KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Woda wodzie nierówna: czym się różni woda miękka i twarda?

Opublikowano 14.11.2017 r.
Choć coraz więcej uwagi przywiązujemy do jakości żywności, to jakość wody najczęściej traktujemy obojętnie. To błąd! Woda pitna, jaką mamy w domu to rzadko kiedy tylko H2O, ale dodatki mineralne, które wpływają na jej właściwości.

W zasadzie wszyscy wiemy jak rozpoznać wodę twardą. Jeśli trzeba dodać dużo mydła, aby powstała piana to znak, że woda jest twarda. O tym, jak bardzo jest twarda, decyduje obecność jonów wapnia, żelaza, magnezu i manganu. Są nawet specjalne skale określające twardość wody

Ze szkoły wiemy, że każda ciecz wlana do szklanki tworzy na górze menisk. Kiedy menisk jest wypukły - ciecz źle zwilża ściany naczynia. Taka jest właśnie twarda woda. Ma to swoje konsekwencje: trzeba użyć więcej detergentów, by wodę zmiękczyć i by lepiej można było usunąć zabrudzenia. Zużycie dużej ilości detergentów nie służy dobru środowiska. Twarda woda zostawia osad w naczyniach: czajnikach i szklankach. Czy wiec tak samo picie twardej wody powoduje powstanie ,,osadu'' w naszym przewodzie pokarmowym i w żyłach?

Otóż zdania są podzielone. Znany polski profesor medycyny, nieżyjący już Julian Aleksandrowicz ponad ćwierć wieku temu zauważył, że w rejonach, gdzie pije się twardą wodę, mniejsza jest zapadalność na choroby układu krążenia. I tak Gruzini, którzy pili twardą wodę, mieli bardzo niską zapadalność na choroby serca, natomiast Finowie, którzy pili miękką polodowcową wodę – odwrotnie. Profesor Aleksandrowicz napisał w tej sprawie list do ówczesnego prezydenta Finlandii, Urho Kekkonena. Efektem tego listu był fakt, że władze fińskie wprowadziły kompleksowy program mineralizacji wody. W przeciągu 25 lat jego trwania udało się zmniejszyć liczbę zgonów z powodu chorób serca o… 73%!

Mimo tego, wielu naukowców, zwłaszcza współpracujących z branżą filtrów do wody, uważa, że zdrowsza i łatwiej przyswajana przez nasz organizm jest woda miękka. Jednak zwolennicy wody twardej przekonują, że to ona jest lepsza, bo dostarcza nam łatwo przyswajalnego magnezu i wapnia i w ten sposób uzupełniamy niezbędne do życia pierwiastki, których często brakuje w pożywieniu.

Woda bezsprzecznie ma wpływ na nasze zdrowie. Każdy z nas jest w około 70% zbudowany z... wody. W krwi jest jej ponad 90%, a w kościach ponad 30. Ponieważ właśnie woda jest podstawowym składnikiem naszych ciał ważne jest, abyśmy każdego dnia pamiętali o jej uzupełnianiu i i dbali o to, aby woda pitna miała jak najmniej zanieczyszczeń. 

Jaka woda jest w Państwa okolicy? Jeśli zostawia biały osad na naczyniach - macie państwo wodę twardą. Gdy pieni się nawet herbata czy kawa - woda jest miękka. Czy ma niedobre właściwości zdrowotne? - trzeba popatrzeć po okolicy i przypomnieć sobie na co najczęściej się choruje w naszym regionie. Bo choć nasze jedzenie może się bardzo różnić, to wodę pijemy taką samą...

Wkrótce więcej artykułów na temat wody, jej właściwości i zastosowania. Zapraszamy na nasz portal!

 

 

kontakt1.jpg Redakcja WDR
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO