KalendarzRolników.pl
Nie masz jeszcze konta?

Aktualności

Za niespełna miesiąc, bo od 14 grudnia, będzie obowiązkowo stosowany system TRACES NEW TECHNOLOGY – TRACES-NT przez importerów żywności pochodzenia niezwierzęcego. Nowe wymagania będą dotyczyły żywności, dla której przepisy unijne określają wymagania dotyczące zwiększonego poziomu kontroli urzędowych.

Nowe laboratorium badawcze CIECH uzyskało certyfikację GLP („Good Laboratory Practice”, pol. „Dobra Praktyka Laboratoryjna”), poświadczającą nie tylko wysoką jakość prowadzonych w nim badań, ale również ich wiarygodność i niezależność. Dzięki temu, wyniki badań prowadzonych w warszawskim ośrodku badawczym CIECH będą uznawane globalnie, przez większość międzynarodowych i narodowych podmiotów odpowiedzialnych za dopuszczanie do użytku substancji chemicznych.

W niedzielę 17 listopada po raz trzeci obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. Myślą przewodnią tegorocznej edycji są słowa Psalmu 9 „Ufność nieszczęśliwych nigdy ich nie zawiedzie” (Psalm 9, 19). To dzień, w którym Kościół chce szczególną uwagę zwrócić na wszystkich ubogich ludzi, których mamy wokół siebie. 

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Połowcach ujawnili próbę nielegalnego wwozu do Polski spreparowanych chrząszczy i motyli objętych ochroną gatunkową i zagrożonych wyginięciem. 42-letni obywatel Rosji został zatrzymany grozi mu do pięciu lat pozbawienia wolności.

Sieć Carrefour wprowadza do Polski nowy format sklepów z certyfikowaną żywnością ekologiczną. Pierwszy w kraju sklep Carrefour BIO otwarty zostanie 15 listopada br. w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 87 i będzie 900 sklepem sieci w Polsce. Na klientów czeka szeroka i zróżnicowana oferta około 2500 produktów, w tym wiele nowości niedostępnych w innych sklepach sieci.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozstrzygnęła I edycję Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodzieży „Moja Wizja Zero – Strategia Prewencji w Rolnictwie”. Laureatami konkursu odbywającego się pod Patronatem Honorowym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego zostali Kaja Barton, Adam Rybitwa i Michał Dudek.

Ostatnia sesja na paryskim parkiecie Matif zakończyła się delikatną korektą, ale notowania rzepaku i tak są teraz najwyższe od ponad dwóch lat. Dało to szansę na podniesienie cen i w kraju. Ale drogi jest nie tylko rzepak.

Działał nocą. Podpalał budynki gospodarcze – drewniane stodoły, spłonęła suszarnia. Teraz wpadł i jest w rękach policji. 18-letni podpalacz najbliższe dwa miesiące spędzi w areszcie. Właściciele oszacowali straty na kilkaset tysięcy złotych.

Zastanówmy się wspólnie jak wykorzystać zasoby doradztwa rolniczego do tych wszystkich przedsięwzięć, które będziemy starali się wdrażać w najbliższych czterech latach – zaapelował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z dyrektorami ośrodków doradztwa rolniczego. 

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w powiecie wschowskim, w województwie lubuskim. W Gorzowie Wielkopolskim zebrał się sztab kryzsowy z udziałem sekretarza stanu Szymona Giżyńskiego i zastępcą GLW Mirosławem Welzem.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie przygotowało dodatkowy termin szkolenia ,,Wymogi Prawa Wodnego dotyczące gospodarstw rolnych, opracowanie planów nawożenia''. Szkolenie odbędzie się w w dniach 4-5 grudnia w Brwinowie.

Ceny tuczników w krajach Unii Europejskiej w okresie przedświątecznym wzrosną - tak oceniają eksperci analizujący rynek. Świadczyć o tym mają pozytywne impulsy z Danii i Holandii oraz popyt ze strony Chin.

Rdzawe, nekrotyczne smugi na liściach lilii powoduje Plantago asiatica moisaic virus. O nowym zagrożeniu fitosanitarnym dla Polski informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wirusa stwierdzono już w Holandii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz na Węgrzech.

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja to wspaniała okazja do pokazania innym swojego ukochanego i jedynego w swoim rodzaju drzewa. Dzięki udziałowi w konkursie można także wypromować walory przyrodnicze, turystyczne i kulturowe swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Ulubione drzewa można zgłaszać do konkursu Drzewo Roku 2020 do końca listopada tego roku.

Byk zabił rolnika w Kościerzynie na Pomorzu. Jak do tego doszło? 

Sejm nowej kadencji powołał Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Kto stanie na jej czele?Przewodniczącym został poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Telus.

Choć każdego dnia powinniśmy o nich pamiętać, to dziś zróbmy to w sposób szczególny – 14 listopada obchodzimy bowiem Ogólnopolski Dzień Seniora. To nietypowe święto ma zwracać uwagę na obecność w społeczeństwie osób w podeszłym wieku i przeciwdziałać ich wykluczeniu społecznemu.

Chyba pierwszy raz w tym roku rolnicy na prawdę nie mogą narzekać na pogodę. Listopad przyniósł nocami delikatne temperatury ujemne, idealne do hartowania ozimin.

Do świąt mają być gotowe przepisy dotyczące tworzenia tzw. małych ubojni – deklaruje minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Polska czeka na opinię Komisji Europejskiej w tej sprawie.

Historii losów krów z Deszczna ciąg dalszy. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gorzowie Wielkopolskim zawiadomił organy ścigania, bo krowy, jak się okazuje, znów nie mają należytej opieki. Chodzi o niezachowanie ostrożności przy utrzymaniu krów.

Artykuły spożywcze polskiej produkcji cieszą się na tyle dobrą opinią wśród Polaków, że konsumenci są gotowi płacić za polską żywność więcej niż za podobne produkty zagraniczne - wynika z raportu Fundacji Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS).

Były minister rolnictwa, a obecnie europoseł, Krzysztof Jurgiel, według informacji Rzeczpospolitej, chce złożyć wniosek o powołanie nowego koordynatora ds. afrykańskiego pomoru świń. Byłby to pomocnik polskiego komisarza Janusza Wojciechowskiego.

13 listopada rozpoczęła się dwudniowa konferencja „Aktywna starość na obszarach wiejskich. Między diagnozą a działaniem”, w której wziął udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych wyraził obawy związane z trwającym przeglądem substancji czynnej chloropiryfos metylowy w Unii Europejskiej. W opinii ekspertów związku, wycofanie ww. substancji znacząco utrudni dostęp rolników do nowoczesnych środków ochrony roślin.

Dolnośląska Izba Rolnicza chce zmian w Ustawie o ochronie przyrody. Chodzi o możliwość uzyskania odszkodowań za szkody wyrządzane przez wilki.

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie wysokości maksymalnych stawek opłaty za naruszenie programu azotanowego. Jak wysokie kary przewidziano?

O tej porze roku do lasu zwykle chodzimy na grzyby. A co powiedzielibyście na arbuzy z lasu? Tak, to możliwe! Zobaczcie sami.

W audycji „Książka do poduszki” na antenie Polskiego Radia Dzieciom będzie można posłuchać wydawnictwa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pt. „Brygada Enfosia kontra plastikowa Zgryzolda”. Opowieść, zachęcającą do ekologicznych postaw w codziennym życiu, dzieci poznają w ośmiu odsłonach od 13 listopada o godz. 19:10.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski przedłużył termin składania wniosków o pomoc suszową do 29 listopada 2019 r.

Marka „Polskie Przetwory” rozszerzyła swoją rodzinę o produkty z nowej kategorii. Na sklepowych półkach zagościły właśnie pomidorowe sosy do potraw sos spaghetti, sos boloński i sos słodko-kwaśny. Sosy zostały wyprodukowane na bazie warzyw, szczególnie pomidorów, od lokalnych rolników. 

Partnerzy Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich będą mogli od 9 grudnia 2019 r. do 17 stycznia 2020 r. składać wnioski w konkursie nr 4/2020 na wybór operacji do realizacji w 2020 i 2021 roku, w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2020–2021. 

Hodowcy zaczynają robić zapasy pasz, a jeśli rośnie popyt, rosną też ceny. Na rynku paszowym listopad przyniósł wyższe stawki.

Na Rynku Hurtowym Bronisze trwa przebudowa asortymentu warzyw. Skokowo spada podaż krajowych warzyw uprawianych pod osłonami, rosną ich ceny, a rozszerza się asortyment warzyw importowanych.

Przedstawiamy dane według CEPIK, dotyczące sprzedaży przyczep rolniczych w październiku 2019 r. 

W siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się gala podsumowująca XIII edycję konkursu na najlepszy obiekt turystyczny na obszarach wiejskich w Wielkopolsce. Nagrody wręczano w trzech kategoriach, przyznano również wyróżnienie specjalne.

11 listopada to dla Polaków ważny dzień – Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów. W tym roku obchodzimy 101. rocznicę. To wyjątkowa okazja, do tego, by w szczególny sposób uczcić nasze Święto.

Organizm grzybopodobny Peronospora aquilegiicola to nowy szkodnik roślin ozdobnych, który poraża orlika i orliczka. Występowanie patogena stwierdzono w Wielkiej Brytanii. Czy dotrze do Polski?

Gęś jest symbolem czystości, krzepkości, gadatliwości, opiekuńczości, miłości i szczęścia małżeńskiego. Żaden inny ptak ani inne stworzenie nie było czczone przez tyle kultur na całym świecie. Starożytni Egipcjanie, Grecy, Rzymianie, Hindusi – wszędzie tam, gdzie pojawiały się gęsi, ludzie widzieli w nich ucieleśnienie bogów lub ich posłańców. W Polsce gęś również jest bardzo popularna - pod względem kulinarnym szczególnie w dniu św. Marcina, przypadającym 11 listopada. 

CEVI i Copa-Cogeca, które reprezentują niezależnych producentów winogron, wytwórnie wina oraz spółdzielnie winiarskie zorganizowały dzisiaj w Brukseli warsztaty mające na celu omówienie obecnej sytuacji oraz przyszłych tendencji na rynku. Przede wszystkim jednak warsztaty były okazją by pogłębić refleksję na temat tego, jak producenci wina dostosowują się, by zapewnić zrównoważoność upraw winorośli.

Tegoroczny październik był najlepszy w perspektywie ostatnich trzech lat. Sprawdź, jak wyglądała sprzedaż ciągników rolniczych według danych CEPIK. 

Działania podejmowane na rzecz rozwoju ekorolnictwa i wprowadzania do sprzedaży jego produktów były niespójne i nieskuteczne – ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Zdaniem NIK Polska nie ma wyznaczonego celu rozwoju i rynku produktów ekologicznych, a także terminu jego osiągnięcia.

John Deere w Mannheim nawiązała dwa strategiczne partnerstwa - ze spółką Reichhardt GmbH Steuerungstechnik oraz Agricon GmbH. Oznacza to dla rolników lepszy dostęp do nowoczesnych rozwiązań dzięki szerokiej sieci dealerskiej John Deere.

Czy podatek od cukru, czyli tak zwany ,,tax sugar'' będzie wprowadzony w Polsce? O sprawę pytał niedawno w interpelacji poseł Paweł Pudłowski.

Indonezja może być nowym rynkiem zbytu dla polskich produktów rolnych. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają pracę nad dostępem tego rynku dla polskich jabłek i borówki.

Co najmniej 180 pojazdów, aut osobowych i ciągników rolniczych, przeszło pozytywnie badania techniczne mimo, że fizycznie nie były na stacji diagnostycznej. Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zatrzymali czterech diagnostów, którzy mieli być odpowiedzialni za ten proceder.

Do Kół Gospodyń Wiejskich trafiło 29 755 000 złotych. To efekt zakończonego naboru wniosków prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Do 31 października wpłynęło 8606 wniosków o przyznanie wsparcia finansowego.

Równych dopłat na terenie całej UE od dawna domagają się polscy rolnicy. Trudno się dziwić.

Kukurydziane żniwa coraz bliżej końca, a pracom sprzyja ciepła i słoneczna pogoda. Przynajmniej jak do tej pory.

Wielu z nas nie tyle boi się pająków, ile ich po prostu... nie lubi. O tym, że nie ma się czego bać przekonują w mediach społecznościowych Lasy Państwowe.

Dwadzieścia tysięcy kary otrzymał właściciel gospodarstw rolno-spożywczych z terenu powiatu konińskiego. Nielegalnie zatrudniał on przy zbiorach aż 86 obywateli Ukrainy, Mołdawii i Armenii.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w jubileuszowych obchodach 25-lecia współpracy firmy Toruń-Pacyfic z Nestle i General Mills, w ramach globalnego projektu Cereal Partners Worlwide.

Na polskie podwórka masowo wracają gęsi. Przydomowy chów może być szansą na wsparcie domowego budżetu w małych gospodarstwach, ponieważ konsumenci są coraz bardziej zainteresowani mięsem z gęsi.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy program pomocy z PROW 2014-2020. Od 25 września 2019 r. do 22 listopada 2019 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą składać wnioski o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego. Nabory dotyczące nawodnienia w gospodarstwie rolnym będą ogłaszane cyklicznie.

Kończą się zbiory dyni, a Główny Urząd Statystyczny na Twitterze poinformował o ujawnieniu dyni rekordzistki! Waga warzywa robi wrażenie! 

Dobiega końca nabór wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska. Wnioski w powiatowych biurach ARiMR można składać tylko do 12 listopada.

Komenda Powiatowa Policji w Oleśnie będzie wyjaśniać przyczyny pożaru, do którego doszło w gospodarstwie w miejscowości Goła (województwo opolskie). Spłonął budynek gospodarczy, a wraz z nim ciągnik rolniczy, maszyny rolnicze, samochód, środki ochrony roślin i nawozy.

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o dalsze przedłużenie terminu składania wniosków o pomoc po tegorocznej klęsce suszy. Powód - duża liczba wniosków, z których każdy wymaga weryfikacji...

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki Ursus wyraziło zgodę na sprzedaż dwóch zakładów produkcyjnych. Sprzedane mają zostać zakłady w Opalenicy i Dobrym Mieście. Zarząd Ursusa może je sprzedać za łączną cenę nie niższą 25 800 000 zł.

Województwo kujawsko-pomorskie to polskie zagłębie gęsinowe i region kultywujący patriotyczne tradycje. Dlatego, jak co roku, organizowane jest tu wielkie wydarzenie Festiwal Gęsiny - „Kujawsko-pomorska gęsina na Świętego Marcina”. Odbędzie się w weekend poprzedzający Narodowe Święto Niepodległości (9 i 10 listopada) w Przysieku pod Toruniem.

Ceny żywca wołowego są poniżej opłacalności produkcji - alarmują izby rolnicze. W sprawie niskich cen interweniowała już Lubelska Izba Rolnicza, a teraz o przyszłość hodowli bydła martwi się Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego.

Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie wraz z ochotnikami z Fromborka uratowali byka, który... wpadł do szamba. Ratownicy wyciągnęli zwierzę, dzięki użyciu koparko-ładowarki, lin i węża strażackiego.

Sytuacja na krajowym, europejskim i światowym rynku cukru oraz przyszłość uprawy buraków cukrowych i produkcji cukru w Polsce to główne tematy, które były omawiane podczas konferencji pt. „Burak - Cukier - Perspektywy”.

Jesteś przedsiębiorcą? Świadczysz usługi na rzecz rolników i chcesz rozwijać swoją działalność? Do 20 listopada w oddziale regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa możesz złożyć wniosek o pomoc na „Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014-2020.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, dzięki której Polska przystąpi do Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa ONZ – poinformowała KPRP.

Główny Lekarz Weterynarii podał informację o potwierdzeniu kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików w dniach 21-27 października. Wirusa potwierdzono u 62 zwierząt, z czego połowa to osobniki odstrzelone.

Pasieki zakładane w miastach są coraz bardziej popularne. Jedną z nich jest eksperymentalna pasieka miejska GIORiN, zlokalizowana przy Centralnym Laboratorium w Toruniu. Jakiej jakości jest miód z niej otrzymany?

Koła łowieckie, zwłaszcza z rejonów objetych regionalizacją w związku z występowaniem ASF, zreszone w Polski Związku Łowieckim mogą ubiegać się o dotację z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski o dofinansowanie zakupu chłodni można składać do 20 grudnia.

W większości krajów unijnych ceny tuczników są stabilne i podążają za trendem, jaki obserwujemy na niemieckim rynku. Za naszą zachodnią granicą ceny nie zmieniają się od blisko trzech miesięcy. Również w Polsce większość firm pozostawiła cenniki na niezmienionych poziomach.

"Unia Europejska oczekuje, że podstawa europejskiego rolnictwa będą gospodarstwa rodzinne" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas wystąpienia na VI Międzynarodowym Kongresie Menadżerów Agrobiznesu, który odbywał się w Łysomicach koło Torunia.

Śląska Inspekcja Transportu Drogowego zatrzymała transport z półtuszami cielęcymi. Samochód dostawczy miał sporo usterek, a warunki sanitarne, w których przewożone było mięso budziły zastrzeżenia. Sprawą zajął się lekarz weterynarii.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski wręczył powołanie Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podsumowała pierwsze trzy kwartały pod względem wypadków w rolnictwie i chorób zawodowych rolników. 

Z inicjatywy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa przy współpracy z Polską Organizacją Handlu i Dystrybucji odbyło się spotkanie w sprawie ustalenia możliwych kierunków rozwoju serwisu Polska smakuje. W Warszawie dyskutowali o tym przedstawiciele sieci handlowych oraz przedstawiciele niezależnych portali sprzedażowych, które oferują żywność i produkty bezpośrednio od rolników.

Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Poznaniu wspierani przez Policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, na jedej z posesji na terenie województwa wielkopolskiego, wykryli prawie dwie tony nielegalnych środków ochrony roślin. 

Amerykański gigant z branży maszyn rolniczych po raz kolejny został sklasyfikowany wśród największych przedsiębiorstw świata w niezależnym rankingu „Best Global Brands” przygotowanym przez firmę konsultingową Interbrand. To jedyna marka z branży rolniczej obecna w zestawieniu.

69% mieszkańców Polski chciałoby, aby ich ulubione produkty były zaprojektowane i wytworzone z materiałów pochodzących z recyklingu. Oznacza to, że coraz ważniejsza jest dla nas możliwość ponownego wykorzystania produktów i dbałość o środowisko. Wyniki badania Stena Recycling(1) to pozytywny sygnał dla firm, na które przepisy unijne nakładają większą odpowiedzialność za postępowanie z odpadami.

Należąca do Grupy CIECH spółka CIECH Vitrosilicon, jeden z największych producentów wysokiej jakości krzemianów sodu i potasu w Europie, wprowadza na rynek nowy produkt przeznaczony do specjalistycznego zastosowania w branży rolniczej. VITROAGRO P40 to specjalistyczny roztwór krzemianu potasu o zwiększonej zawartości kwasu krzemowego, dedykowany do produkcji nawozów krzemianowych płynnych i stałych.

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. przystępuje do zbierania od Plantatorów zamówień na nasiona buraka cukrowego do zasiewów w 2020 roku. Zamówienia można składać na formularzach dostępnych u Inspektorów Surowcowych lub za pośrednictwem serwisu internetowego dla Plantatorów "e‑Plantator" najpóźniej do dnia 25 listopada 2019 r.

Rozpoczęły się wykopki... topinamburu. Tegoroczny sezon był dobry, tak oceniają sami producenci, których w Polsce jest niewielu – zaledwie stu pięćdziesięciu.

Rada Ministrów przyjęła przedłożony przez ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego projekt nowelizacji uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Rolnictwo polskie i UE 2020+. Wyzwania, szanse, zagrożenia, propozycje”.

Abp Henryk Hoser, biskup senior warszawsko-praski, otrzyma Nagrodę im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2019. Wyróżnienie przyznawane za zasługi dla polskiej wsi zostanie wręczone 20 lutego 2020 roku w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie - poinformowało biuro prasowe episkopatu.

Od czwartku 31 października na stronie www.krus.gov.pl dostępny jest elektroniczny wniosek o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Wniosek elektroniczny zawiera taką samą treść, jak wniosek w wersji tradycyjnej. Umożliwia on wystąpienia o świadczenie w prosty i szybki sposób, bez konieczności wizyty w jednostce terenowej Kasy.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa ogłosił nabór wniosków w ramach „Wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych realizowanych przez grupy producentów na rynku wewnętrznym”. Nabór rozpocznie się 29 listopada i potrwa do 27 stycznia 2020 roku.

Rzepak rośnie w siłę. Notowania na paryskim parkiecie MATIF od tygodnia znów pną się w górę. Jeśli taki trend się utrzyma ponownie mogą znaleźć się na najwyższych od dwóch lat poziomach.

W siedzibie Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa- Państwowego Instytutu Badawczego odbyło się spotkanie inaugurujące projekt BIOEASTsUP. Będzie on wspierał inicjatywę BIOEAST w realizacji jej misji do roku 2030 oraz Planu Działania na rzecz przemian Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) w zakresie biogospodarki.

Początek listopada to symboliczny koniec sezonu zbioru jabłek i czas na pierwsze podsumowania. Jabłek jest mniej niż prognozowano, ale ich cena jest znacznie wyższa niż przed rokiem.

Krajowa Izba Biopaliw oraz Unia Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego chcą rozwijać produkcję biometanu w Polsce. Potencjał surowcowy, jak twierdzą organizacje, jest spory brakuje tylko zmian w prawie. Zdiagnozowanie barier formalnych i praktycznych oraz wypracowanie korzystnych rozwiązań legislacyjnych to zadanie na najbliższy czas.

Nadmierna prędkość była przyczyną wypadku z udziałem dwóch busów i ciągnika rolniczego na trasie Racibórz – Pietrowice Wielkie w województwie śląskim. W wyniku zdarzenia dwie osoby zostały poszkodowane i trafiły do szpitala.

W Centrum Bankietowo - Konferencyjnym Panorama w miejscowości Kałki w gminie Ojrzeń (woj. mazowieckie) odbędzie się konferencja dla rolników i hodowców pod hasłem "ASF jak z tym żyć". Planowany start konferencji 14 listopada o godzinie 12:00.

John Deere prezentuje nową generację ciągników serii 7R i 8R, które cechują się jeszcze większą mocą, ale też szeregiem rozwiązań wpływających na komfort operatora, w tym na przykład: zaprojektowaną od podstaw kabiną.

Nadzwyczajny Zjazd Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej wybrał nowego prezesa. Szefem zarządu na czteroletnią kadencję został wybrany Aleksander Dargiewicz.

W dniach 24-25 października delegacja Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wzięła udział w 35 Narodowym Kongresie Mutualité Sociale Agricole (MSA - Rolnicza Kasa Wzajemnej Pomocy Socjalnej) w Strasburgu.

Już ponad milion rolników otrzymało z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaliczki dopłat bezpośrednich i zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. Na konta rolników wpłynęła już suma blisko 4 mld złotych.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski, odwołał Pawła Niemczuk ze stanowiska Zastępcy Głównego Lekarza Weterynarii. Niemczuk ze stanowiskiem pożegnał się 30 października. 

Rusza zakrojona na szeroką skalę policyjna akcja "Znicz". Od dziś przez najbliższe trzy dni odbywać się będą wzmożone patrole policji na polskich drogach i w okolicach cmentarzy. Policjanci będą sprawdzać m.in. stan techniczny pojazdów, prędkość na drodze i trzeźwość kierujących. Uważajmy nie tylko na drodze, ale również w autobusach komunikacji miejskiej.

W siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja dotycząca narzędzi zarządzania ryzykiem w Planie Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027.  Z udziałem ekspertów rozmawiano o możliwości włączenia do planu strategicznego interwencji wspierających ubezpieczenia w rolnictwie.

Dziesięć tygrysów utknęło w sobotę na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Koroszczynie. Zwierzęta nie mogą wjechać na teren Białorusi z uwagi na brak dokumentacji weterynaryjnej. Jedno ze zwierząt już padło. Sprawę badać ma prokuratura po wniosku Granicznego Lekarza Weterynarii. O zawiłościach tego zdarzenia w specjalnym komunikacie informuje Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii.

Słowacja jest czternastym państwem w Europie, która wprowadziła zakaz hodowli zwierząt na futra. Decyzję o wprowadzeniu zakazu przegłosowała Rada Narodowa Słowacji. Zakaz ma wejść w życie od początku 2021 roku. Okres przejściowy dla istniejących ferm trwać ma do roku 2025. Czy nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt wróci w nowej kadencji polskiego Sejmu?

Nowa ustawa o kołach gospodyń wiejskich dała mieszkankom i mieszkańcom obszarów wiejskich olbrzymi impuls do działania. Organizacje z wieloletnią tradycją rozwijają swoją działalność, a nowe planują, jak mogą aktywnie włączyć się w budowanie lokalnej społeczności. Jednak bez odpowiedniego wsparcia ze strony samorządów i administracji sam zapał może okazać się niewystarczający, aby koła poradziły sobie z problemami, jakie napotykają w codziennej działalności.

Skośnik buraczak został w tym roku po raz pierwszy odnaleziony na plantacjach buraków cukrowych w Polsce. Na zachodzie i południu Europy to jeden z najważniejszych szkodników buraczanych plantacji.

Ciepła pogoda pomaga przygotować się do zimy, ale... niesie też ze sobą doskonałe warunki dla rozwoju szkodników - i to tych najgroźniejszych. W wielu regionach Polski na uprawach zbóż ozimych można obserwować liczne pojawy mszyc.

Rozpoczął się nabór wniosków na inwestycje zapobiegające klęskom żywiołowym. Wnioski w regionalnych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać od poniedziałku do 22 listopada.

Choć jesień przyzwyczaiła nas do spadków notowań cen tuczników, to tegoroczna jest zupełnie inna. Stabilizacja trwa - w wielu krajach cena pozostała na niezmienionym poziomie.

Był na zakupach w sklepie. Podczas powrotu do domu nie zapanował nad ciągnikiem rolniczym, wjechał do rowu i zatrzymał się na... drzewie. Jak się okazało, 45-letni mieszkaniec gminy Uchanie miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie.

Kończy się nabór wniosków o "Pomoc na rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich" oraz "Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi". Wniosek złożysz tylko dziś.

Rolnicy z Wielkopolski alarmują, że plagą tej jesieni w roślinach kapustnych jest gnatarz rzepakowiec. Rolnicy obserwują pojawy szkodnika nie tylko w uprawach rzepaku, ale także na innych roślinach kapustnych, między innymi na gorczycy.

Główny Urząd Statystyczny poinformował o średniej cenie skupu żyta, na podstawie której wylicza się podatek rolny na następny rok.

Jak informuje Instytut Ochrony Roślin, głównie na terenie Wielkopolski pojawił się nowy owad, który chce przezimować w budynkach gospodarskich i mieszkaniach. Jest to wtyk amerykański (Leptoglossus occidentalis).

Niezwykle poruszające zdjęcie opublikowane zostało w mediach społecznościowych na profilu Polskie Rolnictwo. Na fotografii widać martwe dziki ułożone... w jednej linii.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski przedłużył jesienne terminy stosowania nawozów. Stosowanie nawozów na gruntach ornych w sytuacji braku możliwości dokonania zbiorów lub nawożenia z uwagi na niekorzystne warunki pogodowe możliwe jest do 30 listopada.

UWAGA! Koła Gospodyń Wiejskich tylko do 31 października (czwartek) mogą składać wnioski o wsparcie finansowe. 

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przypomina, że w dniu 30 października 2019 r. upływa termin składania w KOWR deklaracji dotyczących rynku wina. Sprawdźcie szczegóły.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wydała trzynasty raport zagrożeń fitosanitarnych dla Polski. Wśród nowych zagrożeń jest Lycorma delicatula - szkodnik grożący uprawom drzew owocowych, ozdobnych i leśnych.

Trwają zbiory marchwi. Pracę rolnikom ułatwia słoneczna i sucha pogoda. W tym roku, zgodnie z tym, co prognozuje Główny Urząd Statystyczny, zbiory przewidywane są na blisko 700 tysięcy ton.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Główny Lekarz Weterynarii Bogdan Konopka, wojewódzcy lekarze weterynarii i przedstawiciele sektora utylizacyjnego rozmawiali w Gniewie o aktualnej sytuacji związanej z ASF.

Najbliższy Powszechny Spis Rolny przeprowadzony będzie w całej Polsce od 1 września do 30 listopada 2020 r.  Obecnie trwają prace organizacyjne i przygotowawcze – informuje GUS. Co rolnik powinien wiedzieć na temat spisu?

Od 28 października do 13 grudnia 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów".

Hodowcy drobiu mają powody do narzekania. Rok zaczął się słabo, ale z czasem ceny wzrosły, teraz ceny skupu kurczaków znów wróciły do bardzo niskich poziomów ze stycznia.

Pragnąc rozwijać rolnictwo nowej generacji dla rolników nowej generacji, Corteva Agriscience zainstalowała specjalne tablice dydaktyczne w 16 szkołach rolniczych w Polsce, w ramach kampanii edukacyjnej „Dzielimy się wiedzą”. Uczniowie mogą korzystać z przygotowanych przez Cortevę materiałów od września 2019 r.

Francja negocjuje z Chinami w sprawie akceptacji europejskich stref ASF. Ewentualny negocjacyjny sukces Francuzów mógłby sprawić, że do Państwa Środka mogłaby trafić również wieprzowina z Polski.

Dobra pogoda sprzyja zbiorom kukurydzy na ziarno. Jednak w tym roku stan upraw jest daleki od ideału.

Przed nami kolejna zmiana czasu. W nocy z soboty na niedzielę zmienimy czas na zimowy, czyli... śpimy dłużej. Wskazówki zegarków przesuniemy o godzinę do tyłu z godziny 03:00 na 02:00. Czy to już ostatnia zmiana czasu w Polsce?

Producenci rolni chcą kolejnych kroków w celu wzmocnienia swojej pozycji rynkowej. Według rolników ważną kwestią jest niezależne laboratorium odwoławcze do badania jakości produktów rolno-spożywczych. Taki wniosek płynie z posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Wniosek o dofinansowanie w ramach programu "Mój Prąd" można składać online na portalu gov.pl. Do tej pory wnioski o dofinansowanie przyjmowane były jedynie w formie papierowej. Dowiedz się, jak to zrobić!

Pewien rolnik z gminy Biskupiec wykonywał prace polowe i tak się zapędził, że zaorał także drogę. Niemożliwe? A jednak! Jak się okazało, mężczyzna był pod wpływem alkoholu i w dodatku z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów. 

Państwa członkowskie osłabiły projekt przepisów mających na celu ochronę pszczół przed pestycydami. Parlament Europejski domaga się więc od Komisji poprawienia projektu.

„Piątka za segregację” to hasło przewodnie kampanii informacyjno-edukacyjnej Ministerstwa Środowiska, która ma na celu edukację społeczeństwa w zakresie prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Dotyczy ona Jednolitego Systemu Segregacji Odpadów i jest skierowana zarówno do samorządów, jak i do właścicieli gospodarstw domowych. Kampanię wspiera również program edukacyjny dla dzieci.

Targi rolne Zagroda i Warmińsko-Mazurska Wystawa Zwierząt Hodowlanych już w ten weekend w halach Expo Mazury w Ostródzie. To największe branżowe wydarzenie w północno-wschodniej Polsce.

Produkcja mleka w 2019 ma szanse przekroczyć 11 miliardów 800 milionów litrów. Wyższy niż przed rokiem może być nie tylko skup, ale prawdopodobnie i cena. Wrzesień to drugi z kolei miesiąc niewielkich wzrostów.

W miejscowości Lichty w gminie Czemierniki znaleziono osiem pocisków przeciwlotniczych. Niewybuchy leżały na polu. Znalazła je właścicielka gruntów.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje spotkanie poświęcone możliwościom i kierunkom współpracy w rozwoju strony internetowej i aplikacji mobilnej "Polska Smakuje". Odbędzie się ono 30 października, a udział w nim mogą wziąć m.in. przedstawiciele wielkopowierzchniowych sklepów.

Uważajmy w lesie. Lasy Państwowe apelują o ostrożność. Powodem jest strzyżak jeleni, niewielki owad nazywany często latającym kleszczem. Kąsa do krwi i rany później trudno się goją.

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza zawarła Porozumienie z Kujawsko-Pomorskim Wojewódzkim Lekarzem Weterynarii. Chodzi, oczywiście, o ASF.

Do Sejmu skierowany został rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Chodzi o możliwość prowadzenia efektywniejszych kontroli jakości artykułów spożywczych.

Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformował, że procedura analizy ryzyka dla polskich jabłek w eksporcie do Kolumbii została pomyślnie zakończona.

Wypadek przy zbiorze dyni. W czasie oczyszczania wykorzystywanego do zbioru sprzętu mechanicznego, ręka 47-letniej kobiety została wciągnięta pomiędzy metalowe elementy maszyny. Rolniczka trafiła do szpitala.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa był organizatorem konferencji dotyczącej odnawialnych źródeł energii na terenach wiejskich. Konferencje pod nazwą „Nowe rozwiązania prawne dotyczące wykorzystania OZE na obszarach wiejskich” patronatem honorowym objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu informuje rolników o tym, że na plantacjach w Winnej Górze zaobserwowano liczne szkodniki rzepaku.

Główny Urząd Statystyczny poinformował o tym, jak kształtowały się ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego we wrześniu 2019 roku. Okazuje się, że ceny... spadały.

Niezmienny poziom cen skupu tuczników w Europie utrzymuje się już od dwóch miesięcy. Cena w Niemczech w dalszym ciągu wynosi 1,85 €/kg, w Polsce natomiast pojawiły się pierwsze, niewielkie obniżki.

Do ataku wilków doszło w Krzywem w gminie Cisna, na Podkarpaciu. Wataha drapieżników w dzień, tuż przy zabudowaniach zagryzła konia. Okoliczni mieszkańcy nie są przeciwni ochronie wilków, ale, jak twierdzą, jest ich coraz więcej.

Minął dosłownie rok od ogłoszenia obecności marki John Deere w kultowej grze Farming Simulator. Od tego czasu producent maszyn powołał swoją oficjalną drużynę, a teraz zaprosił fanów do wspólnej gry podczas Poznań Game Arena 2019. Co więcej, w trakcie zawodów zespół „Jelonków” okazał się najlepszy. 

Jestem absolutnie przekonany, że Polska, kraj o bardzo dużej produkcji jabłek pozostanie znaczącym graczem na tym rynku – powiedział dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji pt. „Polskie jabłka i cydr – nowe wyzwanie”.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła, 16 października, po raz czwarty w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i po raz pierwszy zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW.

Inteligentne wioski to nowa koncepcja w zakresie kształtowania polityki UE. Ma ona bardzo istotne znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich, zarówno ze względu na nowe możliwości tworzenia miejsc pracy, jak i z punktu widzenia jakości życia na wsi. 

Polska powinna podnieść prestiż zawodu rolnika, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe – tak wskazują badania przeprowadzone przez Corteva Agriscience. Niewłaściwe postrzeganie sektora rolniczego przez młodzież może stanowić przeszkodę dla jego dalszego rozwoju.

Policja po raz kolejny przypomina rolnikom o zasadach bezpieczeństwa podczas prac polowych. Szczególnie jesienią powraca temat zabrudzenia dróg publicznych przez maszyny rolnicze. Często zdarza się, że na jezdni pozostaje błoto, obornik czy gnojówka. Policja apeluje więc, aby rolnicy jadąc na pole lub z niego wracając, odpowiednio zabezpieczali swoje ładunki. Za nieprzestrzeganie zasad grozi kara. 

Zmiany na rynku roślin oleistych. W ciągu ubiegłego tygodnia soja zdążyła najpierw podrożeć do poziomów najwyższych od półtora roku, później nadeszła korekta, a teraz znowu ruszyła w górę.

Podmioty importujące kukurydzę będą kontrolowane przez instytucje państwowe? Tego chce Krajowa Rada Izb Rolniczych, która wniosek w tej sprawie złożyła do ministra rolnictwa. Ma to zatrzymać niekontrolowany napływ kukurydzy do Polski i wpłynąć na lepsze ceny oferowane polskim rolnikom.

Podczas rozładunku buraków cukrowych znaleziono granat moździerzowy. Nietypowym znaleziskiem zajął się patrol saperski z Chełma.

Już 2912 wniosków w ramach do dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych Mój Prąd Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał już do Ministerstwa Energii. Wnioski opiewają na kwotę ponad 14,3 mln złotych.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie uproszczenia wniosków składanych do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w działaniu „Modernizacja gospodarstw” w ramach PROW 2014-2020.

Samojezdne sieczkarnie polowe John Deere serii 8000 i 9000 zostały zaktualizowane o kilka nowych funkcji. Dla użytkowników oznacza to większy komfort, niższe koszty operacyjne oraz jeszcze większą kontrolę i niezawodność.

Inspektorzy Ochrony Środowiska udaremnili próbę importu do Polski ponad 2300 ton odpadów stanowiących zrębki drewniane zanieczyszczone lakierami i farbami. Ładunek przypłynął statkiem 15 października 2019 roku i był niezgodny z zezwoleniem GIOŚ. Statek zawrócono do Norwegii skąd przypłynął.

Grupa Azoty rozszerza ofertę monitoringu i analityki gruntów rolnych w celu bardziej precyzyjnego dawkowania nawozów przez jej klientów. Do wybranych Przedstawicieli Terenowych Departamentu Korporacyjnego Handlu Segmentu Agro trafią skanery doglebowe AgroCares, umożliwiające szybką analizę, na podstawie której wydawane są zalecenia dotyczące nawożenia.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła, 16 października, po raz czwarty w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i po raz pierwszy zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. 

Kasa przypomina, że z dniem 31 października 2019 r. mija ustawowy termin uregulowania należnych składek na ubezpieczenie społeczne rolników za rolników, małżonków i domowników za IV kwartał 2019 r.

Unia Europejska po raz pierwszy w umowach handlowych zastosowała kryterium dobrostanu kur niosek, poinformował o tym brytyjski dzienni The Guardian. Dobrostan ma być warunkiem korzystania z preferencji taryfowych przez eksportów jaj z państw trzecich.

Europejski Dzień Seniora obchodzimy 20 października. Święto jest znakomitą okazją, by dać wyraz, jak bardzo potrzebne w naszym społeczeństwie są osoby starsze, ale też aby przypomnieć o podstawowych zasadach diety wskazanej dla seniorów.

Główny Lekarz Weterynarii podał informację o potwierdzeniu kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików. W dniach 30 września – 6 października wirus potwierdzono u 35 zwierząt.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłasza nowy konkurs tematyczny w formule Szybkiej Ścieżki, poświęcony innowacyjnym nawozom przyjaznym dla środowiska. Inicjatywa wesprze rozwój krajowej produkcji rolnej, która dostosowując się do wymogów Unii Europejskiej oraz modelu obiegu zamkniętego, dąży do zwiększenia jakości i bezpieczeństwa nawozów przy poszanowaniu środowiska naturalnego.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca pomoc suszową dla rolników, którzy w tym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Od 3 października, kiedy ruszył nabór wniosków na pomoc suszową, do czwartku 17 października na konta rolników trafiło 340 mln zł. 

Uprawa dyni coraz bardziej popularna. Choć obecny suchy rok nie był dla niej niej sprzyjający, to jak zapewniają rolnicy, dynia nadal jest bardziej opłacalna od niektórych upraw.

Corteva Agriscience wprowadza drugą markę nasion w Polsce. Nowe, szerokie portfolio zapewni producentom rolnym stabilność i dobre plony.

Amerykański producent wprowadza do oferty trzy nowe modele dużych pras kostkujących: L624 (70 x 120 cm), L633 (90 x 80 cm) i L634 (90 x 120 cm). Będą one dostępne w sezonie 2020 i zastąpią serię L1500. Nowe maszyny cechują się większą wydajnością, bezpieczeństwem, a także niższymi kosztami eksploatacji.

Nie żyje 69-letni rolnik, który podczas prac polowych w miejscowości Orawka (województwo małopolskie) został przygnieciony przez ciągnik.

O dwa tygodnie, do 15 listopada 2019 r., został przedłużony termin składania wniosków o  pomoc przez tych rolników, którzy w bieżącym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór 3 października i do piątku 18 października na konta rolników przelała w ramach pomocy suszowej blisko 395 mln zł. 

18 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Wspomniane święto jest doskonałą okazją do tego, aby przypomnieć o roli warzyw i owoców w naszej diecie. Włączmy je do swojego codziennego menu i świętujmy każdego dnia.

30 lipca 2019 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy  Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), powstał Fundusz Gwarancji Rolnych (gwarancja FGR) w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW).

Jak można przeczytać na stronie Sejmu RP, powstał poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w pobliżu elektrowni wiatrowych. Chodzi o ochronę praw nabytych obywateli, którzy wcześniej zdecydowali, że chcą wybudować dom lub zainwestować w najbliższym sąsiedztwie wiatraków.

Kolejne trzy polskie zakłady drobiarskie, skontrolowane przez stronę chińską, uzyskały dopuszczenie do chińskiego rynku. Ambasada RP w Pekinie otrzymała z Generalnej Administracji Celnej ChRL stosowną notę w tej sprawie - informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Cena żywca wieprzowego w Chinach bije rekordy. W przeliczeniu skupy średnio płacą 18,6 zł/kg wagi żywej - informuje Krajowy Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Wspieranie rozwoju małej przedsiębiorczości na obszarach wiejskich Dolnego Śląska – modele działalności i dobre praktyki – taki tytuł nosi seminarium, które odbędzie się w najbliższy poniedziałek, 21 października, w Centrum Dydaktyczno-Naukowym Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. To spotkanie, to szansa dla rolników, którzy myślą o rozwoju gospodarstwa lub zmianie profilu działalności.

Termin naboru wniosków suszowych może zostać wydłużony? Informację o takiej możliwości podał podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi podsekretarz stanu w MRiRW Rafał Romanowski.

Glifosat - substancja stosowana w środkach chastobójczych - będzie zakazana w Niemczech. To pierwszy kraj Unii Europejskiej, który zdecydował się wycofać z rynku ten środek. Przyczynkiem do podjęcia takiej decyzji jest dbałość o bioróżnorodność ekosystemu oraz wyniki badań, które wskazują na szkodliwość preparatu dla ludzi, roślin i zwierząt. 

We Francji na jednej z ferm specjalizującej się w hodowli kaczek wykryto wirus grypy ptaków o niskiej zjadliwości, podtypu H5. Wirus ujawnił się w stadzie liczącym blisko trzy tysiące sztuk. Import produktów drobiarskich regionu, gdzie wykryto wirusa wstrzymał Hongkong. 

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza po raz kolejny zwróciła uwagę na problem z wyczerpanym limitem de minimis, który będzie wiązać się ze wstrzymaniem wszystkich rodzajów płatności wypłacanych w tej formule. - Dane z Systemu Rejestracji Pomocy Publicznej są nieubłagane. W tym roku wykorzystaliśmy już 290,2 mln euro – informuje Izba.

Na dwa miesiące trafił do aresztu rolnik, który podczas interwencji próbował przejechać policjantów ciągnikiem i zaatakował ich siekierą. Za swój czyn 74-letni mężczyzna może spędzić w więzieniu nawet 10 lat.

Inspekcja jest elementem struktury państwa, który odpowiada za bezpieczeństwo publiczne, za zwalczanie chorób zwierząt i za zagwarantowanie w imieniu państwa, że żywność wchodząca na rynek jest bezpieczna – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas uroczystych obchodów 100-lecia Państwowej Administracji Weterynaryjnej.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła, 16 października, po raz czwarty w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i po raz pierwszy zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. Już pierwszego dnia do rolników trafiło ponad 313 mln zł w ramach zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i blisko 105 mln zł w ramach zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. 

Trwają wielkie protesty w Holandii. Rolnicy protestują przeciw polityce rządu dotyczącej ograniczenia produkcji rolnej, zmniejszenia liczby chlewni czy ferm drobiowych. Blokują autostrady i holenderskie miasta, w tym Hagę. Holenderskich rolników wspierają także polscy producenci rolni. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła dzisiaj, 16 października, po raz czwarty w historii obowiązującego w Polsce systemu dopłat, wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich i po raz pierwszy zaliczek na poczet płatności obszarowych PROW. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego z wnioskiem o zastosowanie odstępstwa i umożliwienie stosowania nawozów naturalnych płynnych i stałych do końca listopada na niezamarzniętą glebę.

Jak podaje sobotni FAKT, w Polsce około 50 miliardów złotych rocznie wydajemy na jedzenie, które jest sfałszowane. Dziennik powołał się na niepublikowany raport Inspekcji Handlowej z kontroli żywności w 2018 r.

Kasa udziela pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku wystąpienia anomalii pogodowych w ramach Programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

To już blisko dwa miesiące, od kiedy ceny skupu żywca wieprzowego na europejskim rynku ani drgną. Cena utrzymuje się na stabilnym, wysokim poziomie. Również w Polsce w tej kwestii nic się nie zmienia.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpoczynają współpracę na rzecz wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w sektorze rolniczym. List intencyjny w tej sprawie podpisano 15 października w Warszawie.

15 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet Wiejskich. Ma on podkreślać, jak ważną i odpowiedzialną rolę w rozwoju obszarów wiejskich odgrywają kobiety. To także doskonała okazja, aby złożyć naszym wspaniałym gospodyniom najlepsze życzenia z okazji ich święta.

W dniu 11pażdziernika 2019 r. podczas uroczystego seminarium podsumowującego konkurs AgroLiga 2019 na Forum Rolniczym "Gazety Pomorskiej" ogłoszono wyniki etapu wojewódzkiego. Galę Konkursu przeprowadzono w Bydgoskim Centrum Targowo Wystawienniczym. W ramach gali przedstawiono mistrzów i laureatów konkursu z województwa kujawsko-pomorskiego oraz mistrzów z województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Dr Roman Sass – prof. nadzw. Kujawsko – Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy przedstawił wykład na temat ”Zarządzania finansami w sektorze rolnym – szanse i zagrożenia PROW 2014-2020”. Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbyło się na scenie głównej Forum.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca pomoc suszową dla rolników, którzy w tym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Od 3 października, kiedy ruszył nabór wniosków na pomoc suszową, do piątku na konta rolników trafiło już ponad 180 mln zł.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, odstraszające środki zapachowe mają spowodować, że dziki będą niechętnie pojawiać się na terenie województwa i niechętnie będą przemieszczać się na tereny miast.

Największe polskie organizacje branżowe skupiające wokół siebie najważniejsze sektory polskiego rolnictwa żądają od organizacji prozwierzęcych takich jak Viva i Otwarte Klatka ponad 167 miliardów złotych. Fakturę na taką kwotę rolnicy wystawili podczas konferencji odbywającej się w Warszawie. Ma być to rekompensata za zakończenie produkcji rolnej.

Dolnośląska Izba Rolnicza zwraca uwagę, że konieczne jest wprowadzenie zmian we wdrażanym ,,Ogólnopolskim programie regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie''.

Trzy dni trwały Międzynarodowe Targi Żywności i Produktów Ekologicznych BIOEXPO Warsaw w podwarszawskim Nadarzynie. Swoją ofertę prezentowały firmy z Polski oraz zagranicy. Certyfikowane produkty spożywcze, kosmetyki naturalne, środki czystości dla domu i przemysłu, maszyny służące do pakowania to tylko część bogatej oferty wystawców, którą oglądać mogli odwiedzający.

Biuro Ochrony Zwierząt z Zielonej Góry zajmuje się dalszymi losami stada krów z Deszczna. Po tym, jak stwierdzono. że stado jest wolne od gruźlicy i wszystkie zwierzęta zostały zakolczykowane pojawiły się nowe problemy - brakuje osób chętnych na zagospodarowanie krów.

Wybory parlamentarne na wsi wygrało Prawo i Sprawiedliwość- tak wynika z sondażu exit poll, wykonanego przez Ipsos. PiS większe poparcie miał także w mniejszych miastach. 

Przypominamy, że do 15 października trzeba utrzymać międzyplony ścierniskowe na naszych polach w przypadku, gdy wysialiśmy je w terminie od 1 lipca do 20 sierpnia.

Zbiory buraków mogą być równie niebezpieczne jak prace żniwne. Policjanci z Krasnegostawu wyjaśniają przyczyny nieszczęśliwego wypadku w miejscowości Siennica Nadolna - tu 59-letni mężczyzna zginął podczas rozładunku buraków.

Ułatwienie w sprzedaży wyprodukowanej przez siebie żywności, to jest to, czego oczekiwali rolnicy. Możliwości takie daje rolniczy handel detaliczny, który pozwala zarabiać również rolnikom z mniejszych gospodarstw – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania w Ciechanowcu.

Biura powiatowe ARiMR od 3 do 31 października przyjmują wnioski o tzw. pomoc suszową. Krajowa Rada Izb Rolniczych obawia się jednak, że to zbyt krótki termin i rolnicy mogą nie zdążyć ze złożeniem dokumentów. 

Tegoroczne zbiory owoców z drzew szacowane są na niespełna 3,5 mln ton z tego jabłek na 3 mln. To 25 procent mniej niż w wyjątkowo urodzajnym poprzednim sezonie.

Lepsze rozpoznanie potrzeb klientów, skuteczniejsza promocja oraz stworzenie spółdzielczych giełd rolnych to elementy, które umożliwią szybszy rozwój i ekspansję polskiej branży rolno-spożywczej – uznali uczestnicy debaty dotyczącej perspektyw sektora rolno-spożywczego, który odbył się podczas Kongresu 590 w Jasionce.

Corteva Agriscience planuje otwarcie nowego Centrum SAT (Center of Seed Applied Technologies) w południowo-zachodniej Francji. Francuska placówka ma usprawnić dostarczanie kompleksowych pakietów rozwiązań dla europejskich rolników.

Przed posiedzeniem Rady Europejskiej w dniach 17 i 18 października Komisja Europejska wezwała szefów państw i rządów UE do przedstawienia wytycznych politycznych i nadania nowej dynamiki negocjacjom, aby umożliwić osiągnięcie porozumienia w sprawie sprawiedliwego, wyważonego i nowoczesnego długoterminowego budżetu UE na lata 2021–2027 jeszcze przed końcem bieżącego roku.

Dziś świętujemy XIX Dzień Papieski. W tym roku hasłem przewodnim są słowa Jezusa, zapisane w Ewangelii św. Marka: „Wstańcie, chodźmy!”. Jest to także tytuł książki św. Jana Pawła II z 2004 r. Ten dzień to doskonała okazja do przypomnienia sylwetki Papieża-Polaka oraz do wrócenia wspomnieniami do dnia wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego mogą ubiegać się o wsparcie w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór wniosków na tzw. małe przetwórstwo rozpocznie się 21 listopada i potrwa do 20 grudnia 2019 r.  

"Energia rozporoszona daje możliwość stabilizacji sieci, ale stanowi także dodatkowe źródło dochodu dla gospodarstw wiejskich" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas uroczystości podpisania trójstronnego listu intencyjnego, pomiędzy Eneą, Eneą Wytwarzanie i Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa.

Afrykański pomór świń w Polsce zwalczany jest z urzędu, a rolnik otrzymujący administracyjny nakaz likwidacji stada otrzymuje odszkodowanie ze skarbu państwa. Od tej zasady są odstępstwa, a o zmianę przepisów w sprawie odszkodowań apeluje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Tzw. taśmy Ardanowskiego odbiły się szerokim echem. Po nagraniu ministra rolnictwa, tematem usprawnienia działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na rzecz rolników zainteresował się również rzecznik Praw Obywatelskich. 

7 października br., uroczyście oddano do użytku nowoczesną oborę Poznańskiej Hodowli Rośli Sp. z o.o. Inwestycja jest częścią planu modernizacyjnego spółki. Powierzchnia obory wynosi 5546m2. Powierzchnia hali udojowej z częścią socjalną to prawie 1364m2. Obora jest szersza od standardowej o 2 m celem większej swobody dla zwierząt - informuje KOWR. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 47. ogniska ASF u trzody chlewnej. Wykryto je w gospodarstwie utrzymującym 71 świń, położonym w woj. lubelskim.

KSC S.A. zainwestowała ponad 100 milionów złotych w budowę Terminalu Cukrowego, silosu i infrastruktury nabrzeża. Pozwoli to Spółce dotrzeć do nowych rynków zbytu w Azji i Afryce. Krajowa Spółka Cukrowa planuje w najbliższych latach wysyłkę swojego cukru za pomocą Terminalu w wysokości 300 000 ton. Dzięki tej inwestycji w Trójmieście przybędzie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy.

Od maja do końca września Koła Godspodyń Wiejskich złożyły wnioski na rozwój działalności do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na blisko 24,8 mln złotych. Nabór trwa do 31 października.

Do 29 października rolnicy mogą składać wnioski w biurach powiatowych ARiMR o uzyskanie wsparcia za trwałe przekazanie gospodarstwa innemu producentowi rolnemu. Jest to specjalna, wypłacana jednorazowo, rekompensata z PROW na lata 2014-2020.

Zbiory kukurydzy w pełni – na kiszonkę już zakończone, teraz pora na ziarno. Plantatorzy oceniają, że plony będą mniejsze niż zwykle, ponieważ w niektórych regionach kukurydza nie poradziła sobie z suszą.

PIGMiUR od wielu lat kładzie duży nacisk na edukację i szerzenie fachowej wiedzy branżowej. Podczas AGRO SHOW 2019 odbyły się finały organizowanych przez Izbę ogólnopolskich konkursów „Mechanik na Medal”, „Młody Mechanik na Medal”. Izba od lat stara się rozwijać swoje projekty edukacyjne, a konkursy doskonale wypełniają te zadania.

Młody kierowca, nocą, wracając z pola ciągnikiem z naczepą, na prostym odcinku uderzył w drzewo. Zdarzenie miało miejsce na trasie Lidzbark Warmiński – Orneta. Mężczyznę przetransportowano do szpitala. Ciągnik jest rozbity.

W obecności ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz podsekretarza stanu Ryszarda Zarudzkiego został dziś podpisany list intencyjny pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa i Zarządem Morskiego Portu Gdynia. Podpisany dokument dotyczy współpracy zmierzającej do zwiększenia dynamiki rozwijającego się eksportu zbóż od polskich producentów. 

Minione lato nie było udane dla rolników. Na zbiorach odbiła się susza. Jeszcze nie udało się uporać ze skutkami niesprzyjającej pogody, a już pojawiają się obawy o rosnące ceny prądu. Może to wpłynąć na sytuację finansową firm rolnych i rolników indywidualnych. Na koniec czerwca ich łączne przeterminowane zadłużenie wynosiło 915 mln zł. O ile opóźnienia płatności na rzecz dostawców i banków są rzadkością w branży rolnej, to gdy już się pojawią są dużo wyższe niż przeciętnie w gospodarce i idą w setki tysiące złotych.

Już w najbliższy piątek, 11 października, rozpoczną się Międzynarodowe Targi Żywności i Produktów Ekologicznych BIOEXPO w Nadarzynie, które trwać będą do niedzieli. To doskonała okazja, by poznać rozwijający się w naszym kraju rynek żywności ekologicznej.

Przedstawiciele Green Lab – spółki zależnej od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz wchodzącej w skład Grupy Azoty S.A. spółki Agrochem Puławy podpisali porozumienie w sprawie współpracy handlowej i wspólnych projektów badawczo-rozwojowych.

Śmiertelnie niebezpieczne bakterie wykryto w wędlinach wołowych produkowanych w Holandii oraz w kiełbaskach wieprzowych w Niemczech. Trwa akcja wycofywania skażonego mięsa ze sklepów.

Tragiczny w skutkach wypadek miał miejsce w Łochowicach pod Bydgoszczą. Kierujący mercedesem poniósł śmierć na miejscu w wyniku zderzenia z ciągnikiem rolniczym.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca pomoc suszową dla rolników, którzy w tym roku ponieśli straty w uprawach w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Od 3 października, kiedy ruszył nabór wniosków o pomoc suszową, do piątku na konta rolników trafiło już ponad 150 mln zł.

Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że w ramach pomocy suszowej od trzech dni wypłacane są pierwsze pieniądze dla rolników. Minister Jan Krzysztof Ardanowski wystosował również apel skierowany do gospodarzy, którzy jeszcze nie złożyli wniosków w tej sprawie. Sprawdź! 

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii Salmonella enteritidis w partii jaj, których producentem jest firma Gallus Sp. z o.o. z Manieczek w województwie wielkopolskim. Sprawdź numer partii!

W poniedziałek, 7 października, ruszył nabór wniosków na "Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych". Wsparcie skierowane jest do przedsiębiorców, którzy świadczą usługi na rzecz rolników i chcą rozwijać tę działalność. Wnioski przyjmują oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 20 listopada.

Zbiory tytoniu praktycznie już się zakończyły. Wszystko wskazuje na to, że surowca będzie nawet o 20 procent mniej niż w ubiegłym roku.

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował raport dotyczący monitoringu suszy rolniczej w Polsce. W czternastym okresie raportowania od 1 sierpnia do 30 września zagrożenie suszą wystąpiło jedynie w 9 gminach w Polsce w województwie lubuskim.

Która marka cieszy się największą popularnością? Jakie modele są na topie? Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy ranking sprzedaży przyczep rolniczych w Polsce wg danych CEPiK we wrześniu 2019 r.

Cedrob Porty Sp. z o.o. i Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A podpisali umowę przedwstępną na budowę mroźni wysokiego składowania. Grupa Cedrob przeznaczy na ten cel 100 milionów złotych.

Janusz Wojciechowski dostał zgodę na od koordynatorów komisji rolnictwa PE na objęcie stanowiska komisarza UE ds. rolnictwa.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje o wysokiej dynamice wzrostu sprzedaży eksportowej mięsa kaczego z Polski.

John Deere został przez jury nagrodzony złotym medalem i trzema srebrnymi przed targami Agritechnica 2019 w Hanowerze. Komisja ds. Innowacji doceniła stałe wysiłki John Deere w zakresie opracowywania zaawansowanych rozwiązań technologicznych oraz współpracę z partnerami. Łącznie branża w tegorocznym konkursie zgłosiła ponad 290 innowacji.

Statystycznie, o tej porze roku, ceny świń rzeźnych zwykle notowały spadki. Teraz sytuacja jest inna. Ceny tuczników w Unii Europejskiej utrzymują się na wysokim poziomie już od kilku tygodniu.

Specjalnie dla naszych Czytelników przygotowaliśmy dane dotyczące sprzedaży ciągników wg CEPiK we wrześniu 2019.

Dostawczak zaczepił o ciągnik rolniczy, powodując groźny wypadek w miejscowości Kolechowice w gminie Ostrów Lubelski. Traktorzysta wypadł z pojazdu przez tylną szybę.

W zdecydowanej większości spraw mamy podobną wizję i jesteśmy przekonani, że rolnictwo jest ważnym działem gospodarki europejskiej – mówił w poniedziałek minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski na konferencji po podpisaniu wspólnej deklaracji ministrów rolnictwa państw Trójkąta Weimarskiego.

3 października 2019 r. Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o interwencję w sprawie cen ziarna kukurydzy mokrej.

W Centralnej Bibliotece Rolniczej odbyła się uroczystość 25-lecia utworzenia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz inauguracja działalności Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

“Wpływ polityki rolnej Unii Europejskiej na kondycje dealerów maszyn rolniczych. Założenia wspólnej polityki rolnej w kolejnym okresie budżetowym”, to temat panelu dyskusyjnego, który odbył się 19 września podczas wystawy AGRO SHOW. Panel był jednym z punktów zorganizowanego po raz pierwszy Forum Dealerów Maszyn Rolniczych.

Podczas konferencji prasowej wspólne działania przeciw fałszowaniu polskiej żywności zapowiedzieli: minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz prezes Fundacji AgroUnia Michał Kołodziejczak. 

Mirosław  Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP apeluje do sadowników o niesprzedawanie jabłek po niekorzystnych cenach oferowanych przez podmioty skupujące. Jabłek w tym roku jest mało, więc ceny powinny być znacznie wyższe niż w latach poprzednich.

Wielkopolska jest jednym z polskich ,,zagłębi'' produkcji trzody chlewnej. Okazuje się jednak, że nie tylko producenci, ale i przetwórcy mięsa w Wielkopolsce nie chcą, aby do regionu trafiło mięso ze stref czerwonych ASF.

Szkodniki, aby przetrwać zimę muszą mieć gdzie przezimować. Najczęściej zimują w pozostawionych reszkach pożniwnych.

Ponieważ nie wszyscy jeszcze zebrali tegoroczną kukurydze na ziarno, sprawdzamy, czy lepiej starać się ją zebrać przed przymrozkami, czy też już po?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że nałożył ponad 8,3 mln zł na T.B. Fruit Polska. Jest to pierwsza i jednocześnie maksymalna kara za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej wobec rolników.

Główny Urząd Statystyczny właśnie poinformował, że we wrześniu 2019 r. w stosunku do ubiegłego roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych są wyższe o 6,3%, i niższe zaledwie  0,2% niż w sierpniu 2019 r.

Dotarliśmy do komunikatu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w którym prezez tej instytucji odpiera zarzuty dot. jej funkcjonowania. 

Opór przed stosowaniem roślin genetycznie modyfikowanych powoduje, ze produkujące je koncerny nie osiągają tak wysokich zysków jak zamierzały. Z tego powodu pojawił się pomysł patentowania... roślin naturalnych.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy organizuje konkurs pt. ,,Integrowana ochrona roślin - wizja młodego pokolenia'' dla uczniów wszystkich średnich szkół rolniczych w Polsce.

INTERMAG, jeden z największych w Europie Środkowo-Wschodniej producentów nawozów specjalistycznych i biostymulatorów przeznaczonych dla rolnictwa i ogrodnictwa, wprowadza na rynek nowe, innowacyjne nawozy mikroelementowe AMINO ULTRA.

Województwo pomorskie walczy z ASF. Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, za zgodą Głównego Lekarza Weterynarii i przy wsparciu Wojewody Pomorskiego zdecydował o rozmieszczeniu wzdłuż rzeki Nogat barier zapachowych odstraszających dziki.

Chociaż chmielarze obawiali się o swoje zbiory z powodu upalnego lata i suszy, mają powody do zadowolenia. Z niespełna 20-hektarowej plantacji chmielu w Jastkowie zebrano 42 tony szyszek chmielowych. To rekordowa ilość na przestrzeni wielu lat. 

Po raz pierwszy od początku roku średnie ceny skupu mleka poszły w górę. Zmiana jest jednak minimalna. Średnia stawka, jak informuje Główny Urząd Statystyczny, wynosi 130,62 zł. za hektolitr.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski odniósł się do potajemnie nagranej wypowiedzi w siedzibie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

2 października w pałacu Belwederskim odbyła się uroczysta, jubileuszowa gala 10-lecia konkursu "Kwatery na medal".

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi pomoc dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Rekompensaty pochodzić będą z budżetu krajowego. Wnioski można składać w terminie 3 - 31 października 2019 r. w biurach powiatowych ARiMR. 

W zeszłym roku rzepak w Paryżu był tańszy średnio o 20 euro, dzisiaj tona wyceniana jest na blisko 388 euro, nieco drożej niż w zeszłym tygodniu. To efekt najnowszych informacji płynących z Komisji Europejskiej.

KRUS informuje, że od 1 października 2019 r. zaliczka na podatek dochodowy od osób uzyskujących dochód do kwoty 85.528 zł rocznie ustalana jest w wysokości 17% świadczenia emerytalno-rentowego uzyskanego w danym miesiącu minus 43,76 zł (miesięczna kwota zmniejszająca podatek). Dzięki obniżeniu stawki podatkowej z 18% do 17% najniższa emerytura/renta rolnicza (1.100 zł brutto) wzrasta z 935 zł netto do 943 zł netto.

Od 28 października do 13 grudnia 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów".

Główny Lekarz Weterynarii podał informację o nowych przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików. Między 16 a 22 września wykryto wirusa u 35 sztuk tych zwierząt.

UOKiK informuje: pierwsza i jednocześnie maksymalna kara za nieuczciwe wykorzystanie przewagi kontraktowej wobec rolników. UOKiK nałożył ponad 8,3 mln zł na T.B. Fruit Polska. Inny przetwórca – Rauch Polska – uniknął sankcji, ponieważ zmieni swoje praktyki. 

Kto może skorzystać - niech korzysta. Wapno defekacyjne najczęściej dostępne jest tylko dla plantatorów buraków cukrowych. Jest odpadem przy produkcji cukru - ale odpadem bardzo cennym.

Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje o niepozostawianie kukurydzy na polach. Powodem są obawy przed dalszym rozprzestrzenianiem się ASF.

To piąty już tydzień, gdzie ceny skupu żywca wieprzowego na europejskim rynku pozostają na tym samym poziomie. Cena skupu utrzymuje się dzięki zwiększonemu eksportowi do Chin i mniejszej produkcji trzody chlewnej w Unii Europejskiej w stosunku do ubiegłego roku.

UOKiK informuje: „Polski” czosnek z Egiptu, cebula jednocześnie z kilku krajów? Takie warzywa spotykamy w naszych sklepach. Inspekcja Handlowa sprawdziła oznakowanie warzyw i owoców krajem pochodzenia – teraz UOKiK prezentuje wyniki z 18 sieci. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia drugi nabór wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska w 2019 r.

O sporym szczęściu może mówić 22-letnia kobieta, która w trakcie wykopków o mały włos nie straciła ręki. Do groźnego wypadku doszło w gminie Sułów (woj. lubelskie).

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że nie ma nic wspólnego z wiadomościami SMS, w których przekazywana jest błędna i nieprawdziwa informacja jakoby rolnicy mieli nie otrzymać w tym roku zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich z powodu rzekomego wytypowania do kontroli.

Jesień nadrabia zaległości w opadach. Co prawda, do wyrównania bilansu wodnego bardzo dużo brakuje, ale dzięki opadom mamy dobre lub bardzo dobre warunki do siewu ozimin.

27 września PZU ruszyło z ofertą dotowanych ubezpieczeń dla upraw ozimych. Dofinansowanie z budżetu państwa może wynieść do 65% składki.

Trwają targi POLAGRA FOOD w Poznaniu. To dla branży spożywczej zwiastun trendów konsumenckich, kompleksowy przegląd ofert, ale też promocja polskiej gospodarki. Tegoroczną edycję otworzył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister Ardanowski w sobotę zaapelował o szukanie sposobu ratowania produkcji buraków cukrowych nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Cukier z buraków wypierany jest bowiem przez tańszy w produkcji cukier trzcinowy.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podpisał list intencyjny z firmą Bunge Polska w sprawie zakupu terminala zbożowego w porcie morskim w Świnoujściu. "Terminal przeładunkowy specjalizujący się w przeładunkach zbóż i nasion roślin oleistych jest niezbędny polskiemu rolnictwu, które stanowi jeden z filarów gospodarczych kraju" – mówił zastępca dyrektora generalnego KOWR Wojciech Kędzia.

30 września 2019 r. Europejski Bank Centralny opublikował kurs wymiany, po którym przeliczane będą płatności bezpośrednie za 2019 r. Wynosi on 4,3782 zł za 1 EUR i jest wyższy od ubiegłorocznego (4,2774 zł za 1 EUR).

"Polska, poprzez swoją historię ma również bogate dziedzictwo kulinarne. Specyfika poszczególnych regionów, wielokulturowość i mniejszości narodowe, ukształtowały przez wieki naszą kuchnię pełną smaków i aromatów" – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas targów „Smaki Regionów”, które rozpoczęły się w sobotę w Poznaniu.

I Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych VI kadencji za nami. Wybrano nowe władze. Choć w zarządzie jest kilka zmian, to na stanowisku prezesa status quo. Kolejną kadencję funkcję tę pełnić będzie Wiktor Szmulewicz.

Spółka Corteva Agriscience i Pro Farm Technologies Ltd, fińska spółka z branży technologii rolniczej zajmująca się opracowywaniem nowatorskich preparatów biologicznych, ogłosiły dziś zawarcie wieloletniej strategicznej umowy handlowej na wyłączność w Europie. Spółki podejmą współpracę w Europie przy tworzeniu produktów opartych na zastrzeżonej technologii Pro Farm, aby zapewnić większe plony.

Symbolicznie rozpoczynamy sezon cukrowy. Cukrownie już pracują, ale to trudny rok. Susza po raz kolejny daje się nam we znaki – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas inauguracji kampanii cukrowniczej w cukrowni Kruszwica, która odbyła się 28 września. 

Odważni, świetnie wyszkoleni, pełni poświęcenia, zawsze gotowi do niesienia pomocy i ratowania innych – tacy są strażacy, którzy byli bohaterami finałowej gali programu „ORLEN dla Strażaków”. W ramach tej inicjatywy PKN ORLEN wspiera straż pożarną – zarówno państwową, jak i straże ochotnicze.

Dziś w Parlamencie Europejskim rozpoczynają przesłuchania kandydatów i kandydatek na komisarzy unijnych. Polski kandydat, Janusz Wojciechowski, który ma być odpowiedzialny za rolnictwo przed komisją stawi się jutro, 1 października.

Memorandum w kwestii współpracy w ramach projektu „Platforma Żywnościowa” zostało podpisane w Zamojskich Zakładach Zbożowych. Sprawdź szczegóły.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Spolecznego przedłużyła do 31 października termin nadysłania prac w konkursie dotyczącym wdrażanej przez Kasę międzynarodowej kampanii Strategia Wizji Zero w sektorze rolniczym w Polsce. Konkurs patronatem honorowym objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Od 30 września do 29 października rolnicy, którzy chcą założyć biznes na wsi, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Tegoroczny nabór wniosków odbywa się na korzystniejszych niż do tej pory zasadach.

Reprodukcja 2020 -  Ślimak hodowlany ratuje od wyginięcia populację winniczka pozyskiwanego do tej pory w Polsce z natury. Dodatkowym plusem hodowli ślimaka jest to, że mając niewielki areał ziemi, można już hodować. Hodowla ślimaka ma tę przewagę nad innymi znanymi w Polsce hodowlami (świnie, drób itp.), że zajmuje niewielką powierzchnię, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a utrzymana w odpowiednich warunkach sanitarnych nie jest uciążliwa zapachowo oraz nie wiąże się z dużym wysiłkiem fizycznym. 

Rozpoczął się sezon na MiniKiwi. Jeden z najbardziej odżywczych owoców jest z powodzeniem uprawiany w Polsce. To mniejszy kuzyn kiwi. Zawiera 20 różnych związków prozdrowotnych: witaminę C, witaminy z grupy B, luteinę, błonnik, potas oraz enzym actinidin, który wspomaga trawienie. MiniKiwi pomaga budować odporność jesienią.

Ceny pomidorów idą w górę. Podrożały czerwone i malinowe. Krajowe ziemniaki po ubiegłotygodniowej obniżce cen, teraz utrzymały poziom. A jak pozostałe owoce i warzywa?

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach opublikował najnowszy raport dotyczący suszy rolniczej. Choć bilans wodny, już w piątym okresie sześciodekadowym, pnie się w górę, to susza notowana jest na terenie ośmiu województw.

Uczniowie trzech szkół - Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Łąkach, Szkoły Podstawowej nr 7 im. gen. Władysława Sikorskiego w Chełmie oraz Zespołu Szkół nr 79 im. Stanisława Kostki Potockiego w Warszawie – otrzymali zestawy komputerowe od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał rozporządzenia zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania płatności bezpośrednich i płatności niezwiązanej do tytoniu oraz rozporządzenie w sprawie obszarów uznawanych za obszary proekologiczne oraz warunków wspólnej realizacji praktyki utrzymania tych obszarów, które umożliwiają rolnikom skorzystanie z odstępstw od niektórych obowiązków w ramach zazielenienia tj. ugorów i międzyplonów. 

41,5 mld zł – tyle w ramach świadczeń i programów prowadzonych przez Ministerstwo Rodziny trafiło przez ostatnie 4 lata do mieszkańców wsi. To wsparcie dla rodzin z dziećmi, ale także dla najbardziej potrzebujących i seniorów. 

Blisko milion pszczół zamieszkało w pasiece ustawionej na pograniczu Zakładu Produkcyjnego PKN ORLEN i terenu Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Płocku. Miód z pasieki został pozytywnie oceniony przez ekspertów z międzynarodowego akredytowanego laboratorium badawczego. Kilkukrotna ekspertyza wykonana przez laboratorium potwierdziła, że miód jest nie tylko smaczny, ale spełnia także normy europejskie  pod względem właściwości fizykochemicznych. 

Carrefour aktywnie pomaga w zmianie nawyków żywieniowych. Sieć sukcesywnie dąży do demokratyzacji produktów ekologicznych poprzez gwarancję najniżej ceny, zwiększenie ich dostępności oraz różnorodności oferowanego asortymentu. Istotnym elementem tej strategii jest także edukacja na temat produktów ekologicznych, którą sieć kontynuuje w drugiej odsłonie kampanii „BIO na zdrowie”. W tajniki produkcji ekologicznej wprowadzają klientów tym razem sami rolnicy i producenci produktów bio, współpracujący na stałe z Carrefour.

Uniwersytet we Wschodniej Finlandii przeprowadził badania według, których spożycie jaj i mięsa drobiowego może być istotnym czynnikiem wspierającym walkę z demencją.

Maria i Kristian Lundgaard-Karlshøj zostali zwycięzcami konkursu WWF na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Międzynarodowe jury doceniło różnorodność środków stosowanych w dużym gospodarstwie rolnym, w celu ograniczenia odpływu składników odżywczych do morza, a także zaangażowanie rolników w opracowywanie nowych strategii na rzecz zrównoważonego rolnictwa.

Corteva Agriscience (NYSE: CTVA) przedstawia polskim producentom jabłek i gruszek nowy środek owadobójczy. DelegateTM – do ochrony upraw jabłoni i grusz przed szkodnikami gąsienicowatymi – zostanie wprowadzony do obrotu w związku z wydaniem zezwolenia przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nowy produkt będzie dostępny dla polskich rolników w 2020 roku.

Główny Urząd Statystyczny podaje, że według wstępnych danych, w czerwcu tego roku pogłowie bydła wyniosło 6296,7 tys. sztuk. Oznacza to wzrost w stosunku do czerwca ubiegłego roku o blisko 96 tysięcy. Wzrost pogłowia odnotowano w przypadku wszystkich grup struktury stada.

Główny Lekarz Weterynarii podał informację o przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików. We wrześniu (w dniach 2-15 września) wykryto 41 przypadków choroby, wirus potwierdzono u 56 dzików.

41-letni mieszkaniec gminy Kuczbork (woj. mazowieckie) zakończył jazdę ciągnikiem w rowie. Był kompletnie pijany. Miał 4 promile alkoholu. Gdy na miejsce zdarzenia przyjechała policja, traktorzysta ... spał.

Blisko miesiąc był w uśpieniu. Teraz, dość nieoczekiwanie, powrócił. Wirus ASF, bo o nim mowa, znów zaatakował. Tym razem gospodarstwo w gminie Lidzbark Warmiński, gdzie utrzymywano 32 sztuki trzody chlewnej. To 46 ognisko choroby.

Dobór maszyn rolniczych odpowiednich dla danego gospodarstwa powinien być poprzedzony wnikliwym zapoznaniem się z szeroką gamą urządzeń dostępnych na rynku. Najlepszym sposobem na zapoznanie się ze specyfiką poszczególnych maszyn jest naoczne sprawdzenie jak sprawdzają się one w trakcie wykonywania pracy. Potrzebę tą dobrze rozumieją organizatorzy Międzynarodowej Wystawy Rolniczej AGRO SHOW.

Już 29 września w Poznaniu odbędzie się finał „Bitwy Regionów” – konkursu kulinarnego organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Polska należy do największych producentów rolnych Unii Europejskiej: zajmuje wysoką 6. pozycję wśród 27 krajów członkowskich. Jednak, jak twierdzą autorzy raportu „Struktura polskiego rolnictwa na tle Unii Europejskiej” w najbliższych latach będą narastać problemy ekonomiczne i społeczne polskiego rolnictwa. Bez wprowadzenia niezbędnych zmian w strukturach obszarowych i ekonomicznych polskie rolnictwo przegra walkę konkurencyjną z Europą.

Czy właściciel sieci Biedronka stosuje nieuczciwe praktyki wobec dostawców produktów spożywczych? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w tej sprawie. Przedsiębiorcy grozi kara w wysokości 3 procent rocznych obrotów.

Policjanci z województwa łódzkiego rozbili szajkę złodziei okradających rolników. Łupem złodziei padały głównie maszyny rolnicze. Dwóch podejrzanych, decyzją sądu, trafiło do aresztu.

Od 3 października można składać wnioski o pomoc dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Informacje te potwierdziło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wnioski przyjmować będą powiatowe biura ARiMR do końca października.

Niegdyś polecany przy chorobach wątroby czy nadciśnieniu, dziś traktowany, jako roślina bardzo szkodliwa. - Starzec jakubek to pospolita roślina, której należy się wystrzegać - przestrzegają Lasy Państwowe.

John Deere wprowadził na rynek nową generację opryskiwaczy samojezdnych, które wyprodukowano w firmowej fabryce w Horst w Holandii. W nowych modelach R4140i/R4150i inżynierowie wdrożyli kolejne zmiany poprawiające wydajność, precyzję, ale też bezpieczeństwo i komfort operatora.

Duża podaż importowanych ziemniaków sprawiła, że obniżka dotknęła ziemniaki krajowe. Ze względu na większą podaż powoli spadają ceny jabłek, pojawiły się pierwsze importowane bakłażany.

Wraz z częstszymi deszczami na pola wyszły... ślimaki. Szczególnie dużo pojawia ich się w rzepaku.

Właściwe wybarwienie jabłek to jeden z tych czynników, który zawsze decyduje o zakupie owoców przez konsumentów. W tym roku z wybarwieniem jabłek bywa... różnie. Wszystkiemu winny jest wyjątkowo równomierny pogodowo wrzesień.

Grupa, która komunikuje polskie rolnictwo mówi stanowcze NIE hejtowi spływającemu na rolników. "Gwałcą krowy", "znęcają się nad kurami", "niszczą środowisko" – czy naprawę tacy są polscy rolnicy?

Tajlandia to kolejny kraj do którego eksportowane będą polskie jabłka. Przepisy określają, że eksport jabłek z Polski odbywać się będzie na podstawie zezwolenia importowego wydawanego przez Departament Rolnictwa Tajlandii.

Pomorska Izba Rolnicza informuje o kłopotach producentów kukurydzy w nadmorskim regionie. Okazuje się, że ktoś przywiązuje metalowe elementy, najczęściej śruby lub kawałki grubej blachy do roślin na wysokości cięcia kukurydzy. Metal uszkadza maszyny rolnicze.

Tegoroczna susza przypomniała, jak cennym zasobem w branży rolnej jest woda. We wrześniu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 rusza program dotacji na inwestycje w nawadnianie gospodarstw rolnych, a Bank BNP Paribas oferuje rolnikom atrakcyjne rozwiązania na współfinansowanie takich inwestycji. W ramach promocji prowizja za udzielenie kredytów wynosi 0%. Akcji Banku towarzyszy kampania edukacyjna.

Tucz nakładczy w Polsce wymyka się statystykom - taki wniosek można wysnuć na podstawie odpowiedzi na interpelację posła Kazimierza Plocke, który pytał o statystyki dotyczące hodowli trzody chlewnej w Polsce.

Lubelska Izba Rolnicza jest zaniepokojona gwałtownym spadkiem cen jabłek w skupach. Jak informuje rolniczy samorząd, na Lubelszczyźnie cena jabłek w ciągu tygodnia spadła z 0,59 zł do... 0,49 zł za kilogram w dniu 20 września.

Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności nakazuje, by handlowcy podpisywali umowy z organizacjami charytatywnymi o przekazywaniu im produktów spożywczych. Ustawa przewiduje karne opłaty za utylizację żywności, która nie trafiła do potrzebujących.

Statystyki pokazują, że szczepienie lisów ma sens - od kilku lat notuje się znacząco mniejszą zachorowalność lisów na tę chorobę. 28 września w Małopolsce rozpocznie się kolejna akcja  szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że często spotyka się na portalach internetowych z nielegalnymi ofertami sprzedaży produktów leczniczych weterynaryjnych. Taka sprzedaż jest zabroniona.

Znane i lubiane marki maszyn i urządzeń rolniczych, szereg nowości produktowych, oprogramowanie do zarządzania gospodarstwem oraz aplikacje do łatwego i szybkiego dokumentowania zabiegów polowych, a do tego pokazy dynamiczne maszyn rolniczych – takie atrakcje czekały przez ostatnie 4 dni na odwiedzających lotnisko w Bednarach k. Poznania podczas Międzynarodowej Wystawy Rolniczej Agro Show.

Tajwan jest kolejnym krajem trzecim, do którego na podstawie ustalonych dwustronnie przepisów fitosanitarnych będą wkrótce eksportowane polskie jabłka.

O godz. 5 rano, na granicy miejscowości Brzeźce i Poręby (powiat pszczyński, woj. śląskie), doszło do zdarzenia, które wzbudziło zaskoczenie u kierowców. 

Po raz pierwszy w historii od 2020 roku Wspólna Polityka Rolna (WPR) zamiast dwóch filarów, czyli dopłat bezpośrednich dla rolników i rozwoju obszarów miejskich, ma opierać się na jednej strategii i połączonym planie wydatków. Komisja Europejska proponuje, by ten nowy model zapewnił większą elastyczność państw członkowskich w osiąganiu ogólnych i szczegółowych celów WPR.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy program pomocy z PROW 2014-2020. Od 25 września 2019 r. do 22 listopada 2019 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą składać wnioski o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego. Nabory dotyczące nawodnienia w gospodarstwie rolnym będą ogłaszane cyklicznie.

 Firma John Deere opracowała zupełnie nową ofertę ciągników serii 6M o wyższym komforcie oraz lepszej wydajności, zwrotności i widoczności. Nowa seria zastępuje wcześniejsze serie 6M, 6MC oraz 6RC i obejmuje nowe modele czterocylindrowe o mocy od 90 do 120 KM i rozstawie osi 2,4 m. Ciągniki te mają mniejsze wymiary niż poprzednio oferowane maszyny John Deere w tym zakresie mocy, a nisko wyprofilowana maska zapewnia dobrą widoczność.

Kolejny rok trwają dyskusje o prowadzonym monitoringu suszy. Pomimo tego, że przez całe pierwsze półrocze susza widoczna była przysłowiowym gołym okiem, na opinię instytutu zajmującego się monitoringiem trzeba było czekać kilka miesięcy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomi pomoc dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w tym roku w wyniku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi. Rekompensaty pochodzić będą z budżetu krajowego. Planowany termin rozpoczęcia naboru wniosków to 3 października 2019 r.

W południowej Polsce rozpoczęły się zbiory kukurydzy na ziarno. Tam, gdzie była bardziej sprzyjająca pogoda w czasie wzrostu i dojrzewania roślin, trwają jeszcze żniwa kukurydzy na kiszonkę.

Główny Urząd Statystyczny podał informacje o produkcji zwierzęcej w Polsce w 2018 roku. Okazuje się, że zarówno pod względem ilości mleka, produkcji jaj i żywca rzeźnego produkcja wzrosła.

Kampania „Słodka równowaga” przygotowana przez Związek Producentów Cukru w Polsce, powstała, aby pokazać społeczeństwu, czym tak naprawdę jest cukier, jaka jest jego rola w naszym organizmie oraz po to, aby obalić szkodliwe stereotypy, które narosły wokół tego tematu.

Sprawdźmy, jakie maszyny czekają na odwiedzających stoisko John Deere podczas Agro Show w Bednarach?

Dziś w Hali Seminaryjnej Targów Agro Show w Bednarach odbyła się uroczystość podsumowania tegorocznego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, organizowanego przez KRUS. W wydarzeniu uczestniczyli wszyscy Laureaci Konkursu wraz z rodzinami.

Jak informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, na uprawach rzepaku na polach w Winnej Górze bardzo licznie pojawił się gnatarz rzepakowy.

"W związku z pojawiającymi się informacjami o zagrożeniu dla konsumentów ze strony mięsa wieprzowego, przypominamy o wynikach badań, które zaprzeczają takim twierdzeniom" - informuje w specjalnym komunikacie Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Kolejny tydzień, kolejne wzrosty na giełdzie. Notowania rzepaku na światowych parkietach pną się w górę już niemal miesiąc. Ostatnie podwyżki, zdaniem ekspertów, to efekt drożejącej gwałtownie ropy i olejów.

Dziś w Zespole Szkół w Działyniu miała miejsce inauguracja ogólnopolskiej kampanii poświęconej rolnictwu ekologicznemu "Skąd się biorą produkty ekologiczne". Wzięli w niej udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Komisja Europejska ogłosiła nabór w ramach programu WiFi4EU przewidującego dotacje na zakup sprzętu do hotspotów i jego instalację. Ogłoszony nabór jest bardzo krótki – rozpoczyna się 19 września o godz. 13.00 i będzie trwał do 20 września 2019 r. do godz. 17.00.

Na wniosek Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego Komisja Europejska wydała decyzję umożliwiającą Polsce skorzystanie z odstępstw od niektórych obowiązków w ramach zazielenienia tj. ugorów i międzyplonów. Ma to związek z dotkliwą suszą, jaka wystąpiła w Polsce i w innych krajach członkowskich w 2019 roku. Odstępstwa mają na celu zwiększenie dostępności pasz na obszarach dotkniętych klęską suszy. 

Rzepak zasiany, a pogoda dopisuje. Deszcze pojawia się często, a wraz z deszczem pojawiają się szkodniki. Aby być na bieżąco i sprawdzać, co dzieje się w naszej uprawie warto wystawić żółte naczynia - także jesienią.

Wyjątkowo stabilny w ubiegłych latach rynek wołowiny w tym roku nie przestaje zaskakiwać. Ceny zdążyły się ustabilizować na najniższym od pięciu lat poziomie, a już zapowiadają się kolejne obniżki.

Pomoc będzie udzielana na każdy ha poszkodowanych upraw rolnych w przypadku gdy szkody spowodowane tegoroczną suszą, huraganem, gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub powodzią oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, wynoszą co najmniej 30% uprawy deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku. 

Nadzwyczajne posiedzenie Komisji Rolnictwa w urzędzie marszałkowskim województwa pomorskiego obradowało w sprawie afrykańskiego pomoru świń. Zdaniem Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, wykrycie ogniska ASF na Pomorzu jest tylko kwestią czasu.

XIX Kongres Gmin Wiejskich odbywa się w dniach 18-19 września 2019 roku w Ossie. W tym roku jednym z głównych tematów spotkania jest szeroko pojęta ochrona środowiska. Wczoraj w Kongresie wziął udział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie organizuje wyjazd studyjny pod nazwą "Innowacyjny wypas – nowoczesne metody stosowania wypasu bydła zwiększające dochodowość gospodarstw rolnych". Uczestnicy odwiedzą gospodarstwa na terenie Polski i Niemiec.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego ogłosiła wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2019 r. Sprawdź!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że w dniu 30 września 2019 r. upływa termin składania wniosków dotyczących dofinansowania ponoszonych przez producentów rolnych  kosztów zbioru, transportu i unieszkodliwiania materiałów szczególnego ryzyka od owiec, kóz i cieląt poddanych ubojowi w gospodarstwie rolnym. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych chce, by rolnicy dzierżawiący ziemię z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa mogli skorzystać z możliwości odroczenia płatności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy bez stosowania opłat i odsetek, na podstawie kopii protokołów stwierdzających wystąpienie suszy, które nie są jeszcze zatwierdzone przez wojewodę.

2,5 promila alkoholu w organizmie miał 69-letni mężczyzna, który kierując ciągnikiem wjechał w dom sąsiada. Mieszkaniec gminy Kurów, chcąc wyjechać z posesji zawiesił się na podmurówce garażu.

Po sukcesie programu pilotażowego, czas na wdrożenie strategii w całej Polsce. Program zbierania i unieszkodliwiania foliowych opakowań, bo o nim mowa, jest oczekiwany przez rolników. Na jego realizacje rząd przeznaczy 100 mln zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował na konferencji prasowej Minister Środowiska Henryk Kowalczyk.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy program pomocy z PROW 2014-2020. Od 25 września 2019 r. do 22 listopada 2019 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą składać wnioski o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego. 

Kraje Unii Europejskiej wykazują się stabilizacją cen na rynku tuczników. Wyjątek stanowi Francja, gdzie cena skupu, w porównaniu do ubiegłego tygodnia, wzrosła o 5 centów. Na krajowym podwórku utrzymano ceny sprzed tygodnia.

W zrównoważonej gospodarce odpadami, która jest jednym z priorytetów dla NFOŚiGW, liczy się zarówno segregacja u źródła, jak również recykling i odzysk. Wszystkie te elementy będzie można już niedługo łatwo i szybko kontrolować. Dzięki zmianom, jakie planowane są od stycznia przyszłego roku.

Harmonogram tegorocznych naborów w ramach PROW na lata 2014-2020 został zaktualizowany.  W porównaniu z poprzednim planem rozszerzono go o możliwość skorzystania przez rolników z dotacji na inwestycje chroniące wody gruntowe przez azotanami. 

Ponad 2,5 tysiąca świń spłonęło w pożarze chlewni we wsi Nowoberezowo koło Hajnówki (woj. podlaskie). Starty wyrządzone przez żywioł szacuje się na 3,5 miliona złotych.

Monitoring suszy rolniczej trwa - Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował dwunasty raport. Wynika z niego, że susza notowana jest w sześciu województwach. To także czwarty kolejny okres, gdzie odnotowano wzrost wartości klimatycznego bilansu wodnego. 

Od 30 września do 29 października rolnicy, którzy chcą założyć biznes na wsi, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Tegoroczny nabór wniosków odbywa się na korzystniejszych niż do tej pory zasadach.

Obchody Dożynek Prezydenckich rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej odprawionej w Kaplicy Polowej AK. Następnie barwny korowód dożynkowy przeszedł na stadion Centralnego Ośrodka Sportu w Spale. Zobaczcie naszą relację!

Powolny wzrost podaży pietruszki powoduje spadki cen. Pietruszka kosztuje teraz sześć razy mniej niż w lipcu.

14 września 2019 r. odbyły się Krajowe Dożynki Ekologiczne, połączone z festynem "Barwy lata, dary jesieni" w Przysieku. W uroczystościach uczestniczył minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. 

New Holland Agriculture wprowadza do sprzedaży innowacyjną serię ciągników T8 GENESIS® z inteligentnymi systemami rolnictwa precyzyjnego (PLM™). Opracowana przez New Holland platforma umożliwia użytkownikom i dealerom osiągnięcie najwyższego poziomu w zarządzaniu i wykorzystaniu maszyny.

Spółka Anwil wchodząca w składu Grupy Orlen w związku z prowadzoną inwestycją nawozową, zawarła umowę na budowę infrastruktury pomocniczej. Projekt ma na celu zwiększenie zdolności prodyukcyjnych Anwilu w tym obszarze o 50 procent oraz poszerzenie oferty produktowej o cztery rodzaje nawozów.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, dotyczącym łatwiejszej identyfikacji produktów wytworzonych z polskich surowców, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało zasady stosowania w oznakowaniu żywności informacją „Produkt  polski”.

Zbiory tytoniu już na ukończeniu. Jak oceniają eksperci, surowca będzie o kilkanaście procent mniej niż w ubiegłym roku.

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk wstrzymał wykonanie uchwał Naczelnej Rady Łowieckiej. Wybory odbyły się z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa?

Bośnia i Hercegowina będzie eksportować drób i jaja do UE. Zezwolenia na sprzedaż mięsa drobiowego wydano na początku roku, w maju zgodę dostały konkretne zakłady. Niebawem rozpoczną się pierwsze wysyłki kurczaków.

Pytanie to zadaje sobie wielu producentów nasion. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Martin & Jacob na zlecenie marki Golden Seeds, polscy gospodarze inwestują w kwalifikowany materiał siewny głównie w oczekiwaniu na przyszły zysk: wyższy plon (78,9 proc.) i ziarno lepszej jakości (72,4 proc.). Bieżące oszczędności mają dla nich mniejsze znaczenie.

Wczoraj w Belwederze Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z laureatami konkursu „Bezpieczne gospodarstwo rolne”. "Dziś polska wieś jest nowoczesna, piękna, czysta, schludna i zadbana. Polska wieś – można śmiało powiedzieć – staje się wizytówką Rzeczypospolitej" – podkreślał Prezydent.

Portal swiatoze.pl informuje, że czeka nas podwyżka cen wody. Według tych informacji woda zdrożeć może nawet o 50%, a ma to związek ze zmianami, które mają zostać wprowadzone w znowelizowanym prawie wodnym.

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego chce zaprezentować polskim rolnikom, producentom rolnym, przedsiębiorcom sektora rolno-spożywczego innowacyjne rozwiązania w małym przetwórstwie. W tym celu w październiku organizuje wyjazd o Austrii. Trwa nabór chętnych.

Ponad 76 tys. ton artykułów spożywczych - o łącznej, szacunkowej wartości około 354 mln zł brutto - trafi do osób najbardziej potrzebujących. 

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. rozpoczęła kampanię cukrowniczą. 10 września skup i przerób buraków cukrowych zaczęła Cukrownia w Werbkowicach. 14 września ruszy kampania w Malborku. 18 września kampanię rozpoczną Cukrownie Dobrzelin, Kluczewo i Krasnystaw. 28 września kampania zacznie się w Kruszwicy i Nakle nad Notecią. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce, aby rolnicy, którym bezpodstawnie odebrano zwierzęta otrzymywali odszkodowania. Taki wniosek zgłosili w związku z konsultacjami poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza twierdzi, że ogromna grupa gospodarstw dotkniętych suszą może zostać pozbawiona pomocy. Jaki jest tego powód? 

Trwają jesienne zbiory malin. W tym roku plantatorzy doczekali się stawek o kilka złotych za kilogram wyższych niż w ubiegłym sezonie. Cena zadowala, ale z powodu suszy, plony już niekoniecznie.

Jabłek jest mniej, stąd większe szanse na wyższe ceny. Ale stawki choć wyższe niż przed rokiem, nie wszędzie zrekompensują mniejszą produkcję.

W dniach 14-15 września po raz kolejny odbędą się Dożynki Prezydenckie w Spale. Zobacz program wydarzenia!

"Musimy zidentyfikować wszystko to co przeszkadza w funkcjonowaniu Lokalnych Grup Działania, tak aby zostało to usunięte w przyszłej perspektywie finansowej" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który uczestniczył w seminarium Lokalnych Grup Działania w Ciechocinku.

Przed nami kolejna edycja jednej z największych plenerowych wystaw rolniczych w Europie, czyli AGRO SHOW, która organizowana jest przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Tradycyjnie odbędzie się ona w Bednarach, a zaplanowano ją w dniach 19-22 września.

Krajowa Spółka Cukrowa przystąpiła do Programu "Produkt polski". Sprawdź szczegóły.

W ramach kampanii informacyjno – promocyjnej „Siła smaku, witamin i kolorów – Poznaj jakość jabłek z Europy” prowadzonej przez Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”, wspólnie ze Związkiem Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej gościliśmy grupę profesjonalistów z branży mediów i dystrybutorów świeżych owoców ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Bydgoszczy po krótkim pościgu zatrzymali do kontroli ciężarówkę przewożącą żywy drób. W trakcie kontroli okazało się, że ciężarówka przewoziła aż o 4,5 tony drobiu za dużo.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek Walnego Zgromadzenia Podkarpackiej Izby Rolniczej wystąpił do Ministra Środowiska o podjęcie działań, które ograniczą negatywny wpływ rosnącej populacji wilka na działalność rolniczą i życie codzienne mieszkańców podkarpackich wsi.

W dniach 10-11 września w Sofii odbyło się 14 spotkanie Stałej Grupy Ekspertów ds. ASF w Europie. W spotkaniu uczestniczył zastępca Głównego Lekarza Weterynarii dr Paweł Niemczuk.

Dziś w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca ogólnopolską kampanię informacyjną, która ma na celu zwiększenie świadomości konsumentów na temat oznakowania „Produkt polski”.

Minister Środowiska Henryk Kowalczyk uczestniczył w uroczystej inauguracji spotkań z Kołami Gospodyń Wiejskich w Pułtusku. Podczas wydarzenia zaprezentował wsparcie resortu środowiska dla mieszkańców terenów wiejskich.

Ceny żywca wieprzowego w Europie wciąż stabilne. Za zachodnią granicą to już trzeci tydzień stabilizacji. Krajowi przetwórcy również nie zmieniają cen. Szansą na podwyżki są rosnące potrzeby importowe Chin.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło w Spiczynie podczas zbioru chmielu. Mężczyzna spadł z ambony znajdującej się na wysokości kilku metrów. Doznał bardzo poważnych obrażeń zagrażających jego życiu.

Unia Europejska jest największym światowym eksporterem produktów rolno-spożywczych. W 2018 r. wartość tego eksportu z UE wyniosła 138 mld euro.

Pociski artyleryjskie pochodzące prawdopodobnie z okresu II wojny światowej znalazł rolnik z gminy Janów Podlaski podczas prac na swojej posesji. Znaleziskiem zajął się wojskowy patrol rozminowania z jednostki wojskowej w Chełmie.

6751 wniosków na łączną kwotę 23 334 000 zł złożyły do 31 sierpnia koła gospodyń wiejskich, które w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ubiegają się o wsparcie finansowe. Na pomoc dla kół przeznaczonych jest w 2019 r. 40 mln zł. 

Jak informuje Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego, w pierwszych dniach września w rejonie plantacyjnym Gostyń oraz Miejska Górka rozpoczął się zbiór buraków cukrowych oraz ruszyły dostawy do cukrowni.

Mamy odpowiedź Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki  Wodnej  na wniosek Zarządu KRIR dotyczący wprowadzenia jednolitych dopłat do wapnowania gleb dla wszystkich gospodarstw rolnych.

Mariusz Sobieszek, producent róż, obsypany został gradem nagród podczas Ogólnopolskiej Wystawy Róż Ogrodowych, którą można było w miniony weekend oglądać w Kutnie. Jego róża Pastella, wyhodowana przez Tantau, zdobyła tytuł Złotej Róży.

Choć rozpoczęła się nowa kadencja izb rolniczych, w wielu miejscach problemy są... stare. Jednym z największych zagrożeń jest ASF, o którym rozmawiano w Kujawsko-Pomorskiej Izbie Rolniczej.

Prawie 170 wniosków przyjął Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w pierwszym tygodniu funkcjonowania programu „Mój Prąd”. Zrealizowano już pierwsze płatności.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpoczęło konsultacje publiczne projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy.

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do grzybiarzy i zbieraczy owoców leśnych o zachowanie zasad bezpieczeństwa na obszarach, gdzie występuje afrykański pomór świń. Ma to związek z ryzykiem zawleczenia choroby do gospodarstw.

To jest to, na co rolnicy w całym kraju czekali. W niedzielę obchodziliśmy święto Matki Boskiej Siewnej. Od soboty natomiast w całym kraju obserwowane są przelotne deszcze. 

Aż 93% Polaków w ciągu ostatnich 6 miesięcy odwiedziło lokale gastronomiczne. Chętnie jadamy poza domem, ponieważ lubimy spotykać się ze znajomymi i odkrywać nowe, nieznane smaki. Wśród najczęściej wybieranych rodzajów kuchni niezmiennie dominują polska i włoska. 

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Piotr Woźny, rozpoczął konsultacje społeczne stanowiska prezentującego model współpracy między NFOŚiGW a sektorem bankowym przy realizacji celów strategicznych rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Świadczenie usług rolniczych przy jednoczesnej modernizacji parku maszynowego to spore wyzwanie. Czy możliwe jest pogodzenie tych dwóch celów i utrzymanie płynności finansowej?

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, rozszerza swoją ofertę o wyjątkowo skuteczny herbicyd AKAPIT® 125 EC.

8 września obchodzimy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, potocznie zwane świętem Matki Boskiej Siewnej. To dzień błogosławieństwa ziarna siewnego oraz symbolicznego zamknięcia jednego cyklu upraw rolnych i rozpoczęcia kolejnego. Po tym święcie zaczynano bowiem jesienną orkę i siew zbóż ozimych. Sprawdźmy zatem, jak kształtowało się ono w polskiej tradycji ludowej oraz jakie zwyczaje są z nim związane. 

Niska podaż jabłek wywołana przez wiosenne przymrozki powoduje bardzo wysokie ceny jabłek. Po chwilowym wzroście spadła z kolei cena krajowych ziemniaków. A jak pozostałe warzywa i owoce?

Zapraszamy do zapoznania się z Poradnikiem dla Kół Gospodyń Wiejskich, opracowanym przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej w ramach projektu „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich”.

Finlandia jest jednym z tych regionów Europy, o których mówi się, że są najbardziej zadbane ekologicznie. Jak w Finlandii radzą sobie z problemem azotanowym będą mogli przekonać się także polscy rolnicy.

Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego wznowiony zostanie unijny program dystrybucji owoców, warzyw i mleka wśród uczniów w państwach UE uczestniczących w nim w roku szkolnym 2019–2020.

Zmiany w Naczelnej Radzie Łowieckiej. Podczas nadzwyczajnego posiedzenia NRŁ wybrano nowego prezesa oraz prezydium.

Koszty usuwania i utylizacji zwłok dzików wolnych od wirusa ASF z terenów prywatnych objętych restrykcjami należą do rolników właścicieli tych terenów – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych. Rolnikom w takich przypadkach przysługuje jednak refundacja kosztów do 170 złotych.

Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej apeluje - w sytuacji rozszerzającego się ASF Polska powinna zabiegać o rozpoczęcie procesu kompartmentalizacji, aby zarówno zakłady przetwórcze, jak i obiekty inwentarskie, które znalazły się w strefach ASF nie zostały pozbawione możliwości eksportowych na wspólny rynek unijny.

6 września, na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu (woj. kujawsko-pomorskie) odbyła się Centralna Inauguracja Roku Szkolnego 2019/2020 szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W dniach 14-15 września w Licheniu Starym odbędzie się IX Ogólnopolski Zjazd Kół Gospodyń i innych Organizacji Kobiecych z terenów wiejskich. Serdecznie zapraszamy na to wydarzenie, tym bardziej, że portal KalendarzRolnikow.pl objął je patronatem medialnym! 

Kredyty preferencyjne, odroczenia, ulgi podatkowe – m.in. na takie formy wsparcia mogą liczyć sadownicy. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało na pismo, jakie Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej skierował do ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Nie tylko nieuważni kierowcy, ale także zwierzęta mogą być sprawcami poważnych zdarzeń na drogach. O takim podwójnym zdarzeniu z udziałem jednego dzika informuje policja z Działdowa (woj. warmińsko-mazurskie).

"To zrozumiałe, że ceny żywności interesują wszystkich, ale wywoływana przez opozycję histeria wymaga precyzyjnej odpowiedzi" – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas konferencji prasowej.

W dniach 2 – 23 września Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej prowadzi nabór w ramach XXIV edycji konkursu wniosków Samorządowego Programu Pożyczkowego. Preferencyjne pożyczki skierowane są do samorządów i mogą zostać przeznaczone na budowę oraz modernizację: placówek oświatowych, sieci i stacji wodociągowych, dróg gminnych oraz powiatowych, a także przedsięwzięć w zakresie zbiorowego odprowadzania i oczyszczania ścieków oraz odnawialnych źródeł energii.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w sesji pt. „Brexit i jego skutki dla europejskiego mleczarstwa” w ramach 17 Międzynarodowego Forum Mleczarskiego, które odbywa się w Serocku.

W wielu regionach w kraju, zwłaszcza we wschodniej Polsce rzepak jest już zasiany. Niepewna pogoda spowodowała, że część rolników zdecydowała się na siew w upalne dni końca sierpnia.

Na rynku pojawiła się nowa bezpłatna aplikacja do prowadzenia dokumentacji prac polowych oraz zarządzania gospodarstwem. Jest bardzo intuicyjna, prosta w obsłudze, a jednocześnie daje rolnikom szereg możliwości, ułatwiając zarządzanie gospodarstwem. To młodsza siostra platformy 365FarmNet. Również dotychczas dostępny program 365FarmNet do dokumentowania prac zyskał nowe funkcjonalności.

Na europejskim rynku tuczników w ostatnim tygodniu brakowało wyraźnego trendu cenowego. W Niemczech zapanowała stabilizacja, a to miało wpływ na nasz krajowy rynek.

Edward Bajko, prezes zarządu Spółdzielczej Mleczarni Spomlek z Radzynia Podlaskiego, pisze do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Ma to związek z opublikowaną przez szefa resortu rolnictwa listą zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, które importują surowce spożywcze bądź produkty gotowe. 

Książka dla dzieci zachęcająca do ekologicznych postaw w codziennym życiu oraz pluszowa wersja głównego bohatera, którym jest sympatyczne drzewko – to elementy edukacyjnej akcji wpisującej się w obchody 30-lecia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Inicjatywie towarzyszy konkurs dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.

Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa opublikował jedenasty raport suszowy. Już w trzecim, kolejnym okresie odnotowano wzrost wartości klimatycznego bilansu wodnego, a susza notowana jest w sześciu województwach.

Coraz więcej dzieci z terenów wiejskich uczęszcza do szkół zlokalizowanych poza swoim miejscem zamieszkania. Rekordzistką jest gmina Koszarawa. Takie wnioski płyną z III etapu Monitoringu Rozwoju Obszarów Wiejskich (MROW), prowadzonego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej wspólnie z Instytutem Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. 

Gmina Dołhobyczów (woj. lubelskie) pod wodą. Po gwałtownych opadach w kilku miejscowościach zagrożone były m.in. zwierzęta gospodarskie, magazyny ze zbożem i szkoła podstawowa.

Od 5 zł do nawet 32 zł wahają się stawki opłat za śmieci segregowane w gminach - wynika z raportu UOKiK. W ciągu ostatnich lat mediana stawki za odpady zebrane selektywnie wzrosła z 10 do 13 zł. Główne przyczyny podwyżek to brak konkurencji i rosnące stawki za przetwarzanie i składowanie odpadów.

Setki ciekawych gatunków i odmian roślin, blisko 300 wystawców prezentujących rośliny ogrodowe, kwiaty cięte, architekturę krajobrazu, technikę czy wyposażenie. Mnóstwo inspiracji oraz silny potencjał biznesowy – tak w kilku słowach można zapowiedzieć 27. Międzynarodową Wystawę „ZIELEŃ TO ŻYCIE” oraz 4. FLOWER EXPO POLSKA. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od dnia 1 października 2019 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 31 lipca 2019 r. o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

3 września odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Philem Hoganem. Podczas rozmów omówiono Wspólną Politykę Rolną po 2020 roku oraz bieżące sprawy z agendy unijnej, w tym wpływ brexitu na sytuację rolników.

Od 1 września uległy zmianie kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych. Sprawdź!

Właściciel gospodarstwa uczestniczącego w tzw. systemie dla małych gospodarstw, który zdecyduje się zakończyć działalność rolniczą i przekazać lub sprzedać swoją ziemię innemu rolnikowi, może ubiegać się o specjalną rekompensatę pieniężną. 

Po intensywnych pracach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Środowiska, 30 sierpnia 2019 r. rozpoczął się nabór wniosków do programu „Mój Prąd”. To aż miliard złotych na rozwój fotowoltaiki prosumenckiej. Po raz pierwszy zastosowano tak duże wsparcie o zasięgu ogólnopolskim dla osób indywidualnych. 

Zapraszamy do przesyłania uwag i opinii na temat, zamieszczonego poniżej, dokumentu „Kuchnia polska. Tradycja, teraźniejszość, wspólnota.”

Komisja Europejska, chcąc przeciwdziałać masowej śmierci zapylaczy, zamierza aby w całej UE w budynkach użyteczności publicznej instalowane były ule. Projekt zakłada uruchomienie programu do końca 2020 r. - informuje Polski Związek Pszczelarski.

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach zaprasza do udziału w bezpłatnym wyjeździe studyjnym pod nazwą ,,Innowacyjne metody promocji żywności tradycyjnej i regionalnej na przykładzie dobrych praktyk z woj. kujawsko-pomorskiego''. Czy warto z tej propozycji skorzystać?

Suszą objęte są już wszystkie województwa w kraju i wszystkie rodzaje upraw. Tegoroczne plony będą mniejsze niż przewidywano, to już pewne. W zwiększaniu wydajności w rolnictwie, mimo trudnych warunków, mogą pomóc informacje z satelitów.

W Stanach Zjednoczonych pracują nad nową metodą pasteryzacji jaj przeznaczonych do konsumpcji, tak zwaną "pasteryzacją mikrofalową”. Nowy system pasteryzacji gwarantuje zabicie drobnoustrojów, jednocześnie chroniąc przed denaturacją białek i pogorszeniem cech jakościowych jaj świeżych.

Ruszają zbiory chmielu. Pierwsze próby świadczą jednak o zbyt małej zawartości alfakwasów, a to między innymi od ich poziomu zależą ceny skupu.

Uprawy warzyw słabo radzą sobie z susza, znacznie lepiej niedobór wody znoszą drzewa owocowe. Zbiory będą jednak mniejsze niż w ubiegłym, rekordowym roku.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, już 12 sierpnia, przesunęło środki na zabezpieczenie kosztów odbioru padłych zwierząt z gospodarstw rolnych. To kwota sięgająca ponad 22 miliony złotych.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ostrzega przed próbami wyłudzania danych osobowych pod pozorem uczestnictwa w programie „Mój Prąd”. "Oszuści podszywają się pod instytucje publiczne i zbierają dane za pośrednictwem internetowych kwestionariuszy" – alarmuje NFOŚiGW.

„Rozsmakuj się w Polsce” to nowa kampania kulinarna Polskiej Organizacji Turystycznej. Akcja skierowana jest do turystów z Europy Zachodniej i Rosji. Ma na celu skłonić do zwiedzania Polski również pod kątem kulinarnym.

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP twierdzi, że za złe słowa o polskiej żywności powinno się ponosić odpowiedzialność karną. Członkowie stowarzyszenia są zbulwersowani bezpodstawnym rozpowszechnianiem szkalujących informacji na temat zawyżonych ilości azotanów, azotynów i antybiotyków w mięsie i jego przetworach.

Niski, wakacyjny, popyt ze strony warszawskich kupców spowodował spadki cen na warzywa. Znacząco spadły ceny ziemniaków. Ze względu na upały świetnie sprzedają się arbuzy.

Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin ma powstać dzięki odpowiedziom rolników na anonimową ankietę. Pytania dotyczą przede wszystkim naszych potrzeb w integrowanej ochronie roślin.

3/4 Polaków przygotowuje domowe przetwory na zimę - tak wynika z badania Barometr Providenta. To 26 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Wpływ na to mają rodzinne tradycje, nabyte przyzwyczajenia, chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Coraz bardziej przywiązujemy też wagę do zdrowego stylu życia i ekologicznych produktów.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi organizuje ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych w ramach projektu „Odpoczywaj na Wsi”.

Gdzie szukać najlepszych jałówek hodowlanych? Na Wielkopolsce, Podlasiu oraz w kujawsko-pomorskiem. Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka opublikowała ranking oparty na najnowszych wynikach oceny wartości hodowlanej z sezonu 2019.2.

Jeżeli z powodu niekorzystnych warunków agrometeorologicznych - bardzo wysokich temperatur, braku opadów czy suszy - rolnik nie mógł dokonać wysiewu międzyplonu ścierniskowego EFA w terminie do dnia 20 sierpnia, to taki stan faktyczny, może stanowić podstawę do uznania takich okoliczności jako siły wyższej - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wystosował apel do samorządów, rolników, wędkarzy i wypoczywających nad Wisłą. Ma to związek z poważną awarią kolektorów ściekowych i niebezpieczeństwem zanieczyszczenia rzeki surowymi ściekami z lewobrzeżnej Warszawy.

Olej opałowy ma być pod większym nadzorem państwa. Użytkownicy tego oleju będą musieli zarejestrować się w państwowym systemie SENT. Nowe przepisy wejdą w życie już 1 września, ale pełną mocą obowiązywać będą z początkiem kwietnia 2020 r.

Pożar trawił jedno z gospodarstw rolnych w Dźwierzutach (woj. warmińsko-mazurskie). Płonął budynek inwentarski z inwentarzem, stodoła wypełniona belami siana oraz częściowo elewacja jednego z budynków mieszkalnych. Tylko dzięki sprawnej akcji strażaków udało się uratować m.in. budynek mieszkalny i 17 cieląt.

Dobre wieści z Brukseli dla polskich rolników. Komisja Europejska podjęła decyzję o zwiększeniu poziomu zaliczek w ramach płatności bezpośrednich i płatności obszarowych PROW, a także przygotowała decyzję, która upoważnia do zastosowania odstępstw w ramach międzyplonów uznawanych jako obszary proekologiczne EFA.

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego apeluje do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego w sprawie decyzji Komisji Europejskiej o wyznaczeniu na terenie województwa łódzkiego w powiecie łowickim żółtej strefy ASF, która objęła obszar gmin: Chąśno, Kocierzew Południowy, Kiernozia oraz część gminy Łowicz tj. Świeryż Pierwszy, Świeryż Drugi, Niedzwiada, Klewków, Małszyce, Popów, Strzelcew.

Zgnilec amerykański zaatakował pasiekę w województwie podlaskim. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał decyzję o uznaniu za obszar zapowietrzony część powiatu grajewskiego i augustowskiego.

Gigantyczny pożar chlewni miał miejsce w Chwaliszewie na Wielkopolsce. Jak donosi portal krotoszyn.naszemiasto.pl w jego wyniku spłonęło 700 świń.

Salmonella w jajach z Ukrainy? Tak twierdzi łotewskie ministerstwo rolnictwa i składa wniosek do Komisji Europejskiej o zaostrzenie monitoringu jaj pochodzących z Ukrainy. Strona ukraińska podjęła już działania mające na celu ochronę dobrego imienia.

Z obrażeniami ciała trafił do szpitala 70-letni mężczyzna, który został najechany ciągnikiem przez swojego kolegę. Do wypadku doszło w momencie, kiedy mężczyzna pomagał 59-latkowi wyprowadzić z rowu jego ursusa. Jak się okazało, obaj mężczyźni byli nietrzeźwi.

"Do końca jeszcze nie wiemy, jaki będzie ostateczny zakres suszy, ale występuje ona na terenie całego kraju, z różnym natężeniem"- powiedział w Salonie politycznym Trójki Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Rada Ministrów podjęła kierunkowo decyzję w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

Ochotnicze Straże Pożarne z całej Polski mogą już wnioskować o dodatkowe środki na działalność w zakresie propagowania zasad udzielania pierwszej pomocy czy organizowanie przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych i sportowych. Czas na złożenie wniosku mija 10 września 2019 r.

Od dziś, 28 sierpnia, Tomasz Nowakowski będzie pełnił obowiązki prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Akt powołania na to stanowisko wręczył dziś dotychczasowemu wiceprezesowi ARiMR minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Kukurydza na kiszonkę już gotowa do zbioru. Dotyczy to głównie środkowo-zachodniej i zachodniej części kraju. Na północy i wschodzie trzeba jeszcze poczekać.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Przysieku zaprasza na festyn „Barwy Lata, Dary Jesieni”, Święto Ziemniaka oraz Krajowe Dożynki Ekologiczne, które odbędą się 14 września. 

Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie przerobiły w I półroczu 2019 roku łącznie 1,366 mln ton rzepaku, z których wyprodukowano 579 tys. ton oleju surowego oraz 745 tys. ton śruty rzepakowej. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku przerób w zakładach tłuszczowych PSPO wzrósł o ponad 90 tys. ton nasion. 

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej skierował do Jana Krzysztofa Ardanowskiego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi listę oczekiwanych zmian, które w ocenie związku mają wpłynąć pozytywnie na sytuację polskich sadowników.

Nowy polski kandydat na unijnego komisarza ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski mówi o potrzebie skonstruowania wizji europejskiego rolnictwa na najbliższe 5 lat. 

 

Wspieraj polskich producentów, krajową gospodarkę i rolnictwo! Wybieraj żywność ze znakiem „Produkt polski”. 

Pogłowie trzody chlewnej w lipcu w Chinach spadło o ponad 32 %, a to odbija się na wzrostach cen wieprzowiny w tym kraju. By ograniczyć wzrost cen żywności, władze w Chinach będą zainteresowane większym importem żywca z krajów Wspólnoty – informuje KZP-PTCH.

Średnie miesięczne bilansowe spożycie mięsa przypadające na jednego Polaka wynosi ok. 6,38 kilograma, czyli 76,5 kg rocznie. Znacznie wzrosło także spożycie cukru, które wynosi 46,5 kilograma rocznie na jedną osobę. To dane z analizy ekspertów ING Banku Śląskiego na podstawie danych GUS i IERiGŻ-PIB.

"Nie trwają żadne prace nad zmianą ustawy Prawo Łowieckie oraz polskiego modelu łowiectwa" – informuje w komunikacie Ministerstwo Środowiska. Jest to odpowiedź na doniesienia medialne, które sugerowały, że powstanie Polska Agencja Łowiecka.

Rolnik z Lubelszczyzny doznał poważnych obrażeń podczas prac polowych. 27-latek został przygnieciony do ciągnika agregatem uprawowo-siewnym, którzy chciał podczepić do swojej maszyny. Mężczyzna został przetransportowany śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitala w Lublinie.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dementuje informacje, które mówiły o przygotowywaniu przez instytucję rozwiązań sugerujących wprowadzenie cen minimalnych na alkohol - Nie są prowadzone żadne prace legislacyjne związane z tym tematem – twierdzi p.o. dyrektora Katarzyna Łukowska.

W niedzielę 25 sierpnia 2019 r. W Kolnie odbyło się II Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi. Udział w wydarzeniu wziął Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Szef rządu zapowiedział pomoc dla rolników.

Rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi, bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy. Wsparcie może być związane z odtworzeniem gospodarstwa, bądź z odtworzeniem potencjału produkcji rolnej przez realizację inwestycji niezwiązanej z produkcją świń.

Tylko dwa udane sezony w ciągu ostatnich piętnastu lat. Jest jednak szansa na dobre podsumowanie tego roku. Uprawa aronii znów zaczęła się opłacać. Pytanie tylko, na jak długo?

Skrzynkę z amunicją karabinową pochodzącą prawdopodobnie z okresu II wojny światowej podczas prac polowych znalazł rolnik ze wsi Wiela w powiecie nakielskim (woj. kujawsko-pomorskie). "Skarbami" zajął się wojskowy patrol rozminowywania.

Pijany traktorzysta zderzył się z ambulansem. Kierujący ciągnikiem miał w organizmie 2,4 promila alkoholu, nie miał uprawnień, a pojazd nie był dopuszczony do ruchu - nie miał przeglądu i OC.

Dziś, 26 sierpnia, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 44. ogniska ASF w Polsce. Wirus został potwierdzony na Warmii i Mazurach. W gospodarstwie utrzymywano 193 świnie.

31 sierpnia 2019 r. upływa termin składania w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa deklaracji o zapasach win. Kto jeszcze tego nie zrobił, musi się spieszyć.

Ciężarówkę przewożącą 7 sztuk jałówek cielnych zatrzymali pomorscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Jedno jest pewne - zwierzęta w tym stanie nie powinny być przewożone. Na miejsce wezwano lekarza weterynarii.

Na Rynku Hurtowym Bronisze popyt nadal wakacyjny. Podaż i ceny powoli się stabilizują i normalizują po wiosennych perturbacjach, ale... nie wszystkie. Szczególną uwagę zwraca wysoka cena kapusty białej.

Od 1 września zapłacimy za wszystkie torby foliowe oprócz tzw. zrywek. O założeniach nowej ustawy informował w Radiowej Jedynce, podczas audycji Sygnały Dnia, minister środowiska Henryk Kowalczyk. Konsument, który nie zabierze na zakupy własnej torby, będzie musiał zapłacić w sklepie za foliówkę 25 groszy.

Ceny mleka w Polsce od początku roku spadają. Również w lipcu cena za surowiec była niższa. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Cena w stosunku do poprzedniego miesiąca spadła o 1,4 proc., ale jest wyższa o 0,7 proc. niż przed rokiem. Średnia cena mleka w Polsce, według GUS, wynosi 1,30 zł za litr.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski, zgodnie z zapowiedziami, opublikował pierwszą listę zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego, które importują surowce spożywcze bądź produkty gotowe. Jako pierwsze przedstawił firmy importujące sery i masło. Sprawdź, które przedsiębiorstwa znalazły się na liście.

Susza występuje w jedenastu województwach – poinformował w najnowszym komunikacie Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa. Średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego w stosunku do poprzedniego okresu wzrosła o 28 mm.

W niedzielę 25 sierpnia w Kolnie (Podlaskie) odbędzie się II Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi.

Rozpoczęły się półroczne konsultacje społeczne projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS). Konsultacje są skierowane do wszystkich zainteresowanych problematyką suszy – przedstawicieli samorządów, organizacji pozarządowych, jak i do mieszkańców miast oraz gmin. Sprawdź, jak możesz zgłosić swoje uwagi i wnioski.

Główny Lekarz Weterynarii podał informację o przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików. Z każdym tygodniem ich liczba rośnie. Tym razem między 29 lipca a 4 sierpnia było ich aż 76, z czego tylko trzy sztuki to osobniki odstrzelone.

W najbliższy wtorek Rada Ministrów zatwierdzi zakres pomocy suszowej dla rolników. Chodzi nie tylko o odroczenie spłaty kredytów, składek KRUS czy innych ulg, ale także o doraźną pomoc finansową. Ma to być 1000 zł do hektara dla najbardziej poszkodowanych i 500 zł przy mniejszych ubytkach w plonach.

Wzrosły ceny skupu podstawowych produktów rolnych w skali roku (o 3,9%), a w stosunku do czerwca spadły (o 0,6%) - podał Główny Urząd Statystyczny. Gigantyczny wzrost cen rok do roku zaliczyły ziemniaki.

Chodzi o pożar dwóch ferm drobiu w Sierpcu na Mazowszu. W jego wyniku spłonęło 36 tysięcy kurcząt. Akcja gaśnicza trwała dwanaście godzin, brało w niej udział ponad 100 strażaków.

Nabór kandydatów na rachmistrzów i powołanie gminnego biura spisowego – m.in. takie zadania czekają na samorządy w związku ze spisem rolnym. W zamian jednorazowa nagroda rzędu 7 tys. zł lub comiesięczny dodatek. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie.

PIORiN przypomina, że Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych proklamowało rok 2020 jako Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin. Należy podkreślić, że Rezolucja ONZ jest efektem kilkuletnich zabiegów społeczności całego świata, skutecznie wspierającej realizację inicjatywy zgłoszonej przez Finlandię. 

Wirus ASF właśnie dotarł do kolejnego gospodarstwa w woj. lubelskim. Utrzymywano w nim 165 świń. 

"Polska żywność jest naszym dobrem narodowym. Chlubimy się nią, będąc słusznie przekonanymi, że ona nie tylko odpowiada naszym gustom kulinarnym i jest wpisana w nasze dziedzictwo kulturowe, ale jest niewątpliwie żywnością najwyżej jakości" – zapewnił podczas konferencji prasowej minister Jan Krzysztof Ardanowski odnosząc się do wygłaszanych ostatnio przez niektórych polityków opozycji nieprawdziwych zarzutów o słabej jakości żywności w naszym kraju.

W tym roku Krajowe Dni Ziemniaka odbędą się w Nidzicy w dniach 23-25 sierpnia. To największa w skali kraju impreza dla branży ziemniaczanej. Sprawdź, co przygotowali organizatorzy.

Żniwa już właściwie zakończone. Sprzedaż powinna iść teraz pełną parą. Jednak mimo suszy, rynek wydaje się być nasycony. Zarówno krajowy, jak i zagraniczny. Firmy eksportowe zgłaszają aktualnie zdecydowanie mniejsze zapotrzebowanie niż w ubiegłych tygodniach.

Do uzgodnień międzyresortowych trafił projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, określający obszar objęty zezwoleniem zamówień na mięso i produkty mięsne z prawa zamówień publicznych. Zmiana ma uaktualnić wykaz obszarów dotkniętych ASF oraz ułatwić zbyt świń z tych obszarów.

W skutek nieuwagi 66-letni mężczyzna obsługujący sieczkarnię do kukurydzy stracił rękę. Ruchomy element maszyny zaczepił o odzież mężczyzny, co skutkowało wciągnięciem kończyny. Konieczna była amputacja.

Były wycieńczone i nie potrafiły samodzielnie wyjść na twardy grunt. Dwie krowy tonęły w bagnie na północnym Mazowszu. Na ratunek zwierzętom przybyła Państwowa Straż Pożarna.

LumiGEN™ Technologies od Corteva Agriscience™ ma pomóc rolnikom zwiększyć rentowność. Dzięki nowej rodzinie produktów do zaprawiania nasion, rolnicy mogą lepiej dostosowywać się do zmieniających się warunków prowadzenia działalności rolniczej, wynikających np. ze zmian klimatu czy związanych z coraz trudniejszymi do zwalczania szkodnikami.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę dotyczącą powszechnego spisu rolnego, który zostanie przeprowadzony od 1 września do 30 listopada 2020 r. Sprawdź, w jaki sposób możesz wziąć udział w spisie. 

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka opublikowała zaktualizowany o nowe wartości hodowlane ranking buhajów z sezonu oceny 2019.2. Jesteś hodowcą? Sprawdź koniecznie! 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń u trzody chlewnej w Polsce. Tym razem ASF pojawiło się po raz pierwszy w tym roku w powiecie elbląskim (woj. warmińsko-mazurskie), a także w powiecie radzyńskim (woj. lubelskie).

Wchodził do mieszkań starszych osób pod pretekstem sprzedaży warzyw, owoców i jajek. Prosił o gotówkę, a później schodził po towar, którego w rzeczywistości nie miał i znikał. Policja zatrzymała mężczyznę, który może mieć na koncie nawet kilkadziesiąt oszustw.

Podsekretarz stanu Rafał Romanowski i zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Paweł Niemczuk spotkali się w Żurominie z rolnikami, hodowcami trzody chlewnej z tego powiatu.

W nocy z wtorku na środę do Polski od zachodu ma wejść strefa ulewnych deszczy - tak przynajmniej zapowiadają meteorolodzy. To bardzo dobre prognozy dla rolników.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie OZE wyłącznie dla rolników indywidualnych. Wnioski można składać do 20 grudnia, a do rozdysponowania jest 200 milionów złotych.

Producenci rolni będą mogli wybudować studnie głębinowe albo kupić systemy do nawadniania upraw. Dostaną na to do 50 lub 60 % poniesionych kosztów. Wiemy, od kiedy będzie można składać wnioski. 

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra Ardanowskiego o obniżenie wieku emerytalnego dla rolników. 

Straty w związku z suszą szacowane są na około miliard złotych. Obliczanie trwa, dlatego ta liczba na pewno będzie większa – mówił w "Pulsie Trójki" Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Polityk dodał, że na początek jest przygotowane około pół miliarda zł na to, żeby rozpocząć wypłaty dla tych, którzy mają gotowe szacunki.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej partii sera żółtego znanej marki.

Poprawia się sytuacja na rynku wołowiny. Ceny skupu odbiły się od dna i idą w górę, ale wciąż są niższe niż przed rokiem.

Jak informują nas plantatorzy kapusty z pogranicza województwa łódzkiego i mazowieckiego, w uprawach roślin krzyżowych pojawiło się właśnie drugie pokolenie bielinków: kapustnika i rzepnika.

Koła Gospodyń Wiejskich od początku naboru do końca lipca złożyły wnioski na łączną kwotę ponad 22 milionów złotych. To ponad połowa całkowitej kwoty przewidzianej w 2019 roku.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach w dziewiątym okresie raportowania - od 11 czerwca do 10 sierpnia 2019 roku - stwierdził wystąpienie suszy rolniczej w piętnastu województwach. Sytuacja, w porównaniu z poprzednim raportem jest nieco lepsza. Suszy nie notuje się w województwie warmińsko-mazurskim.

Komisje suszowe liczą straty po tegorocznej suszy, a te będą ogromne. Susza dotknęła także twoje gospodarstwo? O jakie wsparcie, po oszacowaniu strat spowodowanych przez suszę, mogą się ubiegać producenci rolni? Sprawdź!

Polski Związek Łowiecki chce przywrócenia prawa, które pozwalało polskim myśliwym wychodzić na polowania razem z dziećmi. W tym celu PZŁ wystąpił do Marszałka Sejmu z projektem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej.

W Hucie Dzierążyńskiej (województwo lubelskie) doszło do groźnego pożaru w gospodarstwie rolnym. Spłonął budynek gospodarczy, dwa ciągniki rolnicze, sprzęt warsztatowy i sprzęt rolniczy.

To pytanie wciąż pozostaje bez odpowiedzi. To kolejny rok walki z wirusem afrykańskiego pomoru świń, a sezonowość ognisk jest powtarzalna. Bieżący rok również nie odbiega od reguły, a wysyp ognisk obserwujemy latem.

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej w Rzeszowie udaremnili próbę przemytu pestycydów. Obywatel Ukrainy chciał wwieźć do Polski 20 litrów oraz 10 kg środków ochrony roślin. Wartość towaru sięga ponad 43 tysiące złotych.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił Radzie Ministrów informację o stratach w rolnictwie spowodowanych wystąpieniem suszy. Choć komisje wciąż pracują, to straty wynoszą już 1 mld 87 mln 955 tys. złotych.

Jak informuje Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, w pierwszych dniach sierpnia na plantacjach produkcyjnych tytoniu (woj. lubelskie, świętokrzyskie, małopolskie) zanotowano znaczny udział roślin porażonych wirusem TMV wywołującym mozaikę tytoniową.

Synoptycy zapowiadają, że tegoroczne upały mamy już za sobą. Dla rolników jest to znak, że rok 2019 jest wyjątkowy.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało dwa wzory oznaczenia ,,wolne od GMO''. Rządowe Centrum Legislacji ogłosiło, że rozporządzenie trafiło do konsultacji społecznych.

Zyginidia scutellaris jest w Polsce szkodnikiem na tyle nowym, że nie ma jeszcze swojej polskiej nazwy. W Instytucie Ochrony Roślin - Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu nazwano go skoczkiem kukurydzianym.

W siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie powołano Stowarzyszenie Wieprz Polski - pierwszą w Polsce organizację branży mięsnej skupiającą przetwórców, hodowców i restauratorów.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformowała, że na Słowacji stwierdzono obecność szkodnika Ceroplastes japonicus - misecznika. Wykrycie szkodnika na Słowacji wskazuje na możliwość jego pojawienia się w Polsce. W Unii Europejskiej szkodnik ten podlega obowiązkowi zwalczania.

Napędzają maszyny, ciągną przyczepy i urządzenia rolnicze. Niemal każdy marzył, by choć raz usiąść za ich kierownicą. O czym mowa? O ciągnikach. Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, co też można o nich wyciągnąć z bazy CEPiK.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę przepisów dotyczących szacowania strat w uprawach rolniczych. Izby rolnicze chcą, by komisje miały możliwość szacowania strat w oparciu o ocenę stanu faktycznego na miejscu. „Niech komisje decydują” - apeluje KRIR.

Rośnie popyt na jaja spożywcze w krajach Unii Europejskiej m.in. w Holandii i Niemczech. Popyt zaczyna wywierać coraz większą presję na podwyżki cen. Odczuwalne jest to także w naszym kraju. Od kilku tygodni obserwowaliśmy wzrost cen hurtowych jaj.

Sądeccy policjanci zatrzymali 62-letniego mieszkańca gminy Łabowa podejrzanego o umyślne podpalenie stodoły, drewutni i kurnika. Podpalacz usłyszał już zarzuty i decyzją sądu najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie.

Powstał kodeks dobrej praktyki rolniczej w zakresie ograniczenia emisji amoniaku. Kodeks obejmuje przede wszystkim kwestie niskoemisyjnych technik rozprowadzania i przechowywania nawozów oraz systemów utrzymywania i żywienia zwierząt. Opracowany został przez ekspertów z instytutów nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Spadkowy tydzień na światowych giełdach przy jednoczesnych przecenach u naszych zachodnich sąsiadów zaowocowały korektami także w Polsce. Pszenica kosztuje sporo poniżej 700 złotych za tonę, ale zmiany najbardziej widać w cenach żyta.

Czy rolnicy składający wnioski o wsparcie wapnowania regeneracyjnego gleb z załączonymi fakturami zawierającymi w cenie nawóz wapniowy łącznie z transportem otrzymają dotację w łącznej wysokości? Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych prosi Ministerstwo o wyjaśnienia.

Ceny wieprzowiny w krajach unijnych rosną. Ubojnie coraz bardziej zabiegają o większe partie tuczników do uboju. Wszystko wskazuje na to, że wzrosty cenowe nie będą tylko sezonowe, a trend utrzyma się w dłuższym okresie.

Być może ta eskapada by się udała, gdyby nie policjanci. 60-letni kierowca został zatrzymany i stracił prawo jazdy. Grozi mu nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Dziś, we wtorek 13 sierpnia, mija ostateczny termin składania oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej dotyczących utrzymania niższych cen prądu. Jeśli jeszcze nie złożyłeś takiego oświadczenia, spiesz się.

Nieco ponad dwa tysiące sztuk świń gminie Burdy w powiecie węgorzewskim trafi do utylizacji. To efekt wykrycia wirusa afrykańskiego pomoru świń w jednym z gospodarstw na tym terenie. Wybić trzeba także 22 sztuki w gospodarstwie w gminie Jabłonna Lacka. Tam również stwierdzono obecność choroby. To dwa najnowsze ogniska ASF w Polsce.

Polska Organizacja Turystyczna nagrodziła właścicieli najciekawszych miejsc i atrakcji związanych z turystyką wiejską w II edycji konkursu „Na wsi najlepiej”. Czterech zwycięzców konkursu i ośmiu finalistów odebrało statuetki i dyplomy z rąk ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Nie przewiduje się rozszerzenia grona beneficjentów o rolników prowadzących inny niż ekologiczny chów drobiu - to odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych o umożliwienie wszystkim hodowcom drobiu korzystania z PROW na lata 2014-2020.

Od kilku tygodni w okolicach Grodziska Mazowieckiego można natknąć się na żółte tabliczki ostrzegawcze z napisem ,,Uwaga, zgnilec amerykański pszczół. Obszar zapowietrzony''. Czym jest ta choroba?

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego wyprodukowali miód suszony, który zawiera aż 80% miodu naturalnego. Ten dostępny na rynku zawiera go zaledwie 50%, reszta to maltodekstryna – dodatek o niezbyt pochlebnej opinii ze względu na wysoki indeks glikemiczny.

Zakończyły się dwa ważne wydarzenia w Janowie Podlaskim: jubileuszowa, 50. Aukcja koni arabskich Pride of Poland oraz 41. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi.

Festiwal miodu, pszczelarzy i pszczelarstwa odbył się w minioną niedzielę w Zarzeczewie. Pod hasłem "Miodowe Lato" swoje produkty prezentowali pszczelarze z całej Polski, a uczestnicy imprezy mogli poznać tajniki pracy pszczelarza. Ustanowiono także rekord Polski w jak największej liczbie osób równocześnie odkręcających słoiczki z miodem. Zobacz nasza relację!

Apel Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej nie spotkał się z uznaniem w ministerstwie rolnictwa. Dopłaty do świń utrzymywanych na wybiegu w ramach działania dobrostan zwierząt będą, ale dynamicznie rozwijająca się sytuacji z wirusem ASF może to zmienić.

Czterdziestokilogramowy pocisk artyleryjski z czasów I wojny światowej podczas prac polowych znalazł rolnik z Pogórza Ciężkowickiego. Pocisk znajdował się na niewielkiej głębokości ziemi ornej.

Suszy łatwiej zapobiegać, niż likwidować jej skutki.

Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczącego funkcjonowania tzw. rzeźni rolniczych. Ministerstwo część uwag uwzględniło, ale izba rolnicza wciąż ma wątpliwości.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozwiewa wątpliwości Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej dotyczące kwestii dziedziczenia przez osoby niepełnoletnie gospodarstw rolniczych, a ubiegania się o premię dla młodych rolników.

– Ostatnio pojawiły się informacje na temat nieprawidłowości w resorcie rolnictwa. Posłowie PO Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke przedstawiali je podczas specjalnej konferencji prasowej, a były minister Marek Sawicki z PSL publicznie formułował zarzuty pod mim adresem – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Wirus afrykańskiego pomoru świń rozprzestrzenił się w Chinach na większość terytorium kraju. Produkcja wieprzowiny w tym kraju spada. Czy skorzysta na tym drób? Główny ekonomista Rabobanku do spraw białek zwierzęcych Justin Sherrard twierdzi, że niekoniecznie.

Już we wrześniu rolnicy będą mogli składać wnioski o refundację inwestycji wodnych w gospodarstwie. Będzie można otrzymać zwrot połowy kosztów np. wykopania studni na polu, zbiornika wodnego lub zbudowania systemu deszczowni. 

Średnio o 10 do 15 % mniejsze zbiory tytoniu prognozują plantatorzy. Głównie ze względu na suszę. Jest też dobra informacja – z tego samego powodu – mniej jest chorób w uprawach.

Dużo mniejsze niż przed rokiem zbiory wiśni kształtują wysokie ceny tych owoców. Dotyczy to nie tylko Polski, ale także naszych konkurentów. Na rynku trwa walka o surowiec.

Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny rozpoczyna szeroko zakrojoną kampanię edukacyjną zachęcającą do spożywania przetworów mleczarskich. Kampania ma m.in. rozwiać mity na temat mleka i pokazać znaczenie przetworów mleczarskich dla zdrowia.

Jak informuje KRIR, firmy utylizacyjne rzekomo zaprzestają odbioru padłych zwierząt, tłumacząc się brakiem środków w budżecie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła w tej sprawie do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Aradanowskiego i apeluje o dodatkowe fundusze w planie finansowym ARiMR na ten cel.

Odpowiednio zbilansowana dieta oparta na produktach, jakie oferuje nam dana pora roku, może mieć znaczący wpływ na nasz dobrostan – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Sezonowe, świeże oraz lokalne warzywa i owoce zawierają najwięcej witamin, składników mineralnych oraz mają najwyższą wartość odżywczą. Dodatkowo ich doskonały smak, soczystość i aromat są prawdziwą ucztą dla podniebienia.

Jeśli przywozimy towary pochodzenia roślinnego z państw nienależących do Unii Europejskiej, do 14 grudnia 2019 roku należy zarejestrować się w systemie TRACES.

W jednym z gospodarstw w gminie Srokowo w powiecie kętrzyńskim stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń. Obecność wirusa potwierdzono w dużym, liczącym 1849 sztuk trzody chlewnej, stadzie. 

69-letni mężczyzna został przejechany przez ciągnik rolniczy na terenie własnego gospodarstwa, a za kierownicą maszyny siedział jego wnuk. Poszkodowany mężczyzna z obrażeniami ciała trafił do szpitala, a okoliczności wypadku bada policja. Do zdarzenia doszło w powiecie bełchatowskim.

Dla naszych Czytelników przygotowaliśmy ranking sprzedaży przyczep rolniczych w Polsce wg danych CEPiK w lipcu 2019 r.

Rolnicy uważają, że uprawa rzepaku w polskich warunkach staje się nieopłacalna. Nie chodzi tu tylko o cenę w skupie, choć tak naprawdę to właśnie ona decyduje o opłacalności produkcji, ale o fakt, że warunki pogodowe coraz mniej sprzyjają uprawie.

42-letni mężczyzna, kierując ciągnikiem rolniczym, spowodował kolizję. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że miał ponad 3 promile alkoholu, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a właściciel pojazdu, którym się poruszał zgłosił jego kradzież. 

W gospodarstwie w gminie Czerwińsk nad Wisłą w powiecie płońskim wykryto wirusa afrykańskiego pomoru świń. Ponad 700 sztuk trzody chlewnej trafi do utylizacji. To 36 ognisko choroby w tym roku.

Dzień Pszczół, corocznie obchodzony 8 sierpnia, warto świętować nie tylko ze względu na naszą pozycję na rynku pszczelarskim (Polska to 15. eksporter miodu na świecie), ale również by uhonorować wkład dzielnych pszczół w rozwój całego sektora agro. Cztery na pięć gatunków roślin do wydania owoców i nasion wymaga zapylenia przez owady. W 2018 roku w Polsce wyprodukowano 22,3 tys. ton miodu - 48 proc. więcej niż w ciągu poprzednich 12 miesięcy.

Rozpoczyna się ogólnonarodowa debata na temat zjawiska suszy i gospodarowania wodą w Polsce. Wody Polskie ruszają z programem Stop Suszy, natomiast Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z Programem Rozwoju Retencji.

Specjalna grupa ekspertów zajmie się opracowaniem standardów dobrostanu zwierząt i przygotowaniem systemu certyfikacji produkcji zwierzęcej. Chodzi o przygotowanie wytycznych dla hodowców w jakich warunkach dobrostanu mają prowadzić produkcje. Grupę ekspertów w tej sprawie wkrótce powoła minister rolnictwa.

Przedstawiamy dane dotyczące sprzedaży ciągników wg CEPiK w lipcu 2019. Jakie marki na podium?

Jak informuje Instytut Hodowli Roślin - Państwowy Instytut Badawczy, na polach doświadczalnych w Winnej Górze stwierdzono skoczka Zyginidia scutellaris, który... jest na tyle nowym szkodnikiem, że nie ma jeszcze polskiej nazwy.

Susza rolnicza objęła cały kraj - tak wynika z najnowszego komunikatu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach – i notowana jest we wszystkich monitorowanych w tym okresie uprawach.

Najważniejszym parametrem technicznym przy zakupie nowego ciągnika jest moc jego silnika. Uważa tak 91,2 proc. rolników, którzy kupili nowy traktor. Polscy gospodarze dużą wagę przywiązują przed zakupem także do bezawaryjności ciągnika (54,7 proc. wskazań) oraz szybkiego dostępu do serwisu i części zamiennych (41,4 proc.). Nie zawsze są jednak z tego serwisu zadowoleni – wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie marki Kubota przez Martin & Jacob.

Koniec z bezumownym użytkowaniem z państwowej ziemi. Rząd bierze się za rolników-piratów i zmienia prawo. Żeby użytkować państwowe grunty, trzeba będzie mieć podstawę prawną do takiej działalności. W innym wypadku należy się liczyć z karą.

Do tragicznego wypadku doszło w Sowinie w powiecie jasielskim. Podczas prac polowych zginął mężczyzna. Kierowca kombajnu został przygnieciony przez przewrócony pojazd.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do resortu rolnictwa o interwencję w sprawie niskich cen skupu agrestu. Na wniosek ministra kontrole w punktach obrotu tym owocem przeprowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

W Bydgoszczy znaleziony został nietoperz chory na wściekliznę. Po przeprowadzeniu badań, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bydgoszczy wyznaczył obszar zagrożenia chorobą.

Wirus ASF u dzików rozprzestrzenia się na zachód. Odnotowano już pierwszy przypadek wirusa u padłego dzika w powiecie płockim w gminie Wyszogród. Kolejne przypadki tej choroby potwierdzono w powiecie ciechanowskim.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych ogniskach afrykańskiego pomoru świń. Tym razem wirus zaatakował niewielkie gospodarstwa w województwie lubelskim, w których w sumie utrzymywano 11 sztuk trzody.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje, że w krajach sąsiadujących z Polską coraz powszechniejszy staje się... kornik rodem z Himalajów. Czy trafi do Polski?

Centralna Komisja Konkursowa ogłosiła wyniki XVII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. W tegorocznej edycji za najbezpieczniejsze gospodarstwo rolne uznano te należące do Państwa Anny i Mariusza Chrzanowskich z Nowego Chodnowa w wojewódzkie łódzkim.

Nie mamy dobrych wiadomości od rolników zajmujących się uprawą warzyw. Tam, gdzie nie ma systemów deszczowania, warzyw w tym roku będzie bardzo mało.

Większość zbóż i rzepaku w Wielkopolsce jest już skoszona. Plony pozostawiają wiele do życzenia, ale... i tak są lepsze niż przed rokiem.

Rozpoczął się drugi termin składania wniosków o zwrot podatku akcyzowego, który będzie trwał do 2 września br.

Od 30 sierpnia do 28 września br. można składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na rozpoczęcie działalności pozarolniczej. Ten nabór przeznaczony jest dla rolników, małżonków rolnika lub domowników rolnika, którzy na terenach wiejskich objętych afrykańskim pomorem świń prowadzą chów lub hodowlę trzody chlewnej i chcą z niej zrezygnować.

Rozprzestrzeniający się wirus ASF zagraża całej branży wieprzowiny w Polsce. Producentom świń jest coraz trudniej zbyć żywiec wieprzowy, a przetwórcy obawiają się możliwości przeniesienia ewentualnych kosztów związanych z wycofaniem produktów ze sklepów ze względu na podejrzenie zakażenia ASF - alarmuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu poinformował o nowym zagrożeniu dla plantacji chmielu na Lubelszczyźnie. Okazuje się, że obecna pogoda niezwykle sprzyja pędziorkowi chmielowca, który został licznie zaobserwowany na plantacjach chmielu w ostatnich dniach lipca.

Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zaprasza na szkolenie pn.: „Alternatywne kierunki w produkcji zwierzęcej. Chów i hodowla alpak”, które odbędzie się w dniach 24-25.09.2019 r. 

Z początkiem sierpnia Carrefour Polska otworzył we Wrocławiu hotele dla pszczół. Pojawiły się one na dachu hipermarketu przy ul. Gen. Hallera 52. To pierwsze schronienia dla tych pożytecznych owadów zamontowane przez sieć w mieście. Budowa „Pszczelich Hoteli” to inicjatywa Carrefour Polska w ramach globalnej strategii CSR firmy.

"Unowocześniamy rolnictwo i obszary wiejskie" – pod takim hasłem Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego zaprasza na XXVIII Promocyjno-Handlową Wystawę Rolniczą Rol-Szansa 2019 do Piotrkowa Trybunalskiego. Wystawa już za trzy tygodnie – w dniach 24-25 sierpnia.

Trwa skup miodu w zakładach przetwórczych, ale już widać, że nie będzie on zadowalający. Rolnicy wolą sprzedawać słodki surowiec we własnym zakresie.

30 lipca 2019 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a Bankiem Gospodarstwa Krajowego powstał Fundusz Gwarancji Rolnych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Czym właściwie on jest?

Jak wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Ziemniaki czy kartofle? Wybierz, smakuj i jedz”, blisko 40% respondentów sięga po ziemniaki kilka razy w tygodniu, a u niemal 80% z nich są one nieodłącznym dodatkiem do obiadu. Z kolei prawie 20% młodych ludzi (15-39 lat) deklaruje gotowość do wyeliminowania kartofli ze swojego codziennego menu. Co więcej, ponad 85% ankietowanych wskazało, iż spożywa ziemniaki przede wszystkim w formie tradycyjnej – z wody. Czy Polakom brakuje więc pomysłów na ich przygotowanie?

Wjechał kombajnem w słup energatyczny, uszkodził ogrodzenie i budynek mieszkalny. Do takiego zdarzenia doszło w miejscowości Huta powiecie żuromińskim. 37-letni mężczyzna nie dość, że miał 2 promile alkoholu to... nie miał uprawnień do kierowania pojazdami, a dodatkowo ma orzeczony sądowy zakaz za wcześniejszą jazdą pod wpływem.

Wyższe ceny wieprzowiny o 35 procent spowodowały gwałtowny wzrost popytu na drób w Chinach - pisze Reuters. W Państwie Środka rośnie popyt nie tylko na kurczaki, ale i na kaczki.

Do jednego z warmińskich lasów podrzucono kilkanaście tysięcy zepsutych jaj. Teraz trwa dochodzenie, by ,,jajcarz'' nie pozostał bezkarny.

Wczoraj, 1 sierpnia, rozpoczął funkcjonowanie Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Jest to nowy, dziesiąty fundusz powstały w ramach ustawy z dnia 22 maja 2009 r., o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Ustawa zakłada funkcjonowanie tego funduszu promocji na zasadach, które obowiązują od 2009 r. dla dziewięciu funduszy promocji produktów rolno-spożywczych.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski wystąpił do Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Phila Hogana o przygotowanie przez Komisję Europejską decyzji umożliwiającej skorzystanie z odstępstw od obowiązków w zakresie zazielenienia.

Szybko, bezpiecznie, bez zbędnych badań. Szykują się ułatwienia w sprzedaży tuczników z terenów zagrożonych ASF - zapowiada Główny Lekarz Weterynarii. Służby weterynaryjne chcą znieść obowiązek dodatkowych badań zwierząt przed sprzedażą.

Kolejny wypadek w rolnictwie tego lata. 63-letni mężczyzna został przygnieciony przez kombajn, który naprawiał.

W niedzielę 11 sierpnia w Zarzeczewie odbędzie się święto pszczelarzy, pszczelarstwa i miodu – Miodowe Lato 2019. Organizatorem imprezy jest Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział w Zarzeczewie. Wstęp na imprezę jest bezpłatny. Kto się wybiera?

Kilkanaście lat temu Amerykanin Jesse Avshalomov wpadł na pomysł, aby świętować dzień tego złocistego trunku. Internet to podchwycił i tak w pierwszy piątek sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara. Z tej okazji postanowiliśmy się rozprawić z mitami na temat piwa.

Rolnikom kwalifikującym się do kategorii mikro i małych przedsiębiorstw przysługuje skorzystanie z mechanizmu osłonowego, zabezpieczającego przed podwyżką cen energii elektrycznej – poinformował dziś minister Rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu poinformował, że w samosiewach rzepaku można znaleźć liczne jaja śmietki kapuścianej.

Kolejne ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń w gminie Wohyń na Lubelszczyźnie. Tym razem do utylizacji trafi 100 sztuk trzody. To 33 ognisko w tym roku.

Kwaśne i bardzo kwaśne – 40% polskich gleb potrzebuje wapnowania. Od 1 sierpnia, rolnicy mogą ubiegać się o dopłaty do zakupu preparatów odkwaszających. Za wypłatę pieniędzy będzie odpowiadał Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Zbiory rzepaku mogą być mniejsze od prognozowanych od 10 do 15% – ocenia Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych. Nasiona są bardzo drobne, a zaolejenie wyjątkowo niskie.

Gospodarstwa rolne korzystające z taryfy G nie muszą składać oświadczeń odbiorcy końcowego enegrii elektrycznej – informuje Ministerstwo Energii. Złożyć je muszą gospodarstwa rolne, które korzystają z innej grupy i prowadzą jednocześnie działalność gospodarczą, która kwalifikowana jest jako mikro lub małe przedsiębiorstwo. Prowadzący średnie i duże przedsiębiorstwa będą mogli skorzystać z pomocy de minimis.

To nie są najłatwiejsze żniwa. Niedobory wody i susza sprawiły, że na wielu uprawach zboża nierównomiernie dojrzewały i jeszcze w zeszłym tygodniu na jednym polu część kłosów była zielona, a część gotowa do zbioru.

Ministrowie środowiska Henryk Kowalczyk i rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski wzięli udział w konferencji prasowej poświęconej nowemu programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „AgroEnergia”.

Zgodnie z zaleceniami międzyplon EFA powinien zostać wysiany w okresie od 1 lipca do dnia 20 sierpnia. Wczesne tegoroczne żniwa teoretycznie taki siew umożliwiają, ale susza może spowodować, że albo siew się nie uda, albo będzie bezcelowy.

Tradycyjnie już od 1 sierpnia do 2 września można składać faktury, aby odzyskać część pieniędzy wydanych na zakup oleju napędowego.

Od 15 do 21 lipca pojawiły się 34 nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików. Aż 16 przypadków miało miejsce na Warmii i Mazurach.

Zarząd Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej po raz kolejny zgłosił problem nierzetelnego kwalifikowania obszarów objętych klęską suszy.

23-letni kierowca bmw najprawdopodobniej nie dostosował prędkości do warunków drogowych i zderzył się z kombajnem rolniczym, wbijając się w heder maszyny. Kierowca osobówki trafił do szpitala w Rzeszowie. Fatalne zdarzenie miało miejsce we wsi Piątkowa.

30 lipca 2019 r. na podstawie umowy zawartej pomiędzy Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a Bankiem Gospodarstwa Krajowego powstał Fundusz Gwarancji Rolnych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Przypominamy, że do 31 lipca są przyjmowane wnioski na zalesianie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Rolnicy, którzy zdecydują się posadzić na swoich gruntach las, mogą uzyskać na ten cel wsparcie z ARiMR. 

Za dwa tygodnie poznamy szczegóły dotyczące programu pomocy poszkodowanym rolnikom. Na wsparcie będą mogli liczyć nie tylko dotknięci suszą, ale i innymi zjawiskami pogodowymi. Konkretną wysokość pomocy poznamy dopiero po oszacowaniu strat.

Ciągle powyżej średniej pięcioletniej, ale mniej niż zakładano w czerwcu. Z najnowszych danych Komisji Europejskiej wynika, że tegoroczne unijne zbiory zbóż będą na poziomie ok. 313 milionów ton.

Ostatnie notowania nie przyniosły zasadniczej zmiany cenowej tuczników w krajach Unii Europejskiej. W Polsce natomiast większość zakładów utrzymała ceny skupu na poziomie sprzed tygodnia.

Przez brak wyobraźni 44-letni mężczyzna mógł stracić życie. Podczas opróżniania zbiornika na zboże w maszynie, mężczyzna nie wyłączając silnika w kombajnie, zaczął nogami osuwać zastałe zboże. Maszyna zaczęła wciągać jego nogi. Pomogła szybka interwencja drugiego rolnika. Dzięki niemu mężczyzna żyje.

Kolejny dzień i kolejne ogniska ASF. Dwudzieste dziewiąte ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto w gminie Wohyń, trzydzieste w gminie Ciechanów. Właśnie dotarły do nas informacje o 31 ognisku. Świnie trafią teraz do utylizacji. 

Uprawa borówek amerykańskich w polskim wydaniu jest coraz bardziej popularna. W ciągu ostatnich kilkunastu lat powierzchnia plantacji wzrosła aż dwunastokrotnie. Rośnie też jej eksport i spożycie. Na plantacjach trwają właśnie zbiory.

Susza uszczupliła zbiory traw na siano. Być może sierpień i wrzesień zdołają dostarczyć więcej surowca, ale wszystko będzie zależało od pogody. 

Czy płynne produkty z jaj mają szansę stać się hitem i podbić serca polskich konsumentów? "Ostatnio coraz większą popularność zyskuje idea, że wkrótce rozpocznie się boom na kupno płynnych produktów jajecznych w miejsce jaj w skorupkach" – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. 

Indyki nadal drogie, kurczaki lekko tanieją. Handel krajowy nie jest duży, za to eksport wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że tego lata w Polsce mamy rekordowo niskie poziomy wody w rzekach. I to pomimo tego, że lipiec jest stosunkowo chłodny.

Mamy środek sezonu warzywno-owocowego. Wielu rolników narzeka na niskie ceny w skupach i brak możliwości sprzedania wyprodukowanych warzyw i owoców. Tymczasem sklepy wielkopowierzchniowe wydają się być daleko od polskich producentów.

Pan Piotr z Ozorkowa został głównym laureatem wielkiej loterii CHWASTOX®, organizowanej przez CIECH Sarzyna, największego polskiego producenta środków ochrony roślin. Tegoroczny zwycięzca otrzymał voucher na opryskiwacz polowy o wartości 50 tysięcy złotych.

Powstaje grupa przedsiębiorców, którzy chcą produkować czyste szyszki chmielowe pozbawione rakotwórczych związków. To dopiero początek drogi, ale z dużą energią zaczynają się zmiany na polskim rynku plantatorów chmielu.

Pilea pochodzi z Azji. W środowisku naturalnym występuje w znanej chińskiej prowincji Junnan. Pieniążek znany jest też pod innymi nazwami, najczęściej mówi się o nim roślina naleśnikowa lub roślina misjonarza.

Producenci, którzy nie otrzymali zapłaty za sprzedany tytoń lub sprzedane świnie mogą składać wnioski o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

To już jutro! W całym kraju odbędą się wybory do Izb Rolniczych. Weź w nich udział i wybierz swojego przedstawiciela. Co musisz wiedzieć zanim pójdziesz głosować? Przypominamy to, co najważniejsze.

Praktycznie każdego dnia dowiadujemy się o nowych ogniskach afrykańskiego pomoru świń w naszym kraju. Choć ogniska i przypadki występują w obszarach objętych ograniczeniami, to strefy zagrożenia chorobą, wyznaczane wokół tych ognisk, niebezpiecznie przesuwają się na zachód.

Wody Polskie przypominają, że w okresie, gdy susza rolnicza wystpuje na większości obszaru Polski, rolnicy są zwolnieni z opłat za pobór wody do 5 m3 na dobę średnio w ciągu roku, w ramach zwykłego korzystania z wód.

To właśnie przed takimi wypadkami przestrzegamy rolników przed każdymi wakacjami. Jak się dowiadujemy, w gminie Lubasz, w miejscowości Nowina, jadącemu na polu ciągnikiem 17-latkowi wpadł pod koła pomagający przy pracach polowych 14-latek.

Branżowy portal zajmujący się trzodą chlewną The Pig Site spekuluje, że rozprzestrzeniający się w Europie wirus afrykańskiego pomoru świń może spowodować boom w branży drobiarskiej.

Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, wydano decyzję zobowiązującą spółkę Real do szybszej wypłaty zaległych zobowiązań finansowych dla dostawców owoców. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zwolnienie rolników gospodarujących na obszarach objętych suszą z obowiązku wysiewu poplonów w ramach praktyki zazieleniania.

Kolejne miesięczne podsumowanie na rynku mleka wypada spokojnie. Ceny skupu w czerwcu minimalnie niższe niż w maju, ale równocześnie nieco wyższe niż przed rokiem. 

Nie do końca owocny sezon owocowy. W zakładach przetwórczych pełnia skupu wiśni. Kończą się już porzeczki i letnie maliny, a zaczynają jabłka. Niesprzyjająca pogoda ograniczyła podaż i popsuła jakość, a że przetwórnie potrzebują surowca, za dobry towar muszą dobrze płacić. 

W chlewni w gminie Srokowo na Warmii i Mazurach trzeba będzie wybić 9435 świń. To największe ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń w tym roku w Polsce.

Tadeusz Romańczuk nie jest już sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wiceminister podał się do dymisji. 

Kolejny tydzień na rynku soi pod znakiem oczekiwania. Chodzi o porozumienie handlowe na linii USA – Chiny oraz informację o areale upraw. Inwestorzy spodziewają się, że areał zasiewów soi zyska kosztem zasiewów kukurydzy.

Kilka dni temu minister Ardanowski zapowiedział, że będzie dążył do zalegalizowania produkcji w Polsce okowit, nalewek i destylatów. Wczoraj w Radiowej Jedynce powiedział, że Unia Europejska zezwala na zmniejszenie akcyzy na alkohol o połowę i ten mechanizm minister chciałby zastosować w destylarniach usługowych.

Jak informuje Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, coraz więcej rolników skarży się, że monitoring suszy prowadzony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach nie oddaje prawdziwego stanu tegorocznej suszy.

Rząd przeznaczył miliard złotych z budżetu państwa na program "Mój Prąd". Z programu skorzystać mają gospodarstwa domowe, które zainwestują w instalacje fotowoltaiczne. Dofinansowanie obejmuje 50% kosztów i nie może być wyższe niż 5 tysięcy złotych.

90-letni mężczyzna z powiatu opoczyńskiego (woj. łódzkie) zginął podczas prac polowych. Zwoził słomę i... zsunął się pod nadjeżdżającą przyczepę. Policja po raz kolejny apeluje o ostrożność podczas prac polowych. 

Problem suszy pogłębia się i obejmuje kolejne gminy na mapie naszego kraju – tak wynika z nowego komunikatu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa PIB w Puławach. Susza rolnicza wystąpiła aż w piętnastu województwach.

Zbiory rzepaku na południu Polski zbliżają się do końca. Niektórzy już nawet je zakończyli, ale wyniki nadal są w tym rejonie bardzo słabe. Ceny nie idą w górę. 

Po schodach weszła na drugie piętro, a później na dach starego dworu we wsi Niewikla, w gminie Sochocin w województwie mazowieckim. Krowa, bo o niej mowa, spacerowała po dachu dopóki do akcji nie wkroczyli strażacy. Ściąganie zwierzęcia z dachu trwało ponad dwie godziny. 

Od 8 do 14 lipca na terenie Polski pojawiły się 34 nowe przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików – informuje Główny Lekarz Weterynarii. Wirus przemieszcza się na północ.

Specjalista chorób pszczół, pozyskiwanie i konfekcjonowanie produktów pszczelich, produkcja pakietów i odkładów pszczelich o dużych walorach użytkowych - to zakres tematyczny planowanych kursów dla pszczelarzy, które organizuje Polski Związek Pszczelarski. Zgłoszenia można nadsyłać do 31 lipca.

Potężny pożar strawił oborę, stodołę i sprzęt gospodarczy. Ucierpiały też zwierzęta. Część krów padła, część na skutek obrażeń trafi do uboju. Straty po pożarze, który wybuchł w sobotę wieczorem w miejscowości Konopki Jałbrzyków Stok, w powiecie zambrowskim, wyceniane są na milion złotych.

Plantatorów tytoniu czeka kilka miesięcy ciężkiej pracy. Właśnie ruszyły zbiory. Warto podkreślić, że Polska jest jednym z największych producentów tego surowca w Unii Europejskiej. 

Zaraz po wykryciu pierwszych w Polsce przypadków ASF, a było to w 2014 roku, lekarze weterynarii śmiało mówili o tym, że zimą wirus choroby pozostaje w uśpieniu. Problemy z afrykańskim pomorem świń zaczynają się latem.

Przed nadmiernym rozwinięciem się chorób grzybowych w burakach cukrowych może nas zabezpieczyć monitoring liści roślin znajdujących się na plantacji.

Szkolenie i wyjazd studyjny pokazujący, jak hodować ślimaki przygotowuje Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. Zgłosić się można do 5 sierpnia.

W Osieku (gm. Zawidz Kościelny) w województwie mazowieckim do użytku został oddany kolejny budynek inwentarski, zrealizowany w ramach Gobarto 500. To pierwszy tego typu obiekt na Mazowszu.

KRUS informuje o wysokości kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2019 r.

Korekta na niemieckim rynku, korekta i u nas. Odnotowujemy kolejny tydzień spadku cen tuczników. Jak tłumaczą przetwórcy, niższe stawki trzody chlewnej to przede wszystkim wynik słabego handlu. 

W gminach Izbica i Kock, w województwie lubelskim, wyznaczono kolejno 22 i 23 ognisko afrykańskiego pomoru świń. Wybitych zostanie łącznie 138 świń. 

Pogoda żniwiarzom sprzyja, choć plony nie są tak dobre, jak liczono. W Wielkopolsce kończą się zbiory jęczmienia ozimego, który zawsze koszony jest jako pierwszy.

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Jakie są tegoroczne plony głównych upraw - to wszyscy wiemy. Ceny w skupach też nie napawają optymizmem. W tej sytuacji Wielkopolska Izba Rolnicza zdecydowała się zaapelować do ministra Ardanowskiego o uruchomienie specjalnej pomocy suszowej i wyższe ceny skupu w państwowej spółce Elewarr. 

Przypominamy, że tylko do 27 lipca trwa nabór wniosków o przyznanie pomocy na "Restrukturyzację małych gospodarstw". Sprawdź szczegóły.

Pod koniec czerwca Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do ministerstwa rolnictwa w sprawie krzywdzących dla rolników raportów IUNG. Chodziło o niestwierdzenie suszy w miejscach, w których wyrządziła ona ogromne szkody. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Przed rolnictwem czas wielkich wyzwań, których pokonanie będzie wymagało wprowadzenia nowych technologii, takich jak 5G. Kilkudziesięciokrotnie wyższa prędkość transmisji danych w porównaniu z LTE, ogromna przepustowość łącza i praktycznie brak opóźnień to główne wyróżniki sieci 5G, która jest już dostępna w Polsce. Dzięki łączności tysięcy urządzeń i przedmiotów wizja autonomicznego i precyzyjnego rolnictwa staje się realna. 

W następną niedzielę odbędą się wybory do Izb Rolniczych. Każdy rolnik będzie mógł wybrać swojego przedstawiciela do Rady Powiatowej. A tym samym mieć wpływ na skład władz wojewódzkich, a później też centralnych.

Spółka Polski Eko Chmiel podpisała umowę ze spółką spin-off Uniwersytetu Warszwskiego - BACTrem, która opracowała innowacyjną technologię oczyszczania gleby z zawartych w niej szkodliwych substancji. To pozwoli na pozbycie się z polskich plantacji chmielu rakotwórczego kreozotu i produkcję zdrowych, czystych szyszek chmielowych na potrzeby browarów. Umowa właśnie weszła w życie. 

Resort rolnictwa zapowiada powołanie specjalnego programu dla sołtysów, tak, żeby z dodatkowego wsparcia skorzystały nie tylko koła gospodyń wiejskich, ale także poszczególne sołectwa. Mowa o nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027, która ma zapewnić pieniądze na ten cel. 

Zrywanie i sortowanie owoców czy zbiór warzyw – ciężką pracę mogą ułatwić pomocnicy rolnika. Takich pracowników zgłaszanych do KRUS jest coraz więcej. W maju zarejestrowanych było prawie 11 tysięcy pomocników. Okazuje się, że ponad 10 tysięcy z nich stanowili pracownicy z Ukrainy. 

Na Rynku Bronisze rozpoczyna się okres, kiedy zaczynają przeważać warzywa gruntowe z tegorocznych zbiorów. Obserwujemy nieśmiałe spadki cen wśród niektórych gatunków, takich jak marchew, cebula, burak. Niestety, inne gatunki, mimo że występują już w młodej wersji nadal są drogie.

Rząd szykuje nowy program, na który rolnicy bardzo czekają. Chodzi o tzw. małą retencję. Susza zdziesiątkowała wiele upraw, dlatego nawadnianie pól jest niezbędne. 

Bulwy ziemniaka – któż ich nie zna? Zbiera się je u nas od początku czerwca, czasem jeszcze wcześniej, aż do końca października. Producenci i smakosze ziemniaków mogą w tym sezonie wybrać się na ciekawe imprezy, m.in. "Dni Ziemniaka". 

Zdecydowanie mniej niż w rekordowym, zeszłym roku, ale także mniej od średniej wieloletniej. Zbiory jabłek zapowiadają się na dużo niższym, niż przeciętnie, poziomie.

Finanse i rachunkowość, informatyka, logistyka, turystyka i rekreacja, zarządzanie, dietetyka oraz ekonomia to najbardziej popularne w tym roku kierunki studiów w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. SGGW zakończyła pierwszy etap rekrutacji na studia. Kolejne tury rekrutacji potrwają do połowy sierpnia.

Komisja hodowlana ds. zwierzyny grubej nakreśliła plan pracy. Podczas pierwszego spotkania ustalono priortytety działań na najbliższy czas. Komisja chce m.in. przygotować projekt uchwały dokarmiania zwierzyny grubej pod kątem sytuacji związanej z ASF. 

"Konie mają szczególne miejsce w naszych sercach. Wynika to z historii naszego kraju i tradycji naszego narodu" – powiedział minister Ardanowski rozpoczynając konferencję prasową, podczas której zostały przedstawione przygotowania do Pride of Poland.

Oszukali Skarb Państwa na ponad 9  milionów złotych. Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiło grupę przestępczą, która miała wyłudzać nienależny podatek przy obrocie komponentami paszowymi. Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa, prania brudnych pieniędzy i dokonania przestępstw karno-skarbowych. 

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej poinformował o badaniach duńskich naukowców, które potwierdzają możliwość zakażenia świń wirusem ASF poprzez zjedzenie zainfekowanych much.

Zbiory rzepaku w południowej części kraju minęły półmetek, a niektórzy zdążyli już je zakończyć - wymłócić zebrany surowiec, a nawet sprzedać nasiona. Wyniki są jednak słabe. 

 

Ministerstwo Środowiska udzieliło odpowiedzi na wniosek KRIR w sprawie obowiązku uzyskania wpisu do rejestru (rejestr-BDO) przez rolników. 

Producenci jaj w Polsce czują się niesprawiedliwie traktowani przez państwowe służby sanitarne. Coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których rodzimi dostawcy jaj pokrywają koszty błędów i zaniedbań, za które nie ponoszą odpowiedzialności - alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Jak poinformował Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy, w końcu czerwca na pułapkę feromonową ustawioną w miejscowości Krzeczowice na monokulturze kukurydzy odłowiono pierwsze w tym roku dwa chrząszcze stonki kukurydzianej. Oznacza to początek tegorocznych kłopotów ze stonką kukurydzianą.

Rozkręca się sezon skupu owców, rozkręcają się także ceny. W przypadku malin stawki już osiągnęły astronomiczne poziomy. A co z wiśniami i porzeczkami?

Kilka dni temu informowaliśmy o pożarze, jaki miał miejsce w Chróścinie Opolskiej. W jego wyniku spłonęło 20 krów, straty w gospodarstwie są ogromne. Teraz w internecie utworzona została zbiórka pieniędzy na pomoc w odbudowie gospodarstwa.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa stale rozwija portal IRZplus. Właśnie wyposażyła go w kolejne funkcje przydatne rolnikom korzystającym z tego internetowego narzędzia.

 

Do groźnego pożaru stogu słomy doszło w ostatnich dniach w Koninie. Akcja jego ugaszenia trwała przez ponad siedem godzin. 

Najczęściej od około 50 groszy do złotówki kosztuje kilogram porzeczek w skupie. Pomimo tego, że dużego urodzaju w tym roku nie ma, plantatorom często nie opłaca się zbierać owoców.

Równowaga pomiędzy unijnym eksportem i importem przewidywana jest dla rynku cukru. W ujęciu globalnym sezon 2019/2020 ma być jednak deficytowy. Tak wynika z opublikowanych przez Komisję Europejską perspektyw krótkoterminowych dla rynków rolnych.

TAURON Dystrybucja od lat opiekuje się bocianami i ich gniazdami znajdującymi się na słupach energetycznych, w ramach autorskiej akcji „Bocian Nasz”. Z początkiem lata priorytetem staje się wspieranie ornitologów w obrączkowaniu młodych ptaków. Tylko przy wsparciu energetyków badacze mają szansę dostania się do ptaków gniazdujących na liniach energetycznych. 

„Jurajski Agro Fresh Park” to inwestycja wpisująca się w politykę rządu w dziedzinie rolnictwa, rozwoju wsi i rynków rolnych, w szczególności w zamysł utworzenia „Polskie Grupy Spożywczej.”

Oferował sprzedaż maszyn budowlanych i rolniczych w okazyjnej cenie, brał zaliczkę i znikał. Policjanci z Wrocławia zatrzymali mężczyznę, który miał wyłudzić ponad 3 miliony złotych i oszkać 42 osoby. 

Afrykański pomór świń wciąż w natarciu. Tym razem zaatakował w województwie mazowieckim, w gminie Cegłów. Do wybicia jest ponad 3300 świń. Kolejne ognisko (21) potwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywane było 338 świń. 

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jeszcze w tym miesiącu formalnie zostanie powołana do życia Polska Grupa Spożywcza. 

Polska Koalicja Biopaliw i Pasz Białkowych uważa, że wprowadzanie mechanizmu ceny referencyjnej nie przysłuży się rozwojowi sektora biopaliwowego ani paszowego, a może wprowadzić zakłócenia na rynku zbóż i rzepaku sprzyjając importerom zarówno surowców rolnych, jak i gotowych produktów w postaci biokomponentów czy pasz nieopartych na krajowych surowcach nie objętych tego typu regulacjami.

Funkcjonariusze lubelskiej Służby Celno-Skarbowej na przejściu granicznym zatrzymali obywateli Ukrainy, którzy chcieli przemycić do Polski pszczoły.

Na Łąckach Nowohuckich w Krakowie spłonęło 160 bel siana. Podpalaczem okazał się ... 12 letni chłopiec. Straty mogą wynieść kilkanaście tysięcy złotych.

Eksperci Fundacji FAPA opowiadają się za utrzymaniem preferencyjnej, 5% stawki VAT, na napoje owocowe z wysoką zawartością soku. Rozwiązania, które zostały ujęte w nowelizowanej matrycy VAT, w przypadku napojów owocowych są niekorzystne, uderzają w krajowe sadownictwo i przetwórstwo owocowo-warzywne. Trudno znaleźć argumenty przemawiające za zasadnością tej podwyżki, dlatego oczekujemy, że zapowiedź przedstawicieli rządu o przedłożeniu poprawki przywracającej 5% VAT na napoje, zostanie dotrzymana.

ASF zbiera żniwo... Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 18 i19 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2019 roku.

Jak ustaliliśmy, jutro (16 lipca) Sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma głosować w sprawie wprowadzenia tzw. matrycy VAT. Czy jest szansa dla pozostawienie 5% stawki VAT na napoje owocowe z wysoką zawartością soku? 

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach opublikował szósty raport dotyczący monitoringu suszy rolniczej 2019. Jak wygląda sytuacja w Polsce?

W Chróścinie Opolskiej doszło do poważnego w skutkach pożaru. Dobra wiadomość jest taka, że choć w pożarze spłonęło 20 krów, to 200 krów udało się uratować. Straty jednak i tak są ogromne.

New Holland oferuje aplikację Grain Loss Calculator na urządzenia mobilne, aby pomóc rolnikom w optymalizacji ustawień kombajnu i osiągnąć maksymalną efektywność i wydajność żniw. Aplikacja została stworzona dla użytkowników kombajnów wszystkich producentów i modeli, co potwierdza filozofię otwartego podejścia marki.

Jako główny sponsor ligi Farming Simulator League, Corteva Agriscience wkracza na scenę e-sportu, wspierając wszystkie 14 imprez turniejowych. Produkty Corteva Agriscience zostały również wprowadzone do najnowszej wersji Farming Simulator 19. Teraz gracze, rozwijając swoje wirtualne farmy, mają możliwość nabywania nasion marki Pioneer® (należącej do Corteva Agriscience™) oraz środków ochrony roślin marki Corteva™.  

UOKiK informuje: brak kurczaka w karmie dla psów "z kurczakiem" czy brak wołowiny w puszce "wołowina" dla kotów? To możliwe. Tak wynika z kontroli karmy dla zwierząt, którą przeprowadzili pracownicy Inspekcji Handlowej. Nieprawidłowości dotyczyły blisko 20 procent produktów. 

Portal KalendarzRolnikow.pl startuje z nowym cyklem artykułów „Poznaj nasze KGW”. Twoje koło gospodyń wyróżnia się w okolicy szczególną aktywnością, prężnie działacie na rzecz społeczności lokalnej, odnosicie sukcesy, a może słyniecie z najlepszych wypieków? Pochwalcie się tym na łamach naszego portalu! Niech usłyszy o Was świat! 

Członkowie zrzeszeni w Krajowym Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej wystąpili z apelem do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Chcą, aby minister odstąpił od planowanych dopłat do świń utrzymywanych na wybiegach. "Nie poprawi to sytuacji epizootycznej względem ASF" – czytamy w piśmie skierowanym do szefa resortu. 

 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której powstanie Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Sprawdź szczegóły.

Uczestnicy Rynku Hurtowego Bronisze wciąż zmagają się ze skutkami suszy rolniczej i upałami zanotowanymi w drugiej połowie czerwca. Najbardziej cierpi rynek warzyw gruntowych. Obserwujemy braki podażowe warzyw korzeniowych, kapustnych i liściowych

Porozumienie Rolnicze powstało po to, aby grupy robocze, zainteresowane poszczególnymi tematami, wypracowały propozycje realnych rozwiązań, które ministerstwo rolnictwa, a właściwie rząd, będzie się starał realizować – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z zespołem zajmującym się rynkiem wołowiny.

ORLEN Paliwa, z Grupy ORLEN i Green Lab Sp. z o.o. zawarły porozumienie o współpracy, które zapewni dostawy oleju napędowego do Spółek Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W ramach pierwszego etapu programu, ORLEN Paliwa dostarczy tylko w tym roku ok. 16 mln litrów oleju napędowego, które zabezpieczą potrzeby Spółek wchodzących w skład KOWR. Jednocześnie będą kontynuowane rozmowy handlowe pomiędzy partnerami w zakresie dalszej, rozszerzonej współpracy.

Warzywa i owoce – smaczne, niskokaloryczne, sycące, a przede wszystkim zdrowe. Mogą stanowić dodatek do posiłku bądź samodzielną przekąskę między posiłkami. Naukowcy, a przede wszystkim lekarze i dietetycy przekonują, że produkty te powinny gościć na naszych stołach przynajmniej pięć razy dziennie. Przypomina o tym również Agnieszka Piskała-Topczewska, ekspert ds. żywienia III edycji kampanii „Warzywa i owoce – na szczęście!”, której celem jest promocja spożycia polskich warzyw 
i owoców oraz podkreślenie ich korzystnego wpływu na kondycję fizyczną i psychiczną. 

Zarząd KRIR, realizując wniosek zgłoszony podczas XVI Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie ponoszenia przez rolników kosztów utylizacji padłych dzików.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z przewodniczącymi rad nadzorczych i prezesami spółdzielni mleczarskich.

W Krakowie spotkali się Główni Lekarze Weterynarii Polski, Czech i Słowacji. Spotkanie miało na celu omówienie kwestii związanych z bezpieczeństwem żywności oraz zacieśnienie współpracy w tym obszarze. Rozmowom przewodniczył dr Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii RP.

Dziś Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. To nowe, polskie święto państwowe, które zostało ustanowione we wrześniu 2017 roku. Pierwszy raz obchodziliśmy je 12 lipca 2018 r. 

Pszczelarz może wprowadzać na rynek miody z własnej pasieki w ramach sprzedaży bezpośredniej lub sprzedaży detalicznej z gospodarstwa rolnego - przypomina Polski Związek Pszczelarski. Jakie formalności trzeba dopełnić?

Hodowla ślimaków cieszy się coraz większym powodzeniem wśród osób, które nie tylko szukają dodatkowego źródła dochodów ale też swojego sposobu na życie. Przygotowując się jednak to takiej inwestycji, podejmując decyzję o podjęciu działalności typowo hodowlanej warto sprawdzić jak faktycznie to wygląda. Najlepiej przekonać się na własne oczy.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Martin & Jacob na zlecenie Banku BNP Paribas, polscy rolnicy chętnie sięgają po dostępne środki pomocowe. Część z nich uważa jednak, że poradziliby sobie bez dotacji z UE. Co trzeci rolnik korzystający z PROW, planuje również założyć pozarolniczą działalność gospodarczą.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, który pozwoli jeszcze w tym roku wesprzeć Ochotnicze Straże Pożarne dodatkową kwotą 82 mln zł z budżetu państwa. Każda OSP będzie mogła wnioskować o fundusze, które pozwolą jej propagować zasady udzielania pierwszej pomocy, a także organizować przedsięwzięcia oświatowo-kulturalne oraz służące popularyzacji sportu i kultury fizycznej, które związane są z ochroną i prewencją przeciwpożarową. 

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 13 czerwca 2019 r. o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów. 

Jak informują specjaliści z Rolniczego Doradztwa w Uprawie Buraka Cukrowego, na wielu polach można zaobserwować pośpiechy oraz burakochwasty. Należy je jak najszybciej usunąć!

Kuba zniosła zakaz eksportu produktów mięsnych wieprzowych, mięsa wołowego i produktów mięsnych wołowych, nałożony na Polskę w lutym tego roku. 

Powszechny spis rolny ma zostać przeprowadzony od 1 września do 30 listopada 2020 r. Informacje o strukturze rolnictwa i gospodarstw rolnych w Polsce będą zbierane według stanu na 1 czerwca 2020 r. Udział w spisie rolnym będzie obowiązkowy.

5978 wniosków na łączną kwotę ponad 20,6 mln zł złożyły do końca czerwca koła gospodyń wiejskich, które w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ubiegają się o wsparcie finansowe. Na pomoc dla kół przeznaczonych jest w 2019 r. 40 mln zł.

Gospodarz z woj. warmińsko-mazurskiego został oszukany przez dwóch mężczyzn, którzy sprzedali mu wodę zamiast oleju napędowego. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się nabrać przestępcom - apelują policjanci z Zambrowa.

W ostatnim czasie nie ma tygodnia, aby Główny Lekarz Weterynarii nie informował o kolejnym ognisku afrykańskiego pomoru świń. Właśnie dowiedzieliśmy się, że wyznaczono 16 i 17 ognisko w tym roku. Oba znajdują się w województwie lubelskim. 

Pod taką nazwą rozpoczęła się kampania organizowana przez Zrzeszenie Producentów Papryki RP. Realizacja jej była możliwa dzięki wsparciu środków finansowych z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Susza - to słowo odmieniane jest przez rolników we wszystkich przypadkach. Już wiemy, że susza w tym roku bardzo niekorzystnie odbije się na plonie zbóż i rzepaków prawie w całej Polsce. Jeśli nie będzie deszczu - bardzo kiepskie pony mogą dać też ziemniaki i buraki cukrowe. Ale największym problemem może stać się susza w kukurydzy.

Jeszcze w lipcu ma powstać Krajowa Grupa Spożywcza. W jej skład mają wejść największe państwowe firmy z branży spożywczej, ale także spółdzielczy sektor mleczarski oraz rolnicy.

Nowe źródła ciepła i energii elektrycznej (w tym OZE) wraz z magazynami energii, zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych, przedsięwzięcia mające na celu poprawę efektywności energetycznej – na takie projekty rolnicy indywidualni będą mogli otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet nowego programu pn. Agroenergia, do którego nabór trwa od 8 lipca br., to 200 mln zł.

Przed nami kolejna edycja jednej z największych plenerowej wystawy rolniczej w Europie, czyli AGRO SHOW, organizowanej przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Tradycyjnie odbędzie się ona w Bednarach, a zaplanowano ją w dniach 19-22 września.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył, w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy, w podpisaniu umów o dofinansowaniu zadań w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 14 i 15 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku. Dwa gospodarstwa znajdują się w woj. warmińsko-mazurskim.

Na Dolnym Śląsku rozpoczęły się zbiory rzepaku. Choć kombajny ścięły dopiero pierwsze dziesiątki hektarów, już wiadomo, że zbiory będą kiepskie.

Pył to niepożądany element w pracy rolnika, z którym należy walczyć, a przynajmniej ograniczyć jego obecność do minimum.

Tylko 30% istniejących w Polsce jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych jest w pełni przygotowanych do udziału w akcjach ratowniczych – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli, która opublikowała raport dotyczący działalności OSP.

W związku z jubileuszem 25 lat, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zorganizowała Konkurs fotograficzny „Unowocześniamy obszary wiejskie – 25 lat ARiMR”. Sprawdź, kto zwyciężył!

Dzięki ponad 22 mln zł dofinansowania od Wód Polskich do wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska i Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ trafi nowoczesny sprzęt do badania jakości wody. 4 lipca 2019 r. w Warszawie Prezes Wód Polskich Przemysław Daca oraz Paweł Ciećko Główny Inspektor Ochrony Środowiska podpisali umowę w tej sprawie.

Wyjątkowo silny był tegoroczny opad świętojański zawiązków w sadach. Opadanie zawiązków rozpoczęło się już w maju, a skończyło wraz z końcem czerwcowych upałów. Sadownicy już teraz wiedzą, że owoców w tym roku będzie mniej.

Rusza druga edycja konkursu „Na wsi najlepiej 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej”, organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną. Kto może wziąć udział w konkursie? Jakie nagrody czekają na zwycięzców? Sprawdź!

Utrzymująca się susza skutecznie hamuje spadki cen warzyw gruntowych. Wyjątki to buraki, cebula i kapusta czerwona. W ofercie pojawiło się już całe spektrum krajowych owoców miękkich. Podaż rośnie, a ceny sukcesywnie spadają - informuje Rynek Hurtowy Bronisze.

Wnioski o taką pomoc można składać w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 31 lipca 2019 r. 

Rozpoczął się skup miodu. Nie są to jeszcze duże ilości, ale ceny są przynajmniej na poziomie sprzed roku.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu ogłosiło 9. edycję konkursu fotograficznego „Etnoklimaty”. Prace można nadsyłać do końca października 2019 r. Na najlepsze zdjęcia czekają nagrody i miejsce na pokonkursowej wystawie.

Przedstawiamy raport dotyczący sprzedaży przyczep rolniczych w czerwcu 20119 r., według danych CEPiK. 

Bardzo wsłuchujemy się w to co mówi społeczeństwo – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski podsumowując zakończenie konsultacji publicznych Strategii zrównoważonego rozwoju wsi rolnictwa i rybactwa 2030 (SZRWRiR 2030).

Przypominamy, że tylko do 8 lipca, rolnicy, którzy czasowo zaprzestali produkcji drobiu z powodu ptasiej grypy, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe.

W związku z narastającym niepokojem, jaki wzbudziło wystąpienie w Polsce przypadków wirusowego zapalenia tętnic koni, Główny Lekarz Weterynarii wydał specjalny komunikat.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 13 ogniska ASF w Polsce w 2019 roku.

Przedstawiamy raport dotyczący sprzedaży ciągników rolniczych w Polsce wg danych CEPiK w czerwcu 2019 r. Jakie marki na podium?

Z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego odbyła się „Debata Przedżniwna”, która corocznie organizowana jest przez Krajową Federację Producentów Zbóż oraz Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.

Każde dostarczenie produktów rolnych do pierwszego nabywcy wymaga umowy, która musi być zgodna z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 945). Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy rolnik sprzedaje swoje produkty na podstawie umowy, która nie zawiera wszystkich wymaganych prawem elementów, np. o cenie sprzedający informowany jest po zrealizowaniu dostawy. Takie łamanie prawa jest niedopuszczalne!

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego o umożliwienie z korzystania hodowcom drobiu korzystania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

Do 1 lipca młodzi rolnicy mogli składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie premii na rozpoczęcie samodzielnego gospodarowania. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotowała wstępne podsumowanie.

Firma FarmWise z San Francisco w USA rozpoczęła produkcję swojej pierwszej generacji autonomicznych robotów odchwaszczających. Firma twierdzi, że robot może pomóc rolnikom zmniejszyć zależność od chemicznych środków chwastobójczych. 

W miejscowości Brzeźno doszło dziś do ogromnego pożaru zboża. Jak informuje Gazeta Lubuska, dym widoczny jest z kilku kilometrów. Jaka skala zniszczeń?

Nie ma dobrych informacji od rolników, którzy już rozpoczęli żniwa. W tydzień po wjeździe kombajnów na pola okazało się, że plony są nawet niższe niż w roku ubiegłym.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przedstawiła wstępne podsumowanie tegorocznego naboru wniosków w ramach programu "Restrukturyzacja małych gospodarstw". Sprawdź szczegóły. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Ardanowskiego o usprawnienie zagospodarowania małych działek rolnych, które są we władaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Zarząd chce oddać działki rolnikom. 

Nie ma pracowników do zbiorów? Ceny w skupie są niezadowalające? Warzywa i owoce niezebrane zmarnują się na polu? Zaproś zbierających do siebie - osoby, które chcą zbierać owoce, warzywa na własne potrzeby lub potrzebują je kupić bezpośrednio w gospodarstwie. Takie możliwości daje portal MyZbieramy.pl, który umożliwia rolnikom łatwą sprzedaż swoich produktów, a nabywcom zakup wysokiej jakości płodów rolnych.

Sytuacja Chin i innych państw azjatyckich zmagających się z afrykańskim pomorem świń ma wpływ na utrzymujące się wysokie ceny wieprzowiny w krajach Unii Europejskiej - zauważa KZP-PTCh.

Rada Narodowa Austrii uchwaliła ustawę zakazującą stosowania glifosatu. Austria jest pierwszym państwem UE, które planuje całkowite zakazanie glifosatu w związku z doniesieniami pojawiającymi się od wielu lat, że środek ten ma działanie rakotwórcze.

Sprzedaż traktorów w Polsce nie zmieni się znacząco i wyniesie w tym roku nie więcej niż 25 tysięcy sztuk. Jak wynika z badań zrealizowanych przez Martin & Jacob na zlecenie Kubota oddział w Polsce, gospodarze skłaniają się w stronę traktorów używanych – taki wybór deklaruje ponad połowa planujących zakup (53,9 proc.).

Instytut Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wydał najnowszy komunikat dotyczący monitoringu suszy rolniczej 2019. Okazuje się, że susza zwiększa swój zasięg o kolejne województwa.

Jak groźna może być upalna pogoda przekonano się ostatnio w Gostyniu. W niedzielę spłonęło tu 170 hektarów zboża, ścierniska oraz ciągnik rolniczy marki Fendt.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wystąpił gościnnie w programie TVP Info, gdzie był pytany o programy społeczne realizowane przez rząd i ich odbiór na wsi. 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.

27 czerwca 2019 r. Komisja Europejska wydała rozporządzenie wykonawcze (UE) 2019/1100 w sprawie nieodnowienia zatwierdzenia substancji czynnej desmedifam. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o potwierdzeniu kolejnego - 11 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2019 r. 

W dniu 15 lipca 2019 r. upływa termin składania w KOWR wniosków o wpis do ewidencji producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino. 

Inwestycja w maszynę rolniczą często trwa kilka miesięcy, dlatego powinna zostać dokładnie  zaplanowana przez rolnika. Jak to zrobić?

Podczas II Forum Wizja Rozwoju, jakie odbywało się w Gdyni, paliwowa spółka zapowiedziała budowę aktywów petrochemicznych oraz rozwój badań nad technologiami. „W ciągu najbliższych kilku lat będziemy nadal przeznaczać średnio 6,8 mld złotych rocznie na inwestycje” - zdeklarowała Patrycja Klarecka, członek zarządu ds. sprzedaży detalicznej PKN Orlen.

Zakończyły się renegocjacje rozszerzenia wzoru świadectwa zdrowia dla mięsa drobiowego i produktów z drobiu, wywożonych do Republiki Kuby. Od 28 czerwca zakłady sektora mięsa drobiowego zatwierdzone do eksportu na Kubę będą mogły wysyłać na wskazany rynek mięso mielone, surowe wyroby mięsne, produkty mięsne i MOM.

Potwierdzono kolejny przypadek afrykańskiego pomoru świń w województwie warmińsko-mazurskim. Tym razem w gminie Olecko. To już dziesiąte ognisko ASF w Polsce w tym roku. 

Minister środowiska Henryk Kowalczyk oraz minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczyli dziś we wspólnej konferencji prasowej dotyczącej realizacji ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie. W jej trakcie podpisano również porozumienie pomiędzy wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej a Krajową Stacją Chemiczno-Rolniczą w Warszawie.

1 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Owoców. Sprawdźcie, dlaczego warto o nich pamiętać w codziennej diecie.

Komitet Monitorujący PROW 2014-2020 pozytywnie zaopiniował propozycję zmian m.in. w zakresie nowego działania Dobrostan zwierząt, w ramach którego rolnikom udzielane będzie wsparcie za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad obowiązkowe normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa. 

Nastały bardzo trudne dni dla rolników i hurtowników. Przedłużająca się susza i rekordowe upały spowodowały spadki podaży i jakości oferowanych na Rynku krajowych owoców i warzyw. Ceny również ulegają dużym wahaniom z powodu nieregularności podaży i popytu. Jak jest na Rynku Hurtowym Bronisze? Mamy komentarz do aktualnej sytuacji.

Na podstawie nowych przepisów na rynek Unii Europejskiej będą mogły być wprowadzane tylko te nawozy i produkty nawozowe, które spełniają unijne wymogi w zakresie jakości i bezpieczeństwa.

Od 1 lipca 2019 r. program „Rodzina 500+” obejmuje wszystkie dzieci w rodzinie – również pierwsze i jedynaków. Od dziś można także składać online wnioski o świadczenie - przypomina Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Drugi dzień na Targach AGROTECH w Minikowie wyglądał tak. Zobacz fotorelację z wydarzenia!

Z wypiekami na twarzach śledzimy prognozy pogody pokazujące coraz bardziej ,,czerwone'' mapy z coraz wyższą temperaturą. A jednak wysokie temperatury latem w Polsce to sprawa całkowicie normalna.

Rolnicy z wielu obszarów naszego kraju zmagają się z suszą. Komunikat odnośnie do wystąpienia warunków suszy za okres 21 kwietnia – 20 czerwca przygotował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowego Instytutu Badawczego. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych twierdzi, że jest on krzywdzący i przedstawia dowody. 

Koalicja Klimatyczna przedstawiła raport, w którym odnosi się do problemu naszego kraju z coraz większymi suszami. Wraz ze zmianą klimatu rośnie częstość ich występowania, a co za tym idzie także straty. Odczuwają to nie tylko mieszkańcy wsi, ale tez miast. Pogarszająca się sytuacja ekonomiczna rolników przyczynia się do wzrostu żywności cen. 

Kiedyś polskie browary wprowadziły piwa bezalkoholowe, żeby reklamować swoje produkty w mediach. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Teraz producenci widzą w tym szansę na rozwój biznesu. Jest jednak problem: ten rodzaj piwa wymaga najlepszej jakości chmielu. 

W dniach 29-30 czerwca na terenie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie odbywają się Targi AGRO-TECH 2019. W uroczystym otwarciu wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Od wtorku rolnicy z południowej Wielkopolski i Dolnego Śląska rozpoczęli żniwa. Jak zawsze, pierwszy pod kombajny poszedł jęczmień ozimy.

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina o obowiązujących ograniczeniach w stosowaniu środków ochrony roślin zawierających w swoim składzie substancję czynną chloropiryfos. Stosowanie środków ochrony roślin niezgodnie z treścią ich etykiet stanowi poważne naruszenie przepisów.

Zarząd Krajowej Izby Rolniczej wystąpił do Premiera RP o zmianę przepisów, aby rolnicy ubezpieczeni w KRUS mieli równe prawa do przejścia na emeryturę jak ubezpieczeni w ZUS. Zdaniem KRIR, takie zróżnicowane prawo jest krzywdzące dla rolników, a także niezgodne z konstytucją. 

W Senacie rozpatrzono ustawę o oznakowaniu produktów wytworzonych bez wykorzystania organizmów genetycznie zmodyfikowanych jako wolnych od tych organizmów, uchwaloną przez Sejm z inicjatywy rządu. Reguluje ona zasady znakowania żywności i pasz jako wytworzonych bez GMO. 

W dniach 29-30 czerwca  na terenie Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyły się Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe AGRO-TECH 2019. Nasza redakcja była na miejscu i przygotowała dla Was specjalną relację. 

 

Przypominamy, że do 1 lipca 2019 r. ARiMR przyjmuje wnioski na "Restrukturyzację małych gospodarstw", finansowaną z PROW 2014-2020. Sprawdź szczegóły. Zobacz, czy możesz ubiegać się o wsparcie!

25 czerwca był ostatnim dniem, w którym rolnicy mogli składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich za 2019 r. ARiMR przygotowała małe podsumowanie. Sprawdź!

Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyjął założenia do realizacji programu priorytetowego "Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie". Szczegóły dotyczące terminów, składania i rozpatrywania wniosków zostaną określone w naborach opublikowanych na stronie internetowej właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.  

 

W województwie warmińsko-mazurskim w gminach Burdy (powiat węgorzewski) i Bartoszyce (powiat bartoszycki) potwierdzono dwa nowe ogniska afrykańskiego pomoru świń – informuje w komunikatach Główny Lekarz Weterynarii. 

Nie stwierdzono obecności organizmów genetycznie modyfikowanych podczas kontroli przeprowadzanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa w ubiegłtym roku. Kontrolą objęto uprawy kukurydzy, rzepaku jarego, ozimego i soi. 

27 czerwca 2019 r. w Starym Polu odbył się Dzień Pola Krajowej Spółki Cukrowej "Polski Cukier" S.A. Wydarzenie jest świętem plantatorów i pracowników KSC, współorganizowanym przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

Rolnicy nas informują, a Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa potwierdza: na dużym obszarze Polski uprawom pszenicy zagraża septorioza plew.

Dolnośląska Izba Rolnicza złożyła wniosek do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o podjęcie wszelkich możliwych działań, aby niezagospodarowane działki z Zasobu KOWR były utrzymane w należytym stanie, m.in. poprzez ich regularne wykaszanie.

Już w przyszłym tygodniu w gmachu resortu rolnictwa odbędzie się Debata Przedżniwna. Będzie ona poświęcona aktualnej sytuacji na rynku zbóż i rzepaku.

Ta kampania ma za zadanie przybliżyć potrzebę zwiększenia spożycia owoców – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski, który wspólnie z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem przedstawiał zalety polskich borówek, porzeczek i malin.

Prace zabezpieczające w 206 wyrobiskach we wschodniej części Kopalni Soli „Wieliczka” oraz w dwóch zabytkowych podziemnych komorach pozwoliły ustabilizować struktury tego unikatowego zakładu wydobywczego soli oraz związanego z nim górotworu. Działania naprawcze trwały przeszło 10 lat przy istotnym wsparciu finansowym Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który na dwa górnicze projekty przekazał łącznie niemal 37 mln zł dotacji ze środków krajowych. 

Meteorolodzy zapowiadają falę rekordowych upałów. W Polsce szczególnie gorąco ma być dziś, ale naszych zachodnich sąsiadów czeka kilka bardzo upalnych dni.

Przypominamy, że tylko do 1 lipca 2019 r. oddziały regionalne ARiMR przyjmują wnioski o wsparcie od młodych rolników chcących samodzielnie rozpocząć gospodarowanie. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020. 

Okazuje się, że tylko kilkanaście procent właścicieli gospodarstw rolnych zawiera umowy ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Jak to zmienić? Odpowiedzi na to pytanie szukano podczas debaty w Najwyższej Izbie Kontroli.

Polscy rolnicy i organizacje rolnicze sprzeciwiają się umowie o wolnym handlu Unii Europejskiej z krajami Mercosur. Według nich umowa ta ma znacząco wpłynąć na polski rynek rolniczy. Komisja Europejski dąży do podpisania skrajnie niekorzystnej umowy – informuje Instytut Gospodarki Rolnej. 

W nietypowej akcji uczestniczyli strażacy z OSP Stara Dąbrowa z woj. zachodniopomorskiego. Strażacy - ochotnicy zaganiali bowiem byki, które zrobiły sobie prawdziwą corridę w okolicznych domostwach.

Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych udostępnił wszystkim zainteresowanym wykaz producentow ekologicznych, aktualny na dzień 31 grudnia 2018 r. Chcesz wiedzieć więcej, złóż wniosek do IJHARS. 

Przypominamy, że tylko do 28 czerwca 2019 r. rolnicy, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi lub wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) będą mogli składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy.

Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju w celu ułatwienia rolnikom decyzji o wyborze odmiany rzepaku, porównało 19 odmian populacyjnych i 65 odmian mieszańcowych spośród znajdujących się aktualnie w Krajowym Rejestrze Odmian Roślin Uprawnych. Jakie odmiany znalazły się w rankingu?

W ciepłe, słoneczne, letnie dni coraz częściej możemy spotkać na naszej drodze niebezpieczny barszcz Sosnowskiego. Niestety, zwykle nie dość, że nie wiemy, jak wygląda ta roślina, to jeszcze nie zdajemy sobie sprawy, iż stanowi ona poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. 

W sobotę w Jastrzębiu-Zdroju doszło do podpisania listu intencyjnego między Browarem Jastrzębie a spółką Polski Eko Chmiel SA. Firmy zobowiązały się do współpracy w produkcji piwa na bazie polskich odmian chmielu bez szkodliwych związków WWA oraz opracowania receptury i produkcji piwa bezalkoholowego opartego na czystym chmielu. 

 

Trzy grupy producentów rolnych z województwa kujawsko-pomorskiego mogły dokonać zakupu maszyn rolniczych lub zlecić prace budowlane po znacznie zawyżonej wartości. Proceder miał doprowadzić do zwiększenia dofinansowania o kwotę ponad 11 milionów złotych. 

Samorząd rolniczy przekazał swoją opinię w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą pracownikom jednostek doradztwa rolniczego. 

Rolniku, spiesz się. Jeszcze tylko dziś (25 czerwca) masz czas na złożenie wniosku o przyznanie dopłat z tytułu wykorzystania materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany do siewu lub sadzenia.

Chodzi o to, by ze zgłoszeniem strat spowodowanych przez suszę zdążyć przed żniwami. Dlatego też  rolnicy z Wielkopolski, jednego z regionów najbardziej dotkniętych suszą, powinni się spieszyć ze zgłaszaniem strat suszowych.

Komisja Europejska zatwierdziła 12 czerwca 2019 roku, przygotowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, „Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa w Polsce na lata 2020-2022”. Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć pszczelarze?

Rozpoczęły się wakacje. Wszystkim nam powinno zależeć na tym, aby były bezpieczne. Z tego powodu prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wystosowała do rodziców list przypominający o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa. 

Jak informuje Wojewódzka Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Katowicach, od 28 lipca 2018 roku, w oparciu o ustawę o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych , wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa przeprowadza kontrole zgodności prowadzonych upraw z przepisami tej ustawy.

Od 26 czerwca 2019r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące m.in. zasad nabywania nieruchomości rolnych przez osoby nie będące rolnikami. Zobacz, o jakich zmianach musisz wiedzieć!

Susza w lasach jest problemem nie tylko dla turystów, ale przede wszystkim dla rolników. Rozpoczęte właśnie wakacje to czas, gdy turystom zdarza się zaprószyć ogień, a konsekwencje tego mogą ponieść także właściciele okolicznych pól.

Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk organizuje konkurs ,,Moja SMART wieś''. ,,Smart village - Inteligentna wieś" to koncepcja rozwoju obszarów wiejskich. Inteligentna, zrównoważona i innowacyjna wieś, która wykorzystuje nowoczesne technologie w celu poprawy jakości i poziomu życia jej mieszkańców nie musi pozostawać jedynie w sferze wymysłów futurystów.

Rusza XVIII edycja Programu Stypendiów Pomostowych dla studentów I roku. Zdolni i ambitni maturzyści, pochodzący z małych miejscowości i niezamożnych rodzin, którzy w roku akademickim 2019/2020 rozpoczną studia dzienne na I roku, mogą uzyskać stypendia w wysokości 500 zł miesięcznie. Będą one wypłacane przez 10 miesięcy. Program jest realizowany przy udziale Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Upalna pogoda sprawia, że wielu rolników zauważa, że zboża zaczynają dojrzewać w przyspieszonym tempie. Szczególnie trudna sytuacja jest w centralnej Polsce.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zatrzymali trzy osoby w śledztwie dotyczącym sprawy oszukanych rolników.  Poszkodowanych ma być ponad 100 rolników, na kwotę przekraczającą 3,5 miliona złotych. 

Dwa nowe ogniska ASF u trzody chlewnej stwierdzono w tym tygodniu w województwach warmińsko-mazurskim i lubelskim. To szóste i siódme ognisko ASF w tym roku.Dwa nowe ogniska ASF u trzody chlewnej stwierdzono w tym tygodniu w województwach warmińsko-mazurskim i lubelskim. To szóste i siódme ognisko ASF w tym roku.

Jak informuje CBŚ, w ostatnich dniach doszło do zatrzymania 13 osób, które dopuściły się oszustwa, polegającego na kupnie cukru przemysłowego i sprzedaży go jako spożywczego.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa po raz drugi organizuje ogólnopolski konkurs fotograficzny. Celem Konkursu „Polska smakuje” jest promowanie produktów rolnych i żywnościowych, w tym szczególnie ekologicznych, tradycyjnych i regionalnych.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi serdecznie zaprasza na regionalne spotkania konsultacyjne Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa 2030. Będą one stanowiły forum dyskusji o docelowym kształcie strategii.

Jesienią uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich i miast do 20 tys. mieszkańców czeka wyjątkowa przygoda! Bezpłatne zajęcia w ramach „Zupełnie innej lekcji przyrody” to nie tylko badania prowadzone za pomocą nowoczesnych mikroskopów, ale także lekcje w terenie w malowniczym Wolińskim Parku Narodowym i na jednej z najpiękniejszych plaż w kraju. Zapisy trwają do 15 lipca br. 

Europejska polityka rolna wymaga zrównoważenia pod względem środowiskowym i społecznym oraz szerokiej debaty publicznej. Taka zmiana jest możliwa pod warunkiem, że unijne fundusze wspierać będą przede wszystkim te gospodarstwa, zwłaszcza małe i średnie, które dbają o naturę, produkują zdrową żywność i utrzymują wartościowe miejsca pracy. To kluczowe wnioski „Atlasu rolnego”, przedstawionego przez Fundację im. Heinricha Bölla w Warszawie i Instytut na rzecz Ekorozwoju. 

Jakie zalety ma omłot przy użyciu pojedynczego rotora? Jak uzyskać najlepszą jakość zbieranego materiału siewnego? Czy można zminimalizować koszty eksploatacyjne podczas żniw? – to tylko niektóre z pytań, na które marka Case IH odpowiada na nowej stronie internetowej dedykowanej kombajnom serii Axial-Flow®. Strona dostępna jest pod adresem www.axialflow.pl.

Jesteśmy w wyjątkowym momencie rozwoju. Rozwija się polska gospodarka. Polskie rolnictwo jest na dobrej drodze – stwierdził minister Jan Krzysztof Ardanowski, który podsumował swoją pracę w pierwszą rocznicę objęcia urzędu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przypominamy, że w dniu 30 czerwca 2019 r. upływa termin składania Informacji o nabyciu surowca tytoniowego przez pośredniczące podmioty tytoniowe. Formularz do pobrania znajdziesz w treści artykułu. 

Zwycięzcami etapu krajowego konkursu Fundacji WWF Polska na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego są państwo Marta i Tadeusz Żerańscy z województwa mazowieckiego, którzy prowadzą ekologiczne gospodarstwo w sposób przyjazny środowisku morskiemu, czyli w sposób ograniczający odpływ azotu i fosforu do wód.

Środki ochrony roślin na celowniku służb i inspekcji. Rekordowy wynik – 92 tony nielegalnych środków. Oto efekty przeprowadzonej przez EUROPOL operacji „Srebrny topór”.

O potrzebie rozwijania spółdzielczości w sektorze rolno-spożywczym dyskutowano w Centralnej Bibliotece Rolniczej. − Cieszę się z tego dzisiejszego spotkania. Mam nadzieję, że przybliży ono polskim rolnikom, po raz kolejny, doświadczenia innych krajów związane z rozwojem spółdzielczości w Europie – powiedział obecny w CBR minister Jan Krzysztof Ardanowski.

W innowacyjne pomysły wyhodowania mięsa w warunkach laboratoryjnych w oparciu o komórki pobrane od zwierząt inwestują już  światowe koncerny mięsne. Sprawdźmy, o co dokładnie chodzi?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już przyjmuje wnioski o udzielenie wsparcia finansowego z tytułu czasowego wyłączenia gospodarstwa z produkcji drobiu na skutek zastosowania przepisów weterynaryjnych w związku z wystąpieniem ptasiej grypy.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wydał najnowszy komunikat, w którym potwierdza suszę rolniczą w Polsce. Obecnie objęła ona obszar aż dziewięciu województw. 

Blisko 400 przedstawicieli najważniejszych podmiotów skupionych wokół polskiego rynku żywności konwencjonalnej i ekologicznej wzięło udział w pierwszym Kongresie Rolnictwa i Żywności Ekologicznej ECO FOOD 360, którego organizatorem był Carrefour Polska.

Wystąpiłem do Ministra Finansów o przesunięcie środków w budżecie resortu, ze skutkami na lata następne, na podwyżki dla pracowników inspekcji weterynaryjnej – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Gminy, które ucierpiały podczas majowych podtopień, otrzymają kolejne wsparcie ze strony rządu. Pomoc będzie dotyczyła tych jednostek samorządu z Małopolski, Podkarpacia i Świętokrzyskiego, które borykają się z problemem wyjątkowo dużej liczby komarów. Rząd uruchomi na ten cel środki finansowe z rezerwy ogólnej - poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wizja Zero to szereg działań wokół bezpieczeństwa, zdrowia i dobrostanu. Do międzynarodowej kampanii popularyzującej „Wizję Zero” przystąpiliśmy w ubiegłym roku. – tymi słowami sekretarz stanu Szymon Giżyński otworzył w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi konferencję inaugurującą Strategię Wizji Zero.

Obecna pogoda sprzyja występowaniu mszyc na pszenicy ozimej i jęczmieniu. Mogą żerować aż 3 gatunki mszyc.

Czy Koła Gospodyń Wiejskich mogą sprzedawać swoje własne produkty, gdzie szukać źródeł dofinansowania działalności kół czy pomysłów na ich promocję. To wybrane zagadnienia, jakie poznają uczestnicy bezpłatnych szkoleń realizowanych w ramach operacji „Lokalne, regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich”. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 lipca br. 

 

Zapraszamy na XLII edycję Targów Rolno-Przemysłowych AGRO-TECH 2019 w Minikowie oraz XX Regionalną Kujawsko-Pomorską Wystawę Zwierząt Hodowlanych, które odbędą się w dniach 29-30 czerwca 2019 r.

Rozpoczęła się już dziewiętnasta edycja ogólnopolskiego Konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów” na najlepszy regionalny i tradycyjny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i tradycyjną.

Michał Kołodziejczak, lider AGROunii, zapowiedział utworzenie partii politycznej „Prawda”. Ugrupowanie polityczne ma wystartować w jesiennych wyborach do parlamentu. 

Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS wraz z Krajowym Związkiem Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej przygotowali dla hodowców ulotkę, jak nie dopuścić wirusa ASF do swoich stad.

Przypominamy, że do 25.06.2019 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o  przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Egzotyczne kleszcze-giganty z rodzaju Hyalomma zaobserwowano w Hesji (okolice Frankfurtu) i Dolnej Saksonii (rejon Hanoweru). Czy mogą pojawić się również w Polsce?

Już we wrześniu z pól zebrany zostanie pierwszy całkowicie czysty chmiel, uprawiany na nowoczesnych konstrukcjach, które nie szkodzą człowiekowi ani glebie. Niestety, w większości polskich chmielników korzysta się jeszcze z drewnianych słupów pokrytych szkodliwym impregnatem. 

 

12 czerwca br. w Orłowie, koło Nowego Dworu Gdańskiego (woj. pomorskie), odbyły się kolejne Dni Pola CIECH Sarzyna. Największy polski producent środków ochrony roślin zaprezentował rolnikom, dystrybutorom oraz przedstawicielom mediów z branży rolniczej skuteczne rozwiązania stosowane w głównych uprawach polowych w Polsce - pszenicy ozimej i jarej, jęczmieniu jarym, kukurydzy oraz rzepaku ozimym.

Wraz z ciepłą pogodą w uprawach ziemniaków i pomidorów pojawiły się stonki. W przypadku niewielkich upraw warto je zwalczać mechanicznie.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o potwierdzeniu 5 ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2019 r. Choroba wystąpiła na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Kasa informuje, że Uchwałą Nr 6 Rady Ubezpieczenia Społecznego Rolników z dnia 4 czerwca 2019 r. została ogłoszona wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w III kwartale 2019 r.

Rozpoczęła się piąta edycja Europejskiej Nagrody Natura 2000, która każdego roku honoruje czołowe osiągnięcia z dziedziny ochrony przyrody. Sprawdźcie szczegóły. 

Główny Inspektorat Sanitarny wydał specjalny komunikat, w którym informuje o zagrożeniach ze strony komarów oraz radzi, jak się przed nimi chronić. Sprawdźcie koniecznie!

 

Na wyższą pomoc mogą liczyć grupy, które decyzję o przyznaniu pomocy otrzymają po 12 czerwca 2019 r. Łącznie wsparcie może wynieść nawet do 500 tys. euro. 

Spółka Polski Eko Chmiel SA z dniem 11 czerwca rozpoczęła kontraktację chmielu u polskich plantatorów. Spółka nie zdradza szczegółów finansowych oferty, ale wiemy, że kontraktacje obejmują wszystkie odmiany chmielu u prawiane w Polsce, a propozycje kontraktowe zawierają również modernizację chmielników, bioremediację gruntów plantacji oraz dostosowanie w kolejnych latach do nowych regulacji unijnych dotyczących czystości od substancji WWA (rakotwórczych składników preparatów wykorzystywanych w impregnacji słupów chmielników).

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Inspekcji Weterynaryjnej 10 czerwca poinformował o zaostrzeniu protestu. Dziś doszło do zapowiadanej blokady dróg w pięciu województwach. 

Zwykle o tej porze roku ceny bydła szły w górę, teraz jest inaczej. Podaż jest duża, a słaby eksport już przełożył się na krajowym rynku wołowiny. 

Na terenie gospodarstwa zajmującego się hodowlą norek amerykańskich w Lubiczu Dolnym ktoś otworzyły klatki  ze zwierzętami. Część z nich uciekła, a pozostawione młode mogą zginąć. Policja prosi o pomoc.

Inwestycje związane z zaopatrzeniem w wodę oraz odprowadzeniem i oczyszczeniem ścieków – obsługujące gospodarstwa domowe lub agroturystyczne oraz obiekty użyteczności publicznej – na obszarach poza granicami aglomeracji wymienionych w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK) będą wspierane w nowym programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin przeprowadziło ogólnopolskie badanie, którego celem było sprawdzenie wiedzy Polaków na temat pszczół. Niestety, nie jest dobrze...

Powracamy do skomplikowanej historii stada krów z Deszczna. Przypominamy, że Główny Lekarz Weterynarii na polecenie Ministra Rolnictwa podjął decyzję o utrzymaniu ich przy życiu. W związku z tym w stosunku do zwierząt zostaną podjęte działania rekomendowane przez Radę Sanitarno-Epizootyczną. 

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski 10 czerwca br. uczestniczył w konferencji pt. „Ocena sytuacji rynku zbożowego w Polsce z uwzględnieniem uwarunkowań zewnętrznych”, która odbyła się w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – Państwowym Instytucie Badawczym w Radzikowie.

Upał i brak dostępu do wody to prawdziwy dramat. Spotkało to kilka dni temu mieszkańców Skierniewic. W kranach było sucho, prezydent miasta zwołał sztab kryzysowy, a wodę dla dowożono w cysternach. Dlaczego tak się stało?

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przygotowała wyjątkowy kurs e-learningowy dla dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”.

Dziś została powołana Rada Programowa Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi. Bardzo się cieszę, że przewodzi jej poseł do Parlamentu Europejskiego, premier Beata Szydło – poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas briefingu zorganizowanego po pierwszym posiedzeniu Rady Programowej nowej instytucji kultury.

Nie tylko ludzie cierpią z powodu upałów. Gorąca pogodę źle znoszą także zwierzęta hodowlane i gospodarskie. Pamiętajmy więc o nich w te gorące dni.

Powstał pierwszy w Polsce portal, który ma połączyć osoby uprawiające owoce i te, które chętnie przyjadą zebrać trochę owoców dla siebie - z możliwością kupienia ich po niższej cenie.

Analitycy bankowi szacują, że w tym sezonie zbiory rzepaku w Unii Europejskiej będą znacznie mniejsze niż w latach poprzednich.

Krajowa Stacja Chemiczno Rolnicza w Warszawie poinformowała, do czego będą przysługiwać dopłaty  w związku z planowanym uruchomieniem programu priorytetowego pt.: ,,Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie''.

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) zaplanował w całej Polsce imprezy  popularyzujące uprawę gatunków roślin bobowatych grubonasiennych i soi.

Rolnictwo to niezwykle ważna gałąź polskiej gospodarki i jest fundamentem naszego bezpieczeństwa żywnościowego - mówił prezydent Andrzej Duda podczas gali AgroLigi 2018.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski oraz podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki spotkali się z przedstawicielami uniwersytetu stanowego Texas A&M University.

Jak wyglądała sprzedaż przyczep rolniczych w Polsce wg danych CEPiK w maju 2019? Sprawdźmy!

25 lat ARiMR2019-06-09 25 lat ARiMR

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już od 25 lat wspiera przemiany na polskiej wsi.

Według raportu rocznego programu Copernicus (Copernicus Market Report), obrazowanie satelitarne, realizowane w ramach programu obserwacji naszej planety, odpowiadało w 2018 roku nawet za 80 proc. danych dotyczących naszej atmosfery. 4 na 5 powodzi w Europie było monitorowanych za pomocą satelitów, a aplikacje oparte na danych z kosmosu dla rolnictwa w niektórych regionach Starego Kontynentu powodowały znaczące zmniejszenie zużycia wody, nawozów i pestycydów. 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom hodowców Centrum Genetyczne PFHBiPM opracowało indeks ekonomiczny (IE). Obecnie trwają przygotowania do udostępnienia tego użytecznego narzędzia wszystkim zainteresowanym - informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że do końca maja w biurach powiatowych złożono wnioski o przyznanie pomocy dla kół gospodyń wiejskich na kwotę 17 665 000,00 zł.

Przedstawiamy dane dotyczące sprzedaży ciągników wg CEPiK w maju 2019.

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej twierdzi, że majowe przymrozki poczyniły większe szkody w sadach niż się na początku spodziewano. Masowe osypywanie się zawiązków jest powszechne i dotyczy niemal wszystkich rejonów w naszym kraju i niemal wszystkich gatunków.

Na Rynku Hurtowym Bronisze trwa szczyt sezonu truskawkowego. Jakie owoce i warzywa cieszą się obecnie największym zainteresowaniem kupujących? 

Co prawda pierwsze miody już są zebrane, ale pszczelarze mówią, że wydajność z uli nie jest duża. Skup w zakładach przetwórczych jeszcze się nie zaczął, jak narazie trwają przymiarki cenowe.  

W polskich gospodarstwach jest coraz bezpieczniej, odnotowuje się również mniej nieszczęśliwych wypadków. BHP w rolnictwie promuje też XVII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Komisje wybierają obecnie laureatów regionalnych zmagań.

Od kilku dni mamy idealną pogodę dla kukurydzy. Po chłodnym, ale deszczowym maju w glebie jest nadal sporo wody. A temperatura jest dla kukurydzy wprost wymarzona.

W pasiece Pana Marka Dudka, w okolicy Serocka, doszło do bestialskiego czynu. Nieznany sprawca wlał do czterech uli piankę montażową. Pszczoły nie miały szans...zginęło ich około 250 tys.

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU), zaprasza wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w imprezach popularyzujących uprawę gatunków roślin bobowatych grubonasiennych i soi. 

Pogoda sprzyja, więc truskawki szybko dojrzewają. Jednak na dobre zbiory mogą liczyć tylko ci, którzy nawadniają uprawy. W zakładach przetwórczych właśnie ruszył skup truskawek. Sparwdźmy, jakie ceny oferują plantatorom.

W tym roku w Janowie Podlaskim odbędzie jubileuszowa aukcja Pride of Poland. Minister rolnictwa zdradza szczegóły.

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie nowego ogniska afrykańskiego pomoru świń na Lubelszczyźnie. Na tym terenie ASF pojawił się po raz pierwszy w tym roku.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wydał najnowszy komunikat, w którym potwierdza, że na terenie Polski występuje susza rolnicza. 

Prezydent Duda podpisał ustawę zmieniającą zasady nabywania ziemi rolnej. Co się zmieni? 

Zakończył się sezon zbioru winniczków, teraz czas na podsumowanie i ostatnie dostawy świeżego towaru. 

Niepozorny budynek w okolicy Gródka, w województwie podlaskim, skrywał potężną bimbrownię. O skali procederu świadczą znalezione na miejscu 23 tony cukru, który miał zostać użyty do produkcji alkoholu. 

"To jeden z najważniejszych dokumentów dotyczących rozwoju obszarów wiejskich na najbliższe 10 lat" – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski przedstawiając wspólnie z podsekretarzem stanu Ryszardem Zarudzkim „Strategię Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030”. 

Polska Akademia Nauk Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa organizuje konkurs na najciekawszą pracę, pokazująca jak twoja wieś stała się inteligentna. Zobacz szczegóły. 

Jak informuje "Nasz Dziennik", nawet 25 proc. rynku środków ochrony roślin w Europie Północno-Wschodniej to nielegalne podróbki. Takie zatrważające dane przekazała Krajowa Administracja Skarbowa.

 

Wnioski o przyznanie płatności rolnicy musieli złożyć w dniach od 15 marca do 31 maja 2019 r. A do kiedy można dokonywać zmian we wnioskach?

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne w celu oceny i przeglądu zasad dotyczących pomocy państwa w rolnictwie, obszarach wiejskich i leśnictwie. Jak wiadomo, ustanowiono szczególne ramy zasad pomocy państwa dla rolnictwa, leśnictwa i obszarów wiejskich.

Carrefour Polska startuje z nową odsłoną kampanii Act For Food. Tym razem sieć promuje produkty ekologiczne z gwarancją najniższej ceny prezentując nowy, dziewiąty już konkret „BIO na zdrowie”. Kampania koncentruje się na działaniach edukacyjnych dla klientów oraz współpracy z influencerami, a także ekspertem merytorycznym kampanii – prof. dr hab. Ewą Rembiałkowską, ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Główny Urząd Statystyczny opublikował opracowanie "Wiosenna ocena stanu upraw rolnych i ogrodniczych w 2019 r." Szacuje w nim wstępnie, że w bieżącym roku powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi jest większa od ubiegłorocznej i wynosi ponad 7,2 mln ha (zwiększenie o ok. 2%). Co ważne, zboża są w dobrej kondycji i plony powinny być zadowalające.

ARiMR przyjmuje wnioski na "Restrukturyzację małych gospodarstw" finansowaną z PROW 2014-2020. Sprawdź szczegóły. Zobacz, czy możesz ubiegać się o wsparcie!

W dniach 30-31 maja br. minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski towarzyszył prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie podczas oficjalnej wizyty w Republice Azerbejdżanu. Szef resortu rolnictwa podpisał ważne porozumienie o współpracy.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa informuje o nowych zagrożeniach fitosanitarnych dla Polski. Zapoznaj się z raportem.

Corteva Agriscience finalizuje odłączenie się od DowDuPont, stając się tym samym wiodącą, niezależną, globalną firmą specjalizującą się w rolnictwie.

Naoczne zapoznanie się ze specyfiką pracy poszczególnych maszyn rolniczych jest najlepszym sposobem na dobór odpowiedniego sprzętu dla potrzeb danego gospodarstwa oraz na poznanie wielu nowinek technicznych. Z takiego założenia wyszło blisko 40 tys. zwiedzających, którzy pojawili się 25-26 maja na wystawie Zielone AGRO SHOW 2019 na lotnisku Ułęż na Lubelszczyźnie. 

Najpierw brak wody, później przymrozki, teraz nadmiar opadów. Trawy i rośliny paszowe wciąż mają pod górkę tej wiosny. Niełatwo mają też hodowcy zwierząt, bo dodatków paszowych na rynku jest coraz mniej. 

Polska Izba Mleka informuje, że pierwszy zakład mleczarski pomyślnie przeszedł proces certyfikacji „Bez GMO”. Certyfikat wręczono Prezesowi Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piątnicy – Panu Zbigniewowi Kalinowskiemu.

Rząd przystępuje do Programu Cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury. Wszystkie będą mieć dostęp do szybkiego Internetu. Pierwsze zostaną przyłączone jeszcze w tym roku - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Nawet 8 złotych za kilogram kosztują polskie, młode ziemniaki w sklepach. Dla wielu chętnych na ten rarytas jest to cena zaporowa.

Naczelna Rada Łowiecka przedstawiła swoje stanowisko w sprawie udziału nieletnich w polowaniach. Myśliwi apelują o zmianę prawa.

Jak informuje Rynek Hurtowy Bronisze, obecnie obserwujemy wyhamowanie wzrostu cen na ubiegłoroczne warzywa krajowe i importowane. Eksperci uspokajają również klientów, że warunki pogodowe nie mają na razie większego wpływu na podaż, a przez to na ceny na Rynku Hurtowym Bronisze.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Krajowym Punktem Kontaktowym Projektów Badawczych Unii Europejskiej zachęca do udziału w międzynarodowym spotkaniu brokerskim, BioHorizon SC2 and KET-B Brokerage Event w obszarze 2. Wyzwania Społecznego (SC2): „Bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważone rolnictwo i leśnictwo, badania mórz i wód śródlądowych oraz biogospodarka”, które odbędzie się dnia 3 lipca br. w Brukseli.

Nie ma szczęścia kukurydza w tym roku. Deszczowy, ale chłodny maj spowodował, ze uprawy w wielu regionach są opóźnione w stosunku do średniej wieloletniej. Na dodatek pogoda zaczęła sprzyjać ploniarce zbożówce, która rozpoczęła żerowanie na kukurydzy.

Rozpoczyna się wielkie badanie rolne. W dniach od 1 czerwca do 10 lipca 2019 r. na terenie całej Polski zostaną przeprowadzone badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Rolnicy będą wypełniać ankiety, odbierać telefony, albo osobiście rozmawiać z ankieterami Głównego Urzędu Statystycznego. Wszystko po to, by dowiedzieć się, w jakim miejscu jest obecnie polskie rolnictwo.

Szarek komośnik to bardzo groźny szkodnik buraka cukrowego. Do tej pory występował głównie na wschodzie i południu Polski, jednak teraz dotarł już do województwa wielkopolskiego. Czy plantatorzy z pozostałych części kraju powinni obawiać się inwazji tego szkodnika?

KRUS przypomina, że od 1 czerwca 2019 r. zmieniają się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych.

„Dzień Dziecka w skansenie” należy do najstarszych i cieszących się największą popularnością imprez plenerowych organizowanych przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Tym razem odbędzie się ona w niedzielę, 2 czerwca.

8 tysięcy świń znajduje się w stadzie, w którym w środę potwierdzone zostało ognisko afrykańskiego pomoru świń w gminie Orla na Podlasiu. To największe ognisko do tej pory w Polsce.

Nowalijki – jeść czy może lepiej nie? Często spotykanym stwierdzeniem jest to, że są one niezdrowe, uprawiane w nieodpowiednich warunkach – przede wszystkim sztucznie i nadmiernie nawożone i przez to niebezpieczne dla zdrowia. Do tego nie posiadają zapachu ani smaku, co powoduje, że wydają się być dalekie od sezonowego oryginału. Jak jest w rzeczywistości i czy możemy jeść je bez obaw? Czy w produkcji nowalijek obecnie stosowane są jakieś nowe metody uprawy, które sprawiają, że są one zdrowsze i smaczniejsze? A może jednak nic się nie zmieniło od lat?

17 obszarów zapowietrzonych w Małopolsce, w tym dwa w Krakowie. Zgnilec amerykański atakuje pszczoły. Oznacza to, że trzeba zniszczyć całe ule, w których występuje choroba. Pszczelarze już liczą starty, bo z powodu zimnej i mokrej wiosny w wielu pasiekach nie udało się jeszcze zabrać miodu. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Janem Pinkasem zachęcali do kupowania i spożywania w sezonie polskich truskawek i innych owoców miękkich. 

Na dziedzińcu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Jan Krzysztof Ardanowski posadził lipę miododajną.

25-26 maja br., po raz czwarty w Ułężu i po raz osiemnasty w historii, obyła się wystawa maszyn rolniczych Zielone AGRO SHOW. Organizatorem wystawy jest Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. To największe w kraju wydarzenie przeznaczone przede wszystkim dla rolników uprawiających rośliny zielonkowe, hodowców bydła i producentów mleka.

Już 1 czerwca br. rusza nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych. Sprawdzamy, jak dostać pieniądze od ARiMR.

Tydzień temu w gminie Giżycko w woj. warmińsko-mazurskim zostało wykryte ognisko ASF w stadzie liczącym ponad 1700 świń. Zwierzęta zostały ubite i zutylizowane. Co z innymi świniami żyjącymi w pobliżu?

Już od jutra ARiMR przyjmować będzie wnioski od młodych rolników, którzy chcą samodzielnie rozpocząć gospodarowanie. 

Ogłoszono drugą edycję konkursu "Lubuska Odnowa Wsi". To otwarty konkurs ofert na wsparcie w 2019 roku realizacji zadania publicznego Województwa Lubuskiego w ramach działania Lubuska Odnowa Wsi na rzecz rozwoju obszarów wiejskich w województwie lubuskim.

Jak informuje Główny Lekarz Weterynarii sprawa dziko żyjącego stada krów w Deszcznie nie jest prosta. Co będzie dalej? 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina o zbliżającym się terminie na złożenie w Kasie zaświadczenia albo oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Chiński popyta napęsza europejski rynek świń. 

Zarząd KRIR na wniosek samorządu rolniczego, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o przeanalizowanie w trybie nadzoru procedur kontrolnych ARiMR.

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował, że w dniach od 13 do 19 maja 2019 r. na terenie Polski potwierdzono aż 73 nowe przypadki ASF u dzików. 

Nie mają łatwego życia mieszkańcy południowo-wschodniej Polski, gdzie z powodu ulewnych opadów deszczu wystąpiła powódź.

Ponad 1,7 mln zł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska  w Olsztynie na ochronę upraw i zwierząt hodowlanych przed negatywnymi skutkami poczynań wilków i bobrów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajął się ponownie płatnościami za odstawione płody rolne. Tym razem ponownie została zlustrowana spółka Döhler, jeden z największych podmiotów skupujących owoce i producent koncentratu jabłkowego w Polsce. 

Wilgotna pogoda spowodowała, że licznie pojawiają się szkodniki lubiące ciepło i wilgoć. W taką pogodę pamiętajmy - warto monitorować mszyce w zbożach!

Rada Unii Europejskiej 21 maja przyjęła nowe rozporządzenie o nawozach. Rozporządzenie reguluje normy dotyczące nawozów uzyskiwanych z surowców organicznych lub wtórnych w UE i stwarza nowe możliwości ich produkcji i sprzedaży na dużą skalę.

Minister rolnictwa zapowiedział znakowanie ziemniaków flagą państwa, z którego one pochodzą. Rolnicy pytają: a kiedy pora na oznakowanie mięsa?

Przypominamy, że do 31 maja 2019 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o przyznanie pomocy na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów".

Rolnicy cieszą się z przyjęcia nowego rozporządzenia w sprawie nawozów, mając nadzieję, że pozwoli ono na zmniejszenie stale rosnących kosztów produkcji - informuje Copa Cogeca.

Na przełomie maja i czerwca uruchomione zostaną kolejne nabory wniosków o przyznanie pomocy dla rolników z budżetu PROW 2014-2020. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyznawać premie dla młodych rolników, wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw oraz na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych.

Mimo ostatnio zmiennej pogody i wystąpienia opadów deszczu, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach stwierdził występowanie suszy w czterech województwach w Polsce.

Marka Case IH zaprezentowała nową stronę internetową poświęconą wyłącznie prasom kostkującym, zmienno- i stałokomorowym wszystkich serii.

Rolnicy złożyli już blisko 1,2 mln wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich, ale wciąż ok. 140 tys. gospodarzy nie złożyło dokumentów. Trzeba się spieszyć, bo Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski do końca maja.

Masowe osypywanie się zawiązków jest powszechne i dotyczy niemal wszystkich rejonów w naszym kraju i niemal wszystkich gatunków – informuje Związek Sadowników RP. Przewiduje również, że tegoroczne zbiory owoców będą mniejsze niż rok temu.

Cukinie, kalafiory, fasolka szparagowa – na rynkach pojawia się coraz więcej młodych warzyw krajowej produkcji. Ale ceny… rozgrzewają do czerwoności. Kilogram fasolki kosztował w ostatnich dniach nawet 30 złotych.

W Polsce pojawiła się znów czarna pszczoła, tzw. zadrzechnia fioletowa. To największa pszczoła w naszym kraju. Co ciekawe, nie było jej przez 50 lat. W 2002 r. została uznana za gatunek wymarły. Aż tu nagle taka niespodzianka... 

W dniu 11 czerwca w Warszawie odbędzie się pierwszy Kongres Rolnictwa i Żywności Ekologicznej ECO FOOD 360, którego organizatorem jest Carrefour Polska. Celem wydarzenia jest upowszechnienie wiedzy na temat walorów żywności ekologicznej oraz promocja polskiego rolnictwa ekologicznego. Demokratyzacja żywności ekologicznej wśród polskich konsumentów, jest jednym z priorytetów strategii transformacji żywieniowej realizowanej przez sieć Carrefour na polskim rynku. Kongres został objęty honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim 23 maja 2019 r. odbyło się Forum Kobiet Wiejskich. Inicjatorem tego spotkania był Podkarpacki Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Wojewoda Podkarpacki. 

UE przyjmuje nowe przepisy dotyczące wprowadzania środków nawożących do obrotu na rynku UE. Rada przyjęła rozporządzenie, które harmonizuje normy dotyczące nawozów uzyskiwanych z minerałów fosforanowych oraz z surowców organicznych lub wtórnych w UE i stwarza nowe możliwości ich produkcji i sprzedaży na dużą skalę. Określa też jednolite ograniczenia co do szeregu zawartych w nawozach mineralnych zanieczyszczeń, takich jak kadm.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w spotkaniu z rolnikami w Glinicach. Jednym z tematów rozmów była trudna sytuacja rolników związana z anomaliami pogodowymi, jakie miały miejsce w ostatnich dniach. Szef resortu obiecał pomoc. 

Południowa część Polski walczy z podtopieniami. W wielu miejscach woda wylała się na łąki i pola uprawne, dociera także do gospodarstw i domów. Pierwsza pomoc finansowa już trafia do rolników na Lubelszczyźnie, poszkodowanych w wyniku trąby powietrznej. Całość odszkodowań będzie wypłacona dopiero po oszacowaniu strat.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zorganizował 23 maja Międzynarodowy Dzień Rzepaku Eurorzepak 2019. To międzynarodowa debata przedstawicieli Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Roślin Oleistych, krajowych i europejskich związków branżowych przy udziale rolników i ekspertów w uprawie rzepaku. Gościem wydarzenia był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który odniósł się m.in. do tematu czasowego zezwolenia na stosowanie neonikotynoidów w rzepaku. 

25 maja w Krakowie odbędzie się I Zlot Starych Ciągników. To impreza skierowana do miłośników zabytkowej techniki rolniczej, ale nie zabraknie też atrakcji dla całych rodzin.

W Krajowej Spółce Cukrowej S.A. „Polski Cukier” zakończyła się kampania sokowa. Kampania sokowa to przerób soku gęstego z buraków na cukier. Kampania prowadzona była już w trzech Oddziałach: „Cukrownia Kruszwica”, „Cukrownia Nakło” oraz w „Cukrowni Werbkowice”. 

Podczas posiedzenia Stałego Komitetu UE ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, przegłosowano zmiany, które znoszą ograniczenia związane z ASF w kolejnych gminach położonych na terenie trzech województw w Polsce.

Ponad 1,7 mln zł Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Olsztynie na ochronę upraw i zwierząt hodowlanych przed negatywnymi skutkami poczynań wilków i bobrów. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Zmiany ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych dotyczą wymogu zawierania umów na dostarczanie produktów rolnych.

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych zaprasza na ZIELONE AGRO SHOW 2019. To kolejna już edycja jedynej tego rodzaju wystawy w kraju, w szczególny sposób dedykowanej rolnikom z południowo-wschodniej Polski zajmującym się hodowlą bydła, produkcją mleka i  uprawą roślin zielonkowych. Po raz kolejny gościć będziemy w gminie Ułęż, w województwie lubelskim. 

Prezydent RP Andrzej Duda posumował w Belwederze cykl konferencji pt.: „Perspektywy dla mieszkańców obszarów wiejskich”.

Mamy oficjalną informację! 15 maja 2019 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał czasowe zezwolenie dotyczące stosowania w rzepaku dwóch zapraw opierających się m.in. na jednej substancji czynnej z grupy neonikotynoidów.

Wraz z końcem maja upływa termin składania wniosków w ramach naborów prowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ostatnie dni na złożenie dokumentów mają rolnicy, którzy ubiegają się o dopłaty bezpośrednie, wsparcie na modernizację gospodarstw czy tworzenie grup i organizacji producentów.

KRUS przypomina, jak zgodnie z prawem zawrzeć umowę z pomocnikiem rolnika. Sprawdź koniecznie, jeśli zatrudniasz u siebie takie osoby.

18 maja 2019r. zakończyła się III edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów FLORIANY. Podczas uroczystej Gali Finałowej uhonorowano aż 20 zwycięzców. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył w konferencji poświęconej gazyfikacji w gminie Lisewo w powiecie chełmińskim. Inwestycja budowana jest w ramach ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego „Programu przyspieszenia inwestycji w sieć gazowniczą Polski na lata 2018-2022”. Program realizowany jest przez Polską Spółkę Gazownictwa z Grupy Kapitałowej PGNiG.

20 maja w Toruniu odbyło się spotkanie poświęcone upamiętnieniu ruchów na rzecz powstania „Polskiego Cukru”.

Sady chorują!2019-05-21 Sady chorują!

Sprawdzamy, jak wygląda sytuacja w sadach. Po zimnym początku maja i dużej wilgotności sadownicy nie mają łatwo. 

Grupa robocza rolnictwa ekologicznego działająca w ramach Copa i Cogeca wybrała nowe prezydium. Przewodniczącą została rolniczka z Danii Lone Anderson.

Chłodne, a nawet zimne dwa tygodnie maja spowodowały, że kukurydza wschodziła w stresie termicznym. Kukurydza nie lubi niskich temperatur, dlatego też w wielu miejscach wzeszła... żółta.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o pojawianiu się ogniska afrykańskiego pomoru świń w województwie warmińsko-mazurskim. Z tego powodu wybite zostanie ponad 1700 świń.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z prezydiami wszystkich zespołów tematycznych powołanych w ramach Porozumienia Rolniczego. Celem spotkania było omówienie ich dotychczasowej działalności. 

Pierwsze krajowe truskawki pojawiły się już pod koniec kwietnia, ale sezon rozkręca się bardzo powoli, bo pogoda tym owocom nie sprzyja.

 

W dniach 17-19 maja na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który swoje słowa skierował w stronę hodowców różnych branż.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski poinformował dziś, że firma Eskimos, która podjęła się skupu jabłek uregulowała wszystkie swoje zobowiązania wobec sadowników. – Ta bardzo skomplikowana operacja rynkowa, związana z tragiczną sytuacją w skupie jabłek, została zakończona powodzeniem. Zgodnie ze składanymi obietnicami wszyscy, którzy dostarczyli jabłka otrzymali za nie zapłatę – zapewnił minister.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wspólnie z prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych zaapelowali do rolników o masowy udział w wyborach do samorządu rolniczego, które odbędą się 28 lipca br.

Pod koniec kwietnia KRIR zwróciła się do ministerstwa rolnictwa z pismem w sprawie zmian w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Resort rolnictwa odpowiedział, co z kwestią objęcia upraw traw dotowanymi ubezpieczeniami.

W lubelskiej wsi – Wąwolnica – właściciele stada kur niosek wpadli na ciekawy pomysł. Postawili we wsi jajomat i dzięki niemu usprawnili sprzedaż jaj z własnego gospodarstwa. Urządzenie robi prawdziwą furorę! Sami zobaczcie.

300 mln zł – taką kwotę przez najbliższe trzy lata rząd przeznaczy na wapnowanie gleb. Kto może liczyć na dofinansowanie?

Wraz z nowym rokiem 2019 zakończyły się ostatnie prace związane z uruchomieniem zamówionych przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu modułów zmodyfikowanego zintegrowanego systemu informatycznego zarządzania uczelnią. 

Reprezentacja ARiMR w piłce nożnej zajęła trzecie miejsce w Mistrzostwach Europy Agencji Płatniczych w Piłce Nożnej. Nasza drużyna przegrała tylko jeden mecz.

Na polskie truskawki z upraw polowych będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać, ale na rynku pojawiły się już pierwsze owoce spod osłon. Związek Sadowników RP zachęca do dokonywania świadomych zakupów i wybierania tylko polskich owoców.

Na terenie dziedzińca ministerstwa rolnictwa został zainstalowany specjalny hotel dla pszczół murarek ogrodowych. To element kampanii edukacyjnej prowadzonej wspólnie przez Fabrykę Cukierków „Pszczółka” oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie - „Bee smart – ratujmy pszczoły”.

CIECH Sarzyna, największy polski producent środków ochrony roślin, poszerzył swój portfel produktów o nowy fungicyd – ASKALON® 125 SC. To efektywne rozwiązanie do walki z uciążliwymi chorobami zbóż m.in. z mączniakiem prawdziwym czy septoriozą. Nowy fungicyd jest uzupełnieniem dotychczasowej oferty CIECH Sarzyna w zakresie ochrony zbóż przed chorobami, w skład której wchodzą takie produkty jak TARCZA® ŁAN EXTRA 250 EW i AZOSKAR® 250 SC.

Mieszkańcy gminy Łańcut otrzymali 300 darmowych kompostowniki. Mogą w nich składować  bioodpady, z których powstaje naturalny nawóz, np. do przydomowych ogródków. Gmina zdecydowała się na zakup kontenerów dla dziewięciu wsi, bo miała problemy z odbiorem tego rodzaju odpadów.

Po dwóch zimnych tygodniach maja można powiedzieć, że nie były one dobre dla zbóż. Chłód i wilgoć spowodowały zmniejszenie się liczby szkodników, ale sprowadziły ze sobą choroby powodowane przez grzyby.

Zgodnie z przewidywaniami meteorologów, fala zimnego powietrza za chwilę odpłynie. Czy i gdzie warto się szykować do zabiegów na opadający płatek w rzepaku?

Nowy kurs e-learningowy KRUS, dotyczący bezpieczeństwa dzieci i młodych ludzi na wsi, zostanie udostępniony młodym użytkownikom z wykorzystaniem IBM Cloud.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podczas wizyty na Kujawach uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym, w ramach forum gospodarczego Polska-Japonia, przez Fundację Hodowców Polskiej Białej Gęsi.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – za pośrednictwem 16 funduszy wojewódzkich – pomoże w tym roku ochotniczym strażom pożarnym (OSP) oraz innym służbom ratowniczym w całym kraju zaopatrzyć się w nowoczesny sprzęt do prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych oraz usuwania skutków zagrożeń. Dotacje z NFOŚiGW wyniosą łącznie 102,5 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia w wielu regionach Polski zakwitły truskawki. W pierwszych dniach maja, podczas nocnych przymrozków, wiele owoców i kwiatów zostało uszkodzonych. 

Przymrozki spowodowały straty w sadach. Sadownicy apelują do ministra Ardanowskiego. 

Case IH to jeden z największych producentów maszyn rolniczych na świecie, który nieustannie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Teraz u autoryzowanego dealera marki możesz zamówić ciągnik w kolorze swoich marzeń! Sprawdź szczegóły.

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz informuje o pogłębiającym się od dłuższego czasu problemie na rynku jaj. Chodzi o nasilenie ekspansji ukraińskich producentów jaj, co dzieje się kosztem, m.in. hodowców z Polski i UE. Ale do gry wkracza też Białoruś...

Jednym z celów stawianych sobie przez uczelnie wyższe jest tworzenie rozwiązań dla ludzkości. Podczas Dni SGGW, które odbędą się już 17 i 18 maja, będzie można na własne oczy zobaczyć, jak technologie wspierają biznes, rolnictwo i przemysł – i odwrotnie.

O aktualnej sytuacji na rynku żywca wieprzowego informuje Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

„Bee smart – ratujmy pszczoły”  to nazwa ogólnopolskiej akcji społecznej, którą rozpoczęła Fabryka Cukierków “Pszczółka”. Sprawdźmy zatem, jak „Pszczółka” chce pomóc skrzydlatym przyjaciółkom.

W tym tygodniu Copa i Cogeca wybrały nowe prezydium grupy roboczej „Rolnictwo ekologiczne”. Lone Andersen, rolniczka zajmująca się rolnictwem ekologicznym i należąca do DAFC (Dania), została wybrana na stanowisko przewodniczącej. Funkcje wiceprzewodniczących objęli: Luigi Tozzi z Confagricoltura (Włochy) i Heinrich Von Bassewitz z DBV (Niemcy).

Zapoznaj się z danymi CEPiK, dotyczącymi sprzedaży przyczep rolniczych w kwietniu 2019 r. Jak wygląda sytuacja na rynku przyczep nowych i używanych?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wziął udział w uroczystym otwarciu budynków inwentarskich, realizowanych w ramach integracji tuczu w Pszczółczynie, w gminie Łabiszyn. Szef resortu mówił, że nadszedł czas, aby uregulować produkcję trzody chlewnej w Polsce. 

Usuwanie folii i innych odpadów porolniczych, regeneracja gleb poprzez ich wapnowanie oraz unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest – to nowe obszary wsparcia na liście programów priorytetowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem jest rozwiązanie ekologicznych problemów występujących na polskiej wsi.  

Regulator wzrostu WINDSAR 250 EC to nowość w ofercie CIECH Sarzyna, największego polskiego producenta środków ochrony roślin. Ten uniwersalny środek, który posiada rejestrację w podstawowych gatunkach zbóż, jest elastyczny w stosowaniu dzięki długiemu okresowi aplikacji oraz bardzo ekonomiczny - ułatwia zbiór i ogranicza straty plonu, zapobiegając wyleganiu! 

Zapoznaj się z danymi CEPIK dotyczącymi sprzedaży ciągników w kwietniu 2019 r. Na podium Wasze ulubione marki?

Dziesięć trzyosobowych reprezentacji kół gospodyń wiejskich stanęło w szranki podczas drugiego etapu konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” w Warszawie. Panie z Mazowsza konkurowały 11 maja w trakcie Pikniku Poznaj Dobrą Żywność. Autorki najlepszej potrawy pojadą na finał do Poznania.

Jeśli producenci drobiu z Unii Europejskiej będą zwiększali produkcję w takim tempie jak w ostatnich miesiącach, to można się spodziewać, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat, każdy rok na Starym Kontynencie zakończy się rekordowym wzrostem produkcji mięsa drobiowego - informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, analizując prognozy rynkowe.

W sobotę pod hasłem „Polska Smakuje” odbył się w Warszawie, na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec, wyjątkowy piknik dla całych rodzin. Było to prawdziwe święto polskiej żywności.

Niewielka opłacalność produkcji rolnej powoduje, że wielu rolników myśli o przebranżowieniu się lub choćby uzyskaniu dodatkowych umiejętności. Ale... na to potrzeba pieniędzy.

Brak dojazdowych dróg rolniczych to wielka bolączka w gospodarstwach, gdy w okresach mokrych grunt staje się nieprzejezdny. Jak temu zaradzić? Państwowy Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach pracuje już nad projektem nowoczesnych dróg rolniczych. Poznajcie szczegóły.

Przypominamy, że w dniu 15 maja 2019 r. upływa termin składania Informacji o produkcji i zbyciu surowca tytoniowego przez producentów surowca tytoniowego.

W fermach hodowlanych dużym problemem jest odpływ wód pochodzących z opadów, ulegających zanieczyszczeniu związkami azotu i fosforu, których obecności na terenie fermy nie udaje się zwykle uniknąć. Powoduje to zanieczyszczenie otoczenia, a w szczególności wód powierzchniowych i gruntowych w okolicy gospodarstwa. ITP w Falentach ma pomysł, jak temu zaradzić.

Brak wody i majowe przymrozki – pola i łąki nie mają w tym roku łatwo. Łatwo też nie mają hodowcy zwierząt, bo dodatków paszowych na rynku jest coraz mniej.

Od kwietnia 2019 roku trwają prace nad realizacją XXVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu ROLNIK-FARMER ROKU. Można jeszcze zgłosić kandydaturę. Sprawdź szczegóły. 

Komenda Miejska Policji w Olsztynie poinformowała o nietypowym zdarzeniu, które miało miejsce podczas kontroli drogowej. Uwagę policjantów olsztyńskiego ruchu drogowego zwrócił kierowca dostawczego auta, w którym brakowało przedniego zderzaka. Później okazało się, że w bagażniku znajdowały się… dwa młode cielaki. 

W ramach działań na rzecz rozwoju współpracy handlowej z zagranicą, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w dniach 5-9 maja 2019 r. zorganizował misję przyjazdową do Polski importerów z Tajwanu zainteresowanych współpracą z polskimi producentami jabłek oraz borówek. 

Rolnicy! Będzie można szacować szkody w kukurydzy uprawianej na ziarno i kiszonkę na glebach kategorii I – przypomina KRIR. 

Związek Sadowników RP zwrócił się z wnioskiem do ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego o udzielenie nadzwyczajnej pomocy po przymrozkach.

Osoba, która nie jest rolnikiem będzie mogła kupić maksymalnie 1 ha ziemi, a obrót ziemią wewnątrz spółdzielni rolniczych będzie łatwiejszy. To najważniejsze zmiany w ustawie o obrocie gruntami rolnymi. Mają wejść w życie jeszcze przed wakacjami. 

Plantatorzy buraków cukrowych nie mają łatwo – Zarządu Lubelskiej Izby Rolniczej zwrócił się więc do Ministerstwa Rolnictwa w sprawie przeanalizowania aktualnych problemów branży cukrowniczej. Resort obiecuje wsparcie. 

Minister środowiska Henryk Kowalczyk wraz z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Janem Krzysztofem Ardanowskim przedstawili programy priorytetowe dotyczące usuwania materiałów szkodliwych oraz ochrony gleb, które będą finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

To wyjątkowo zimny maj - choć pogoda próbuje nadrobić zaległości w opadach, to chłodna deszczowa aura sprzyja grzybiczym infekcjom zbóż. W centralnej części Polski problemem staje się DTR-ka, dla której pogoda jest wręcz wymarzona.

Kłopoty z pogodą zawsze zwiastują kłopoty ze szkodnikami. Choć ciągle jeszcze w większości kraju intensywnie kwitnie rzepak, to na Dolnym Śląsku zaobserwowano już pryszczarka kapustnika.

PIORiN przypomina o terminach składania wniosków o dokonanie oceny polowej materiału siewnego dla poszczególnych grup lub gatunków roślin rolniczych i warzywnych. Zobacz, o jakich datach musisz pamiętać.

Mijający tydzień po trzeciomajowej przerwie minął pod znakiem kilku tegorocznych premier na owoce i warzywa krajowe. Nadal obserwowaliśmy wysokie ceny  ubiegłorocznych warzyw krajowych i równoległe spadki cen tzw nowalijek - informuje Rynek Hurtowy Bronisze.

Wszystko wskazuje na to, że polskie rybołówstwo stoi nad przepaścią. Brak dorszy i nieekonomiczne połowy sprawiają, że coraz większa liczba rybaków odchodzi z zawodu. Armatorzy nie mogą  skompletować załóg, a więc kutry stoją w portach…

350 tysięcy złotych ma kosztować wybicie wałęsającego się stada bydła w Deszcznie w województwie lubuskim. Okazuje się, że 170 zwierząt łatwiej wybić niż przebadać i oddać rolnikom.

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych z dnia 17 września 2013 r. o stwierdzenie  niezgodności niektórych przepisów ustawy Prawo łowieckie z Konstytucją RP.  

Rząd przyjął projekt ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych, dzięki któremu mają zostać przywrócone lokalne połączenia autobusowe. Okazuje się, że w Polsce, tzw. "białych plam", czyli gmin, do których nie dojeżdżają autobusy czy pociągi jest wiele. 

Czy podobnie jak w ubiegłym roku termin składania wniosków obszarowych 2019 r. zostanie wydłużony?

Na trzy tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego rolnicy i zrzeszające ich spółdzielnie oraz organizacje zrzeszone w Copa-Cogeca, udostępnili manifest zatytułowany „WeFarm4EU”, zachęcając całą rolniczą społeczność Europy do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach.

Oddziały regionalne ARiMR przyjmują wnioski od rolników, którzy ponieśli w gospodarstwach straty spowodowane klęskami żywiołowymi bądź wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Warto złożyć je jak najszybciej – pomoc przyznawana jest według kolejności wpływu wniosków do Agencji.

Südzucker Polska S.A. rozpoczął rozbudowę oczyszczalni ścieków funkcjonującej w zakładzie produkcyjnym w Strzelinie. Inwestycja warta ponad 12 mln zł zostanie ukończona jeszcze przed końcem 2019 roku. Nowoczesna i ekologiczna infrastruktura ma za zadanie znacznie zwiększyć tempo oczyszczania ścieków. Możliwości nowego bloku będą przekraczać potrzeby cukrowni, zakładając jej rozwój w przyszłości. 

Koła Gospodyń Wiejskich również w 2019 r. będą mogły otrzymać pomoc Agencji przeznaczoną na prowadzenie przez nie działalności statutowej. Sprawdźcie szczegóły.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie zaprasza na „LATO na WSI – Święto Smaku i Tradycji”. Targi Turystyczno-Ogrodnicze odbędą się w dniach 11-12 maja 2019 r. jakie atrakcje czekają na zwiedzających? Sprawdźmy!

Już po raz 25. w Racławicach wybierano Chłopa Roku. Kto został zwycięzcą i zdobył zaszczytny tytuł? Zobaczcie! 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski wręczył dziś akt powołania na stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii panu Bogdanowi Konopce. 

Krajowy Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej informuje, że sytuacja na unijnym rynku tuczników jest stabilna. Są także dobre perspektywy na dalszy wzrost cen. Sprawdź szczegóły w naszym artykule.

Jakiś czas temu Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Ministerstwa Rolnictwa w sprawie wprowadzenia dotowanych ubezpieczeń zwierząt gospodarskich w ramach ubezpieczenia gospodarstwa. Mamy odpowiedź resortu!

Rząd Stanów Zjednoczonych zaproponował nałożenie dodatkowych ceł na szereg produktów pochodzących z Unii Europejskiej, wśród nich znajdują się również produkty mleczarskie takie jak jogurty, masło oraz sery, w tym Cheddar. Co to oznacza dla Polski?

Specyfikacja i komfort dużych ciągników w kompaktowej maszynie. Cztery modele z silnikiem wyposażonym w układ HI-eSCR2 spełniające wymogi normy Stage V. Renomowana przekładnia bezstopniowa S-Control teraz również w ciągnikach o mocy 100 KM. Wysokowydajny układ hydrauliczny o natężeniu przepływu 110 l/min. Zintegrowany przedni TUZ. Amortyzowana kabina i oś przednia. Co jeszcze? Sprawdź!

Powtarzające się dotkliwe susze to jedno z największych utrapień rolników w Polsce i innych krajach europejskich. Postępujące ocieplenie klimatu nie pozostawia złudzeń – susze będą się powtarzać. Wymaga to zmiany tradycyjnego sposobu widzenia gospodarki wodnej w rolnictwie i poszukiwania nowych rozwiązań w sytuacjach kryzysowych.  Sprawdź, co proponuje ITP w Falentach.

Od 31 maja do 29 czerwca 2019 r. oddziały regionalne ARiMR przyjmują wnioski o wsparcie od młodych rolników chcących samodzielnie rozpocząć gospodarowanie. Pomoc finansowana jest z budżetu PROW 2014-2020. W tegorocznym naborze wprowadzono korzystne dla rolników zmiany, w tym podwyższono kwotę premii - do 150 tys. zł.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchamia nowy rodzaj pomocy, finansowany z budżetu PROW na lata 2014-2020. Jest to wsparcie na inwestycje zwiększające odporność ekosystemów leśnych i ich wartość dla środowiska. Wnioski o przyznanie takiej pomocy można składać w biurach powiatowych ARiMR od 2 maja do 12 czerwca 2019 r. 

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia pałeczek Salmonella na powierzchni skorupek jaj. Zobacz, czy jaja od tego producenta nie znalazły się w Twojej lodówce!

Polska wieś i rolnictwo od 15 lat funkcjonują na jednolitym rynku Unii Europejskiej, skutecznie korzystając z unijnych polityk, w tym wspólnej polityki rolnej - przypomina ministerstwo rolnictwa, w 15 rocznicę przystąpienia Polski do UE.

Nie tylko ekolodzy, ale również udziałowcy manifestują swoje niezadowolenie z działalności firmy. 

Südzucker jest jednym z czterech producentów cukru w Polsce - jedynym na na południu kraju, gdzie pozostałe spółki cukrownicze nie posiadają swoich zakładów. To skłoniło Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, czy uzgadniane z plantatorami ceny nie były niekorzystne.

Rolnicy znają pojęcie rolnictwa zrównoważonego (78%) i utożsamiają je głównie z kwestiami agrotechnicznymi, ale także z ochroną środowiska naturalnego (21%). W kontekście rolnictwa zrównoważonego większą potrzebę szkoleń wskazują sadownicy niż rolnicy (47% wobec 31%) – to wnioski z badania, przeprowadzonego przez Bayer w ramach programu „Grunt to bezpieczeństwo”.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zapraszają 11 maja br. na Piknik Poznaj Dobrą Żywność, który odbędzie się na terenie warszawskiego Toru Wyścigów Konnych Służewiec.

Zaledwie kilka dni temu pisaliśmy o kosmicznych cenach warzyw w polskich sklepach. Okazało się, ze sprawą zainteresował się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych zaprasza w dniach 25-26 maja do Ułęża w województwie lubelskim na Zielone Agro Show 2019. To kolejna już edycja wystawy dedykowanej rolnikom z południowo-wschodniej Polski zajmującym się hodowlą bydła, produkcją mleka i uprawą roślin zielonkowych.

Pszczoły miodne i inne owady zapylające odgrywają bardzo ważną rolę w produkcji rolniczej. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że okres zintensyfikowanej chemicznej ochrony roślin jest zbieżny z czasem największej aktywności tych owadów - przypomina PIORiN. 

Wieś Nowoczesna – Praca, Ludzie, Technika  - to tytuł ogólnopolskiego konkursu fotograficznego organizowanego  przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. Sprawdźcie szczegóły.

Szparagarnia w Strzaganowicach rozpoczęła zbiory. Warzywa już wkrótce trafią na niemiecki rynek. 

W Polsce siew kukurydzy w optymalnym terminie przypada pomiędzy 20 kwietnia a 5 maja. Jednak, choć wszystkie uprawy są w tym roku wcześniejsze o 2-3 tygodnie od zwyczajowego kalendarza agrotechnicznego, z wysiewami kukurydzy niewielu rolników się spieszyło.

 

 28 kwietnia odbył się Turniej Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego. Gościem specjalnym imprezy był podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki. 

Święto Narodowe 3 Maja upamiętnia rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 r. Dla Polaków to niezwykle ważna data. Sprawdź, jaka jest historia uroczystych obchodów tego dnia.

Okazuje się, że pytanie: jak zutylizować folię i sznurek po kiszonce wcale nie jest zabawne. Lubelska Izba Rolnicza alarmuje, że w tej chwili nie wiadomo, czyj jest to obowiązek.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych przypadkach ASF stwierdzonych u dzików na terenie Polski. 

Jeszcze w tym roku zostanie przyjęty Program Rozwoju Retencji jako rządowy program wieloletni. To będzie  pierwszy w historii kompleksowy program, który ma zwiększyć retencjonowanie wody w Polsce oraz minimalizować skutki powodzi oraz suszy – zapowiada Ministerstwo Gospodarki morskiej i Żeglugi  Śródlądowej.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi planuje wprowadzić zmiany do wzoru formularza wzoru formularza wykazu producentów, którzy spełnili wymagania dotyczące produkcji w rolnictwie ekologicznym oraz sposobu jego przekazywania. KRIR ma też swoje propozycje. Sprawdź szczegóły.

W dniach 24-26.04 na terenie lotniska w Lesznie, Fendt przeprowadził sprzedażowe szkolenie praktyczne z obsługi maszyn zielonkowych w połączeniu z ciągnikami małej mocy.

Plantatorzy truskawek już teraz wiedzą, że to nie będzie dla nich dobry sezon. Głownym powodem jest... susza.

Choć na najbliższe godziny nadal zapowiadane są w Polsce opady, to zapowiedzi dotyczą przede wszystkim południa Polski. Tam, gdzie odczuwana susza jest największa w Wielkopolsce, na Kujawach i w centrum kraju opadów było niewiele.

ARiMR przyjmuje wnioski na "Restrukturyzację małych gospodarstw" finansowaną z PROW 2014-2020. Sprawdź szczegóły. Zobacz, czy możesz ubiegać się o wsparcie!

W tym roku po raz pierwszy część rolników sporządza plany nawożenia azotem. Aby pomóc im w przygotowaniu dokumentów biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępniają informacje zawarte w rejestrze zwierząt gospodarskich.

Dawniej Święto Pracy obchodzono hucznie, organizowano pochody, stanowiące nieodłączny element 1 Maja. A jak jest dziś? Zdecydowanie bardziej symbolicznie.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła termin naboru wniosków na dotacje dla młodego rolnika 2019. Sprawdź szczegóły! 

Wreszcie! Meteorolodzy zapowiadają na najbliższe dni pogodę dość ciepłą i z deszczami, czasem nawet intensywnymi. Jeśli prognozy się sprawdzą, jest szansa, że uprawy odżyją. Ale...

Majówkowy grill może być ostatnią okazją na zakup taniego mięsa. W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy dynamiczny wzrost cen skupu żywca wieprzowego i drobiowego. W połowie kwietnia cena skupu żywca wieprzowego w Polsce była o ponad 40%, a mięsa drobiowego o 4,2% wyższa niż na koniec 2018 r. – takie wnioski wynikają z analizy ekspertów Banku BNP Paribas.

Dwoje młodych mieszkańców Krakowa zdecydowało się zawiadomić policję, gdy zauważyli na drodze dziwnie poruszający sie ciągnik. Pojechali za traktorem i pomogli zatrzymać pijanego traktorzystę.

To chyba rekord: w jednej z sieci sklepów wielkopowierzchniowych cena pietruszki sięgnęła... 12 złotych. Jest też cebula po 4,50...

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej we Wrocławiu postuluje do Premiera RP  o pilne wdrożenie prac legislacyjnych, mających na celu usprawnienie systemu monitoringu suszy rolniczej i wprowadzenia efektywnego sposobu stwierdzania suszy w terenie. 

Corteva uruchomiła specjalny program dla producentów ziemniaków. Celem projektu jest przedstawienie działania fungicydu Zorvec™ Enicade™ w praktyce. W ramach programu firma przekaże bezpłatnie 40 pakietów tego innowacyjnego środka grzybobójczego zwalczającego zarazę ziemniaka. 

Zarząd KRIR zwrócił się do MRiRW o zmianę ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 477), poprzez dodanie traw, w celu stworzenia możliwości prawnych do szacowania strat na użytkach zielonych.

W czwartek 25 kwietnia br. odbył się I Mazowiecki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich. Wydarzenie współorganizował m.in. Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny-w którym odbył się Kongres-oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Pszczoły przyspieszają wiosenne prace. Zbiorom sprzyja wiosenna pogoda i rozkwitająca roślinność. Rok zapowiada się pomyślnie, tym bardziej, że pszczoły przezimowały dobrze.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w majowych terminach płatności emerytur i rent wypłaci uprawnionym świadczeniobiorcom KRUS jednorazowe świadczenie pieniężne.

Czy wiecie, że dla siedmiu na dziesięciu Polaków wystarczającą zachętą do zakupu danego produktu stanowi, że pochodzi on z Polski, a połowa konsumentów swój patriotyzm manifestuje podczas zakupów w sklepach z artykułami rolno-spożywczymi? 

John Deere Manure Sensing czujnik podczerwieni (NIR), używany w HarvestLab 3000 mierzy zawartość substancji odżywczych w aplikowanej gnojowicy. Ta zaawansowana technologia została nagrodzona specjalnym uznaniem przez „European Land and Soil Management Award Jury” pod patronatem Komisji Europejskiej (wspólnego centrum badawczego DG) przy współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Wiedniu (BOKU).

Od 17 do 19 maja tego roku Poznań na trzy dni ponownie stanie się polską stolicą hodowców. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się premierowa Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, wcześniej znana jako Krajowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych. 

Od kilku miesięcy trwa walka o wypłatę sadownikom, skupom i przetwórcom zaległych pieniędzy, które powinni otrzymać od firmy Eskimos. Związek Sadowników RP interweniuje w tej sprawie i to nie pierwszy raz. 

KRUS: ważna informacja dla rolników!