 2020 r. Informacje o strukturze rolnictwa i gospodarstw rolnych w Polsce będą zbierane według stanu na 1 czerwca 2020 r. Udział w spisie rolnym będzie obowiązkowy.

Współcześnie sylwester kojarzy nam się z dobrą zabawą, balami i tańcami do białego rana. Chcemy pożegnać stary rok i przywitać nowy w dobrym humorze oraz w gronie bliskich osób. A jak było kiedyś, czy obchodzono ten dzień w szczególny sposób?  

Eksport polskiej żywności pobił kolejny, nienotowany dotąd rekord.

Prawdziwej zimy na horyzoncie nie widać. Wczesna wiosna mogłaby pomóc w uzyskaniu dobrych plonów, zwłaszcza, że ozimin wysiano sporo.

Oskarżony - wraz z innymi osobami - o wyłudzenie dotacji na szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Zbigniew W. złożył w piątek ślubowanie wójta gminy Daszyna. Kilka dni temu mężczyzna wyszedł z aresztu, w którym przebywał od kwietnia ub. roku.

Wszystko wskazuje na to, że już za chwilę będzie można kupić mięso i wędliny prosto od rolników. Jak podał portal Money.pl, Komisja Europejska zgodziła się na tworzenie małych rzeźni rolniczych w naszym kraju. Pierwsze mogą pojawić się już w lutym.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Czy czekają nas duże zmiany? Okazuje się, że tak.

 

W czasie, gdy ASF obecne jest na wschodzi i zachodzie Polski, hodowcy trzody chlewnej z centrum kraju nie mogą spać spokojnie. Choć środek Polski jest wolny od wirusa, to jednak trudno w tej sytuacji nie postawić pytania: jak długo tak będzie?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych  zwrócił się do resortu rolnictwa o rozważenie możliwości zmiany ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w zakresie rozszerzenia definicji pomocnika rolnika

Stefan Krajewski, poseł z klubu PSL- Kukiz'15 zaproponował podczas sejmowej debaty, aby płacić za wskazywanie padłych dzików w lasach i za odstrzeliwanie zwierząt.

Tuż przed zbliżającym się Nowym Rokiem, przypominamy, że Zgromadzenie Ogólne ONZ proklamowało rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin.

PKN ORLEN chce wykorzystać różne możliwości wzmacniania swojej pozycji na rynku biopaliw. Jedną z nich jest wdrożenie w zakładzie w Płocku nowoczesnej  technologii uwodornienia olejów roślinnych (HVO – Hydrotreated Vegetable Oil) i zużytych tłuszczów (UCO – Used Cooking Oil). Inwestycja byłaby istotnym wsparciem dla polskiego rolnictwa i odpowiedzią na unijne wyzwania, zobowiązujące Polskę do stosowania paliw odnawialnych i biokomponentów w transporcie. PKN ORLEN zakupił licencję i projekt bazowy na zastosowanie tego innowacyjnego, ekologicznego rozwiązania od firmy AXENS.

131 zł – tyle Polak wyda na fajerwerki w tym roku – wynika z badań Kantar dla Fundacji Pozytywne Emocje. Mogą je jednak kupować i odpalać wyłącznie osoby pełnoletnie.

Już 25 grudnia ruszyła ogólnopolska akcja Podziel się Posiłkiem z Bezdomnymi. Weź udział w akcji i wspomóż najbardziej potrzebujących w czasie Świąt.

Są w naszym kraju miejsca, gdzie ziemia wciąż jeszcze chowa takie ,,pamiątki'' z przeszłości. Podczas przygotowania gleby w leśnictwie Młynisko, ciągnik rolniczy wyorał minę.

Z dniem 31 grudnia 2019 r. upływa termin składania wniosków o nieobliczalnie podatku dochodowego od wypłaconych przez KRUS emerytur i rent.

W tradycji polskiej Boże Narodzenie zawsze było wyjątkowym czasem, przeznaczonym dla rodziny. Wspominamy wówczas przyjście na ziemię długo oczekiwanego Mesjasza – Syna Bożego.

Wieczerza wigilijna to najbardziej uroczysta kolacja w przeciągu całego roku. Z tym dniem związane są liczne ludowe wierzenia i zwyczaje, niektóre z nich przetrwały nawet do dziś. Zabieramy Was teraz w małą podróż w czasie - na dawną, polską wieś. 

Górale załamują ręce, a turyści śledzą prognozy. Już dawno nie było tylu wolnych miejsc na sylwestra w polskich górach. Liczba rezerwacji spadła nawet o jedną czwartą. Jednak nie ma co liczyć na niższe ceny, bo wciąż jest drożej niż w zeszłym roku - wynika z analizy platformy Noclegi.pl. Przeciwnie, jeśli spadnie śnieg, sylwestrowe ceny w polskich górach mogą się nawet podwoić.

Zima się spóźnia. Najnowsze prognozy pogody mówią o niewielkim ochłodzeniu po świętach i o powrocie wiosennej pogody po kilku dniach.

Zarząd KRIR przedstawił uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie terminów składania wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego. 

Dane, które przedstawił Główny Inspektorat Sanitarny są bardzo niepokojące - w dniach od 25 listopada do 13 grudnia na terytorium Polski potwierdzono 203 przypadki ASF u dzików.

Dawniej jemioła uważana była za roślinę świętą - przypisywano jej magiczne właściwości. Wierzono, że jemioła ochroni dom przed złymi mocami i zapobiegnie nieszczęściom, a sprowadzi powodzenie i bogactwo. Jemiołę wieszano w domu nad wejściem, pod sufitem lub nad stołem. I trudno nam wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez jemioły. 

Każdy, kto stosuje środki ochrony roślin (ś.o.r.), zobowiązany jest do wydzielenia obszaru, w którym może je bezpiecznie przechować

28 grudnia 2019 r. wypada termin zakończenia naboru wniosków o przyznanie pomocy na „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”. Ponieważ jest to sobota, rolnicy gospodarujący na obszarach cennych przyrodniczo mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o takie wsparcie także w poniedziałek 30 grudnia. Nabór rozpoczął się 29 listopada i na razie w ARiMR zarejestrowano nieco ponad 200 wniosków.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje o planowanym szkoleniu z zakresu możliwości ubiegania się o przyznanie pomocy w ramach poddziałania 3.2. Zgłoszenia przyjmowane są tylko do 7 stycznia 2020 r.

W piątek Sejm uchwalił ustawę w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Teraz zajmie się nią Senat. Co wprowadzą nowe przepisy?

Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej wydał komunikat, w którym komentuje obecną sytuację związaną z ASF oraz spory między rolnikami i ekologami.

Inspekcja Handlowa i laboratoria UOKiK wzięły pod lupę m.in. mrożone ryby i przyprawy. Liście porzeczki w oregano? Więcej lodu niż ryby? Tak, to niestety jest możliwe. 

Federacja Polskich Banków Żywności przygotowała raport ,,Nie marnuj jedzenia 2019''. Wynika z niego, że ponad 40% Polaków przyznaje, że wyrzuca żywność.

Wszyscy wiemy, że badanie gleby pozwala określić jej stan i zaoszczędzić na kupnie nawozów. Gdy sprawdzimy, czego na naszym polu brakuje, możemy tak dobrać składniki nawozów, aby uzupełnić te mikro i makroelementy, których u nas najbardziej brakuje.

Mimo niesprzyjającej pogody i suchego lata, tegoroczna produkcja mleka, przerabianego przez mleczarnie, ma szansę przekroczyć 11 miliardów 800 milionów litrów. 

W związku ze zbliżającym się zakończeniem roku podatkowego 2019 Kasa informuje, że jak co roku - w zdecydowanej większości przypadków - rozliczy podatek dochodowy za emeryta/rencistę.

Niewiele brakowało, aby miejscowości Sobiekursk pod Otwockiem mogli na żywo oglądać sceny jak z horroru. W wyniku zderzenia samochodów, ciężarówka z krwią zwierzęcą wpadła do rowu.

Choć częściej piszemy o zbożach, warto także zajrzeć na plantacje rzepaku ozimego. W tym roku młode rzepaki wyglądają lepiej niż przed rokiem o tej porze. 

Posłowie wzywają Komisję Europejską do wzmocnienia Inicjatywy na rzecz owadów zapylających i wprowadzenia nowych środków ochrony pszczół i innych owadów.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina rolnikom o dokonaniu corocznego spisu pogłowia zwierząt w gospodarstwie. Obowiązek wykonania ewidencji dotyczy posiadaczy świń, owiec oraz kóz.  

Kapituła złożona z 20 dziennikarzy reprezentujących fachowe międzynarodowe czasopisma rolnicze z 11 krajów przyznało tytuł „Maszyny Roku 2020” nowemu ciągnikowi John Deere 7R.

Statystyki są nieubłagane - karpia jemy w Polsce praktycznie raz w roku - 80 procent hodowanych w naszym kraju karpi, kojarzonych z najwyższą jakością i wykwintnym smakiem, Polacy tradycyjnie  zjadają podczas Wigilii Bożego Narodzenia.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki powołał Ryszarda Kamińskiego na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Akt powołania wręczył dziś nowemu członkowi kierownictwa resortu minister Jan Krzysztof Ardanowski. 

Jak poinformowała Gazeta Lubuska, płot stanie wzdłuż Nysy i Odry. Jego budowa ma ruszyć już jutro. Skąd ten pomysł? Chodzi oczywiście o zapobieganie przedostaniu się dzików zarażonych ASF z Polski do Niemiec. 

Według raportu opublikowanego pod koniec października przez Arcadia International E.E.I.G., Ernst & Young (EY) i niezależnych ekspertów, organizacje skupiające producentów działają korzystnie na funkcjonowanie sektora rolnego. Poprzez strategiczne wzmacnianie pozycji rolników w przemyśle żywieniowym, zapewniają im jednocześnie wsparcie technologiczne. 

Od 1 stycznia 2020 r. zostaną uruchomione kolejne moduły elektronicznej Bazy Danych Odpadowych (BDO) tj. moduł ewidencji i moduł sprawozdawczości. "BDO jest już w pełni przygotowana do działania od tej właśnie daty"  - poinformował w trakcie konferencji prasowej wiceminister klimatu Sławomir Mazurek. W wydarzeniu wziął również udział dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska (IOŚ-PIB) Krystian Szczepański. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE (AGRIFISH) – po raz pierwszy pod przewodnictwem nowego komisarza rolnego Janusza Wojciechowskiego. 

Nietypowe zgłoszenie otrzymali w sobotnie popołudnie łańcuccy policjanci. Pasem awaryjnym autostrady A4, jechał ciągnik rolniczy z dopiętym wozem. Okazało się, że gospodarz pomylił drogi i przez przypadek znalazł się na autostradzie. Zobaczcie, jaki był finał tej "przygody".

Jeszcze w 2019 r. rząd chce przeznaczyć dodatkowo 143,3 mln zł na pomoc rolnikom i producentom rolnym, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach spowodowane wystąpieniem suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Jakie stawki ustalono?

Czy sprzedaż żywych karpi powinna być dozwolona? Czy w handlu powinny być tylko ryby już po uboju? Organizacje proekologiczne uważają (i słusznie), że nie jest potrzebne dodatkowe męczenie karpi. Ale.. tak czy owak, ryby i tak skończą na naszych talerzach.

Jak informuje Krajowy Związek Pracodawców i Producentów Trzody Chlewnej, dalsze wzrosty ceny tuczników na krajowym rynku w tym roku są już raczej mało prawdopodobne. A jak będzie na początku 2020 roku?

UE wprowadza nowe przepisy, aby pomóc rybakom radzić sobie ze szkodliwymi skutkami społeczno-gospodarczymi radykalnych ograniczeń połowów dorsza w Bałtyku i śledzia w jego zachodniej części, które zostały już uzgodnione na 2020 r.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o aktualnych danych, dotyczących potwierdzonej liczby przypadków ASF u dzików w zachodniej Polsce, w okresie od 14 listopada do 15 grudnia 2019 r. 

Chilijskie służby weterynaryjne zatwierdziły Polskę do eksportu produktów z mięsa drobiowego.

Tak przynajmniej uważa Tadeusz Szymańczak, znany chyba wszystkim rolnikom w Polsce plantator kukurydzy. Pan Tadeusz uważa, że należy natychmiast zastopować import zbóż do Polski. Poinformował o tym ministra rolnictwa.

Synoptycy zapowiadają, że co najmniej do Bożego Narodzenie czekają nas wyjątkowo ciepłe dni. Czy taka pogoda może spowodować kłopoty oziminom?

Bank BNP Paribas realizuje i rozwija projekty proekologiczne, wpisujące się w ideę programu „Banku Zielonych Zmian”. W grudniu sfinansował dziesięciotysięczną przydomową instalację fotowoltaiczną. Zaangażowanie w sektor odnawialnych źródeł energii to nie tylko element Strategii CSR Banku, ale też idea  bliska wielu pracownikom i klientom Banku.

Przedstawiamy dane dotyczące sprzedaży ciągników rolniczych w listopadzie 2019 r., według danych CEPiK.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformował, że procedura analizy ryzyka dla polskich jabłek w eksporcie na Tajwan została pomyślnie zakończona. 

Zapraszamy na Kiermasz Świąteczny pod hasłem „Polska Smakuje”, który odbędzie się w dniach 18-20 grudnia br., w godzinach od 10:00 do 20:00 w Warszawie, przed siedzibą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina o terminach, w których koła gospodyń wiejskich zobowiązane są do wykorzystania przyznanej w 2019 r. pomocy na realizację zadań statutowych oraz do jej rozliczenia. 

Od 30 grudnia 2019 r. do 28 stycznia 2020 r. ARiMR przyjmowała będzie wnioski od rolników, którzy chcą w swoich gospodarstwach zrealizować „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”. 

Wirus grypy ptaków pojawił się w Wielkiej Brytanii - a dokładnie na komercyjnej fermie reprodukcyjnej kur mięsnych. Ognisko choroby stwierdzono w stadzie liczącym 27 tysięcy sztuk drobiu, położonym w hrabstwie Suffolk w Anglii. Badania laboratoryjne potwierdziły obecność wirusa o niskiej zjadliwości podtypu H5.

Polska Food Festival to duże wydarzenie promujące polską kuchnię i regionalne produkty. Wydarzenie odbywa się w dniach 14-16 grudnia w muzeum starych samochodów Autoworld, znajdującym się w samym sercu Brukseli. W uroczystej inauguracji wzięli udział premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

Pod adresem https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin Ministerstwo Rolnictwa udostępniło nową wersję wyszukiwarki środków ochrony roślin. 

Szewc i sprzedawca to zawody bardziej poważane przez Polaków niż m.in. radny gminny i urzędnik – wynika z sondażu CBOS. Na czele rankingu znalazł się strażak i pielęgniarka. A rolnik?

W Polsce mamy średnio ok. 1000 godzin słonecznych w ciągu roku – to wystarczy do efektywnego działania instalacji fotowoltaicznych i zaspokojenia w ciągu roku potrzeb na energię przeciętnego gospodarstwa domowego. Dlatego warto zostać samodzielnym producentem zielonej energii i rozważyć zakup instalacji fotowoltaicznej, tym bardziej, że TAURON oferuje na tę inwestycję bezpłatny kredyt.

Sanitarny odstrzał dzików prowadzony w ramach walki z Afrykańskim Pomorem Świń zablokowalli działacze proekoliczni.

Sejm przedłużył zawieszenie podatku dla marketów. Kiedy więc wejdzie on w życie?

Już teraz hodowcy mogą wybierać buhaje, które zapewnią im wyższe zyski w przyszłości. Po raz pierwszy Centrum Genetyczne PFHBiPM (CGen) udostępnia wartości Indeksu Ekonomicznego (IE) dla wszystkich buhajów - informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka. 

W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi zagadnień właściwości w zakresie nadzoru i kontroli prawidłowości wykonywania polowań na dziki, Główny Lekarz Weterynarii informuje, że dla prowadzenia gospodarki zasobami zwierzyny łownej obszar terytorium Polski został podzielony na obwody łowieckie, którymi zarządzają, co do zasady, ich dzierżawcy.

Europejskie Forum Rolnicze – jedno z najważniejszych wydarzeń w branży rolno-spożywczej odbędzie się w dniach 20-21 marca 2020 roku w Centrum G2A Arena w Jasionce/k. Rzeszowa. Już po raz trzeci przedstawiciele polskiej oraz międzynarodowej polityki spotkają się z rolnikami, przetwórcami i producentami rolnymi, a także samorządowcami i ekspertami, aby rozmawiać o największych wyzwaniach stojących przed rolnictwem. 

Znamy już pierwsze założenia strategii Europejski Zielony Ład dla sektora rolnego. Branżowa strategia nazywa się ,, From farm to fork'', co dosłownie tłumaczymy na ,,od pola do widelca'', a zwyczajowo ,,od pola do stołu''.

12 grudnia 2019 r. na placu Schumana w Brukseli odbył się wspólny protest rolników z Litwy, Łotwy, Polski, Republiki Czeskiej i Republiki Słowacji. Uczestnicy protestu przedstawili wspólne stanowisko, w którym domagali się m.in. wyrównania płatności bezpośrednich. 

Centra Usług Społecznych to nowa inicjatywa Prezydenta RP, która ułatwi gminom świadczenie różnego rodzaju usług społecznych dostosowanych do potrzeb lokalnych społeczności. 

12 grudnia w Food Lab Studio w Warszawie odbył się panel dyskusyjny połączony z warsztatami kulinarnymi. Rozmawiano na temat systemów jakości polskiej żywności oraz dziedzictwa kulinarnego naszego kraju.

Dzień Świętej Łucji obchodzimy 13 grudnia. Obserwując pogodę od tego dnia, możemy dowiedzieć się, jaki będzie następny rok. 

W Instytucie będzie widać i słychać polską wieś. A to co jest jej bogactwem udostępnimy społeczeństwu – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas dzisiejszego posiedzenia Rady Programowej Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, które odbywało się pod przewodnictwem byłej premier Beaty Szydło.

Kasa informuje, że została ogłoszona wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2020 r. Ile wynosi? Sprawdź!

Mimo że to niemały wydatek, to chętnych na żywe drzewko w domu na święta z każdym rokiem przybywa. 

"Szukamy sojuszników, spotykamy się z naszą częścią Europy, bo tu Polska staje się absolutnie naturalnym liderem" - mówił wczoraj w Radiowej Jedynce minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, zapytany o kwestię wyrównania dopłat dla rolników.

John Deere i Vogelsang rozpoczęły wspólny projekt promujący bardziej zrównoważone stosowanie nawozów organicznych. Połączenie sekcji kontroli John Deere i automatycznego systemu kontroli sekcji Comfort Flow Control (CFC) firmy Vogelsang umożliwia bardzo precyzyjne rozprowadzanie gnojowicy.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował potwierdzeniu kolejnych przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w trzech województwach zachodniej Polski.

Uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Karolewie razem z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim i sekretarzem stanu Szymonem Giżyńskim tradycyjne, jak co roku dekorowali bożonarodzeniowe drzewko. 

Amerykańskie przedsiębiorstwo JUST Inc. (dawniej Hampton Creek) zapowiedziało, że w drugim  kwartale przyszłego roku w sprzedaży w Europie dostępny będzie sztandarowy produkt tej firmy czyli „bezjajeczna jajecznica”. Brzmi niewiarygodnie? A jednak! Sprawdźmy, co to za produkt.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ochronie roślin przed agrofagami. Przewidziano rozwiązania ograniczające ryzyko zawleczenia do Polski tzw. nowych agrofagów, tj. m.in. obcych wirusów, bakterii, grzybów, czy szkodników, które atakują rośliny. Zmiana przepisów dostosowuje polskie prawo do rozporządzeń Unii Europejskiej.

To już 3 edycja Kongresu (31 stycznia 2020 r., Hotel 500 Tarnowo Podgórne, koło Poznania), dawniej występująca pod nazwą Narodowy Dzień Świni. Obecnie zatacza coraz szersze kręgi i przenosi się na poziom międzynarodowy! Poprzednie edycje okazały się wielkim sukcesem, a z roku na rok liczba uczestników biorących udział w wydarzeniu powiększyła się dwukrotnie. 

Analiza gleby to podstawa. Dzięki niej rolnik wie, jaki odczyn ma ziemia i jakie zawiera makroskładniki. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad zaostrzeniem kar dla myśliwych, którzy nie wywiązują się z obowiązku odstrzału dzików. 

W ramach wdrożenia międzynarodowej Strategii Wizji Zero w polskim sektorze rolniczym Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przygotowała w 2019 roku Przewodnik dla Rolników Indywidualnych.

Komisja Europejska przedstawiła w środę Europejski Zielony Ład – plan zbudowania zrównoważonej gospodarki UE poprzez dostrzeżenie w wyzwaniach związanych z klimatem i środowiskiem naturalnym możliwości we wszystkich obszarach polityki oraz przeprowadzenie transformacji, która będzie sprawiedliwa i sprzyjająca włączeniu społecznemu.

Dziś rano pod siedzibą Polskiego Związku Łowieckiego rozpoczął się protest rolników, którzy domagają się zmian w prawie łowieckim. Chcą m.in. zgody na prowadzenie polowań na własnym gruncie oraz podjęcia konkretnych działań w celu ograniczenia ASF. Do akcji wkroczyła policja, po czym zgromadzenie zostało rozwiązane. 

Cena tusz wieprzowych w krajach unijnych znalazła się na rekordowym poziomie. U nas ceny nie nadążają za unijnymi wzrostami.

Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zgłosiły się osoby, które otrzymały e-maile rzekomo wysyłane przez pracowników ARiMR. Agencja przestrzega, by nie otwierać załączników.

4 grudnia br., w Warszawie odbyła się inauguracja XVIII edycji Programu Stypendiów Pomostowych. W roku akademickim 2019/2020 ponad 1000 studentów i doktorantów otrzyma wsparcie finansowe w ramach Programu Stypendiów Pomostowych, w tym 600 – na pierwszy rok studiów. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, reprezentowała p.o. Zastępca Dyrektora Generalnego – Małgorzata Gośniowska-Kola.

Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego mogą ubiegać się o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski na tzw. małe przetwórstwo można składać do 20 grudnia 2019 r.   

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że Ukraina prowadziła zakaz importu wieprzowiny pochodzącej z terenu Ziemi Lubuskiej. Nie jest to pierwsze województwo, z którego wieprzowina nie jest mile widziana na Ukrainie.

7 grudnia na Torze Służewiec w Warszawie odbyła się pierwsza zimowa aukcja koni WINTER STAR HORSE AUCTION. Udział w niej wziął również minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

Redukcja szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla o 58,8 tys. ton rocznie, 65 mln zł wypłaconych i zatwierdzonych do przekazania dotacji, 13,5 tys. dofinansowanych instalacji PV przez 100 dni – to efekty kończącego się naboru w programie „Mój Prąd”. Wychodząc naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu fotowoltaiką prosumencką Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada drugi konkurs. Do wykorzystania jest jeszcze ponad 90% z miliardowego budżetu programu.

Policjanci wyjaśniają, czy 45-letni mieszkaniec gminy Sawin (woj. lubelskie) padł ofiarą oszustwa internetowego. Rolnik pod koniec listopada zainteresował się ofertą sprzedaży ciągnika rolniczego. Po wstępnych ustaleniach zapłacił za ten pojazd ponad 40 tysięcy złotych. Ciągnika jednak nie dostał.

Na początku 2019 roku Inspekcja Handlowa sprawdziła żywność oferowaną w sprzedaży luzem. Zakwestionowała prawie dwie trzecie produktów. Większość zastrzeżeń dotyczyła oznakowania. 

Do 13 grudnia 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o pomoc na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. To już szósty nabór tego typu w ramach PROW na lata 2014-2020.   

Parlament Europejski wzywa do ograniczenia stosowania pestycydów w celu ochrony pszczół. Potrzebne jest nie tylko ich ograniczenie, ale także zwiększenie funduszy na badania i lepsze monitorowanie, aby uratować pszczoły w UE.

Sprzedaż żywych karpi w marketach to kontrowersyjny temat, który budzi sprzeciw ekologów. W tym roku hodowcy karpi mają do sprzedania około 21 tys. ton tych ryb. Większość trafi do klientów przed świętami, ale nie przez sieci handlowe, jak do niedawna, tylko przez własnie kanały dystrybucji. 

Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Rolnictwa i Biologii (ASABE) wybrało trzy innowacje New Holland Agriculture na zwycięzców nagród AE50 2020: podłokietnik SideWinder Ultra, system sterowania przekładnią Ground Speed Management II oraz pomocniczy układ poziomujący produkt w 4. zbiorniku do rozsiewaczy pneumatycznych z serii P. Te prestiżowe nagrody stanowią wyróżnienie dla produktów uznanych za najbardziej innowacyjne, znaczny rozwój rozwiązań konstrukcyjnych oraz ich wpływ na rynek w obszarach rolnictwa, sektora spożywczego oraz systemów biologicznych. 

 

Grudzień i styczeń to szczyt sezonu zakupów kukurydzy do siewu. W tym roku rolnicy narzekają jednak na ceny - ich zdaniem kukurydza siewna jest bardzo droga.

Polska Izba Maszyn i Urządzeń Rolniczych przeprowadziła na przełomie września i października badanie nastrojów w branży rolniczej w Polsce. Okazuje się, że trudno o optymizm.

Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń dotarł już do Wielkopolski. Co trzecia świnia pochodzi właśnie z tamtego terenu, więc hodowcy trzody drżą ze strachu o swoje gospodarstwa. Główny Inspektorat Weterynarii zaapelował do Komisji Europejskiej o jak najmniejsze restrykcje dla tamtejszych hodowców. 

Rozwój mniejszych gospodarstw i rolnictwa ekologicznego – to obszary, które minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił jako priorytetowe z punktu widzenia polityki realizowanej przez resort rolnictwa w tej kadencji. - Polska jest poważnym graczem na globalnym rynku żywności – powiedział minister podczas konferencji prasowej, która odbyła się 4 grudnia w siedzibie resortu. 

Według szacunków Banku BNP Paribas ceny żywności na tegoroczne Święta będą o ok. 7 proc. wyższe niż rok wcześniej. Największa skala podwyżek dotyczyć będzie owoców i warzyw, mięsa oraz cukru. Ostatni raz z tak silnym wzrostem mieliśmy do czynienia w 2007 roku.

4 grudnia 2019 r. w Warszawie podjęto decyzję o utworzeniu Branżowego Porozumienia ds. Zwalczania ASF. Porozumienie zrzesza organizacje skupione wokół produkcji i przetwórstwa trzody chlewnej. Kto wszedł w skład koalicji?

Pięć kilometrów od płotu, po jego wielkopolskiej stronie stwierdzony został kolejny przypadek ASF u dzików. W ten sposób Wielkopolska nie jest już regionem wolnym od ASF.

3 grudnia 2019 r. Komisja przyjęła wstępne porozumienie w sprawie minimalnych wymogów dotyczących ponownego wykorzystania wody w rolnictwie. Nowe przepisy, zaproponowane przez Komisję w maju 2018 r., będą określać zharmonizowane minimalne wymogi dotyczące jakości wody w celu bezpiecznego ponownego wykorzystania oczyszczonych ścieków komunalnych do nawadniania w rolnictwie.

Ponad 10,8 mld zł trafiło na konta rolników w ramach zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2019 r. oraz płatności obszarowych z PROW 2014 - 2020. 29 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zakończyła ich wypłatę.  

6. grudnia w Polsce obchodzimy mikołajki. To tradycyjna, polska nazwa święta ku czci Świętego Mikołaja - dawnego biskupa Miry. Postać tę znamy z wielu legend. Współcześnie, w dzień św. Mikołaja, wręcza się bliskim osobom drobne upominki, ale czy tak naprawdę wiemy skąd wzięła się ta tradycja? 

W Krakowie miało miejsce podpisanie listu intencyjnego na rzecz przywrócenia wyścigów konnych w Krakowie.

4 grudnia w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja prasowa z szefem resortu rolnictwa Janem Krzysztofem Ardanowskim. Główne tematy spotkania to PROW 2014-2020, systemy jakości żywności oraz plany na najbliższą kadencję.

Komisja Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego jednomyślnie przyjęła rezolucję w sprawie „Inicjatywy UE dotyczącej owadów zapylających”, wzywając do bardziej ukierunkowanych działań w sprawie ochrony dzikich zapylaczy. Posłowie zalecają dalsze ograniczenie stosowania pestycydów i zwiększenie funduszy na badania.

Minister Ardanowski podczas ostatniego tweetupu z dziennikarzami odniósł się do sprawy rozprzestrzeniającego się na zachodzie kraju wirusa ASF u dzików, a także odstrzału tych zwierząt. Czy budowa płotów jest potrzebna? Czy istnieje zagrożenie dla populacji dzików? Jak przebiega współpraca z myśliwymi? Na te pytania odpowiada minister Ardanowski. 

Na rynku wieprzowiny obserwujemy coraz wyższe - a nawet rekordowe - ceny. Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP alarmuje, że za taką sytuacją nie nadążają sieci handlowe, przez co przetwórcy branży mięsnej nie mają łatwo w trudnym, przedświątecznym okresie.

W związku z wejściem w życie od 14 grudnia 2019 r. nowego prawa w zakresie zdrowia roślin, zaktualizowany został wzór wniosku o wpis i aktualizację wpisu do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych, a także zgłoszenia zamiaru prowadzenia obrotu materiałem siewnym roślin rolniczych i warzywnych, materiałem szkółkarskim, materiałem rozmnożeniowym i nasadzeniowym roślin warzywnych i ozdobnych oraz sadzonkami winorośli.

3 grudnia br. w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie, podczas którego podpisane zostało Porozumienie w sprawie współdziałania pomiędzy Krajową Administracją Skarbową a Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

W ostatnim czasie znacząco nasila się skala ataków ze strony ekologów w stosunku do hodowli bydła, ale także innych zwierząt. Sprawa ta została skomentowana przez ministra Ardanowskiego podczas VI Forum Sektora Wołowiny oraz tweetupu zorganizowanego w siedzibie resortu rolnictwa. Czy rolnicy rzeczywiście powinni czuć się winni?

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk wydał rozporządzenie nakazujące przeprowadzenie odstrzału sanitarnego dzików na terenie zachodniej części województwa. To element walki z rozprzestrzeniającym się wirusem ASF. Decyzja ta ma już jednak swoich przeciwników.

Do tej pory, w tym temacie, wiele razy pojawiały się wątpliwości ubezpieczycieli i odmowy odszkodowania. Teraz jest nowa interpretacja przepisów i przyznanie wypłat. Sprawdź szczegóły!

Cena tusz wieprzowych w krajach unijnych znalazła się na rekordowym poziomie, a zwiększone dostawy do Chin będą sprzyjały ich dalszemu wzrostowi.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych organizuje wyjazd studyjny do Teksasu. Wyjazd trwa niecałe dwa tygodnie, a jego koszt to 12 tysięcy złotych.

W dniach 28.11.2019–1.12.2019 r. w Poznaniu już po raz dziesiąty odbyły się zawody jeździeckie z cyklu Cavaliada Tour. Na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich rywalizowało w sumie 350 jeźdźców z 34 krajów, a w targowych stajniach stanęło blisko 650 koni. W wydarzeniu uczestniczył Grzegorz Pięta - Dyrektor Generalny KOWR oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

"Produkt polski" - temu tematowi poświęcony był tweetup z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim. W wydarzeniu uczestniczyli również prezes Wars S.A. Artur Kowalczyk i redaktor naczelny tygodnika "Wprost" Marcin Dzierżanowski. Na miejscu był również redaktor naczelny portalu KalendarzRolnikow.pl - zobaczcie naszą relację. 

Wojewoda Lubuski wydał rozporządzenie, zgodnie z którym Zielona Góra i powiat zielonogórski zostały objęte czerwoną strefą ASF. Oznacza to m.in. zakaz wchodzenia do lasów na tamtym terenie. Wszystko przez potwierdzenie kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń. 

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie organizuje szkolenie dotyczące krótkich łańcuchów dostaw produktów rolniczych. Szkolenie odbędzie się w Krakowie w dniu 12 grudnia.

Unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapowiedział, kiedy przedstawi swój plan działań na rzecz wsi i rolnictwa.

Policjanci z Komisariatu Policji w Łapach poszukują skradzionego ciągnika rolniczego marki FENDT. Do kradzieży doszło w nocy z dnia 21 na 22 listopada w miejscowości Hermanówka.

Policjanci ze Słomnik zatrzymali 51-letniego gospodarza, który odpowie za znęcanie się nad zwierzętami. Na terenie jego gospodarstwa znaleziono 5 padłych zwierząt, pozostałe były okaleczone, wygłodzone i trzymane w skandalicznych warunkach. 

2 grudnia 2019 r. w Parzniewie miało miejsce II Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji. Gościem Posiedzenia był m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski. 

Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził centralę Grupy MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem. Gościa specjalnego po firmie oprowadził jej prezes Dariusz Sapiński. Prezydent spotkał się także z pracownikami Mlekovity.

Meteorolodzy na najbliższy tydzień zapowiadają opady śniegu, a nocami lekki mróz. Taka pogoda oziminom na pewno nie zaszkodzi, a może nawet pomoże.

Czy u nas powinno być tak, jak w Niemczech? Chodzi o zmianę terminów stosowania nawozów. Zmiany klimatu powodują bowiem, że często oziminy wybudzają się z zimowego  spoczynku w lutym, a wegetacja trwa bardzo często aż do końca grudnia.

Wieprzowina drożeje nie tylko w sklepach, ale i w skupie. Jak informuje Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej, średnie ceny w skupie w ciągu ostatniego tygodnia zwiększyły się od 8 do 12 groszy za kilogram żywca wieprzowego.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z rolnikami Diecezji Toruńskiej w ramach corocznych spotkań Duszpasterstwa Rolników i Bractwa Świętego Izydora. 

Chińska służba weterynaryjna GACC ostatecznie zatwierdziła do eksportu 3 polskie zakłady drobiarskie.

Uwaga Rolnicy! Zdarzają się przypadki podszywania się pod pracowników KRUS i fałszowania formularzy. Przeczytaj koniecznie i ostrzeż znajomych.

CIECH kontynuuje swoją ekspansję zagraniczną w biznesie AGRO. Dzięki przejęciu hiszpańskiego dostawcy środków ochrony roślin, firmy Proplan, Grupa jest dziś obecna ze swoją ofertą środków ochrony roślin w ponad 50 krajach całego świata. Jednym z ważniejszych rynków, na którym CIECH rozwija swój biznes AGRO jest Rumunia. Podjęta kilka lat temu strategiczna decyzja o ekspansji na ten rynek, dzięki konsekwentnej realizacji, pozwoliła zbudować Grupie szerokie portfolio 10 produktów. CIECH planuje już kolejne rejestracje swoich środków ochrony roślin w Rumunii na rok 2020, jednocześnie rozwijając tam sieć dystrybucji.

Komisja Europejska zaprasza beneficjentów zainteresowanych składaniem propozycji programów promocyjnych i informacyjnych, realizowanych w ramach mechanizmu Wspólnej Polityki Rolnej „Wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych na rynkach wybranych produktów rolnych”, na spotkanie, które odbędzie się 30 stycznia 2020 r. w Brukseli. 

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie zaimplementowali zarodki żubra... pięciu krowom. Embriotransfer odbył się miesiąc temu. U trzech krów potwierdzono ciążę.

Do 9 grudnia br. szkoły podstawowe z terenów wiejskich mogą zgłaszać się do udziału w 3. edycji projektu edukacji ekonomicznej „Ferie z ekonomią”. Oferta edukacyjna Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest skierowana do uczniów oraz nauczycieli ze szkół podstawowych z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich.

Gala Ogólnopolskiego Konkursu Agroprzedsiębiorca RP odbyła się 29 listopada 2019 r. i była podsumowaniem 29. edycji tego konkursu.

Rozpoczynający się grudzień ma być cieplejszy niż zwykle. Opadów zabraknąć nie powinno. Tak przynajmniej zapowiada IMGW w prognozie pogody na całą zimę.

W środę, 27 listopada br., w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczęła się XXVIII edycja Targów Mleczarskich Mleko-Expo 2019. SM „Mlekovita” w Wysokiem Mazowieckiem została uznana najlepszą spółdzielnią mleczarską w 2018 roku oraz zwyciężyła w rankingu największych eksporterów. W wydarzeniu uczestniczył Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który reprezentował Jan Białkowski, Zastępca Dyrektora Generalnego.

W środę 27 listopada Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w próbce pobranej od padłego dzika w miejscowości Kotla w powiecie głogowskim potwierdzono wystąpienie wirusa ASF. To pierwszy przypadek wirusa afrykańskiego pomoru świń w woj. dolnośląskim.  

Rok 2019 upływa w Brukseli pod znakiem wyborów i Cogeca nie jest wyjątkiem. Organizacja europejskich spółdzielni rolniczych jednogłośnie wybrała na swojego przewodniczącego Ramóna Armengola (Cooperativas Agro-alimentarias de España), zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem kadencji przez nową Komisję. Ramón Armengol zastąpi poprzedniego przewodniczącego ze Szwecji, Thomasa Magnussona (LRF).

Kontrowersyjna sprawa sprowadzanego z Ukrainy na rynek UE słynnego „fileta z kością” dobiega końca. Parlament Europejski podczas głosowania w dniu 26 listopada zatwierdził ukraińsko – unijne porozumienie o przyznaniu Ukrainie wyższych bezcłowych kwot na przywóz mięsa drobiowego na rynek UE.

Do piątku 29 listopada 2019 r. rolnicy, którzy ponieśli straty w uprawach z powodu suszy lub innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych mogą składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o pomoc. Kto tego nie zrobił, powinien się pospieszyć. 

Ministerstwo rolnictwa poinformowało, że od stycznia do pierwszych dni maja będzie można stosować zaprawy z neonikotynoidami. Zezwolenie dotyczy jednak tylko dwóch środków, które można używać do zaprawiania nasion buraków cukrowych.

Od 14 grudnia praktycznie każda roślina przeznaczona do sadzenia powinna mieć paszport. Co taki paszport powinien zawierać?

Choć wydaje nam się, że najczęściej zakupy robimy w małych sklepach, to jednak statystyki wskazują na fakt, że coraz więcej żywności kupujemy w marketach. 

28 listopada podczas Prezydium Cogeca odbyły się wybory na przewodniczącego i sześciu wiceprzewodniczących. Polska kandydatka - Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka, została wiceprzewodniczącą Cogeca. 

Od 29 listopada do 28 grudnia 2019 r. rolnicy gospodarujący na obszarach cennych przyrodniczo mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie pomocy na „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”.    

Prasa wielkogabarytowa BigBaler 1290 High Density marki New Holland została wyróżniony przez jury składające się z dziennikarzy z wiodących europejskich magazynów o tematyce rolniczej tytułem „Maszyny Roku 2020” w kategorii maszyn do zbioru. Nagroda została przyznana za innowacje techniczne i korzyści dla klientów, a wśród kryteriów oceny znalazły się nowatorskie funkcje, osiągi, wydajność, koszty eksploatacji, łatwość obsługi i komfort operatora.

27 listopada w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się gala finałowa I Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Strategia Prewencji w Rolnictwie” zorganizowanego przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pod Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Panamskie Ministerstwo Rozwoju Rolnictwa wydało rezolucję zakazującą import żywych świń, produktów odzwierzęcych i materiału genetycznego świń z krajów, gdzie występuje afrykański pomór świń. Oznacza to, że polska wieprzowina nie pojedzie, przynajmniej na razie, do Panamy.

Po raz XXVIII rozpoczęły się w Warszawie Targi Mleczarskie Mleko-Expo. 

Hodowcy z Wielkopolski najbardziej obawiają się dalszego postępu afrykańskiego pomoru świń w województwach zachodnich. Z tego powodu Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała spotkanie z łowczymi. W spotkaniu wziął również udział zastępca Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z Poznania.

W gospodarstwach rolnych wytwarzanych jest wiele odpadów m.in. folie, opakowania po środkach ochrony roślin, olejach czy smarach, których nie można oddać do punktu odbioru odpadów komunalnych. Dlatego też – zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy o odpadach – powinny być zewidencjonowane.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 grudnia 2019 r. ulegają zmianie kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

Aukcja Winter Horse Stars Sale odbędzie się 7 grudnia na terenie Państwowych Torów Wyścigów Konnych w Warszawie. Dziś miała miejsce konferencja poświęcona temu wydarzeniu z udziałem ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Cena mleka w październiku ponownie wzrosła. Tym razem cena za surowiec jest o dwa grosze wyższa w porównaniu z wrześniem, ale o cztery grosze niższa niż przed rokiem.

W Trzebini został otwarty nowy, centralny magazyn spółki Orlen Oil, którego oddanie do użytku znacząco ograniczy koszty logistyczne firmy i zapewni 50 nowych miejsc pracy w regionie. - Ta inwestycja to jest jeden z elementów naszej strategii, naszej wizji na przyszłość - powiedział Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN ORLEN, podczas uroczystość otwarcia obiektu.

W środę rolnicy protestowali niemal w całej Francji. Traktorami blokowano drogi dojazdowe do Paryża i Lyonu. W ten sposób wyrażają swoje niezadowolenie z cen skupu produktów rolnych oraz niskich zarobków i emerytur. 

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o potwierdzeniu pierwszego przypadku ASF w wojwództwie dolnośląskim. 

Żółtaczka buraka to choroba wirusowa buraków cukrowych. Przenoszona jest przez mszyce, które powodują rozjaśnienie nerwów na liściach buraka, a następnie chlorozę i kruchość liścia. Jednak jak donosi Rolnicze Doradztwo w Uprawie buraka Cukrowego, problem żółtaczki może zostać wkrótce rozwiązany. W jaki sposób? Sprawdźcie!

Główny Inspektorat Weterynarii zaktualizował mapę dotyczącą granic stref żółtej i czerwonej, związanych z wykryciem ASF na terenie województwa lubuskiego. Sytuacja nie wygląda dobrze.

Jak podkreślają twórcy rozwiązania, spółka Polski Eko Chmiel: „To pierwsza i jedyna na świecie kompleksowa oferta innowacyjnego chmielnika kompozytowego”. Chmielnik przeszedł już cały cykl testów w Zakładzie Doświadczalnym „Jastków” na Lubelszczyźnie, teraz spółka wychodzi z ofertą cenową i propozycją finansowania do rolników oraz inwestorów. 

W krajach Unii Europejskiej cena tuczników znacząco rośnie. Jest to efekt boomu eksportowego do Chin oraz większego popytu przedświątecznego. Zakłady ubojowe z trudem pokrywają swoje zapotrzebowanie na surowiec windując ceny żywca do rekordowych poziomów - informuje Krajowy Związek Pracodawcow Producentów Trzody Chlewnej. 

Uregulowanie zasad współpracy i optymalizacja procesu składania wniosków w programie „Mój Prąd” są efektami podpisanego porozumienia między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a pięcioma firmami z branży fotowoltaicznej.

Wtorkowy poranek w Berlinie rozpoczął się od strajku niemieckich rolników, którzy wyrażają swoje niezadowolenie z polityki klimatycznej rządu. Ponad 5 tys. ciągników wyjechało na ulice miasta.

Na należącym do Lasów Państwowych Portalu Leśno-Drzewnym zostały zamieszczone nowe zasady sprzedaży drewna. W przyszłym roku Lasy Państwowe planują sprzedać w sumie 40,3 mln m3 drewna.

Sejm uchwalił rządową ustawę, która zakłada 10% wzrost akcyzy na alkohol i wyroby tytoniowe. Poprzednia podwyżka stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1 stycznia 2014 r. i wynosiła odpowiednio 15% na alkohol i 5% na wyroby tytoniowe. A co z cydrem?

Oficjalnie wiemy już o 20 zarażonych wirusem ASF dzikach w województwie lubuskim. W związku z tym na zagrożonym terenie podjęto decyzję o wprowadzeniu okresowych zakazów wstępu do lasów. Regionalne Centrum Bezpieczeństwa wydało także alerty SMS.

Nowy system AutoSetup firmy John Deere umożliwia rolnikom i usługodawcom zarządzanie wszystkimi ustawieniami ciągników i narzędzi oraz przechowywanie ich w chmurze.

DeLaval rozszerza linię produktów VMS™, o nowy system doju DeLaval VMS™ V310. VMS™ V310 jest wyposażony w nowy moduł DeLaval RePro™, który automatycznie wykrywa ruję i cielność podczas procesu doju. Dzięki tej nowej technologii VMS™ V310 rozszerza przewagę wydajności na następną generację krów i producentów mleka. 

Komisja Europejska przyjęła program dotyczący polityki promocyjnej na przyszły rok. Określono w nim główne priorytety wsparcia. Całkowity koszt promocji unijnej żywności ma wynieść 200 milionów euro.

Czy 55-letnia rolniczka i 60-letni rolnik znów będą mogli przejść na emeryturę? Takiej zmiany domaga się Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego.

W związku z pozytywnymi wynikami audytu prowadzonego od 30 września do 4 października br., służby weterynaryjne Królestwa Arabii Saudyjskiej ponownie otworzyły swój rynek dla mięsa wołowego i produktów wołowych z Polski.

Policjanci z Komisariatu Policji w Stopnicy (woj. świętokrzyskie) podczas interwencji w gospodarstwie rolnym zauważyli dwa psy - charty, których posiadanie wymaga zezwolenia. Właściciel oczywiście takiego dokumentu nie posiadał.

Rolnicy alarmują nas, że rzepaki nie są w dobrej kondycji. Warto sprawdzić własną uprawę pod kątem kiły kapusty.

Rozpoczął się nabór wniosków o objęcie dopłatą, z przewidzianej na 2020 r., puli środków Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych o charakterze użyteczności publicznej.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił nową stronę z propozycjami diety dla każdego z nas. Faktem jest, że zimą ruszamy się mniej, więcej czasu poświęcając pracom domowym lub planowaniu przyszłorocznych upraw. Jeśli więc nie chcemy przytyć - możemy skorzystać z gotowej diety.

Podlaska Izba Rolnicza zwróciła się do ARiMR w kwestii interpretacji oświadczenia rolnika o liczbie posiadanych sztuk zwierząt. We wnioskach do gmin o szacowanie start, rolnicy podają  średnią roczną produkcję zwierzęcą z trzech ostatnich lat, natomiast we wniosku do ARiMR o udzielenie  pomocy, składają oświadczenie o liczbie posiadanych sztuk w dniu szacowania strat. Ilość sztuk w protokole nie zgadza się z ilością sztuk w bazie IRZ, przez co rolnicy mają problem ze złożeniem wniosków. Niemożliwym jest, aby dane te były spójne. Mamy odpowiedź Agencji w tej sprawie.

Wraz z postępującą zmianą klimatu pogarsza się stan wód na całym świecie. Nowy raport WWF nawołuje instytucje finansowe do oceny wartości wody i podjęcia kroków do łagodzenia kryzysu związanego z wodami przy planowaniu inwestycji. Opublikowany podczas Water Summit 2019 we Frankfurcie raport Ryzyka i szanse związane z wodami słodkimi: przegląd i wezwanie do działania dla sektora finansowego, podkreśla również szanse dla instytucji finansowych towarzyszące gwałtownemu zwiększaniu inwestycji w rozwiązywanie problemów związanych z wodami. Może to przyczynić się do wygenerowania wysokich dochodów, jednocześnie przynosząc korzyści zarówno ludziom, jak i planecie.

Późna jesień to pora, gdy najczęściej planujemy już wiosenne uprawy i... zakup nawozów. Zanim zdecydujemy się to zrobić, warto najpierw zbadać zasobność gleby.

Tegoroczna jesień oszczędziła nam, jak dotąd, znaczących przymrozków. Efektem tego jest dość znacząca podaż krajowych warzyw spod osłon i warzyw kapustnych z gruntu. Produkcja krajowa musi konkurować ze wzrastająca podażą warzyw importowanych, co daje w efekcie spore wahania cen. Kończą się zbiory i warzyw kapustnych i korzeniowych.

Główny Urząd Statystyczny podał ceny skupu podstawowych produktów rolnych. Ceny pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego, spadły w październiku w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 0,4%), natomiast wzrosły w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (o 2,6%).

W lasach na terenieTrójmiasta rozpoczął się odstrzał sanitarny dzików. Wszystko to ma związek z rozprzestrzeniającym się wirusem ASF. "Odstrzały redukcyjne są organizowane w dni robocze w godzinach nocnych i porannych, gdy większość mieszkańców nie korzysta z lasu" – informuje Nadleśnictwo Gdańsk.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa promował polskie artykuły rolno-spożywcze podczas tragów PRODEXPO 2019 w Mińsku na Białorusi. Targi odbyły się w minionym tygodniu.

Fundacja Konsumentów i Program FoodRentgen zaprezentowali raport na temat kasz gryczanych sprzedawanych w polskich sklepach. Wyniki badań przeprowadzonych pod kątem obecności w tych produktach glifosatu są szokujące.

Nawet ponad 20 mld euro kosztowałoby unijny budżet wyrównanie dopłat w UE – oszacował w rozmowie z PAP unijny komisarz desygnowany ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Pod hasłem wyrównania dopłat kryje się osiągnięcie poziomu średniej UE przez kilkanaście państw, które są poniżej tego pułapu. "W zależności od tempa tego wyrównania to są kwoty rzędu kilkunastu bądź dwudziestu kilku miliardów euro" – ocenił Wojciechowski.

Wyższy areał, niższe zbiory i ceny, jak na tę porę roku, rekordowo wysokie. Jak wygląda sytuacja na rynku ziemniaków?

Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego mogą ubiegać się o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski na tzw. małe przetwórstwo można składać do 20 grudnia 2019 r.

Zaprezentowana podczas targów Agritechnica zmodernizowana seria ciągników New Holland T4 V/N/F została wyróżniona tytułem „Ciągnika Roku 2020” w kategorii ciągników specjalistycznych.

Ogólnopolski Ruch Rolników AGROunia organizuje dziś zapowiadany wcześniej strajk ostrzegawczy. Jednym z powodów jest przede wszystkim rozprzestrzeniający się ASF. Rolnicy domagają się skutecznej walki z wirusem.

W związku z pojawieniem się ASF przy granicy województwa Wielkopolskiego, tamtejsza Izba Rolnicza poinformowała, że kontynuuje działania podjęte i prowadzone już od wielu lat w celu minimalizacji zagrożenia, jakim jest ten wirus dla obszaru największej hodowli świń w Polsce. W ostatnich dniach WIR jest w stałym kontakcie z powiatowymi lekarzami weterynarii, samorządami oraz myśliwymi.

Płot na Odrze zbudowany przez niemiecki rząd? Wyrywkowe przeszukiwania terenów dużego zagęszczenia dzików w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim? Z takimi pomysłami wychodzi Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej. Związek chce w ten sposób przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się wirusa ASF.

Sejm IX kadencji rozpoczął pracę. Posłowie pracują na posiedzeniach plenarnych, pracują w komisjach. Tworzą także zespoły parlamentarne. Tych związanych z szerokopojetym rolnictwem tworzy się naprawdę sporo. Czym będą się zajmować?

Główny Lekarz Weterynarii wyznaczył nowe strefy ASF. Ma to związek z wystąpieniem przypadków wirusa u dziaków na zachodzie Polski. Sprawdź, jakie gminy zostały objęte czerwoną, a jakie żółtą strefą patogenu.

Studenci chcą pozwać Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Wszystko przez... kradzież laptopa, na którym gromadzone były dane osobowe kilkudziesięciu tysięcy studentów i kandydatów uczelni SGGW. Sprawą zajmuje się już prokuratura i Urząd Ochrony Danych Osobowych.

W izbach rolniczych upatruję partnera zaangażowanego, partnera merytorycznego do podejmowania decyzji, a nie tylko do konsultacji – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania Zarządów Wojewódzkich Izb Rolniczych, Delegatów do Krajowej Rady Izb Rolniczych i Dyrektorów Biur.

Od 29 listopada do 28 grudnia 2019 r. rolnicy gospodarujący na obszarach cennych przyrodniczo będą mogli składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie pomocy na „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych postuluje, aby resort rolnictwa rozważył możliwość wyższego zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze.

Amerykański producent maszyn rolniczych zaprezentował nowy kombajn serii X9 z przyrządem żniwnym z aktywnymi taśmami transportującymi. Nowy model, który zapewni znaczny wzrost wydajności i produktywności, został nagrodzony Srebrnym Medalem na targach Agritechnica w Hanowerze.

Instytut Gospodarki Rolnej wziął w obronę polskich producentów tytoniu i zdecydowanie sprzeciwia się zaproponowanym przez Rząd zmianom w podatku akcyzowym. Według Instytutu zaproponowane zmiany będą stanowić kolejne uderzenie w producentów.

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach wsi, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w ramach działań na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i chorobom zawodowym rolników przygotowała szkolenie e-learningowe dla dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował wczoraj o potwierdzeniu afrykańskiego pomoru świń (ASF) u osiemnastu dzików znalezionych w dziewięciu lokalizacjach województwa lubuskiego. Nadal trwają dalsze, intensywne przeszukiwania terenu - teraz także przy udziale wojska. 

Izrael stanowi ważny rynek dla polskiej branży rolno-spożywczej, ale potencjał tamtejszego rynku jest dużo większy. To sprawia, że możliwości rozwoju dla naszych rodzimych przedsiębiorców jest jeszcze sporo. O tym jak je wykorzystać dyskutowano w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa z udziałem przedstawicieli sektora branży spożywczej i m.in. Zofii Nojszewskiej, Kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Tel Awiwie czy Sarah-Ann Madi, Radcy Handlowej w Ambasadzie Izraela w Polsce.

Prognozy na ten tydzień mówią nawet o kilkunastu stopniach ciepła. Oziminy nie są jeszcze uśpione, więc ciepła pogoda ich nie rozhartuje.

Ceny tuczników w krajach Unii Europejskiej za kilogram tuszy wzrosły. Pięć centów w górę powędrowały ceny w Danii, cztery w Niemczech, a jeden w Belgii i Wielkiej Brytanii. Niestety wirus ASF jest już coraz bliżej Niemiec, a przedostanie się tam wirusa może mieć katastrofalny wpływ na rynek wieprzowiny.

Nawet o 20-30% mogą być w tym roku niższe plony kukurydzy na ziarno. Zbiory dobiegają końca, a optymizmu u rolników nie widać.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w Polsce w 2019 roku rośnie produkcja w drobiu. Eksport także się zwiększa.

Marka „Polski Cukier” staje do walki o serca konsumentów. Flagowy produkt – cukier biały 1 kg otrzymał właśnie nową szatę graficzną, zaprojektowaną z uwzględnieniem uwidaczniających się w ostatnich latach trendów, między innymi patriotyzmu konsumenckiego. Jak Wam się podoba?

Wdrożenie nowych zasad kontroli importu środków ochrony roślin, prowadzenie kontroli w oparciu o ocenę ryzyka, wymiana informacji na temat najciekawszych przypadków ujawnień prób wprowadzania na terytorium Polski niedopuszczonych do obrotu i stosowania środków ochrony roślin oraz praktyczne ćwiczenia, jak wykryć nielegalne przesyłki tych produktów, to tylko niektóre z tematów szkolenia dla inspektorów wojewódzkich inspektoratów ochrony roślin i nasiennictwa.

Główny lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu drugiego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzika w województwie lubuskim. Z komunikatu dowiadujemy się również, że dziś ma zakończyć się grodzenie obszaru skażonego.  

Czy będą zmiany w KRUS? O takiej możliwości mówi w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną prezes Kasy Aleksandra Hadzik. Prezes chciałaby, żeby wysokość rolniczej składki powiązana była z dochodem gospodarstwa.

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach zaprasza na szkolenie poświęcone mało znanym gatunkom roślin sadowniczych. Szkolenie odbędzie się 20 listopada, a rozpocznie się o godz. 10.

Piątek 22 listopada to ostatni dzień, kiedy w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać wnioski o „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy, a nie złożyłeś jeszcze wniosku przypominamy – to już ostatnia chwila.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że w woj. lubuskim wykryto przypadek ASF u martwego dzika. Dzik ,,pochodził z wypadku komunikacyjnego''.

W piątek, 15 listopada br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, ponownie powołał Jana Krzysztofa Ardanowskiego na urząd Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W zbliżającym się sezonie 2020, ciągniki AXION będą dostępne także w wersji 960 TERRA TRAC i 930 TERRA TRAC. Po prezentacji prototypu na targach Agritechnica w 2017 roku, CLAAS wprowadza na rynek jedyne ciągniki półgąsienicowe z pełną amortyzacją.

Ekologiczna hodowla ślimaków to opłacalne zajęcie, jeśli tylko przestrzega się konkretnych norm i wymogów. Wszystkie one są określone w rozporządzeniach i przepisach unijnych. Producenci zajmujący się chowem ślimaków podlegają restrykcyjnym wymaganiom zawartym w konkretnych rozporządzeniach i przepisach unijnych.

Za niespełna miesiąc, bo od 14 grudnia, będzie obowiązkowo stosowany system TRACES NEW TECHNOLOGY – TRACES-NT przez importerów żywności pochodzenia niezwierzęcego. Nowe wymagania będą dotyczyły żywności, dla której przepisy unijne określają wymagania dotyczące zwiększonego poziomu kontroli urzędowych.

Nowe laboratorium badawcze CIECH uzyskało certyfikację GLP („Good Laboratory Practice”, pol. „Dobra Praktyka Laboratoryjna”), poświadczającą nie tylko wysoką jakość prowadzonych w nim badań, ale również ich wiarygodność i niezależność. Dzięki temu, wyniki badań prowadzonych w warszawskim ośrodku badawczym CIECH będą uznawane globalnie, przez większość międzynarodowych i narodowych podmiotów odpowiedzialnych za dopuszczanie do użytku substancji chemicznych.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Połowcach ujawnili próbę nielegalnego wwozu do Polski spreparowanych chrząszczy i motyli objętych ochroną gatunkową i zagrożonych wyginięciem. 42-letni obywatel Rosji został zatrzymany grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

W niedzielę 17 listopada po raz trzeci obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. Myślą przewodnią tegorocznej edycji są słowa Psalmu 9 „Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie” (Psalm 9, 19). To dzień, w którym Kościół chce szczególną uwagę zwrócić na wszystkich ubogich ludzi, których mamy wokół siebie. 

Sieć Carrefour wprowadza do Polski nowy format sklepów z certyfikowaną żywnością ekologiczną. Pierwszy w kraju sklep Carrefour BIO otwarty zostanie 15 listopada br. w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 87 i będzie 900 sklepem sieci w Polsce. Na klientów czeka szeroka i zróżnicowana oferta około 2500 produktów, w tym wiele nowości niedostępnych w innych sklepach sieci.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozstrzygnęła I edycję Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Strategia Prewencji w Rolnictwie”. Laureatami konkursu odbywającego się pod Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego zostali Kaja Barton, Adam Rybitwa i Michał Dudek.

Ostatnia sesja na paryskim parkiecie Matif zakończyła się delikatną korektą, ale notowania rzepaku i tak są teraz najwyższe od ponad dwóch lat. Dało to szansę na podniesienie cen i w kraju. Ale drogi jest nie tylko rzepak.

Działał nocą. Podpalał budynki gospodarcze – drewniane stodoły, spłonęła suszarnia. Teraz wpadł i jest w rękach policji. 18-letni podpalacz najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie. Właściciele oszacowali straty na kilkaset tysięcy złotych.

Zastanówmy się wspólnie jak wykorzystać zasoby doradztwa rolniczego do tych wszystkich przedsięwzięć, które będziemy starali się wdrażać w najbliższych czterech latach – zaapelował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z dyrektorami ośrodków doradztwa rolniczego. 

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w powiecie wschowskim, w województwie lubuskim. W Gorzowie Wielkopolskim zebrał się sztab kryzsowy z udziałem sekretarza stanu Szymona Giżyńskiego i zastępcą GLW Mirosławem Welzem.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie przygotowało dodatkowy termin szkolenia ,,Wymogi Prawa Wodnego dotyczące gospodarstw rolnych, opracowanie planów nawożenia''. Szkolenie odbędzie się w w dniach 4-5 grudnia w Brwinowie.

Ceny tuczników w krajach Unii Europejskiej w okresie przedświątecznym wzrosną - tak oceniają eksperci analizujący rynek. Świadczyć o tym mają pozytywne impulsy z Danii i Holandii oraz popyt ze strony Chin.

Rdzawe, nekrotyczne smugi na liściach lilii powoduje Plantago asiatica moisaic virus. O nowym zagrożeniu fitosanitarnym dla Polski informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wirusa stwierdzono już w Holandii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz na Węgrzech.

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja to wspaniała okazja do pokazania innym swojego ukochanego i jedynego w swoim rodzaju drzewa. Dzięki udziałowi w konkursie można także wypromować walory przyrodnicze, turystyczne i kulturowe swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Ulubione drzewa można zgłaszać do konkursu Drzewo Roku 2020 do końca listopada tego roku.

Byk zabił rolnika w Kościerzynie na Pomorzu. Jak do tego doszło? 

Sejm nowej kadencji powołał Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kto stanie na jej czele?Przewodniczącym został poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus.

Choć każdego dnia powinniśmy o nich pamiętać, to dziś zróbmy to w sposób szczególny – 14 listopada obchodzimy bowiem Ogólnopolski Dzień Seniora. To nietypowe święto ma zwracać uwagę na obecność w społeczeństwie osób w podeszłym wieku i przeciwdziałać ich wykluczeniu społecznemu.

Chyba pierwszy raz w tym roku rolnicy na prawdę nie mogą narzekać na pogodę. Listopad przyniósł nocami delikatne temperatury ujemne, idealne do hartowania ozimin.

Do świąt mają być gotowe przepisy dotyczące tworzenia tzw. małych ubojni – deklaruje minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Polska czeka na opinię Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Historii losów krów z Deszczna ciąg dalszy. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorzowie Wielkopolskim zawiadomił organy ścigania, bo krowy, jak się okazuje, znów nie mają należytej opieki. Chodzi o niezachowanie ostrożności przy utrzymaniu krów.

Artykuły spożywcze polskiej produkcji cieszą się na tyle dobrą opinią wśród Polaków, że konsumenci są gotowi płacić za polską żywność więcej niż za podobne produkty zagraniczne - wynika z raportu Fundacji Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS).

Były minister rolnictwa, a obecnie europoseł, Krzysztof Jurgiel, według informacji Rzeczpospolitej, chce złożyć wniosek o powołanie nowego koordynatora ds. afrykańskiego pomoru świń. Byłby to pomocnik polskiego komisarza Janusza Wojciechowskiego.

13 listopada rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Aktywna starość na obszarach wiejskich. Między diagnozą a działaniem”, w której wziął udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wyraził obawy związane z trwającym przeglądem substancji czynnej chloropiryfos metylowy w Unii Europejskiej. W opinii ekspertów związku, wycofanie ww. substancji znacząco utrudni dostęp rolników do nowoczesnych środków ochrony roślin.

Dolnośląska Izba Rolnicza chce zmian w Ustawie o ochronie przyrody. Chodzi o możliwość uzyskania odszkodowań za szkody wyrządzane przez wilki.

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie wysokości maksymalnych stawek opłaty za naruszenie programu azotanowego. Jak wysokie kary przewidziano?

O tej porze roku do lasu zwykle chodzimy na grzyby. A co powiedzielibyście na arbuzy z lasu? Tak, to możliwe! Zobaczcie sami.

W audycji „Książka do poduszki” na antenie Polskiego Radia Dzieciom będzie można posłuchać wydawnictwa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pt. „Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda”. Opowieść, zachęcającą do ekologicznych postaw w codziennym życiu, dzieci poznają w ośmiu odsłonach od 13 listopada o godz. 19:10.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski przedłużył termin składania wniosków o pomoc suszową do 29 listopada 2019 r.

Marka „Polskie Przetwory” rozszerzyła swoją rodzinę o produkty z nowej kategorii. Na sklepowych półkach zagościły właśnie pomidorowe sosy do potraw sos spaghetti, sos boloński i sos słodko-kwaśny. Sosy zostały wyprodukowane na bazie warzyw, szczególnie pomidorów, od lokalnych rolników. 

Partnerzy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich będą mogli od 9 grudnia 2019 r. do 17 stycznia 2020 r. składać wnioski w konkursie nr 4/2020 na wybór operacji do realizacji w 2020 i 2021 roku, w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2020–2021. 

Hodowcy zaczynają robić zapasy pasz, a jeśli rośnie popyt, rosną też ceny. Na rynku paszowym listopad przyniósł wyższe stawki.

Na Rynku Hurtowym Bronisze trwa przebudowa asortymentu warzyw. Skokowo spada podaż krajowych warzyw uprawianych pod osłonami, rosną ich ceny, a rozszerza się asortyment warzyw importowanych.

Przedstawiamy dane według CEPIK, dotyczące sprzedaży przyczep rolniczych w październiku 2019 r. 

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się gala podsumowująca XIII edycję konkursu na najlepszy obiekt turystyczny na obszarach wiejskich w Wielkopolsce. Nagrody wręczano w trzech kategoriach, przyznano również wyróżnienie specjalne.

11 listopada to dla Polaków ważny dzień – Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów. W tym roku obchodzimy 101. rocznicę. To wyjątkowa okazja, do tego, by w szczególny sposób uczcić nasze Święto.

Organizm grzybopodobny Peronospora aquilegiicola to nowy szkodnik roślin ozdobnych, który poraża orlika i orliczka. Występowanie patogena stwierdzono w Wielkiej Brytanii. Czy dotrze do Polski?

Gęś jest symbolem czystości, krzepkości, gadatliwości, opiekuńczości, miłości i szczęścia małżeńskiego. Żaden inny ptak ani inne stworzenie nie było czczone przez tyle kultur na całym świecie. Starożytni Egipcjanie, Grecy, Rzymianie, Hindusi – wszędzie tam, gdzie pojawiały się gęsi, ludzie widzieli w nich ucieleśnienie bogów lub ich posłańców. W Polsce gęś również jest bardzo popularna - pod względem kulinarnym szczególnie w dniu św. Marcina, przypadającym 11 listopada. 

CEVI i Copa-Cogeca, które reprezentują niezależnych producentów winogron, wytwórnie wina oraz spółdzielnie winiarskie zorganizowały dzisiaj w Brukseli warsztaty mające na celu omówienie obecnej sytuacji oraz przyszłych tendencji na rynku. Przede wszystkim jednak warsztaty były okazją by pogłębić refleksję na temat tego, jak producenci wina dostosowują się, by zapewnić zrównoważoność upraw winorośli.

Tegoroczny październik był najlepszy w perspektywie ostatnich trzech lat. Sprawdź, jak wyglądała sprzedaż ciągników rolniczych według danych CEPIK. 

Działania podejmowane na rzecz rozwoju ekorolnictwa i wprowadzania do sprzedaży jego produktów były niespójne i nieskuteczne – ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Zdaniem NIK Polska nie ma wyznaczonego celu rozwoju i rynku produktów ekologicznych, a także terminu jego osiągnięcia.

John Deere w Mannheim nawiązała dwa strategiczne partnerstwa - ze spółką Reichhardt GmbH Steuerungstechnik oraz Agricon GmbH. Oznacza to dla rolników lepszy dostęp do nowoczesnych rozwiązań dzięki szerokiej sieci dealerskiej John Deere.

Czy podatek od cukru, czyli tak zwany ,,tax sugar'' będzie wprowadzony w Polsce? O sprawę pytał niedawno w interpelacji poseł Paweł Pudłowski.

Indonezja może być nowym rynkiem zbytu dla polskich produktów rolnych. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają pracę nad dostępem tego rynku dla polskich jabłek i borówki.

Co najmniej 180 pojazdów, aut osobowych i ciągników rolniczych, przeszło pozytywnie badania techniczne mimo, że fizycznie nie były na stacji diagnostycznej. Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zatrzymali czterech diagnostów, którzy mieli być odpowiedzialni za ten proceder.

Do Kół Gospodyń Wiejskich trafiło 29 755 000 złotych. To efekt zakończonego naboru wniosków prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do 31 października wpłynęło 8606 wniosków o przyznanie wsparcia finansowego.

Równych dopłat na terenie całej UE od dawna domagają się polscy rolnicy. Trudno się dziwić.

Kukurydziane żniwa coraz bliżej końca, a pracom sprzyja ciepła i słoneczna pogoda. Przynajmniej jak do tej pory.

Wielu z nas nie tyle boi się pająków, ile ich po prostu... nie lubi. O tym, że nie ma się czego bać przekonują w mediach społecznościowych Lasy Państwowe.

Dwadzieścia tysięcy kary otrzymał właściciel gospodarstw rolno-spożywczych z terenu powiatu konińskiego. Nielegalnie zatrudniał on przy zbiorach aż 86 obywateli Ukrainy, Mołdawii i Armenii.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w jubileuszowych obchodach 25-lecia współpracy firmy Toruń-Pacyfic z Nestle i General Mills, w ramach globalnego projektu Cereal Partners Worlwide.

Na polskie podwórka masowo wracają gęsi. Przydomowy chów może być szansą na wsparcie domowego budżetu w małych gospodarstwach, ponieważ konsumenci są coraz bardziej zainteresowani mięsem z gęsi.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy program pomocy z PROW 2014-2020. Od 25 września 2019 r. do 22 listopada 2019 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą składać wnioski o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego. Nabory dotyczące nawodnienia w gospodarstwie rolnym będą ogłaszane cyklicznie.

Kończą się zbiory dyni, a Główny Urząd Statystyczny na Twitterze poinformował o ujawnieniu dyni rekordzistki! Waga warzywa robi wrażenie! 

Dobiega końca nabór wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska. Wnioski w powiatowych biurach ARiMR można składać tylko do 12 listopada.

Komenda Powiatowa Policji w Oleśnie będzie wyjaśniać przyczyny pożaru, do którego doszło w gospodarstwie w miejscowości Goła (województwo opolskie). Spłonął budynek gospodarczy, a wraz z nim ciągnik rolniczy, maszyny rolnicze, samochód, środki ochrony roślin i nawozy.

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dalsze przedłużenie terminu składania wniosków o pomoc po tegorocznej klęsce suszy. Powód - duża liczba wniosków, z których każdy wymaga weryfikacji...

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki Ursus wyraziło zgodę na sprzedaż dwóch zakładów produkcyjnych. Sprzedane mają zostać zakłady w Opalenicy i Dobrym Mieście. Zarząd Ursusa może je sprzedać za łączną cenę nie niższą 25 800 000 zł.

Województwo kujawsko-pomorskie to polskie zagłębie gęsinowe i region kultywujący patriotyczne tradycje. Dlatego, jak co roku, organizowane jest tu wielkie wydarzenie Festiwal Gęsiny - „Kujawsko-pomorska gęsina na Świętego Marcina”. Odbędzie się w weekend poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości (9 i 10 listopada) w Przysieku pod Toruniem.

Ceny żywca wołowego są poniżej opłacalności produkcji - alarmują izby rolnicze. W sprawie niskich cen interweniowała już Lubelska Izba Rolnicza, a teraz o przyszłość hodowli bydła martwi się Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego.

Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie wraz z ochotnikami z Fromborka uratowali byka, który... wpadł do szamba. Ratownicy wyciągnęli zwierzę, dzięki użyciu koparko-ładowarki, lin i węża strażackiego.

Sytuacja na krajowym, europejskim i światowym rynku cukru oraz przyszłość uprawy buraków cukrowych i produkcji cukru w Polsce to główne tematy, które były omawiane podczas konferencji pt. „Burak - Cukier - Perspektywy”.

Jesteś przedsiębiorcą? Świadczysz usługi na rzecz rolników i chcesz rozwijać swoją działalność? Do 20 listopada w oddziale regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa możesz złożyć wniosek o pomoc na „Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014-2020.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której Polska przystąpi do Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa ONZ – poinformowała KPRP.

Główny Lekarz Weterynarii podał informację o potwierdzeniu kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików w dniach 21-27 października. Wirusa potwierdzono u 62 zwierząt, z czego połowa to osobniki odstrzelone.

Pasieki zakładane w miastach są coraz bardziej popularne. Jedną z nich jest eksperymentalna pasieka miejska GIORiN, zlokalizowana przy Centralnym Laboratorium w Toruniu. Jakiej jakości jest miód z niej otrzymany?

Koła łowieckie, zwłaszcza z rejonów objetych regionalizacją w związku z występowaniem ASF, zreszone w Polski Związku Łowieckim mogą ubiegać się o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski o dofinansowanie zakupu chłodni można składać do 20 grudnia.

W większości krajów unijnych ceny tuczników są stabilne i podążają za trendem, jaki obserwujemy na niemieckim rynku. Za naszą zachodnią granicą ceny nie zmieniają się od blisko trzech miesięcy. Również w Polsce większość firm pozostawiła cenniki na niezmienionych poziomach.

"Unia Europejska oczekuje, że podstawa europejskiego rolnictwa będą gospodarstwa rodzinne" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas wystąpienia na VI Międzynarodowym Kongresie Menadżerów Agrobiznesu, który odbywał się w Łysomicach koło Torunia.

Śląska Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała transport z półtuszami cielęcymi. Samochód dostawczy miał sporo usterek, a warunki sanitarne, w których przewożone było mięso budziły zastrzeżenia. Sprawą zajął się lekarz weterynarii.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski wręczył powołanie Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podsumowała pierwsze trzy kwartały pod względem wypadków w rolnictwie i chorób zawodowych rolników. 

Z inicjatywy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przy współpracy z Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji odbyło się spotkanie w sprawie ustalenia możliwych kierunków rozwoju serwisu Polska smakuje. W Warszawie dyskutowali o tym przedstawiciele sieci handlowych oraz przedstawiciele niezależnych portali sprzedażowych, które oferują żywność i produkty bezpośrednio od rolników.

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu wspierani przez Policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, na jedej z posesji na terenie województwa wielkopolskiego, wykryli prawie dwie tony nielegalnych środków ochrony roślin. 

Amerykański gigant z branży maszyn rolniczych po raz kolejny został sklasyfikowany wśród największych przedsiębiorstw świata w niezależnym rankingu „Best Global Brands” przygotowanym przez firmę konsultingową Interbrand. To jedyna marka z branży rolniczej obecna w zestawieniu.

69% mieszkańców Polski chciałoby, aby ich ulubione produkty były zaprojektowane i wytworzone z materiałów pochodzących z recyklingu. Oznacza to, że coraz ważniejsza jest dla nas możliwość ponownego wykorzystania produktów i dbałość o środowisko. Wyniki badania Stena Recycling(1) to pozytywny sygnał dla firm, na które przepisy unijne nakładają większą odpowiedzialność za postępowanie z odpadami.

Należąca do Grupy CIECH spółka CIECH Vitrosilicon, jeden z największych producentów wysokiej jakości krzemianów sodu i potasu w Europie, wprowadza na rynek nowy produkt przeznaczony do specjalistycznego zastosowania w branży rolniczej. VITROAGRO P40 to specjalistyczny roztwór krzemianu potasu o zwiększonej zawartości kwasu krzemowego, dedykowany do produkcji nawozów krzemianowych płynnych i stałych.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. przystępuje do zbierania od Plantatorów zamówień na nasiona buraka cukrowego do zasiewów w 2020 roku. Zamówienia można składać na formularzach dostępnych u Inspektorów Surowcowych lub za pośrednictwem serwisu internetowego dla Plantatorów "e‑Plantator" najpóźniej do dnia 25 listopada 2019 r.

Rozpoczęły się wykopki... topinamburu. Tegoroczny sezon był dobry, tak oceniają sami producenci, których w Polsce jest niewielu – zaledwie stu pięćdziesięciu.

Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego projekt nowelizacji uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Rolnictwo polskie i UE 2020+. Wyzwania, szanse, zagrożenia, propozycje”.

Abp Henryk Hoser, biskup senior warszawsko-praski, otrzyma Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2019. Wyróżnienie przyznawane za zasługi dla polskiej wsi zostanie wręczone 20 lutego 2020 roku w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie - poinformowało biuro prasowe episkopatu.

Od czwartku 31 października na stronie www.krus.gov.pl dostępny jest elektroniczny wniosek o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Wniosek elektroniczny zawiera taką samą treść, jak wniosek w wersji tradycyjnej. Umożliwia on wystąpienia o świadczenie w prosty i szybki sposób, bez konieczności wizyty w jednostce terenowej Kasy.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ogłosił nabór wniosków w ramach „Wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych realizowanych przez grupy producentów na rynku wewnętrznym”. Nabór rozpocznie się 29 listopada i potrwa do 27 stycznia 2020 roku.

Rzepak rośnie w siłę. Notowania na paryskim parkiecie MATIF od tygodnia znów pną się w górę. Jeśli taki trend się utrzyma ponownie mogą znaleźć się na najwyższych od dwóch lat poziomach.

W siedzibie Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa- Państwowego Instytutu Badawczego odbyło się spotkanie inaugurujące projekt BIOEASTsUP. Będzie on wspierał inicjatywę BIOEAST w realizacji jej misji do roku 2030 oraz Planu Działania na rzecz przemian Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) w zakresie biogospodarki.

Początek listopada to symboliczny koniec sezonu zbioru jabłek i czas na pierwsze podsumowania. Jabłek jest mniej niż prognozowano, ale ich cena jest znacznie wyższa niż przed rokiem.

Krajowa Izba Biopaliw oraz Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego chcą rozwijać produkcję biometanu w Polsce. Potencjał surowcowy, jak twierdzą organizacje, jest spory brakuje tylko zmian w prawie. Zdiagnozowanie barier formalnych i praktycznych oraz wypracowanie korzystnych rozwiązań legislacyjnych to zadanie na najbliższy czas.

Nadmierna prędkość była przyczyną wypadku z udziałem dwóch busów i ciągnika rolniczego na trasie Racibórz – Pietrowice Wielkie w województwie śląskim. W wyniku zdarzenia dwie osoby zostały poszkodowane i trafiły do szpitala.

W Centrum Bankietowo - Konferencyjnym Panorama w miejscowości Kałki w gminie Ojrzeń (woj. mazowieckie) odbędzie się konferencja dla rolników i hodowców pod hasłem "ASF jak z tym żyć". Planowany start konferencji 14 listopada o godzinie 12:00.

John Deere prezentuje nową generację ciągników serii 7R i 8R, które cechują się jeszcze większą mocą, ale też szeregiem rozwiązań wpływających na komfort operatora, w tym na przykład: zaprojektowaną od podstaw kabiną.

Nadzwyczajny Zjazd Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej wybrał nowego prezesa. Szefem zarządu na czteroletnią kadencję został wybrany Aleksander Dargiewicz.

W dniach 24-25 października delegacja Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wzięła udział w 35 Narodowym Kongresie Mutualité Sociale Agricole (MSA - Rolnicza Kasa Wzajemnej Pomocy Socjalnej) w Strasburgu.

Już ponad milion rolników otrzymało z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaliczki dopłat bezpośrednich i zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. Na konta rolników wpłynęła już suma blisko 4 mld złotych.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, odwołał Pawła Niemczuk ze stanowiska Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii. Niemczuk ze stanowiskiem pożegnał się 30 października. 

Rusza zakrojona na szeroką skalę policyjna akcja "Znicz". Od dziś przez najbliższe trzy dni odbywać się będą wzmożone patrole policji na polskich drogach i w okolicach cmentarzy. Policjanci będą sprawdzać m.in. stan techniczny pojazdów, prędkość na drodze i trzeźwość kierujących. Uważajmy nie tylko na drodze, ale również w autobusach komunikacji miejskiej.

W siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja dotycząca narzędzi zarządzania ryzykiem w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027.  Z udziałem ekspertów rozmawiano o możliwości włączenia do planu strategicznego interwencji wspierających ubezpieczenia w rolnictwie.

Dziesięć tygrysów utknęło w sobotę na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Koroszczynie. Zwierzęta nie mogą wjechać na teren Białorusi z uwagi na brak dokumentacji weterynaryjnej. Jedno ze zwierząt już padło. Sprawę badać ma prokuratura po wniosku Granicznego Lekarza Weterynarii. O zawiłościach tego zdarzenia w specjalnym komunikacie informuje Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii.

Słowacja jest czternastym państwem w Europie, która wprowadziła zakaz hodowli zwierząt na futra. Decyzję o wprowadzeniu zakazu przegłosowała Rada Narodowa Słowacji. Zakaz ma wejść w życie od początku 2021 roku. Okres przejściowy dla istniejących ferm trwać ma do roku 2025. Czy nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wróci w nowej kadencji polskiego Sejmu?

Nowa ustawa o kołach gospodyń wiejskich dała mieszkankom i mieszkańcom obszarów wiejskich olbrzymi impuls do działania. Organizacje z wieloletnią tradycją rozwijają swoją działalność, a nowe planują, jak mogą aktywnie włączyć się w budowanie lokalnej społeczności. Jednak bez odpowiedniego wsparcia ze strony samorządów i administracji sam zapał może okazać się niewystarczający, aby koła poradziły sobie z problemami, jakie napotykają w codziennej działalności.

Skośnik buraczak został w tym roku po raz pierwszy odnaleziony na plantacjach buraków cukrowych w Polsce. Na zachodzie i południu Europy to jeden z najważniejszych szkodników buraczanych plantacji.

Ciepła pogoda pomaga przygotować się do zimy, ale... niesie też ze sobą doskonałe warunki dla rozwoju szkodników - i to tych najgroźniejszych. W wielu regionach Polski na uprawach zbóż ozimych można obserwować liczne pojawy mszyc.

Rozpoczął się nabór wniosków na inwestycje zapobiegające klęskom żywiołowym. Wnioski w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać od poniedziałku do 22 listopada.

Choć jesień przyzwyczaiła nas do spadków notowań cen tuczników, to tegoroczna jest zupełnie inna. Stabilizacja trwa - w wielu krajach cena pozostała na niezmienionym poziomie.

Był na zakupach w sklepie. Podczas powrotu do domu nie zapanował nad ciągnikiem rolniczym, wjechał do rowu i zatrzymał się na... drzewie. Jak się okazało, 45-letni mieszkaniec gminy Uchanie miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Kończy się nabór wniosków o "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" oraz "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi". Wniosek złożysz tylko dziś.

Rolnicy z Wielkopolski alarmują, że plagą tej jesieni w roślinach kapustnych jest gnatarz rzepakowiec. Rolnicy obserwują pojawy szkodnika nie tylko w uprawach rzepaku, ale także na innych roślinach kapustnych, między innymi na gorczycy.

Główny Urząd Statystyczny poinformował o średniej cenie skupu żyta, na podstawie której wylicza się podatek rolny na następny rok.

Jak informuje Instytut Ochrony Roślin, głównie na terenie Wielkopolski pojawił się nowy owad, który chce przezimować w budynkach gospodarskich i mieszkaniach. Jest to wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis).

Niezwykle poruszające zdjęcie opublikowane zostało w mediach społecznościowych na profilu Polskie Rolnictwo. Na fotografii widać martwe dziki ułożone... w jednej linii.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przedłużył jesienne terminy stosowania nawozów. Stosowanie nawozów na gruntach ornych w sytuacji braku możliwości dokonania zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe możliwe jest do 30 listopada.

UWAGA! Koła Gospodyń Wiejskich tylko do 31 października (czwartek) mogą składać wnioski o wsparcie finansowe. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina, że w dniu 30 października 2019 r. upływa termin składania w KOWR deklaracji dotyczących rynku wina. Sprawdźcie szczegóły.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wydała trzynasty raport zagrożeń fitosanitarnych dla Polski. Wśród nowych zagrożeń jest Lycorma delicatula - szkodnik grożący uprawom drzew owocowych, ozdobnych i leśnych.

Trwają zbiory marchwi. Pracę rolnikom ułatwia słoneczna i sucha pogoda. W tym roku, zgodnie z tym, co prognozuje Główny Urząd Statystyczny, zbiory przewidywane są na blisko 700 tysięcy ton.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka, wojewódzcy lekarze weterynarii i przedstawiciele sektora utylizacyjnego rozmawiali w Gniewie o aktualnej sytuacji związanej z ASF.

Najbliższy Powszechny Spis Rolny przeprowadzony będzie w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r.  Obecnie trwają prace organizacyjne i przygotowawcze – informuje GUS. Co rolnik powinien wiedzieć na temat spisu?

Od 28 października do 13 grudnia 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów".

Hodowcy drobiu mają powody do narzekania. Rok zaczął się słabo, ale z czasem ceny wzrosły, teraz ceny skupu kurczaków znów wróciły do bardzo niskich poziomów ze stycznia.

Pragnąc rozwijać rolnictwo nowej generacji dla rolników nowej generacji, Corteva Agriscience zainstalowała specjalne tablice dydaktyczne w 16 szkołach rolniczych w Polsce, w ramach kampanii edukacyjnej „Dzielimy się wiedzą”. Uczniowie mogą korzystać z przygotowanych przez Cortevę materiałów od września 2019 r.

Francja negocjuje z Chinami w sprawie akceptacji europejskich stref ASF. Ewentualny negocjacyjny sukces Francuzów mógłby sprawić, że do Państwa Środka mogłaby trafić również wieprzowina z Polski.

Dobra pogoda sprzyja zbiorom kukurydzy na ziarno. Jednak w tym roku stan upraw jest daleki od ideału.

Przed nami kolejna zmiana czasu. W nocy z soboty na niedzielę zmienimy czas na zimowy, czyli... śpimy dłużej. Wskazówki zegarków przesuniemy o godzinę do tyłu z godziny 03:00 na 02:00. Czy to już ostatnia zmiana czasu w Polsce?

Producenci rolni chcą kolejnych kroków w celu wzmocnienia swojej pozycji rynkowej. Według rolników ważną kwestią jest niezależne laboratorium odwoławcze do badania jakości produktów rolno-spożywczych. Taki wniosek płynie z posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Wniosek o dofinansowanie w ramach programu "Mój Prąd" można składać online na portalu gov.pl. Do tej pory wnioski o dofinansowanie przyjmowane były jedynie w formie papierowej. Dowiedz się, jak to zrobić!

Pewien rolnik z gminy Biskupiec wykonywał prace polowe i tak się zapędził, że zaorał także drogę. Niemożliwe? A jednak! Jak się okazało, mężczyzna był pod wpływem alkoholu i w dodatku z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów. 

Państwa członkowskie osłabiły projekt przepisów mających na celu ochronę pszczół przed pestycydami. Parlament Europejski domaga się więc od Komisji poprawienia projektu.

„Piątka za segregację” to hasło przewodnie kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Środowiska, która ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Dotyczy ona Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów i jest skierowana zarówno do samorządów, jak i do właścicieli gospodarstw domowych. Kampanię wspiera również program edukacyjny dla dzieci.

Targi rolne Zagroda i Warmińsko-Mazurska Wystawa Zwierząt Hodowlanych już w ten weekend w halach Expo Mazury w Ostródzie. To największe branżowe wydarzenie w północno-wschodniej Polsce.

Produkcja mleka w 2019 ma szanse przekroczyć 11 miliardów 800 milionów litrów. Wyższy niż przed rokiem może być nie tylko skup, ale prawdopodobnie i cena. Wrzesień to drugi z kolei miesiąc niewielkich wzrostów.

W miejscowości Lichty w gminie Czemierniki znaleziono osiem pocisków przeciwlotniczych. Niewybuchy leżały na polu. Znalazła je właścicielka gruntów.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje spotkanie poświęcone możliwościom i kierunkom współpracy w rozwoju strony internetowej i aplikacji mobilnej "Polska Smakuje". Odbędzie się ono 30 października, a udział w nim mogą wziąć m.in. przedstawiciele wielkopowierzchniowych sklepów.

Uważajmy w lesie. Lasy Państwowe apelują o ostrożność. Powodem jest strzyżak jeleni, niewielki owad nazywany często latającym kleszczem. Kąsa do krwi i rany później trudno się goją.

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza zawarła Porozumienie z Kujawsko-Pomorskim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii. Chodzi, oczywiście, o ASF.

Do Sejmu skierowany został rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Chodzi o możliwość prowadzenia efektywniejszych kontroli jakości artykułów spożywczych.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformował, że procedura analizy ryzyka dla polskich jabłek w eksporcie do Kolumbii została pomyślnie zakończona.

Wypadek przy zbiorze dyni. W czasie oczyszczania wykorzystywanego do zbioru sprzętu mechanicznego, ręka 47-letniej kobiety została wciągnięta pomiędzy metalowe elementy maszyny. Rolniczka trafiła do szpitala.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa był organizatorem konferencji dotyczącej odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich. Konferencje pod nazwą „Nowe rozwiązania prawne dotyczące wykorzystania OZE na obszarach wiejskich” patronatem honorowym objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu informuje rolników o tym, że na plantacjach w Winnej Górze zaobserwowano liczne szkodniki rzepaku.

Główny Urząd Statystyczny poinformował o tym, jak kształtowały się ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego we wrześniu 2019 roku. Okazuje się, że ceny... spadały.

Niezmienny poziom cen skupu tuczników w Europie utrzymuje się już od dwóch miesięcy. Cena w Niemczech w dalszym ciągu wynosi 1,85 €/kg, w Polsce natomiast pojawiły się pierwsze, niewielkie obniżki.

Do ataku wilków doszło w Krzywem w gminie Cisna, na Podkarpaciu. Wataha drapieżników w dzień, tuż przy zabudowaniach zagryzła konia. Okoliczni mieszkańcy nie są przeciwni ochronie wilków, ale, jak twierdzą, jest ich coraz więcej.

Minął dosłownie rok od ogłoszenia obecności marki John Deere w kultowej grze Farming Simulator. Od tego czasu producent maszyn powołał swoją oficjalną drużynę, a teraz zaprosił fanów do wspólnej gry podczas Poznań Game Arena 2019. Co więcej, w trakcie zawodów zespół „Jelonków” okazał się najlepszy. 

Jestem absolutnie przekonany, że Polska, kraj o bardzo dużej produkcji jabłek pozostanie znaczącym graczem na tym rynku – powiedział dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji pt. „Polskie jabłka i cydr – nowe wyzwanie”.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła, 16 października, po raz czwarty w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i po raz pierwszy zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW.

Inteligentne wioski to nowa koncepcja w zakresie kształtowania polityki UE. Ma ona bardzo istotne znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich, zarówno ze względu na nowe możliwości tworzenia miejsc pracy, jak i z punktu widzenia jakości życia na wsi. 

Polska powinna podnieść prestiż zawodu rolnika, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe – tak wskazują badania przeprowadzone przez Corteva Agriscience. Niewłaściwe postrzeganie sektora rolniczego przez młodzież może stanowić przeszkodę dla jego dalszego rozwoju.

Policja po raz kolejny przypomina rolnikom o zasadach bezpieczeństwa podczas prac polowych. Szczególnie jesienią powraca temat zabrudzenia dróg publicznych przez maszyny rolnicze. Często zdarza się, że na jezdni pozostaje błoto, obornik czy gnojówka. Policja apeluje więc, aby rolnicy jadąc na pole lub z niego wracając, odpowiednio zabezpieczali swoje ładunki. Za nieprzestrzeganie zasad grozi kara. 

Zmiany na rynku roślin oleistych. W ciągu ubiegłego tygodnia soja zdążyła najpierw podrożeć do poziomów najwyższych od półtora roku, później nadeszła korekta, a teraz znowu ruszyła w górę.

Podmioty importujące kukurydzę będą kontrolowane przez instytucje państwowe? Tego chce Krajowa Rada Izb Rolniczych, która wniosek w tej sprawie złożyła do ministra rolnictwa. Ma to zatrzymać niekontrolowany napływ kukurydzy do Polski i wpłynąć na lepsze ceny oferowane polskim rolnikom.

Podczas rozładunku buraków cukrowych znaleziono granat moździerzowy. Nietypowym znaleziskiem zajął się patrol saperski z Chełma.

Już 2912 wniosków w ramach do dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych Mój Prąd Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał już do Ministerstwa Energii. Wnioski opiewają na kwotę ponad 14,3 mln złotych.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie uproszczenia wniosków składanych do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w działaniu „Modernizacja gospodarstw” w ramach PROW 2014-2020.

Samojezdne sieczkarnie polowe John Deere serii 8000 i 9000 zostały zaktualizowane o kilka nowych funkcji. Dla użytkowników oznacza to większy komfort, niższe koszty operacyjne oraz jeszcze większą kontrolę i niezawodność.

Inspektorzy Ochrony Środowiska udaremnili próbę importu do Polski ponad 2300 ton odpadów stanowiących zrębki drewniane zanieczyszczone lakierami i farbami. Ładunek przypłynął statkiem 15 października 2019 roku i był niezgodny z zezwoleniem GIOŚ. Statek zawrócono do Norwegii skąd przypłynął.

Grupa Azoty rozszerza ofertę monitoringu i analityki gruntów rolnych w celu bardziej precyzyjnego dawkowania nawozów przez jej klientów. Do wybranych Przedstawicieli Terenowych Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro trafią skanery doglebowe AgroCares, umożliwiające szybką analizę, na podstawie której wydawane są zalecenia dotyczące nawożenia.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła, 16 października, po raz czwarty w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i po raz pierwszy zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. 

Kasa przypomina, że z dniem 31 października 2019 r. mija ustawowy termin uregulowania należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników za rolników, małżonków i domowników za IV kwartał 2019 r.

Unia Europejska po raz pierwszy w umowach handlowych zastosowała kryterium dobrostanu kur niosek, poinformował o tym brytyjski dzienni The Guardian. Dobrostan ma być warunkiem korzystania z preferencji taryfowych przez eksportów jaj z państw trzecich.

Europejski Dzień Seniora obchodzimy 20 października. Święto jest znakomitą okazją, by dać wyraz, jak bardzo potrzebne w naszym społeczeństwie są osoby starsze, ale też aby przypomnieć o podstawowych zasadach diety wskazanej dla seniorów.

Główny Lekarz Weterynarii podał informację o potwierdzeniu kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. W dniach 30 września – 6 października wirus potwierdzono u 35 zwierząt.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza nowy konkurs tematyczny w formule Szybkiej Ścieżki, poświęcony innowacyjnym nawozom przyjaznym dla środowiska. Inicjatywa wesprze rozwój krajowej produkcji rolnej, która dostosowując się do wymogów Unii Europejskiej oraz modelu obiegu zamkniętego, dąży do zwiększenia jakości i bezpieczeństwa nawozów przy poszanowaniu środowiska naturalnego.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca pomoc suszową dla rolników, którzy w tym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Od 3 października, kiedy ruszył nabór wniosków na pomoc suszową, do czwartku 17 października na konta rolników trafiło 340 mln zł. 

Uprawa dyni coraz bardziej popularna. Choć obecny suchy rok nie był dla niej niej sprzyjający, to jak zapewniają rolnicy, dynia nadal jest bardziej opłacalna od niektórych upraw.

Corteva Agriscience wprowadza drugą markę nasion w Polsce. Nowe, szerokie portfolio zapewni producentom rolnym stabilność i dobre plony.

Amerykański producent wprowadza do oferty trzy nowe modele dużych pras kostkujących: L624 (70 x 120 cm), L633 (90 x 80 cm) i L634 (90 x 120 cm). Będą one dostępne w sezonie 2020 i zastąpią serię L1500. Nowe maszyny cechują się większą wydajnością, bezpieczeństwem, a także niższymi kosztami eksploatacji.

Nie żyje 69-letni rolnik, który podczas prac polowych w miejscowości Orawka (województwo małopolskie) został przygnieciony przez ciągnik.

O dwa tygodnie, do 15 listopada 2019 r., został przedłużony termin składania wniosków o  pomoc przez tych rolników, którzy w bieżącym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór 3 października i do piątku 18 października na konta rolników przelała w ramach pomocy suszowej blisko 395 mln zł. 

18 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Wspomniane święto jest doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć o roli warzyw i owoców w naszej diecie. Włączmy je do swojego codziennego menu i świętujmy każdego dnia.

30 lipca 2019 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy  Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), powstał Fundusz Gwarancji Rolnych (gwarancja FGR) w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW).

Jak można przeczytać na stronie Sejmu RP, powstał poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w pobliżu elektrowni wiatrowych. Chodzi o ochronę praw nabytych obywateli, którzy wcześniej zdecydowali, że chcą wybudować dom lub zainwestować w najbliższym sąsiedztwie wiatraków.

Kolejne trzy polskie zakłady drobiarskie, skontrolowane przez stronę chińską, uzyskały dopuszczenie do chińskiego rynku. Ambasada RP w Pekinie otrzymała z Generalnej Administracji Celnej ChRL stosowną notę w tej sprawie - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Cena żywca wieprzowego w Chinach bije rekordy. W przeliczeniu skupy średnio płacą 18,6 zł/kg wagi żywej - informuje Krajowy Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Wspieranie rozwoju małej przedsiębiorczości na obszarach wiejskich Dolnego Śląska – modele działalności i dobre praktyki – taki tytuł nosi seminarium, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 21 października, w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. To spotkanie, to szansa dla rolników, którzy myślą o rozwoju gospodarstwa lub zmianie profilu działalności.

Termin naboru wniosków suszowych może zostać wydłużony? Informację o takiej możliwości podał podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podsekretarz stanu w MRiRW Rafał Romanowski.

Glifosat - substancja stosowana w środkach chastobójczych - będzie zakazana w Niemczech. To pierwszy kraj Unii Europejskiej, który zdecydował się wycofać z rynku ten środek. Przyczynkiem do podjęcia takiej decyzji jest dbałość o bioróżnorodność ekosystemu oraz wyniki badań, które wskazują na szkodliwość preparatu dla ludzi, roślin i zwierząt. 

We Francji na jednej z ferm specjalizującej się w hodowli kaczek wykryto wirus grypy ptaków o niskiej zjadliwości, podtypu H5. Wirus ujawnił się w stadzie liczącym blisko trzy tysiące sztuk. Import produktów drobiarskich regionu, gdzie wykryto wirusa wstrzymał Hongkong. 

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza po raz kolejny zwróciła uwagę na problem z wyczerpanym limitem de minimis, który będzie wiązać się ze wstrzymaniem wszystkich rodzajów płatności wypłacanych w tej formule. - Dane z Systemu Rejestracji Pomocy Publicznej są nieubłagane. W tym roku wykorzystaliśmy już 290,2 mln euro – informuje Izba.

Na dwa miesiące trafił do aresztu rolnik, który podczas interwencji próbował przejechać policjantów ciągnikiem i zaatakował ich siekierą. Za swój czyn 74-letni mężczyzna może spędzić w więzieniu nawet 10 lat.

Inspekcja jest elementem struktury państwa, który odpowiada za bezpieczeństwo publiczne, za zwalczanie chorób zwierząt i za zagwarantowanie w imieniu państwa, że żywność wchodząca na rynek jest bezpieczna – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas uroczystych obchodów 100-lecia Państwowej Administracji Weterynaryjnej.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła, 16 października, po raz czwarty w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i po raz pierwszy zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. Już pierwszego dnia do rolników trafiło ponad 313 mln zł w ramach zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i blisko 105 mln zł w ramach zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. 

Trwają wielkie protesty w Holandii. Rolnicy protestują przeciw polityce rządu dotyczącej ograniczenia produkcji rolnej, zmniejszenia liczby chlewni czy ferm drobiowych. Blokują autostrady i holenderskie miasta, w tym Hagę. Holenderskich rolników wspierają także polscy producenci rolni. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła dzisiaj, 16 października, po raz czwarty w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat, wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i po raz pierwszy zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z wnioskiem o zastosowanie odstępstwa i umożliwienie stosowania nawozów naturalnych płynnych i stałych do końca listopada na niezamarzniętą glebę.

Jak podaje sobotni FAKT, w Polsce około 50 miliardów złotych rocznie wydajemy na jedzenie, które jest sfałszowane. Dziennik powołał się na niepublikowany raport Inspekcji Handlowej z kontroli żywności w 2018 r.

Kasa udziela pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku wystąpienia anomalii pogodowych w ramach Programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

To już blisko dwa miesiące, od kiedy ceny skupu żywca wieprzowego na europejskim rynku ani drgną. Cena utrzymuje się na stabilnym, wysokim poziomie. Również w Polsce w tej kwestii nic się nie zmienia.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczynają współpracę na rzecz wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w sektorze rolniczym. List intencyjny w tej sprawie podpisano 15 października w Warszawie.

15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Ma on podkreślać, jak ważną i odpowiedzialną rolę w rozwoju obszarów wiejskich odgrywają kobiety. To także doskonała okazja, aby złożyć naszym wspaniałym gospodyniom najlepsze życzenia z okazji ich święta.

W dniu 11pażdziernika 2019 r. podczas uroczystego seminarium podsumowującego konkurs AgroLiga 2019 na Forum Rolniczym "Gazety Pomorskiej" ogłoszono wyniki etapu wojewódzkiego. Galę Konkursu przeprowadzono w Bydgoskim Centrum Targowo Wystawienniczym. W ramach gali przedstawiono mistrzów i laureatów konkursu z województwa kujawsko-pomorskiego oraz mistrzów z województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Dr Roman Sass – prof. nadzw. Kujawsko – Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy przedstawił wykład na temat ”Zarządzania finansami w sektorze rolnym – szanse i zagrożenia PROW 2014-2020”. Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się na scenie głównej Forum.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca pomoc suszową dla rolników, którzy w tym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Od 3 października, kiedy ruszył nabór wniosków na pomoc suszową, do piątku na konta rolników trafiło już ponad 180 mln zł.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, odstraszające środki zapachowe mają spowodować, że dziki będą niechętnie pojawiać się na terenie województwa i niechętnie będą przemieszczać się na tereny miast.

Największe polskie organizacje branżowe skupiające wokół siebie najważniejsze sektory polskiego rolnictwa żądają od organizacji prozwierzęcych takich jak Viva i Otwarte Klatka ponad 167 miliardów złotych. Fakturę na taką kwotę rolnicy wystawili podczas konferencji odbywającej się w Warszawie. Ma być to rekompensata za zakończenie produkcji rolnej.

Dolnośląska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że konieczne jest wprowadzenie zmian we wdrażanym ,,Ogólnopolskim programie regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie''.

Trzy dni trwały Międzynarodowe Targi Żywności i Produktów Ekologicznych BIOEXPO Warsaw w podwarszawskim Nadarzynie. Swoją ofertę prezentowały firmy z Polski oraz zagranicy. Certyfikowane produkty spożywcze, kosmetyki naturalne, środki czystości dla domu i przemysłu, maszyny służące do pakowania to tylko część bogatej oferty wystawców, którą oglądać mogli odwiedzający.

Biuro Ochrony Zwierząt z Zielonej Góry zajmuje się dalszymi losami stada krów z Deszczna. Po tym, jak stwierdzono. że stado jest wolne od gruźlicy i wszystkie zwierzęta zostały zakolczykowane pojawiły się nowe problemy - brakuje osób chętnych na zagospodarowanie krów.

Wybory parlamentarne na wsi wygrało Prawo i Sprawiedliwość- tak wynika z sondażu exit poll, wykonanego przez Ipsos. PiS większe poparcie miał także w mniejszych miastach. 

Przypominamy, że do 15 października trzeba utrzymać międzyplony ścierniskowe na naszych polach w przypadku, gdy wysialiśmy je w terminie od 1 lipca do 20 sierpnia.

Zbiory buraków mogą być równie niebezpieczne jak prace żniwne. Policjanci z Krasnegostawu wyjaśniają przyczyny nieszczęśliwego wypadku w miejscowości Siennica Nadolna - tu 59-letni mężczyzna zginął podczas rozładunku buraków.

Ułatwienie w sprzedaży wyprodukowanej przez siebie żywności, to jest to, czego oczekiwali rolnicy. Możliwości takie daje rolniczy handel detaliczny, który pozwala zarabiać również rolnikom z mniejszych gospodarstw – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania w Ciechanowcu.

Biura powiatowe ARiMR od 3 do 31 października przyjmują wnioski o tzw. pomoc suszową. Krajowa Rada Izb Rolniczych obawia się jednak, że to zbyt krótki termin i rolnicy mogą nie zdążyć ze złożeniem dokumentów. 

Tegoroczne zbiory owoców z drzew szacowane są na niespełna 3,5 mln ton z tego jabłek na 3 mln. To 25 procent mniej niż w wyjątkowo urodzajnym poprzednim sezonie.

Lepsze rozpoznanie potrzeb klientów, skuteczniejsza promocja oraz stworzenie spółdzielczych giełd rolnych to elementy, które umożliwią szybszy rozwój i ekspansję polskiej branży rolno-spożywczej – uznali uczestnicy debaty dotyczącej perspektyw sektora rolno-spożywczego, który odbył się podczas Kongresu 590 w Jasionce.

Corteva Agriscience planuje otwarcie nowego Centrum SAT (Center of Seed Applied Technologies) w południowo-zachodniej Francji. Francuska placówka ma usprawnić dostarczanie kompleksowych pakietów rozwiązań dla europejskich rolników.

Przed posiedzeniem Rady Europejskiej w dniach 17 i 18 października Komisja Europejska wezwała szefów państw i rządów UE do przedstawienia wytycznych politycznych i nadania nowej dynamiki negocjacjom, aby umożliwić osiągnięcie porozumienia w sprawie sprawiedliwego, wyważonego i nowoczesnego długoterminowego budżetu UE na lata 2021–2027 jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Dziś świętujemy XIX Dzień Papieski. W tym roku hasłem przewodnim są słowa Jezusa, zapisane w Ewangelii św. Marka: „Wstańcie, chodźmy!”. Jest to także tytuł książki św. Jana Pawła II z 2004 r. Ten dzień to doskonała okazja do przypomnienia sylwetki Papieża-Polaka oraz do wrócenia wspomnieniami do dnia wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego mogą ubiegać się o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór wniosków na tzw. małe przetwórstwo rozpoczął się 21 listopada i potrwa do 20 grudnia 2019 r.  

"Energia rozporoszona daje możliwość stabilizacji sieci, ale stanowi także dodatkowe źródło dochodu dla gospodarstw wiejskich" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas uroczystości podpisania trójstronnego listu intencyjnego, pomiędzy Eneą, Eneą Wytwarzanie i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Afrykański pomór świń w Polsce zwalczany jest z urzędu, a rolnik otrzymujący administracyjny nakaz likwidacji stada otrzymuje odszkodowanie ze skarbu państwa. Od tej zasady są odstępstwa, a o zmianę przepisów w sprawie odszkodowań apeluje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Tzw. taśmy Ardanowskiego odbiły się szerokim echem. Po nagraniu ministra rolnictwa, tematem usprawnienia działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rzecz rolników zainteresował się również rzecznik Praw Obywatelskich. 

7 października br., uroczyście oddano do użytku nowoczesną oborę Poznańskiej Hodowli Rośli Sp. z o.o. Inwestycja jest częścią planu modernizacyjnego spółki. Powierzchnia obory wynosi 5546m2. Powierzchnia hali udojowej z częścią socjalną to prawie 1364m2. Obora jest szersza od standardowej o 2 m celem większej swobody dla zwierząt - informuje KOWR. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 47. ogniska ASF u trzody chlewnej. Wykryto je w gospodarstwie utrzymującym 71 świń, położonym w woj. lubelskim.

KSC S.A. zainwestowała ponad 100 milionów złotych w budowę Terminalu Cukrowego, silosu i infrastruktury nabrzeża. Pozwoli to Spółce dotrzeć do nowych rynków zbytu w Azji i Afryce. Krajowa Spółka Cukrowa planuje w najbliższych latach wysyłkę swojego cukru za pomocą Terminalu w wysokości 300 000 ton. Dzięki tej inwestycji w Trójmieście przybędzie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

Od maja do końca września Koła Godspodyń Wiejskich złożyły wnioski na rozwój działalności do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na blisko 24,8 mln złotych. Nabór trwa do 31 października.

Do 29 października rolnicy mogą składać wnioski w biurach powiatowych ARiMR o uzyskanie wsparcia za trwałe przekazanie gospodarstwa innemu producentowi rolnemu. Jest to specjalna, wypłacana jednorazowo, rekompensata z PROW na lata 2014-2020.

Zbiory kukurydzy w pełni – na kiszonkę już zakończone, teraz pora na ziarno. Plantatorzy oceniają, że plony będą mniejsze niż zwykle, ponieważ w niektórych regionach kukurydza nie poradziła sobie z suszą.

PIGMiUR od wielu lat kładzie duży nacisk na edukację i szerzenie fachowej wiedzy branżowej. Podczas AGRO SHOW 2019 odbyły się finały organizowanych przez Izbę ogólnopolskich konkursów „Mechanik na Medal”, „Młody Mechanik na Medal”. Izba od lat stara się rozwijać swoje projekty edukacyjne, a konkursy doskonale wypełniają te zadania.

Młody kierowca, nocą, wracając z pola ciągnikiem z naczepą, na prostym odcinku uderzył w drzewo. Zdarzenie miało miejsce na trasie Lidzbark Warmiński – Orneta. Mężczyznę przetransportowano do szpitala. Ciągnik jest rozbity.

W obecności ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz podsekretarza stanu Ryszarda Zarudzkiego został dziś podpisany list intencyjny pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i Zarządem Morskiego Portu Gdynia. Podpisany dokument dotyczy współpracy zmierzającej do zwiększenia dynamiki rozwijającego się eksportu zbóż od polskich producentów. 

Minione lato nie było udane dla rolników. Na zbiorach odbiła się susza. Jeszcze nie udało się uporać ze skutkami niesprzyjającej pogody, a już pojawiają się obawy o rosnące ceny prądu. Może to wpłynąć na sytuację finansową firm rolnych i rolników indywidualnych. Na koniec czerwca ich łączne przeterminowane zadłużenie wynosiło 915 mln zł. O ile opóźnienia płatności na rzecz dostawców i banków są rzadkością w branży rolnej, to gdy już się pojawią są dużo wyższe niż przeciętnie w gospodarce i idą w setki tysiące złotych.

Już w najbliższy piątek, 11 października, rozpoczną się Międzynarodowe Targi Żywności i Produktów Ekologicznych BIOEXPO w Nadarzynie, które trwać będą do niedzieli. To doskonała okazja, by poznać rozwijający się w naszym kraju rynek żywności ekologicznej.

Przedstawiciele Green Lab – spółki zależnej od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz wchodzącej w skład Grupy Azoty S.A. spółki Agrochem Puławy podpisali porozumienie w sprawie współpracy handlowej i wspólnych projektów badawczo-rozwojowych.

Śmiertelnie niebezpieczne bakterie wykryto w wędlinach wołowych produkowanych w Holandii oraz w kiełbaskach wieprzowych w Niemczech. Trwa akcja wycofywania skażonego mięsa ze sklepów.

Tragiczny w skutkach wypadek miał miejsce w Łochowicach pod Bydgoszczą. Kierujący mercedesem poniósł śmierć na miejscu w wyniku zderzenia z ciągnikiem rolniczym.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca pomoc suszową dla rolników, którzy w tym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Od 3 października, kiedy ruszył nabór wniosków o pomoc suszową, do piątku na konta rolników trafiło już ponad 150 mln zł.

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że w ramach pomocy suszowej od trzech dni wypłacane są pierwsze pieniądze dla rolników. Minister Jan Krzysztof Ardanowski wystosował również apel skierowany do gospodarzy, którzy jeszcze nie złożyli wniosków w tej sprawie. Sprawdź! 

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii Salmonella enteritidis w partii jaj, których producentem jest firma Gallus Sp. z o.o. z Manieczek w województwie wielkopolskim. Sprawdź numer partii!

W poniedziałek, 7 października, ruszył nabór wniosków na "Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych". Wsparcie skierowane jest do przedsiębiorców, którzy świadczą usługi na rzecz rolników i chcą rozwijać tę działalność. Wnioski przyjmują oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 20 listopada.

Zbiory tytoniu praktycznie już się zakończyły. Wszystko wskazuje na to, że surowca będzie nawet o 20 procent mniej niż w ubiegłym roku.

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował raport dotyczący monitoringu suszy rolniczej w Polsce. W czternastym okresie raportowania od 1 sierpnia do 30 września zagrożenie suszą wystąpiło jedynie w 9 gminach w Polsce w województwie lubuskim.

Która marka cieszy się największą popularnością? Jakie modele są na topie? Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy ranking sprzedaży przyczep rolniczych w Polsce wg danych CEPiK we wrześniu 2019 r.

Cedrob Porty Sp. z o.o. i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A podpisali umowę przedwstępną na budowę mroźni wysokiego składowania. Grupa Cedrob przeznaczy na ten cel 100 milionów złotych.

Janusz Wojciechowski dostał zgodę na od koordynatorów komisji rolnictwa PE na objęcie stanowiska komisarza UE ds. rolnictwa.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje o wysokiej dynamice wzrostu sprzedaży eksportowej mięsa kaczego z Polski.

John Deere został przez jury nagrodzony złotym medalem i trzema srebrnymi przed targami Agritechnica 2019 w Hanowerze. Komisja ds. Innowacji doceniła stałe wysiłki John Deere w zakresie opracowywania zaawansowanych rozwiązań technologicznych oraz współpracę z partnerami. Łącznie branża w tegorocznym konkursie zgłosiła ponad 290 innowacji.

Statystycznie, o tej porze roku, ceny świń rzeźnych zwykle notowały spadki. Teraz sytuacja jest inna. Ceny tuczników w Unii Europejskiej utrzymują się na wysokim poziomie już od kilku tygodniu.

Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy dane dotyczące sprzedaży ciągników wg CEPiK we wrześniu 2019.

Dostawczak zaczepił o ciągnik rolniczy, powodując groźny wypadek w miejscowości Kolechowice w gminie Ostrów Lubelski. Traktorzysta wypadł z pojazdu przez tylną szybę.

W zdecydowanej większości spraw mamy podobną wizję i jesteśmy przekonani, że rolnictwo jest ważnym działem gospodarki europejskiej – mówił w poniedziałek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski na konferencji po podpisaniu wspólnej deklaracji ministrów rolnictwa państw Trójkąta Weimarskiego.

3 października 2019 r. Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o interwencję w sprawie cen ziarna kukurydzy mokrej.

W Centralnej Bibliotece Rolniczej odbyła się uroczystość 25-lecia utworzenia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz inauguracja działalności Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

“Wpływ polityki rolnej Unii Europejskiej na kondycje dealerów maszyn rolniczych. Założenia wspólnej polityki rolnej w kolejnym okresie budżetowym”, to temat panelu dyskusyjnego, który odbył się 19 września podczas wystawy AGRO SHOW. Panel był jednym z punktów zorganizowanego po raz pierwszy Forum Dealerów Maszyn Rolniczych.

Podczas konferencji prasowej wspólne działania przeciw fałszowaniu polskiej żywności zapowiedzieli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz prezes Fundacji AgroUnia Michał Kołodziejczak. 

Mirosław  Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP apeluje do sadowników o niesprzedawanie jabłek po niekorzystnych cenach oferowanych przez podmioty skupujące. Jabłek w tym roku jest mało, więc ceny powinny być znacznie wyższe niż w latach poprzednich.

Wielkopolska jest jednym z polskich ,,zagłębi'' produkcji trzody chlewnej. Okazuje się jednak, że nie tylko producenci, ale i przetwórcy mięsa w Wielkopolsce nie chcą, aby do regionu trafiło mięso ze stref czerwonych ASF.

Szkodniki, aby przetrwać zimę muszą mieć gdzie przezimować. Najczęściej zimują w pozostawionych reszkach pożniwnych.

Ponieważ nie wszyscy jeszcze zebrali tegoroczną kukurydze na ziarno, sprawdzamy, czy lepiej starać się ją zebrać przed przymrozkami, czy też już po?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że nałożył ponad 8,3 mln zł na T.B. Fruit Polska. Jest to pierwsza i jednocześnie maksymalna kara za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej wobec rolników.

Główny Urząd Statystyczny właśnie poinformował, że we wrześniu 2019 r. w stosunku do ubiegłego roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych są wyższe o 6,3%, i niższe zaledwie  0,2% niż w sierpniu 2019 r.

Dotarliśmy do komunikatu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w którym prezez tej instytucji odpiera zarzuty dot. jej funkcjonowania. 

Opór przed stosowaniem roślin genetycznie modyfikowanych powoduje, ze produkujące je koncerny nie osiągają tak wysokich zysków jak zamierzały. Z tego powodu pojawił się pomysł patentowania... roślin naturalnych.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy organizuje konkurs pt. ,,Integrowana ochrona roślin - wizja młodego pokolenia'' dla uczniów wszystkich średnich szkół rolniczych w Polsce.

INTERMAG, jeden z największych w Europie Środkowo-Wschodniej producentów nawozów specjalistycznych i biostymulatorów przeznaczonych dla rolnictwa i ogrodnictwa, wprowadza na rynek nowe, innowacyjne nawozy mikroelementowe AMINO ULTRA.

Województwo pomorskie walczy z ASF. Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, za zgodą Głównego Lekarza Weterynarii i przy wsparciu Wojewody Pomorskiego zdecydował o rozmieszczeniu wzdłuż rzeki Nogat barier zapachowych odstraszających dziki.

Chociaż chmielarze obawiali się o swoje zbiory z powodu upalnego lata i suszy, mają powody do zadowolenia. Z niespełna 20-hektarowej plantacji chmielu w Jastkowie zebrano 42 tony szyszek chmielowych. To rekordowa ilość na przestrzeni wielu lat. 

Po raz pierwszy od początku roku średnie ceny skupu mleka poszły w górę. Zmiana jest jednak minimalna. Średnia stawka, jak informuje Główny Urząd Statystyczny, wynosi 130,62 zł. za hektolitr.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski odniósł się do potajemnie nagranej wypowiedzi w siedzibie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

2 października w pałacu Belwederskim odbyła się uroczysta, jubileuszowa gala 10-lecia konkursu "Kwatery na medal".

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi pomoc dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Rekompensaty pochodzić będą z budżetu krajowego. Wnioski można składać w terminie 3 - 31 października 2019 r. w biurach powiatowych ARiMR. 

W zeszłym roku rzepak w Paryżu był tańszy średnio o 20 euro, dzisiaj tona wyceniana jest na blisko 388 euro, nieco drożej niż w zeszłym tygodniu. To efekt najnowszych informacji płynących z Komisji Europejskiej.

KRUS informuje, że od 1 października 2019 r. zaliczka na podatek dochodowy od osób uzyskujących dochód do kwoty 85.528 zł rocznie ustalana jest w wysokości 17% świadczenia emerytalno-rentowego uzyskanego w danym miesiącu minus 43,76 zł (miesięczna kwota zmniejszająca podatek). Dzięki obniżeniu stawki podatkowej z 18% do 17% najniższa emerytura/renta rolnicza (1.100 zł brutto) wzrasta z 935 zł netto do 943 zł netto.

Od 28 października do 13 grudnia 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów".

Główny Lekarz Weterynarii podał informację o nowych przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików. Między 16 a 22 września wykryto wirusa u 35 sztuk tych zwierząt.

UOKiK informuje: pierwsza i jednocześnie maksymalna kara za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej wobec rolników. UOKiK nałożył ponad 8,3 mln zł na T.B. Fruit Polska. Inny przetwórca – Rauch Polska – uniknął sankcji, ponieważ zmieni swoje praktyki. 

Kto może skorzystać - niech korzysta. Wapno defekacyjne najczęściej dostępne jest tylko dla plantatorów buraków cukrowych. Jest odpadem przy produkcji cukru - ale odpadem bardzo cennym.

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje o niepozostawianie kukurydzy na polach. Powodem są obawy przed dalszym rozprzestrzenianiem się ASF.

To piąty już tydzień, gdzie ceny skupu żywca wieprzowego na europejskim rynku pozostają na tym samym poziomie. Cena skupu utrzymuje się dzięki zwiększonemu eksportowi do Chin i mniejszej produkcji trzody chlewnej w Unii Europejskiej w stosunku do ubiegłego roku.

UOKiK informuje: „Polski” czosnek z Egiptu, cebula jednocześnie z kilku krajów? Takie warzywa spotykamy w naszych sklepach. Inspekcja Handlowa sprawdziła oznakowanie warzyw i owoców krajem pochodzenia – teraz UOKiK prezentuje wyniki z 18 sieci. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia drugi nabór wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska w 2019 r.

O sporym szczęściu może mówić 22-letnia kobieta, która w trakcie wykopków o mały włos nie straciła ręki. Do groźnego wypadku doszło w gminie Sułów (woj. lubelskie).

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że nie ma nic wspólnego z wiadomościami SMS, w których przekazywana jest błędna i nieprawdziwa informacja jakoby rolnicy mieli nie otrzymać w tym roku zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich z powodu rzekomego wytypowania do kontroli.

Jesień nadrabia zaległości w opadach. Co prawda, do wyrównania bilansu wodnego bardzo dużo brakuje, ale dzięki opadom mamy dobre lub bardzo dobre warunki do siewu ozimin.

27 września PZU ruszyło z ofertą dotowanych ubezpieczeń dla upraw ozimych. Dofinansowanie z budżetu państwa może wynieść do 65% składki.

Trwają targi POLAGRA FOOD w Poznaniu. To dla branży spożywczej zwiastun trendów konsumenckich, kompleksowy przegląd ofert, ale też promocja polskiej gospodarki. Tegoroczną edycję otworzył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister Ardanowski w sobotę zaapelował o szukanie sposobu ratowania produkcji buraków cukrowych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Cukier z buraków wypierany jest bowiem przez tańszy w produkcji cukier trzcinowy.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał list intencyjny z firmą Bunge Polska w sprawie zakupu terminala zbożowego w porcie morskim w Świnoujściu. "Terminal przeładunkowy specjalizujący się w przeładunkach zbóż i nasion roślin oleistych jest niezbędny polskiemu rolnictwu, które stanowi jeden z filarów gospodarczych kraju" – mówił zastępca dyrektora generalnego KOWR Wojciech Kędzia.

30 września 2019 r. Europejski Bank Centralny opublikował kurs wymiany, po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie za 2019 r. Wynosi on 4,3782 zł za 1 EUR i jest wyższy od ubiegłorocznego (4,2774 zł za 1 EUR).

"Polska, poprzez swoją historię ma również bogate dziedzictwo kulinarne. Specyfika poszczególnych regionów, wielokulturowość i mniejszości narodowe, ukształtowały przez wieki naszą kuchnię pełną smaków i aromatów" – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas targów „Smaki Regionów”, które rozpoczęły się w sobotę w Poznaniu.

I Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji za nami. Wybrano nowe władze. Choć w zarządzie jest kilka zmian, to na stanowisku prezesa status quo. Kolejną kadencję funkcję tę pełnić będzie Wiktor Szmulewicz.

Spółka Corteva Agriscience i Pro Farm Technologies Ltd, fińska spółka z branży technologii rolniczej zajmująca się opracowywaniem nowatorskich preparatów biologicznych, ogłosiły dziś zawarcie wieloletniej strategicznej umowy handlowej na wyłączność w Europie. Spółki podejmą współpracę w Europie przy tworzeniu produktów opartych na zastrzeżonej technologii Pro Farm, aby zapewnić większe plony.

Symbolicznie rozpoczynamy sezon cukrowy. Cukrownie już pracują, ale to trudny rok. Susza po raz kolejny daje się nam we znaki – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas inauguracji kampanii cukrowniczej w cukrowni Kruszwica, która odbyła się 28 września. 

Odważni, świetnie wyszkoleni, pełni poświęcenia, zawsze gotowi do niesienia pomocy i ratowania innych – tacy są strażacy, którzy byli bohaterami finałowej gali programu „ORLEN dla Strażaków”. W ramach tej inicjatywy PKN ORLEN wspiera straż pożarną – zarówno państwową, jak i straże ochotnicze.

Dziś w Parlamencie Europejskim rozpoczynają przesłuchania kandydatów i kandydatek na komisarzy unijnych. Polski kandydat, Janusz Wojciechowski, który ma być odpowiedzialny za rolnictwo przed komisją stawi się jutro, 1 października.

Memorandum w kwestii współpracy w ramach projektu „Platforma Żywnościowa” zostało podpisane w Zamojskich Zakładach Zbożowych. Sprawdź szczegóły.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Spolecznego przedłużyła do 31 października termin nadysłania prac w konkursie dotyczącym wdrażanej przez Kasę międzynarodowej kampanii Strategia Wizji Zero w sektorze rolniczym w Polsce. Konkurs patronatem honorowym objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Od 30 września do 29 października rolnicy, którzy chcą założyć biznes na wsi, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Tegoroczny nabór wniosków odbywa się na korzystniejszych niż do tej pory zasadach.

Reprodukcja 2020 -  Ślimak hodowlany ratuje od wyginięcia populację winniczka pozyskiwanego do tej pory w Polsce z natury. Dodatkowym plusem hodowli ślimaka jest to, że mając niewielki areał ziemi, można już hodować. Hodowla ślimaka ma tę przewagę nad innymi znanymi w Polsce hodowlami (świnie, drób itp.), że zajmuje niewielką powierzchnię, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a utrzymana w odpowiednich warunkach sanitarnych nie jest uciążliwa zapachowo oraz nie wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym. 

Rozpoczął się sezon na MiniKiwi. Jeden z najbardziej odżywczych owoców jest z powodzeniem uprawiany w Polsce. To mniejszy kuzyn kiwi. Zawiera 20 różnych związków prozdrowotnych: witaminę C, witaminy z grupy B, luteinę, błonnik, potas oraz enzym actinidin, który wspomaga trawienie. MiniKiwi pomaga budować odporność jesienią.

Ceny pomidorów idą w górę. Podrożały czerwone i malinowe. Krajowe ziemniaki po ubiegłotygodniowej obniżce cen, teraz utrzymały poziom. A jak pozostałe owoce i warzywa?

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach opublikował najnowszy raport dotyczący suszy rolniczej. Choć bilans wodny, już w piątym okresie sześciodekadowym, pnie się w górę, to susza notowana jest na terenie ośmiu województw.

Uczniowie trzech szkół - Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Łąkach, Szkoły Podstawowej nr 7 im. gen. Władysława Sikorskiego w Chełmie oraz Zespołu Szkół nr 79 im. Stanisława Kostki Potockiego w Warszawie – otrzymali zestawy komputerowe od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał rozporządzenia zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu oraz rozporządzenie w sprawie obszarów uznawanych za obszary proekologiczne oraz warunków wspólnej realizacji praktyki utrzymania tych obszarów, które umożliwiają rolnikom skorzystanie z odstępstw od niektórych obowiązków w ramach zazielenienia tj. ugorów i międzyplonów. 

41,5 mld zł – tyle w ramach świadczeń i programów prowadzonych przez Ministerstwo Rodziny trafiło przez ostatnie 4 lata do mieszkańców wsi. To wsparcie dla rodzin z dziećmi, ale także dla najbardziej potrzebujących i seniorów. 

Blisko milion pszczół zamieszkało w pasiece ustawionej na pograniczu Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN i terenu Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Płocku. Miód z pasieki został pozytywnie oceniony przez ekspertów z międzynarodowego akredytowanego laboratorium badawczego. Kilkukrotna ekspertyza wykonana przez laboratorium potwierdziła, że miód jest nie tylko smaczny, ale spełnia także normy europejskie  pod względem właściwości fizykochemicznych. 

Carrefour aktywnie pomaga w zmianie nawyków żywieniowych. Sieć sukcesywnie dąży do demokratyzacji produktów ekologicznych poprzez gwarancję najniżej ceny, zwiększenie ich dostępności oraz różnorodności oferowanego asortymentu. Istotnym elementem tej strategii jest także edukacja na temat produktów ekologicznych, którą sieć kontynuuje w drugiej odsłonie kampanii „BIO na zdrowie”. W tajniki produkcji ekologicznej wprowadzają klientów tym razem sami rolnicy i producenci produktów bio, współpracujący na stałe z Carrefour.

Uniwersytet we Wschodniej Finlandii przeprowadził badania według, których spożycie jaj i mięsa drobiowego może być istotnym czynnikiem wspierającym walkę z demencją.

Maria i Kristian Lundgaard-Karlshøj zostali zwycięzcami konkursu WWF na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Międzynarodowe jury doceniło różnorodność środków stosowanych w dużym gospodarstwie rolnym, w celu ograniczenia odpływu składników odżywczych do morza, a także zaangażowanie rolników w opracowywanie nowych strategii na rzecz zrównoważonego rolnictwa.

Corteva Agriscience (NYSE: CTVA) przedstawia polskim producentom jabłek i gruszek nowy środek owadobójczy. DelegateTM – do ochrony upraw jabłoni i grusz przed szkodnikami gąsienicowatymi – zostanie wprowadzony do obrotu w związku z wydaniem zezwolenia przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nowy produkt będzie dostępny dla polskich rolników w 2020 roku.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że według wstępnych danych, w czerwcu tego roku pogłowie bydła wyniosło 6296,7 tys. sztuk. Oznacza to wzrost w stosunku do czerwca ubiegłego roku o blisko 96 tysięcy. Wzrost pogłowia odnotowano w przypadku wszystkich grup struktury stada.

Główny Lekarz Weterynarii podał informację o przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików. We wrześniu (w dniach 2-15 września) wykryto 41 przypadków choroby, wirus potwierdzono u 56 dzików.

41-letni mieszkaniec gminy Kuczbork (woj. mazowieckie) zakończył jazdę ciągnikiem w rowie. Był kompletnie pijany. Miał 4 promile alkoholu. Gdy na miejsce zdarzenia przyjechała policja, traktorzysta ... spał.

Blisko miesiąc był w uśpieniu. Teraz, dość nieoczekiwanie, powrócił. Wirus ASF, bo o nim mowa, znów zaatakował. Tym razem gospodarstwo w gminie Lidzbark Warmiński, gdzie utrzymywano 32 sztuki trzody chlewnej. To 46 ognisko choroby.

Dobór maszyn rolniczych odpowiednich dla danego gospodarstwa powinien być poprzedzony wnikliwym zapoznaniem się z szeroką gamą urządzeń dostępnych na rynku. Najlepszym sposobem na zapoznanie się ze specyfiką poszczególnych maszyn jest naoczne sprawdzenie jak sprawdzają się one w trakcie wykonywania pracy. Potrzebę tą dobrze rozumieją organizatorzy Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW.

Już 29 września w Poznaniu odbędzie się finał „Bitwy Regionów” – konkursu kulinarnego organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Polska należy do największych producentów rolnych Unii Europejskiej: zajmuje wysoką 6. pozycję wśród 27 krajów członkowskich. Jednak, jak twierdzą autorzy raportu „Struktura polskiego rolnictwa na tle Unii Europejskiej” w najbliższych latach będą narastać problemy ekonomiczne i społeczne polskiego rolnictwa. Bez wprowadzenia niezbędnych zmian w strukturach obszarowych i ekonomicznych polskie rolnictwo przegra walkę konkurencyjną z Europą.

Czy właściciel sieci Biedronka stosuje nieuczciwe praktyki wobec dostawców produktów spożywczych? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w tej sprawie. Przedsiębiorcy grozi kara w wysokości 3 procent rocznych obrotów.

Policjanci z województwa łódzkiego rozbili szajkę złodziei okradających rolników. Łupem złodziei padały głównie maszyny rolnicze. Dwóch podejrzanych, decyzją sądu, trafiło do aresztu.

Od 3 października można składać wnioski o pomoc dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Informacje te potwierdziło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wnioski przyjmować będą powiatowe biura ARiMR do końca października.

Niegdyś polecany przy chorobach wątroby czy nadciśnieniu, dziś traktowany, jako roślina bardzo szkodliwa. - Starzec jakubek to pospolita roślina, której należy się wystrzegać - przestrzegają Lasy Państwowe.

John Deere wprowadził na rynek nową generację opryskiwaczy samojezdnych, które wyprodukowano w firmowej fabryce w Horst w Holandii. W nowych modelach R4140i/R4150i inżynierowie wdrożyli kolejne zmiany poprawiające wydajność, precyzję, ale też bezpieczeństwo i komfort operatora.

Duża podaż importowanych ziemniaków sprawiła, że obniżka dotknęła ziemniaki krajowe. Ze względu na większą podaż powoli spadają ceny jabłek, pojawiły się pierwsze importowane bakłażany.

Wraz z częstszymi deszczami na pola wyszły... ślimaki. Szczególnie dużo pojawia ich się w rzepaku.

Właściwe wybarwienie jabłek to jeden z tych czynników, który zawsze decyduje o zakupie owoców przez konsumentów. W tym roku z wybarwieniem jabłek bywa... różnie. Wszystkiemu winny jest wyjątkowo równomierny pogodowo wrzesień.

Grupa, która komunikuje polskie rolnictwo mówi stanowcze NIE hejtowi spływającemu na rolników. "Gwałcą krowy", "znęcają się nad kurami", "niszczą środowisko" – czy naprawę tacy są polscy rolnicy?

Tajlandia to kolejny kraj do którego eksportowane będą polskie jabłka. Przepisy określają, że eksport jabłek z Polski odbywać się będzie na podstawie zezwolenia importowego wydawanego przez Departament Rolnictwa Tajlandii.

Pomorska Izba Rolnicza informuje o kłopotach producentów kukurydzy w nadmorskim regionie. Okazuje się, że ktoś przywiązuje metalowe elementy, najczęściej śruby lub kawałki grubej blachy do roślin na wysokości cięcia kukurydzy. Metal uszkadza maszyny rolnicze.

Tegoroczna susza przypomniała, jak cennym zasobem w branży rolnej jest woda. We wrześniu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 rusza program dotacji na inwestycje w nawadnianie gospodarstw rolnych, a Bank BNP Paribas oferuje rolnikom atrakcyjne rozwiązania na współfinansowanie takich inwestycji. W ramach promocji prowizja za udzielenie kredytów wynosi 0%. Akcji Banku towarzyszy kampania edukacyjna.

Tucz nakładczy w Polsce wymyka się statystykom - taki wniosek można wysnuć na podstawie odpowiedzi na interpelację posła Kazimierza Plocke, który pytał o statystyki dotyczące hodowli trzody chlewnej w Polsce.

Lubelska Izba Rolnicza jest zaniepokojona gwałtownym spadkiem cen jabłek w skupach. Jak informuje rolniczy samorząd, na Lubelszczyźnie cena jabłek w ciągu tygodnia spadła z 0,59 zł do... 0,49 zł za kilogram w dniu 20 września.

Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności nakazuje, by handlowcy podpisywali umowy z organizacjami charytatywnymi o przekazywaniu im produktów spożywczych. Ustawa przewiduje karne opłaty za utylizację żywności, która nie trafiła do potrzebujących.

Statystyki pokazują, że szczepienie lisów ma sens - od kilku lat notuje się znacząco mniejszą zachorowalność lisów na tę chorobę. 28 września w Małopolsce rozpocznie się kolejna akcja  szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że często spotyka się na portalach internetowych z nielegalnymi ofertami sprzedaży produktów leczniczych weterynaryjnych. Taka sprzedaż jest zabroniona.

Znane i lubiane marki maszyn i urządzeń rolniczych, szereg nowości produktowych, oprogramowanie do zarządzania gospodarstwem oraz aplikacje do łatwego i szybkiego dokumentowania zabiegów polowych, a do tego pokazy dynamiczne maszyn rolniczych – takie atrakcje czekały przez ostatnie 4 dni na odwiedzających lotnisko w Bednarach k. Poznania podczas Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro Show.

Tajwan jest kolejnym krajem trzecim, do którego na podstawie ustalonych dwustronnie przepisów fitosanitarnych będą wkrótce eksportowane polskie jabłka.

O godz. 5 rano, na granicy miejscowości Brzeźce i Poręby (powiat pszczyński, woj. śląskie), doszło do zdarzenia, które wzbudziło zaskoczenie u kierowców. 

Po raz pierwszy w historii od 2020 roku Wspólna Polityka Rolna (WPR) zamiast dwóch filarów, czyli dopłat bezpośrednich dla rolników i rozwoju obszarów miejskich, ma opierać się na jednej strategii i połączonym planie wydatków. Komisja Europejska proponuje, by ten nowy model zapewnił większą elastyczność państw członkowskich w osiąganiu ogólnych i szczegółowych celów WPR.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy program pomocy z PROW 2014-2020. Od 25 września 2019 r. do 22 listopada 2019 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą składać wnioski o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego. Nabory dotyczące nawodnienia w gospodarstwie rolnym będą ogłaszane cyklicznie.

 Firma John Deere opracowała zupełnie nową ofertę ciągników serii 6M o wyższym komforcie oraz lepszej wydajności, zwrotności i widoczności. Nowa seria zastępuje wcześniejsze serie 6M, 6MC oraz 6RC i obejmuje nowe modele czterocylindrowe o mocy od 90 do 120 KM i rozstawie osi 2,4 m. Ciągniki te mają mniejsze wymiary niż poprzednio oferowane maszyny John Deere w tym zakresie mocy, a nisko wyprofilowana maska zapewnia dobrą widoczność.

Kolejny rok trwają dyskusje o prowadzonym monitoringu suszy. Pomimo tego, że przez całe pierwsze półrocze susza widoczna była przysłowiowym gołym okiem, na opinię instytutu zajmującego się monitoringiem trzeba było czekać kilka miesięcy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi pomoc dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Rekompensaty pochodzić będą z budżetu krajowego. Planowany termin rozpoczęcia naboru wniosków to 3 października 2019 r.

W południowej Polsce rozpoczęły się zbiory kukurydzy na ziarno. Tam, gdzie była bardziej sprzyjająca pogoda w czasie wzrostu i dojrzewania roślin, trwają jeszcze żniwa kukurydzy na kiszonkę.

Główny Urząd Statystyczny podał informacje o produkcji zwierzęcej w Polsce w 2018 roku. Okazuje się, że zarówno pod względem ilości mleka, produkcji jaj i żywca rzeźnego produkcja wzrosła.

Kampania „Słodka równowaga” przygotowana przez Związek Producentów Cukru w Polsce, powstała, aby pokazać społeczeństwu, czym tak naprawdę jest cukier, jaka jest jego rola w naszym organizmie oraz po to, aby obalić szkodliwe stereotypy, które narosły wokół tego tematu.

Sprawdźmy, jakie maszyny czekają na odwiedzających stoisko John Deere podczas Agro Show w Bednarach?

Dziś w Hali Seminaryjnej Targów Agro Show w Bednarach odbyła się uroczystość podsumowania tegorocznego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, organizowanego przez KRUS. W wydarzeniu uczestniczyli wszyscy Laureaci Konkursu wraz z rodzinami.

Jak informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, na uprawach rzepaku na polach w Winnej Górze bardzo licznie pojawił się gnatarz rzepakowy.

"W związku z pojawiającymi się informacjami o zagrożeniu dla konsumentów ze strony mięsa wieprzowego, przypominamy o wynikach badań, które zaprzeczają takim twierdzeniom" - informuje w specjalnym komunikacie Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Kolejny tydzień, kolejne wzrosty na giełdzie. Notowania rzepaku na światowych parkietach pną się w górę już niemal miesiąc. Ostatnie podwyżki, zdaniem ekspertów, to efekt drożejącej gwałtownie ropy i olejów.

Dziś w Zespole Szkół w Działyniu miała miejsce inauguracja ogólnopolskiej kampanii poświęconej rolnictwu ekologicznemu "Skąd się biorą produkty ekologiczne". Wzięli w niej udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Komisja Europejska ogłosiła nabór w ramach programu WiFi4EU przewidującego dotacje na zakup sprzętu do hotspotów i jego instalację. Ogłoszony nabór jest bardzo krótki – rozpoczyna się 19 września o godz. 13.00 i będzie trwał do 20 września 2019 r. do godz. 17.00.

Na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego Komisja Europejska wydała decyzję umożliwiającą Polsce skorzystanie z odstępstw od niektórych obowiązków w ramach zazielenienia tj. ugorów i międzyplonów. Ma to związek z dotkliwą suszą, jaka wystąpiła w Polsce i w innych krajach członkowskich w 2019 roku. Odstępstwa mają na celu zwiększenie dostępności pasz na obszarach dotkniętych klęską suszy. 

Rzepak zasiany, a pogoda dopisuje. Deszcze pojawia się często, a wraz z deszczem pojawiają się szkodniki. Aby być na bieżąco i sprawdzać, co dzieje się w naszej uprawie warto wystawić żółte naczynia - także jesienią.

Wyjątkowo stabilny w ubiegłych latach rynek wołowiny w tym roku nie przestaje zaskakiwać. Ceny zdążyły się ustabilizować na najniższym od pięciu lat poziomie, a już zapowiadają się kolejne obniżki.

Pomoc będzie udzielana na każdy ha poszkodowanych upraw rolnych w przypadku gdy szkody spowodowane tegoroczną suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzią oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, wynoszą co najmniej 30% uprawy deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku. 

Nadzwyczajne posiedzenie Komisji Rolnictwa w urzędzie marszałkowskim województwa pomorskiego obradowało w sprawie afrykańskiego pomoru świń. Zdaniem Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, wykrycie ogniska ASF na Pomorzu jest tylko kwestią czasu.

XIX Kongres Gmin Wiejskich odbywa się w dniach 18-19 września 2019 roku w Ossie. W tym roku jednym z głównych tematów spotkania jest szeroko pojęta ochrona środowiska. Wczoraj w Kongresie wziął udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie organizuje wyjazd studyjny pod nazwą "Innowacyjny wypas – nowoczesne metody stosowania wypasu bydła zwiększające dochodowość gospodarstw rolnych". Uczestnicy odwiedzą gospodarstwa na terenie Polski i Niemiec.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłosiła wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2019 r. Sprawdź!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że w dniu 30 września 2019 r. upływa termin składania wniosków dotyczących dofinansowania ponoszonych przez producentów rolnych  kosztów zbioru, transportu i unieszkodliwiania materiałów szczególnego ryzyka od owiec, kóz i cieląt poddanych ubojowi w gospodarstwie rolnym. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych chce, by rolnicy dzierżawiący ziemię z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa mogli skorzystać z możliwości odroczenia płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy bez stosowania opłat i odsetek, na podstawie kopii protokołów stwierdzających wystąpienie suszy, które nie są jeszcze zatwierdzone przez wojewodę.

2,5 promila alkoholu w organizmie miał 69-letni mężczyzna, który kierując ciągnikiem wjechał w dom sąsiada. Mieszkaniec gminy Kurów, chcąc wyjechać z posesji zawiesił się na podmurówce garażu.

Po sukcesie programu pilotażowego, czas na wdrożenie strategii w całej Polsce. Program zbierania i unieszkodliwiania foliowych opakowań, bo o nim mowa, jest oczekiwany przez rolników. Na jego realizacje rząd przeznaczy 100 mln zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował na konferencji prasowej Minister Środowiska Henryk Kowalczyk.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy program pomocy z PROW 2014-2020. Od 25 września 2019 r. do 22 listopada 2019 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą składać wnioski o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego. 

Kraje Unii Europejskiej wykazują się stabilizacją cen na rynku tuczników. Wyjątek stanowi Francja, gdzie cena skupu, w porównaniu do ubiegłego tygodnia, wzrosła o 5 centów. Na krajowym podwórku utrzymano ceny sprzed tygodnia.

W zrównoważonej gospodarce odpadami, która jest jednym z priorytetów dla NFOŚiGW, liczy się zarówno segregacja u źródła, jak również recykling i odzysk. Wszystkie te elementy będzie można już niedługo łatwo i szybko kontrolować. Dzięki zmianom, jakie planowane są od stycznia przyszłego roku.

Harmonogram tegorocznych naborów w ramach PROW na lata 2014-2020 został zaktualizowany.  W porównaniu z poprzednim planem rozszerzono go o możliwość skorzystania przez rolników z dotacji na inwestycje chroniące wody gruntowe przez azotanami. 

Ponad 2,5 tysiąca świń spłonęło w pożarze chlewni we wsi Nowoberezowo koło Hajnówki (woj. podlaskie). Starty wyrządzone przez żywioł szacuje się na 3,5 miliona złotych.

Monitoring suszy rolniczej trwa - Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował dwunasty raport. Wynika z niego, że susza notowana jest w sześciu województwach. To także czwarty kolejny okres, gdzie odnotowano wzrost wartości klimatycznego bilansu wodnego. 

Od 30 września do 29 października rolnicy, którzy chcą założyć biznes na wsi, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Tegoroczny nabór wniosków odbywa się na korzystniejszych niż do tej pory zasadach.

Obchody Dożynek Prezydenckich rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej odprawionej w Kaplicy Polowej AK. Następnie barwny korowód dożynkowy przeszedł na stadion Centralnego Ośrodka Sportu w Spale. Zobaczcie naszą relację!

Powolny wzrost podaży pietruszki powoduje spadki cen. Pietruszka kosztuje teraz sześć razy mniej niż w lipcu.

14 września 2019 r. odbyły się Krajowe Dożynki Ekologiczne, połączone z festynem "Barwy lata, dary jesieni" w Przysieku. W uroczystościach uczestniczył minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

New Holland Agriculture wprowadza do sprzedaży innowacyjną serię ciągników T8 GENESIS® z inteligentnymi systemami rolnictwa precyzyjnego (PLM™). Opracowana przez New Holland platforma umożliwia użytkownikom i dealerom osiągnięcie najwyższego poziomu w zarządzaniu i wykorzystaniu maszyny.

Spółka Anwil wchodząca w składu Grupy Orlen w związku z prowadzoną inwestycją nawozową, zawarła umowę na budowę infrastruktury pomocniczej. Projekt ma na celu zwiększenie zdolności prodyukcyjnych Anwilu w tym obszarze o 50 procent oraz poszerzenie oferty produktowej o cztery rodzaje nawozów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, dotyczącym łatwiejszej identyfikacji produktów wytworzonych z polskich surowców, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało zasady stosowania w oznakowaniu żywności informacją „Produkt  polski”.

Zbiory tytoniu już na ukończeniu. Jak oceniają eksperci, surowca będzie o kilkanaście procent mniej niż w ubiegłym roku.

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk wstrzymał wykonanie uchwał Naczelnej Rady Łowieckiej. Wybory odbyły się z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa?

Bośnia i Hercegowina będzie eksportować drób i jaja do UE. Zezwolenia na sprzedaż mięsa drobiowego wydano na początku roku, w maju zgodę dostały konkretne zakłady. Niebawem rozpoczną się pierwsze wysyłki kurczaków.

Pytanie to zadaje sobie wielu producentów nasion. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Martin & Jacob na zlecenie marki Golden Seeds, polscy gospodarze inwestują w kwalifikowany materiał siewny głównie w oczekiwaniu na przyszły zysk: wyższy plon (78,9 proc.) i ziarno lepszej jakości (72,4 proc.). Bieżące oszczędności mają dla nich mniejsze znaczenie.

Wczoraj w Belwederze Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z laureatami konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne”. "Dziś polska wieś jest nowoczesna, piękna, czysta, schludna i zadbana. Polska wieś – można śmiało powiedzieć – staje się wizytówką Rzeczypospolitej" – podkreślał Prezydent.

Portal swiatoze.pl informuje, że czeka nas podwyżka cen wody. Według tych informacji woda zdrożeć może nawet o 50%, a ma to związek ze zmianami, które mają zostać wprowadzone w znowelizowanym prawie wodnym.

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego chce zaprezentować polskim rolnikom, producentom rolnym, przedsiębiorcom sektora rolno-spożywczego innowacyjne rozwiązania w małym przetwórstwie. W tym celu w październiku organizuje wyjazd o Austrii. Trwa nabór chętnych.

Ponad 76 tys. ton artykułów spożywczych - o łącznej, szacunkowej wartości około 354 mln zł brutto - trafi do osób najbardziej potrzebujących. 

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. rozpoczęła kampanię cukrowniczą. 10 września skup i przerób buraków cukrowych zaczęła Cukrownia w Werbkowicach. 14 września ruszy kampania w Malborku. 18 września kampanię rozpoczną Cukrownie Dobrzelin, Kluczewo i Krasnystaw. 28 września kampania zacznie się w Kruszwicy i Nakle nad Notecią. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce, aby rolnicy, którym bezpodstawnie odebrano zwierzęta otrzymywali odszkodowania. Taki wniosek zgłosili w związku z konsultacjami poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza twierdzi, że ogromna grupa gospodarstw dotkniętych suszą może zostać pozbawiona pomocy. Jaki jest tego powód? 

Trwają jesienne zbiory malin. W tym roku plantatorzy doczekali się stawek o kilka złotych za kilogram wyższych niż w ubiegłym sezonie. Cena zadowala, ale z powodu suszy, plony już niekoniecznie.

Jabłek jest mniej, stąd większe szanse na wyższe ceny. Ale stawki choć wyższe niż przed rokiem, nie wszędzie zrekompensują mniejszą produkcję.

W dniach 14-15 września po raz kolejny odbędą się Dożynki Prezydenckie w Spale. Zobacz program wydarzenia!

"Musimy zidentyfikować wszystko to co przeszkadza w funkcjonowaniu Lokalnych Grup Działania, tak aby zostało to usunięte w przyszłej perspektywie finansowej" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który uczestniczył w seminarium Lokalnych Grup Działania w Ciechocinku.

Przed nami kolejna edycja jednej z największych plenerowych wystaw rolniczych w Europie, czyli AGRO SHOW, która organizowana jest przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Tradycyjnie odbędzie się ona w Bednarach, a zaplanowano ją w dniach 19-22 września.

Krajowa Spółka Cukrowa przystąpiła do Programu "Produkt polski". Sprawdź szczegóły.

W ramach kampanii informacyjno – promocyjnej „Siła smaku, witamin i kolorów – Poznaj jakość jabłek z Europy” prowadzonej przez Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”, wspólnie ze Związkiem Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej gościliśmy grupę profesjonalistów z branży mediów i dystrybutorów świeżych owoców ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Bydgoszczy po krótkim pościgu zatrzymali do kontroli ciężarówkę przewożącą żywy drób. W trakcie kontroli okazało się, że ciężarówka przewoziła aż o 4,5 tony drobiu za dużo.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek Walnego Zgromadzenia Podkarpackiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministra Środowiska o podjęcie działań, które ograniczą negatywny wpływ rosnącej populacji wilka na działalność rolniczą i życie codzienne mieszkańców podkarpackich wsi.

W dniach 10-11 września w Sofii odbyło się 14 spotkanie Stałej Grupy Ekspertów ds. ASF w Europie. W spotkaniu uczestniczył zastępca Głównego Lekarza Weterynarii dr Paweł Niemczuk.

Dziś w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca ogólnopolską kampanię informacyjną, która ma na celu zwiększenie świadomości konsumentów na temat oznakowania „Produkt polski”.

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk uczestniczył w uroczystej inauguracji spotkań z Kołami Gospodyń Wiejskich w Pułtusku. Podczas wydarzenia zaprezentował wsparcie resortu środowiska dla mieszkańców terenów wiejskich.

Ceny żywca wieprzowego w Europie wciąż stabilne. Za zachodnią granicą to już trzeci tydzień stabilizacji. Krajowi przetwórcy również nie zmieniają cen. Szansą na podwyżki są rosnące potrzeby importowe Chin.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło w Spiczynie podczas zbioru chmielu. Mężczyzna spadł z ambony znajdującej się na wysokości kilku metrów. Doznał bardzo poważnych obrażeń zagrażających jego życiu.

Unia Europejska jest największym światowym eksporterem produktów rolno-spożywczych. W 2018 r. wartość tego eksportu z UE wyniosła 138 mld euro.

Pociski artyleryjskie pochodzące prawdopodobnie z okresu II wojny światowej znalazł rolnik z gminy Janów Podlaski podczas prac na swojej posesji. Znaleziskiem zajął się wojskowy patrol rozminowania z jednostki wojskowej w Chełmie.

6751 wniosków na łączną kwotę 23 334 000 zł złożyły do 31 sierpnia koła gospodyń wiejskich, które w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ubiegają się o wsparcie finansowe. Na pomoc dla kół przeznaczonych jest w 2019 r. 40 mln zł. 

Jak informuje Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego, w pierwszych dniach września w rejonie plantacyjnym Gostyń oraz Miejska Górka rozpoczął się zbiór buraków cukrowych oraz ruszyły dostawy do cukrowni.

Mamy odpowiedź Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki  Wodnej  na wniosek Zarządu KRIR dotyczący wprowadzenia jednolitych dopłat do wapnowania gleb dla wszystkich gospodarstw rolnych.

Mariusz Sobieszek, producent róż, obsypany został gradem nagród podczas Ogólnopolskiej Wystawy Róż Ogrodowych, którą można było w miniony weekend oglądać w Kutnie. Jego róża Pastella, wyhodowana przez Tantau, zdobyła tytuł Złotej Róży.

Choć rozpoczęła się nowa kadencja izb rolniczych, w wielu miejscach problemy są... stare. Jednym z największych zagrożeń jest ASF, o którym rozmawiano w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rolniczej.

Prawie 170 wniosków przyjął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w pierwszym tygodniu funkcjonowania programu „Mój Prąd”. Zrealizowano już pierwsze płatności.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpoczęło konsultacje publiczne projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy.

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do grzybiarzy i zbieraczy owoców leśnych o zachowanie zasad bezpieczeństwa na obszarach, gdzie występuje afrykański pomór świń. Ma to związek z ryzykiem zawleczenia choroby do gospodarstw.

To jest to, na co rolnicy w całym kraju czekali. W niedzielę obchodziliśmy święto Matki Boskiej Siewnej. Od soboty natomiast w całym kraju obserwowane są przelotne deszcze. 

Aż 93% Polaków w ciągu ostatnich 6 miesięcy odwiedziło lokale gastronomiczne. Chętnie jadamy poza domem, ponieważ lubimy spotykać się ze znajomymi i odkrywać nowe, nieznane smaki. Wśród najczęściej wybieranych rodzajów kuchni niezmiennie dominują polska i włoska. 

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Piotr Woźny, rozpoczął konsultacje społeczne stanowiska prezentującego model współpracy między NFOŚiGW a sektorem bankowym przy realizacji celów strategicznych rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Świadczenie usług rolniczych przy jednoczesnej modernizacji parku maszynowego to spore wyzwanie. Czy możliwe jest pogodzenie tych dwóch celów i utrzymanie płynności finansowej?

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, rozszerza swoją ofertę o wyjątkowo skuteczny herbicyd AKAPIT® 125 EC.

8 września obchodzimy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, potocznie zwane świętem Matki Boskiej Siewnej. To dzień błogosławieństwa ziarna siewnego oraz symbolicznego zamknięcia jednego cyklu upraw rolnych i rozpoczęcia kolejnego. Po tym święcie zaczynano bowiem jesienną orkę i siew zbóż ozimych. Sprawdźmy zatem, jak kształtowało się ono w polskiej tradycji ludowej oraz jakie zwyczaje są z nim związane. 

Niska podaż jabłek wywołana przez wiosenne przymrozki powoduje bardzo wysokie ceny jabłek. Po chwilowym wzroście spadła z kolei cena krajowych ziemniaków. A jak pozostałe warzywa i owoce?

Zapraszamy do zapoznania się z Poradnikiem dla Kół Gospodyń Wiejskich, opracowanym przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w ramach projektu „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich”.

Finlandia jest jednym z tych regionów Europy, o których mówi się, że są najbardziej zadbane ekologicznie. Jak w Finlandii radzą sobie z problemem azotanowym będą mogli przekonać się także polscy rolnicy.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wznowiony zostanie unijny program dystrybucji owoców, warzyw i mleka wśród uczniów w państwach UE uczestniczących w nim w roku szkolnym 2019–2020.

Zmiany w Naczelnej Radzie Łowieckiej. Podczas nadzwyczajnego posiedzenia NRŁ wybrano nowego prezesa oraz prezydium.

Koszty usuwania i utylizacji zwłok dzików wolnych od wirusa ASF z terenów prywatnych objętych restrykcjami należą do rolników właścicieli tych terenów – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych. Rolnikom w takich przypadkach przysługuje jednak refundacja kosztów do 170 złotych.

Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej apeluje - w sytuacji rozszerzającego się ASF Polska powinna zabiegać o rozpoczęcie procesu kompartmentalizacji, aby zarówno zakłady przetwórcze, jak i obiekty inwentarskie, które znalazły się w strefach ASF nie zostały pozbawione możliwości eksportowych na wspólny rynek unijny.

6 września, na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu (woj. kujawsko-pomorskie) odbyła się Centralna Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020 szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W dniach 14-15 września w Licheniu Starym odbędzie się IX Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń i innych Organizacji Kobiecych z terenów wiejskich. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie, tym bardziej, że portal KalendarzRolnikow.pl objął je patronatem medialnym! 

Kredyty preferencyjne, odroczenia, ulgi podatkowe – m.in. na takie formy wsparcia mogą liczyć sadownicy. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na pismo, jakie Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej skierował do ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Nie tylko nieuważni kierowcy, ale także zwierzęta mogą być sprawcami poważnych zdarzeń na drogach. O takim podwójnym zdarzeniu z udziałem jednego dzika informuje policja z Działdowa (woj. warmińsko-mazurskie).

"To zrozumiałe, że ceny żywności interesują wszystkich, ale wywoływana przez opozycję histeria wymaga precyzyjnej odpowiedzi" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej.

W dniach 2 – 23 września Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej prowadzi nabór w ramach XXIV edycji konkursu wniosków Samorządowego Programu Pożyczkowego. Preferencyjne pożyczki skierowane są do samorządów i mogą zostać przeznaczone na budowę oraz modernizację: placówek oświatowych, sieci i stacji wodociągowych, dróg gminnych oraz powiatowych, a także przedsięwzięć w zakresie zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków oraz odnawialnych źródeł energii.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w sesji pt. „Brexit i jego skutki dla europejskiego mleczarstwa” w ramach 17 Międzynarodowego Forum Mleczarskiego, które odbywa się w Serocku.

W wielu regionach w kraju, zwłaszcza we wschodniej Polsce rzepak jest już zasiany. Niepewna pogoda spowodowała, że część rolników zdecydowała się na siew w upalne dni końca sierpnia.

Na rynku pojawiła się nowa bezpłatna aplikacja do prowadzenia dokumentacji prac polowych oraz zarządzania gospodarstwem. Jest bardzo intuicyjna, prosta w obsłudze, a jednocześnie daje rolnikom szereg możliwości, ułatwiając zarządzanie gospodarstwem. To młodsza siostra platformy 365FarmNet. Również dotychczas dostępny program 365FarmNet do dokumentowania prac zyskał nowe funkcjonalności.

Na europejskim rynku tuczników w ostatnim tygodniu brakowało wyraźnego trendu cenowego. W Niemczech zapanowała stabilizacja, a to miało wpływ na nasz krajowy rynek.

Edward Bajko, prezes zarządu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek z Radzynia Podlaskiego, pisze do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Ma to związek z opublikowaną przez szefa resortu rolnictwa listą zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, które importują surowce spożywcze bądź produkty gotowe. 

Książka dla dzieci zachęcająca do ekologicznych postaw w codziennym życiu oraz pluszowa wersja głównego bohatera, którym jest sympatyczne drzewko – to elementy edukacyjnej akcji wpisującej się w obchody 30-lecia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Inicjatywie towarzyszy konkurs dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa opublikował jedenasty raport suszowy. Już w trzecim, kolejnym okresie odnotowano wzrost wartości klimatycznego bilansu wodnego, a susza notowana jest w sześciu województwach.

Coraz więcej dzieci z terenów wiejskich uczęszcza do szkół zlokalizowanych poza swoim miejscem zamieszkania. Rekordzistką jest gmina Koszarawa. Takie wnioski płyną z III etapu Monitoringu Rozwoju Obszarów Wiejskich (MROW), prowadzonego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. 

Gmina Dołhobyczów (woj. lubelskie) pod wodą. Po gwałtownych opadach w kilku miejscowościach zagrożone były m.in. zwierzęta gospodarskie, magazyny ze zbożem i szkoła podstawowa.

Od 5 zł do nawet 32 zł wahają się stawki opłat za śmieci segregowane w gminach - wynika z raportu UOKiK. W ciągu ostatnich lat mediana stawki za odpady zebrane selektywnie wzrosła z 10 do 13 zł. Główne przyczyny podwyżek to brak konkurencji i rosnące stawki za przetwarzanie i składowanie odpadów.

Setki ciekawych gatunków i odmian roślin, blisko 300 wystawców prezentujących rośliny ogrodowe, kwiaty cięte, architekturę krajobrazu, technikę czy wyposażenie. Mnóstwo inspiracji oraz silny potencjał biznesowy – tak w kilku słowach można zapowiedzieć 27. Międzynarodową Wystawę „ZIELEŃ TO ŻYCIE” oraz 4. FLOWER EXPO POLSKA. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 1 października 2019 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

3 września odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Philem Hoganem. Podczas rozmów omówiono Wspólną Politykę Rolną po 2020 roku oraz bieżące sprawy z agendy unijnej, w tym wpływ brexitu na sytuację rolników.

Od 1 września uległy zmianie kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych. Sprawdź!

Właściciel gospodarstwa uczestniczącego w tzw. systemie dla małych gospodarstw, który zdecyduje się zakończyć działalność rolniczą i przekazać lub sprzedać swoją ziemię innemu rolnikowi, może ubiegać się o specjalną rekompensatę pieniężną. 

Po intensywnych pracach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Środowiska, 30 sierpnia 2019 r. rozpoczął się nabór wniosków do programu „Mój Prąd”. To aż miliard złotych na rozwój fotowoltaiki prosumenckiej. Po raz pierwszy zastosowano tak duże wsparcie o zasięgu ogólnopolskim dla osób indywidualnych. 

Zapraszamy do przesyłania uwag i opinii na temat, zamieszczonego poniżej, dokumentu „Kuchnia polska. Tradycja, teraźniejszość, wspólnota.”

Komisja Europejska, chcąc przeciwdziałać masowej śmierci zapylaczy, zamierza aby w całej UE w budynkach użyteczności publicznej instalowane były ule. Projekt zakłada uruchomienie programu do końca 2020 r. - informuje Polski Związek Pszczelarski.

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach zaprasza do udziału w bezpłatnym wyjeździe studyjnym pod nazwą ,,Innowacyjne metody promocji żywności tradycyjnej i regionalnej na przykładzie dobrych praktyk z woj. kujawsko-pomorskiego''. Czy warto z tej propozycji skorzystać?

Suszą objęte są już wszystkie województwa w kraju i wszystkie rodzaje upraw. Tegoroczne plony będą mniejsze niż przewidywano, to już pewne. W zwiększaniu wydajności w rolnictwie, mimo trudnych warunków, mogą pomóc informacje z satelitów.

W Stanach Zjednoczonych pracują nad nową metodą pasteryzacji jaj przeznaczonych do konsumpcji, tak zwaną "pasteryzacją mikrofalową”. Nowy system pasteryzacji gwarantuje zabicie drobnoustrojów, jednocześnie chroniąc przed denaturacją białek i pogorszeniem cech jakościowych jaj świeżych.

Ruszają zbiory chmielu. Pierwsze próby świadczą jednak o zbyt małej zawartości alfakwasów, a to między innymi od ich poziomu zależą ceny skupu.

Uprawy warzyw słabo radzą sobie z susza, znacznie lepiej niedobór wody znoszą drzewa owocowe. Zbiory będą jednak mniejsze niż w ubiegłym, rekordowym roku.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, już 12 sierpnia, przesunęło środki na zabezpieczenie kosztów odbioru padłych zwierząt z gospodarstw rolnych. To kwota sięgająca ponad 22 miliony złotych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ostrzega przed próbami wyłudzania danych osobowych pod pozorem uczestnictwa w programie „Mój Prąd”. "Oszuści podszywają się pod instytucje publiczne i zbierają dane za pośrednictwem internetowych kwestionariuszy" – alarmuje NFOŚiGW.

„Rozsmakuj się w Polsce” to nowa kampania kulinarna Polskiej Organizacji Turystycznej. Akcja skierowana jest do turystów z Europy Zachodniej i Rosji. Ma na celu skłonić do zwiedzania Polski również pod kątem kulinarnym.

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP twierdzi, że za złe słowa o polskiej żywności powinno się ponosić odpowiedzialność karną. Członkowie stowarzyszenia są zbulwersowani bezpodstawnym rozpowszechnianiem szkalujących informacji na temat zawyżonych ilości azotanów, azotynów i antybiotyków w mięsie i jego przetworach.

Niski, wakacyjny, popyt ze strony warszawskich kupców spowodował spadki cen na warzywa. Znacząco spadły ceny ziemniaków. Ze względu na upały świetnie sprzedają się arbuzy.

Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin ma powstać dzięki odpowiedziom rolników na anonimową ankietę. Pytania dotyczą przede wszystkim naszych potrzeb w integrowanej ochronie roślin.

3/4 Polaków przygotowuje domowe przetwory na zimę - tak wynika z badania Barometr Providenta. To 26 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Wpływ na to mają rodzinne tradycje, nabyte przyzwyczajenia, chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Coraz bardziej przywiązujemy też wagę do zdrowego stylu życia i ekologicznych produktów.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi organizuje ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych w ramach projektu „Odpoczywaj na Wsi”.

Gdzie szukać najlepszych jałówek hodowlanych? Na Wielkopolsce, Podlasiu oraz w kujawsko-pomorskiem. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka opublikowała ranking oparty na najnowszych wynikach oceny wartości hodowlanej z sezonu 2019.2.

Jeżeli z powodu niekorzystnych warunków agrometeorologicznych - bardzo wysokich temperatur, braku opadów czy suszy - rolnik nie mógł dokonać wysiewu międzyplonu ścierniskowego EFA w terminie do dnia 20 sierpnia, to taki stan faktyczny, może stanowić podstawę do uznania takich okoliczności jako siły wyższej - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wystosował apel do samorządów, rolników, wędkarzy i wypoczywających nad Wisłą. Ma to związek z poważną awarią kolektorów ściekowych i niebezpieczeństwem zanieczyszczenia rzeki surowymi ściekami z lewobrzeżnej Warszawy.

Olej opałowy ma być pod większym nadzorem państwa. Użytkownicy tego oleju będą musieli zarejestrować się w państwowym systemie SENT. Nowe przepisy wejdą w życie już 1 września, ale pełną mocą obowiązywać będą z początkiem kwietnia 2020 r.

Pożar trawił jedno z gospodarstw rolnych w Dźwierzutach (woj. warmińsko-mazurskie). Płonął budynek inwentarski z inwentarzem, stodoła wypełniona belami siana oraz częściowo elewacja jednego z budynków mieszkalnych. Tylko dzięki sprawnej akcji strażaków udało się uratować m.in. budynek mieszkalny i 17 cieląt.

Dobre wieści z Brukseli dla polskich rolników. Komisja Europejska podjęła decyzję o zwiększeniu poziomu zaliczek w ramach płatności bezpośrednich i płatności obszarowych PROW, a także przygotowała decyzję, która upoważnia do zastosowania odstępstw w ramach międzyplonów uznawanych jako obszary proekologiczne EFA.

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego apeluje do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego w sprawie decyzji Komisji Europejskiej o wyznaczeniu na terenie województwa łódzkiego w powiecie łowickim żółtej strefy ASF, która objęła obszar gmin: Chąśno, Kocierzew Południowy, Kiernozia oraz część gminy Łowicz tj. Świeryż Pierwszy, Świeryż Drugi, Niedzwiada, Klewków, Małszyce, Popów, Strzelcew.

Zgnilec amerykański zaatakował pasiekę w województwie podlaskim. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał decyzję o uznaniu za obszar zapowietrzony część powiatu grajewskiego i augustowskiego.

Gigantyczny pożar chlewni miał miejsce w Chwaliszewie na Wielkopolsce. Jak donosi portal krotoszyn.naszemiasto.pl w jego wyniku spłonęło 700 świń.

Salmonella w jajach z Ukrainy? Tak twierdzi łotewskie ministerstwo rolnictwa i składa wniosek do Komisji Europejskiej o zaostrzenie monitoringu jaj pochodzących z Ukrainy. Strona ukraińska podjęła już działania mające na celu ochronę dobrego imienia.

Z obrażeniami ciała trafił do szpitala 70-letni mężczyzna, który został najechany ciągnikiem przez swojego kolegę. Do wypadku doszło w momencie, kiedy mężczyzna pomagał 59-latkowi wyprowadzić z rowu jego ursusa. Jak się okazało, obaj mężczyźni byli nietrzeźwi.

"Do końca jeszcze nie wiemy, jaki będzie ostateczny zakres suszy, ale występuje ona na terenie całego kraju, z różnym natężeniem"- powiedział w Salonie politycznym Trójki Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Rada Ministrów podjęła kierunkowo decyzję w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

Ochotnicze Straże Pożarne z całej Polski mogą już wnioskować o dodatkowe środki na działalność w zakresie propagowania zasad udzielania pierwszej pomocy czy organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych i sportowych. Czas na złożenie wniosku mija 10 września 2019 r.

Od dziś, 28 sierpnia, Tomasz Nowakowski będzie pełnił obowiązki prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Akt powołania na to stanowisko wręczył dziś dotychczasowemu wiceprezesowi ARiMR minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Kukurydza na kiszonkę już gotowa do zbioru. Dotyczy to głównie środkowo-zachodniej i zachodniej części kraju. Na północy i wschodzie trzeba jeszcze poczekać.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Przysieku zaprasza na festyn „Barwy Lata, Dary Jesieni”, Święto Ziemniaka oraz Krajowe Dożynki Ekologiczne, które odbędą się 14 września. 

Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie przerobiły w I półroczu 2019 roku łącznie 1,366 mln ton rzepaku, z których wyprodukowano 579 tys. ton oleju surowego oraz 745 tys. ton śruty rzepakowej. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku przerób w zakładach tłuszczowych PSPO wzrósł o ponad 90 tys. ton nasion. 

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej skierował do Jana Krzysztofa Ardanowskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi listę oczekiwanych zmian, które w ocenie związku mają wpłynąć pozytywnie na sytuację polskich sadowników.

Nowy polski kandydat na unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski mówi o potrzebie skonstruowania wizji europejskiego rolnictwa na najbliższe 5 lat. 

 

Wspieraj polskich producentów, krajową gospodarkę i rolnictwo! Wybieraj żywność ze znakiem „Produkt polski”. 

Pogłowie trzody chlewnej w lipcu w Chinach spadło o ponad 32 %, a to odbija się na wzrostach cen wieprzowiny w tym kraju. By ograniczyć wzrost cen żywności, władze w Chinach będą zainteresowane większym importem żywca z krajów Wspólnoty – informuje KZP-PTCH.

Średnie miesięczne bilansowe spożycie mięsa przypadające na jednego Polaka wynosi ok. 6,38 kilograma, czyli 76,5 kg rocznie. Znacznie wzrosło także spożycie cukru, które wynosi 46,5 kilograma rocznie na jedną osobę. To dane z analizy ekspertów ING Banku Śląskiego na podstawie danych GUS i IERiGŻ-PIB.

"Nie trwają żadne prace nad zmianą ustawy Prawo Łowieckie oraz polskiego modelu łowiectwa" – informuje w komunikacie Ministerstwo Środowiska. Jest to odpowiedź na doniesienia medialne, które sugerowały, że powstanie Polska Agencja Łowiecka.

Rolnik z Lubelszczyzny doznał poważnych obrażeń podczas prac polowych. 27-latek został przygnieciony do ciągnika agregatem uprawowo-siewnym, którzy chciał podczepić do swojej maszyny. Mężczyzna został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Lublinie.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dementuje informacje, które mówiły o przygotowywaniu przez instytucję rozwiązań sugerujących wprowadzenie cen minimalnych na alkohol - Nie są prowadzone żadne prace legislacyjne związane z tym tematem – twierdzi p.o. dyrektora Katarzyna Łukowska.

W niedzielę 25 sierpnia 2019 r. W Kolnie odbyło się II Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi. Udział w wydarzeniu wziął Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Szef rządu zapowiedział pomoc dla rolników.

Rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi, bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy. Wsparcie może być związane z odtworzeniem gospodarstwa, bądź z odtworzeniem potencjału produkcji rolnej przez realizację inwestycji niezwiązanej z produkcją świń.

Tylko dwa udane sezony w ciągu ostatnich piętnastu lat. Jest jednak szansa na dobre podsumowanie tego roku. Uprawa aronii znów zaczęła się opłacać. Pytanie tylko, na jak długo?

Skrzynkę z amunicją karabinową pochodzącą prawdopodobnie z okresu II wojny światowej podczas prac polowych znalazł rolnik ze wsi Wiela w powiecie nakielskim (woj. kujawsko-pomorskie). "Skarbami" zajął się wojskowy patrol rozminowywania.

Pijany traktorzysta zderzył się z ambulansem. Kierujący ciągnikiem miał w organizmie 2,4 promila alkoholu, nie miał uprawnień, a pojazd nie był dopuszczony do ruchu - nie miał przeglądu i OC.

Dziś, 26 sierpnia, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 44. ogniska ASF w Polsce. Wirus został potwierdzony na Warmii i Mazurach. W gospodarstwie utrzymywano 193 świnie.

31 sierpnia 2019 r. upływa termin składania w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa deklaracji o zapasach win. Kto jeszcze tego nie zrobił, musi się spieszyć.

Ciężarówkę przewożącą 7 sztuk jałówek cielnych zatrzymali pomorscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Jedno jest pewne - zwierzęta w tym stanie nie powinny być przewożone. Na miejsce wezwano lekarza weterynarii.

Na Rynku Hurtowym Bronisze popyt nadal wakacyjny. Podaż i ceny powoli się stabilizują i normalizują po wiosennych perturbacjach, ale... nie wszystkie. Szczególną uwagę zwraca wysoka cena kapusty białej.

Od 1 września zapłacimy za wszystkie torby foliowe oprócz tzw. zrywek. O założeniach nowej ustawy informował w Radiowej Jedynce, podczas audycji Sygnały Dnia, minister środowiska Henryk Kowalczyk. Konsument, który nie zabierze na zakupy własnej torby, będzie musiał zapłacić w sklepie za foliówkę 25 groszy.

Ceny mleka w Polsce od początku roku spadają. Również w lipcu cena za surowiec była niższa. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Cena w stosunku do poprzedniego miesiąca spadła o 1,4 proc., ale jest wyższa o 0,7 proc. niż przed rokiem. Średnia cena mleka w Polsce, według GUS, wynosi 1,30 zł za litr.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, zgodnie z zapowiedziami, opublikował pierwszą listę zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, które importują surowce spożywcze bądź produkty gotowe. Jako pierwsze przedstawił firmy importujące sery i masło. Sprawdź, które przedsiębiorstwa znalazły się na liście.

Susza występuje w jedenastu województwach – poinformował w najnowszym komunikacie Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa. Średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego w stosunku do poprzedniego okresu wzrosła o 28 mm.

W niedzielę 25 sierpnia w Kolnie (Podlaskie) odbędzie się II Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi.

Rozpoczęły się półroczne konsultacje społeczne projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Konsultacje są skierowane do wszystkich zainteresowanych problematyką suszy – przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, jak i do mieszkańców miast oraz gmin. Sprawdź, jak możesz zgłosić swoje uwagi i wnioski.

Główny Lekarz Weterynarii podał informację o przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików. Z każdym tygodniem ich liczba rośnie. Tym razem między 29 lipca a 4 sierpnia było ich aż 76, z czego tylko trzy sztuki to osobniki odstrzelone.

W najbliższy wtorek Rada Ministrów zatwierdzi zakres pomocy suszowej dla rolników. Chodzi nie tylko o odroczenie spłaty kredytów, składek KRUS czy innych ulg, ale także o doraźną pomoc finansową. Ma to być 1000 zł do hektara dla najbardziej poszkodowanych i 500 zł przy mniejszych ubytkach w plonach.

Wzrosły ceny skupu podstawowych produktów rolnych w skali roku (o 3,9%), a w stosunku do czerwca spadły (o 0,6%) - podał Główny Urząd Statystyczny. Gigantyczny wzrost cen rok do roku zaliczyły ziemniaki.

Chodzi o pożar dwóch ferm drobiu w Sierpcu na Mazowszu. W jego wyniku spłonęło 36 tysięcy kurcząt. Akcja gaśnicza trwała dwanaście godzin, brało w niej udział ponad 100 strażaków.

Nabór kandydatów na rachmistrzów i powołanie gminnego biura spisowego – m.in. takie zadania czekają na samorządy w związku ze spisem rolnym. W zamian jednorazowa nagroda rzędu 7 tys. zł lub comiesięczny dodatek. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie.

PIORiN przypomina, że Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych proklamowało rok 2020 jako Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin. Należy podkreślić, że Rezolucja ONZ jest efektem kilkuletnich zabiegów społeczności całego świata, skutecznie wspierającej realizację inicjatywy zgłoszonej przez Finlandię. 

Wirus ASF właśnie dotarł do kolejnego gospodarstwa w woj. lubelskim. Utrzymywano w nim 165 świń. 

"Polska żywność jest naszym dobrem narodowym. Chlubimy się nią, będąc słusznie przekonanymi, że ona nie tylko odpowiada naszym gustom kulinarnym i jest wpisana w nasze dziedzictwo kulturowe, ale jest niewątpliwie żywnością najwyżej jakości" – zapewnił podczas konferencji prasowej minister Jan Krzysztof Ardanowski odnosząc się do wygłaszanych ostatnio przez niektórych polityków opozycji nieprawdziwych zarzutów o słabej jakości żywności w naszym kraju.

W tym roku Krajowe Dni Ziemniaka odbędą się w Nidzicy w dniach 23-25 sierpnia. To największa w skali kraju impreza dla branży ziemniaczanej. Sprawdź, co przygotowali organizatorzy.

Żniwa już właściwie zakończone. Sprzedaż powinna iść teraz pełną parą. Jednak mimo suszy, rynek wydaje się być nasycony. Zarówno krajowy, jak i zagraniczny. Firmy eksportowe zgłaszają aktualnie zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie niż w ubiegłych tygodniach.

Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, określający obszar objęty zezwoleniem zamówień na mięso i produkty mięsne z prawa zamówień publicznych. Zmiana ma uaktualnić wykaz obszarów dotkniętych ASF oraz ułatwić zbyt świń z tych obszarów.

W skutek nieuwagi 66-letni mężczyzna obsługujący sieczkarnię do kukurydzy stracił rękę. Ruchomy element maszyny zaczepił o odzież mężczyzny, co skutkowało wciągnięciem kończyny. Konieczna była amputacja.

Były wycieńczone i nie potrafiły samodzielnie wyjść na twardy grunt. Dwie krowy tonęły w bagnie na północnym Mazowszu. Na ratunek zwierzętom przybyła Państwowa Straż Pożarna.

LumiGEN™ Technologies od Corteva Agriscience™ ma pomóc rolnikom zwiększyć rentowność. Dzięki nowej rodzinie produktów do zaprawiania nasion, rolnicy mogą lepiej dostosowywać się do zmieniających się warunków prowadzenia działalności rolniczej, wynikających np. ze zmian klimatu czy związanych z coraz trudniejszymi do zwalczania szkodnikami.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą powszechnego spisu rolnego, który zostanie przeprowadzony od 1 września do 30 listopada 2020 r. Sprawdź, w jaki sposób możesz wziąć udział w spisie. 

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka opublikowała zaktualizowany o nowe wartości hodowlane ranking buhajów z sezonu oceny 2019.2. Jesteś hodowcą? Sprawdź koniecznie! 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w Polsce. Tym razem ASF pojawiło się po raz pierwszy w tym roku w powiecie elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie), a także w powiecie radzyńskim (woj. lubelskie).

Wchodził do mieszkań starszych osób pod pretekstem sprzedaży warzyw, owoców i jajek. Prosił o gotówkę, a później schodził po towar, którego w rzeczywistości nie miał i znikał. Policja zatrzymała mężczyznę, który może mieć na koncie nawet kilkadziesiąt oszustw.

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski i zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Paweł Niemczuk spotkali się w Żurominie z rolnikami, hodowcami trzody chlewnej z tego powiatu.

W nocy z wtorku na środę do Polski od zachodu ma wejść strefa ulewnych deszczy - tak przynajmniej zapowiadają meteorolodzy. To bardzo dobre prognozy dla rolników.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie OZE wyłącznie dla rolników indywidualnych. Wnioski można składać do 20 grudnia, a do rozdysponowania jest 200 milionów złotych.

Producenci rolni będą mogli wybudować studnie głębinowe albo kupić systemy do nawadniania upraw. Dostaną na to do 50 lub 60 % poniesionych kosztów. Wiemy, od kiedy będzie można składać wnioski. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra Ardanowskiego o obniżenie wieku emerytalnego dla rolników. 

Straty w związku z suszą szacowane są na około miliard złotych. Obliczanie trwa, dlatego ta liczba na pewno będzie większa – mówił w "Pulsie Trójki" Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Polityk dodał, że na początek jest przygotowane około pół miliarda zł na to, żeby rozpocząć wypłaty dla tych, którzy mają gotowe szacunki.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej partii sera żółtego znanej marki.

Poprawia się sytuacja na rynku wołowiny. Ceny skupu odbiły się od dna i idą w górę, ale wciąż są niższe niż przed rokiem.

Jak informują nas plantatorzy kapusty z pogranicza województwa łódzkiego i mazowieckiego, w uprawach roślin krzyżowych pojawiło się właśnie drugie pokolenie bielinków: kapustnika i rzepnika.

Koła Gospodyń Wiejskich od początku naboru do końca lipca złożyły wnioski na łączną kwotę ponad 22 milionów złotych. To ponad połowa całkowitej kwoty przewidzianej w 2019 roku.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach w dziewiątym okresie raportowania - od 11 czerwca do 10 sierpnia 2019 roku - stwierdził wystąpienie suszy rolniczej w piętnastu województwach. Sytuacja, w porównaniu z poprzednim raportem jest nieco lepsza. Suszy nie notuje się w województwie warmińsko-mazurskim.

Komisje suszowe liczą straty po tegorocznej suszy, a te będą ogromne. Susza dotknęła także twoje gospodarstwo? O jakie wsparcie, po oszacowaniu strat spowodowanych przez suszę, mogą się ubiegać producenci rolni? Sprawdź!

Polski Związek Łowiecki chce przywrócenia prawa, które pozwalało polskim myśliwym wychodzić na polowania razem z dziećmi. W tym celu PZŁ wystąpił do Marszałka Sejmu z projektem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.

W Hucie Dzierążyńskiej (województwo lubelskie) doszło do groźnego pożaru w gospodarstwie rolnym. Spłonął budynek gospodarczy, dwa ciągniki rolnicze, sprzęt warsztatowy i sprzęt rolniczy.

To pytanie wciąż pozostaje bez odpowiedzi. To kolejny rok walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń, a sezonowość ognisk jest powtarzalna. Bieżący rok również nie odbiega od reguły, a wysyp ognisk obserwujemy latem.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w Rzeszowie udaremnili próbę przemytu pestycydów. Obywatel Ukrainy chciał wwieźć do Polski 20 litrów oraz 10 kg środków ochrony roślin. Wartość towaru sięga ponad 43 tysiące złotych.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił Radzie Ministrów informację o stratach w rolnictwie spowodowanych wystąpieniem suszy. Choć komisje wciąż pracują, to straty wynoszą już 1 mld 87 mln 955 tys. złotych.

Jak informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, w pierwszych dniach sierpnia na plantacjach produkcyjnych tytoniu (woj. lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie) zanotowano znaczny udział roślin porażonych wirusem TMV wywołującym mozaikę tytoniową.

Synoptycy zapowiadają, że tegoroczne upały mamy już za sobą. Dla rolników jest to znak, że rok 2019 jest wyjątkowy.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało dwa wzory oznaczenia ,,wolne od GMO''. Rządowe Centrum Legislacji ogłosiło, że rozporządzenie trafiło do konsultacji społecznych.

Zyginidia scutellaris jest w Polsce szkodnikiem na tyle nowym, że nie ma jeszcze swojej polskiej nazwy. W Instytucie Ochrony Roślin - Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu nazwano go skoczkiem kukurydzianym.

W siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie powołano Stowarzyszenie Wieprz Polski - pierwszą w Polsce organizację branży mięsnej skupiającą przetwórców, hodowców i restauratorów.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała, że na Słowacji stwierdzono obecność szkodnika Ceroplastes japonicus - misecznika. Wykrycie szkodnika na Słowacji wskazuje na możliwość jego pojawienia się w Polsce. W Unii Europejskiej szkodnik ten podlega obowiązkowi zwalczania.

Napędzają maszyny, ciągną przyczepy i urządzenia rolnicze. Niemal każdy marzył, by choć raz usiąść za ich kierownicą. O czym mowa? O ciągnikach. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, co też można o nich wyciągnąć z bazy CEPiK.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę przepisów dotyczących szacowania strat w uprawach rolniczych. Izby rolnicze chcą, by komisje miały możliwość szacowania strat w oparciu o ocenę stanu faktycznego na miejscu. „Niech komisje decydują” - apeluje KRIR.

Rośnie popyt na jaja spożywcze w krajach Unii Europejskiej m.in. w Holandii i Niemczech. Popyt zaczyna wywierać coraz większą presję na podwyżki cen. Odczuwalne jest to także w naszym kraju. Od kilku tygodni obserwowaliśmy wzrost cen hurtowych jaj.

Sądeccy policjanci zatrzymali 62-letniego mieszkańca gminy Łabowa podejrzanego o umyślne podpalenie stodoły, drewutni i kurnika. Podpalacz usłyszał już zarzuty i decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Powstał kodeks dobrej praktyki rolniczej w zakresie ograniczenia emisji amoniaku. Kodeks obejmuje przede wszystkim kwestie niskoemisyjnych technik rozprowadzania i przechowywania nawozów oraz systemów utrzymywania i żywienia zwierząt. Opracowany został przez ekspertów z instytutów nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Spadkowy tydzień na światowych giełdach przy jednoczesnych przecenach u naszych zachodnich sąsiadów zaowocowały korektami także w Polsce. Pszenica kosztuje sporo poniżej 700 złotych za tonę, ale zmiany najbardziej widać w cenach żyta.

Czy rolnicy składający wnioski o wsparcie wapnowania regeneracyjnego gleb z załączonymi fakturami zawierającymi w cenie nawóz wapniowy łącznie z transportem otrzymają dotację w łącznej wysokości? Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych prosi Ministerstwo o wyjaśnienia.

Ceny wieprzowiny w krajach unijnych rosną. Ubojnie coraz bardziej zabiegają o większe partie tuczników do uboju. Wszystko wskazuje na to, że wzrosty cenowe nie będą tylko sezonowe, a trend utrzyma się w dłuższym okresie.

Być może ta eskapada by się udała, gdyby nie policjanci. 60-letni kierowca został zatrzymany i stracił prawo jazdy. Grozi mu nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Dziś, we wtorek 13 sierpnia, mija ostateczny termin składania oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej dotyczących utrzymania niższych cen prądu. Jeśli jeszcze nie złożyłeś takiego oświadczenia, spiesz się.

Nieco ponad dwa tysiące sztuk świń gminie Burdy w powiecie węgorzewskim trafi do utylizacji. To efekt wykrycia wirusa afrykańskiego pomoru świń w jednym z gospodarstw na tym terenie. Wybić trzeba także 22 sztuki w gospodarstwie w gminie Jabłonna Lacka. Tam również stwierdzono obecność choroby. To dwa najnowsze ogniska ASF w Polsce.

Polska Organizacja Turystyczna nagrodziła właścicieli najciekawszych miejsc i atrakcji związanych z turystyką wiejską w II edycji konkursu „Na wsi najlepiej”. Czterech zwycięzców konkursu i ośmiu finalistów odebrało statuetki i dyplomy z rąk ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Nie przewiduje się rozszerzenia grona beneficjentów o rolników prowadzących inny niż ekologiczny chów drobiu - to odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych o umożliwienie wszystkim hodowcom drobiu korzystania z PROW na lata 2014-2020.

Od kilku tygodni w okolicach Grodziska Mazowieckiego można natknąć się na żółte tabliczki ostrzegawcze z napisem ,,Uwaga, zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony''. Czym jest ta choroba?

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wyprodukowali miód suszony, który zawiera aż 80% miodu naturalnego. Ten dostępny na rynku zawiera go zaledwie 50%, reszta to maltodekstryna – dodatek o niezbyt pochlebnej opinii ze względu na wysoki indeks glikemiczny.

Zakończyły się dwa ważne wydarzenia w Janowie Podlaskim: jubileuszowa, 50. Aukcja koni arabskich Pride of Poland oraz 41. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi.

Festiwal miodu, pszczelarzy i pszczelarstwa odbył się w minioną niedzielę w Zarzeczewie. Pod hasłem "Miodowe Lato" swoje produkty prezentowali pszczelarze z całej Polski, a uczestnicy imprezy mogli poznać tajniki pracy pszczelarza. Ustanowiono także rekord Polski w jak największej liczbie osób równocześnie odkręcających słoiczki z miodem. Zobacz nasza relację!

Apel Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej nie spotkał się z uznaniem w ministerstwie rolnictwa. Dopłaty do świń utrzymywanych na wybiegu w ramach działania dobrostan zwierząt będą, ale dynamicznie rozwijająca się sytuacji z wirusem ASF może to zmienić.

Czterdziestokilogramowy pocisk artyleryjski z czasów I wojny światowej podczas prac polowych znalazł rolnik z Pogórza Ciężkowickiego. Pocisk znajdował się na niewielkiej głębokości ziemi ornej.

Suszy łatwiej zapobiegać, niż likwidować jej skutki.

Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącego funkcjonowania tzw. rzeźni rolniczych. Ministerstwo część uwag uwzględniło, ale izba rolnicza wciąż ma wątpliwości.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozwiewa wątpliwości Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej dotyczące kwestii dziedziczenia przez osoby niepełnoletnie gospodarstw rolniczych, a ubiegania się o premię dla młodych rolników.

– Ostatnio pojawiły się informacje na temat nieprawidłowości w resorcie rolnictwa. Posłowie PO Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke przedstawiali je podczas specjalnej konferencji prasowej, a były minister Marek Sawicki z PSL publicznie formułował zarzuty pod mim adresem – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Wirus afrykańskiego pomoru świń rozprzestrzenił się w Chinach na większość terytorium kraju. Produkcja wieprzowiny w tym kraju spada. Czy skorzysta na tym drób? Główny ekonomista Rabobanku do spraw białek zwierzęcych Justin Sherrard twierdzi, że niekoniecznie.

Już we wrześniu rolnicy będą mogli składać wnioski o refundację inwestycji wodnych w gospodarstwie. Będzie można otrzymać zwrot połowy kosztów np. wykopania studni na polu, zbiornika wodnego lub zbudowania systemu deszczowni. 

Średnio o 10 do 15 % mniejsze zbiory tytoniu prognozują plantatorzy. Głównie ze względu na suszę. Jest też dobra informacja – z tego samego powodu – mniej jest chorób w uprawach.

Dużo mniejsze niż przed rokiem zbiory wiśni kształtują wysokie ceny tych owoców. Dotyczy to nie tylko Polski, ale także naszych konkurentów. Na rynku trwa walka o surowiec.

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny rozpoczyna szeroko zakrojoną kampanię edukacyjną zachęcającą do spożywania przetworów mleczarskich. Kampania ma m.in. rozwiać mity na temat mleka i pokazać znaczenie przetworów mleczarskich dla zdrowia.

Jak informuje KRIR, firmy utylizacyjne rzekomo zaprzestają odbioru padłych zwierząt, tłumacząc się brakiem środków w budżecie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła w tej sprawie do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Aradanowskiego i apeluje o dodatkowe fundusze w planie finansowym ARiMR na ten cel.

Odpowiednio zbilansowana dieta oparta na produktach, jakie oferuje nam dana pora roku, może mieć znaczący wpływ na nasz dobrostan – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Sezonowe, świeże oraz lokalne warzywa i owoce zawierają najwięcej witamin, składników mineralnych oraz mają najwyższą wartość odżywczą. Dodatkowo ich doskonały smak, soczystość i aromat są prawdziwą ucztą dla podniebienia.

Jeśli przywozimy towary pochodzenia roślinnego z państw nienależących do Unii Europejskiej, do 14 grudnia 2019 roku należy zarejestrować się w systemie TRACES.

W jednym z gospodarstw w gminie Srokowo w powiecie kętrzyńskim stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń. Obecność wirusa potwierdzono w dużym, liczącym 1849 sztuk trzody chlewnej, stadzie. 

69-letni mężczyzna został przejechany przez ciągnik rolniczy na terenie własnego gospodarstwa, a za kierownicą maszyny siedział jego wnuk. Poszkodowany mężczyzna z obrażeniami ciała trafił do szpitala, a okoliczności wypadku bada policja. Do zdarzenia doszło w powiecie bełchatowskim.

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy ranking sprzedaży przyczep rolniczych w Polsce wg danych CEPiK w lipcu 2019 r.

Rolnicy uważają, że uprawa rzepaku w polskich warunkach staje się nieopłacalna. Nie chodzi tu tylko o cenę w skupie, choć tak naprawdę to właśnie ona decyduje o opłacalności produkcji, ale o fakt, że warunki pogodowe coraz mniej sprzyjają uprawie.

42-letni mężczyzna, kierując ciągnikiem rolniczym, spowodował kolizję. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że miał ponad 3 promile alkoholu, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a właściciel pojazdu, którym się poruszał zgłosił jego kradzież. 

W gospodarstwie w gminie Czerwińsk nad Wisłą w powiecie płońskim wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń. Ponad 700 sztuk trzody chlewnej trafi do utylizacji. To 36 ognisko choroby w tym roku.

Dzień Pszczół, corocznie obchodzony 8 sierpnia, warto świętować nie tylko ze względu na naszą pozycję na rynku pszczelarskim (Polska to 15. eksporter miodu na świecie), ale również by uhonorować wkład dzielnych pszczół w rozwój całego sektora agro. Cztery na pięć gatunków roślin do wydania owoców i nasion wymaga zapylenia przez owady. W 2018 roku w Polsce wyprodukowano 22,3 tys. ton miodu - 48 proc. więcej niż w ciągu poprzednich 12 miesięcy.

Rozpoczyna się ogólnonarodowa debata na temat zjawiska suszy i gospodarowania wodą w Polsce. Wody Polskie ruszają z programem Stop Suszy, natomiast Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z Programem Rozwoju Retencji.

Specjalna grupa ekspertów zajmie się opracowaniem standardów dobrostanu zwierząt i przygotowaniem systemu certyfikacji produkcji zwierzęcej. Chodzi o przygotowanie wytycznych dla hodowców w jakich warunkach dobrostanu mają prowadzić produkcje. Grupę ekspertów w tej sprawie wkrótce powoła minister rolnictwa.

Przedstawiamy dane dotyczące sprzedaży ciągników wg CEPiK w lipcu 2019. Jakie marki na podium?

Jak informuje Instytut Hodowli Roślin - Państwowy Instytut Badawczy, na polach doświadczalnych w Winnej Górze stwierdzono skoczka Zyginidia scutellaris, który... jest na tyle nowym szkodnikiem, że nie ma jeszcze polskiej nazwy.

Susza rolnicza objęła cały kraj - tak wynika z najnowszego komunikatu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach – i notowana jest we wszystkich monitorowanych w tym okresie uprawach.

Najważniejszym parametrem technicznym przy zakupie nowego ciągnika jest moc jego silnika. Uważa tak 91,2 proc. rolników, którzy kupili nowy traktor. Polscy gospodarze dużą wagę przywiązują przed zakupem także do bezawaryjności ciągnika (54,7 proc. wskazań) oraz szybkiego dostępu do serwisu i części zamiennych (41,4 proc.). Nie zawsze są jednak z tego serwisu zadowoleni – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie marki Kubota przez Martin & Jacob.

Koniec z bezumownym użytkowaniem z państwowej ziemi. Rząd bierze się za rolników-piratów i zmienia prawo. Żeby użytkować państwowe grunty, trzeba będzie mieć podstawę prawną do takiej działalności. W innym wypadku należy się liczyć z karą.

Do tragicznego wypadku doszło w Sowinie w powiecie jasielskim. Podczas prac polowych zginął mężczyzna. Kierowca kombajnu został przygnieciony przez przewrócony pojazd.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do resortu rolnictwa o interwencję w sprawie niskich cen skupu agrestu. Na wniosek ministra kontrole w punktach obrotu tym owocem przeprowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W Bydgoszczy znaleziony został nietoperz chory na wściekliznę. Po przeprowadzeniu badań, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bydgoszczy wyznaczył obszar zagrożenia chorobą.

Wirus ASF u dzików rozprzestrzenia się na zachód. Odnotowano już pierwszy przypadek wirusa u padłego dzika w powiecie płockim w gminie Wyszogród. Kolejne przypadki tej choroby potwierdzono w powiecie ciechanowskim.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych ogniskach afrykańskiego pomoru świń. Tym razem wirus zaatakował niewielkie gospodarstwa w województwie lubelskim, w których w sumie utrzymywano 11 sztuk trzody.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że w krajach sąsiadujących z Polską coraz powszechniejszy staje się... kornik rodem z Himalajów. Czy trafi do Polski?

Centralna Komisja Konkursowa ogłosiła wyniki XVII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. W tegorocznej edycji za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne uznano te należące do Państwa Anny i Mariusza Chrzanowskich z Nowego Chodnowa w wojewódzkie łódzkim.

Nie mamy dobrych wiadomości od rolników zajmujących się uprawą warzyw. Tam, gdzie nie ma systemów deszczowania, warzyw w tym roku będzie bardzo mało.

Większość zbóż i rzepaku w Wielkopolsce jest już skoszona. Plony pozostawiają wiele do życzenia, ale... i tak są lepsze niż przed rokiem.

Rozpoczął się drugi termin składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego, który będzie trwał do 2 września br.

Od 30 sierpnia do 28 września br. można składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Ten nabór przeznaczony jest dla rolników, małżonków rolnika lub domowników rolnika, którzy na terenach wiejskich objętych afrykańskim pomorem świń prowadzą chów lub hodowlę trzody chlewnej i chcą z niej zrezygnować.

Rozprzestrzeniający się wirus ASF zagraża całej branży wieprzowiny w Polsce. Producentom świń jest coraz trudniej zbyć żywiec wieprzowy, a przetwórcy obawiają się możliwości przeniesienia ewentualnych kosztów związanych z wycofaniem produktów ze sklepów ze względu na podejrzenie zakażenia ASF - alarmuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu poinformował o nowym zagrożeniu dla plantacji chmielu na Lubelszczyźnie. Okazuje się, że obecna pogoda niezwykle sprzyja pędziorkowi chmielowca, który został licznie zaobserwowany na plantacjach chmielu w ostatnich dniach lipca.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zaprasza na szkolenie pn.: „Alternatywne kierunki w produkcji zwierzęcej. Chów i hodowla alpak”, które odbędzie się w dniach 24-25.09.2019 r. 

Z początkiem sierpnia Carrefour Polska otworzył we Wrocławiu hotele dla pszczół. Pojawiły się one na dachu hipermarketu przy ul. Gen. Hallera 52. To pierwsze schronienia dla tych pożytecznych owadów zamontowane przez sieć w mieście. Budowa „Pszczelich Hoteli” to inicjatywa Carrefour Polska w ramach globalnej strategii CSR firmy.

"Unowocześniamy rolnictwo i obszary wiejskie" – pod takim hasłem Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza na XXVIII Promocyjno-Handlową Wystawę Rolniczą Rol-Szansa 2019 do Piotrkowa Trybunalskiego. Wystawa już za trzy tygodnie – w dniach 24-25 sierpnia.

Trwa skup miodu w zakładach przetwórczych, ale już widać, że nie będzie on zadowalający. Rolnicy wolą sprzedawać słodki surowiec we własnym zakresie.

30 lipca 2019 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a Bankiem Gospodarstwa Krajowego powstał Fundusz Gwarancji Rolnych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Czym właściwie on jest?

Jak wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”, blisko 40% respondentów sięga po ziemniaki kilka razy w tygodniu, a u niemal 80% z nich są one nieodłącznym dodatkiem do obiadu. Z kolei prawie 20% młodych ludzi (15-39 lat) deklaruje gotowość do wyeliminowania kartofli ze swojego codziennego menu. Co więcej, ponad 85% ankietowanych wskazało, iż spożywa ziemniaki przede wszystkim w formie tradycyjnej – z wody. Czy Polakom brakuje więc pomysłów na ich przygotowanie?

Wjechał kombajnem w słup energatyczny, uszkodził ogrodzenie i budynek mieszkalny. Do takiego zdarzenia doszło w miejscowości Huta powiecie żuromińskim. 37-letni mężczyzna nie dość, że miał 2 promile alkoholu to... nie miał uprawnień do kierowania pojazdami, a dodatkowo ma orzeczony sądowy zakaz za wcześniejszą jazdą pod wpływem.

Wyższe ceny wieprzowiny o 35 procent spowodowały gwałtowny wzrost popytu na drób w Chinach - pisze Reuters. W Państwie Środka rośnie popyt nie tylko na kurczaki, ale i na kaczki.

Do jednego z warmińskich lasów podrzucono kilkanaście tysięcy zepsutych jaj. Teraz trwa dochodzenie, by ,,jajcarz'' nie pozostał bezkarny.

Wczoraj, 1 sierpnia, rozpoczął funkcjonowanie Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Jest to nowy, dziesiąty fundusz powstały w ramach ustawy z dnia 22 maja 2009 r., o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Ustawa zakłada funkcjonowanie tego funduszu promocji na zasadach, które obowiązują od 2009 r. dla dziewięciu funduszy promocji produktów rolno-spożywczych.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski wystąpił do Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Phila Hogana o przygotowanie przez Komisję Europejską decyzji umożliwiającej skorzystanie z odstępstw od obowiązków w zakresie zazielenienia.

Szybko, bezpiecznie, bez zbędnych badań. Szykują się ułatwienia w sprzedaży tuczników z terenów zagrożonych ASF - zapowiada Główny Lekarz Weterynarii. Służby weterynaryjne chcą znieść obowiązek dodatkowych badań zwierząt przed sprzedażą.

Kolejny wypadek w rolnictwie tego lata. 63-letni mężczyzna został przygnieciony przez kombajn, który naprawiał.

W niedzielę 11 sierpnia w Zarzeczewie odbędzie się święto pszczelarzy, pszczelarstwa i miodu – Miodowe Lato 2019. Organizatorem imprezy jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Zarzeczewie. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Kto się wybiera?

Kilkanaście lat temu Amerykanin Jesse Avshalomov wpadł na pomysł, aby świętować dzień tego złocistego trunku. Internet to podchwycił i tak w pierwszy piątek sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. Z tej okazji postanowiliśmy się rozprawić z mitami na temat piwa.

Rolnikom kwalifikującym się do kategorii mikro i małych przedsiębiorstw przysługuje skorzystanie z mechanizmu osłonowego, zabezpieczającego przed podwyżką cen energii elektrycznej – poinformował dziś minister Rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu poinformował, że w samosiewach rzepaku można znaleźć liczne jaja śmietki kapuścianej.

Kolejne ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń w gminie Wohyń na Lubelszczyźnie. Tym razem do utylizacji trafi 100 sztuk trzody. To 33 ognisko w tym roku.

Kwaśne i bardzo kwaśne – 40% polskich gleb potrzebuje wapnowania. Od 1 sierpnia, rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty do zakupu preparatów odkwaszających. Za wypłatę pieniędzy będzie odpowiadał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Zbiory rzepaku mogą być mniejsze od prognozowanych od 10 do 15% – ocenia Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Nasiona są bardzo drobne, a zaolejenie wyjątkowo niskie.

Gospodarstwa rolne korzystające z taryfy G nie muszą składać oświadczeń odbiorcy końcowego enegrii elektrycznej – informuje Ministerstwo Energii. Złożyć je muszą gospodarstwa rolne, które korzystają z innej grupy i prowadzą jednocześnie działalność gospodarczą, która kwalifikowana jest jako mikro lub małe przedsiębiorstwo. Prowadzący średnie i duże przedsiębiorstwa będą mogli skorzystać z pomocy de minimis.

To nie są najłatwiejsze żniwa. Niedobory wody i susza sprawiły, że na wielu uprawach zboża nierównomiernie dojrzewały i jeszcze w zeszłym tygodniu na jednym polu część kłosów była zielona, a część gotowa do zbioru.

Ministrowie środowiska Henryk Kowalczyk i rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wzięli udział w konferencji prasowej poświęconej nowemu programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „AgroEnergia”.

Zgodnie z zaleceniami międzyplon EFA powinien zostać wysiany w okresie od 1 lipca do dnia 20 sierpnia. Wczesne tegoroczne żniwa teoretycznie taki siew umożliwiają, ale susza może spowodować, że albo siew się nie uda, albo będzie bezcelowy.

Tradycyjnie już od 1 sierpnia do 2 września można składać faktury, aby odzyskać część pieniędzy wydanych na zakup oleju napędowego.

Od 15 do 21 lipca pojawiły się 34 nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików. Aż 16 przypadków miało miejsce na Warmii i Mazurach.

Zarząd Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej po raz kolejny zgłosił problem nierzetelnego kwalifikowania obszarów objętych klęską suszy.

23-letni kierowca bmw najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków drogowych i zderzył się z kombajnem rolniczym, wbijając się w heder maszyny. Kierowca osobówki trafił do szpitala w Rzeszowie. Fatalne zdarzenie miało miejsce we wsi Piątkowa.

30 lipca 2019 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a Bankiem Gospodarstwa Krajowego powstał Fundusz Gwarancji Rolnych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Przypominamy, że do 31 lipca są przyjmowane wnioski na zalesianie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Rolnicy, którzy zdecydują się posadzić na swoich gruntach las, mogą uzyskać na ten cel wsparcie z ARiMR. 

Za dwa tygodnie poznamy szczegóły dotyczące programu pomocy poszkodowanym rolnikom. Na wsparcie będą mogli liczyć nie tylko dotknięci suszą, ale i innymi zjawiskami pogodowymi. Konkretną wysokość pomocy poznamy dopiero po oszacowaniu strat.

Ciągle powyżej średniej pięcioletniej, ale mniej niż zakładano w czerwcu. Z najnowszych danych Komisji Europejskiej wynika, że tegoroczne unijne zbiory zbóż będą na poziomie ok. 313 milionów ton.

Ostatnie notowania nie przyniosły zasadniczej zmiany cenowej tuczników w krajach Unii Europejskiej. W Polsce natomiast większość zakładów utrzymała ceny skupu na poziomie sprzed tygodnia.

Przez brak wyobraźni 44-letni mężczyzna mógł stracić życie. Podczas opróżniania zbiornika na zboże w maszynie, mężczyzna nie wyłączając silnika w kombajnie, zaczął nogami osuwać zastałe zboże. Maszyna zaczęła wciągać jego nogi. Pomogła szybka interwencja drugiego rolnika. Dzięki niemu mężczyzna żyje.

Kolejny dzień i kolejne ogniska ASF. Dwudzieste dziewiąte ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto w gminie Wohyń, trzydzieste w gminie Ciechanów. Właśnie dotarły do nas informacje o 31 ognisku. Świnie trafią teraz do utylizacji. 

Uprawa borówek amerykańskich w polskim wydaniu jest coraz bardziej popularna. W ciągu ostatnich kilkunastu lat powierzchnia plantacji wzrosła aż dwunastokrotnie. Rośnie też jej eksport i spożycie. Na plantacjach trwają właśnie zbiory.

Susza uszczupliła zbiory traw na siano. Być może sierpień i wrzesień zdołają dostarczyć więcej surowca, ale wszystko będzie zależało od pogody. 

Czy płynne produkty z jaj mają szansę stać się hitem i podbić serca polskich konsumentów? "Ostatnio coraz większą popularność zyskuje idea, że wkrótce rozpocznie się boom na kupno płynnych produktów jajecznych w miejsce jaj w skorupkach" – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. 

Indyki nadal drogie, kurczaki lekko tanieją. Handel krajowy nie jest duży, za to eksport wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że tego lata w Polsce mamy rekordowo niskie poziomy wody w rzekach. I to pomimo tego, że lipiec jest stosunkowo chłodny.

Mamy środek sezonu warzywno-owocowego. Wielu rolników narzeka na niskie ceny w skupach i brak możliwości sprzedania wyprodukowanych warzyw i owoców. Tymczasem sklepy wielkopowierzchniowe wydają się być daleko od polskich producentów.

Pan Piotr z Ozorkowa został głównym laureatem wielkiej loterii CHWASTOX®, organizowanej przez CIECH Sarzyna, największego polskiego producenta środków ochrony roślin. Tegoroczny zwycięzca otrzymał voucher na opryskiwacz polowy o wartości 50 tysięcy złotych.

Powstaje grupa przedsiębiorców, którzy chcą produkować czyste szyszki chmielowe pozbawione rakotwórczych związków. To dopiero początek drogi, ale z dużą energią zaczynają się zmiany na polskim rynku plantatorów chmielu.

Pilea pochodzi z Azji. W środowisku naturalnym występuje w znanej chińskiej prowincji Junnan. Pieniążek znany jest też pod innymi nazwami, najczęściej mówi się o nim roślina naleśnikowa lub roślina misjonarza.

Producenci, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedany tytoń lub sprzedane świnie mogą składać wnioski o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

To już jutro! W całym kraju odbędą się wybory do Izb Rolniczych. Weź w nich udział i wybierz swojego przedstawiciela. Co musisz wiedzieć zanim pójdziesz głosować? Przypominamy to, co najważniejsze.

Praktycznie każdego dnia dowiadujemy się o nowych ogniskach afrykańskiego pomoru świń w naszym kraju. Choć ogniska i przypadki występują w obszarach objętych ograniczeniami, to strefy zagrożenia chorobą, wyznaczane wokół tych ognisk, niebezpiecznie przesuwają się na zachód.

Wody Polskie przypominają, że w okresie, gdy susza rolnicza wystpuje na większości obszaru Polski, rolnicy są zwolnieni z opłat za pobór wody do 5 m3 na dobę średnio w ciągu roku, w ramach zwykłego korzystania z wód.

To właśnie przed takimi wypadkami przestrzegamy rolników przed każdymi wakacjami. Jak się dowiadujemy, w gminie Lubasz, w miejscowości Nowina, jadącemu na polu ciągnikiem 17-latkowi wpadł pod koła pomagający przy pracach polowych 14-latek.

Branżowy portal zajmujący się trzodą chlewną The Pig Site spekuluje, że rozprzestrzeniający się w Europie wirus afrykańskiego pomoru świń może spowodować boom w branży drobiarskiej.

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wydano decyzję zobowiązującą spółkę Real do szybszej wypłaty zaległych zobowiązań finansowych dla dostawców owoców. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zwolnienie rolników gospodarujących na obszarach objętych suszą z obowiązku wysiewu poplonów w ramach praktyki zazieleniania.

Kolejne miesięczne podsumowanie na rynku mleka wypada spokojnie. Ceny skupu w czerwcu minimalnie niższe niż w maju, ale równocześnie nieco wyższe niż przed rokiem. 

Nie do końca owocny sezon owocowy. W zakładach przetwórczych pełnia skupu wiśni. Kończą się już porzeczki i letnie maliny, a zaczynają jabłka. Niesprzyjająca pogoda ograniczyła podaż i popsuła jakość, a że przetwórnie potrzebują surowca, za dobry towar muszą dobrze płacić. 

W chlewni w gminie Srokowo na Warmii i Mazurach trzeba będzie wybić 9435 świń. To największe ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń w tym roku w Polsce.

Tadeusz Romańczuk nie jest już sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wiceminister podał się do dymisji. 

Kolejny tydzień na rynku soi pod znakiem oczekiwania. Chodzi o porozumienie handlowe na linii USA – Chiny oraz informację o areale upraw. Inwestorzy spodziewają się, że areał zasiewów soi zyska kosztem zasiewów kukurydzy.

Kilka dni temu minister Ardanowski zapowiedział, że będzie dążył do zalegalizowania produkcji w Polsce okowit, nalewek i destylatów. Wczoraj w Radiowej Jedynce powiedział, że Unia Europejska zezwala na zmniejszenie akcyzy na alkohol o połowę i ten mechanizm minister chciałby zastosować w destylarniach usługowych.

Jak informuje Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, coraz więcej rolników skarży się, że monitoring suszy prowadzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach nie oddaje prawdziwego stanu tegorocznej suszy.

Rząd przeznaczył miliard złotych z budżetu państwa na program "Mój Prąd". Z programu skorzystać mają gospodarstwa domowe, które zainwestują w instalacje fotowoltaiczne. Dofinansowanie obejmuje 50% kosztów i nie może być wyższe niż 5 tysięcy złotych.

90-letni mężczyzna z powiatu opoczyńskiego (woj. łódzkie) zginął podczas prac polowych. Zwoził słomę i... zsunął się pod nadjeżdżającą przyczepę. Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność podczas prac polowych. 

Problem suszy pogłębia się i obejmuje kolejne gminy na mapie naszego kraju – tak wynika z nowego komunikatu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach. Susza rolnicza wystąpiła aż w piętnastu województwach.

Zbiory rzepaku na południu Polski zbliżają się do końca. Niektórzy już nawet je zakończyli, ale wyniki nadal są w tym rejonie bardzo słabe. Ceny nie idą w górę. 

Po schodach weszła na drugie piętro, a później na dach starego dworu we wsi Niewikla, w gminie Sochocin w województwie mazowieckim. Krowa, bo o niej mowa, spacerowała po dachu dopóki do akcji nie wkroczyli strażacy. Ściąganie zwierzęcia z dachu trwało ponad dwie godziny. 

Od 8 do 14 lipca na terenie Polski pojawiły się 34 nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików – informuje Główny Lekarz Weterynarii. Wirus przemieszcza się na północ.

Specjalista chorób pszczół, pozyskiwanie i konfekcjonowanie produktów pszczelich, produkcja pakietów i odkładów pszczelich o dużych walorach użytkowych - to zakres tematyczny planowanych kursów dla pszczelarzy, które organizuje Polski Związek Pszczelarski. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 lipca.

Potężny pożar strawił oborę, stodołę i sprzęt gospodarczy. Ucierpiały też zwierzęta. Część krów padła, część na skutek obrażeń trafi do uboju. Straty po pożarze, który wybuchł w sobotę wieczorem w miejscowości Konopki Jałbrzyków Stok, w powiecie zambrowskim, wyceniane są na milion złotych.

Plantatorów tytoniu czeka kilka miesięcy ciężkiej pracy. Właśnie ruszyły zbiory. Warto podkreślić, że Polska jest jednym z największych producentów tego surowca w Unii Europejskiej. 

Zaraz po wykryciu pierwszych w Polsce przypadków ASF, a było to w 2014 roku, lekarze weterynarii śmiało mówili o tym, że zimą wirus choroby pozostaje w uśpieniu. Problemy z afrykańskim pomorem świń zaczynają się latem.

Przed nadmiernym rozwinięciem się chorób grzybowych w burakach cukrowych może nas zabezpieczyć monitoring liści roślin znajdujących się na plantacji.

Szkolenie i wyjazd studyjny pokazujący, jak hodować ślimaki przygotowuje Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Zgłosić się można do 5 sierpnia.

W Osieku (gm. Zawidz Kościelny) w województwie mazowieckim do użytku został oddany kolejny budynek inwentarski, zrealizowany w ramach Gobarto 500. To pierwszy tego typu obiekt na Mazowszu.

KRUS informuje o wysokości kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2019 r.

Korekta na niemieckim rynku, korekta i u nas. Odnotowujemy kolejny tydzień spadku cen tuczników. Jak tłumaczą przetwórcy, niższe stawki trzody chlewnej to przede wszystkim wynik słabego handlu. 

W gminach Izbica i Kock, w województwie lubelskim, wyznaczono kolejno 22 i 23 ognisko afrykańskiego pomoru świń. Wybitych zostanie łącznie 138 świń. 

Pogoda żniwiarzom sprzyja, choć plony nie są tak dobre, jak liczono. W Wielkopolsce kończą się zbiory jęczmienia ozimego, który zawsze koszony jest jako pierwszy.

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Jakie są tegoroczne plony głównych upraw - to wszyscy wiemy. Ceny w skupach też nie napawają optymizmem. W tej sytuacji Wielkopolska Izba Rolnicza zdecydowała się zaapelować do ministra Ardanowskiego o uruchomienie specjalnej pomocy suszowej i wyższe ceny skupu w państwowej spółce Elewarr. 

Przypominamy, że tylko do 27 lipca trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw". Sprawdź szczegóły.

Pod koniec czerwca Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do ministerstwa rolnictwa w sprawie krzywdzących dla rolników raportów IUNG. Chodziło o niestwierdzenie suszy w miejscach, w których wyrządziła ona ogromne szkody. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Przed rolnictwem czas wielkich wyzwań, których pokonanie będzie wymagało wprowadzenia nowych technologii, takich jak 5G. Kilkudziesięciokrotnie wyższa prędkość transmisji danych w porównaniu z LTE, ogromna przepustowość łącza i praktycznie brak opóźnień to główne wyróżniki sieci 5G, która jest już dostępna w Polsce. Dzięki łączności tysięcy urządzeń i przedmiotów wizja autonomicznego i precyzyjnego rolnictwa staje się realna. 

W następną niedzielę odbędą się wybory do Izb Rolniczych. Każdy rolnik będzie mógł wybrać swojego przedstawiciela do Rady Powiatowej. A tym samym mieć wpływ na skład władz wojewódzkich, a później też centralnych.

Spółka Polski Eko Chmiel podpisała umowę ze spółką spin-off Uniwersytetu Warszwskiego - BACTrem, która opracowała innowacyjną technologię oczyszczania gleby z zawartych w niej szkodliwych substancji. To pozwoli na pozbycie się z polskich plantacji chmielu rakotwórczego kreozotu i produkcję zdrowych, czystych szyszek chmielowych na potrzeby browarów. Umowa właśnie weszła w życie. 

Resort rolnictwa zapowiada powołanie specjalnego programu dla sołtysów, tak, żeby z dodatkowego wsparcia skorzystały nie tylko koła gospodyń wiejskich, ale także poszczególne sołectwa. Mowa o nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027, która ma zapewnić pieniądze na ten cel. 

Zrywanie i sortowanie owoców czy zbiór warzyw – ciężką pracę mogą ułatwić pomocnicy rolnika. Takich pracowników zgłaszanych do KRUS jest coraz więcej. W maju zarejestrowanych było prawie 11 tysięcy pomocników. Okazuje się, że ponad 10 tysięcy z nich stanowili pracownicy z Ukrainy. 

Na Rynku Bronisze rozpoczyna się okres, kiedy zaczynają przeważać warzywa gruntowe z tegorocznych zbiorów. Obserwujemy nieśmiałe spadki cen wśród niektórych gatunków, takich jak marchew, cebula, burak. Niestety, inne gatunki, mimo że występują już w młodej wersji nadal są drogie.

Rząd szykuje nowy program, na który rolnicy bardzo czekają. Chodzi o tzw. małą retencję. Susza zdziesiątkowała wiele upraw, dlatego nawadnianie pól jest niezbędne. 

Bulwy ziemniaka – któż ich nie zna? Zbiera się je u nas od początku czerwca, czasem jeszcze wcześniej, aż do końca października. Producenci i smakosze ziemniaków mogą w tym sezonie wybrać się na ciekawe imprezy, m.in. "Dni Ziemniaka". 

Zdecydowanie mniej niż w rekordowym, zeszłym roku, ale także mniej od średniej wieloletniej. Zbiory jabłek zapowiadają się na dużo niższym, niż przeciętnie, poziomie.

Finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, turystyka i rekreacja, zarządzanie, dietetyka oraz ekonomia to najbardziej popularne w tym roku kierunki studiów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. SGGW zakończyła pierwszy etap rekrutacji na studia. Kolejne tury rekrutacji potrwają do połowy sierpnia.

Komisja hodowlana ds. zwierzyny grubej nakreśliła plan pracy. Podczas pierwszego spotkania ustalono priortytety działań na najbliższy czas. Komisja chce m.in. przygotować projekt uchwały dokarmiania zwierzyny grubej pod kątem sytuacji związanej z ASF. 

"Konie mają szczególne miejsce w naszych sercach. Wynika to z historii naszego kraju i tradycji naszego narodu" – powiedział minister Ardanowski rozpoczynając konferencję prasową, podczas której zostały przedstawione przygotowania do Pride of Poland.

Oszukali Skarb Państwa na ponad 9  milionów złotych. Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło grupę przestępczą, która miała wyłudzać nienależny podatek przy obrocie komponentami paszowymi. Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa, prania brudnych pieniędzy i dokonania przestępstw karno-skarbowych. 

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej poinformował o badaniach duńskich naukowców, które potwierdzają możliwość zakażenia świń wirusem ASF poprzez zjedzenie zainfekowanych much.

Zbiory rzepaku w południowej części kraju minęły półmetek, a niektórzy zdążyli już je zakończyć - wymłócić zebrany surowiec, a nawet sprzedać nasiona. Wyniki są jednak słabe. 

 

Ministerstwo Środowiska udzieliło odpowiedzi na wniosek KRIR w sprawie obowiązku uzyskania wpisu do rejestru (rejestr-BDO) przez rolników. 

Producenci jaj w Polsce czują się niesprawiedliwie traktowani przez państwowe służby sanitarne. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których rodzimi dostawcy jaj pokrywają koszty błędów i zaniedbań, za które nie ponoszą odpowiedzialności - alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Jak poinformował Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy, w końcu czerwca na pułapkę feromonową ustawioną w miejscowości Krzeczowice na monokulturze kukurydzy odłowiono pierwsze w tym roku dwa chrząszcze stonki kukurydzianej. Oznacza to początek tegorocznych kłopotów ze stonką kukurydzianą.

Rozkręca się sezon skupu owców, rozkręcają się także ceny. W przypadku malin stawki już osiągnęły astronomiczne poziomy. A co z wiśniami i porzeczkami?

Kilka dni temu informowaliśmy o pożarze, jaki miał miejsce w Chróścinie Opolskiej. W jego wyniku spłonęło 20 krów, straty w gospodarstwie są ogromne. Teraz w internecie utworzona została zbiórka pieniędzy na pomoc w odbudowie gospodarstwa.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stale rozwija portal IRZplus. Właśnie wyposażyła go w kolejne funkcje przydatne rolnikom korzystającym z tego internetowego narzędzia.

 

Do groźnego pożaru stogu słomy doszło w ostatnich dniach w Koninie. Akcja jego ugaszenia trwała przez ponad siedem godzin. 

Najczęściej od około 50 groszy do złotówki kosztuje kilogram porzeczek w skupie. Pomimo tego, że dużego urodzaju w tym roku nie ma, plantatorom często nie opłaca się zbierać owoców.

Równowaga pomiędzy unijnym eksportem i importem przewidywana jest dla rynku cukru. W ujęciu globalnym sezon 2019/2020 ma być jednak deficytowy. Tak wynika z opublikowanych przez Komisję Europejską perspektyw krótkoterminowych dla rynków rolnych.

TAURON Dystrybucja od lat opiekuje się bocianami i ich gniazdami znajdującymi się na słupach energetycznych, w ramach autorskiej akcji „Bocian Nasz”. Z początkiem lata priorytetem staje się wspieranie ornitologów w obrączkowaniu młodych ptaków. Tylko przy wsparciu energetyków badacze mają szansę dostania się do ptaków gniazdujących na liniach energetycznych. 

„Jurajski Agro Fresh Park” to inwestycja wpisująca się w politykę rządu w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, w szczególności w zamysł utworzenia „Polskie Grupy Spożywczej.”

Oferował sprzedaż maszyn budowlanych i rolniczych w okazyjnej cenie, brał zaliczkę i znikał. Policjanci z Wrocławia zatrzymali mężczyznę, który miał wyłudzić ponad 3 miliony złotych i oszkać 42 osoby. 

Afrykański pomór świń wciąż w natarciu. Tym razem zaatakował w województwie mazowieckim, w gminie Cegłów. Do wybicia jest ponad 3300 świń. Kolejne ognisko (21) potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywane było 338 świń. 

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jeszcze w tym miesiącu formalnie zostanie powołana do życia Polska Grupa Spożywcza. 

Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych uważa, że wprowadzanie mechanizmu ceny referencyjnej nie przysłuży się rozwojowi sektora biopaliwowego ani paszowego, a może wprowadzić zakłócenia na rynku zbóż i rzepaku sprzyjając importerom zarówno surowców rolnych, jak i gotowych produktów w postaci biokomponentów czy pasz nieopartych na krajowych surowcach nie objętych tego typu regulacjami.

Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej na przejściu granicznym zatrzymali obywateli Ukrainy, którzy chcieli przemycić do Polski pszczoły.

Na Łąckach Nowohuckich w Krakowie spłonęło 160 bel siana. Podpalaczem okazał się ... 12 letni chłopiec. Straty mogą wynieść kilkanaście tysięcy złotych.

Eksperci Fundacji FAPA opowiadają się za utrzymaniem preferencyjnej, 5% stawki VAT, na napoje owocowe z wysoką zawartością soku. Rozwiązania, które zostały ujęte w nowelizowanej matrycy VAT, w przypadku napojów owocowych są niekorzystne, uderzają w krajowe sadownictwo i przetwórstwo owocowo-warzywne. Trudno znaleźć argumenty przemawiające za zasadnością tej podwyżki, dlatego oczekujemy, że zapowiedź przedstawicieli rządu o przedłożeniu poprawki przywracającej 5% VAT na napoje, zostanie dotrzymana.

ASF zbiera żniwo... Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 18 i19 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2019 roku.

Jak ustaliliśmy, jutro (16 lipca) Sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma głosować w sprawie wprowadzenia tzw. matrycy VAT. Czy jest szansa dla pozostawienie 5% stawki VAT na napoje owocowe z wysoką zawartością soku? 

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował szósty raport dotyczący monitoringu suszy rolniczej 2019. Jak wygląda sytuacja w Polsce?

W Chróścinie Opolskiej doszło do poważnego w skutkach pożaru. Dobra wiadomość jest taka, że choć w pożarze spłonęło 20 krów, to 200 krów udało się uratować. Straty jednak i tak są ogromne.

New Holland oferuje aplikację Grain Loss Calculator na urządzenia mobilne, aby pomóc rolnikom w optymalizacji ustawień kombajnu i osiągnąć maksymalną efektywność i wydajność żniw. Aplikacja została stworzona dla użytkowników kombajnów wszystkich producentów i modeli, co potwierdza filozofię otwartego podejścia marki.

Jako główny sponsor ligi Farming Simulator League, Corteva Agriscience wkracza na scenę e-sportu, wspierając wszystkie 14 imprez turniejowych. Produkty Corteva Agriscience zostały również wprowadzone do najnowszej wersji Farming Simulator 19. Teraz gracze, rozwijając swoje wirtualne farmy, mają możliwość nabywania nasion marki Pioneer® (należącej do Corteva Agriscience™) oraz środków ochrony roślin marki Corteva™.  

UOKiK informuje: brak kurczaka w karmie dla psów "z kurczakiem" czy brak wołowiny w puszce "wołowina" dla kotów? To możliwe. Tak wynika z kontroli karmy dla zwierząt, którą przeprowadzili pracownicy Inspekcji Handlowej. Nieprawidłowości dotyczyły blisko 20 procent produktów. 

Portal KalendarzRolnikow.pl startuje z nowym cyklem artykułów „Poznaj nasze KGW”. Twoje koło gospodyń wyróżnia się w okolicy szczególną aktywnością, prężnie działacie na rzecz społeczności lokalnej, odnosicie sukcesy, a może słyniecie z najlepszych wypieków? Pochwalcie się tym na łamach naszego portalu! Niech usłyszy o Was świat! 

Członkowie zrzeszeni w Krajowym Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej wystąpili z apelem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Chcą, aby minister odstąpił od planowanych dopłat do świń utrzymywanych na wybiegach. "Nie poprawi to sytuacji epizootycznej względem ASF" – czytamy w piśmie skierowanym do szefa resortu. 

 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której powstanie Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Sprawdź szczegóły.

Uczestnicy Rynku Hurtowego Bronisze wciąż zmagają się ze skutkami suszy rolniczej i upałami zanotowanymi w drugiej połowie czerwca. Najbardziej cierpi rynek warzyw gruntowych. Obserwujemy braki podażowe warzyw korzeniowych, kapustnych i liściowych

Porozumienie Rolnicze powstało po to, aby grupy robocze, zainteresowane poszczególnymi tematami, wypracowały propozycje realnych rozwiązań, które ministerstwo rolnictwa, a właściwie rząd, będzie się starał realizować – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z zespołem zajmującym się rynkiem wołowiny.

ORLEN Paliwa, z Grupy ORLEN i Green Lab Sp. z o.o. zawarły porozumienie o współpracy, które zapewni dostawy oleju napędowego do Spółek Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W ramach pierwszego etapu programu, ORLEN Paliwa dostarczy tylko w tym roku ok. 16 mln litrów oleju napędowego, które zabezpieczą potrzeby Spółek wchodzących w skład KOWR. Jednocześnie będą kontynuowane rozmowy handlowe pomiędzy partnerami w zakresie dalszej, rozszerzonej współpracy.

Warzywa i owoce – smaczne, niskokaloryczne, sycące, a przede wszystkim zdrowe. Mogą stanowić dodatek do posiłku bądź samodzielną przekąskę między posiłkami. Naukowcy, a przede wszystkim lekarze i dietetycy przekonują, że produkty te powinny gościć na naszych stołach przynajmniej pięć razy dziennie. Przypomina o tym również Agnieszka Piskała-Topczewska, ekspert ds. żywienia III edycji kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!”, której celem jest promocja spożycia polskich warzyw 
i owoców oraz podkreślenie ich korzystnego wpływu na kondycję fizyczną i psychiczną. 

Zarząd KRIR, realizując wniosek zgłoszony podczas XVI Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie ponoszenia przez rolników kosztów utylizacji padłych dzików.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z przewodniczącymi rad nadzorczych i prezesami spółdzielni mleczarskich.

W Krakowie spotkali się Główni Lekarze Weterynarii Polski, Czech i Słowacji. Spotkanie miało na celu omówienie kwestii związanych z bezpieczeństwem żywności oraz zacieśnienie współpracy w tym obszarze. Rozmowom przewodniczył dr Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii RP.

Dziś Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To nowe, polskie święto państwowe, które zostało ustanowione we wrześniu 2017 roku. Pierwszy raz obchodziliśmy je 12 lipca 2018 r. 

Pszczelarz może wprowadzać na rynek miody z własnej pasieki w ramach sprzedaży bezpośredniej lub sprzedaży detalicznej z gospodarstwa rolnego - przypomina Polski Związek Pszczelarski. Jakie formalności trzeba dopełnić?

Hodowla ślimaków cieszy się coraz większym powodzeniem wśród osób, które nie tylko szukają dodatkowego źródła dochodów ale też swojego sposobu na życie. Przygotowując się jednak to takiej inwestycji, podejmując decyzję o podjęciu działalności typowo hodowlanej warto sprawdzić jak faktycznie to wygląda. Najlepiej przekonać się na własne oczy.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BNP Paribas, polscy rolnicy chętnie sięgają po dostępne środki pomocowe. Część z nich uważa jednak, że poradziliby sobie bez dotacji z UE. Co trzeci rolnik korzystający z PROW, planuje również założyć pozarolniczą działalność gospodarczą.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, który pozwoli jeszcze w tym roku wesprzeć Ochotnicze Straże Pożarne dodatkową kwotą 82 mln zł z budżetu państwa. Każda OSP będzie mogła wnioskować o fundusze, które pozwolą jej propagować zasady udzielania pierwszej pomocy, a także organizować przedsięwzięcia oświatowo-kulturalne oraz służące popularyzacji sportu i kultury fizycznej, które związane są z ochroną i prewencją przeciwpożarową. 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 13 czerwca 2019 r. o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. 

Jak informują specjaliści z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego, na wielu polach można zaobserwować pośpiechy oraz burakochwasty. Należy je jak najszybciej usunąć!

Kuba zniosła zakaz eksportu produktów mięsnych wieprzowych, mięsa wołowego i produktów mięsnych wołowych, nałożony na Polskę w lutym tego roku. 

Powszechny spis rolny ma zostać przeprowadzony od 1 września do 30 listopada 2020 r. Informacje o strukturze rolnictwa i gospodarstw rolnych w Polsce będą zbierane według stanu na 1 czerwca 2020 r. Udział w spisie rolnym będzie obowiązkowy.

5978 wniosków na łączną kwotę ponad 20,6 mln zł złożyły do końca czerwca koła gospodyń wiejskich, które w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ubiegają się o wsparcie finansowe. Na pomoc dla kół przeznaczonych jest w 2019 r. 40 mln zł.

Gospodarz z woj. warmińsko-mazurskiego został oszukany przez dwóch mężczyzn, którzy sprzedali mu wodę zamiast oleju napędowego. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się nabrać przestępcom - apelują policjanci z Zambrowa.

W ostatnim czasie nie ma tygodnia, aby Główny Lekarz Weterynarii nie informował o kolejnym ognisku afrykańskiego pomoru świń. Właśnie dowiedzieliśmy się, że wyznaczono 16 i 17 ognisko w tym roku. Oba znajdują się w województwie lubelskim. 

Pod taką nazwą rozpoczęła się kampania organizowana przez Zrzeszenie Producentów Papryki RP. Realizacja jej była możliwa dzięki wsparciu środków finansowych z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Susza - to słowo odmieniane jest przez rolników we wszystkich przypadkach. Już wiemy, że susza w tym roku bardzo niekorzystnie odbije się na plonie zbóż i rzepaków prawie w całej Polsce. Jeśli nie będzie deszczu - bardzo kiepskie pony mogą dać też ziemniaki i buraki cukrowe. Ale największym problemem może stać się susza w kukurydzy.

Jeszcze w lipcu ma powstać Krajowa Grupa Spożywcza. W jej skład mają wejść największe państwowe firmy z branży spożywczej, ale także spółdzielczy sektor mleczarski oraz rolnicy.

Nowe źródła ciepła i energii elektrycznej (w tym OZE) wraz z magazynami energii, zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych, przedsięwzięcia mające na celu poprawę efektywności energetycznej – na takie projekty rolnicy indywidualni będą mogli otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet nowego programu pn. Agroenergia, do którego nabór trwa od 8 lipca br., to 200 mln zł.

Przed nami kolejna edycja jednej z największych plenerowej wystawy rolniczej w Europie, czyli AGRO SHOW, organizowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Tradycyjnie odbędzie się ona w Bednarach, a zaplanowano ją w dniach 19-22 września.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył, w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, w podpisaniu umów o dofinansowaniu zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 14 i 15 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku. Dwa gospodarstwa znajdują się w woj. warmińsko-mazurskim.

Na Dolnym Śląsku rozpoczęły się zbiory rzepaku. Choć kombajny ścięły dopiero pierwsze dziesiątki hektarów, już wiadomo, że zbiory będą kiepskie.

Pył to niepożądany element w pracy rolnika, z którym należy walczyć, a przynajmniej ograniczyć jego obecność do minimum.

Tylko 30% istniejących w Polsce jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych jest w pełni przygotowanych do udziału w akcjach ratowniczych – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli, która opublikowała raport dotyczący działalności OSP.

W związku z jubileuszem 25 lat, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zorganizowała Konkurs fotograficzny „Unowocześniamy obszary wiejskie – 25 lat ARiMR”. Sprawdź, kto zwyciężył!

Dzięki ponad 22 mln zł dofinansowania od Wód Polskich do wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska i Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ trafi nowoczesny sprzęt do badania jakości wody. 4 lipca 2019 r. w Warszawie Prezes Wód Polskich Przemysław Daca oraz Paweł Ciećko Główny Inspektor Ochrony Środowiska podpisali umowę w tej sprawie.

Wyjątkowo silny był tegoroczny opad świętojański zawiązków w sadach. Opadanie zawiązków rozpoczęło się już w maju, a skończyło wraz z końcem czerwcowych upałów. Sadownicy już teraz wiedzą, że owoców w tym roku będzie mniej.

Rusza druga edycja konkursu „Na wsi najlepiej 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”, organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną. Kto może wziąć udział w konkursie? Jakie nagrody czekają na zwycięzców? Sprawdź!

Utrzymująca się susza skutecznie hamuje spadki cen warzyw gruntowych. Wyjątki to buraki, cebula i kapusta czerwona. W ofercie pojawiło się już całe spektrum krajowych owoców miękkich. Podaż rośnie, a ceny sukcesywnie spadają - informuje Rynek Hurtowy Bronisze.

Wnioski o taką pomoc można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 31 lipca 2019 r. 

Rozpoczął się skup miodu. Nie są to jeszcze duże ilości, ale ceny są przynajmniej na poziomie sprzed roku.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu ogłosiło 9. edycję konkursu fotograficznego „Etnoklimaty”. Prace można nadsyłać do końca października 2019 r. Na najlepsze zdjęcia czekają nagrody i miejsce na pokonkursowej wystawie.

Przedstawiamy raport dotyczący sprzedaży przyczep rolniczych w czerwcu 20119 r., według danych CEPiK. 

Bardzo wsłuchujemy się w to co mówi społeczeństwo – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podsumowując zakończenie konsultacji publicznych Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 (SZRWRiR 2030).

Przypominamy, że tylko do 8 lipca, rolnicy, którzy czasowo zaprzestali produkcji drobiu z powodu ptasiej grypy, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe.

W związku z narastającym niepokojem, jaki wzbudziło wystąpienie w Polsce przypadków wirusowego zapalenia tętnic koni, Główny Lekarz Weterynarii wydał specjalny komunikat.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 13 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.

Przedstawiamy raport dotyczący sprzedaży ciągników rolniczych w Polsce wg danych CEPiK w czerwcu 2019 r. Jakie marki na podium?

Z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego odbyła się „Debata Przedżniwna”, która corocznie organizowana jest przez Krajową Federację Producentów Zbóż oraz Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Każde dostarczenie produktów rolnych do pierwszego nabywcy wymaga umowy, która musi być zgodna z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 945). Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy rolnik sprzedaje swoje produkty na podstawie umowy, która nie zawiera wszystkich wymaganych prawem elementów, np. o cenie sprzedający informowany jest po zrealizowaniu dostawy. Takie łamanie prawa jest niedopuszczalne!

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o umożliwienie z korzystania hodowcom drobiu korzystania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Do 1 lipca młodzi rolnicy mogli składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie premii na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała wstępne podsumowanie.

Firma FarmWise z San Francisco w USA rozpoczęła produkcję swojej pierwszej generacji autonomicznych robotów odchwaszczających. Firma twierdzi, że robot może pomóc rolnikom zmniejszyć zależność od chemicznych środków chwastobójczych. 

W miejscowości Brzeźno doszło dziś do ogromnego pożaru zboża. Jak informuje Gazeta Lubuska, dym widoczny jest z kilku kilometrów. Jaka skala zniszczeń?

Nie ma dobrych informacji od rolników, którzy już rozpoczęli żniwa. W tydzień po wjeździe kombajnów na pola okazało się, że plony są nawet niższe niż w roku ubiegłym.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawiła wstępne podsumowanie tegorocznego naboru wniosków w ramach programu "Restrukturyzacja małych gospodarstw". Sprawdź szczegóły. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Ardanowskiego o usprawnienie zagospodarowania małych działek rolnych, które są we władaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zarząd chce oddać działki rolnikom. 

Nie ma pracowników do zbiorów? Ceny w skupie są niezadowalające? Warzywa i owoce niezebrane zmarnują się na polu? Zaproś zbierających do siebie - osoby, które chcą zbierać owoce, warzywa na własne potrzeby lub potrzebują je kupić bezpośrednio w gospodarstwie. Takie możliwości daje portal MyZbieramy.pl, który umożliwia rolnikom łatwą sprzedaż swoich produktów, a nabywcom zakup wysokiej jakości płodów rolnych.

Sytuacja Chin i innych państw azjatyckich zmagających się z afrykańskim pomorem świń ma wpływ na utrzymujące się wysokie ceny wieprzowiny w krajach Unii Europejskiej - zauważa KZP-PTCh.

Rada Narodowa Austrii uchwaliła ustawę zakazującą stosowania glifosatu. Austria jest pierwszym państwem UE, które planuje całkowite zakazanie glifosatu w związku z doniesieniami pojawiającymi się od wielu lat, że środek ten ma działanie rakotwórcze.

Sprzedaż traktorów w Polsce nie zmieni się znacząco i wyniesie w tym roku nie więcej niż 25 tysięcy sztuk. Jak wynika z badań zrealizowanych przez Martin & Jacob na zlecenie Kubota oddział w Polsce, gospodarze skłaniają się w stronę traktorów używanych – taki wybór deklaruje ponad połowa planujących zakup (53,9 proc.).

Instytut Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wydał najnowszy komunikat dotyczący monitoringu suszy rolniczej 2019. Okazuje się, że susza zwiększa swój zasięg o kolejne województwa.

Jak groźna może być upalna pogoda przekonano się ostatnio w Gostyniu. W niedzielę spłonęło tu 170 hektarów zboża, ścierniska oraz ciągnik rolniczy marki Fendt.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wystąpił gościnnie w programie TVP Info, gdzie był pytany o programy społeczne realizowane przez rząd i ich odbiór na wsi. 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

27 czerwca 2019 r. Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/1100 w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej desmedifam.