KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • ODR Bratoszewice
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Siewy czas rozpocząć, ale... jest za sucho

Opublikowano 12.08.2018 r.
Rozpoczynają się optymalne terminy dla siewów rzepaku. Rolnicy mówią jednak, że gleba jest wysuszona i nie ma szansy na siew w terminie.

Po miesiącu upałów gleba jest wysuszona w całej Polsce. Uprawy, które jeszcze rosną cierpią z powodu suszy, a tymczasem pora rozpocząć siewy. Jak zawsze pierwszy powinien być wysiany rzepak, ponieważ potrzebuje jesienią ok. 75-80 dni wegetacji z temperaturą powietrza powyżej 5 °C. 

Dlatego w pólnocno-wschodniej części Polski rzepak powinien być wysiewany już teraz. Za kilka dni optymalny termin będzie dla pasa Polski: od Żuław, przez Mazowsze, centrum i aż po Lubelszczyznę i Podkarpacie. Najpóźniej siewy można rozpocząć tam, gdzie najdłużej jest najcieplej czyli na Dolnym Śląsku i w woj. lubuskim.

Ziemia jest tak sucha, że trudno zrobić jakiekolwiek przedsiewne uprawki polowe - powiedział nam Maciej Wiśniewski, rolnik z województwa warmińsko-mazurskiego. - Skro nawet u nas jest sucho, potrafię sobie wyobrazić jak trudne warunki do prac polowych muszą być tam, gdzie jest najcieplej. Nie da się lemiesza włożyć w glebę.

Niemniej jednak przesuwanie siewów rzepaku może być o tyle niebezpieczne, że rośliny nie osiągną odpowiedniego stadium przed zimą - rozeta może być zbyt mało ulistniona, a - co okazało się najwazniejsze w ostatnich latach - opóźnienie siewu może wpłynąć niekorzystnie na system korzeniowy, który może być zbyt słaby aby przetrwać zimowe mrozy.

Mam nadzieję, że jesień będzie ciepła i rzepak będzie miał optymalny czas do wegetacji jesiennej - dodaje pan Maciej. - Liczę też na to, że zaprawione ziarno będzie odporniejsze na ataki śmietki kapuścianej, a tym samym system korzeniowy będzie mocniejszy niż w poprzednich latach. 

Przypominamy jednak, że zalecenia agrotechniczne wskazują, że siewy rzepaku w najcieplejszych regionach Polski powinny się zakończyć do 25 sierpnia. Jeśli opóźnienie jest konieczne, specjaliści są zdania, że nie powinno być dłuższe niż o tydzień.

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO