KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego

WYSZUKIWARKA

Siewy czas rozpocząć, ale... jest za sucho

Opublikowano 12.08.2018 r.
Rozpoczynają się optymalne terminy dla siewów rzepaku. Rolnicy mówią jednak, że gleba jest wysuszona i nie ma szansy na siew w terminie.

Po miesiącu upałów gleba jest wysuszona w całej Polsce. Uprawy, które jeszcze rosną cierpią z powodu suszy, a tymczasem pora rozpocząć siewy. Jak zawsze pierwszy powinien być wysiany rzepak, ponieważ potrzebuje jesienią ok. 75-80 dni wegetacji z temperaturą powietrza powyżej 5 °C. 

Dlatego w pólnocno-wschodniej części Polski rzepak powinien być wysiewany już teraz. Za kilka dni optymalny termin będzie dla pasa Polski: od Żuław, przez Mazowsze, centrum i aż po Lubelszczyznę i Podkarpacie. Najpóźniej siewy można rozpocząć tam, gdzie najdłużej jest najcieplej czyli na Dolnym Śląsku i w woj. lubuskim.

Ziemia jest tak sucha, że trudno zrobić jakiekolwiek przedsiewne uprawki polowe - powiedział nam Maciej Wiśniewski, rolnik z województwa warmińsko-mazurskiego. - Skro nawet u nas jest sucho, potrafię sobie wyobrazić jak trudne warunki do prac polowych muszą być tam, gdzie jest najcieplej. Nie da się lemiesza włożyć w glebę.

Niemniej jednak przesuwanie siewów rzepaku może być o tyle niebezpieczne, że rośliny nie osiągną odpowiedniego stadium przed zimą - rozeta może być zbyt mało ulistniona, a - co okazało się najwazniejsze w ostatnich latach - opóźnienie siewu może wpłynąć niekorzystnie na system korzeniowy, który może być zbyt słaby aby przetrwać zimowe mrozy.

Mam nadzieję, że jesień będzie ciepła i rzepak będzie miał optymalny czas do wegetacji jesiennej - dodaje pan Maciej. - Liczę też na to, że zaprawione ziarno będzie odporniejsze na ataki śmietki kapuścianej, a tym samym system korzeniowy będzie mocniejszy niż w poprzednich latach. 

Przypominamy jednak, że zalecenia agrotechniczne wskazują, że siewy rzepaku w najcieplejszych regionach Polski powinny się zakończyć do 25 sierpnia. Jeśli opóźnienie jest konieczne, specjaliści są zdania, że nie powinno być dłuższe niż o tydzień.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO