KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice

WYSZUKIWARKA

Kolejny z chowaczy atakuje rzepak

Opublikowano 28.04.2018 r.
Wczesna, w porównaniu z poprzednimi latami, wiosna i przede wszystkim wysokie temperatury sprawiają, że w rzepaku możemy obserwować prawie wszystkie wiosenne szkodniki jednocześnie. Do chowacza czterozębnego i słodyszka już z nalotami dołącza chowacz podobnik.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wydała ostrzeżenia dla tych miejsc, gdzie jest najcieplej, a więc przede wszystkim dla południowej części Polski.

Chowacz podobnik to niewielki chrząszcz z rodziny ryjkowcowatych. Na całym pancerzu ma włoski, dzięki którym wydaje się, że jest szary. To, po czym najłatwiej go poznać to pionowe pasy wzdłuż skrzydeł. Larwy są białe, o długości 4–5 mm i mają brązowe głowy.


Samice chowacza podobnika wygryzają otwory z zawiązanych łuszczynach i składają po jednym jaju – po kilku dniach wylęgają się larwy, które żywią się zawiązanymi nasionkami rzepaku.

Wszyscy wiemy, że chowacz podobnik ułatwia składanie jaj pryszczarkowi kapustnikowi - mówi Józef Węgrzyn, inżynier rolnik z Wielkopolski.  Z tego powodu jest wyjątkowo niebezpieczny w fazie wiązania łuszczyn. Łuszczyny, w których żerowały larwy chowacza podobnika są słabsze, wcześniej schną, a nasiona się osypują. Jeśli uda się je częściowo zebrać – są gorszej jakości. Pozostawione przez larwy otwory są idealnym miejscem do składania jaj przez pryszczarka kapustnika. Larwy pryszczarka także żerują w łuszczynach rzepaku.


Dodatkowo uszkodzone łuszczyny podatne są na szarą pleśń i czerń krzyżowych. Warto więc bronić się przed chowaczem podobnikiem.

Kiedy należy wykonać zabieg?

Najodpowiedniejszy moment to ten, gdy na plantacji w trakcie kwitnienia rzepaku znajdujemy:

  • w rejonie słabego występowania pryszczarka kapustnika: 1 chrząszcza na 1 roślinie
  • w rejonie licznego występowania pryszczarka kapustnika: 1 chrząszcza na 2 roślinach

Ciepła pogoda powoduje, że warto już myśleć o wykonaniu zabiegu na opadający płatek.

Jak zrobić go poprawnie? - o tym w najbliższych dniach.

 

kontakt1.jpg
Sergiusz Baar
Redakcja WDR
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO