Nie masz jeszcze konta?

Aktualności

Minister Jurgiel podał ile kosztować będzie płot, który ma przeszkodzić w rozprzestrzenianiu choroby ASF. 

PROW dla gmin2018-02-20 PROW dla gmin

Sprawdź, beneficjentem jakich działań, w ramach PROW, może zostać Twoja gmina.

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych we współpracy z Uniwersytetem TAMU w Teksasie, jak co roku, organizuje wymianę młodych rolników Polska – Teksas. Program skierowany jest do osób, które wiążą swoją przyszłość z gospodarstwem rolnym. Ma dostarczyć im wiedzy i doświadczenia, przydatnych w dalszej pracy w gospodarstwie. Program realizowany jest w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Co roku, w tym samym czasie polscy rolnicy wyjeżdżają na fermy do Teksasu, a młodzież z Teksasu przyjeżdża do polskich gospodarstw.

Jednym z ważniejszych wyzwań 2018 roku dla Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju Wsi  jest przeprowadzenie kampanii elektronicznego składania wniosków obszarowych (tj. wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych w ramach PROW). 

"Klasa” to program stypendialny Fundacji BGŻ BNP Paribas dla uzdolnionych absolwentów gimnazjów z małych miejscowości w całej Polsce . Zapewnia on im  naukę w renomowanych liceach ogólnokształcących w 5 miastach akademickich - Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdyni i Szczecinie.

19 lutego rozpoczyna się w Skaryszewie (województwo mazowieckie, powiat radomski) tradycyjny jarmark konny. Dla zwiedzających organizator - samorząd Skaryszewa przygotował liczne atrakcje m.in. pokaz koni, czy występy artystyczne lokalnych zespołów. Dodatkowo na terenie targów możliwe będzie zaopatrzenie się w sprzęt niezbędny do opieki nad koniem. 

Sekretarz stanu Zbigniew Babalski spotkał się dziś z sekretarzem generalnym w Ministerstwie Gospodarki Plantacyjnej i Surowców Malezji Datuk K. Yogeesvaran.

„Upadek to nie przypadek” – pod tym hasłem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie prowadziła w 2018 roku większość swoich działań prewencyjnych.

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego wspólnie z ośrodkami doradztwa rolniczego w całym kraju organizuje szkolenia, które mają pomóc zainteresowanym rolnikom zmienić profil gospodarstw w związku z rozprzestrzeniającym się ASF.

W Norymberdze odbyły się Międzynarodowe Targi BioFach 2018 i VIVANESS. Jest to największa na świecie impreza wystawiennicza produktów ekologicznych. Polska również miała tam swoje stoisko!

Premiera filmu dokumentalnego „PGR Obrazy” odbyła się 14 lutego 2018 r. w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Film w reżyserii Joanny Warechy opowiada o ludziach żyjących w PGR-ach, w czasie zmian ustrojowych na przełomie lat 80-tych i 90-tych, na terenie Warmii i Mazur. Partnerem pokazu był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

28 lutego br. wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie nowych, bardziej restrykcyjnych zasad bioasekuracji, które będą obowiazywały na terenie całego kraju. Przedstawiamy najważniejsze z nich!

Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych (COBORU) wpisał do krajowego rejestru piętnaście nowych odmian roślin pastewnych, w tym jedenastu odmian roślin bobowatych grubonasiennych, trzech odmian roślin bobowatych drobnonasiennych i jednej odmiany rzodkwi oleistej. 

Głównymi tematami rozmów podczas spotkania ministra Krzysztofa Jurgiela z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Rumunii Petre Daea były: przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej, afrykański pomór świń, sytuacja na rynkach rolnych oraz obrót nieruchomościami rolnymi. 

Na przełomie lutego i marca Ministerstwo Rolnictwa zaprezentuje zmiany w Ustawie o Kształtowaniu Ustroju Rolnego. Będzie to pierwsza kompleksowa nowelizacja ustawy, którą uchwalono 2 lata temu.

Największy w Polsce i drugi w Europie producent nawozów wzmacnia swoją pozycję na rynku.

W 2017 roku Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wydzierżawił 52,5 tys. ha gruntów na podstawie ponad 5,9 tys. zawartych umów.

Waloryzacja rent i emerytur wyniesie 2,98 proc. i jest najwyższa od pięciu lat. Od marca 2018 roku najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł, a przeciętna emerytura o około 67,28 zł. 

Jak informuje Ministrerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uruchomiony został program pomocy krajowej dla producentów świń działalność rolniczą na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wystąpieniem  afrykańskiego pomoru świń (ASF)

Rusza kolejna edycja konkursu organizowanego przez Redakcję Audycji Rolnych Telewizji Polskiej - Wójt Roku 2017. Do 2 marca przyjmowane są zgłoszenia kandydatów. 

Eurodeputowani wezwali Komisję Europejską do przeprowadzenia dogłębnej analizy wpływu zmian czasu na nasze zdrowie. Czy zmiana czasu nadal będzie obowiązywać?

To była zuchwała kradzież, bo worki... znikały powoli. Jak oceniają policjanci z Choszczna (woj. zachodniopomorskie), w okresie od listopada ubiegłego roku do pierwszych dni lutego z magazynu zbożowego na terenie Gminy Recz wynoszono worki z pszenicą. Łącznie sprawca ukradł 60 worków z pszenicą, którą wyceniono na 2400 złotych. 

W  2018 r. wzmacniane będą procesy i mechanizmy transferu wiedzy i innowacji z nauki do praktyki rolniczej, w szczególności w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich – zapowiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Uczniowie Zespołu Szkół Informatycznych w Słupsku promują zdrową żywność i zdrowy styl życia - robią kiszonki i zachęcają młodzież do ich jedzenia – podaje Dziennik Bałtycki. Uczniowie kiszą nie tylko tradycyjnie kapustę i ogórki, ale także bardzo egzotyczne warzywa i owoce. Ten pomysł bardzo nam się podoba!

Najnowsza innowacja firmy KUHN: "Smart Plowing" polega na automatycznym i indywidualnym podnoszeniu każdego korpusu pługa, dzięki specjalnemu systemowi cięgien całkowicie wbudowanych w ramę. 

Budżet Programu rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 wynosi 13,6 mld euro. Według stanu na 28.01.2018 w ramach Programu łącznie złożono ponad 2,6 mln wniosków o przyznanie pomocy, zatwierdzono do realizacji ponad 2,2 mln operacji na kwotę 21,15  mld zł (36,96% limitu środków), natomiast zrealizowano płatności w wysokości 9,5 mld zł dla 891 839 beneficjentów (16,28% limitu środków).  Jednym z ważniejszych instrumentów PROW 2014-2020 jest działanie ,,Modernizacja gospodarstw rolnych’'.

Od 1 do 28 lutego rolnicy, którzy chcą odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej mogą złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego.

Krajowe pogłowie bydła ogółem w czerwcu 2017 r. liczyło 6 143 tys. sztuk czyli o 3,4% więcej niż przed rokiem oraz o 3,1% więcej niż dwa lata wcześniej.

Postępująca urbanizacja wpływa negatywnie na układ przestrzenny terenów rolnych. W szczególności budowa autostrad i dróg ekspresowych, należących do inwestycji o charakterze liniowym, które zajmują znaczne obszary gruntów, powoduje nieodwracalne zmiany w strukturze rolniczej przestrzeni produkcyjnej.

Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie oleju przerobiły w 2017 roku łącznie 2,564 mln ton nasion rzepaku, co jest drugim wynikiem w historii organizacji. W porównaniu do 2016 roku przerób nasion rzepaku w zakładach skupionych w PSPO wzrósł w 2017 roku o 106 tys. ton.

W dniach 10-11 lutego 2018r. odbyła się czwarta edycja halowej wystawy MAZURSKIE AGRO SHOW OSTRÓDA . Wydarzenie po raz kolejny okazało się sukcesem, a Agroshow Ostróda na stałe wpisało się do kalendarza profesjonalnych imprez branżowych.

 

Zgodnie z obietnicą, 12 lutego br., ARiMR uruchomiła wersję demonstracyjną aplikacji eWniosekPlus. Od 15 marca za jej pośrednictwem rolnicy będą składać wnioski o tegoroczne dopłaty bezpośrednie. Czy już testujecie aplikację?

Magazynowanie oleju napędowego przez rolników musi odbywać się zgodnie z przepisami. Przedstawiamy najważniejsze informacje na ten temat.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVI edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

W ubiegły czwartek, w ministerstwie odbyła się konferencja dyrektorów szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz dyrektora Krajowego Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie.

Mamy odpowiedź resortu rolnictwa na pismo KRIR, dotyczące zmiany przepisów prawnych w zakresie nadzoru nad utrzymywaniem urządzeń melioracyjnych.

W ubiegłą środę - 7 lutego - w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Gołotczyźnie, została zorganizowana konferencja z udziałem podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego. Najważniejszym tematem były metody zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810.

W ubiegły czwartek Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie negocjacji dot. wspólnej polityki rolnej UE po 2020 r.

Ograniczenie handlu w niedzielę nie będzie obejmowało rolników sprzedających owoce i warzywa na giełdach rolno-spożywczych. 

Rolnicy mają możliwość ubiegania się o pomoc finansową w formie kredytów preferencyjnych. Ich zaletą jest to, że część należnego bankom oprocentowania spłaca ARiMR.

W Ministerstwie Rolnictwa powołano Grupę Tematyczną ds. innowacji, aby szybko i skutecznie wdrażać osiągnięcia nauki.

 

Komisja Europejska prowadzi konsultacje społeczne na temat realizacji programów rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013. Zobacz, co zrobić, aby wziąć w nich udział!

Antybiotyki czasem ratują życie ludzi i zwierząt, ale często mogą także szkodzić. Warto, by wiedzieli o tym wszyscy hodowcy. Antybiotyki dla zwierząt są produktami leczniczymi i mogą być stosowane tylko z przepisu i pod nadzorem lekarza weterynarii.

Wyjaśniamy, jak ubiegający się o pomoc na "Modernizację ..." muszą udokumentować uczestnictwo w unijnym lub krajowym systemie jakości.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła wysyłanie do emerytów i rencistow deklaracji podatkowych PIT za 2017 r. 

Świński dołek2018-02-09 Świński dołek

Spada pogłowie świń w Polsce, a gdy w całym kraju trzeba będzie wprowadzić bioasekurację trzody będzie jeszcze mniej.

6 lutego br. w Suchej Beskidzkiej odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Placówki Terenowej KRUS. W uroczystości uczestniczył Prezes KRUS Adam Wojciech Sekściński.

Sejm przyjął dziś nowelizację ustawy o GMO, czyli żywności genetycznie modyfikowanej i mikroorganizmach. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Rok temu grupa posłów Kukiz'15 złożyła w Sejmie projekt ustawy o wykorzystaniu roślin wysokobiałkowych w paszach. Po roku, bo w końcu stycznia 2018, projekt skierowano do komisji rolnictwa. 

W tym tygodniu minister rolnictwa podpisze rozporządzenie w sprawie obowiązkowej bioasekuracji u wszystkich hodowców świń. Nowe prawo zacznie więc obowiązywać najpóźniej w drugiej połowie lutego. 

Rząd planuje wspracie dla hodowców koni, prowadzących prywatne stadniny. 

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju w 2018 roku będą kontynuowane prace związane z projektem ustawy o spółdzielniach rolników (obecnie projekt znajduje się na etapie prac parlamentarnych), której głównym celem jest kompleksowe uregulowanie rozwiązań prawnych odnośnie do zasad i sposobu funkcjonowania spółdzielni w obszarze rolnictwa. 

Od 10 lutego 2018 r. uruchomiony został program pomocy krajowej dla producentów świń, prowadzących działalność rolniczą na obszarze zapowietrzonym lub zagrożonym wystąpieniem  afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie województwa mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. 

W  2017 roku zarejestrowano w Polsce 10712 nowych ciągników  czyli  o 22% więcej niż przed rokiem.  Najwięcej  traktorów sprzedała firma New Holland. 

Prognozy pogody na najbliższy tydzień nie są optymistyczne. W najbliższych dniach zapowiadane są bowiem temeperatury ujemne, które nocami mogą sięgnąć nawet kilkunastu stopni poniżej zera. Tymczasem nie wszędzie jest pokrywa śnieżna.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek Mazowieckiej Izby Rolniczej zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o rozważenie możliwości zmiany przepisów, tak, aby okres zasadniczej służby wojskowej był uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury rolniczej.

Zróżnicowanie  stawek płatności bezpośrednich dla rolników pomiędzy państwami członkowskimi Unii jest obecnie bardzo duże. W okresie 2014-2020, czyli aktualnego wieloletniego budżetu Unii, stawki płatności liczone jako średnia dla całego okresu kształtują się od 150 euro/ha w przypadku Chorwacji czy 159 euro/ha w przypadku Łotwy, do 672 euro/ha na Malcie oraz 418 euro/ha w Holandii. 

Zakończono konsultacje w sprawie nowego prawa łowieckiego. Głosowanie w piątek. Co się zmieni?

Copa jest organizatorem piątej już edycji konkursu - Europejskiej Nagrody za Innowacje dla Rolniczek. Jego celem jest  uwidocznienie roli rolniczek w środowisku wiejskim oraz upowszechnianie innowacji w rolnictwie.

Minister Krzysztof Jurgiel był Gościem Wiadomości TVP we wtorek 5 lutego. Zobacz, co minister mówil o e-wnioskach. 

Case IH zdobyła dwa wyróżnienia "Złoty Liść" (Gold Leaf) na targach Fieragricola 2018 (Werona 31 stycznia-3 luty) za swój nowy układ automatyzacji skrętu na uwrociu AFS AccuTurn oraz nowy ciągnik Maxxum Multicontroller z przekładnią Semi-Powershift ActiveDrive 8. Marka została nagrodzona także dwiema statuetkami "Srebrny Liść" (Silver Leaf) za innowacje: nowy przegubowy ciągnik wysokiej mocy Quadtrac CVX oraz adaptacyjny układ kierowniczy. 

Jak bardzo można przeładować cięzarówkę sianem przekonali się niemieccy policjanci z Hesji. Nie mogli uwierzyć własnym oczom, gdy zobaczyli na drodze B49 ciężarówkę z przyczepą. 


 

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej zorganizował konferencję poświęconą sytuacji hodowców w Polsce. Gdy wirus ASF coraz bardziej się rozprzestrzenia, hodowcy i cały przemysł przetwórczy muszą nauczyć się prowadzić swoje stada ,,od pola do stołu'' z zachowaniem pełnej bioasekuracji.  

Od zakończenia żniw w 2017 r. ceny zbóż podstawowych na giełdach krajowych powoli rosły. W grudniu 2017 r. skup zbóż podstawowych uległ dalszemu sezonowemu zmniejszeniu, co wywierało presję na wzrost cen.

Główny inspektor Andrzej Chodkowski przestawił na spotkaniu z wojewódzkimi inspektorami ochrony roślin i nasiennictwa kierunki działania Inspekcji w 2018.

Uroczysta finałowa gala XXIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik – Farmer Roku odbyła się 2 lutego w Warszawie.

Sprawdź, kto i kiedy może ubiegać się o dofinansowanie na przetwórstwo i marketing produktów rolnych. 

Krajowa Spółka Cukrowa S.A., nad którą nadzór właścicielski sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, po raz pierwszy została wyróżniona Certyfikatem „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uruchomił aplikację, która ma pomóc w znalezieniu i zakupie tradycyjnej, polskiej żywności. Mogą z niej korzystać turyści, ale także wszyscy miłośnicy regionalnych smaków. Projekt ten stanowi duże wsparcie dla krajowych producentów.

Copa Cogeca (europejska organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze) sprzeciwiła się decyzji UE o podwyższeniu oferty dotyczącej wołowiny do 99 000 ton w negocjacjach z blokiem handlowym Ameryki Łacińskiej Mercosur.

Utworzenie sieci gazowych i biogazowni na terenach wiejskich, wsparcie dla OZE i produkcji biogazu rolniczego jako źródła energii odnawialnej – to jedne z głównych projektów Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w zakresie innowacyjności w rolnictwie.

Agencja Restrukturyzacji szacuje, że nawet kilka tysięcy rolników może w tym roku być zwolnionych ze składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Jeśli w ich gospodarstwach nic się nie zmieniło w stosunku do ubiegłego roku, mogą złożyć oświadczenia. Reszta rolników jest zobowiązana do wypełnienia eWniosków. 

Sejmowe komisje środowiska i rolnictwa zajmą się prawem łowieckim i zmianami ustawy. Nowe prawo łowieckie ma zmienić zasady polowań w sąsiedztwie zabudowań i zreformować związek łowiecki, większe prawa otrzymają też właściciele gruntów, na których będą prowadzone polowania.

Ministerstwo Rolnictwa zapowiada, że w tym roku do Brukseli zostanie złożony wniosek o wsparcie dla hodowców świń w związku ze spadkiem ich cen. Pismo w tej sprawie trafi do Komisji Europejskiej po dokładnym oszacowaniu strat. Należy dodać, że rekompensaty mają być wypłacane jako wyrównanie poniesionych strat, a nie jako doraźna pomoc w trakcie ich ponoszenia.

Od dnia 1 stycznia 2018 r. weszły w życie nowe regulacje prawne dotyczące zasad opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne w sytuacji złożenia po terminie: oświadczenia o rodzaju, rozmiarze prowadzonej działalności w zakresie działów specjalnych i kwocie przewidywanego dochodu oraz informacji dotyczących zmian, mających wpływ na wymiar składek, np. zmniejszenia/zwiększenia powierzchni gospodarstwa rolne.

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad uproszczeniem zasad dotyczących uboju na użytek własny.

Jedną z największych atrakcji turystycznych gminy Smołdzino w powiecie słupskim (województwo pomorskie) jest znajdujący się na jej terenie Słowiński Park Narodowy. Zwiedzanie go to świetny pomysł na weekend. 

Rusza projekt "Odpoczywaj na wsi", który zainaugurowała wczorajsza konferencja podsekretarza stanu Rafała Romanowskiego. Zaprezentowano podczas niej nie tylko plany, ale także efekty projektu w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017. Konferencji towarzyszyła Giełda Dobrych Praktyk, przedstawiająca najciekawsze oferty turystyki wiejskiej i agroturystyki.

Termin zakazu stosowania pasz GMO w karmieniu zwierząt został przesunięty. W projektowanej ustawie ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku.

30. stycznia w ministerstwie odbyła się uroczystość podpisania przez ministra Krzysztofa Jurgiela porozumienia w sprawie przejęcia przez MRiRW szkoły rolniczej w Brzostku.

W ramach prac przygotowawczych Komisji Europejskiej do ustanowienia nowych wieloletnich ram finansowych (MFF), służby Komisji opublikowały ostatnio szereg konsultacji publicznych.

Wymarzonym miejscem dla miłośników turystyki rowerowej jest gmina Smołdzino w województwie pomorskim. Rower tutaj należy do pojazdów uprzywilejowanych. Można nim dotrzeć w każdy zakątek tego urokliwego miejsca w powiecie słupskim, gdzie na łonie przyrody odpoczniesz od miejskiego zgiełku i hałasu. 

Z inicjatywy federalnego ministra rolnictwa, Christiana Schmidta, ma się odbyć w lutym w Berlinie szczyt kryzysowy poświęcony rosnącemu zagrożeniu wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Niemczech. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni ministrowie rolnictwa krajów związkowych oraz przedstawiciele Federalnego Związku Zawodowego Rolników (DBV) oraz Niemieckiego Związku Łowieckiego (DJV).

Od 15 marca 2018 r. rolnicy będą składać wnioski do ARiMR w formie elektronicznej. Nie da sie ukryć, że dla wielu osób to prawdziwa technologiczna rewolucja. Już 12. lutego udostępniona zostanie wersja demonstarcyjna aplikacji Ewniosek Plus.

Najwyższa Izba Kontroli krytycznie odniosła się do działań Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie działań związanych z ASF. Resort w odpowiedzi wydał komentarz do komunikatu NIK. Zapraszamy do zapoznania się z jego treścią. 

W 2018 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzone będą prace umożliwiające wprowadzenie rozwiązań umożliwiających udzielenie pomocy zadłużonym gospodarstwom rolnym. 

Afrykański pomór świń właśnie przekroczył... Wisłę. Jest to powód do zmartwień dla hodowców trzody w całym kraju. Jednak ponieważ Wielkopolska jest jednym z największych regionów hodowlanych, właśnie tu ASF rolnicy obawiają się szczególnie.

Jak sprawdzić, czy w jedzeniu, które szykujemy nie ma szkodliwych bakterii? Dziś wymaga to profesjonalnych odczynników, aparatury i... czasu. Być może już niedługo każdy z nas będzie mógł to sprawdzić za pomocą własnego smartfona?

Produkcja drobiu w Polsce wykazuje stały trend wzrostowy. Rozwój drobiarstwa wynika przede wszystkim z możliwości lokowania krajowej produkcji na rynkach zagranicznych oraz z rosnącej konsumpcji wewnętrznej. 

Rusza wsparcie na korzystanie z usług doradczych. Ich katalog jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje m.in. porady ekonomiczne, produkcyjne, związane z ochroną środowiska czy z działalnością pozarolniczą. 

 

Co roku, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w drodze rozporządzenia określa nowe maksymalne sumy ubezpieczenia dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

ASF zabiera dochody hodowcom trzody. W związku z występującą w Polsce chorobą, niektóre kraje zakazują importu mięsa wieprzowego z Polski.

KRIR 19 grudnia 2017 r. złożyła wniosek do Ministerstwa Środowiska w sprawie umożliwienia korzystania ze zmodernizowanych dróg leśnych rolnikom i mieszkańcom wsi. Mamy już odpowiedź!

Na posiedzeniu w dniu 24 stycznia 2018 r. Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzyła informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat polityki państwa w zakresie rolnictwa i rozwoju wsi zawartej w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

 

Za hodowcami bydła dobry rok. Rynek wołowiny od lat jest bardzo stabilny, dlatego wielu rolników decyduje się na hodowlę bydła mięsnego.

 

Dużo deszczu, mało śniegu i ryzyko przejścia mrozu – tak wygląda ten sezon dla ozimin. Nie da się jeszcze ocenić ostatecznie stanu plantacji ozimin, ale wielu rolników jest zaniepokojonych. Wszystko bedzie jasne, kiedy ruszy wegetacja.  

 

Zarząd KRIR zwrócił się z wnioskiem do Ministra Środowiska - Pana Henryka Kowalczyka z postulatem o podjęcie działań mających na celu uregulowanie kwestii związanej ze szkodami wyrządzanymi w uprawach rolnych przez takie gatunki zwierząt jak: muflon, kormoran, żuraw, łabędź, gęś i czapla.

Powstała specjalna aplikacja na telefony komórkowe, dzieki której rolnicy z Warmii i Mazur (jako pierwsi w kraju) mogą kontaktować się z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. 

Jaka sytuacja na rynku buraka cukrowego po zakończonej właśnie kampanii cukrowniczej?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel uczestniczył 25 stycznia br. w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej, które odbywało się w Budapeszcie. Rozmowy dotyczyły przede wszystkim przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2020.

Ceny jabłek cały czas rosną. Za kilogram szarej renety zapłacimy już ponad 7 złotych. Czy będzie jeszcze drożej?

Nadmierne opady deszczu spowodowały, że Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Prezes ARiMR o wydłużenie terminu wykonywania zabiegów agrotechnicznych. Rolnicy wnioskują o wydłużenie tego terminu do końca 2018r., bez redukcji przysługujących im dopłat. KRiR proponuje uznanie sytuacji z opadami za "siłę wyższą".

Posłowie komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego przyjęli rezolucję w sprawie ochrony populacji pszczół i rynku miodu. Zwiększenie wsparcia dla pszczelarzy i efektywne przeciwdziałanie zagrożeniom dla populcji pszczół to najważniejszy cel.

Minister rolnictwa - Krzysztof Jurgiel spotkał się z Ambasadorami oraz przedstawicielami krajów, z którymi łączą nas relacje handlowe. W ciągu ostatnich 15 lat eksport żywności wzrósł ponad 6-krotnie. Dzięki temu Polska znalazła się w czołówce unijnych producentów i partnerów do handlu.

Na ostatnim posiedzeniu Grupy Zadaniowej ds. ASF szczegółowo omówiono wszystkie zagadanienia związane z bioasekuracją. 

Jak informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa na wiosnę ruszą przetargi ofertowe na dzierżawę gruntów państwowych.

Rok 2017 upłynął pod znakiem rekordowych cen masła. Branża mleczarska podsumowuje więc go bardzo dobrze. A jakie są prognozy na rok 2018?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o nowych zasadach, dotyczących sposobu składania wniosku o przyznanie płatności w 2018 r.

Firma Nutriad, produkująca dodatki paszowe, przeprowadziła w Polsce badania zebranego ziarna kukurydzy. Okazuje się, że zebrane w 2017 roku ziarno jest bardzo zanieczyszczone mykotoksynami.

Departament Płatności Bezpośrednich ARiMR zaprasza przedstawicieli prywatnych firm doradczych na spotkanie szkoleniowe, podczas którego zostanie przedstawiona prezentacja dotycząca składania wniosków o przyznanie płatności za rok 2018 z wykorzystaniem aplikacji eWniosekPlus. 

Resort rolnictwa informuje, że aktualnie prowadzone są prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania wypłaty oraz zwrotu pomocy na operacje typu „Premie dla młodych rolników”. Zmianie ma ulec również definicja "młodego rolnika".

Jednym z istotniejszych trendów na polskiej wsi jest obecnie rosnąca liczba pozarolniczych podmiotów gospodarczych. Gospodarstwa rolne zmieniają swój charakter poprzez wprowadzanie nowych form działalności ekonomicznych, głównie z zakresu usług i handlu. W ich dochodach wzrasta znaczenie działalności pozarolniczej.

Prof. dr hab. Jacek Hilszczański, członek Rady Naukowej Leśnictwa przy Prezesie Rady Ministrów, znawca problemów ochrony lasów przed szkodnikami otrzyma nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2017. 

Dziś w Ministerstwie Rolnictwa odbyła się konfernecja pt. „Rdzenne potencjały kluczem do rozwoju”. Dotyczyła aktualizacji Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa.  

Jednym z priorytetów jakie stawia przed sobą Ministerstwo Rolnictwa Rozwoju Wsi w 2018 roku jest   utworzenie konsorcjum pn. GRUPA POLSKIE NASIONA.

Zgodnie z ustawą z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, w okresie 12 lat od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, a więc do końca 2016r. cudzoziemiec, ktory chciał nabyć polską ziemię musiał uzyskać na to zgodę. 

 

Trwają targi „Zielony Tydzień” w Berlinie. Podczas swojej wizyty minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył w tradycyjnie już odbywającej się podczas Międzynarodowych Targów „Zielony Tydzień” Konferencji Ministrów Rolnictwa.  

W styczniu zaobserwowaliśmy spadek cen tuczników, który jest spowodowany przecenami na niemieckim rynku oraz słabym handlem w kraju. Kiedy sytuacja ulegnie poprawie?

W Poznaniu odbyła się siódma edycja Targów POLAGRA-PREMIERY. Targi dedykowane są przede wszystkim rolnikom, właścicielom gospodarstw rolnych oraz przedstawicielom handlu. W halach wystawienniczych prezentowano głównie maszyny i urządzenia rolnicze. 

Od 19 do 28 stycznia w Niemczech odbywają się międzynarodowe Targi Gospodarki Żywnościowej, Rolnictwa i Ogrodnictwa – „Grüne Woche”. To już 83 edycja wydarzenia, której gościem jest również Polska. 

 

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ustalono wysokość współczynnika przydziału dla grupy produktów jabłka i gruszki.

Komisja Europejska opublikowała zaproszenie do składania propozycji programów, dotyczących promowania europejskich produktów rolnych, zarówno w UE, jak i na całym świecie. 

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, w ramach Nordycko-Bałtyckiej współpracy zaprasza do udziału w konkursie na najlepsze praktyki Nordic-Baltic Rural and Maritime Award 2018 w zakresie inicjatyw, projektów lub inwestycji na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i obszarów przybrzeżnych. 

Od 19 lutego do 20 marca 2018 r. ARiMR będzie przyjmowała wnioski o przyznanie pomocy na "Modernizację gospodarstw rolnych" w obszarze "d", związanym z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu.

Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie do udziału w misji gospodarczej wysokiego szczebla w Chinach, która odbędzie się w dniach 14 - 19 maja 2018 r. 

W tym roku jabłka są dwa razy droższe niż przed rokiem. Za niektóre krajowe odmiany w styczniu płacimy nawet około 5 złotych za kilogram, czyli tyle, ile kosztują importowane mandarynki. 

Jak informuje Agenacja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przewidziana została pomoc dla producentów i hodowców karpia w ramach działania 2.5 "Akwakultura świadcząca usługi środowiskowe".

Wprowadzone w ubiegłym roku przepisy określają też nowe regulacje dotyczące dostaw paliwa. Budzi to duże obawy u rolników, jednak zupełnie niepotrzebnie. 

Polska policja, jak co roku, prowadzi akcję "bezpieczne ferie". Wzmożone kontrole autokarów i samochodów osobowych, więcej patroli na drogach i więcej policjantów na drogach dla poprawy bezpieczeństwa podróżnych - to główne założenia akcji.  

Specustawa o ASF weszła w życie. Co się zmieni? 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Środowiska o wprowadzenie do nowelizowanej w Sejmie RP ustawy Prawo łowieckie nowego przepisu.

Samorząd rolniczy zwrócił się do Ministerstwa Środowiska o pomoc w usuwaniu skutków nawałnic w lasach (w zagospodarowaniu korzeni, pochodzących z wykrotów).

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udzielenie informacji, czy w resorcie prowadzone są prace dotyczące zmiany ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego oraz czy planowane są podwyżki płac pracowników ośrodków doradztwa rolniczego.

12 stycznia odbyło się pierwsze z dwóch zaplanowanych szkoleń dla partnerów Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, dotyczące naboru wniosków w ramach konkursu nr 2/2018 na operacje, które będą realizowane w 2018 r. w ramach dwuletniego planu operacyjnego KSOW na lata 2018–2019.

Popyt na miód zimą, jak zwykle, jest duży. Niestety do skupów trafiają niewielkie ilości tego produktu. Czy producenci będa zmuszeni do eksportu surowca?

Od 19 stycznia 2018 r. będą obowiązywać nowe przepisy, które umożliwiają producentom rolnym skorzystanie z kolejnego unijnego mechanizmu wsparcia rynku owoców, w związku z kontynuacją wprowadzonego przez władze Federacji Rosyjskiej zakazu przywozu określonych produktów rolnych z państw Unii Europejskiej.

Komisja Europejska podejmie decyzję, co z zapasami odtłuszczonego mleka w proszku. 

Projekt skierowany jest do rolników, ktorzy zajmują się produkcją zwierzecą. Bo to właśnie odpady pozwierzęce to doskonałe źródło energii.

15 stycznia w Legnicy odbyła się uroczystość oddania do użytku wyremontowanej siedziby placówki terenowej KRUS. W uroczystości uczestniczył Prezes Kasy Adam Wojciech Sekściński.

Czeska inspekcja znalazła w pochodzących z Polski jabłkach chlorpyrifos. Pestycyd jest zabroniony w krajach Unii Europejskiej.  

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że Komisja Europejska zatwierdziła program pomocy krajowej, z którego będą mogli korzystać producenci rolni z województw: mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF). 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2017 r. uruchamia dla producentów owoców kolejny mechanizm WPR "Dalsze wsparcie kryzysowe producentów owoców". Wnioski można składać od 19 stycznia 2018 r. 

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że - jako płatnik emerytur i rent - zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2016 r., poz. 2032 ze zm.), zwanej dalej ustawą, zobowiązana jest do pobierania comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych świadczeń.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego o wprowadzenie na terenie całego kraju odstrzału redukcyjnego bobra europejskiego.

Obecnie polskie prawo zabrania produkcji cydru, innego niż o zmaku jabłkowym. Resort rolnictwa prowadzi prace nad zmianą przepisów, aby polscy rolnicy mogli produkować cydr z gruszek lub innych owoców. 

7 sierpnia 2014 r. rząd Federacji Rosyjskiej wprowadził zakaz przywozu niektórych produktów rolnych, pochodzących z UE, w tym owoców i warzyw. W czerwcu 2017 r. rosyjski rząd przedłużył zakaz do końca 2018 r. Unia Europejska reaguje! 

W obowiązujących przepisach dotyczących szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy i wypłat w ramach "Premii dla młodych rolników" PROW 2014-2020 określono warunki ubiegania się o premię. 

Według  danych producentów cukru, przesłanych do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, krajowa produkcja cukru z buraków w roku gospodarczym 2016/2017 (wraz z cukrem przeniesionym miedzy latami gospodarczymi) była o 8% większa niż w roku 2015/2016 i wyniosła 1 785,1 tys. ton.

Uwaga oszuści!2018-01-16 Uwaga oszuści!

Jak ustaliła podlaska policja, właściciele jednej z ubojni na terenie powiatu Bielskiego, nocą zabijali chore zwierzęta, by później sprzedać ich mięso do zakładów przetwórstwa, jako pełnowartościowe.

Mleko na plusie2018-01-18 Mleko na plusie

Notowana w 2017 r. poprawa opłacalności produkcji mleka zachęcała producentów do utrzymywania dostaw surowca do skupu na poziomie znacząco wyższym niż rok wcześniej. W listopadzie 2017 r. do podmiotów skupujących dostarczono 872 mln litrów mleka, o ponad 5% więcej niż w listopadzie 2016 r.

Przegląd najważniejszych zmian z punktu widzenia potencjalnych wnioskodawców, planowanych do wprowadzenia w ramach poszczególnych instrumentów i przewidzianych do wdrożenia. 

O sytuacji na rynku wieprzowiny minister Krzysztof Jurgiel rozmawiał wczoraj z przedstawicielami  branży mięsnej.

W produktach mlecznych koncernu Lactalis wykryto bakterie Salmonelli. W związku z tym natychmiast wstrzymano produkcję i wezwano sklepy do zwracania podejrzanej partii. Co najgorsze – odnotowano już kilkadziesiąt przypadków zachorowań u niemowląt. 

Rozumiejąc potrzeby klientów z sektora rolnego, Concordia Ubezpieczenia wraz z niemieckim liderem rynku ubezpieczeń zwierząt – Vereinigte Tierversicherung Gesellschaft a.G. – wprowadziła na polski rynek produkt – Concordia Produkcja Zwierzęca. Ubezpieczenie produkcji zwierzęcej od utraty zysku zapobiega utracie płynności funkcjonowania gospodarstwa w przypadku padnięcia dużej liczby zwierząt lub zablokowania gospodarstwa wskutek wystąpienia choroby zwalczanej z urzędu. 

Wychodząc  z założenia, że wróg mojego wroga jest moim przyjacielem, powinniśmy dbać o psy i koty, znajdujące się w gospodarskich obejściach. Naukowcy potwierdzili bowiem, że tam, gdzie jest więcej kotów i psów, tam jest mniej szczurów.

​40 martwych dzików odnaleziono w tym tygodniu w podwarszawskiej gminie Konstancin-Jeziorna. Wszystkie padły z powodu afrykańskiego pomoru świń. Martwe zwierzęta znalazły specjalne grupy poszukiwawcze, złożone z policjantów i żołnierzy.

Od 2018 roku rolnicy mają składać wnioski o dopłaty za pomocą aplikacji e-wniosek. I choć wydawać by się mogło, że jest to uproszczenie, to jednak rolnicy do sprawy podchodzą sceptycznie.

W styczniu br., decyzją Prezesa KRUS Adama Wojciecha Sekścińskiego, uruchomiono ósmą edycję konkursu plastycznego dla uczniów szkół podstawowych, który co roku przyciąga ponad 30 tysięcy dzieci zainteresowanych tematem bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. Tradycyjnie już honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a wsparcia organizacyjnego udziela Państwowa Inspekcja Pracy.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 15.01.2018 r. do 25.06.2018 r. będzie prowadziła nabór wniosków o  przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.

Spółki wodne mają możliwość korzystania z pomocy finansowej na zakup sprzętu do wykonywania prac związanych z utrzymaniem urządzeń melioracji wodnych szczegółowych. W Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 zaplanowano poddziałanie „Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczanie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”, którego beneficjentem jest spółka wodna działająca na podstawie przepisów ustawy – Prawo wodne lub związek takich spółek. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw.

Przy niecodziennym zdarzeniu pomagali w ostatnich dniach strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach. Tir przewożący rzepak z nieznanych jeszcze przyczyn zjechał do rowu, a przewożone przez samochód ziarno rozsypało się i spowodowało, że droga wojewódzka nr 184 w miejscowości Rudnik była nieprzejezdna. 

Jednym z najważniejszych priorytetów, jakie postawił przed sobą w 2018 roku resort rolnictwa jest opracowanie projektu ustawy o gospodarstwie rolnym.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w terminie do dnia 28 lutego 2018 r. przekaże wszystkim emerytom i rencistom roczne obliczenie podatku dochodowego od pobieranych z KRUS w 2017 r. emerytur i rent (formularz PIT-40A) lub informację o dochodach uzyskanych z tytułu pobieranych emerytur i rent (formularz PIT-11A).

Już wiadomo, kiedy bedzie można składac wnioski na poszczegolne poddziałania w ramach PROW 2014-2020. Harmonogram przedstawił Ryszard Zarudzki, Podsekretarz Stanu w MRiRW.

Podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Tarnowie Podgórnym (województwo wielkopolskie) licytowany będzie "Maniek" WÓZ STRAŻACKI GBA Star 244 w zabudowie JZS typ 005.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu ogłosił konkursowy nabór wniosków na usuwanie azbestu w 2018 r. Warto zmotywować wójtów, by po takie pieniądze sięgnęli. 

Według informacji uzyskanych z oddziałów terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w ostatnim tygodniu grudnia 2017 roku odnotowano ponowny spadek cen skupu trzody chlewnej.

Od 1 stycznia 2018 roku do każdej plastikowej torby przy kasie doliczana jest opłata recyklingowa wynosząca 20 groszy – oznacza to, że więcej płacimy w sklepach za tak zwane reklamówki. Opłaty mają ograniczyć stosowanie jednorazowych toreb foliowych.

Zainteresowane szkoły podstawowe oraz dostawcy mogą wziąć udział w Programie dla szkół w II semestrze roku szkolnego 2017/2018. Program ma na celu promowanie wśród uczniów zdrowej diety poprzez udostępnianie dzieciom owoców, warzyw, mleka i produktów mlecznych oraz działania edukacyjne realizowane w szkołach. 

59-letni mieszkaniec gminy Trawniki podpalił stodołę mieszkańcowi tej samej gminy. Ogień strawił budynek wraz ze sprzętem, a właściciel wycenił straty na 100 tys. zł. Nie był to pierwszy taki wybryk podpalacza i dlatego grozi mu do 7,5 roku pozbawienia wolności.

15 lutego  2018 r., w Szczecinie – odbędzie się Konferencja „Narodowy Program Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej szansą dla polskiego przemysłu morskiego”. 

Budżet środków publicznych przeznaczonych na realizację operacji typu Scalanie gruntów został podwojony do kwoty ponad 1,2 mld zł. 

Tę datę warto zapamiętać: w nocy z 7 na 8 stycznia temperatura w Polsce spadła poniżej zera. Najzimniej było na... Pomorzu Zachodnim, gdzie temperatura spadła do -10 stopni Celsjusza. Rolnicy się martwią.  

Ponieważ liczba przypadków ASF w Polsce nadal jest bardzo duża, a choroba dotarła już do Warszawy, Główny Lekarz Weterynarii wydał zalecenia, co zrobić, gdy zobaczymy padłego dzika. Zalecenia są ważne na terenie całego kraju. 

Europejski Trybunał Obrachunkowy opublikował 12 grudnia 2017 r. sprawozdanie specjalne nr 21/2017 pt. „Zazielenianie – bardziej złożony system wsparcia dochodów, który nie jest jeszcze skuteczny pod względem środowiskowym”.

To może być prawdziwa rewolucja w zakresie obowiązków rolników względem Urzędu Skarbowego. Od nowego roku wszyscy mikroprzedsiębiorcy mają obowiązek przekazywać dane z rejestru VAT do Urzędu Skarbowego w formie elektronicznej. Dotyczy to również rolników VAT-owców. 

Z początkiem roku 2018 wchodzą w życie zmienione zasady zatrudniania cudzoziemców. Mają one umożliwić legalną pracę obcokrajowców w Polsce nawet przez dziewięć miesięcy. Przepisy te obejmują przede wszystkim osoby zatrudnione sezonowo w rolnictwie.

3 stycznia w siedzibie ARiMR, prezes Maria Fajger, podczas konferencji prasowej podsumowała rok 2017, a także mówiła o planach ARiMR na 2018 r. 

Od 1 stycznia 2018 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi staje się organem prowadzącym i sprawującym nadzór pedagogiczny dla kolejnych 5 szkół rolniczych. 

Pakt jest jednym z projektów strategicznych Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.), która stanowi podstawę dla zmian w systemie zarządzania rozwojem Polski, w tym obowiązujących dokumentów strategicznych. Pakt zatem jest elementem nowego systemu zarządzania rozwojem kraju.

Zgodnie z oceną przeprowadzoną przez Główny Urząd Statystyczny  w listopadzie 2017 r. obszar zasiewów zbóż ozimych wyniósł 4,2 mln ha. Pszenicy ozimej zasiano około 1,9 mln ha, żyta – około 0,8 mln ha, a pszenżyta ozimego – około 1,2 mln ha. 

28 grudnia 2017 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. W ramach zmian, będzie można nie wypełniać wniosku o dopłaty bezpośrednie, a jedynie złożyć oświadczenie, że nic się od 2017 roku nie zmieniło.

W celu zmniejszenie wykluczenia społecznego na obszarach wiejskich, w szczególności osób starszych z obszarów wiejskich, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzone są już od kilku lat prace zmierzające do zainicjowania nowych instrumentów polityki społecznej i zdrowotnej. Ma to na celu podtrzymanie aktywności osób starszych i zapewnienie ich udziału w życiu społecznym, a także poszukiwanie najefektywniejszych rozwiązań w zakresie opieki nad osobami starszymi. 

Floriany 20182018-01-04 Floriany 2018

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej organizuje drugą edycję Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów FLORIANY 2018.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w miniony piątek, a wejdzie ona w życie tydzień po ogłoszeniu.

Cykl Konferencji Zimowych organizowanych przez firmę Syngenta rozpocznie się 30 stycznia 2018 roku. W tym roku odbędą się one w sześciu miejscowościach w Polsce (Poznań, Goleniów, Stare Jabłonki, Wieniec- Zdrój, Lublin, Wrocław).

Wnioski o przyznanie pomocy na operacje typu "Inwestycje w targowiska lub obiekty budowlane przeznaczone na cele promocji lokalnych produktów" składane były od 26 stycznia do 23 października 2017 roku w Samorządach Województw. W ramach przeprowadzonych naborów złożono 229 wniosków o przyznanie pomocy na łączną kwotę  184,5 mln zł. Obecnie trwa proces zawierania umów.

W większości regionów Polski zimy nie widać. W Sylwestra i Nowy Rok mieliśmy... ocieplenie. Rolnicy martwią się, że powtórzy się sytuacja sprzed dwóch lat.  

Pomoc jest skierowana do mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw, które zajmują się m.in. przetwórstwem, wytwarzaniem, przechowywaniem, magazynowaniem lub sprzedażą produktów rolnych. Wnioski można składać w oddziałach ARiMR od 30 marca do 29 kwietnia 2018 r. 

Być bliżej rolników i ich spraw. To jeden z celów, jaki przyświecał powołaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Dlatego placówki KOWR zlokalizowane są w miejscach o dużym natężeniu produkcji rolniczej. Kolejna już od 1 stycznia 2018 r. zacznie funkcjonować w Częstochowie.

Znak Bezpieczeństwa KRUS to wyróżnienie ustanowione 1 stycznia 1995 r. przez Prezesa KRUS. Sprawdźmy, co dokładnie oznacza.

W Monitorze Polskim z 18 października 2017 roku, poz. 958. ukazał się Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w którym ogłoszono, że średnia cena skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy 2018 wynosi 52,49 zł/dt. Wielkość ta jest podstawą do ustalenia stawki podatku rolnego na rok podatkowy 2018.

Ceny skupu mleka2017-12-27 Ceny skupu mleka

W drugim półroczu 2017 r. ceny skupu mleka surowego w Polsce wykazywały tendencję wzrostową.

Czas na podsumowanie najważniejszych wydarzeniach mijającego roku, które miały wpływ na polskie rolnictwo i obszary wiejskie. 

Według danych GUS krajowe zbiory zbóż ogółem - łącznie z kukurydzą, prosem i gryką - wyniosły 32,2 mln ton.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że zasiłki chorobowe w podstawowym okresie zasiłkowym (nie dłużej niż przez 180 dni) przyznawane są na podstawie zaświadczeń lekarskich wystawianych w formie elektronicznej (e – ZLA) lub papierowej (na formularzu ZUS – ZLA).

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Zarząd KRIR zwrócił się w dniu 19 grudnia 201 7 r. do Ministra Środowiska Pana Jana Szyszko o umożliwienie korzystania ze zmodernizowanych dróg leśnych rolnikom i mieszkańcom wsi.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że rolnik, który do dnia 31 grudnia 2017 r. ukończy wiek 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna), będzie posiadać co najmniej 30 letni okres rolniczego ubezpieczenia emerytalno-rentowego oraz zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej, może złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę rolniczą.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, w związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi tej jesieni, zwrócił się do MRiRW z prośbą o przedłużenie możliwości wykonywania zabiegów agrotechnicznych do końca bieżącego roku. Mamy odpowiedź.

 

 

Od Nowego Roku wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 maja 2016 r. w sprawie rodzajów nieprawidłowości lub naruszeń przepisów dotyczących rolnictwa ekologicznego. Teraz rolnik może szybciej stracić certyfikat ekologiczny, jeśli kontrola w gospodarstwie wykryje nieprawidłowości.

Rolnicy indywidualni chcą prawa do wcześniejszych emerytur rolniczych - twierdzą przedstawiciele NSZZ RI Solidarność . Dlatego też Przewodnicząca związku, Teresa Hałas przekazała Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników autorstwa NSZZ RI Solidarność, który wydłuża okres obowiązywania wcześniejszych emerytur rolniczych. 

Porozumienie Izb Rolniczych Polski Południowo-Wschodniej skupia samorząd rolniczy z terenów południowo-wschodniej Polski. Izby łączą siły, bo chcą mieć większą siłą w przekonywaniu do dobrych dla rolników rozwiązań na własnym terenie.  

W Uniejowie odbyła się konferencja poświęcona seniorom. Jak poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w 2018 roku około 150 mln zł przeznaczone będzie na programy skierowane do seniorów. Mieszkańcy małych gmin będą mieli szansę na usługi opiekuńcze.

To nie jest dobry rok ani dla cukrowni, ani dla plantatorów buraków. Cukru w Polsce wyprodukuje się na tyle dużo, że konieczny będzie duży eksport, a plantatorzy za buraki otrzymają mniej pieniędzy niż oczekiwali.

Związek Młodzieży Wiejskiej rozpoczął nabór uczestników do kolejnej edycji Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. W Olimpiadzie mogą brać udział młodzi producenci rolni oraz uczniowie posiadający lub współgospodarujący w gospodarstwie rolnym. Uczestnicy mogą mieć od 17 do 40 lat.

Dawniej jemioła uważana była za roślinę świętą - przypisywano jej magiczne właściwości. Wierzono, że jemioła ochroni dom przed złymi mocami i zapobiegnie nieszczęściom, a sprowadzi powodzenie i bogactwo. Jemiołę wieszano w domu nad wejściem, pod sufitem lub nad stołem. I trudno nam wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez jemioły. 

Powstaje nowa marka Polskie Nasiona. Chodzi o wprowadzenie na rynek jako synonim wysokiej jakości krajowego produktu, świadomie poszukiwanego przez polskiego rolnika. 

KRUS informuje, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 12 września 2017 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2018 r. (Dz. U. z 2017 r. poz. 1747) począwszy od dnia 1 stycznia 2018 r. zmienia się wysokość minimalnej podstawy wymiaru miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne rolników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel na spotkaniu w KOWR, które obyło się 13 grudnia br., zapowiedział m.in. ustawę o gospodarstwie rolnym, Pakt dla obszarów wiejskich oraz ustawę finansową dotyczącą ubezpieczeń upraw i zwierząt. W relizacji tych zadań liczy na współpracę z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Krajową Radą Izb Rolniczych.

Przez cały rok trzeba uważać przy pracach rolniczych. Przekonał się o tym 55-letni rolnik ze wsi Stara Dąbia w województwie lubelskim. Podczas rozładunku drewna w pomieszczeniu gospodarczym 55-letni mężczyzna zaczepił spodniami o koło zębate uruchomionego rozrzutnika. Pracujące tryby wciągnęły materiał doprowadzając do poważnego urazu nogi u mężczyzny.   

Polska ma duży potencjał w postaci dobrze rozwiniętej branży przetwórstwa ryb oraz ich hodowli. Konsumenci powinni przecież być zaopatrywani w wysokiej jakości świeże ryby. 

W czwartek o godz. 17.28 Słońce przejdzie przez tzw. punkt Koziorożca, a tym samym rozpocznie się astronomiczna zima. Pierwszy dzień zimy oznacza też najkrótszy dzień roku.

Opublikowano Obwieszczenie Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 6 grudnia 2017 r. Znamy już wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w I kwartale 2018 r.

Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministra Środowiska o podjęcie działań mających na celu pomoc rolnikom – właścicielom lasów zniszczonych przez sierpniowe nawałnice.

Mamy właśnie pierwsze dni, kiedy w większości regionów pojawia się lekki przymrozek. Oziminy nie są zahartowane, bo do tej pory było ciepło. Czy pogoda pozwoli na łagodne wejście w zimę? 

Komisja Europejska przyjęła Roczny Program Prac na 2018 r. dotyczący promocji produktów rolnych i żywnościowych.

Rok 2017 w spółkach z udziałem Skarbu Państwa, które nadzorowane są przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi to również rok inwestycji z zakresu budowy nowoczesnych obiektów handlowych.

W wyniku pozytywnej oceny statusu Polski jako kraju o znikomym ryzyku występowania BSE, władze irackie zniosły zakaz importu bydła oraz mięsa wołowego.

Polacy od zawsze hodowali drób. Biegające po podwórzu kury, kaczki czy gęsi to typowy krajobraz polskiej wsi. Nawet w najbiedniejszych gospodarstwach można było spotkać choć kilka sztuk.

Bielenie drzew owocowych wykonuje się w celu zabezpieczenia pni i kory drzew przed uszkodzeniami, wynikającymi z nagłych zmian temperatury. Dobrze zrobić to już w grudniu i... powtarzać do końca zimy.

Poprawa bezpieczeństwa oraz warunków pobytu osób starszych i niepełnosprawnych przebywających w placówkach całodobowej opieki, ograniczenie skali nieprawidłowości czy poszerzenie katalogu zwalniania z opłat – to najważniejsze zmiany, jakie przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

13 grudnia 2017 r. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie, odbyło się spotkanie poświęcone podsumowaniu 100 dni działalności KOWR. 

Ministerstwo Środowiska przeznaczy około 5 mln złotych na stworzenie warunków do bezpiecznego przechowywania tusz dzików, badanych pod kątem afrykańskiego pomoru świń.

15 grudnia wejdzie w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 listopada 2017 r. w sprawie udzielenia pomocy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa posiadaczom świń utrzymującym nie więcej niż 50 świń.

11 grudnia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy. 

Sytuacja na polskim rynku mleczarskim jest aktualnie bardzo dobra. Rośnie pogłowie krów, a krajowi producenci dostarczyli do skupu więcej mleka, niż w roku ubiegłym. 

Wstępny bilans handlu zagranicznego towarami rolno-spożywczymi za trzy kwartały bieżącego roku pokazuje bardzo dobrą dynamikę wzrostu wartości eksportu oraz dodatniego salda wymiany.

Weterynaryjne służby Singapuru poinformowały o ukończeniu rozpatrywania polskiego wniosku dotyczącego możliwości eksportu mięsa drobiowego. 

Dzień świętej Łucji obchodzimy 13 grudnia. Obserwując pogodę od tego dnia, możemy dowiedzieć się, jaki będzie następny rok. 

W rządzie kierowanym przez Mateusza Morawieckiego, ponownie ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi będzie Krzysztof Jurgiel. Nazwiska ministrów poznaliśmy 11. grudnia.

 

Już można składać wnioski ! Od 7 do 29 grudnia rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych mogą składać w ARiMR wnioski o pomoc. 

Federacja Rosyjska znosi embargo na wywóz świń i wieprzowiny na swoje terytorium z krajów Unii Europejskiej, w tym Polski. 

XXV edycja konkursu „Najlepsze wydawnictwo wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego w 2016 r.” została rozstrzygnięta. Laureaci otrzymali nagrody i wyróżnienia resortu rolnictwa za osiągnięcia w zakresie wdrażania postępu w rolnictwie, rozwoju wsi i rynkach rolnych.

Nawet 1000 złotych za jedną utrzymywaną wcześniej świnię - tyle rolnik może uzyskać w nowym  programie pomocy dla producentów swiń z obszarów zagrożonych i zapowietrzonych. Pożyczki będą nieoprocentowane i udzielane nawet na 10 lat.

ARiMR przypomina o dokonaniu spisu zwierząt gospodarskich do 31.12. br.

O tym, jak dobrze mieć dobrego sąsiada przekonał się rolnik spod Pińczowa. Sąsiad powiadomił policję gdy usłyszał w sąsiedniej zagrodzie odgłosy uruchamianego traktora, bo wiedział, że rolnik przebywa w szpitalu.

Dopiero przypadki ASF znalezione w Warszawie i okolicach spowodowały realne przyspieszenie działań związanych z walką z chorobą. Przygotowany jest projekt specustawy, który ma ułatwić zwalczanie afrykańskiego pomoru świń. 

Środki ochrony roślin to „leki” dla roślin i jedno z podstawowych narzędzi pracy rolnika. Zanim jednak trafią na półkę sklepową, ponad dekadę pracuje nad nimi rzesza naukowców, aby były bezpieczne, ochroniły uprawy, zwalczyły szkodnika lub chorobę, zapewniając zdrowe plony. 

Od 2018 r. wchodzi obowiązek składania elektronicznych wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW. W związku z tym Zarząd KRIR wystąpił do MRiRW z propozycją pomocy rolnikom podczas skadania dokumentów. 

Finał akcji Szlachetna Paczka 2017 jest zaplanowany na weekend 9-10 grudnia. Darczyńcy i wolontariusze już po raz 16 pomagają potrzebującym przed Świętami Bożego Narodzenia. 

Zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz usług specjalistycznych dla osób samotnych i starszych w wieku 75+, zamieszkałych na terenach małych gmin do 20 tys. mieszkańców – to cel programu „Opieka 75+”, będącego odpowiedzią na wyzwania, jakie stawiają przed Polską zachodzące procesy demograficzne. Na realizację programu zaplanowano ponad 57 mln złotych.

Posłowie klubu Kukiz'15 zaproponowali powstanie Polskiego Instytutu Żywności. W praktyce oznacza to centralizację wszystkich naukowych instytutów naukowych zajmujących się rolnictwem, począwszy od ochrony roślin przez weterynarię po żywienie człowieka. 

Departament Leśnictwa Ministerstwa Środowiska przedstawił swoje wyjaśnienia w odpowiedzi na wniosek Zarządu KRIR z 24 października 2017 r. do Prezesa Rady Ministrów Pani Beaty Szydło o wprowadzenie w życie od dnia 1 stycznia 2018 r. ustawy o zmianie ustawy Prawo Łowieckie z dnia 22 czerwca 2016 r. (Dz. U. 2016 poz. 1082).

Polska jest znaczącym producentem mięsa i jego przetworów w Unii Europejskiej. Spośród trzech podstawowych rodzajów żywca, tj. wieprzowego, wołowego i drobiowego największy udział (blisko 50%) zajmuje drób. Produkcja wieprzowiny stanowi około 40%, a wołowiny 10%.

Zwiększenie aktywnego uczestnictwa seniorów w życiu społecznym poprzez rozbudowę sieci dziennych domów i klubów dla osób starszych – to główny cel skierowanego do jednostek samorządu terytorialnego programu „Senior+”. Na realizację programu w 2018 roku rząd zaplanował rekordowo wysoką kwotę – aż 80 mln złotych. 

W odpowiedzi na wniosek KRIR z dnia 3 listopada 2017 r. dotyczący zmiany przepisów regulujących uznanie wystąpienia klęski żywiołowej oraz zniesienia uzależnienia wystąpienia suszy w danej uprawie w zależności od kategorii glebowych Ministerstwo  Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało pisemnie swoje wyjaśnienie. 

Jak każdego roku, w dniach 6-7 grudnia, pszczelarze z całej Polski pielgrzymują na Jasną Górę, aby podziękować za miniony rok i prosić o łaski na kolejne lata. W tym roku będzie to już 29 Pielgrzymka Pszczelarska, odbywa się pod hasłem "Pokładamy nadzieję w Panu". Wydarzeniu temu towarzyszy również konferencja naukowa. 

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych przypadkach afrykańskiego pomoru świń wśród dzików. W ciągu ostatnich kilku dni znaleziono ponad 20 padłych dzików ze stwierdzonym wirusem ASF. Kolejne dziki znaleziono w województwie mazowieckim, a nawet w samej Warszawie. 

Okazuje się, że po latach nadprodukcji jabłek tym razem deficyt jest tak głęboki, że znów trzeba sprowadzać koncentrat jabłkowy z Chin.  

Od 1 grudnia 2017 r. obowiązują nowe kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych. 

Komisja Europejska opublikowała komunikat w sprawie wspólnej polityki rolnej (WPR) po 2020 roku: „Przyszłość żywności i rolnictwa UE”. Komunikat rozpoczyna formalną dyskusję pomiędzy instytucjami UE na temat kierunków zmian unijnej polityki rolnej, jaka miałaby obowiązywać od 2021 roku.

W związku z ustaleniami podjętymi w trakcie posiedzenia w MRiRW Grupy Zadaniowej ds. łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków ASF, Prezes ARiMR podjął decyzję o ogłoszeniu kolejnego naboru wniosków o przyznanie pomocy na operacje typu "Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" objętego PROW na lata 2014-2020. 

Resort przedstawił "Strategię promocji żywności MRiRW". Szczegółowe informacje zdradził sekretarz stanu Jacek Bogucki podczas konferencji prasowej. 

W dniu 29 listopada w Auli Głównej Szkoły Wyższej Gospodarstwa Wiejskiego odbyła się doroczna Gala Agrobiznesu. Zapraszamy na naszą relację z tego wydarzenia.

Wypłata 70-procentowych zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2017 r. już się zakończyła. Na konta bankowe rolników trafiło ponad 9,18 mld zł.

Michałowski Equator zdobył tytuł Wiceczempiona Świata w kategorii Ogierów Starszych podczas Le Salon du Cheval Paris 2017, którego kulminacyjnym punktem był Czempionat Świata Koni Czystej Krwi Arabskiej.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przypomina, że do 15 stycznia 2018 r. można nadsyłać prace na XXIII Konkurs „W rolnictwie można pracować bezpieczniej” - informacja dla dziennikarzy i osób publikujących w mediach. 

Rada Sektora Wołowiny wyraża głęboki sprzeciw wobec poselskiego projektu ustawy z dnia 6 listopada 2017r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt. Chodzi o proponowany zakazu uboju rytualnego. 

Ceny zbóż konsumpcyjnych i paszowych w ostatnich tygodniach bardzo wzrosły. Wynika to głównie z panujących warunków atmosferycznych, a ciągłe deszcze i wysoki stan wód  utrudniają zbiory kukurydzy.

16 października br. ARiMR rozpoczęła wypłatę zaliczek z tytułu płatności bezpośrednich za 2017 r. Ich wysokość wynosi 70 proc. kwoty dopłat. Do 28 grudnia Agencja przekazała rolnikom 9,43 mld zł.

Polska gospodarka pozostaje pod wpływem silniejszych, niż rok temu, impulsów rozwojowych w stosunku do większości krajów UE oraz liczących się gospodarek pozaunijnych.

UWAGA KONKURS!2017-11-29 UWAGA KONKURS!

Weź udział w konkursie i wygrywaj nagrody! 

Zarząd KRIR w związku z trudną sytuacją w rolnictwie, spowodowaną nadmiernymi opadami deszczu, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań mających na celu dopuszczenie możliwości wykonania zabiegów agrotechnicznych do końca bieżącego roku.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel był dziś gościem X Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Sejmowy klub Kukiz'15 złożył w poniedziałek zawiadomienie do ABW z prośbą o podjęcie skutecznych działań mających na celu ochronę polskiej branży futrzarskiej. Zdaniem posła Jarosława Sachajko istnieje podejrzenie, że ,,zorganizowane grupy" próbują zniszczyć tę branżę.

27 listopada br. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju wsi rozmawiano o bieżącej sytuacji i perspektywach rozwoju sektora wołowiny. Z przedstawicielami sektora spotkał się minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. 

W związku z realizacją wniosku zgłoszonego podczas IX Posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie nadania uprawnień geodetom prowadzącym firmy geodezyjne, ze względu na zbyt długie i przedłużające się procedury Wojewódzkich Biur Geodezji przy wymianie gruntów pomiędzy właścicielami, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dało swoją odpwowiedź w piśmie z dnia 21 listopada 2017 r. 

23 listopada 2017 r. zostało podpisane porozumienie dotyczące powstania konsorcjum „Grupa Polska Genetyka” pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa a Instytutem Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy. Ma zająć się pracami rozwojowymi w zakresie postępu genetycznego w krajowej populacji zwierząt gospodarskich.

W związku z wykryciem w ubiegłym tygodniu przypadków występowania wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń u padłych dzików w okolicach Warszawy, zarząd KRIR zwrócił się do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu całkowitą depopulację dzików do poziomu 0,1 szt./km² w całym kraju. Zdaniem samorządu rolniczego do dzików powinno strzelać... wojsko.

W dniu 22 listopada 2017 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 listopada 2017 r. Wprowadza ono możliwość udzielania pomocy finansowej dla producentów świń na sfinansowanie nieuregulowanych zobowiązań cywilnoprawnych. Pomoc polega na udzielaniu przez ARiMR nieoprocentowanych pożyczek.

Od 7 do 29 grudnia 2017 r. rolnicy, którzy ponieśli straty w wyniku klęsk żywiołowych mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa. To rodzaj wsparcia na operacje typu "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej", poddziałanie "Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" finansowane z budżetu PROW 2014-2020. 

W związku z trwającymi konsultacjami społecznymi dotyczącymi projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie roślin, KRIR przekazał kilka uwag do ww. projektu. 

Unijny Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz głosował propozycję Komisji Europejskiej przedłużenia stosowania glifosatu na 5 lat. Czy decyzja została podjęta? 

Nasiona kwalifikowane są drogie i dlatego korzysta z nich niewielu rolników. Większość gospodarzy decyduje sie wysiewać własny materiał siewny, ale... za niego też musi płacić. Czy powinno się to zmienić? 

To fatalna wiadomość dla hodowców trzody chlewnej z Mazowsza i centralnej Polski. Główny Lekarz Wterynarii poinformował o przypadkach ASF u dzików w powiecie legionowskim.

Kiełbasa piaszczańska jest 40. polskim produktem, który został zarejestrowany jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. 

Zarząd KRIR zwrócił się do ministra rolnictwa o zmianę przepisów dotyczących pomocy finansowej w ramach poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi”, które uzależniają przyznanie tej płatności od zaprzestania na 5 lat ubezpieczenia w KRUS.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o finansowych instrumentach krajowego wsparcia rolnictwa. 

Stres jest jednym z czynników, które wpływają na jakość i komfort pracy. Okazuje się, że mają z nim problem nie tylko pracownicy korporacji, stres wpływa również na bezpieczeństwo pracy rolnika. 

Dobra koniunktura na światowym rynku mleka wpływa stymulująco na wzrost krajowej produkcji większości artykułów mleczarskich.

 

W dniach 17-18 listopada br. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego - G2A Arena odbył się Kongres 590. Było to jedno z najważniejszych spotkań gospodarczych roku. W Kongresie wzięli udział m.in. Prezydent RP Andrzej Duda, Premier RP Beata Szydło oraz Krzysztof Jurgiel Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel spotkał się z delegacją przedstawicieli parlamentu Republiki Indonezji. Rozmowy dotyczyły możliwości zacieśnienia współpracy w dziedzinie rolnictwa między Polską a Indonezją.

W najbliższą sobotę (25 listopada br.) odbędzie się V już edycja Szachowych Mistrzostw Polski Rolników w Przysieku k. Torunia. Organizatorami imprezy jest Komitet Mistrzostw oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Patronat honorowy nad imprezą objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Krzysztof Jurgiel. 

W ostatnim artykule informowaliśmy o kłopotach ze jednoznacznym stwierdzeniem czym jest stado podstawowe. Dziś jest już wszystko jasne. Zobaczcie, jak wyglądać będzie egzekucja komornicza przeciwko zadłużonym rolnikom. 

O rynku pasz2017-11-20 O rynku pasz

Podsekretarz stanu Ewa Lech uczestniczyła w dorocznym spotkaniu branżowym firm sektora handlu i przetwórstwa zbóż oraz produkcji pasz. 

Podczas konferencji na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej „CAP 2020. Towards sustainable agriculture“ w Tallinnie, fundacja WWF ogłosiła kolejną edycję konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. 

Jesteś na etapie planowania swojej dalszej edukacji? Chcesz zostać rolnikiem, technikiem pszczelarstwa, czy np. technikiem przetwórstwa melczarskiego? Zobacz jaką ofertę mają dla Ciebie resortowe szkoły rolnicze. 

15 listopada b.r. Zarząd KRIR wystąpił z wnioskiem do Ministra Infrastruktury i Budownictwa Pana Andrzeja Adamczyka o zmianę przepisów ustawy "Prawo o ruchu drogowym" i umożliwienie czasowego wyrejestrowania ciągników i przyczep rolniczych. 

KRiR, realizując wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej, w dniu 15 listopada 2017 r. wystąpił do Ministra Sprawiedliwości w celu zwrócenia uwagi na stosowanie przez sądy przepisu art. 6 Kodeksu cywilnego w procesach o zapłatę odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych oraz do Ministra Środowiska o adekwatną zmianę przepisów ustawy Prawo łowieckie.

MALUCH+” 2018 to dofinansowanie do utworzenia lub utrzymania miejsc opieki nad dziećmi do lat 3, które mogą otrzymać gminy oraz podmioty prywatne. Trzeba się śpieszyć: terminy upływają 17 i 24 listopada. Dlaczego warto wziąć udział w programie?

Unijny Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz 9 listopada głosował propozycję Komisji Europejskiej przedłużenia stosowania glifosatu na 5 lat. Ze względu na brak kwalifikowanej większości głosów, decyzja nie została podjęta. 

Producenci drobiu we Włoszech zmagają się z kolejnymi wybuchami ognisk grypy ptaków. Włoskie Krajowe Laboratorium Referencyjne, w okresie od 27 października do 7 listopada tego roku, potwierdziło 14 ognisk wirusa podtypu H5N8 o wysokiej zjadliwości. A jak sytuacja wygląda w Polsce?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel spotkał się z przedstawicielami sektora produkcji wyrobów winiarskich. Rozmawiano na temat opracowania programu rozwoju branży winiarskiej. 

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel spotkał się z przedstawicielami organizacji pszczelarskich. rozmawiano na temat Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa. 

Podczas ostatnich obrad Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej głównym tematem był handel rolny UE z partnerami światowymi. Polska wniosła kilka ważnych zastrzeżeń.

Czy będzie to burzliwa zima dla polskiego rolnictwa. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych zapowiada strajk i domaga się dymisji dwóch ministrów: Krzysztofa Jurgiela i Jana Szyszki.

Podczas konferencji podsumowującej 2 lata rządów Prawa i Sprawiedliwości, Minister Jurgiel omówił działania podjęte w tym czasie przez MRiRW. 

W dniach 15-17.11.2017 r. odbywają się Targi mleczarskie Mleko-Expo 2017. Bierze w nich udział kilkudziesięciu wystawców, którzy prezentują najlepsze produkty sektora mleczarskiego. 

W dniu 8 listopada br. odbyły się spotkania informacyjne nt. Programu „Senior+” oraz zmian w systemie pomocy społecznej w województwach: mazowieckim oraz świętokrzyskim...  

Polska jest czołowym unijnym producentem i eksporterem gęsiny. W przeciągu ostatnich pięciu lat sprzedaż zagraniczna tego mięsa wzrosła o około 30%.

W wielu regionach Polski nie udało się wysiać wszystkich planowanych ozimin. Komu nie udało się wysiać ozimin, może jeszcze wysiać przewódki.

Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, w sprawie zakazu hodowli zwierząt na futra. Sprzeciw wobec tego przepisu zgłaszają przedstawiciele branży futerkowej.

Od 2018 roku wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW będzie można składać tylko w formie elektronicznej (za pośrednictwem aplikacji e-wniosek). 

W ubiegłym tygodniu minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel spotkał się z przedstawicielami rynku tytoniu. Rozmowy uczestników dotyczyły zgłoszonych barier w rozwoju tego sektora oraz oczekiwań co do podejmowanych działań. 

Miunisterstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi po blisko półtora roku od wprowadzenia rozwiązań prawnych, mających na celu ochronę gruntów rolnych, przygotowało propozycje zmian, w tym doprecyzowania obowiązujących przepisów oraz nowych regulacji. 

Na wniosek Zarządu KRIR  w sprawie precyzyjnego określenia pojęcia stada podstawowego zwierząt gospodarskich, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformował, że nie ma obowiązującej definicji, a podana w „Leksykonie terminów z zakresu genetyki i hodowli zwierząt” nie oddaje istoty i znaczenia tego terminu. Z tego powodu Ministerstwo Rolnictwu i Rozwoju Wsi zwróciło się do Instytutu Zootechniki - Państwowego Instytutu Badawczego w Krakowie z prośbą o podanie definicji stada podstawowego, która uwzględniałaby specyfikę hodowli wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich.

W czwartek 10 listopada 2017 r. odbyły się uroczystości z okazji 15-lecia Krajowej Spółki Cukrowej S.A.

 

Jak poinformowała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, 100 kg jaj w UE kosztuje obecnie 177,40 euro, czyli niemal tyle samo, co 100 kg mięsa drobiowego, którego cena jest na poziomie 181 euro.
 

Od 6 do 20 listopada 2017 r. rolnicy, którzy ponieśli starty w wyniku klęsk żywiołowych mogą skladać wnioski o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i modernizacji Rolnictwa, która umożliwi im odtworzenie zniszczeń w gospodarstwie. Dokumenty można składać w oddziałach regionalnych ARiMR, za pośrednictwem biura powiatowego Agencji lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową. 

 

12 listopada, już po raz dziewiąty, w Polsce obchodzimy Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. W tym roku zbiórka pieniędzy będzie przeznaczona dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Przez trwające wojny, ludzie wszystkich wyznań uciekają z tego regionu świata w wyniku szerzącej się przemocy Państwa Islamskiego. 

13 września 2017 r. Zarząd KRIR postulował o utworzenie funduszy pomocowych dla gospodarstw rolnych dotkniętych patogenami w produkcji roślinnej i zwierzęcej. W związku z wystąpieniem resort rolnictwa poinformował, jakie działania w tym zakresie już są realizowane. 

16 października br. ARiMR rozpoczęła wypłatę zaliczek na z tytułu dopłat bezpośrednich za 2017 r. Ich wysokość wynosi 70 proc. kwoty dopłat. Do 7 listopada Agencja przekazała na konta bankowe 995 tys. rolników 5,39 mld zł. 

11 listopada to szczególny dzień – Narodowe Święto Niepodległości. Upamiętnia ono odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r., po 123 latach zaborów. W tym roku obchodzimy 99. rocznicę. 

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzone są prace nad projektem ustawy o funduszach ochrony przychodów rolniczych, której celem jest stworzenie możliwości prawnych gwarantujących producentom rolnym częściową rekompensatę z tytułu utraty przychodów z prowadzonej przez nich działalności rolniczej w przypadku gdyby kontrahent kupujący produkty stał się niewypłacalny. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w Polsce nie ma już ognisk ASF. Jak sugeruje ministerstwo, zaostrzone zasady bioasekuracji przynoszą konkretne efekty i dziś nie ma w Polsce ognisk tej choroby.

Czy jest możliwy łatwiejszy dostęp do lekarza mieszkańców wsi? Czy zawsze po poradę lekarską rolnik musi jechać do miasta? Okazuje się, że Ministerstwo Rolnictwa doskonale wie, że lekarzy na wsi jest zbyt mało. 

Minister Krzysztof Jurgiel spotkał się z ministrem rolnictwa Republiki Iraku Falahem Hassanem Zaidanem. Rozmowy miały na celu rozważenie możliwości rozwoju współpracy obu państw w dziedzinie rolnictwa.

Po spotkaniu w resorcie rolnictwa, dotyczącym pomocy na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi swoje uwagi i propozycje do ww. poddziałania.

W poniedziałek minister Krzysztof Jurgiel spotkał się z przedstawicielami producentów świń. Rozmowy dotyczyły bieżącej sytuacji na rynku wieprzowiny oraz podjęcia działań na rzecz rozwoju krajowej produkcji wieprzowiny. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozowju Wsi o zmianę przepisów ustawy z dnia 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów (Dz. U. tj. z 2014 r. poz. 700 z późn. zm.). 

Ekonomia społeczna i solidarna to sfera aktywności obywatelskiej, która poprzez działalność ekonomiczną i działalność pożytku publicznego służy: integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych marginalizacją społeczną, tworzeniu miejsc pracy, świadczeniu usług społecznych użyteczności publicznej (na rzecz interesu ogólnego) oraz rozwojowi lokalnemu.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, który zakłada oskładkowanie pracowników sezonowych.

Od soboty mamy pogodę sprzyjającą zbiorom kukurydzy na ziarno. Pod warunkiem, że da się kombajnem wjechać w pole.

Krajowy Rejestr Długów opublikował raport o zadłużeniu mieszkańców polskiej wsi. Okazuje się, że w bazie danych firmy znajduje się 412 341 dłużników mieszkających na wsi. Mają oni 973 605 niezapłaconych w terminie zobowiązań na łączną kwotę ponad 6 mld złotych. Średnio mieszkaniec wsi zalega z płatnościami na kwotę około 15 tys. złotych.

Uwaga! KOWR ma nowy numer kontaktowy.

Choć za oknami już listopad, nadal wiele pól jest nieobsianych oziminami. Głównym powodem jest... pogoda. Ale nie tylko. 

Biskupi z prezydium Konferencji Episkopatu Polski wydali oficjalne oświadczenie w sprawie zakazu handlu w niedzielę. 

25 października Prezes KRUS Adam Wojciech Sekściński oraz Zastępca Prezesa Kasy Andrzej Kneć dokonali otwarcia nowej siedziby Placówki Terenowej KRUS w Świebodzinie, w woj. lubuskim.

ARiMR informuje o naborze wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania 3 "Systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych", poddziałanie 3.1 "Wsparcie na przystępowanie do systemów jakości" objętego PROW 2014 - 2020. 

Korzystna koniunktura na światowym rynku mleka wpływa stymulująco na wzrost cen produktów mleczarskich, a także na wzrost cen surowca.

27 października 2017 r. Krzysztof Szymborski został wybrany na stanowisko zastępcy prezesa ARiMR. 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Wynika z niego, że popyt na biosurowce będzie się zwiększał.

Ostatnie lata przyzwyczaiły nas, że ceny jaj nie byly wysokie. Przemysł drobiarski mówił wręcz, że są zdecydowanie zbyt niskie w stosunku do kosztów produkcji. Teraz jednak ceny poszybowały w górę. Dlaczego?

16 października br. ARiMR rozpoczęła wypłatę zaliczek z tytułu płatności bezpośrednich za 2017 r. Ich wysokość wynosi 70 proc. kwoty dopłat. Do 27 października Agencja przekazała na konta bankowe 704 tys. rolników 3,15 mld zł.

W oddziałach regionalnych ARiMR od 30 października do 28 grudnia można składać wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014-2020.

 

Jak co roku, przed uroczystością Wszystkich Świętych rusza akcja "Znicz", która polega na wzmożonych patrolach policji na drogach krajowych i trasach w okolicach cmentarzy. 

Fipronil to niedozwolona substancja do ochrony drobiu przed pasożytami, która została zastosowana na fermach w Belgii i Holandii. Na europejskim rynku pojawiły się zanieczyszczone nim mięso i jaja. 

31 października, czyli w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych, w wielu polskich parafiach odbywają się Noce Świętych. To akcja modlitewna, która jest alternatywą dla Halloween. 

W dniu 26 października 2017 r. zostało ogłoszone rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 października 2017 r. w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany za rok 2017. 

 

Mleczne napoje fermentowane posiadają wysokie walory smakowe, ale też wyjątkowe właściwości odżywcze i lecznicze. Polscy konsumenci najchętniej wybierają jogurty, kefiry oraz maślanki.

We wtorek Komisja Europejska przełożyła decyzję dotyczącą zakazu stosowanie glifosatu na terenie Unii Europejskiej. Taki wniosek poparł Parlament Europejski, ale opinia parlamentu nie ma w tej sprawie znaczenia.

 

W związku z rosnącymi z roku na rok kosztami produkcji rolniczej należy zwiększyć stawkę zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego do wysokości maksymalnej - twierdzi Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Portal „Politico” ujawnił, że Unia Europejska planuje zrównanie dopłat bezpośrednich. Czy będzie to kolejny sukces polskiej dyplomacji oraz ministra rolnictwa?

1 października ruszył nowy okres świadczeniowy w programie „Rodzina 500 plus”. Cały czas można dołączyć do programu, ale wypłatę świadczenia z wyrównaniem od października otrzymają tylko te rodziny, które złożą wniosek o wsparcie najpóźniej do końca października.

KOWR poinformował, że aplikacja mobilna "Polska smakuje", która ma zachęcać konsumentów do poszukiwania regionalnych produktów wymaga dopracowania. 

 

 

25 października odbyło się spotkanie ministra Krzysztofa Jurgiela z komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Philem Hoganem. Zobacz, czego dotyczyło.

Ministerstwo Środowiska wstrzymuje wejście w życie rozporządzenia w sprawie okresów polowań na zwierzęta łowne.

 

Ceny jaj w Polsce są obecnie najwyższe od kilku lat. Zapoznajmy się z danymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W listopadzie w ośmiu miastach Polski odbędzie się druga edycja Festiwalu Filmów Chrześcijańskich ARKA. Wydarzenie ma na celu promocję światowej kinematografii, zgodnej z wartościami etycznymi i artystycznymi. Podczas Festiwalu premierę będzie miał film "Sprawa Chrystusa". 

 

23 października odbyła się konferencja zatytułowana "Dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej w Polsce w obszarach miejskich i wiejskich".  Miała na celu przedstawienie diagnozy obecnego stanu oraz wskazanie kierunków działań, prowadzonych i wspomaganych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Środowiska o przeprowadzenie redukcyjnego odstrzału jeleniowatych w województwie zachodniopomorskim.

Niewielu rolników decyduje się na obsiewanie pól nasionami kwalifikowanymi. Powodem jest przede wszystkim cena tych nasion.

25 października 2017 r. Komisji Europejskiej będzie głosowała w sprawie przedłużenia zezwolenia na stosowanie glifosatu na kolejne 10 lat. 

 

Senat RP uchwalił w ubiegły czwartek nowelizację ustawy, która zakłada, że wszystkim rencistom będzie przysługiwało prawo do najniższego świadczenia w wysokości 1 tys. zł lub 750 zł.
 

16 października br. ARiMR rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2017 r. Ich wysokość, podobnie jak w roku ubiegłym, wynosi 70 proc. kwoty dopłat. W ciągu czterech pierwszych dni realizacji tych płatności na konta bankowe ok. 286 tys. rolników trafiło 1,4 mld zł.

W niedzielę 22 października arcybiskup Marek Jędraszewski otrzymał paliusz, który podczas uroczystości w Katedrze na Wawelu nałożył na jego ramiona Nuncjusz apostolski w Polsce - Salvatore Pennacchio. Paliusz symbolizuje więzi ze Stolicą Apostolską oraz misję pasterską i wolę Bożą.

 

W niedzielę 22 października Jan Paweł II został oficjalnie ogłoszony patronem Akcji Katolickiej w Polsce. Dekret Stolicy Apostolskiej odczytał bp Mirosław Milewski podczas Mszy Świętej w archikatedrze warszawskiej. 

W Kościele katolickim 22 października jest dniem liturgicznego wspomnienia Jana Pawła II. To także rocznica inauguracji pontyfikatu papieża Polaka.

Od końca września 2017 r. na rynku krajowym i światowym obserwujemy powolny spadek cen masła. 

Wchodzą w życie przepisy rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości, które określić mają przedmioty należące do rolnika, nie podlegające egzekucji (których komornik nie ma prawa zająć). 

 

22. października po raz pierwszy w Polsce będziemy obchodzić Dzień Praw Rodziny. Został ustanowiony uchwałą Sejmu z dnia 21 października 2016 r. To dobra okazja na propagowanie praw rodziny oraz promocji rodziny na szczeblu regionalnym i krajowym. 

Na terenach wystawowych Minikowa już po raz czwarty odbyła się Jesienna Wystawa Ogrodnicza połączona z promocją karpia nakielskiego pn. „Karp nie tylko na święta”. Organizatorami tej imprezy byli: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i Gospodarstwo Rybackie w Ślesinie.

Prezes KRUS Adam Wojciech Sekściński zawarł z Pocztowym Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych umowę dot. grupowego ubezpieczenia dzieci rolników. 

Konferencja Episkopatu Polski podczas 377. zebrania plenarnego w Lublinie ustanowiła, że patronem roku 2018 będzie św. Stanisław Kostka. Biskupom zależy na przypomnieniu dzieła jezuity oraz zainspirowaniu młodzieży, która przygotowuje się do światowych Dni Młodzieży w Panamie. 

Ciągłe problemy, zaczynając od małej opłacalności, wprowadzania wymogów unijnych, poprzez zakaz eksportu towarów rolnych na teren Federacji Rosyjskiej, a na zmiennych warunkach agromeorologicznych kończąc, skłaniają polskich rolników do zaciskania pasa i szukania oszczędności tam, gdzie jest to tylko możliwe. 

Prezydent podpisał ustawę o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Nowe święto będziemy obchodzić 12 lipca. 

Podczas ostatniego posiedzenia Sejm przyjął uchwałę w sprawie uczczenia Batalionów Chłopskich w 77 rocznicę ich powstania.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował kiedy spodziewać się możemy informacji o dopłatach do materiału siewnego. 

Nowe przepisy w sprawie przywozu cukru spoza terenów państw Unii Europejskiej. Sprawdź to i bądź na bieżąco. 

Do 24 października 2017 r. można składać wnioski o przyznanie pomocy dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi. Jakie wsparcie otrzyma przekazujący gospodarstwo rolnik? 

Zmienia się rynek żywności ekologicznej w Polsce. Dostępne są już nie tylko podstawowe produkty, ale także używki o jakości bio. Jadłospis dla całej rodziny możemy skomponować wyłącznie z produktów certyfikowanych, oczywiście pod warunkiem, że wiemy gdzie ich szukać i, że mamy na to pieniądze.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza do składania projektów w ramach mechanizmu "Wsparcie rynku produktów pszczelich" 2017/2018. Można złożyć je osobiście lub wysłać listem poleconym do Kancelarii Ogólnej Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie do 30 listopada 2017 r. 

 

 

Komisja Europejska prowadzi konsultacje publiczne na temat tego, czy można i w jaki sposób uczynić unijny łańcuch dostaw żywności bardziej sprawiedliwym. Zdanie polskich rolników oczywiscie również jest bardzo ważne. 

Od 22 do 27 października we Wrocławiu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów 2017. Jego celem jest podsumowanie polskich i światowych produkcji filmowych, inspirowanych wartościami ewangelicznymi. 

Od 16 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła wypłatę zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Ich wysokość wynosi 70% kwoty dopłat.

12 października ruszył nowy konkurs Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Samodzielni i skuteczni”. Środki na ten cel to 90 mln zł.

Rolnicy, którzy ponieśli straty, wskutek sierpniowych nawałnic mogą składać wnioski o pomoc już tylko do końca miesiąca. Pomocy finansowej udziela Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Sprawdź kto może otrzymać pieniądze ?

W dniach 16-20 października w Warszawie odbędzie się trzecia edycja „Dziedzińca Dialogu”. Projek ma na celu podjęcie debaty ludzi o różnych światopogladach i religiach.  

Już weszły w życie zmiany w rozporządzeniu w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń. Tym razem zmiany wprowadzane są na terenie całego kraju. O co chodzi ?

Mogą rosnąć praktycznie wszędzie, nawet na nieużytkach, choć suszy nie lubią. Rośliny energetyczne, takie jak wierzba czy topola, a także trawy są jednak uprawiane u nas niechętnie. A przecież można z nich uzyskać cenny opał dla domu i pomieszczeń inwentarskich.

Gnojówka i gnojowica należą do najważniejszych płynnych nawozów gospodarskich stosowanych w praktyce rolniczej. Są to wartościowe nawozy a nie ścieki. Jednak przez swój „swoisty” zapach stanowią coraz większą płaszczyznę konfliktu na obszarach wiejskich i są coraz mniej lubiane przez rolników.

Od 13 października (piątek) trwa modlitwne czuwanie przed oficjanym ustanowiniem św. Jana Pawła II patronem Akcji Katolickiej w Polsce. Zapraszamy do wspólnej modltwy.

Według raportu Oil World w Unii Europejskiej tegoroczne zbiory rzepaku były o 6% większe niż w roku 2016 i wyniosły 21,8 mln ton. Na wzrost zbiorów największy wpływ miały wyniki produkcji u największych unijnych producentów, w tym Polski, Wielkiej Brytanii oraz Francji.

Jesienią wcześniej zapada zmierzch, częściej pada deszcz, a rano długo utrzymuje się mgła. Te zjawiska powodują, że użytkownicy dróg, głownie piesi i rowerzyści, są mniej widoczni, a tym samym bardziej niż o innej porze roku narażeni są na potrącenia czy przejechanie przez pojazdy.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podpisała porozumienie z Polskim Towarzystwem Zdrowia Publicznego.

Przedstawiciele rolnictwa krajów zjednoczonej Europy omówili sytuację na rynkach rolnych. Debatowano o mleku, wieprzowinie, cukrze, negocjacjach handlowych z krajami Mercosur (najważniejsze państwa Ameryki Południowej). Podstawą do dyskusji był raport Komisji Europejskiej.

Koniec lata i początek kalendarzowej jesieni to zwykle czas zbioru kukurydzy, najpierw na zielonkę, a następnie na ziarno. Tegoroczny sezon wegetacyjny był dla tego gatunku sprzyjający, dlatego zapowiadają się niezłe plony. Niestety, wskutek częstych opadów,  miało miejsce podtopienie części areału, co może utrudniać zbiory.  

Z początkiem października przestało obowiązywać kwotowanie cukru. Oznacza to, że teraz cukrownie mogą produkować tyle ile chcą i nie obowiązuje cena minimalna buraków cukrowych w rozliczeniach z plantatorami.

Minister rolnictwa zezwolił na zwiększoną ilość alkoholu w produkowanym w Polsce winie. Powodem ma być... zła pogoda.

Papież Franciszek ogłosił nowe święto. W niedzielę 19 listopada, pod hasłem: „Nie miłujmy słowem, ale czynem”, cały Kościół będzie obchodził Światowy Dzień Ubogich.  

REKLAMA

 

redaktor naczelny

Bartosz Woźniak

tel : 664 029 592

tel: 54 235 52 61

naczelny@kalendarzrolnikow.pl

 

KONTAKT


pozycje oznaczone * muszą być wypełnione