Nie masz jeszcze konta?
14 grudnia 2017

Bez jemioły...roczek goły

Dawniej jemioła uważana była za roślinę świętą - przypisywano jej magiczne właściwości. Wierzono, że jemioła ochroni dom przed złymi mocami i zapobiegnie nieszczęściom, a sprowadzi powodzenie i bogactwo. Jemiołę wieszano w domu nad wejściem, pod sufitem lub nad stołem. I trudno nam wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez jemioły. 

W wielu domach wieszamy jemiołę na Boże Narodzenie na szczęście – mówi Krystyna Maciejewska, rolniczka ekologiczna i miłośniczka tradycji z Małopolski.

Lubimy całować się pod jemiołą zawieszaną u powały, choć to nie jest polski zwyczaj. Ważne jest, by wiszące gałązki jemioły miały wiele owoców, bo to ma zapewnić pomyślność w domu. Zasuszoną gałązkę jemioły należy przechować w domu do następnych świąt Bożego Narodzenia - gwarantuje to działanie przez cały rok magicznej mocy ziela. Pocałowanie ukochanej osoby i złożenie jej życzeń pod jemiołą, podwieszoną pod sufitem, gwarantuje szybki ślub. Jemioła przyniesie jeszcze większe szczęście, gdy w jej pęczku znajdą się trzy gałązki obsypane białymi owocami. Unikanie całowania pod jemiołą może sprowadzić na parę nieszczęście. Jeżeli w Boże Narodzenie znajdzie się i zerwie jemiołę bez użycia metalowego ostrza, da ona - podobnie jak kwiat paproci - szansę na odnalezienie skarbów i pomoże odnieść sukces w grach losowych. 


W Polsce jemioła jest pospolita. To krzew pasożytniczy, należący do rodziny gązewnikowatych o pokroju zimozielonej krzewinki. Pasożytuje przede wszystkim na brzozach, topolach i innych drzewach liściastych. W medycynie ludowej jest wykorzystywana leczniczo, ale... jej właściwości zależą od drzewa, na którym pasożytuje. Nie każda więc jemioła jest taka sama.

Szczególnie ceniona jest jemioła zbierana z dębów i jabłoni – dodaje pani Krystyna. Zbieramy jemiołę właśnie teraz, ale owoce trzeba oddzielić od razu po zebraniu i przed wysuszeniem roślin.
W medycynie ludowej jemiołę wykorzystuje się w przypadku cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia, zaburzeń hormonalnych i przewlekłych chorób przemiany materii. Jemioła obniża ciśnienie krwi, działa moczopędnie, uspokajająco, a także hamuje krwawienie.

Jemiołę, jak wszystkie rośliny lecznicze trzeba wykorzystywać z umiarem, bo jak wszystko w nadmiarze tak i zioła mogą zaszkodzić - dodaje Krystyna Maciejewska.
 

Natomiast w dowolnej ilości możemy nią dekorować dom na święta i warto to robić, bo bez jemioły cały roczek goły... 

 

 

kontakt1.jpg Redakcja KalendarzRolnikow.pl
 
 
Zainteresował Cię ten artykuł? Masz pytanie do autora? Napisz do nas tutaj
REKLAMA

 

redaktor naczelny

Bartosz Woźniak

tel : 664 029 592

tel: 54 235 52 61

naczelny@kalendarzrolnikow.pl

 

KONTAKT


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione