KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Narodowy Instytut Wolności

WYSZUKIWARKA

Zboża w skupie drożeją. Dlaczego?

Opublikowano 30.11.2017 r.
Ceny zbóż konsumpcyjnych i paszowych w ostatnich tygodniach bardzo wzrosły. Wynika to głównie z panujących warunków atmosferycznych, a ciągłe deszcze i wysoki stan wód  utrudniają zbiory kukurydzy.

Najbardziej wzrosły ceny pszenicy paszowej  i kukurydzy w centrum kraju. Na północy kraju i w portach cena jest nawet o 30-40 zł/t niższa. Pszenica konsumpcyjna utrzymuje  stabilna cenę, gdzieniegdzie przekraczając 700 zł/t - takich cen nie widziano dawno.

Wzrost popytu na jęczmień browarny wpływa na cenę tego ziarna - są miejsca w Polsce, gdzie za tonę można dostać już ponad 700 zł. Za względu na bardzo dużą różnicę jakości kukurydzę można sprzedać od 390 do nawet 650 zł/t. 
Ogólnie podaż zbóż jest mała. Producenci oczekują na wyższe ceny i podejmują decyzje o sprzedaży tylko wtedy gdy są zmuszeni.

Szukam kupca na moją pszenicę przez internet, bo w cenach, jakie proponują skupy zboża nie sprzedam – mówi Marcel Krakowiak, rolnik z Mazowsza. – Moim zdaniem jest za tanio. Mało jest w tym roku zbóż wysokiej jakości, dlatego my, producenci, powinniśmy się cenić i nie sprzedawać za byle jaką cenę.

Ten rok nie był korzystny dla producentów zbóż, dobrej jakości zbóż paszowych brakuje. Ceny powinny być o co najmniej 20% wyższe za zboża konsumpcyjne i paszowe. 

Na wiosnę sytuacja paszowa może być jeszcze trudniejsza – nie wiadomo, czy uda się zebrać stojącą na polach kukurydzę i jakiej jakości będzie ziarno. Rolnicy mają nadzieję, że wkrótce w skupach pojawią się ceny oczekiwane przez producentów. 

Do sprawy będziemy wracać.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja WDR
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO