KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Jak szybko pozbyć się opryszczki?

Opublikowano 24.09.2018 r.
Pojawia się zazwyczaj w najbardziej niespodziewanym momencie i potrafi uprzykrzyć codzienne życie. Gdy nadmiernie wystawiamy się na działanie promieni słonecznych, o każdej porze roku, może rozwinąć się nieprzyjemna dolegliwość zwana opryszczką. 

Opryszczka zazwyczaj występuje na twarzy (zwłaszcza na dolnej wardze) lub w okolicach otworów nosa. Za jej powstanie odpowiadają dwa wirusy: HSV-1 i HSV-2. Co ciekawe (ale niezbyt wesołe) prawie każdy z nas jest ich nosicielem (badania wskazują, że nosicielami opryszczki jest 29 milionów Polaków, ale nie oznacza to, że u wszystkich się objawia). 

Skąd taka powszechność tej dolegliwości? 

Opryszczką bardzo łatwo się zarazić, a medycyna jak na razie nie znalazła skutecznego sposobu by pozbyć się jej wirusów z organizmu. Choroba ta towarzyszy ludzkości od tysięcy lat.

Wirus opryszczki, mimo że łatwo może dostać się do naszego organizmu, przez większość czasu pozostaje nieaktywny. Zmienia się to w chwili, gdy nasz układ odpornościowy jest osłabiony lub gdy chorujemy. Opryszczka powodowana przez wirus HSV1 (czyli ta występująca na ustach lub nosie) jest nieprzyjemna, ale niegroźna – zazwyczaj znika po jednym lub dwóch tygodniach. Bardziej niebezpieczna jest opryszczka typu HSV2, która dotyka narządów płciowych. W tym wypadku bezwzględnie wymagany jest kontakt z lekarzem.

Jak radzić sobie z opryszczką? 

Niestety na razie nie wynaleziono specyfiku, który potrafiłby całkowicie wyplenić wspomniane wirusy z naszego organizmu. Gdy zauważymy u siebie objawy charakterystyczne dla opryszczki warto skorzystać z leków zawierających: acyklowir, famcyklowir, pencyklowir, walacyklowir lub maści zawierające cynk. Najlepiej skonsultować się w tej sprawie z farmaceutą. Związane z opryszczką dolegliwości złagodzić może także kąpiel z dodatkiem któregoś z olejków: geraniowego, lawendowego lub olejku z drzewa herbacianego. 

Uwaga! Nigdy nie dotykajmy i nie rozdrapujmy opryszczki. Podczas gdy cierpimy na tą dolegliwość powstrzymajmy się także od pocałunków – by nie zarażać innych. 

Nigdy nie lekceważmy objawów opryszczki, gdyż nieleczona może skutkować bardziej poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, wśród których wymienia się nawet zapalenie opon mózgowych. Szczególnie groźna opryszczka jest dla osób poddawanych chemioterapii oraz chorych na AIDS. 

 

 

 

kontakt1.jpg
Magdalena Przybylak-Zdanowicz

Magdalena Przybylak-Zdanowicz dziennikarka i współautorka poradników zielarskich, kosmetycznych (z serii "ABC Kosmetyki Naturalnej") i kulinarnych. Każdego roku opracowuje Ekologiczny Poradnik Księżycowy oraz współtworzy "Kalendarz Rolników". Współpracuje z czasopismem i portalem o produktach ekologicznych Biokurier.pl, oraz czasopismem dla rolników ekologicznych Eko Arka www.ekoarka.com.pl. Laureatka wyróżnienia w konkursie na najciekawszą publikację związaną z rolnictwem ekologicznym. Od kilku lat, wspólnie z mężem, prowadzi certyfikowane gospodarstwo ekologiczne Warmińska-Ekozagroda na Warmii specjalizujące się w uprawie zbóż i roślin wysokobiałkowych. Miłośniczka gotowania, kuchni francuskiej, kosmetyki naturalnej i powrotu do źródeł.

Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

 

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO