KalendarzRolników.pl
PARTNERZY PORTALU
  • Partner serwisu Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
  • ODR Bratoszewice
  • Partner serwisu Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie
  • Narodowy Instytut Wolności
  • Partner serwisu Krajowa Rada Izb Rolniczych

WYSZUKIWARKA

Idzie duży mróz! Ile pól jest pod śniegiem?

Opublikowano 24.02.2018 r.
Na nadchodzące dni i noce meteorolodzy zapowiadają mroźną pogodę, jakiej jeszcze tej zimy nie było. Przewiduje się, że w wielu miejscach temperatura może spaść nawet do -20 stopni Celsjusza. Gdzie oziminy są bezpieczne?

Jak można zobaczyć na zdjęciach satelitarnych udostępnianych przez ogólnoświatowe stacje pogodowe w Polsce pokrywa śniegowa nie jest duża. Obejmuje ona Podlasie i południową część kraju. W miejscach intensywnej uprawy zbóż i rzepaku, czyli w Wielkopolsce, na Mazowszu czy na Dolnym Śląsku śniegu nie ma i nic nie wskazuje, żeby spadł.

Można mieć tylko nadzieję, że meteorolodzy się pomylą – mówi Tomasz Rybicki, rolnik z Wielkopolski. – Jeśli rzeczywiście dojdą do nas mrozy do - 20 stopni, będzie problem. Najboleśniejsze jest to, że nic nie można zrobić, możemy tylko czekać. Nawet przy wysokiej mrozoodporności wysianych ozimin, jeśli tak niska temperatura będzie przez kilka dni, to szkody w uprawach mogą być znaczne.

Pan Tomasz przypomina także, że do podobnej sytuacji doszło w 2012 roku, gdy mrozy w marcu spowodowały wymarznięcie rzepaków prawie w całej Polsce.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje na najbliższe dni wydanie ostrzeżeń przed silnym mrozem: najpierw na wschodzie i południu Polski, a w niedzielę także w Polsce centralnej i na Dolnym Śląsku. Tak zimna pogoda ma się utrzymać co najmniej do połowy przyszłego tygodnia.

W piątek rano w centralnej Polsce temperatura przy gruncie osiągnęła -8 stopni Celsjusza, a temperatura gruntu na głębokości 5 cm wyniosła około - 4 stopnie.

 

Fot. Ventusky.com

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj

Komitet do spraw pożytku publicznego
NIW
Sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030
PROO